HAAGSCHE COURANT Een goede kaarthet oog van het leger Wat van Coventry overbleef STADSNIEUWS Dinsdag 11 Februari 1941. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS een voor Credieten Wederopbouw - EEN EXTRA-UITKEERING VAN 100 pCt. VOOR ONDER STEUNDE ARMLASTIGEN Goed kaart kunnen lezen eerste vereischte den Duitschen soldaat EEN CARBID-GENERATOR Veertien arrestaties te Rotterdam DERDE BLAD VEREENIGING „ZIEKENZORG” is Ook Arbeidsdienst voor meisjes Een foto van het centrum van Coventry. Deze opname bereikte ons over New York Verdere financieringsmaatregelen TWEE BENDEN STALEN MEER DAN 25 TON GRAAN DUITSCH-NEDERLANDSCHE CULTUURGEMEENSCHAP DEZE MAAND 40 pCt., IN MAART 40 pCt. EN IN APRIL 20 pCt. Speciale kaarten voor de artillerie KOFFER MET GELD UIT SLAAP KAMER GESTOLEN Extra-winteruitkeering aan ondersteunde werkloozen KENNISGEVINGEN In drie termijnen DE KUSTVISSCHERIJ No. 17798 Op het spoor. W. J. P. KROEF t 1 deze te Berlijn te ih een van zijn Marine, dr. A. C. F. R. (Hoffmann) Zelfde regeling als voor de ondersteunde werkloozen Een kleine overtreding leidde tot de ontdekking (Polygoon) Na gas, houtskool en anthraciet volgt thans een carbidgenerator. Een inwoner van den Haag heeft een carbid-gene- rator uitgevonden, waarop ook octrooi is aangevraagd. Op dit nieuwe systeem kan 5 km gereden worden voor 18 cent Naar wij vernemen is hedenmorgen door B. en W. besloten, dat de onder steunde armlastigen in den Haag een extra-winteruitkeering van 100 pCt. van het steunbedrag zullen ontvangen. Zoo- als men weet was door het departement van Sociale Zaken bepaald, dat de on dersteunde werkloozen een uitkeering van 100 pCt. van het steunbedrag zou den ontvangen. De armlastigen vielen buiten deze regeling. De uitbetaling van de uitkeering aan de armlastigen geschiedt op volkomen dezelfde wijze als die aan de werkloo zen. De volgende week zal 40 pCt. van het steunbedrag worden betaald, in de week van 38 Maart nogmaals 40 pCt. en in de week van 712 April 20 pCt deze wijze verhandeld. De tweede bende Was het succes van de rechercheurs in zaak al bijzonder groot geweest. voor in aanmerking komende nog te vormen van de stellingen welke zijn eigen troepen en die van den tegenstan der innemen en zijn orders uit te deelen. Doch niet alleen de moderne generale staf is ondenkbaar zonder kaarten. Ook de strijdende troep, de divisie, het regiment, het bataljon, ja, zelfs de aanvoerder van een stormtroep of de verkenner, kan het niet stellen zonder kaart. Met de kaart in de hand moet de artillerist de stellingen van de batterijen van den tegenstander weten op te maken. Op de kaart vindt de commandant van de pantserdivisie den zij weg, dien hij moet inslaan om de vijande lijke versperring te ontgaan en den vijand in den rug aan te vallen. Aan de hand van de kaart zoekt de pionier de geschikste plaatsen uit, waar hij een versperring kan aanbrengen of een brug kan slaan, vindt de cavalerist een drinkplaats voor de dor stige paarden en de troep, die op marsch is, de geschikste plaats om het nachtkwar tier op te slaan. Zonder kaart is de soldaat, vooral op vijandelijk terrein, even hulpeloos als hij zou zijn zonder geweer. Een goede kaart, die hij goed kan lezen, is sterkste wapens. Elke plaats, eiken weg, elke terreinsverhooging vindt hij er op aangegeven, zoodat hij zich gemakkelijk kan orienteeren. Hier ter stede is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer W. J. P. Kroef, oud-directeur van het Postkantoor te Gro ningen. De teraardebestelling zal morgen om 11 uur op de alg. begraafplaats aan den Parkweg te Voorburg plaats vinden. ?en dief, die goed op de hoogte was Bij een winkelier in de Grensstraat te Nispen, gemeente