w KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN WILLEM VAN DEN BERG- I Expositie kunstzaal Plaats CONCERT WILLEM MENGELBERG 1 TENTOONSTELLING GEMEENTE MUSEUM HERDENKINGSTENTOON STELLING Jhr. Ch. N. STORM VAN ’S GRAVESANDE 11 Febr. 194T le bl. pag. 3 TENTOONSTELLING GRAFISCH WERK VAN LOUIS HAVER „HET NEDERLANDSCH KAMERORKEST” MUZIEKPRIJS GEMEENTE AMSTERDAM C JUBILEUM NEDERLANDSCHE FEDERATIE VAN BEELDENDE OUDE KUNST BIJ BENNEWITZ HAAGSCHE COURANT Dinsdag TENTOONSTELLING J. H. VAN MASTENBROEK 9 l i DELFT jaren In het Gemeentemuseum z. Lange weg, z. - C. M. Sas geb. MONSTER N Volendammer, door W. v. d. Berg (Polygoon) Dr. G. Knuttel bekijkt het oudst aan wezige werk van Jacob van Maerlant. I (Polygoon) ioëiie voor toaganke- Bevallen: Pot, z. - VOLKSUNIVERSITEIT Morgenavond zal de heer H. P. Bram mer in het Gymnasium, Laan van Meér- dervoort 57 van de Volksuniversiteit een voordracht houden, toegelicht met licht beelden, over „Jan Toorop als kunste naar”. ’4 WALTER GIESEKING Zondagmiddag 16 dezer zal de beroemde pianist Walter Gieseking een enkele pianO- matinee geven in Diligentia. Dit zal de laatste maal in het seizoen zijn, dat deze kunstenaar van het klavier te dezer stede optreedt opaal «aicil, E. Kranenburg, wed van G van Kunstzaal ,,’t Center" Zaterdagmiddag is in de kunstzaal ,,’t Center” met een inleiding van den heer Ab van Roon uit Rotterdam een tentoon stelling geopend van kleurhoutsneden van den Loosdrechtschen schilder en graficus Louis Haver. In zijn inleiding besprak de heer van Roon het nog al veel in dezen tijd voorko mende verschijnsel, dat bij beschouwingen over den kunstenaar en zijn tijd al te een zijdig de nadruk wordt gelegd op dingen, die slechts zijdelings of zelfs in het geheel niets te maken hebben met kunst. Zonder iets af te dingen op de beteeke- nis van hen, die pijrffijk de last van den tijd te torsen hebben en dit ook verbeel den in hun werk, mag toch terdege aan dacht worden geschonken aan hen, die ook in dezen tijd, soms ver van het rumoer, zichzelf blijven en onbevangen voortgaan, dat andere, dat mooie, rijkere en onveran derlijke, dat in de vrije natuur volop ge vonden wordt ons te verbeelden en als een verkwikking in den tijd te openbaren. In het werk van Louis Haver, ontdek kingen en verbeeldingen in de vrije na tuur, ontmoeten wij telkens weer den mensch in den kunstenaar, die onbevangen speurt en spiedt naar het wonder. In de rust van Loosdrecht werkt hij ook in de zen tijd gestadig aan zijn kleurhoutsneden met een geheel eigen visie en techniek, verbeeldend zijn verwondering en ont roering in volle en rijpe kleuren. Na deze inleiding werd nog een demon stratie gegeven met enkele blokken als mede een uiteenzetting over de eigen tech niek dezer kleurhoutsneden. De tentoon stelling blijft geopend tot 1 Maart a.s. KWINT8HEUL. De uitbetaling der Inkwartier ringsgélden vindt alhier a.s. Donderdag middag om drie uur in het Vereenigings- gebouw plaats. Maandag a.s. te Berlijn, Willem Mengelberg dirigeert te Berlijn op Maandag 17 dezer het achtste Philhar- monisch concert. De z.g openbare vooruit- voering, de voor het publiek toegankelijke generale repetitie, wordt Zondag 16 Febr. om 11.30 gehouden. Onze landgenoot brengt ditmaal ten gehoore de symphónie van Johann Sebastiaan Bach, Beethoven’s vierde symphónie, Strauss’ Don Juan, Kodaly's Hary Janos Suite. Naar wij vernemen is de zaal voor beide uitvoeringen al zoo goed als uitverkocht. Kunsthandel Gebroeders Koch Van de werken, die de bekende kunst schilder J. H. van Mastenbroek, in de kunstzaal der Gebroeders Koch, Hoog straat 7 exposeert, is het meerendeel ge ïnspireerd op Rotterdam, de oude haven stad, met haar wijde water- en rivierge zichten, haar diepe verten over de Maas, met smokige, nevelige horizonten, waar het rhythme van den arbeid hamert en dreunt. Van Mastenbroek heeft in Rot terdam indrukwekkende schilderijen ge maakt, enkele daarvan heeft hij thans voor het Haagsche publiek ter bezichtiging ge steld. Er zijn haven-gezichten bij, de mo numentale pracht van groote vrachtboo- ten, in de roezemoezige drukte van het lossen aan de kade en de gigantische be drijvigheid van kranen en elevartors. Dan heeft hij stadsgezichten, picturaal gezien, met kleurige, blijde lichttoetsen, zoo b.v. het doek met de arbeiders op den voor grond en de vlaag van zonlicht, die over verre daken waait. Van Mastenbroek is een kunstenaar, voortgekomen uit het impressionsme, zonder