VOOR DEN PUZZELAAR HAAGSCHE COURANT Jiu J itsu-demonstratie den Arbeidsdienst van Donderdag 13 Februari 1941. STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS V rouwenhoekje Sïï.sw- d“kl' Recepten 4 3 2 VIERDE BLAD 7 6 5 B 12 Q 74 22 ADELSBOEKJE ALS CREDIETBRIEF MINNENIJD? 16 17 75 21 23 B. en W. «tellen voor den exploitant financieelen steun te verleenen DE EXPLOITATIE VAN HET MARKTTERREIN ACHT SPAKENBURGERS IN GEVAAR NIET ONTPLOFTE BOM GEVONDEN VOORZIENINGEN GEBOUW PRINSESTRAAT 57 DIEFSTALLEN OP HET STATION TE GOES CREMATIE P. A. BERGSMA De sportschool van het 4e district Apeldoorn van den Arbeidsdienst gaf een demonstratie voor den districts commandant, overste Berghuis, en genoodigden. De opzet van dezen dag was, den genoodigden een chronologisch overzicht te geven van datgene, wat door de leerlingen van de sportschool van het 4e district dit seizoen werd geleerd. Tijdens de jiu-jitsu-demonstratie (Polygoon) G«r.Sr °k.,ï* “ara» d. ouderling en scriba fs‘ Nomes, dr. A. de Bondt allen predikant V**** ’s Gravenhage-West, Oplichter ontmaskerd Drieling geboren Door dryfriem gegrepen en gedood Angstige tocht ooer afbrokkelend ijs KRAAMVERZORGING EN BAKERHULP Twee kinderen uit een gezin verdronken Arbeiderswoningen te Utrecht ontruimd Een zonderling geval No. 17800 dan CREMATIE J. E. BELINFANTE telef. der rente GEWONDE IQ OUDERMIDDAG VAN DE OPENBARE LAGERE SCHOOL B FRANS HALS STRAAT 93 en Geref. ker- onze hoogste 3500, tegen 4J pCt ’s jaars. rr I 10 RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand Januari 1941 werd aan het kantoor der Pesterijen al hier ingelegd 669.430,79 en terugbetaald 1.963.152,73, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1.293.721,94. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 466 Onder veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van kwamen drukken ren oud-minister mr. j a rie Wild? Na het voorstel van B. en W. tot inrich ting van het gebouw Prinsestraat no. 57 ten behoeve van het plaatselijk werk der „Winterhulp Nederland”, is hun college gebleken, dat met de daarin genoemde voorzieningen niet kan worden volstaan, doordat de administratie meer personeel vereischt dan aanvankelijk was gedacht. Zoo zullen nog 4 bureaux en 1 schrijf tafel voor 3 personen, met de noodige stoelen, en legplanken in bestaande kas ten ter lengte van pl.m. 40 m., moeten worden aangebracht en zal een tegelvloer met linoleum moeten worden belegd. Voorts moeten een (2e hands) brand kast en een gewone kast, schrijfmachines en een stencilmachine worden gekocht, een vergaderzaaltje worden ingericht en een huistelefooninstallatie worden aange bracht Het aangevraagde bedrag van 2500 moet door een en ander met rond ƒ4800, dus tot 7300 worden verhoogd. B. en W. geven den Raad in overwe ging aldus te besluiten. Horizontaal: 1. Walkant 3. Glas achtig mineraal, 5, Deel van een ketting, 6. Onafgericht soldaat, 8. Insectenlarve, 9. Opdragen. 11. Lek. 13, Deel van een armstoel, 16. Familielid, 19. Zangvogeltje, 20. Kunstenares, 21. Cacao. 22. Gelijk. 23. Landbouwwerktuig. Verticaal: 1. Kamervogel, 2. Iemand van adel, X Visch, 4. Schade. 5. Graan- pakhuis, 7. Buisje, 10. Bergtop in Zwit serland, 12. Gewicht. 13. Vulkanisch uit-, werpsel, 14. Aanteekening, 15. Javaansch eenige eere-voorzitter geweest. Als kun dig vakman was hij zeer gezien. De organist speelde treurmarschen uit e$n Sonate en uit de Eroïca van Beetho ven en bij het dalen van de kist het slot koor uit de Mattheus-passion van Bach. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. Tal van vooraanstaande Amsterdammers zijn de laatste weken voor vrij belangrijke bedragen opgelicht door een jonkheer, die I-4 4.