I I l I I I ft’ w Inspectie de drie bataljons van van afgeslagen te Amsterdam De Duitsche de rede over van pers Churchill Britsche aanval boven de Kanaalkust ^een e’8C*1 aan overheids personeel Grüne I Polizei” Dinsdag 11 Februari. i 1941. No. 17798. n.m. v.m. Défilé voor succes commissaris op De successen m De luchtoorlog Britsch vliegveld met gebombardeerd Noord-Afrika kunnen den oorlog niet beslissen Rijks- den Dam van 6.45 uur tot 9.03 uur VERDUISTEREN I t S- Ow Omtrent standpunt jegens de N.S.B. den scheervlucht van den vee hts wagens trekken voorbij 6.32 u. uur JU. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De Italiaansche pers over aanval op Genua a A Italiaansch commentaar Een reeks van tegenspraken Britsche gezant in Boekarest teruggeroepen Acht vliegtuigen in getroffen Engeland opnieuw bestookt 5 Maan: 11 Febr. op nam. 12 Febr. onder 8.54 v.m.; op 7.48 uur n.m. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenvervoer bij nacht: No. 773503 Acht burgers gedood en 25 gewond, onder wie 8 zwaar Engelsche vliegers boven ons land u» tw s' s o S3 COURANT IIA AGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: opgesteld.gen vertrok de Rijkscommissaris. versierd Het z (Polygoon) Talrijke ondernomen. het tea, meldt het D.N.B. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Aan de SecretariSsen-Generaal is in dezelfde nota opdracht gegeven te be vorderen, dat deze verklaring ter ken nis van alle ambtenaren en beambten wordt gebracht. pers wordt er cp dat de door den op zee han- ver- ver- A s i A A Het ligt niet in de bedoeling van de Nederlandsche ambtenaren en van het overige personeel in over heidsdienst. verklaringen over hun verhouding tot de N.S.B. te eischen. De Duitsche autoriteiten laten het onverminderd hun instelling te genover de verschillende politieke partijen iederen ambtenaar en elk ander lid van het personeel in overheidsdienst vrij, of hij zich bij een van de toegelaten politieke par tijen wil aansluiten. In herhaalde aanvragen uit de krin gen van Nederlandsche ambtenaren en ander personeel in overheidsdienst, heeft de Commissaris-Generaal voor Be stuur en Justitie, dr. Wimmer, aanlei ding gevenden om in een rondschrijven aan de Secretarissen-Generaal der Ne derlandsche departementen, het volgen de te bepalen. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 134, Tel, 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330363; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 773444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 731187 Een recordprestatie Na het groote succes van Duitsche bommenwerpers met grooten actieradius, einde te brengen, een strijd, die niet al leen beslist over eigen lot maar ook over dat van onze kinderen en over dat van de toekomstige generaties. „Wij allen”, zoo zeide hij verder, „hebben de zekerheid, dat het een goede strijd is. De Führer heeft in uiterste zelfoverwinning alles gedaan om hem te vermijden, maar de Engelschen had den tot onze vernietiging besloten, om dat dit vereenigde Duitsche volk een veel t: sterke machtsfactor is. Wij zijn Gistermiddag heeft op het voormalige IJsclubterrein aan het Museumplein te Amsterdam, een militaire plechtigheid plaats gevonden, welke werd bijge woond door den Rijkscommissaris Rijks- minister Seyss Inquart. Het gold hier de aflossing der „Grüne Polizei”. waarbij de drie bataljons door Seyss Inquart werden geïnspecteerd en toegesproken. De bataljons, waarvan een muziek corps deel uitmaakte, stonden in carré op het groote terrein opgesteld. Te omstreeks kwart voor vier arri veerde generaal Schumann; te vier uur precies de Rijkscommissaris, Rijksmi- nister Seyss Inquart, vergezeld van vele hooge officieren van de Grüne Polizei. Na de begroeting schreed de hooge autoriteit langs de troepen, terwijl de kapel een marsch speelde. Stram in de houding, met gepresenteerd geweer, stonden de manschappen Na de inspectie, die o.a. werd bijge woond door Brigade-Führer Knoblauch, den