Roosendaal, hebben in brekers kans gezien op zekeren nacht een koffer mee te nemen, waarin o.m. een be drag van /6000 was geborgen, dat af komstig was van een erfenis. De koffer bevond zich op de slaapkamer in de nabij heid van het bed van het echtpaar, zoo dat de dief wel een bijzonder stout stukje heeft uitgehaald. De winkelier had ongeveer drie maan den geleden een erfenis gekregen. Plan nen tot het bouwen van een woning konden geen doorgang vinden. Het geld werd daarom voorloopig in huis bewaard, in een koffer, welke op de slaapkamer bij het bed was geplaatst. De dief moet met de situatie goed op te* hoogte zijn ge weest, daar de vrouw 's avonds bij het naar bed gaan haar kleeding over den kof fer hing, zoodat deze aan het oog werd onttrokken. Vermoedelijk is hij naar binnen geslopen door een ruitje in te duwen, waardoor hij de knip van de deur kon schuiven en den sleutel kon grijpen, die naast de deur aan een spijker hing. Ner gens was iets geforceerd en na zijn nach telijke visite heeft de insluiper alle deu ren weer op dezelfde manier gesloten. Om op de slaapkamer te kunnen komen heeft de dief een valluik moeten openen. Ook hiervan hebben de bewoners niets gehoord. Uit het feit, dat de waakhond niet heeft aangeslagen, leidt men af, dat de bezoeker een goede bekende is geweest. Met de erfenis van 6000 heeft de dief ook de spaarbankboekjes der kinderen en een portemonnaie, welke op den schoor steen lag, meegenomen. Voorts bevatte de koffer nog een bedrag aan geld van een zwager van den winkelier uit Esschen. Door de oplettendheid van een agent van politie, die een eenvoudige over- treding van het Voedselvoorzieningsbe- Schepen Voor herstel van beschadigde schepen of aanbouw en aankoop van nieuwe schepen, worden boven het bedrag der Rijksbijdrage in de schade, door den al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw credieten beschikbaar gesteld, voor zoover hierin door het particuliere kapitaal en met name door de scheeps- hypotheekbanken, niet kan worden voor zien. De zaak werd overgegeven aan de af- deeling Distributie van het hoofdbureau van politie en de rechercheurs trokken op onderzoek uit. Al spoedig kwam vast te staan, dat een graanhandelaar met den naam S. niet bestond. Na veel speuren J^regen de rechercheurs het adres te pak ken van een pakhuis in de Transvaalstraat en zij trokken daarheen. Op kloppen werd niet opengedaan, hoewel geluiden bewe zen, dat er wel menschen aanwezig wa ren. Zij stelden zich toen in de nabijheid verdekt op en na eenigen tijd zagen zij, dat er een vraentauto met aardappelen voor het pakhuis stopte. Er stapten man nen uit de vrachtauto, die op de deur van het pakhuis klopten en toen wel werden opengedaan. Gelijk met deze mannen schoven de rechercheurs echter het pak huis binnen en zij troffen daar een partij graan aan van 1250 k.g. De twee mannen, die in het pakhuis aanwezig waren, ver klaarden dat dit graan toebehoorde aan een aardappelenhandelaar C. G. En toen de aangeduide korten tijd later ook ter plaatse verscheen, zei hij, dat het graan was van een onbekende, die een gedeelte van het pakhuis van hem had gehuurd. De ’politie had toen voldoende gegevens in handen om de eerste arrestatie te verrich ten. Aangehouden werden de 25-jarige poe lier C. H., de 38-jarige fabrieksarbeider A. v. d. S. en de 24-jarige aardappelhan delaar C. G Allen ontkenden iets met het in het pakhuis gevonden graan uitstaande te hebben. Weer trokken de rechercheurs op pad. j De verdenking viel op zekeren C. H., die verklaarde tezamen met zekeren A. M. v. d. W. sedert November 1940 enkele malen per week, des morgens in de vroeg te, toen de maan donker was. mais en gerst per carrier te hebben vervoerd. Het Bevolkingsregister. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur Den ingezetenen wordt indachtig ge maakt, dat de met de contröle voor het Bevolkingsregister belaste ambtenaren steeds voorzien zijn van een onderschei- dingsteeken, dat desverlangd moet worden getoond. Vijftigjarig bestaan Gemeld wordt28 Februari 1941 be staat de Vereeniging „Ziekenzorg” 50 jaar. Ziekenzorg is geen ziekenfonds, doch een vereeniging. Zij beschermt tegen financieele moeilijkheden bij ziekte. Zie kenzorg laat den leden een vrije keuze uit 19 specialisten, 37 algemeene dokto ren, 6 tandartsen en 28 apothekers. De behandeling geschiedt uitsluitend op voet van particuliere praktijk. Het ligt in het voornemen der leden dit jubileum niet geheel onopgemerkt laten voorbijgaan. Samenkomst op Kasteel „Oud-Wassenaar" De Duitsch-Nederlandsche cultuurge meenschap kondigt een belangrijke bij eenkomst aan op Zaterdag a.s. om 4 uur des middags op Kasteel Oud-Wassenaar, welke bijeenkomst tegelijk bedoeld is als inleiding voor het werk van alle plaatse lijke cultuurgroepen. Op dezen middag zullen het woord voe ren prof. Snijder in zijn hoedanigheid van voorzitter van den Nederlandschen Cultuurkring, de heer H. C. van Maas dijk in zijn kwaliteit van hjederlandsch voorzitter van de Duitsch-Nederlandsche Cultuurgemeenschap en prof. Wehofsich in zijn functie van Duitsch president van de Duitsch-Nederlandsche Cultuurge meenschap prof. Wehofsich is een der naaste medewerkers van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Het bureau van den heer van Maasdijk is gevestigd Prinsessegracht 33; zijn huis adres is Gevers Deynootweg 126 D, Sche- veningen. MASSAGE-CENTRUM IN HET MILITAIR HOSPITAAL Van den leider van het Massage-cen trum van het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage in het Mili tair Hospitaal alhier, voor geregelde be- langelooze hulp aan Nederlandsche mili taire oorlogsgewonden, den heer Joh. Mebius, ontvingen wij bericht, dat in de maand Januari 1941 aan vorengenoemd centrum door 12 dames en 8 heeren, allen gediplomeerde leden van bovenge- noèmd genootschap, 748 massagebehan- delingen zijn gegeven aan 85 patiënten, d.w.z. ruim 28 behandelingen per werk dag. Dank zij de bereidwilligheid van elders gevestigde genootschapsleden kon den de behandelingen tijdens het toe laatbare verlof van vele patiënten hun verblijfplaats worden voortgezet. VOORBODEN DER LENTE Aan de fruit- en groentenveiling „Naaldwijk” zijn vandaag de eerste asper ges aangevoerd, die 1.55 per bos no teerden. Deze asperges zijn gekweekt op de proeftuin van het Zuidhollandsch glas district te Naaldwijk in kassen, welke verwarmd zijn door buizen met warm water. De oogst is hierdoor belangrijk vervroegd. Op een Zondag in begin Januari merk te een agent van het bureau Boezemsin- j gel, dat in de bakkerij van J. H. B. in het Noordelijk stadsdeel van Rotterdam. werd gewerkt. In samenwerking met een anderen politieman wist de agent in de bakkerij binnen te komen en ontdekte daar, dat in een electrisch gedreven kof fiemolen tarwe werd gemalen. In de bak kerij bevond zich een voorraad van 1700 k.g. tarwe. De bakker werd in verband hiermede verhoord en hij verklaarde de partij tarwe clandestien te hebben gekocht van iemand, die zich de graanhandelaar S. noemde en op den linker Maasoever woonde. Tegen den bakker werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Voedselvoorzieningsbesluit. De foto in dienst van het leger. Het kaartlezen en het bestudeeren van de kaart speelt dan ook een groote rol bij de opleiding van den soldaat bij de weermacht in Duitschland. Hoe zou het anders mogelijk zijn geweest, dat de Duit- sche troepen in Noorwegen in