zich ooit aan „is men” gestoord te hebben. Hij is rustig en overtuigend zijn weg gegaan, een man, die twee leermeesters had: zijn kunst en de natuur. Zoo heeft zijn werk het stem pel gekregen, van warmte, spontane, on- gekunstlde eenvoud en eerlijkheid. De kleine expositie van zijn werken bij de Gebroeders Koch vormt daar opnieuw een bewijs voor. KAMERKOOR NEDERLANDTSCHE SANGHERSKONSTE Zaterdag 15 Februari a.s., des middags te 3 uur, zal in de zaal van het Haagsche Gemeentemuseum aan de Stadhouderslaan het eerste optreden plaats vinden van het nieuwe, in onze stad sinds enkele maanden bestaande, Kamerkoor Nederlandtsche Sangherskonste. directeur Jef Somers. Uit gevoerd zullen worden werken van Lassus, Vranken, Diepenbrock, Cath. v. Rennes, Joh Bordewijk-Roepman e.a KUNSTENAARS- VEREENIGINGEN Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Nederlandsche Federatie van Beel dende Kunstenaarsvereenigingen ontving Zaterdagmiddag het bestuur der jubi- leerende federatie in het Rijksmuseum te Amsterdam de besturen der 24 aangesloten vereenigingen, De hoöfddirecteur van het Rijksmuseum, dr. F. Schmidt Degener, wenschte de ju- bilaresse met enkele woorden geluk, waarna de besturen het bestuur der fe deratie namens de vereenigingen de hand kwamen drukken. Na deze receptie werd door het dagelijk- sche bestuur der federatie een krans ge hangen in het Rembrandthuis, daarmede tot uitdrukking brengende den eerbied, welken het tegenwoordige kunstenaars geslacht koestert voor zijn geestelijke Voorgangers. Deze onderlinge herdenkingsmiddag werd besloten met een maaltijd. Toegekend aan Jan Pouwefs De jury voor den prijs van de gemeente Amsterdam voor een nog niet uitgevoerd symphonisch werk of instrumentaal con cert, bestaande uit de heeren Jan v. Gilse, Rudolf Mengelberg en Willem Pijper, heeft thans uitspraak gedaan Van de 35 inzen. dingen kwamen na schifting naar de mee- ning der jury tenslotte de werken, inge zonden onder de motto’s: ,,Ars longa, vita brevis” en Capricornus”, het meest voor bekroning in aanmerking. Bij meerderheid van stemmen heeft de jury tenslotte den prijs toegekend voor de orkest-suite, ingezonden onder het motto „Capricornus”. Bij de opening van den naambrief bleek de heer Jan Pouwels te Hilversum de componist van dit werk te zijn. Behalve de reeds genoemde compositie, ingezonden onder motto ,,Ars longa, vita brevis”, heeft de jury in haar rapport de inzendingen onder motto’s: „I.W.E.P.”, „Nomina sunt odiosa”, „Ituriel” en „No pains, sir, I take pleasure in singing sir”, i eervol vermeld. HONSELER8DIJK, Het Groene Kruit. In de plaats van zuster Lieneman die kort geleden als wijkverpleegster te Hon- selersdijk haar ontslag aanvroeg wegens M. H. Milo van Almelo, De nieuwe zus ter zal haar functie aanvaarden op 15 Februari a.a. Woensdagavond werd in het wijkgebouw van het Groene Kruis aan den Dijkweg de aangekondigde moedercursus geopend. L. Boekestein, W. Scheffers en W. Kemmers slaagden te ’s-Gravenhage voor het Praktijkexamen Ned. Handels- correspondentle van de Ver. v. L. Voor het praktijkexamen boekhouden van de zelfde vereeniging slaagde J. Bravenboer van Honselersdijk. DE LIER In de Ned. Herv. Kerk te de Lier is men thans wederom bezig met proeven nemen tot het plaatsen van een luidspreker. Reeds lang kwamen er klachten binnen van hen, die op de gaan derij hun zitplaats hebben. TOEGEZONDEN BOEKEN i,Gedichten”, A. C. W. Staring. N.V. Uitg. Mij. Elsevier, Am sterdam, -Kort na de herdenking van Staring’s overlijden op 18 Augustus 1840, de een zame figuur, die eerst na zijn dood als een groot dichter zou worden erkend, is nu in de Bibliotheek der Nederlandsche letteren een bundel van zijn verzamelde werken verschenen, verzorgd door dr. Jan de Vries, met medewerking van dr E Kruyskamp, die tot dit werk een inlei ding schreven en naast de aanteekeningèn en verklaringen van Staring aelf. tal van verklaringen gaven, om de pi een zoo breed mogelijk publiek lijk te maken. „Vijf geestelijke tooneelspelen der middeleeuwen”, door dr. H. J, E. Endepols, Elsevier Uitg. Mij., Amsterdam. In de „Bibliotheek der Nederlandsche Letteren” verscheen thans een bundel, gewijd aan Vijf geestelijke tooneelspelen der middeleeuwen en wel „Stella”, „Die eerste Blyschap”, „Die zevenste Bly- schap”, „Marieken van Nieumegen” en „Eiker lijk”. De laatsten mogen zich se dert geruimen tijd meer en meer in de belangstelling verheugen, ook buiten den kring van H.B.S.’ers, Gymnasiasten