HAAGSCHt COURANI Dinsdag 11 Februari 1941. BINNENLAK3 GEMENGD NIEUWS V rouwenhoekje I De Avondschool Als heeschheid het spreken belet helpen r VIERDE BLAD den Neder- MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM Geen kolen, dan drie pistoolschoten ONDERWIJS EN KERK voor De Duitsche bloemenhandel te VEREENIG’NGEN Een harer overleden Schijngehakt Door vallend gesteente gedood TWEE DAMES DOOR KOLENDAMP BEDWELMD VROUW DOOR GEMASKERDE BANDIETEN AANGEVALLEN Overreden en gedood Vergis je niet! Geld en kleeren geroofd Dader aangehouden van diefstal bij de Spoorwegen De kadervorming van landschen Arbeidsdienst Me weet raad? Het benutten van gronden voedingsgewassen Late aardappelen en bruine boonen Welke namen horen bij elkaar? Dare klompendans te Nieuwe Krim te van prjjscontrole-bureau i-i-i haven van de prijzen in den bloemenhan del zal verscherpen. Het is hem geble ken, dat er voortdurend ‘klachten over het overschrijden van de toegestane winstmarge binnen komen. Ook ont breekt veelal het bord, waarop duide lijk de prijzen zijn vermeld. Nadat in een maand 531 klachten waren binnenge komen, werd tot strenge controle over gegaan, met het resultaat, dat een en kelen dag 315 bekeuringen in den bloe menhandel (groot- en kleinhandel) ople verde. Thans wordt er door den hoofd commissaris van politie op gezinspeeld, dat, als men zich in den bloemenhandel niet aan de prijsvoorschriften houdt, tot sluiting van bepaalde zaken zal worden overgegaan. Tijdens de wiskundeles in het opleidingskamp van den Nederlandschen Arbeidsdienst te Nunspeet (Polygoon) Het overlijden van den W.A.-man te Helmond Het oprichten van oorlogs monumenten „Een volk, dat leeft, bouwt aan zyn toekomst” van Doctor Plntzer NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TAND HEELKUNDE de 35 No. 17798 Sleutel op de les van J.l. Zaterdag cents-postzegel bij een vrijen invoer van Weet je wat de aequator is? moest doen. en huis van bewaring Verbouwen van groenten door volkstuinders minder gewenscht Os. A. G. H. VAN HOOGENHUYZE TER AARDE BESTELD TOONEEL- EN CABARETCLUB NED. REISVEREENIGING. JHR. IR. M. A. F. H. DE RANITZ OVERLEDEN komt rijk hoe deze ook het Bij het plaatsen van een betimmering in een galerij op de 274 meter verdieping van de mijn Laura te Eygelshoven, ge raakte de 45-jarige houwer Kuckelhorn uit Haamsrade onder onverwacht afval lend gesteente, waardoor hij werd ge dood. De overledene was gehuwd en vader van twee kinderen. Zaterdagavond om tien uur is de heer J. K. uit Belveld op den rijweg ter hoogte van den stuw, door een vrachtauto aange reden. De man werd met zware verwon dingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij gisteren is overleden. In „Wie? Wat? Waar?, dat handige gele boekje, dat de Haagsche Courant ook ditmaal weer uitgaf, las ik: Moskou. Pisa Napels Leeuwarden Wenen Groningen Rhenen Parijs Den Haag. Dr. PLUIZER. omtrek van den aequator 40.076.594 m. Ond< 'ai Vrijdagavond omstreeks negen uur dron gen twee gemaskerde personen de woning binnen van den mijnwerker P. Salden te Berg aan de Maas (gemeente Roermond). De vrouw was alleen thuis, want de man was nog op zijn werk en even Te voren hadden de vader van de vrouw en een buurman de woning verlaten. De mannen, die het huis aan de achterzijde waren binnengedrongen, grepen de om hulp roepende vrouw vast en vroegen haar, onder bedreiging met een revolver, waar het geld geborgen was, De gemaskerde bandieten hebben toen 185 gulden meege nomen, benevens eenige kleedingstukken en wat brood. Voordat zij vertrokken heb ben zij nog het geheele huis doorzocht waarna zij de vrouw aan handen en voeten bonden, een prop in den mond stopten en aan een stoel vastbonden. In dezen toestand vond de man zijn vrouw, toen hij om half twaalf van de mijn thuiskwam. De politie werd onmiddellijk gewaar schuwd, waarna een onderzoek met behulp van een politiehond werd ingesteld, dat vooralsnog zonder resultaat bleef. Dezer dagen werd te Utrecht de 27e jaarvergadering der Ned. Mij. tot bevor dering der tandheelkunde gehouden onder voorzitterschap van tandarst B. J