Polen en in Frankrijk zich zoo spoedig thuis hadden ge.oeld en zoo snel voorwaarts waren ge komen, hoewel zij zich op volslagen onbe kend terrein bevonden en vaak door groote afstanden waren gescheiden van de staven? Het behoort tot de opleiding van eiken soldaat, dat hij vertrouwd wordt gemaakt met de grondbeginselen van het kaart lezen ,met maatstaven, hoogten en laagten van het terrein, trigonometrische punten, enz. Ook het kaartenmateriaal, dat elke com pagnie medevoert, moet onophoudelijk van de nieuwste wijzigingen worden voorzien en aangevuld. Daarnaast wordt thans, ter aanvulling van den nauwkeurigen en veel tijd in beslag nemenden arbeid van den landmeter en den kartograaf, vooral op vijandelijk gebied gebruik gemaakt van de foto, die, hoewel zij dan ook in perspecti visch opzicht te kort schiet, een uitstekend overzicht geeft van den oogenblikkelijken stand op een bepaald terrein, met alle zichtbare militaire objecten, welke zich daarop bevinden. De foto's van een ge vechtsterrein voor en na den slag of het luchtbombardement leggen welsprekend getuigenis af van het nauw luisterende werk van den verkenningsvlieger, die ge woonlijk onder zeer moeilijke omstandig heden van uit groote hoogte moet trachten, dit op de gevoelige plaat vast te leggen. Een eigen gemotoriseerde druk- kerij-afdeeling. De meeste kaarten zijn op schaal 1:100.000, doch er zijn ook kaarten, die speciaal voor de artillerie zijn vervaar digd. Alle artillerie-regimenten zijn zelfs voorzien van een gemotoriseerde druk- kerij-afdeeling, die in staat is, zelfstandig kaarten en plattegronden te drukken, die door leden van den staf zijn vervaardigd. Het is van evenveel belang voor den ge- wapenden troep, dat zij geregeld voorzien wordt van goede kaarten, als het ammu nitie en levensmiddelen. Het succes van de Duitsche troepen is dan ook voor een groot deel hieruit te verklaren, dat hier aan op de verschillende fronten niets heeft ontbroken. Rangorde der hypotheken Van bevoegde zijde wordt bij het be sluit betreffende credieten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en schepen en het besluit betreffende hypo theken in verband met den Weder opbouw, welke besluiten in het Verorde ningenblad van 10 Februari zijn afge- kondigd, de navolgende toelichting ver strekt; Beide besluiten hebben betrekking op de financiering van den wederopbouw. Ingevolge het besluit op de materieele oorlogsschaden staat daartoe in de eer ste plaats ter beschikking de Rijksbij drage in de door het oorlogsgeweld ge leden schade aan gebouwde eigendom men en aan schepen. Alhoewel in beginsel voor het overige de financiering van den wederopbouw aan het particulier kapitaal wordt over gelaten, zijn in de praktijk verdere fi nancieringsmaatregelen wenschelijk ge bleken. OR. A. C. F. R. OCKERSE In den ouderdom van 73 jaar is overle den de gep. officier van gezondheid le klasse van de Ockerse. De verassching heeft gisteren in alle stilte te Westerveld plaats gehad. De V.P.B.-correspondent schrijft: De buitenstaander kan zich er moeilijk een denkbeeld van vormen, welk een groote en belangrijke rol een goede ter reinkaart speelt bij de gebeurtenissen op het oorlogsveld. Hij ziet vaak in zijn dag blad een afbeelding van generaals of veld- heeren, die over de kaarten van den gene- ralen staf gebogen staan, doch het gewicht hiervan dringt niet tot hem door. Toch behoort de kgart voor den moder nen veldheer, die niet meer, zooals vroe ger, het terrein waarop zich de slag af speelt van een heuvel of andere terrein- verhooging kan overzien, tot de onont- beerlijkste hulpmiddelen om zich een beeld graan was gestolen door een schippers knecht aan boord van een in de Maasha ven liggend