of Studenten, zijn zij dus reeds in grooteren kring algemeen bekend. Dit vermogen wij niet van het liturgische drama „Stel la” gewagen, dat nu door deze uitgebrei de studie recht wordt gedaan. Verschei dene fraaie reproducties van handschrif ten, muziek, mise en scène verluchten den interessanten tekst, waaraan nog een uit voerige verantwoording, en verklaring is toegevoegd. „Avontuur in China”, door Ed na Marson. A. J. G. Streng- holt Uitg. Mij., Amsterdam. De achtergrond van dezen roman berust op historische feiten, deelt de uitgever mede. De schrijfster ontmoette kort voor den oorlog een Nederlandsch consulair beambte in China, die heel wat avonturen in het Verre Oosten had beleefd. Uit deze verhalen groeide deze spionnage-roman, waarin Engeland en Japan de beide spe lers zijn aan het groote schaakbord Chi na en een Nederlandsch consulair beamb te een der stukken is. waarmede beide partijen winst beoogen te behalen De ge- heele affaire speelt zich af op den Ame- rikaansche rivierboot, die de Jangtse af vaart. De schrijfster verstaat de kunst haar stof op spannende wijze te verwer ken, waardoor men den roman geboeid achter elkaar uitleest. De tentoonstelling van werken van oude meesters, in de kunstzaal Bennewitz, Noordeinde 48, alhier, omvat be halve een aantal nieuwe schilderijen en kele oude exemplaren uit de vorige expo sitie. Overigens waarlijk geen onbelang rijke werken; wij noemen b.v. alleen maar het meesterlijke en boeiende stilleven door Abraham Breughel, dat iederen keer weer een lust is voor de oogen. En het roman tisch maanlandschap van Egbert van der Poel, rijk en mysterieus van licht, ergens aan den voet van Hollandsche duinen, met een dorpstoren in den achtergrond. Tot de nieuwe schilderingen, die op deze interes sante tentoonstelling te zien zijn, behoo- ren o.m. een „Vlucht naar Egypthe", van Anthonie van Blocklandt van Montfoort, waarop de Heilige Familie met enkele an dere personen juist een rivier oversteekt, de veerman leidt hen veilig naar den an deren oever. Het gegeven is traditioneel en met inachtneming der artistieke conventie van dien tijd uitgewerkt, maar het heeft een gevoelige toets en een levendig, warm gevoel voor kleur en vorm. Het landschap vormt met de rivier een. interessant en fraai milieu en een decoratieven achter grond, Dan is er Gerard van Honthorst, Italiaansch van toon, met een „Christus en een Apostel”, een Cuyp met „Paard en kinderen’, een Hubert Robert „Bouwval met ruiters”, een boertig lachfeest van Adria,n Brouwer, een stilleven van Bog- dani (voluit gesigneerd), een Nicolaes Maes, landschappen van Vinckborns en Brill, een stilleven van Mignon en een zeer opvallend werk: „Ecce Homo’\ een Christus met den doornenkroon, door pro fessor Vogelsang toegeschreven aan den Italiaan Guido Reni. Een aangrijpend beeld van den „Man van Smarten Vijf eeuwen Europeesche boekdruk kunst worden dit jaar herdacht. Met name in Duitschland en Holland, waar Gutenberg te Mainz sen Laurens Jansz. Coster te Haarlem, de wiegen der druk kunst stonden. De boekdruk„kunst” is da delijk in de Nederlanden als kunst aan gevoeld, wat Elsevier en Plantijn maakten was ook inderdaad het werkivan kunste naars en meesters van gropten naam en bekwaamheid (men denke aan Jan Luy- cken) hebben net Hollandsche boek ge ïllustreerd. Het is daarom een alleraardig ste gedachte geweest om in het Gemeente museum alhier, in verband met de „vijf eeuwen boek-kunst” een tentoonstelling te organiseeren, die het verband tusschen kunst en boek aantoont en wel door de illustratieve sierkunst: bloemen, vogels en kruipend gedierte in het Nederlandsche boek uit vijf eeuwen. Zoo oud als onze letterkunde en schrijfkunst, zou oud is de neiging om bloemen, vogels en dieren, die In de letterkunde voorkomen, in beeld weer te geven. Het Gemeentemuseum heeft een collectie teekeningen, drukken en handschriften bijeengekregen, die elke liefhebber in verrukking brengt. Denk u in, dat de Academie voor Wetenschappen, het op de Bibliotheca Regia aanwezige handschrift van Jacob van Maerlant: „de Spieghel Historiael” voor deze expositie in bruikleen heeft afgestaan. Men vindt er merkwaardig genoeg een copie vlak naast, een handschrift, waarschijnlijk dadèlijk van het eerste afgeschreven, maar met minder kunde. De miniaturen tusschen den tekst bevatten op een grond van bladgoud, fraaie afbeeldngen van dieren, vogels, fabelbeesten, bloemen, alles verlucht met slingers en ranken. En