Beauftrachter voor de stad Am sterdam, Senator Bömeker, Kreisleiter Paustian, en eenige Nederlandsche ma- rechaussee-officieren, sprak de Rijks commissaris de troenen toe: In totaal zjjn in dezen nacht acht dooden en 25 gewonden, o.w. 8 zwaargewonden, te betreuren. On geveer 50 woonhuizen zijn min of meer zwaar beschadigd. Aan tal rijke andere woonhuizen en gebou wen en aan broeikassen is glas schade aangericht. Verder is een school vernield. op genden ochtendnevel beschermde Engel- sche oorlogsschepen als waanzinnig vuur den, zonder ook maar in het minst eenig militair doel te kiezen. Het doel der En gelschen, het moreel der Genueesche be volking te breken, is volkomen mislukt. De bewoners hebben zich door hun kalmte en discipline zeer onderscheiden In het bijzonder wordt er hier op ge wezen, dat alle slachtoffers der beschie ting tot de burgerbevolking behooren en dat geen enkele soldaat gewond is. In verband met de beschieting van de havenstad Genua door een sterk Britsch eskader in de vroege morgenuren van 9 Februari vestigen de Italiaansche avond bladen van gisteren de aandacht op het feit, dat het hier wederom een militairen aanval betreft op een open, onbeschermde stad. De beschieting van Genua is ten uitvoer gelegd door de in Gibraltar gesta- tionneerde Engelsche Westelijke Middel- landsche Zeevloot Onder dekking van een dichten mist kon het Engelsche eskader Genua nade ren. De heftige beschieting van Genua heeft uitsluitend aan burgers het leven gekost. Militaire installaties zijn niet getroffen. De bladen herinneren er aan, dat Genua reeds meerdere malen in den loop van laatsten tijd door Engelsche vliegtuigen beschoten is geworden, zonder dat ern stige beschadigingen aan militaire objec ten werd aangericht. De actie van de Britsche vloot tegen Genua moest klaar blijkelijk, zoo constateeren de bladen. Churchill tijdens zijn Zondag gehouden rede in staat stellen aan de Amerikaan- sche openbare meening de vernieling te kunnen melden van deze Noorditaliaan- sche haven. Deze poging is als mislukt te beschouwen. A A s X A A X A A A A A A A A s A a A A A thans echter aangetreden om onze le- I vensrechten eens en voor altijd veilig te stellen’ In het verdere verloop van zijn toe spraak wees de Rijkscommissaris er op, dat men tegenover de Nederland sche bevolking niet als vijand moest op treden. maar dat tegen elke poging tot ongeregeldheden, die hier of daar mo- j Tegen vijf uur arriveerden de Rijks- gelijk zou zijn en die alleen zou kun- commissaris en de officieren. Zij stel den zich op het podium op en onmid dellijk nam het défilé een aanvang. De stafmuziek had zich aan de over zijde van den verkeersweg opgesteld en speelde vroolijke marschen, terwijl de gemotoriseerde politietroepen aan den Rijkscommissaris voorbijtrokken in een voorbeeldige orde ei in een snel tempo. Behalve de pers, ren wagen was de volledige bewapening tegenwoordig. De wagens met zware e.' lichte mitrail leurs, met anti-tankgeschut, twee lichte pantserwagens, keukenwagens en Roode Kruis auto’s Ook op den dam waren honderden be langstellenden bijeengekomen om de nieuw aangekomen troepen te zien en getuige te zijn van het militaire schouw spel Het défilé duurde ongeveer een ha f uur. Onmiddellijk na het beëindi- vat. Men ziet hierin dezelfde taktiek, waarmede de Britsche politiek reeds het vorige jaar de Zuidoost-Europeesche sta ten tan haar zijde trachtte te krijgen. Ook al gebeurt het thans op een meer voorzichtige manier. Van een aanwezigheid van Duitsche troepen in Boelgarije, zoo verklaart men in dit verband in de Wilhelmstrasse, is in Berlijn niets bekend. Door geen zin in de rede van Churchill zijn de Britsche zorgen, zoo is men hier van meening. zoo duidelijk opgesomd als door de aanwijzing van den Engelschen Premier, dat het voor den afloop van den oorlog van beslissende beteekenis zal zijn of het van Amerika naar Engeland gestuurde materiaal ook compleet in En geland aankomt Men wijst in dit ver band