graanschip. Het bleek echter ook uit dit verhoor, dat de carrierverhuurder J. H. O. niet zoo onschuldig was als hij zich voordeed. Beide gearresteerden C. H. en A. M. v.d. W. dreven gezamenlijk een graanhandel en de gestolen hoeveelheden werden meestal opgeslagen in de verhuurinrich- ting van O. Vandaar uit distribueerden zij het gestolen graan onder de klanten. Zoo nu en dan ging ook de zwager M. B. mee om het graan te halen. Zij brachten den avond tevoren de leege zakken aan boord van het schip in de Maashaven en den volgenden morgen stonden de zakken dan gereed op een der steigers. De laatste maal hadden zij een partij van wel 1000 a 1500 k S- verkocht aan den aardappelhandelaar C. G. Na deze verklaringen ging de politie over tot arrestatie van den 35-jarigen smid A. M. v. d. W., den compagnon van C. H., en den 20-jarigen schippersknecht. Th. D., die bekende ongeveer 15 maal groote partijen graan te hebben ont vreemd. Bij het vorig onderzoek konden nog worden aangehouden, de 20-jarige schippersknecht J. S„ zijn 38-jarige colle ga, C. de F., die D. bij het stelen van graan hadden geholpen, de 20-jarige fietsjongen M. B., zwager van C. H., de 20-jarige poe lier M. H., broer van C. H. die het ver voer behartigde, en de 28-jarige carrier verhuurder J. H. C. Zij allen werden in het huis van bewaring opgesloten. Wegens heling van het gestolen graan werd nog proces-verbaal opgemaakt tegen den 20-jarigen aardappelhandlaar J. P. Bitter, te Barendrecht, die ongeveer 1000 k.g. bad gekocht, en den 30-jarigen schoen maker J. N., die de 100 k.g. graan weer van J P. had gekocht. In totaal was op meer dan 10.000 k.g. graan Voor het Vooraziatisch- Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux” en de Vereeniging voor Antieke Bescha ving zal kapitein J. Oderwald, oud- gezagvoerder ter Koopvaardij, op Zaterdagmiddag 15 Februari in de aula van de Academie van Beeldende Kunsten een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp Oceaanreuzen in de oud heid. In een schrijven aan de gemeentebestu ren heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken goedge vonden, dat een extra-winteruitkeering aan de ondersteunde werkloozen wordt verstrekt. Deze uitkeering moet in drie termijnen worden gegeven. De eerste uitkeering, welke gelijk zal zjin aan 40 pCt. van de in één week te ontvangen netto steunuitkeering dient zoo spoedig mogelijk te’worden verstrekt. De tweede uitkeering. welke eveneens 40 pCt. van het netto steunbedrag mag bedragen, kan over de eerste steunuit- keeringen in de maand Maart worden verstrekt en de derde uitkeering ten be drage van 20 pCt. over de eerste steun uitkeering in de maand April. In de netto steunuitkeering is de brand stoffenbijslag en de 5 pCt, duurtebij slag begrepen. Over den extra-bjjslag aan in wonende gezinsleden mag echter geen toeslag worden berekend. Voor de kastrekkers is voorts bepaald, dat dezen over bedoelde weken, waarover de extra-uitkeering wordt toegekerd, nimmer in een nadeeliger positie móeten komen te verkeeren, dan wanneer zij steuntrekkers zouden zijn. Het verschil kan in dergelijke gevallen als extra-uit keering worden verstrekt. Zekerheid voor de credieten In alle onder b en c genoemde geval len zal tot zekerheid van het overheids- crediet een inschrijving op het betreffen de pand of schip worden genomen, resp. ten behoeve van de gemeente, de stich-1. ting of het Rijk. Aan deze inschrijvin gen zijn eenige bijzonderheden verbon den, welke in het besluit betreffende de credieten voor opbouw of herstel nader worden geregeld. Deze inschrijvingen n.l., welke dezelfde kracht hebben als gewone hypotheken, kunnen worden ge vestigd zonder notarieele akte door in levering