Belangrijke fraude ontdekt bij de Meelcentrale CARTER’S U ZIET ER SLECHT UIT BINNENLAND Drie Machtigingen leveringen groote van voor thee vervalscht partijen koffie De Avondschool personen gearresteerd Welken distributiebon heeft men noodig en Een dag S.S.-man 117 Kaas op den kantongerechtszolder 4 Nederlandsche gezant te Boekarest teruggeroepen 15 - 1 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI L EVER- PI L LETJ ES 01 03 nieuwe boter- oi vetkaart 28 oude krt 01 nieuwe Vleesch- kaart 01 04 03 02 02 87 oude krt 44 oude krt 57 oude krt 92 oude krt 31 oude krt 102 oude krt 19 32 45 58 oude krt HAAGSCHE COURANT Donderdag 13 Febr. 1941 2e bl. pag. 2 Een rekensom van 200 jaar geleden Bekende tweetallen Jlls men door weer en wind moet, beschermen Dierkande-les Nauwere samenwerking tusschen Nederlandsche en Duitsche staalindustrie 8 D De gordel om de aarde van Doctor Plaizer Op bezoek bij de Standarte Westland in München Hoeveelheid ARTIKELEN i Febr t/m 16 Maart 18 Jan t/m 14 Febr. 1 Kilogram 28 Dec. t/m 21 Febr. lUO gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 23 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram 100 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 500 gram 27 Jan. t/m 16 Febr. KAAS 400 gram 27 Jan. t/m 23 Febr. De belooning. EIEREN één ei EIEREN één ei Uitstekend in elkaar gezet. 1 Febr. t/m 28 Febr. afgegeven. 1 Jan. t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram Nederlandsch als boven BLOEMKAART. 27 Jan. t/m 23 Febr. BOTER- OF VETKAART. bij schiet- een VLEESCHKAART. 100 gram 73 gram 100 gram 36 hou- Het Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. Hier komt het vraagstuk: 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 kilogram; 600 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. N.B. 1000 gram kris-kras door het kieviten tot de 2 kievietseieren 4 1 6 8 9 0 de Dr PLUIZEh Niet in staat te leveren. De voor de opsporing der fraude ge lukkige omstandigheid deed zich evenwel voor, dat de Haagsche groothandel niét in staat was, zulk een enorme partij koffie, 60.000 k.g., te leveren De grossier stelde zich daarom met de Meel-Centrale in ver binding, om te trachten, een oplossing te vindfn. om aan de order te kunnen vol doen. Van deze Instantie kreeg de grossier echter de verrassende mededeeling, dat bij haar van de bedoelde machti ging niets bekend was en zij noodigde den grossier uit, haar de machtiging eens te toonen. 2 liter 2 liter 30 Dec. t/m 23 Febr. 20 Jan. t/m 23 Febr. Parijs Den Haag Leeuwarden Rhenen Moscou Pisa Groningen Napels Amsterdam Wenen tenaar verbonden is aan de Meelcentrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de Meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van het authen tieke stempel der Meelcentrale had voor zien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend A R. te Amsterdam. ZEEF Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed r. oet PEULVRUCHTEN: erwten capucij- ners. bruine of witte boonen THEE of KOFFIE 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 125 gram 150 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 50 gram 125 gram 10 Febr t/m 16 Febr. extra t/m 23 Febr. 6 Febr t/m 16 Febr. extra t/m 19 Febr. 16 in BOTER of margarine BOTER of margarine of vet SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep BROOD of 1 Rantsoen „gebak**. als boven 50 gram 1 tube 1 pot 23 in nieuwe Bonkaart Algemeen nieuwe brood kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe brood kaart nieuwe Bonkaart Algemeen 91* oude krt ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes U.P meldt uit Londen De Nederland sche Regeering te Londen heeft de be trekkingen met Roemenië afgebroken en den Nederlandschen gezant in Boekarest, Lucien van Hoorn, met het geheele gezantschapspersoneel teruggeroepen. Een ernstige vervalsching van mach tigingen voor de levering van groote partijen koffie en thee is bij de Neder landsche Meelcentrale te dezer stede aan het licht gekomen. Het betrof hier de onrechtmatige levering van eenige duizenden kilo’s koffie en thee, dank zij de manipulaties van een op de Meel centrale tijdelijk te werk gestelden amb tenaar. De drie betrokkenen bij deze fraude, t.w. de 44-jarige Amsterdammer A. R„ de 33-jarige mevr. A. H. G. en de 25- jarige ambtenaar J. Th. V., beide laat- sten te dezer stede woonachtig, zijn ge arresteerd. Door tijdig ingrijpen is voor komen kunnen worden, dat de transac tie kon plaats vinden. „Twee hebben t* samen gekocht 8 pinten Malvesey, nu soo be- geeren sy de selve te deelen in 2 gelycken maer en hebben anders geen mate als een Fles van 5 pinten en een van 3 pin ten. Vrage hoe zy zulks doen sullen”. 