interessant: ter wijl de wetenschap zich met de habitus, het determineeren enz. van planten nog slechts in vage trekken bezig hield, schijnt de kunstenaar zich reeds aan scherpe ob servatie van de natuur gewend te hebben. Ook Utrecht en andere verzamelaars heb ben manuscripten, wiegedrukken, bladen en miniaturen voor deze expositie van ge- teekende bloemen en dieren afgestaan. De tulpen-handel, die tot een verbijste ringwekkende luxe en dwaze excessen uit groeide, maakte, dat boekwerken over bloemen, speciaal over tulpen 'n luxueuze opzet vroegen. Wij vinden hier de be roemde tulpenteekeningen door Judith Leyster, bloementeekeningen uit de 16de en uit de 17de eeuw, wetenschappelijke werken met juweeltjes van illustraties voorzien, handgedrukt en handgekleurd zelfs gekleurde tegen-drukken, waarbij de natuurlijkheid der kleuren en tinten niet werd verstoord door het zwart der contou ren, zooals b.v. het sublieme oeuvre van de artiste Sybille Merian, wier origineele prenten en teekeningen men hier vindt. Natuurlijk vinden we er ook het beroem de vogelboek van Sepp en Nozeman en wel in zijn verschillende staten uit de 18e, de 19e en het begin van de 20e eeuw. Natuur- en kunstliefhebbers kun nen deze maand beiden hun hart ophalen Het is een expositie, die men, mits men er het juiste gevoel voor heeft, niet een maal, maar wel tienmaal zal willen be zichtigen. Telkens ontdekt men weer nieuwe, fijne trekjes, nieuwe wetenswaar digheden en nieuwe schoonheid. SYMBOLIEK IN ONS LETTERSCHRIFT EN IN ONZE TAAL De voorzitter van den Kelto-Germaan schen Studiekring Yggdrasil alhier, de heer August Heyting, heeft over de symboliek in ons letterschrift en in onze taal voor een aandachtig gehoor het woord gev.oerd. De rede behandelde een Omvangrijk materiaal. Heyting deed een onderzoek naar de alleroudste oerbron nen en woordvorming der Nederlandsch* taal. Hierin zijn o.a. vele West-Friesche woorden overgegaan. Hij illustreerde eerst aan vele gewichtige Nederlandsche woorden hun bijna ongelooflijk hoogen ouderdom. Het woord, zei spreker, is vader van den zin. maar ook hét woord is weer samengesteld, en zoo dienen Wij door te dringen in de beteekenis der lettergrepen en nog verder in die der letters. Spreker gaf met talrijke overtuigende en verbluffende voorbeelden aan, hoe in Nederlandsche woorden grondbegrippen zijn weder te vinden van Japansche, Fransche, Duitsche, Spaantche. Griek- sche. Latijnsche, Hebreeuwsche, Sans- kritische. Egyptische, Klein-Aziatische, Nieuw-Guineesche, Noorsche, Deenschê, Engelsche. Keltische en Indtaansche woorden en benamingen en gaf daarbij een uiteenzetting van de waarden van verscheiden klinkers en medeklinkers. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van het ontstaan der oudste symbolische teekens voor belangrijke begrippen. Drie noviteiten op één programma. Het derde abonnementsconcert van het Ned. Kamerorkest op Dinsdag 18 Febr. a.s., in „Diligentia” brengt onder leiding van Otto Glastra van Loon niet minder dan drie allereerste uitvoeringen van be langrijke composities. Het zijn: „Concertino” voor piano en kamerorkest van Cor de Groot. „Vijf Schetsen" voor klarinet en orkest van Hans Schouwman en het Viool-Concert in c-min. van Vivaldi-Casella. Over deze drie werken, waarin als so listen optreden, resp.: Cor de Groot, Jaap van Opstal en Thomas Magyar valt het volgende te melden. Cor de Groot schrijft in een toelichting: „Bij het schrijven van dit Concertino is het allerminst de bedoe ling geweest de concert-literatuur met een werk, doordrenkt van uitsluitend techni sche moeilijkheden en alles wat verder in verband staat met „groote concert-allu res” te verrijken. Veeleer was het er mi,i om te doen, een klein werkje te componee- ren waarin nu eens niet geleerde levens wijsheden of één of andere „wereld-smart” tot uiting gebracht moesten worden. Men zou het een zekere lichtzinnigheid dan ook niet kunnen ontzeggen”, Hans Schouwman schreef zijn schetsen voor klarinet naar aanleiding van een ont moeting (te Koli in Noord-Karelië, Fin land) met den Amerikaanschen klarinet tist Ray Endresen, aan wien ze ook zijn opgedragen De stukken zijn bedoeld als echte „speel- muziek” in dans- en lied-karakter zonder meer diepzinnige bedoeling dan gebruik te maken van de klank- en expressie-mo- gelijkheden van het instrument, dat nie mand meer de waarde als solo-instrument zal kunnen ontzeggen en dat men, evenals in Amerika, ook nier te lande steeds