Brug man. Na de herdenking van slachtoffers der oorlogsdagen en het uitbrengen der jaarverslagen werd besloten over te gaan tot een interne reorganisatie door het in stellen van een centraalbureau Vervolgens hield tandarts J. N Teken broek een inleiding over een systeem van ordening in de sociale tandheelkunde De inleider deed middelen aan de hand om tot een oplossing der moeilijkheden op dit terrein te komen en bepleitte krachtiger steun voor de uitvoering der schooltand- verzorging. Hij opende perspectieven voor een betere oplossing van het ziekenfonds vraagstuk. Richtlijnen voor de sociaal-tandheelkun- dige verzorging van kleuters werden aan genomen, waarbij besloten werd, den cen- tralen raad voor sociale tandheelkunde te verzoeken, zich met de organisatie dier verzorging te willen belasten. De politie heeft weer eenig licht ge bracht in de diefstallen, welke den laat- sten tijd op het terrein van de Neder- landsche Spoorwegen te Amersfoort zijn gepleegd. Als verdacht, zich aan een dezer diefstallen te hebben schuldig ge maakt, is zekere T. J. aangehouden, die bekend heeft, uit de loods van de spoor wegen een hoeveelheid sigaren en siga retten te hebben ontvreemd. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. 1. ten hoogste 10 k.g. 2. Een „weekend” is een week einde. „Weekend” is een van de (vele) modewoorden, totaal overbodig woord: Zaterdagavond zijn twee oude alleen wonende dames R. uit de Prins Hendrik- laan te Zeist, door kolendampvergiftiging bewusteloos geraakt. Zondagmiddag von den buren de oude dames in bed buiten bewustzijn. Beiden zijn naar het zieken huis te Zeist overgebracht, waar van nacht de 75-jarige M. J. Rapmund ten gevolge van deze vergiftiging is over leden. Griep te Amsterdam af nemende Het aantal griepgevallen in de hoofd stad is afnemend, wel komen nog com plicaties voor van patiënten, die reeds griep hebben, doch het aantal nieuwe pa tiënten is dalende. Het hoogtepunt van de griep-epidemie, is waarschijnlijk gepas seerd. De vorige week was het aantal sterfgevallen te Amsterdam hooger dan normaal. Op 66-jarigen leeftijd is te Zwolle overleden jhr. ir. M. A. F. H. de Ranitz, oud-hoofdingenieur van de Nederlandsche Spoorwegen. Goederenwagons ontspoord Gistermiddag omstreeks vier uur ont spoorden te Giessendam de laatste twee wagens van een goederentrein. De wa gens, een beladen en een ledige, kwamen dwars over de rails te liggen en versper den de beide sporen. Het treinverkeer op het traject DordrechtNijmegen werd hierdoor gestremd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De oorzaak van de ontsporing is onbekend. In den loop der vorige week heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, namens zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij een circulaire aan de gemeentebesturen gezonden, waarin er aan werd herinnerd, dat ten dienste van de voedselvoorziening van ons land tal van maatregelen zijn ge nomen teneinde de bodemproductie zoo hoog mogelijk op te voeren. Gewezen werd op de wenschelijkheid dat de gemeentebesturen alle medewer king verleenen om gronden, waarover zij de beschikking hebben, ten volle voor den verbouw van voedingsgewassen in aan merking te doen komen. Deze circulaire is het onderwerp van bespreking geweest door het college van regeeringscommissarlssen. Naar wij ver nemen, stelden deze zich op het stand punt, dat het verbouwen van groenten door volkstuinders minder gewenscht is. Iets anders is het wat betreft het verbou wen van late aardappelen en bruine boo nen. De kweek van groenten vergt veel zorg en levert dikwijls een teleurstelling op, terwijl een betrekkelijk groote hoeveel heid kunstmest moet worden aangewend. Daar kunstmest is gedistribueerd, levert dit reeds een moeilijkheid op. Bovendien is de toestand zoo, dat op het moment, dat de volkstuintjes hun groentenoogst zullen geven, er ook voldoende aanvoer zal zijn van den beroeps-teler. Daartegen over vragen late aardappelen en bruine boonen weinig mest, terwijl de oogst hier van, in tegenstelling met groenten, zelden of nooit mislukt. Op de begraafplaats „Zorgvlied” te Am sterdam is gistermiddag het stoffelijke overschot van ds. A. G. H. van Hoogen- huyze. in leven predikant bij de Ned. Herv. gemeente in de hoofdstad, ter aarde besteld De teraardebestelling werd voorafgegaan door een rouwdienst in de Elthetokerk. het centrum van den wijkarbeid van wijlen ds. van Hoogenhuyze. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Omringd door een schat van bloemen stond het stoffelijk overschot voor den kansel opgébaard. Ds. P. J. de Jong hield een gedachtenisrede, waarin hij den overledene schetste als een man van het massale, een knap organisator en een goeden leeraar. Voorts herdacht spr. het zoo vruchtdragende werk, dat de over ledene in de hoofdstad en vooral in de Elthetowijk heeft verricht Ook op de begraafplaats was de belang stelling bijzonder groot. In de aula, waar op het orgel gewijde muziek ten gehoore werd gebracht, voerde als eenige spreker ds. W Limburgh het woord, die sprak namens den kerkeraad. Op zeer treffende wijze schetste spr. de beteekenis van het werk, dat ds. van Hoogenhuyzen gedurende 29 jaren in de Ned. Herv. kerkgemeenschap van de hoofd stad heeft verricht. Tenslotte richtte hij woorden van troost tot de familie, in het bijzonder tot de kinderen van den overledene wier droefe nis wel heel groot is nu zij vader en moe der binnen 14 dagen hebben verloren en naar het kerkhof hebben moeten brengen. Spr. eindigde met het voorlezen van het artikel, dat de overledene in de laatste wijkbode heeft geschreven. Hij noemde het een geestelijk testament, dat niet'alleen voor de. familie, maar ook voor de ge meenteleden een waardevol bezit moet zijn. De oudste zoon, mr. H. L. L. van Hoogen huyze en een broer van den overledene spraken hierna, waarmede de plechtigheid in de aula was geëindigd. Aan het graf heeft de oudste zoon voor de belangstelling bedankt. Dat is de denkbeeldige lijn, die het aardoppervlak verdeeld in 2 helften, n.l. het Noordelijk Halfrond en het Zuidelijk Halfrond. Die lijn is onge veer cirkelvormig en wordt (behalve aequator) ook wel eens „evenaar” of „linie” genoemd Stel je düs voor dat je een riem had die 40.076,594 m. lang was. dan zou die precies om de aarde passen. Een kolossaal lange riem zou dat zijn! En nu mijn vraag. Als we die riem van 40.076.594 m. nu eens 1 meter langer maak ten. Een metertje maar! Zou die riem dan nog passen? Of zou hij te ruim zijn geworden? Of veel te ruim? Denk daar s.v.p. eens over na. (We veronderstellen bij deze bereke ning, dat de aarde „zuiver” bolvor mig is, zonder oneffenheden.) I IfeArijgb bij Apotheken en Oroqistenf-30en-50 Woensdag 22 Januari j.l. is in een- ko lenkantoor aan de Brielschelaan te Rot terdam een moordaanslag gepleegd, welke door omstandigheden, onafhankelijk van den wil van den dader, geen slachtoffers ten gevolge heeft gehad. Des morgens omstreeks half 12 ver voegde zich aan het loket van de kolen zaak van de firma Kats aan de Brielsche- laan een man, die een volgbriefje over handigde, waarin een waterstoker uit de Carnisselaan verzocht den brenger zes mud kolen mee te geven. In het kantoor bevonden zich drie personen, de 22-j. C. J. Kats, de 21 j. M. J. Kats en de 16-j. N. P. Kot uit de Bas Jungeriusstraat. Het volgbriefje van den waterstoker gaf den verschillenden personen aanleiding tot lachen hetgeen den brenger op zijn oeurt aanleiding gaf te denken, dat men hem Hieronder zie je 2 rijen namen staan. In de eerste rij staan namen van be kende gebouwen, bezienswaardighe den, enz. En in de tweede rij staan plaatsnamen. Maar... die plaatsnamen zijn door elkaar geraakt. Ze kloppen niet met de namen, die er in de eer ste rij voor staan. Kijk zelf maar. Eiffeltoren Moskou staat bovenaan en iedereen weet, dat je de Eiffeltoren niet in Moskou vindt. Het is nu de bedoeling de eerste rij bezienswaardigheden in je schrift over te nemen en er de juiste plaats namen achter te plaatsen. N B. Elke plaatsnaam wordt maar eenmaal gebruikt. 