-4-1 LlUUl--SI --- geld wist los te lörijgen. De centrale recherche te Amsterdam is er, zoo meldt de Tel., in geslaagd den be drieger, die reeds meer zich aan dergelijke praktijken heeft schuldig gemaakt, te arresteeren. Hij zit thans in het Huis van Bewaring. Voorts heeft de recherche nog een tweeden oplichter te pakken gekregen, die eveneens een groot aantal menschen heeft gedupeerd. De jonkheer „werkte" als volgt. Hij belde hier of daar een bekende Amster- damsche familie op en vroeg dan, nadat hij zijn juisten naam had gezegd, of hij even aan mocht komen om een particuliere zaak te bespreken. De introductie „U spreekt met jonkheerzoo en zoo” was voldoende om mijnheer een goede ont vangst te bereiden. De oplichter toog dan direct naar zijn slachtoffers en begon zich te legitimeeren met het Adelsboekje, waar in zijn naam voorkomt. Omstandig ver telde hij dan, dat hij in normale tijden geen financieele moeilijkheden kende. Hij kreeg altijd op tijd geld uit Indië waarmee hij nu echter geen contact kon krijgen. Dus verkeerde hij in een moeilijke situatie Wanneer men hem nu even wilde helpen met een „honderd pop” of zoo dan was hij voorloopig uit de moeilijkheden. T 3 man was zóó goed van den tongriem gesneden, dat heel wat menschen er in' vlogen en hem geld te leen gaven. De man zoo zijn praktijken nog lang hebben kunnen voortzetten, wanneer ten slotte niet iemand argwaan had ^kregen. Men vroeg eens inlichtingen bij ae politie met het gevolg, dat de oplichter, die reeds lang bij politie en justitie bekend is, kon worden ingerekend De tweede gearresteerde verscheen eveneens bij allerlei kapitaalkrachtige Amsterdamsche inwoners. Hij deed daar verhalen over groote orders in borstels, die hij bij een fabriek Zou kunnen plaatsen. Hij liet zijn slachtoffers inderdaad een orderbrief zien, welken hij op slinksche wijze'had verkregen en slaagde er daar mee in allerlei goedgeloovige menschen om den tuin te leiden. Zondag is het echtpaar Kesselaar- Joosten te Maastricht verblijd met de ge boorte van een drieling, n.l. twee jongens en een meisje. Dinsdagmiddag wilde de 64-jarige ge huwde J. S„ werkzaam in een draad nagel- en houtenfabriek te Helmond, een drijfriem van een machine afwerpen. Dit mislukte echter en de man werd tegen den vloer gesmakt, waarbij hij een zware hersenschudding en inwendige bloedingen kreeg. Na in het St Antonius-gasthuis te zijn opgenomen, is het slachtoffer daar gisteravond overleden. het stoffelijke overschot van den heer P. Harry Nijhuis, conferencier en humorist, A. Bergsma, oud-administrateur van een - suikercultuurmaatschappij in Ned.-Indië, op 71-jarigen leeftijd te Amsterdam over leden, vroeger wonende alhier en verbon den aan de Haagsche Burgerwacht. Aanwezig waren de heeren dr. L. J. C. van Delden, chirurg. W. L. Harmsen. gep. O.-Ind. ambtenaar, R. Harmsen, H. W v. Delden, Edo J. Bergsma oud-burgemees- ter van Enschedé, G. H. E. Bergsma on dervoorzitter van den Octrooiraad allen alhier, J. Hut, oud-chef der K.P M en F J. Witteveen, beiden namens de Haagsche Burgerwacht, mr. H. J. Santman, Rotter dam, B. Van Delden, Hengelo en anderen. Gesproken heeft een neef van den overledene, die den overledene kenschetste als een man van groote trouw en toewij ding voor allen die hem nastonden. Zijn leven was met zonder moeilijkheden maar ook, was het een mooi en gelukkig leven geweest vooral door het gelukkige gezins- leven Nog op jongen leeftijd keerde hij in het vaderland terug en heeft zich toen in allerlei arbeid nuttig gemaakt, o.a. voor het ooglijdersgesticht en de Burgerwacht te Nijmegen en later VOor de Haaesehe Burgerwacht. Nog later belastte hij^ch met de administratie van boerderijen waarbij hij zich geheel in het boerenhe drijf heeft ingewerkt en daardoor vele boe’- het strand in wakken op spiering en snoekbaars te gaan visschen, zijn ternau wernood aan den verdrinkingsdood ont snapt, meldt de „Tel.”