te Berlijn op den zin in de laatste rede van Hitler, waarin hij zeide, dat de geheele Duitsche duikbootoorlog pas in het voorjaar van dit jaar zal beginnen.” Over de verklaringen, welke Churchill in zijn radiorede heeft afgelegd ten aan zien van de operaties in Afrika, schrijft het „Giornale d’Italia”. dat de Engelsche minister-president natuurlijk triomfee- rend spreekt over de thans aan den gang zijnde gevechten, doch zijn beweringen over de beslissende Engelsche successen in Libye tegenspreekt door de bekentenis, dat de oorlog beslist wordt door hetgeen en op de oceanen, in de lucht en vooral op het Britsche eiland geschiedt.' Inder daad, zoo betoogt het officieuse orgaan, kunnen de Britsche successen in Afrika den oorlog niet beslissen, omdat zij de strijdkracht van Italië niet uitschakelen. Engeland heeft enorme hoeveelheden aan menschen en materiaal op het Afrikaan- sche oorlogsterrein geworpen om, naar eigen bekentenis van Churchill, tot de conclusie te komen, dat op dit oorlogs terrein de oorlog niet beslist kan worden. (Zie verder le blad, pag. 2.) In hun commentaren op de jongste redevoering van Churchill constateeren de Berlijnsche avondbladen van giste ren. dat de rede een mengsel vormt van grootspraak en vrees en een reeks van tegenspraken behelst, meldt het DN.B. De „Deutsche Allgemeine Zeitung” ver gelijkt de rede van Churchill met die welke Rudolf Hess tezelfder tijd in Bres lau gehouden heeft en welke door Chur chill een snelle bevestiging gevonden heeft. Het blad schrijft verder: De ge voelens van onbehaaglijkheid waarmede de Engelschen het einde van de tegenwoor dige „pauze”, tegemoet zien kunnen door de voldoening over de successen in Noord- Afrika niet worden weggenomen. Het grootste deel der rede van Churchill be stond uit een lofbetuiging voor dezen win- terveldtocht, maar het kleinste deel was het belangrijkste, blijkbaar ook voor Churchill zelf. Hij ziet heel duidelijk in, dat de verbetering der strategische posi tie in Noord-Afrika den oorlog niet beslis sen kan. Dat heeft Churchill natuurlijk van tevoren wel geweten en wanneer hij desondanks van de pauze gebruik heeft gemaakt om door aftakking van omvang rijke hulpmiddelen zijn totale oorlogvoe ring te verzwakken, dan bewijst ons zijn huidige bekentenis, dat deze krachtsin spanning ondernomen werd om het ver val van het Britsche prestige door een de monstratie te verdoezelen. Dit bijzondere doel geeft Churchill toe door zich er over te beklagen, dat het niet bereikt werd. Met name beklaagt hij zich er bitter over, dat bepaalde volkeren nog steeds zoo „begrensd’^, zijn dat zij niet aan de Brit- die ten Westen van de Portugeesche kust tegen een Britsch convooi zijn opgetre den, heeft een enkele formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen sedert 1 Augustus 1940 den vijand in totaal 85 schepen van tezamen 555.675 brt. doen verliezen Hier van werden 363.500 b.r.t. tot zinken ge bracht en 192 163 brt. ten deele in brand geschoten en overigens op andere wijze zwaar beschadigd □e aangerichte schade Stefani meldt uit Genua De schoten, die door >het Britsche vlooteskader onder dekking van een dik ken mist Zondag j.l. bij het aanbreken van den dag op de stad zijn gelost, heb ben behalve talrijke woonhuizen getrof fen de dom van St. Laurentius, een lagere school, het paviljoen van een zie kenhuis en een nonnenpensionaat. Ter nagedachtenis aan de slachtoffers De Britsche gezant te Boekarest, sir Reginald Hoare, heeft gistermiddag in het Roemeensche ministerie van buitenland- sche zaken een nota overhandigd, waarin hij mededeelt, dat hij van zijn regeering de opdracht heeft gekregen tezamen met het nog in Boekarest zijnde personeel van zijn gezantschap, Roemenië op 15 Fe bruari te verlaten. De nog in Roemenië vertoevende En gelsche staatsburgers, enkele journalis ten, ingenieurs, handelsvertegenwoordi- gers, enz. hebben reeds enkele dagen ge leden van het gezantschap de mededee- ling ontvangen, zich reisvaardig te hou den, om tegelijk met het gezantschap Roemenië te verlaten. deelen van Gisteren in de middaguren hebben enkele Britsche gevechtsvliegtuigen, door jagers vergezeld, geprobeerd bo ven het gebied aan de kust van het Kanaal te vliegen. Evenals kort gele den, stootten de vliegtuigen ook thans weer op het krachtige afweervuur Er onstonden luchtgevechten. Vier Brit sche vliegtuigen werden neergeschoten, terwijl 3 vliegtuigen door afweerge schut werden vernield. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Onder de burgerbevolking in Duinker ken vielen verscheidene dooden en ge wonden. Militaire doelen werden niet geraakt. Een Duitsch gevechtsvliegtuig onder nam gistermiddag een stoutmoedigen aanval op het Britsche vliegveld Scampton in Zuidoost-Engeland Het naderde het vliegveld, terwijl verschei dene vijandelijke machines aanstalten maakten om te landen. Naar het schijnt, werd het geruimen tijd door de Britten voor een eigen vliegtuig ge houden. Om een gunstige aanvalsposi tie te krijgen vloog het toestel eenige malen over het vliegveld heen. Daarbij zag het een vrij groot aantal bommen werpers op den grond staan. Na nauw keurige verkenning gingen de Duitsche vliegers over tot den aanval in scheer vlucht, waarbij zij van geringe hoogte verscheidene bommen rechtstreeks te midden van de vliegtuigen wierpen. Drie Vickers- Wellington-bommenwer- pers vlogen terstond in brand, 5 toe stellen van hetzelfde type werden zwaar beschadigd. Het D.N.B seint uit New York: Duitsche luchtwapen is gisteren na het invallen van de duisternis volgens be richten van Amerikaansceh agentschap pen uit Londen boven 2 steden in East- Anglia verschenen. Boven een stad wer den door de vliegers in scheervlucht brand- en brisantbommen neergeworpen Voorts werden aanvallen gericht op een stad in het Oosten van de Midlands Britsche vliegtuigen wisten de rljkshoofdstad niet te bereiken Het Britsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht, naar het DNB neemt, aanvallen ondernomen op scheidene steden in Noordwest- en Mid- den-Duitschland. Een poging van eenige vijandelijke machnies om de rijkshoofd- stad te bereiken mislukte Het Duitsche afweergeschut verhinderde de Engel schen overal hun bommen welgericht neer te werpen Nergens is militaire schade ontstaan De overige schade is betrekke lijk gering. nen berusten op een grenzelooze onwe tendheid of een gebrek aan verant woordelijkheidsbesef, met volle sterkte en scherpte zou moeten worden opge treden Tenslotte wees de Rijkscommissaris nog eens op de bijzondere taak, die de Duitsche politie hier te vervullen heeft. Nadat het Duitschlandlied en het Horst Wessellied ovej het breede veld hadden geklonken, aangehoord door de honderden, die langs de hekken staan de het militaire schouwspel hadden gadegeslagen, vertrokken de Rijkscom missaris en de hem begeleidende officie ren per auto naar het aloude Damplein, waar de troepen voor den Rijkscom missaris defileerden Op den Dam. Op het plein was een met palmen en vlaggen versierd podium hebben de stedelijke autoriteiten besloten, een marmeren gedenkteeken op te rich- Voorts zijn ter stond maatregelen genomen om de nabe staanden der slachtoffers en de gezinnen, noodige Noorsch schip tot zinken gebracht Het D.N.B. meldt uit Oslo, dat het Noorsche motorschip ..Morviken” uit Bergen (5008 brt.) door een Duitsch oor logsschip in overzeesche wateren tot zin ken is gebracht, nadat de bemanning aan boord was genomen De ..Morviken” voer in Engelschen dienst Britsche aanval op Noorsche kust afgeslagen Duitsche strijdkrachten hebben Zondag middag door goed gericht -afweervuur een aanval van Britsche torpedovliegtui- gen op de Zuidwestkust van Noorwegen afgeslagen Alle afgesloten torpedo’s mis ten hun doel. Een vliegtuig werd, voor het uitwerpen van zijn torpedo, zoo zwaar getroffen, dat het niet meer aan den strijd kon deelnemen en waarschijnlijk op den terugweg is omlaaggestort De Engelschen hebben bij deze aan vallen