van een borderel bij den hypo theekbewaarder. Voorts nemen deze in schrijvingen rang boven de hypotheken tot en met 15 Mei 1940 ingeschreven en boven de tweede en volgende hypotheken van na dien datum. De mogelijkheid om bij eenvoudig borderel een inschrijving op het goed te vestigen, geldt ook voor de onder a ge noemde stichtingscredieten ten behoeve van den opbouw van boerderijen. Een bijzondere maatregel is voorts getroffen ten behoeve van den ouden eer sten hypothécairen schuldeischer, die bij toepassing van het vorenstaande, tweede hypothécaire schuldeischer zou worden. Het besluit betreffende hypo theken in verband met den wederop bouw bepaalt n.l., dat een dergelijke, nu tweede geworden hypothécaire schuldeischer van alle bedingen zal kunnen gebruik maken, welke het bur gerlijk wetboek toestaat aan eerste hy pothécaire schuldeischers, zoodat deze hypotheken, behoudens den voorrang voor de overheidscredieten, geacht kun nen worden eerste hypotheken te zijn. Ten aanzien van dit voorrecht der over heid dient in aanmerking te worden ge nomen, dat door het Rijk vooraf een te gemoetkoming in de schade is beschik baar gesteld, terwijl zoo noodig in daar voor in aanmerking komende gevallen nog overbruggingsbijdragen door het Rijk zullen worden verleend. Om bena- deeling van oude hypothécaire schuld eischers te voorkomen, is voorts be paald, dat de stichtingscredieten slechts dan het bedrag der Rijksbijdrage zullen mogen overtreffen, indien het goed óf niet met hypotheken is bezwaard, dan wel de eerste hypothécaire schuld eischer zich met de verleening van het crediet en de vestiging van den voor rang in verband daarmede accoord ver klaart. Regeling der rangorde bü finan ciering met particulier kapitaal Het zij nogmaals herhaald, dat voren staande credietmaatregelen slechts dan zullen worden toegepast, voor zoover verdere financieringshulp bij den we deropbouw staatstaak moet worden ge acht. In het algemeen zal de verdere financiering aan het particuliere kapi taal moeten worden overgelaten. Voor zoover eigenaar en ook bestaande eerste hypothécaire schuldeischers daartoe niet bij machte zijn en derden het noo- dige geld voor den wederopbouw ver schaffen, zal door den algemeen ge machtigde de rangorde tusschen nieuwe en oude hypothécaire schuldeischers op het goed, ingevolge art. 14, lid 4 van het besluit op de materieele oorlogs schade, worden geregeld. Hiervoor zul len weldra nadere richtlijnen worden be kend gemaakt. Als voornaamste bepa ling zullen deze inhouden, dat de oude hypotheken haar rang behouden tot het bedrag van de waarde op 9 Mei 1940 aan den ondergrond en het niet verloren gegane gedeelte der opstallen toe te kennen, vermeerderd tenzij in zeer bijzondere gevallen door den secretaris generaal van het departement van Fi-1 nanciën een andere rangschikking is goedgekeurd met tenminste 50 pCt. van de van overheidswege verleende bijdrage terzake van de aan het pand geleden oorlogsschade. De hypotheek, welke ter financiering van den opbouw wordt verstrekt (opbouw hypotheek), volgt alsdan op het aldus beperkte hy potheekrecht der oude hypothécaire schuldeischers. Voor het gedeelte, waarvoor de oude hypotheken haar rang niet behouden, volgen zij in rang op de opbouwhypotheek. Ook voor de opbouwhypotheek geldt weder het be sluit betreffende hypotheken in verband I met den wederopbouw. Derhalve wordt] ook de z.g. opbouwhypotheek, ofschoon naar rang een tweede hypotheek, ge acht een eerste hypotheek te zijn en alle bedingen te kunnen bevatten, welke het burgerlijk wetboek toestaat aan de eer ste hypothécaire schuldeischers. ONTSPANNING ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN Zondagmiddag heeft O. en