1. Eiffeltoren 2. Ridderzaal 3. Oldenhove 4. Cunera-toren 5. Kremlin 6. Scheve toren 7. „De” MartinitorenAmsterdam 8. Vesuvius 9. Westertoren 10. Het Prater De rol van Nederland steeds belangrjjker Het Nederlandsche Perskantoor Berlijn schrijft: De hoofdcommissaris van politie Berlijn deelt in zijn hoedanigheid hoofd van het mede, dathij het toezicht op het hand- OEFENING NA ARBEID De eerste ’s-Gravenhaagsche Accor deon Vereeniging met onderafdeeling Mondaccordeon „Oefening Na Arbeid” gaf Zondagmiddag in de tjokvolle concert zaal van het Volksgebouw, Prinsegracht alhier, een uitvoering. Er zijn nog heel veel plaatsen in den lande, waar de klompjes de algemeen ge bruikelijke voetbeschoeiing der kinderen vormen. Dat is ook het geval te Nieuwe Krim, de eenvoudige veenstreek onder den rook van Coevorden. De invoering van lichamelijke oefenin gen heeft blijkens de Vrijdagavond gehou den jaarvergadering van de Chr. School- vereeniging nogal klompenoffertjes ge vraagd, zoo meldt „De Tel.”. De kinderen kwamen telkens en telkens maar weer thuis met gebroken klompjes. Een huis vader vroeg dan ook of niet in deze moei lijkheden kon worden voorzien. Wanneer de kinderen op het harde tsyein oefenen, breken telkens maar ween»de klompjes ten ongerieve van moeders beurs. Ver scheidene leden deelden deze opvatting, zoodat het bestuur, dat de gegrondheid der gemaakte opmerking erkende, de toe zegging deed, om na te gaan in hoeverre men te gemoet zou kunnen komen aan den wensch voor beschikbaarstelling van passend schoeisel voor deze oefeningen. Zooals men weet speelt in den Berlijn- schen bloemengroothandel het Neder- landsche element een belangrijke rol. De grootste Berlijnsche importeurs zijn Nederlanders. Bovendien zijn er ook Nederlandsche kweekers in de omge ving van Berlijn gevestigd, terwijl even eens enkele Nederlanders te Berlijn zich met het trekken van bloembollen bezig houden. Tenslotte zij erop gewezen, dat Nederland de grootste bloemenleveran- cier van Duitschland is. De prijsregeling voor den Berlijnschen bloemenhandel is voor Nederland dus niet van belang ontbloot. Voor bloemen, welke ook in Duitschland gekweekt worden, vormt de groothandelprijs van het Duitsche product den grondslag ook voor den prijs der bloemen, welke uit Nederland ingevoerd worden. De bloe men, waarmee Nederland aan de Duit sche markt is, zijn in het algemeen veel goedkooper dan het Duitsche mate riaal. Er wordt nu echter een „Unter- schiedsbetrag” geheven. Kosten de se ringen uit Aalsmeer b.v. 3.50 Rm. p. 10 tak franco Berlijn, terwijl de Duitsche seringen in den groothandel 8.- Rm. per tak kosten, dan zal deze „Unterschieds- beitrag” omstreeks 4.5 Rm. per 10 tak zijn. Deze „Unterschiedsbeitrag” komt den „ReichsnShrstand” ten goede. De importhandel mag 3 pCt. winst nemen, de grossier ten hoogste 20 pCt. De kleinhandel mag op alle bloemen 10 pCt. winst maken. Die 10 pCt. zijn echter een maximum. De straathandel zal in het algemeen met een geringer percentage tevreden zijn. Een weelderig ingerichte bloemenwinkel aan den Kur- Men wachtte voorloopig af met het nemen van persoonlijk initiatief Den secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten komt het ongewenscht voor, dat er ter nagedachtenis van de gesneuvelde Neder - landsche militairen overal in den lande door plaatselijke comité’s gedenkteekenen worden opgericht. Dit geeft aanleiding tot versnippering, waar eenheid ge wenscht is. Het maakt bij hem een ernstig punt van overweging uit. of men in de toe komst zal moeten komen tot één natio naal gedenkteeken, dan wel tot een be perkt aantal monumenten, eventueel op de plaatsen, waar het hevigst is gestreden. In verband hiermede merkt de secre taris-generaal op, dat het. om teleurstel lingen te voorkomen, gewenscht is, af te wachten met het nemen van persoonlijk mitiatief, totdat zijn nader beslutt open baar zal zijn gemaakt. a Een onzer lezeressen stuurde ons het onderstaande recept voor schijngehakt Benoodigdheden: 4 plakken knolselderij, 1 cm. dik, 2 dobbelsteentjes boter, een ei, 5 gekookte aardappels (niet te klein) en 1 ons boter of vet Het ei en de knolselderij met wat zout, aan beide kanten bruin bakken in de 2 dobbelsteentjes boter. Daarna