zware verliezen geleden, 12 Brit sche vliegtuigen werden neergehaald. sche overwinning gelooven. Rol van Britsche systeem uitgespeeld Gezien het feit V luespiauA ur. aeyss Inquart. De Rijkscommissaris begroette de manschappen en sprak de verwachting uit, dat zij hun volle krachten zullen inzetten in een tijd, waarin iedere Duit sche man en iedere Duitsche vrouw het uiterste moeten geven om dezen groo ten beslissenden strijd met succes ten Ziekenfondsleden De Volharding; No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 C««<«««««K<«««««<««««««««««««< Hulp tegen eiken prijs noodig De ..Lokal Anzeiger" plaatst tegenover de fantastische gegevens van Churchill over beweerde Duitsche vliegtuigverlie- zen, in de Middellandsche Zee tegenover de duidelijke berichten der Duitsche weer macht en merkt tenslotte op: Engeiands minister-president geeft toe. dat al zijn vertrouwen in de overwinning niets be- teekent Hij heeft hulp noodig, en wel hulp tegen eiken prijs Engeland is niet eens meer in staat dit hulpmateriaal zelf aan te voeren. Enge- land’s koopvaardijvloot is zoo ineenge schrompeld. dat zij voor de transporten niet meer voldoende is De Engelsche mi nister-president moet zelf het kaartenhuis ingooien, dat hij aan het begin van zijn betoog zoo moeizaam heeft opgebouwd De „Nachtausgabe” zegt: Winston Chur chill geeft met zijn rede openlijk toe. dat Engeland nergens ter wereld in staat is den misdadig tegen Duitschland begonnen Welbekend parool prijsgegeven „Duidelijker dan ooit tevoren is in de jongste radiorede van Winston Churchill de volledige afhankelijkheid der Britsche oorlogvoering van de welwillendheid der Vereenigde Staten tot uiting gekomen”, schrijft het „Hamburger Fremdenblatt” Het is interessant te zien dat voor net eerst in Churchill’s brein het welkende pa rool wordt prijsgegeven, volgens hetwelk het practisch in het geheel niet mogelijk is, Brittannië te overwinnen, omdat de fictie van 't Britsche rijk een voortzetting van den oorlog van overal op den aard bol uit mogelijk maakt. Nadrukkelijk moet worden geconstateerd, dat deze stelling ook naar het oordeel van Churchill niet meer opgaat Hij verklaart immers: om den oorlog te winnen, moet Hitler Groot-Brittannië vernietigen. Met andere woorden: ook vol gens Churchill zal de ineenstorting van de eiland-vesting gelijk staan met de ineen storting van de Engelsche wereldgedachte. Deze stand van zaken verklaart den ze- nuwachtigen inhoud van alle verklaringen van Churchill, welke op den toekomstigen verdedigingsstrijd van het eiland, op de vooruitzichten en op de verbazingwekken de mogelijkheden van den Duitschen te genstander betrekking hebben. Het oordeel van de „Diplo” Het belangrijkste kenmerk van de laat ste rede van Churchill noemt de „Deut sche Diplomatisch Politische Korrespon- denz” de „pochend in den breedsten vorm naar voren gebrachte vergrooting van Britsche successen”. Dit, aldus de Diplo, moest het middel vormen, waarmede Churchill ook aan zijn overige politieke uitlatingen nadruk wilde geven. Wanneer hij Engeland op de meest voordeelige wijze in het licht wilde stellen om in druk te maken op de Balkanlanden, kon hij daarvoor stellig niet de puinen der Br.tsche wapenfabrieken of de getallen van de tot zinken gebrachte tonnage als uithangbord gebruiken. De „sterke arm” van Groot-Brittannië moest derhalve reeds door een fantasievolle schildering van zijn legermacht suggestief tastbaar nabij worden gebracht. In ieder geval ging het Churchill er om. indruk te ma ken voordat een andere, nieuwe situatie de zoo fraai geschilderde huidige basis van uitgang zou vernielen. Het blad noemt de rede een poging om de nervo siteit en vrees voor het komende met een opgewekte voorstelling van het heden te verbloemen. van den roep om nulp aan Amerika, is midden in den oorlog al beslist, dat het Britsche systeem der heerschappij in geen enkele omstandigheid ooit kan terugkeeren. In ieder geval heeft het thans reeds zijn rol