O. zijn 20ste ontspanningsmiddag gegeven in het te huis voor de Rotterdamsche geëvacueer- den aan de Paviljoensgracht. Daar traden op de heeren H. en J van Bussel en C. Helvenstein, onder den naam van ,,De Drie Vraagteekens”. Hun voor drachten en liedjes stonden op hoog peil en ontlokten een levendig applaus. Natuurlijk heeft de voordracht, ge maakt door een der Rotterdamsche geëvav cueerden, weder een plaats in het pro gramma gekregen. Mej. Lientje Blokpoel gaf met haar piano-voordrachten, blijk van goede stu die en een groote mate van vingervlug heid. Ook de jeugdige Manheim gaf en kele mooie voordrachten, waarmede hij grooten bijval oogstte. Het muzikale gedeelte werd op voor treffelijke wijze verzorgd door den heer I. Manheim, terwijl als conferencier op trad de heer N. Hes. Uit het welverdiend applaus bleek, dat de talrijke aanwezigen het oelangeloos optreden van alle medewerkers zeer op prijs stelden. LLtrUHlg Vdll IlcL V UtrUbCl VUvL ZlcIllIlgbUt?- sluit constateerde, is de politie op het spoor gekomen van groote graandief- stallen in de Rotterdamsche haven, waarbij het inrekenen van één bende graandieven leidde tot het op het spoor komen van een tweede bende, die de zelfde soort diefstallen pleegde. In to taal werd 25 a 30 ton graan gestolen, dat werd verhandeld. Gedurende de afgeloopen week waren de aanvoeren van versche visch aan den afslag te Scheveningen niet groot en belangrijk minder dan in de week hier aan voorafgaande, toen de aanvoer van sardijn (sprot en kleine haring) belang rijk was. Sardijn kwam deze week zoo goed als niet aan de markt. Enkele motorloggers en motorkotters brachten wel wat sar dijn aan, maar de vangsten waren ge ring, zoodat weinig besomd werd. Een groot aantal kustvisschers is gedurende de afgeloopen week niet naar zee ver trokken. In hoofdzaak werd schar aan gevoerd, waarvoor goede prijzen werden betaald. In totaal werd voor een bedrag van 14.466,20 aan uit zee aangevoerde visch over den afslag verkocht, aangevoerd door 76 motorloggers met 5924,30, door 35 motorkotters met 2612,10 en door 134 schokkers met 5929,80. Voorts waren enkele partijtjes visch aan de markt van elders naar hier ten verkoop gezonden, voornamelijk rivier- visch, welke in totaal 1218 opbracht, zoodat voor een bedrag van 15.684,20 aan visch over den afslag werd ver handeld. Ook de aanvoer van garnalen, zoowel gekookt als levend, was minder. Hoewel de aangevoerde garnalen klein waren, werden goede prijzen betaald. Verstrekken van voorschotten op de Rjjksbjjdragen Naar bekend, kunnen op de Rijksbij- dragen terzake van gebouwde eigendom men voorschotten worden opgenomen, voor zooveel betreft woningen van 450 kub. M. en daar beneden, bij den alge meen gemachtigde voor den weder opbouw, en voor andere gebouwen bij de stichting Rotterdam 1940 en de provin ciale stichtingen voor credietverleening. De taak van de stichtingen met be trekking tot de verstrekking van bouw- credieten was nog niet geregeld, daar het besluit no. 117-1940 betreffende oor- logsmolestcredieten voor bedrijven zich alleen beperkt tot de verstrekking van bedrijfscredieten. Ingevolge artikel van het besluit betreffende credieten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en schepen, kunnen de stichtin gen credieten beschikbaar stellen voor opbouw of herstel van boerderijen en voor andere door oorlogsgeweld getrof fen onroerende goederen. Voorschotten op de schadevergoeding terzake van door oorlogsgeweld getroffen schepen, worden alleen door den algemeen ge machtigde voor den wederopbouw be schikbaar gesteld. Credieten voor opbouw of herstel In de practijk is gebleken, dat met het bedrag der Rijksbijdragen, aange vuld door eigen middelen of