meer gaat waardeeren door het voortreffelijke spel van klarinettisten als Jaap van Op stal, Rudolf Gall e. a. Het viool-concert van Vivaldi in c-min. is door de bewerking van den Italiaan- schen componist Alfredo Casella geworden tot een klankstuk van breede allure. Men zou het een Concerto-groèso kun nen noemen door de aanwending van an dere orkestinstrumenten als b.v. solo-alt en solo-cello, die in de tweede Satz, teza men met de solo-viool een melos ontwik kelen van groote warmte. Aan orkestwerken bevat dit interessante programma: Derde Brandenburgsch Con cert van Bach en de Sinfonietta van Rous sel. HULDIGING HENRI HERMANS. Zaterdagochtend om elf uur vond op het stadhuis te Maastricht een officieele hul diging plaats ter gelegenheid van het zil veren dirigentsjubileum van Henri Her mans aan het Stedelijk Orkest van Maas tricht; De burgemeester, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, huldigde Henri Hermans niet alleen als hoofdambtenaar van de gemeente, maar ook als voortref felijk musicus en bekwaam muzièkpaeda- goog. Na het dankwoord van Henri Hermans .volgde een drukbezochte receptie, waarop niet alleen vrijwel het geheele georgani seerde muziekleven van Maastricht verte genwoordigd was, maar waarbij ook uit kringen van geheel Limburg waar Her- mans met zijn orkest geregeld concerten geeft, belangstelling werd getoond. De secretaris van het hoofdbestuur van Toon kunst, dr. P. Cronheim uit Amsterdam, de componist Marius Monnikendam, mede namens de Vereeniging voor Hedendaag- sche Muziek en het Genootschap van Ne-1 derlandsche Componisten vertegenwoordi gers van de Nederlandsche Federatie van Harmonie- en Fanfaregezelschappen en nog eenige andere vertegenwoordigers van het Nederlandsche muziekleven gaven d ‘arbij eveneens blijk van hun belangstel ling. Onder de talrijke bloemstukken wa ren er o.m. van prof. dr. Willem Mengel berg, dr. Rudolf Mengelberg en Eduard van Beinum r1 aan dichters, schrijvers, denkers en ge leerden, die allen getuigden van hun ge loof in het eeuwige leven. VOORBURG LOOP DER BEVOLKING OVER 1940 Op 1 Januari 1940 bedroeg het aantal inwoners in de gemeente Voorburg 28,349, t.w. 13.080 mannen en 15.269 vrouwen. Door vestiging vermeerderde dit aantal met 1915 mannen en 2431 vrouwen; ge boren werden 298 jongens en 314 meis jes. Er vertrokken 130 m. en 1879 m. en overleden 137 m. en 212 v. Totale vermeerdering over 1940 772 m. en 745 v., is 1517 personen. Het totale aantal inwoners op 31 December 1940 be droeg 29.861 personen (13.852 m. en 16.014 v.). Het aantal voltrokken huwelij ken bedroeg 189, het aantal ingeschreven echtscheidingen 7. WASSENAAR Het concert in de Dorpskerk Zaterdagmiddag heeft het 9e concert in de Dorpskerk te Wassenaar voortgang gehad. Het programma was voor het grootste gedeelte gewijd aan oude Ita- liaansche muziek. Medewerkenden waren de organist, dr. Oussoren, en de cëllist Anton J. Dresden uit Den Haag. Het volgende concert zal plaats heb ben op Zaterdagmiddag 8 Maart, met medewerking van koor en orkest der Vereeniging ter bevordering van de Pro- testantsche Kerkmuziek, afdeeling Rot terdam. Alsdan worden o.a’. enkele Bach- cantate's uitgevoerd. De opbrengst van dit concert komt ten bate van de ver woeste kerken in Rotterdam. In het Gebouw voor Chris telijke Belangen te Wassenaar .werd een avond gegeven door de jeugdverenigin gen Hoop der Toekomst en Jong Wasse naar. In samenspraken werd het werk der beide vereenigingen op vroolijke wijze tot uiting gebracht. De Jonge Man- nenvereeniging Dient den Heer met Blijd- - schap, zong eenige liederen en na de pau ze vertelde de heer A. J. de Neef bij lichtbeelden van de Zending onder de Papoea’s op Nieuw-Guinea. Er was voor dezen avond zeer veel belangstelling. WATERINGEN. A.s. Donderdag houdt de vei ling Sammersbrug te Wateringen haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o m. het verkiezen vaneen lid der contröle- commissie in de vacature A. W. Vreug- denhil. nen Hij wijst op het groote gevaar daar aan verbonden en herinnert eraan, dat de R.K. kerk het deelnemen aan séances heeft verboden. In het laatste hoofdstuk zijn van ons Ik, de analytische overpein zing van onzen geest en ons gemoed, en niet in de laatste plaats uit het ontel bare malen bevestigde, onweerlegbare, vaststaande feit van de verschijning van afgestorvenen, waarvan dit boek genoeg zaam getuigenis heeft gegeven Aldus de schrijver van dit door pater Hyacinth Hermans voor