. Nadat zij 's morgens halfnegen te Muiderberg waren gearriveerd, werd de geheele vischuitrusting op sleden gepakt en voorzien van een klein roeibootje, dat de Spakenburger visschers steeds mee nemen, om bij dreigend gevaar zich te kunnen redden, togen acht mannen het ijsvlak op. Toen zij aldus hebben zij later in Muiderberg verteld hun sle den ettelijke kilometers uit de kust had den voortgeduwd bleek hun. dat het ijs gaandeweg slechter werd. Op een gegeven oogenblik werd het ijsvlak zóó onbetrouwbaar, dat hier en daar het ijs onder de voeten van de visschers afbrokkelde. Daar het roei bootje veel te klein was, om de acht mannen te bevatten, begonnen zij luid keels om hulp te roepen, doch zij waren te ver van de kust verwijderd om in Muiderberg gehoord te kunnen worden. Toen begrepen de Spakenburgers, dat van verdere pogingen om visch te van gen, moest worden afgezien en dat zij integendeel zoo spoedig mogelijk moes ten trachten Muiderberg weer te be- reiken. Dit plan was gemakkelijker geopperd. dan ten uitvoer gebracht. Bij elke poging i toch, die de mannen deden, om de sleden terug te duwen, brokkelde het ijs steeds verder af, zoodat ze gevaar liepen de geheele vischuitrusting te verspelen. Zij waren nu uitsluitend op lijfsbehoud bedacht. De oudste vier van het gezelschap twee der Spakenbur gers waren reeds ongeveer zestig jaar namen toen in het miniatuur-roeibootje plaats en de vier «jongere mannen heb ben daarop, met achterlating van de net ten, het bootje met de ouderen door een vaargeul voortgeduwd. Hierbij moesten degenen, die het bootje voort bewogen,' tot den nek toe door het ijs koude water loopen. Elk oogenblik vrees den zij, dat de een of andere uitholling va.n den bodem hun parten kon spelen, omdat dan het water zeker tot over hun hoofden zou gaan. Langer dan een half uur hebben de mannen in een uiterst langzaam tempo het bootje door een smalle geul, welke in het ijsvlak ont staan was, in de richting Muiderberg weten voort te duwen, totdat zij op een gedeelte kwamen, waar het ij' meer hou vast bood. Geheel verkleumd en totaal uitgeput, arriveerde het achttal, toen het reeds donker begon te worden aan het Muider- bergsche strand. In de woning van de familie Richard zijn de Spakenburgers toen liefderijk opgenomen en allen zijn daar van droge kleeding voorzien. Het duurde echter tot ’s avonds circa negen uur, alvorens zij weer zoover op hun ver haal waren gekomen, dat zij de terug reis met de vrachtauto weer konden aanvaarden. Te voren zijn eenigen hun ner echter opnieuw het ijs opgegaan, teneinde de vischnetten en het overige vischgerei, dat men ’s middags noodge dwongen had moeten achterlaten, in vei lige haven te brengen. De Gemeentelijke commissie voor Kraamhulp alhier, heeft het volgende rondschrijven gericht tot de praktizeeren- de geneesbeeren en vroedvrouwen alhier. Het is ruim 15 jaren geleden, dat de toenmalige minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een commissie instelde met de taak, regelend op te treden ten op zichte van opleiding en diplomeering van kraamverzorgsters en bakers. Gevolg is geweest, dat een aantal instellingen, het welk zich met de opleiding van kraam verzorgsters of met de opleiding