met de aardappels fijn door elkander prakken en 6 a 7 ballen van maken, welke men door wat fijn gemaakt beschuit haalt en in de boter of het vet bruin bakt. De smaak verschilt weinig van vjeeschgehakt en de jus is tevens fijn van smaak. furstendamm zal evenwel de winst niet veel lager kunnen stellen. De liefde van de Duitschers voor bloemen is zeer groot en de Duitscher is gaarne bereid, er een hoogen prijs voor te betalen. Nu met het stelsel der z.g. betalingskontingenten gebroken wordt en daarvoor kontingenten in kilo grammen in de plaats zijn gekomen, is de bloemeninvoer uit Nederland nage noeg vrij. Zoodra de vorst voorbij is, zullen uit Nederland meer bloemen in gevoerd worden dan sedert jaren het geval is geweest, voorloopig echter hoofdzakelijk rozen, seringen en anjers, en geen bolbloemen. Nederland levert de bollen aan Duitschland, maar de tul pen en narcissen zelf kan Nederland op de Duitsche markt niet spuien. Immers, bij een vrijen invoer van bolbloemen zou Nederland het bedrijf van de Duitsche trekkers der Nederlandsche bollen on mogelijk maken. In kringen van den Berlijnschen bloe menhandel verwacht men, dat de Ne- derlandsche bloemkweekers een goeden tijd tegemoet gaan. Immers, de Duit sche productie mag zich wat uitgebreid hebben, maar ze is nog steeds, althans in de wintermaanden, klein (behalve dan voor bolbloemen). Weliswaar heeft Denemarken thans ook getracht, blo.e- men aan Duitschland te leveren, maar de waarde van den bloemenuitvoer uit Denemarken in het vierde kwartaal 1940 bedroeg nog slechts 50.000 mark. techniek (het hanteeren van werktuigen), landmeten, wegenbouw, boschbouw, enz. Ook sport neemt een belangrijke plaats in het kampleven in, waarvan getuigt de groote, goed ingerichte gymnastiekzaal. De aspiranten zijn tevoren door.den dok ter nauwkeurig onderzocht en deze schrijft, in samenwerking met den sport- leeraar, aan hen, die dit noodig hebben, speciale oefeningen voor, om een bepaal de vergroeiing teniet te doen’ of te voor komen. Voorts neemt het exerceeren een oe- langrijke plaats in. Deze exercities wor den uitgevoerd met de schop en moeten niet beschouwd worden als een militair element, doch zuiver als een formatiebe- weging. Ook het exerceeren bevordert het gemeenschapsgevoel, evenals het gevoel voor tucht en orde, terwijl hierdoor ook naar buiten een goeden indruk wordt ge maakt. Dan de theoretische lessen, die zeker niet op de laatste plaats staan. Hieraan wordt de uiterste zorg besteed en de ruime, lichte lessenbarak zorgt er voor, dat deze lessen worden gegeven in een prettige omgeving. Naast vele andere on derwerpen worden hier o.a. behandeld de theorie van de arbeidstechniek en de sport. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat veel aandacht wordt besteed aan sa menzang, waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. Zoo ontstonden er in het kamp een zestal liederen, die deel uitma ken van het programma, en waaruit de frissche geest spreekt. Wij citeerden uit deze liederen reeds eenige strophen. De dagindeeling De dag in het kamp vangt aan bij de reveille, om zeven uur ’s morgens. Om half negen volgt dan de vlaggenparade, waarbij het parool van den dag wordt uitgegeven. Dit parool kan bestaan uit een woord, een zin, een gedicht, een naam van een beroemd Nederlander, enz. Dit parool wordt des avonds, voor tafel, door een aspirant toegelicht Eenige van deze parolen waren de volgende: Vondel”, ..van Speyck”, ,,Ga niet verkwistend met uw tijd om”, Alles sal rëg kom” ,,Voor verzwegen pijn is geen medicijn”, ..Ne derland is groot in alles, waarin een klein land groot kan zijn”, Idealen moeten geen gelegenheidskleeren zijn”. Na de vlaggenparade volgt dan het dag programma een half uur zang, arbeids- techniek. graafwerk, voordrachten, lichaamsoefeningen en marschoefeningen. Daarnaast theorie over tucht, den dienst en eerste hulp, waarmede dan de uren tot half zes gevuld zijn. Des Zaterdags is er een veldloop, waaraan alle aspiran ten deelnemen. Het avondappèl is om half elf. Zoo zien wij, dat alles is gedaan voor een goede voorbereiding