Nederland be werkte boek, waarvan de omslagteeke- ning doet denken aan de woorden van Shakespeare „Ik zie het leven mij uit de oogkassen van den dood tegenblin- ken". Nadat eerst vele uitspraken ge geven zijn van geleerden e.a. die van de verschijning van afgestorvenen overtuigd zijn (al geeft de schrijver toe, dat onder katholieke geleerden het occultisme even veel tegenkanting vindt als erkenning) volgen vele hoofdstukken, gewijd aan de verschijning van heiligen, geput uit het getuigenmateriaal van de canonisatie- en beatificatieprocessen. Ook voorbeelden van verschijningen uit het vagevuur en van verdoemden worden gegeven. Dit be treft allemaal gevallen, waarin de afge storvenen zich spontaan aan levenden kenbaar maakten. De schrijver acht de in den titel geponeerde stelling hiermee bewezen. Wat het spiritisme betreft is hij van meening, dat overledenen niet kunnen worden opgeroepen. De meeste spiritisti sche verschijnselen schrijft hij wel toe aan geestelijke wezens, echter niet aan de zielen van afgestorvenen, doch aan demo- De nieuwe kunstzalen, die op Plaats 21 hier ter stede zijn geopend, bieden inder daad een ideale ruimte voor kunstexposi- ties zij zijn centraal gelegen en als toon zalen ruim, rustig en licht. De eerste tentoonstelling in de kunstzaal Plaats is geheel gewijd aan werk van den kundi- gen professor Willem van den Berg uit Amsterdam, een oud-stadgenoot. Dat is een goed-Nederlandsche inzet. Want Wil lem v. d. Berg, de modernist, is tevens „klassiek”. Zijn stijl, persoonlijkheid en oeuvre staan op Nederlandsche basis, zijn „Boer”, zijn „Geldersche boerin” en zijn koppen van Volendammers, roepen on middellijk de vroege meesters uit Holland en Vlaanderen in herinnering, Nederland op zijn best, dat een sterken invloed had langs den Rijn, tot ver voorbij Keulen, en dat de grootmeesters der Duitsche schilderscholen (Dürer bijv. naar de la ge landen aan de Noordzee riep, landen die cultureel toonaangevend waren. Dai; van den Berg een groot „kunner” is, be hoeven wij hier niet voor den zooveeisten keer te herhalen. Maar wel, dat een om vangrijke tentoonstelling als deze, het werk van van den Berg op zoo imponee- rende wijze naar voren brengt, dat men nog eens opnieuw van de grootheid van deze kunst overtuigd wordt. Een meester lijke teekenkunde, een imponeerend be- heerschen van het schildersmétier treft onmiddellijk daarnaast heeft deze tech niek zin en inhoud. Het werk van van den Berg bezit diepte voor dengene, die er de beteekenis van verstaat. Wij wijzen in. dit verband op het groote doek „Kop van een Volendammer”, de kop van een visscher. Het zou ook de kop van een Egyptisch Pharao kunnen zijn. Koninklijk in zijn strakke geslotenheid, omvat dit gezicht alle aan verten, aan water en wol ken vertrouwde eenzaamheid. Dit is de Volendammer, zooals hij was toen Volendam nog aan zee lag en zooals hij zich niet aan den vreemdeling placht te toonen. Zulk een hard, door weer en wind gelooid gelaat, typisen individueel en van sterke, onverzettelijke persoon lijkheid. kan men zich niet in massa's voorstellenzij komen alleen in ruimte en eenzaamheid voor. Wij raden liefheb bers van Nederlandsche schilderkunst ernstig aan, deze tentoonstelling, die tot 22 Februari duurt, te bezoeken en van het talentvolle werk van dezen begaafden landgenoot met aandacht kennis te ne men. DE 19e EEUWSCHE HOLLANDSCHE SCHILDERKUNST. De heer Abegg, leeraar M.O. teekenen, hield Vrijdagmiddag j.l. voor den Dioce- sanen Vrouwenbond een lezing, toegelicht door een groot aantal lichtbeelden. De 19e eeuwsche Hollandsche schilderkunst neemt naast de Fransche een vooraanstaande plaats in de Europeesche cultuurgeschie- KAa°" X" denis in. Alvorens dan ook tot het onder- werp zelf over te gaan, gaf spreker een schets van de verschillende stroomingen in de Europeesche beeldende kunst. Zelfs gaf hij enkele voorbeelden van representanten in de literatuur en in de muziek. Een kunstenaar is een kind van zijn tijd, is dus één met de groote gedachten en pro blemen der eeuw, ofschoon hij ze naar eigen persoonlijkheid en temperament ver- werkt. Het eigen nationale karakter van de Hollandsche schilderkunst, treedt nu meer naar voren met haar onbestreden superio riteit in het weergeven van het landschap. Zoo borstelde een Jacob Maris zijn koste lijke vergezichten met door de zon be schenen wolkenbanken. Hiernaast laten de Amsterdamsche stadsgezichten van Breitner met hun fluweelachtig locale kleur