van ba kers bezig houdt, voor wat die opleidin gen betreft door de ministerieele commis sie werd goedgekeurd, zoodat zij, die na afgelegd examen door deze instellingen worden gediplomeerd, gerechtigd zijn het ministerieel goedgekeurde onderschei- dingsteeken voor kraamverzorgster wel dat voor baker te dragen. Te ’s-Gravenhage kan men zich ter ver krijging van gediplomeerde kraamverzorg sters en bakers als bovenbedoeld of voor desbetreffende inlichtingen wenden tot:’ de ’s-Gravenhaagsche Centrale Vereeni- ging „Kraamverzorging”, Frankenslag 140, tel. 551301, eiken Vrijdag 10—12 uur uur (eiken Donderdag 1415 uur Goe- verneurlaan 422) (alleen voor kraamver zorgsters), De afdeeling ’s-Gravenhage der Zuid- Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis” van Speykstraat 31. tel. 390271, eiken Donderdag 1516 uur. De afdeeling ’s-Gravenhage van de R.K. Vereeniging ,.Het Wit-Gele Kruis”. Ko ningsplein 36, tel 334437 eiken werkdag Jeugdige dader en heler aangehouden Te Goes werden fan laatsten tijd her haaldelijk per spoor verzonden manufac turen, levensmiddelen enz. gestolen, be stemd voor Goesche winkeliers. Men ver moedde. zoo meldt de N.R.Crt., dat de goederen op het station te Goes ontvreemd werden. Na langdurig onderzoek is de Goesche politie er in geslaagd, de vermoedelijke daders op te sporen. Het is gebleken, dat de 19-jarige R., zoon van een expediteur, die voor de Ned. Spoorwegen werkt, goederen heeft gestolen en verkocht aan een zoon van een koop man in ongeregelde goederen te Goes. Beiden zijn aangehouden. Twee diefstallen hebben zij reeds be kend. Het onderzoek naar andere gevallen wordt voortgezet. Tusschen Dirkshorn en Groenveld in de nabijheid van Schaden zijn twee kin deren uit het gezin Linstra, een jongen en een meisje, door het ijs gezakt en verdronken. Om gauwer thuis te zijn, hadden de kinderen, met nog eenige andere makker, tjes uit school komende, het landpad ge nomen. Het jongetje waagde zich op het ijs en zakte er door; zijn zusje trachtte hem te redden, doch verdween ook in de diepte. De andere kinderen haalden hulp, doch deze was eerst een half uur later ter plaatse. Dr. Groenhart uit Dirkshorn heeft nog ongeveer drie uur kunstmatige ademhaling zonder resultaat toegepast. Zaterdagmiddag 8 Febr. j.l. heeft de oudercommissie van bovengenoemde school een zeer geslaagden oudermiddag gehouden, welke werd opgeluisterd door het Haagsch Jeugdorkest, o. 1. v. mevr. T. Talboom-Smits. Nadat het hoofd der school, de heer L. Stokla, den middag had geopend, werden de bezoekers ver rast door het optreden van het Haagsch Jeugdorkest, De verschillende nummers werden met veel bravour gespeeld. Drie jeugdige leden van het orkest hebben ieder een solopartij ten beste gegeven. Tineke Ferwerda vertolkte een schitte rende klarinetsolo uit het klarinetconcert van Mozart, terwijl Eddy Keilholz en Dulci Ouwerkerk ieder een prachtige vioolsolo hebben uitgevoerd. Dat de bezoekers het gebodene op prijs wisten te stellen, bewees het langdurige applaus na elk gespeeld nummer. Voor de pauze heeft het hoofd der school, de heer L. Stokla, een causerie gehouden over het onderwerp „Samen werking van ouders en onderwijzers is in het belang van uw kind”. Deze cau serie werd door de bezoekers met groote aandacht gevolgd. Het jaarverslag van de secretaresse en het verslag van den penningmeester wer den onder dankbetuiging goedgekeurd. Nadat de voorzitter der oudercommissie nog eenige mededeelingen had gedaan, heeft hij de medewerkers van dezen mid dag namens de aanwezige ouders harte lijk dank gezegd, in het bijzonder mevr T. Talboom-Smits