van de leiders van den Nederlandschen Arbeidsdienst voor hun taak. Deze leiders zullen komen te staan over de volgende formaties een kamp, bestaande uit 200 man, waarover een hopman het bevel voert, dit kamp is verdeeld in vier groepen van rond 50 man ieder, weer onderverdeeld in ploegen van 12 of 13 man. Daar zullen zij hun idealen kunnen verwezenlijken, getrouw aan het refrein van hun kamplied „Rood, wit en blauw, kracht, eer en [trouw, Met het hoofd fier opgericht Zoeken wij nieuw licht. Kameraden smeden nu met vaste hand Eén van zin, hier een sterke band.” DE PHILIPS FABRIEKEN HEBBEN HET DRUK Wegens de groote bestellingen van radiolampen en radio-apparaten, heeft de N V. Philips, naar de „Tel.” meldt, de laatste weken reeds duizend man nieuw personeel aangenomen en thans hebben de Philips fabrieken ongeveer twaalfhon derd nieuwe arbeidskrachten noodig, van wie ongeveer tweederde deel meisjes zijn. Thans is deze oplossing voor het geval gevonden, dat uit de tabaksnijverheid, waarin de grondstoffenpositie steeds moeilijker wordt, de noodige krachten voor de Philips fabrieken zullen gevon den worden. Er is een conferentie gehouden van leiders der arbeidsafdeeling van Philips met de vertegenwoordigers van de siga- ren-industrie en van de arbeiders in de tabaksnijverheid. De Tooneel- en Cabaretclub der Ned. Reisvereeniging afd. den Haag geeft op Zondagmiddag 16 dezer in Excelsior in de Zeestraat een groote tooneeluitvoering. Op gevoerd wordtMenschen in Pension, van Bromet. Een vroolijke comedie. Na afloop ba! na tot des avonds 10 uur. De voorzitter, de heer W. J. Mooyman, deelde in zijn openingswoord mede, dat het de eerste bijeenkomst van Oefening Na Arbeid in 1941 is en dat het 34-jarige bestaan op Zondag 13 April op luister rijke wijze zal worden gevierd. Ondanks het feit, dat de griep ook on der leden van het corps heerscht, kan worden vastgesteid. dat de dirigent, de heer G. Knorr, succes had. toen hij met het noodgedwongen onvoltallig corps al lereerst bracht Marsch of the Herold van Michels, daarna Les Sirene, een wals, af gewisseld door den wielermarsch van W. Schootemeyer en Frühling wie bist du so schön van Paul Lincke. Ook het optreden van de accordeonver- een. vergevorderden onder leiding van den heer A. W Alphenaar viel zeer te loven. Vooral de door hem vervaardig de nummers oogstten veel bijval Ook dient met eere genoemd te worden wat door de beide afdeelingen onder de emi nente leiding van den heer A. L. Knorr werd uitgevoerd, waarvan we vooral noe men Faust van Gounod. De verschillende nummers werden op uitstekende wijze uitgevoerd en oogstten terecht een dave rend applaus. Tusschen de bedrijven wist het duo Koolmees Stiefelhagen de stemming te verhoogen door hun geestige liedjes resp. vervaardigd door de heeren Stiefelhagen en Jack Bess, te weten Skilled en gelei- de-lied „Hou je aan me vast” Ook het komische één-actertje „Op medisch ad vies” van de beide populaire humoristen biacht de lachspieren van de aanwezigen danig in beweging. Er was nog gelegen heid zich te verpoozen bij een fox en step, waaraan de Ona Band zijn muzikale medewerikng verleende onder leiding van den heer A. L. Knorr. De persdienst der N.S.B. meldt: In tegenspraak met het door middel van het A.N.P. d.d. 6 Februari j.l. verspreide bericht als zoude de weerman Ant. Min ten, die Maandag 3 Februari in het St Antonius-gasthuis te Helmond, na be diend te zijn met de laatste sacramenten der stervenden overleed, kort voor zijn dood het lidmaatschap der N.S.B. hebben herroepen, moeten wij op grond van ons bekend zijnde vaststaande feiten, berich ten, dat weerman Ant. Minten als natio- r. aal-socialist en lid der N.S.B. is ge storven. Alle berichten die den indruk van het tegendeel trachten te verwekken, moeten wij nadrukkelijk als onjuist kenmerken. Wij betreuren het ten zeerste, dat men van officieele kerkelijke zijde niet ge schroomd heeft om, met veronachtzaming der piëteit, uit het verscheiden van een lid der N.S.B. politieke argumenten te distilleeren, die zoo zij juist waren, zou den wijzen op misbruik der positie van den zielzorger. Verdachte brand in een schuur te Berlicum Zondagavond omstreeks elf uur brak brand uit in de landbouwersschuur van den heer S. Schouten te Berlicum. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist de boerderij, welke vlak naast de schuur staat, te behouden. Een aantal varkens kon nog worden gered. De land bouwwerktuigen en een groote hoeveel heid hooi gingen in vlammen op. De oor zaak is waarschijnlijk brandstichting. In verband hiermede is een zoon van de fa milie B„ die naast den heer Schouten woont, gevankelijk naar ’s Hertogen- bosch overgebracht. De aanleiding tot het stichten van den brand schijnt een burenruzie te zijn. uitlachte. Hij begon luidkeels zijn mis noegen hierover te kennen te geven en wond zich steeds meer op. Toen hij be dreigingen begon te uiten, gaf men hem te kennen, dat men daar niet van ge diend was en dat hij, als hij wilde op scheppen, dit maar thuis Hierop verdween de man. Na een kwartier kwam hij terug en trachtte door de kantoordeur naar bin nen te gaan. Toen hem dit niet lukte, vernielde hij het ruitje van het loket, stak een pistool er door en loste a bout portant drie schoten op de drie personen, die zich in de kantoorruimte bevonden. Twee kogels kwamen in de wanden te recht en een in het plafond. Overhaast namen de gebroeders Kats en Kot de vlucht in de richting van de Maashaven. De aanslagpleger liep eerst naar buiten, doch toen hij zag, dat de drie personen het kantoor hadden verlaten, kwam hij terug, liep het kantoor weer binnen, waar hij alles overhoop haalde, doch niets meenam Vervolgens nam hij de vlucht en begaf zich naar den waterstoker aan de Carnisselaan, wien hij vertelde, dat hij geen kolen had gekregen en toen maar op de lui had geschoten, die zich in het kantoortje van de kolenzaak be vonden. De nasporingen van de politie, die natuurlijk in de zaak werd gemengd, hadden aanvankelijk geen succes. De ver dachte, de 45-jarige loswerkman L. H., bleef onvindbaar Tot men er Vrijdag j.l. in slaagde hem ten huize van een kennis, bij wien hij zich al dien tijd schuil had gehouden, te arresteeren. Hij bekende de schoten te hebben gelost eti werd toen in het poli tiebureau opgesloten. Het pistool, waaruit de schoten waren gelost, werd in de wo ning van den kennis gevonden en in be slag genomen. Vandaag werd hij als ver dacht van poging tot doodslag met voor bedachten rade ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar het »>De heide was eens woest en leeg, Men zag elkaar vreemd aan, Maar vriendschap, arbeidsvreugde kwam, Één zijn zij heengegaan.” Gaven wij in een vorig artikel een korte uiteenzetting van het ontstaan der idee van den arbeidsdienst en de doel stelling daarVan, thans zullen wij een beschrijving geven van de uitwerking daarvan in de praktijk, daartoe in staat gesteld door een bezoek aan het kamp voor de opleiding van „burger”-vrijwil- ligers voor het kader, te Nunspeet. Op eenigen afstand van dit Geldersche dorp, te midden van hei en bosch, is sedert eenige maanden een barakken kamp verrezen, waar ongeveer 180 jonge menschen, meerendeels tusschen de 20 en J laar, deze opleiding volgen. Onder hen zijn alle beroepen vertegen woordigd, men treft er leeraren MO. aan naast een timmerman, een boomkweeker naast een stuurman, en voorts jeugdlei- “ers. onderwijzers, stoffeerders, journa- psten, studenten, radiotechnici, meesters ln de rechten, een ingenieur en zelfs een zondeling. Allen zijn echter ten volle be reid zich met al hun krachten ifi dienst te stellen van het ideaal van den Neder landschen Arbeidsdienst. Er is hier in de afgeloopen maanden hard gewerkt, en eind Januari werden oe resultaten bekend. Vrijwel allen wer den, na het examen, toegelaten tot het kader, en slechts drie aspiranten, die Meen enkele kwaliteit als leider hadden, werden van hun verbintenis ontheven, van de 'overigen werden er twee be noemd tot hopman. 24 tot onderhopman ”4 tot aspirant-hopman, 14 tot hoofd opzichter. 