een diepen indruk achter. De werken van deze geniale mannen als Weissenbruch, Gabriel, Poggenbeek en Mauve werden be sloten met net krachtig gestyleerde en soms mystieke van Toorop en het hartstochtelijke van van Gogh. Een excur sie naar hét Gemeente museum, die geleid wordt door den heer Abegg, zal de toe hoorsters in nauwer contact brengen met de besproken werken. S GRAVENZANDE In de leeskamer van de Ned. Herv. Kerk te ‘s Gravenzande kwam de Chr. Nat. Werkmansbond voor de 44ste maal in jaarvergadering bijeen. Bij af wezigheid van den voorzitter, ds. A. v. Geest, opende de heer P. Meizon de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. C. Voskamp, bleek, dat de afdee ling door den oorlog een lid verloren heeft. Het werk van de afdeeling heeft normaal voortgang gevonden. Voor de onderafdeeling, de „Ziekenhuisverzeke ring’’ zijn ongeveer 3600 personen als lid ingeschreven, 248 personen werden in het afgeloopen jaar in ziekenhuizen ver pleegd, waarvan de kosten bedroegen 17047.35. Als spr. trad hierna op de heer J. Strating, Bondspropagandist, die sprak over het onderwerp „Evangelie en levenspraktijk” of „Christus en ons leven”. Het jaarverslag van den penningmeester had aan ontvangsten 184.50 en aan uit gaven 177.52, zoodat het batig saldo is ƒ6.98, terwijl het tegoed op de spaarbank bedraagt 88.22. Het verdere gedëelte van den avond werd doorgebracht met voordrachten, terwijl de heer C. Klop, begeleid door den heer J. J. v. d. Ende eenige zang nummers ten gehoore bracht. „De dooden leven”, mgr. dr. Robert Klimsch. Uitgeveri, Pax, ’s Gravenhage. „Ja, waarlijk, de dooden levenDeze verblijdende zekerheid putten wij niet enkel uit de christelijke geloofswaar heden, ook uit het onmiddellijke bewust zijn van ons Ik, de analytische over; OANSMIDDAU iGLA LA SERENA Morgen om half drie geeft Viola la Serena in den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat 7, een dansmatinée. De heer M. J. van ’t Rood, procuratiehouder bij Van Markens’s Druk kerij te Delft, hoopt op 18 Februari den dag te herdenken, waarop hij 40 geleden bij deze onderneming in dienst trad Waarschuwing Het distributiekantoor te Monster maakt bekend, dat zij, die werkloos wor den, eerst hun distributiebescheiden, be haalt mgr. Klimsch een aantal, niet op occulte ver schijnselen berustende, uitspraken van Bloemen, vogels en kruipend gedierte in het Nederlandsche boek Burgerlijke Stand Delft. Bevallen: A. E. Storm geb. Zohland, d. - A. van Lent geb. Goedwald, z. - A. Klootwijk geb. de Jong, z Overleden: A. M, Verpoorten, wed. van G. J. Schaareman, 67 j. - J. C. van Hulten, weduwn. van H. Dankaarts, man van J. P. M. Meeder, 53 j. - P. de Vries, man van W. de Jong, 80 j. Leidschendam. Ondertrouwd: Th. v.d. Berg en A. M. den Hollander.* Bevallen: B. Schraage, geb. Hop, z. Overleden: C. H. de Vreede, 74 j. Rijswijk. Getrouwd: A. J. C. Valk en P. J. Jutte. Bevallen: F. M. Devilee geb. van Rooijen, z. - S. C. M. Verroen geb. Eijkel- hof, d. - C. van de Kley geb. - B. Ouwendij k geb. Tukker, z Rietschoten geb. Appeldoorn, d. - P. A. Burgerhoudt geb. de Deugd, d. - E. M. Hazelzet geb. de Cloet, d. - C. Spruit geb. C. Nigten, z. Ondertrouwd: J. Th. Bruggeling en J. van den Akker - A. W. M. A. Oomen en L. M Verhuist. Overleden: S. M. Huussen, vrouw van J M. van den Berg, 72 j, - M. J. Pisa, vrouw van J. C.M. Jansen, 47 i. - H. J. Blom, man van A. A. S. van Wielink, 51 j. r M. Trump, weduwe van V. Bauffe, 91 j. Voorburg. Ondertrouwd: L .de Kam en A. C. Eisenga. P. Westerman en M. C. de Vet T. W. Achilles en A, H. Joha. H. J. Bouman en I. E. Brunt J. A. Hamelinck en D. de Jong. Gertouwd; C. Waleck en W. A. S. Schimmel. - J. Timmerman en M. Nagy. huwelijk, werd deze week benoemd zuster SkhSze^geb.^erho,: yen, z. J. B. v. d. Marei, geb. Zwinkels, geb. Kortekaas, z. - J. J. van Leeuwen, z. - A. Ch. van Rij, geb. Bouchard, d. - M. van der Meer, geb. Jongejan, z. - J. Pupping, geb. van Loo. d. - M. J. Korte kaas, geb. Persoon, d. - J. C. H. Jansen, geb. Gruiters, z. - H. Dorst geb. Wilde- boer, d. - A. Scheneider, geb. Overdick, d. - M. Smit, geb. Boelen, d. - M. A. Ver- burgh, geb. Lefeber, z. - A. C. van Sa- nus, geb. Geluk, z. Overleden: B. van Donk. wed. van N. w Brink, 91 j, - F. Meister, man van S. E. Sexauer, 57 j. - C. van Rijn, wed. van A W. v. d. Valk, 69 j. - A. Klink, wedn. van L. Koopman, 75 j. - J C. Pupping, 4 mnd. - J. F. C. Smit, man VBn u Puyter, 82 j. - J. G. Hendriks, ongeh., 78 j. - W B C. Cremers. 