met haar jeugdorkest. De heer Stokla heeft in zijn sluitings- woord ook nog eens gewezen op de prach tige prestaties van het Haagsch Jeugd orkest en daarbij den wensch uitgespro ken, dat het nog vele malen zijn mede werking zou willen verleenen aan deze schtfcl. Slaatje met ramenas 1 kleine ramenas; 1 struikje andijvie of J ons veldsla; 2 eetlepels kwark, scheutje melk of zoo mogelijk slaolie; wat zout, mosterd en aroma naar smaak. Vermeng de kwark met J theelepel mosterd, wat zout en aroma, verdun ze met wat melk of slaolie. Schil de ramenas en rasp haar op een fijne rasp, onder nu en dan dooreenmengen in de tevoren klaargemaakte saus, daar anders een leelijke verkleuring optreedt. Wasch de veldsla en laat ze goed uitlekken of wasch de andijvie en snijdt haar in zoo dun mogelijke reepjes. Meng de veldsla of andijvie met de saus Slaatje van wortel en koolraap 1 middelmatig groote winterwortel (ongeveer 200 gr.); J kleine koolraap (ongeveer 200 gr.); 2 eetlepels kwark; scheutje melk of zoo mogelijk slaolie; stukje ui en wat zout, mosterd en aroma naar smaak. Meng de kwark aan als in bovenstaand recept is beschreven, doe er wat gerasp te ui door: Boen den wortel schoon (met harden borstel of pannenspons) en rasp deze op een fijne rasp in de saus, onl verkleuring te voorkomen. Schil de halve koolraap (bewaar de rest tot den volgen den dag) en rasp haar eveneens in de saus Meng alles goed door elkaar. Spelende kinderen hebben in een plantsoen in een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de politie, die op haar beurt een militairen deskun dige met de ontdekking in kennis stel den. Vermoedelijk ligt in het gat een met ontplofte Engelsche bom. Aangezien ge vaar bestaat, dat het projectiel alsnog tot ontploffing zal komen, is bevel ge geven de omgeving te ontruimen. Onge veer 2000 menschen hebben elders on derdak gevonden, in afwachting van het onschadelijk maken van het projectiel. Onder zeer veel belangstelling heeft gis- termiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffe lijke overschot van den heer J. E. Belin- fante, oud-secretaris van den Ned. Uitge versbond en eere-voorzitter van de 's-Gra venhaagsche boekhandelaarsvereeniging, alhier overleden. Aanwezig waren de heeren W. A. Pe tri, voorzitter, J. B. van Seters, penning meester en W. J. Boucher, bestuurslid van de 's-Gravenhaagsche Boekhandelaarsver eeniging, J. L. Tadema, oud-voorzitter, Haarlem, M. A. Reinalda, onder-voorzit- ter, Haarlem, van den Ned. Uitgevers Bond, mr. A. Kluyver, directeur van het bureau van den Ned. Uitgevers Bond; J. Tersteeg, redacteur van het orgaan De UitgeverJ. Tadema, voorzitter en Joh. C. Brusse, Rotterdam, lid der commissie voor het Nederlandsche Boek, waarvan ook de heer W. A. Petri alhier deel uitmaakt; A. B. van Holkema, Amsterdam en H. D. Tjeenk Willink, Haarlem, vertegen woordigers van Nederland in de interne commissie van het Internationaal Uitge- verscongresM. J. Visser, secretaris van den Nederl. Boekverkoopersbond; van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels waren er de heeren F. L. van der Bom, Am sterdam, M. A. Reinalda en M. J. Visser, benevens de heeren Wouter Nijhoff al hier, mr. C. Schillemans, Zutphen, J. Gil- tay en J. W. van Kampen, Amsterdam, le den van verschillende commissies der ver eeniging en de heer Th. Wink, directeur- administrateur. Namens de Vereeniging „Weldadigheids- loterij Belinfante” waren aanwezig mevr. H. Treub-van Bergen, mevr. L. J. v. d. Vliet-Carrière, mevr. G. J. Boucher-van Capelle, mevr. Wetmer-Hille en de heer N. Lobatto. Verder waren aanwezig de heeren