met van derden opgenomen gelden de minder draagkrachtigen dikwijls niet tot her bouw zouden kunnen overgaan. Verdere financieringsmaatregelen zijn noodig voor opbouw van die complexen gebou wen, welke er moeten komen en zonder staatshulp niet zullen kunnen worden tot stand gebracht. In sommige gevallen zal hiertoe in het belang van de volks huisvesting tot de verstrekking van overbruggingsbijdragen moeten worden overgegaan. Overigens zal door credie ten in deze financieele behoeften moe ten worden voorzien. De beide besluiten hebben de strekking aan deze crediet- verstrekking een basis te verschaffen. Het besluit betreffende credieten voor opbouw of herstel heeft betrekking op: a. Credieten voor herstel of opbouw van boerderijen; b. credieten voor herstel of opbouw van andere gebouwde eigendommen; c. credieten voor herstel van bescha digde schepen en voor den aanbouw of den aankoop van nieuwe schepen; alles voor zooveel gebouwd moet worden ten behoeve van minder draag krachtigen, die zonder overheidshulp niet tot herbouw zouden kunnen komen. Boerderijen De wederopbouw van boerderijen wordt verzorgd door het bureau weder opbouw boerderijen te Amersfoort. Voorzoover de opbouwkosten het bedrag der van Rijkswege te verleenen bijdrage te boven gaan, kan, zoo noodig, voor het verschil een crediet bij de desbe treffende stichting worden opgenomen. Dit crediet, dat als regel wordt ver strekt op basis van een 30-jarige annuï teit van 5 pCt. voor rente en aflossing, wordt door de stichtingen beschikbaar gesteld. Hiervoor wordt een hypotheek op de boerderij gevestigd, welke rang neemt naar den datum van inschrijving. Voor deze credieten heeft het Rijk geen voorrang boven oude hypothécaire schuldeischers bedongen, daar als regel de waarde van het land die van de hoeve te boven gaat. Andere gebouwde eigendommen Voor woningen beneden 450 kub. M. worden credieten voor herbouw door tusschenkomst van het gemeentebestuur door den algemeen gemachtigde be schikbaar gesteld met toepassing van de hypotheekregeling 1940. In andere gevallen worden, zoo noodig, tot beperk te bedragen credieten door de stichtin gen verstrekt. In beide gevallen als re gel tegen een rentevergoeding van 4 pCt. 's jaars. Voor de financiering van her stel van geleden schade zal men der halve steeds terecht kunnen bij de stich tingen tot het opnemen van een voor schot en een crediet ter financiering van het herstel. Als regel zal in totaal kunnen worden opgenomen het bedrag der geraamde Rijksbijdrage (hierover wordt met de schade-enquête-commissie overleg gepleegd) vermeerderd met ten hoogste 50 pCt. dier bijdrage. Voor zoo ver het opgenomen crediet niet met de Rijksbijdrage kan worden verrekend, zal het restant in ten minste 50 jaar moeten worden afgelost. Voor het eerste jaar kan voor credieten beneden 10.000 met 2 pCt. rente genoegen worden geno men. Eenige honderden hebben zich aangemeld In een onderhoud met de Deutsche Zeitung in den Niederlanden heeft majoor Breunesé, commandant van den Opbouw- dienst o.m. medegedeeld, dat dienst in belang van het vaderland ook door de meisjes zal kunnen worden verricht. Tot nu toe hebben zich eenige honder den meisjes aangemeld voor den vrijwil- ligen arbeidsdienst, welke in den loop van dezen zomer op het land onderkomen zullen vinden. De meisjes behoeven uiteraard geen zwaren lichamelijken arbeid te verrich ten; zij zullen bezigheid vinden in den landbouw en het huishoudelijk werk. De duur van dezen arbeidsdienst is ook op 6 maanden gesteld. De organisatorische voorbereidingen zijn reeds getroffen en de tijd is niet ver meer dat alle meisjes kunnen worden opgenomen. té

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9