3 mnd. - J A. M. Cabocter, 9 mnd. - P. Verbeek, wed. van G. van Binnendijk. 76 j. - Hoogendonk. wed. van J Spaargaren, <4 - F F;."vai, vail neliü? B ongeh. ?78 j"-* «er;, man v,n G I Brederode, 76 J- - P. Stijweg, vrouw van A. de Leeuw, 48 J. Naar aanleiding van den geboortedag van den schilder en etser jhr. Ch. N. Storm van 's-Gravesande. einde Januari 1841, dus juist honderd jaar geleden, heeft de directie van het Haagsche Ge- meente-museum in enkele zaaltjes een tentoonstelling bijeengebracht van schil derwerken en etsen van bovengenoemden kunstenaar. Graphicus is Storm van ?s-Gravesande vóór alles geweesthij was in zijn tijd een der besten in zijn vak én zijn naam als etser had ’n grooter reputatie dan die als schilder. In het Ge- meente-museum zijn beide terreinen' van zijn kunnen te zien. Een aantal doeken doen den kunstenaar kennen als een be gaafd en serieus schilder, vooral in zijn interieurs en stillevens, die hij met enor me aandacht en toewijding^ en met een sterk gevoel voor kleur heeft geschapen. Maar als men in de kleine zaaltjes met graphiek komt, ja, dan voelt men, dat hier een belangrijk en indringend talent aan het woord is, iemand, die iets te zeg gen had, dat niet alleen voor zijn tijd waarde bezat, maar ook nog voor den onze. Het preciese, scherp geformuleerde dat den kunstenaar eigen was, (en dat door Jan Toorop zoo voortreffelijk is weergegeven in diens portret van Storm het is óók cp de tentoonstelling aanwe zig raakt hij daar kwijt. Er komt allure, vaart, breedheid in vele zijner platen. Een sterk gevoel voor sfeer, voor ruimte, ook voor technische dieptewerking, sug gestief in lichtwerking en contrasten van licht en duister zijn hem eigen. Het is een pracht idee geweest, door deze expo sitie nog eens de aandacht te vestigen op een kunstenaar, die de oude 'traditie der Nederlandsche prent-kunst, die van Rem brandt over Bauer gaat, in zijn tijd zoo waardig vertegenwoordigde treffende etxra brood enz., moeten inleve ren alvorens inschrijving bij het Ar beidsbureau zal plaats vinden. Indieh iij weder zwaren of zeer zwaren arbeid gaan verrichten, kunnen deze bescheiden op nieuw worden aangevraagd. Zij die daaraan niet voldoen, zijn straf bar volgens de Distributiewet Het distributiekantoor Mon- ster is alleen ’s Maandagsavonds van 7 tot 8.30 uur geopend voor hen, die door hun werkzaamheden verhinderd zijn overdag tekomen, doordat zij hun distributiestam- kaart noodig hebben voor identiteitsbe wijs. Ongeveer half Febrari wordt te Monster vanwege de Stithting Huishoudelijke Voorlichting ten Platte land edoor mevr, van VeenSajet gratis een kookcursus gegeven voor huismoe ders en oudere meisjes. RIJSWIJK „Met Vereende Krachten Voorwaarts” Zondagmiddag gaf de Tooneelvereeni- ging M.V.K.V. (Met Vereende Krachten Voorwaarts) een toonëéluitvöering in de bovenzaal van het hotel Leeuwendaal te Rijswijk. Opgevoerd werd het geestige blijspel „Hoogmoedswaanzin" door Thierry Marti net, met welk stuk de vele aanwezigen zich kostelijk geamuseerd hebben. Onder leiding van den heer Trouwborst werd door allen aardig gespeeld. In het bijzonder gaven de dames mej. Nellis?e, mej. Timmers, mej. Boere, alsook mej. Joosten in haar kleinere rol, en de heer Zuiderwijk aardig spel te zien. „The Funny Melodisten” onder leiding van Jac. Dool zorgden voor vroolijke muziek, terwijl een gezellig bal onder lei ding van de heer C. H. Schürman de wel geslaagde uitvoering besloot. Zondagavond werd door de Gezellentooneelclub in de bovenzaal van het Vereenigingsgebouw te Rijswijk qp- gevoerd de klucht „Opgeknoopt en afge knoopt’ Na het gebruikelijke openings woord van den vice-praeses, kapelaan Jos. Kragtwijk, zette de onlangs opgerichte band „The blue Kittens”, den avond in met vroolijke muziek. De klucht werd aardig gespeeld, waarvoor de medespe lenden dan ook een hartelijk applaus ten deel viel. Tusschen de bedrijven door e brachten „,The Kolping Boys” mondaccor- lt deonr en guitaarmuziek ten gehoore, waar voor zij ook met een hartelijk applaus be loond werden. geb. ge Vroegop, z. - C. van OPERA ORKEST In het kader van het „Winterhulpwerk” een aantal musici gevraagd. De bedoeling is, een opera ev. operette-orkest te formee- ren, waarin vooral ook de werklooze ar- tisten een kans krijgen. Men kan zich hier voor schriftelijk opgeven bij den heer C. Dokkum, Rivierenlaan 216. Amsterdam- Zuid. t «s

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 3