uitgespeeld en de volkeren van het Europeesche continent weten wel waarom zij zoo begrensd zijn, niet aan een Britsche overwinning te ge looven. Thans reeds heeft Churchill de wereld- positie van Engeland vernietigd. Engeland als zelfstandigen factor uit de geschiede nis verdreven en nu moet hij zich om de eilanden-vesting zelf bezorgd maken De formule welke hij daarvoor gevonden heeft zegt meer dan heel veel andere dingen. Hij ziet het lot van zijn eiland-vesting afhan kelijk van een „satanische actie van den vijand” Aan deze uitdrukking ziet men, hoe alles in hem in opstand komt tegen het inzicht, dat het spel verloren is. Pessimistische rede Het A.N P meldt uit Berlijn: „De door Churchill gehouden rede is een bewijs voor de reddelooze Britsche positie”. Aldus, zoo vernemen wij van goed ingelichte zijde, is de opvatting in politieke kringen alhier, waar men de rede gelezen heeft met een belangstel- kanmogendheden tegen Duitschland ling, die onder de tegenwoordige om standigheden toekomt aan de uitlatingen van den man, die van al het leed, dat Engeland op het oogenblik te verduren heeft, de voornaamste schuld draagt. Men deelt in Berlijn volledig de reeds uit neutrale landen en vooral ook uit de Vereenigde Staten ontvangen opvattin gen, dat Churchill tot dusverre nog nooit zoo pessimistisch gesproken heeft. Men acht het hier ook zeer begrijpelijk, dat Churchill de aanstaande gebeurtenis met groote bezorgdheid tegemoet ziet. Dat hij het voor hem en Engeland dreigende ge vaar thans nog evenmin in zijn vollen omvang begrijpt als een jaar geleden. Frankrijk, is echter in Berlijn boven iederen twijfel verheven. Als meest op merkelijke bekentenis voor de zwakheid yan Engeland noemt men te Berlijn het in de rede klinkende roepen om hulp tot de Vereenigde Staten. De poging van Churchill in de redde looze Engelsche positie nog eens de Bii- 2 in het harnas te jagen, wordt te Berlijn slechts met een schouderophalen opge- Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct- Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. die dakloos geworden zijn, de hulp te verleenen. In de nlaatselijke gewezen Brandbommen veroorzaakten een groot aantal brandhaarden, welke meerendeels tamelijk snel konden wor den gebluscht. Luchtdoelbatterij bij Harwich getroffen Een Duitsche duikbommenwerper heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den vori- gen nacht een bijzonder succes weten te behalen. Door energiek optreden gelukte het deze machine een treffer van het zwaarste kaliber op een Engelsche lucht doelbatterij bij Harwich te plaatsen Er kon worden waargenomen dat de uitwer king van den voltreffer zeer groot was. oorlog, welke ten doel had de vrijheid van het Duitsche volk te vernietigen, te win nen. Hij verlaagt zich tot de godslaste ring toe. De minister-president van de Britsche plutocratie grijpt naar de gewoonste mid delen der gemeenste huichelarij om een oorlogvoering te handhaven, welke in we zen op leugen en agitatie berust Hij heeft in deze rede nog veel meer gelogen dan in vroegere redevoeringen. Desondanks heeft hij het Engelsche volk een viervoudige waarheid moeten zeggen: Zonder hulp van Amerika in den groot- sten omvang is Engeland verloren Met hulp van Amerika, heeft Engeland ook geen kans op de overwinning. Het poli tieke succes der militaire operaties in het nabije Oosten is uitgebleven. Het ini tiatief voor dezen oorlog ligt volkomen in Duitsche hand. Het Engelsche luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht eenige grootere acties tegen Nederlandsche plaatsen brisajit- en brandbommen zijn in verschillende land uitgeworpen, waarvan een belangrijk gedeelte op open terrein terecht kwam. Bij de slor dige wijze van bombardeeren kon het niet uitblijven, dat ook talrijke woon huizen in verschillende plaatsen zijn getroffen en dat ook een groot aantal slachtoffers onder de burgerbevolking moest vallen. SW «l Si E -isJ*

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1