20 tot opzichter, 41 tot werk- rne.e,s,ter en 3 tQt voorman. Alle cursisten waren te Utrecht psycho technisch onderzocht en opmerkelijk was. dat de rapporten na de opleiding vrijwel overeenkwamen met de. aan de opstellers onbekende, resultaten van dit onderzoek. Kameraadschappelijke sfeer Wat onmiddellijk, opvalt bij het be treden van het kamp is de prettige kame raadschappelijke sfeer De barakken zien er vriendelijk uit met hun rood'-witte luiken voor de ramen. En ook binnen V1ndt men hetzelfde. De aspiranten zijn gehuisvest in kleine kamers, waar iedere groep een gemeenschap vormt. Dit - komt op allerlei manieren tot uiting en wel m de eerste plaats door de inrichting, welke 5 aangepast aan het motto van de groep. Iedere groep heeft namelijk een motto verkozen, en in den geest daarvan zijn versieringen aangebracht. Hier kom. weer tot uiting hoe bijzonder rijk de Nederlandsche geschiedenis is en nog altijd in ons volk leeft, en heden reden geeft tot voldoening. Wij zagen daar o.a. de motto’s „de Geu zen”, ,,’t Behouden Huys" (de overwinte ring Op Nova Zembla), „de Vliegende Hollander” ..Nederland-Waterland’„Ne- oerland en Indië”, „Landbouw”, „Vis scherij”, en al deze onderwerpen waren door toepasselijke wandschilderingen soms artistiek figuurzaagwerk uitgebeeld Deze versieringen zijn niet het werk van enkele personen, die toevallig de ge schiktheid en de gaven hebben, doch zij zijn in gemeenschappelijk werk, van iede re groep afzonderlijk, tot uitvoering ge komen. Alle 16 leden van een groep werkten hieraan mede, waarbij op prach tige wijze de idee van gemeenschaps- arbeid tot uiting kwam Vandaar ook, dat de groepen in den betrekkelijk kor ten tijd van hun opleiding in het kamp, zoo volledig zijn samengegroeid tot een ge heel. Hiertoe droeg ooi» het feit bij, dat in het kamp niet over politiek mag wor den gesproken en dat dagbladen worden geweerd. Wel worden door een der lei ders van het kamp dagbladen gelezen, waaruit dan de koppen van de voor naamste gebeurtenissen worden uitge knipt en voorgelezen, terwijl de betref fende artikelen worden aangeplakt en men er zoo kennis van kan nemen, doch alles wat kan verdeelen, wordt zorgvul dig geweerd. Dit is geen maatregel van bovenaf opgelegd, doch een voorstel van den commandant van het kamp, dat bij acclamatie door de deelnemers is aange nomen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat nier alle politieke en godsdienstige geschillen wegvielen, men was alleen Nederlander en wilde als Nederlanders samenwerken. Een prachtig voorbeeld van wat de Ne- derlandsche Arbeidsdienst in de toekomst kan zijn. De leden komen bij elkander, door niets gescheiden, -en krijgen een frisschen kijk op allerlei dingen, die tot dusver niet tot hen doordrongen. De gemeenschapsgedachte kwam even eens tot uiting bij de theoretische lessen in het kamp. Hierbij deden zich voor ver scheidene aspiranten moeilijkheden voor, door gebrek aan vooropleiding. Zonder eenige aansporing, geheel vrijwillig, en onafhankelijk van elkaar, sprongen de meer ontwikkelden de anderen bij en ga ven dezen mede-cursisten in hun vrijen tijd lessen in de vakken, welke zij noodig hadden. Dergelijke voorvallen teekenen den geest, welke in het kamp heerscht. Het werkprogramma Het werkprogramma in het kamp om vat veel practisch werk, zooals arbeids- Een ons woord „weekeinde” geeft pre cies hetzelfde weer. En waar om zouden wij, Nederlanders, dan niet liever een Neder lands woord gebruiken dan een woord uit den vreemde? 3. Een „bain marie” is een kook- technische benaming. Bedoeld wordt een „heetwaterbad”. 4. Op expresse-brieven plakken we een 10 cents-postzegel extra 5. Optelefoneren is foutief. 6. Een karaat is 1/5 gram, dus 5 karaat is 1 gram, dus 500 karaat is 100 gram. 7. Een „outsider” is een buiten staander. Als ik dus op het ge bied van ping-pong een „out sider” ben, kan ik dat spel niet spelen. Overigens geldt voor „outsider” hetzelfde als voor „weekend”. Zie vraag 2. 8. Een trombone is een blaas instrument. 9. We moeten zeggen: dat kan niet. Hiertegen wordt duizenden malen per dag gezondigd. 10. Wie wordt er rijker? Willemsen is de gelukkige.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13