mr. J. Th. Goossens, M. Dijkhoff, N. J. Roe- bert, A. R. Houtendijk, J. C. Couvee, M C. Verweys, Meyer (van de fa. Mart. Nij hoff), Joosting Buenk, allen alhier, J. C. Tjeenk Willink en H. J. A. Tjeenk Wil link, Zwolle en vele anderen. Allereerst sprak een neef van den over ledene, dr. A. Belinfante, die zeide, dat zijn jeugd doorweven was met herinne ringen aan zijn oom. Later is dat alles gegroeid en verdiept. Spr. bracht zijn oom een laatsten-groet. De heer L. Tadema te Haarlem zeide i, op verzoek van den Ned. Uitgeversbond te spreken, daar de meeste bestuursleden niet aanwezig konden zijn. Vele jaren had spr. met den overledene in het bestuur van den Ned. Uitgeversbond samengewerkt en de herinneringen daaraan zijn voor spr. allerprettigst Hij was een zeer bescheiden man en spr. heeft dat wel eens tot hem gezegd, maar dan zeide hij altijd, dat een secretaris moet schrijven en niet spreken. Maar als hij sprak, bleek het welk een scherp verstand hij bezat, vooral in juri dische zaken. Dan was hij in zijn element. Ook als er reglementen moesten worden gemaakt en in een scheidsgerecht. Het was niet voor niets, dat het bestuur hem vroeg een boekje samen te stellen over de auteurswet. Hij is 50 jaar lid van den Bond geweest en meer dan 20 jaar secre taris en al jong hielp hij dezen bij zijn werk. Wat hij deed was af en goed, vooral wanneer het zaken betrof betreffende de auteurswet en de Berner conventie. Dat zijn werk gewaardeerd werd, bleek uit zijn benoeming tot eerelid, hetwelk vol komen verdiend was. Trouw was hij en hij hield ons vak hoog. Hij schreef goed Nederlandsch, maar er waren er maar weinigen in ons land, die zoo goed Fransch schreven als hij. Zijn heengaan is een groot verlies. De heer W. A. Petri sprak als voor zitter der ’s-Gravenhaagsche Boekhande laarsvereeniging bij de baar van den eere-voorzitter. Naast zijn groote liefde voor den Uitgeversbond bezat ook onze organisatie zijn liefde. Trouw was hij, want hij was 52 jaar lid, onze vereeniging was een stuk van zijn leven. Gedurende een halve eeuw heeft hij alles in Den Haag intens meegeleefd. Tijdens het 87- jarig bestaan der vereeniging is hij de orkest, 16. Brugbalans. 17. Keus, 18. Havenstad in voormalig Letland. Men make gebruik van de volgende lettergrepen: af - ar - bas - be - brei k - broe - ca - cho - co - cruut - cu - de - de - del - der - e- e- e-eg-te- ga - ga - ge - ge - gi - ka - ka - ka - kei - ki - kreel - la - la - lan - le - lec - lek - leu - lo - lo - ma - ma - man - me - mees - mi - na - ning - no - of - re - ren - ri - ri - rie - scha - si - te - ti - tie - tie - tis - tu - va - ven. Gisteravond heeft zich een zonderling geval van mishandeling voorgedaan. Een zekere van W. werd gevonden met een messteek in zijn buik. Bij het onderzoek van de politie bleek, dat een half uur tevoren van W. een eenigszins storm achtig bezoek had gebracht aan een per ceel in de Monnikenstraat te Amsterdam, waar een zekere T. woont, die op het oogenblik in ondertrouw is met de vroe gere vrouw van W. van W. werd bij T. niet toegelaten, zoodat hij zich toegang verschafte tot de woning, door het slot te forceeren. Er ontstond een vechtpartij tusschen de beide mannen, waaraan ten slotte enkele agenten een einde maakten, van W. werd naar huis gestuurd en de Een half uur later kwam ae aangifte van rust keerde weer in den Monnikenstraat de messteek, van W. wijst T. als dader aan, doch dit is haast niet mogelijk, door dat agenten de twee mannen gescheiden hebben na een vechtpartij. Het is thans de vraag, of de man zichzelf heeft toe getakeld dan wel of hij wellicht op weg van de Monnikenstraat naar huis de steek heeft opgeloopen. J. SCHAAFSMA 70 JAAR zer van de Keueheninssct„of 'Sn vooraanstaand figuuc in het kelijk en maatschappelijk ieven-]-' vieren81 ’°Sten verjaardag - Onder hen die den 70-jarige de hand merkten wij op de hee- mr. j. a. de Predikant van de rtc hoor c-i, scGravenhage-Oost, dln Sma U1 van iaren geweest; ds P- van a ds' L- Oranje, p.» de Oeref. kerk van .Schaafsma thans nog ambtsdraoX <heer Tal van schrfftelijk! ^Skwen^hen ge werden den jarige zoowel uit van de Geref. kerk van Oost a» West, uit die der A.R.-partij J ts van Schaafsma zoovele jaren als van de Centrale Anti-Rev. ging „Nederland en Oranje" en uit den kring van het waaraan hij in onze stad meer dan 30 i deden gaan van Ter verduidelijking drukken we hier nogmaals de recepten af, welke het voor lichtingsbureau van den voedingsraad ona toezond Reeds van morgen Vrijdagmiddag af brengt Cabaret Piccadilly een nieuw pro gramma. Voor den Haag bekende arties ten zullen optreden Het zijn: Cilli Wang, de bekende parodiste, Kajanoff, accordeon virtuoos, Ruska Barnova, dansfantasieën, Carolina Halasz. Roemeensche vioolvir- tuose en Jan de Boël, populaire refrein- zanger. Het bekende Piccadilly-orkest ver zorgt de dansmuziek. CABARET-MIDDAG voor MILITAIREN Gistermiddag hebben een veertig-tal herstellende gewonde Nederlandsche mi litairen uit het Militair Hospitaal geno ten van het afwisselende cabaret-pro- gramma in Cabaret Piccadilly. De verschillende nummers vielen zeer in den smaak en de tractatie, welke hun werd aangeboden, werd ook ten zeerste ge waardeerd. Bij besluit van 6 September 1937 heeft de Gemeenteraad den heer J. van der Veen alhier belast met de exploitatie van het marktterrein aan de Herman Coster- straat, door middel van een nieuw sy steem van kramen met verlichting. Dit systeem heeft geheel aan de ver wachtingen beantwoord zoo deelen B. en W. den Raad mede maar de exploi tant heeft, grootendeels door zijn pogin gen om de i eischen van aantrekkelijk- en doelmatig heid te laten voldoen, zijn <inancieele krachten eenigermate overspannen. Dien tengevolge was het noodig, hem van Ge meentewege financieelen bijstand te ver leenen, hetgeen geschied is krachtens radsbesluit van 23 Mei 1938, door te zij nen behoeve een borgtocht van ten hoog ste 10.000 aan te gaan. Hiermede schenen alle moeilijkheden opgelost. De markt verheugde zich in een druk bezoek, zoo van kooplieden als van klanten en de financieele resultaten wa ren voor den exploitant alleszins bevre digend. Het uitbreken van den oorlog heeft daaraan een einde gemaakt. Sedert mid den Mei >1940 kwijnt de markt. Daarvoor zijn vele voor de hand liggende oorzaken: .de algemeene schaarschte aan goederen, de verminderde koopkracht der bevol king, de belemmering van de bewegings vrijheid der reizende kooplieden, de ver- duisteringsmaatregelen. De exploitant heeft den strijd tegen al deze ongunstige invloeden tot 't einde van 1940 moedig vol gehouden, maar is, aangezien zijn finan cieele hulpbronnen beperkt zijn en hij bovendien in een andere gemeente zeer zware oorlogsschade heeft geleden, ten slotte in moeilijkheden geraakt. Hij heeft thans tot B. en W. het verzoek gericht hem hulp te verleenen. B en W. merken op, dat de met van der Veen gesloten overeenkomst aan de gemeente het recht toekent onder deze omstandigheden de exploitatie van de markt over te nemen. Zij zijn echter van oordeel, dat het zoomin wenschelijk als billijk zou zijn daartoe te besluiten. Zij zouden er daarom de voorkeur aan geven van der Veen door financieelen steun over de moeilijke tijden heen te helpen. Uit een onderzoek, door den Gemeen telijken Accountantsdienst ingesteld, is komen vast te staan, dat, indien er geen onverwachte nieuwe moeilijkheden rijzen, met steun in betrekkelijke bescheiden omvang kan worden volstaan. Wat het exploitatietekort betreft, moge worden opgemerkt, dat het tekort over 1940 geheel voor rekening van den exploitant blijftdit bedroeg 6600. Voor 1941 is het exploitatie-tekort op een be langrijke hooger bedrag te calculeeren. B. en W. geven den Raad in overwe ging, goed te vinden, dat de vergoeding van 0.07i per verhuurde kraam per marktdag in 1941 niet wordt betaald te besluiten, dat aan van der Veen het liquiditeitstekort over 1941 voorloopig tot een maximum van 3317 zal worden vergoedte besluiten, aan J. van Veen een leening te verstrekken van ten hoogste 3500, tegen een rente van CABARET PICCADILLY. Reeds van morgen Vrijdagmiddag gramma. Voor den Haag bekende arties- .Oost als die de heer secretaris kiesvereeni- gediend heeft 1 onderwijs. jaar is verbonden geweest. Velen hun gelukwenschen vergezeld fraaie bloemen. markt aan steeds hoogere 1415 uur. behalve op Donderdag en Za terdag. De Plaatselijke Arbeidsbeurs, afdeeling ziekenverpleging, Prinsegracht 63, 333834. bij geen gehoor 551005. Intusschen doet zich onder meer te ’s-Gravenhage het euvel voor, dat naast de goedgekeurde opleidingen een aantal gelegenheden bestaat waar op onvoldoen de en onverantwoordelijke wijze in de vakken van kraamverzorgster en baker wordt opgeleid en gediplomeerd en waar onderscheidingsteekens worden üitgereikt welke echter niet met de bovenbedoelde onderscheidingsteekens voor kraamver zorgster of baker overeenkomen. Naast deze te ’s-Gravenhage bestaande niet-goedgekeurde opleidingsgelegenheden bestaat aldaar een moeilijk te schatten aantal particulier gevestigde personen, vanwege niet-goedgekeurde opleidingsge legenheden gediplomeerd en voorzien vah onderscheidingsteekens. Ter bestrijding van deze euvelen riep op voorètel van den toenmaligen genees kundig inspecteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland de wethouder voor Sociale Zaken een gemeentelijke commis sie in het leven, waarin behalve het Ge meentebestuur een aantal belanghebbende instellingen vertegenwoordigd is. De gemeentelijke commissie doet bij deze een beroep op u, er toe te willen mede werken, dat in alle gevallen, waarin het gaat om verschaffing van hulp van kraam verzorgsters en bakers, die hulp verleend wordt door kraamverzorgsters en bakers; gerechtigd tot hei. drafen van de minis terieel goedgekeurde onderscheidingstee- ke s, zulks derhalve met uitsluiting van personen, die een titel van kraamverzorg ster of baker alsmede een onderscheidings- teeken voeren, welke geen verband hou den met de van Rijkswege goedgekeurde opleidingen. De gemeentelijke commissie zou het voorts op hoogen prijs stellen, indien u haar mededeeling zoudt willen doen van door u opgemerkte gevallen van gebruik van diploma's of onderscheidingsteekens, afgegeven door instellingen of personen, die voor opleiding van kraamverzorgsters of bakers niet door de ministerieele com missie zijn erkend. Door het verzamelen van gegevens als hier gevraagd zal wellicht de weg kun nen worden bereid voor een in de toe komst in het leven te roepen verbod van het voeren van de titels kraamverzorgster en baker door personen, die niet door een der van Rijkswege erkende instellingen zijn gediplomeerd. |Iet secretariaat der gemeentelijke com missie is gevestigd Kerkplein 3 (tel. 115953, toestel 236).

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13