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 1 Eiffeltoren 2 Ridderzaal 3. Oldenhove 4 Cunera toren 5. Kremlin 6. Scheve toren 7. „De” Martini toren 8. Vesuvius 9. Wester toren 10. Het Prater Een groothandelaar in koloniale waren hier ter stede, ontving enkele weken ge leden een machtiging voor de levering van 60.000 k.g. koffie aan een zekeren A R. te Amsterdam, welke machtiging den in druk wekte op regelmatige wijze door de Meelcentrale te zijn af gegeven. Terzelfder tijd kreeg de Meelcentrale be richt uit Rotterdam dat daar bij een gros sier een machtiging voor de levering van 3068 k.g. thee aan genoemden Amsterdam mer was binnengekomen. Een hoofdcontroleur van de Meelcen trale is toen op onderzoek naar Rotterdam gegaan, waar hij beslag legde op eenige vervoerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machtigingen voor den aan koop van levensmiddelen, welke bewijzen Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV - V VI Op voederkaart voor katten Wat de partij thee betreft, deze werd door tusschenkomst van de Meelcentrale geblokkeerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor ƒ11 600 had ingekocht en voor 18.000 had verkocht, terwijl nog op den- zelfden avond deze partij weder aan een kettinghandelaar voor 23 000 werd ver kocht, die haar voor ongeveer f 30.000 op nieuw te koop aanbood. SU IK ER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel ten onrechte van het stempel der Meelcen trale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R inlichtingen gevraagd, waarbij deze beweerde de machtigingen per post van de Meelcentrale te hebben ontvangen Deze mededeeling kon echter niet op waar heid berusten, daar de Meelcentrale de machtigingen niet had afgezonden. Uiteraard waren deze kettinghandelaren ,aan de wasscherij één bon worden evenmin als R., op de hoogte van het feit, dat de partij reeds geblokkeerd was. Zij hebben derhalve slechts een windhandel gedreven. Met A R. zijn tevens de crisis-ambte- naar J. Th. V en mevr. A. H G. in ver zekerde bewaring gesteld. Zij zullen voor den officier van justitie worden geleid. 3 Febr t/m 9 Febr 7 dagen extra t/m Febr.. echter niet restaurants e d. 1 Febr t/m 9 Febr. extra t/m 16 Febr. 10 Febr. t/m 16 Febr. 7 dagen extra t/m Febr., echter niet restaurants e. d. bevroren aardappelen aan. Men vraagt zich, aldus de persdienst van het N.A.F. met bezorgdheid af, op hoeveel zolders van gerechtsgebouwen in Nederland op soort gelijke wijze kostelijk volksvoedsel be derft tengevolge van ambtelijke ondeskun digheid. AMBTSAANVAARDING VAN DEN NIEUWBENOEMDEN COMMISSARIS IN DE PROVINCIE LIMBURG De commissaris in de provincie Lim burg graaf M de Marchant et d’Ansem- bourg zal op Zaterdag 15 Februari a s om 11 uur v m in het gouvernementsge bouw (vergaderzaal van provinciale sta ten) een vergadering houden, waartoe zijn opgeroepen de burgemeesters der Limburgsche gemeenten en waartoe te vens de leden van provinciale staten zijn GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli 10 Febr t/m 16 Febr 7 dagen extra t/m 23 Febr., echter niet in restaurants e. d. 3 Febr t/m 9 Febr. 7 dagen extra t/m 16 Febr., echter niet in restaurants d. Gebleken is, dat J. Th. V ter belooning een gift van 1000 van A. R. had ontvan gen. De leverantie van koffie is niet doorgegaan. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting De persdienst van het Agrarisch Front schrijft. Bij een veehouder-kaasproducent te Alphen a.d. Rijn werd dezer dagen een partij kaas van 25 stuks, wegende 263 k.g in beslag genomen, omdat de betrokkene deze kaas niet had mogen produceeren, maar de melk voor de consumptie moest af leveren. Door de afgelegen ligging van de boerderij zou deze melk eiken dag drie volle bussen over een afstand van een half uur gaans per kruiwagen naar een rijweg vervoerd moeten worden, hetgeen schie- onuitvoerbaar is De ambtenaren der Crisis-Zuivelcentrale meenden met deze bezwaren geen rekening te mogen houden en namen de kazen in beslag. Zij lieten de kazen vervoeren naar het kantonge- rechtsgebouw te Alphen a d. Rijn, waar ze op een zolder werden gedeponeerd zon der vakkundige verzorging. Den gouwgemachtigde van het Neder landsch Agrarisch front voor Rijnland, den heer J. Rijlaarsdam, kwam deze zaak ter oore. Hij stelde daarop een onderzoek in en vond aanleiding om zich tot de Zui- velcentrale in Den Haag te wenden. Deze verwees hem naar het kaascontrölestation voor Zuid-Holland. De directeur van dit station, dr van der Bunt, toonde begrip voor de omstandigheden en gaf den heer Rijlaarsdam machtiging, de partij kaas van den gerechtszolder te doen halen, waarna berging in een vakkundig beheerd kaas- pakhuis kon plaats hebben. Hierbij bleek, dat op den zolder nog een andere partij kaas lag te rotten en reeds grootendeels verloren was gegaan. Deze partij moet er reeds langen tijd gelegen hebben zonder dat er ooit naar is omgezien. Ook trof de heer Rijlaarsdam er een hoeveelheid totaal I (feArijgb bij Apothekers en Drogisten f.-30en-50 uitgenoodigd. Ook de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Limburg zal hierbij tegenwoordig zijn In deze bijeenkomst, die voor de pers toe gankelijk is. zal de commissaris in de provincie Limburg in een toespraak de beginselen en richtlijnen van zijn bestuur uiteenzetten. Na de vergadering heeft in de ontvangstzalen van het gouverne mentsgebouw des namiddags om 12 uur een openbare receptie plaats, waarop iedereen de gelegenheid wor<jj ^gegeven om den commissaris te begrtf» Dat is het bewuste vraagstukje. Ter verduidelijking nog dit: 1. Malvesey was een wijnsoort. 2. Een pint was een vroeger ge bruikte inhoudsmaat (plus minus J liter). Maar ook al weet je dit niet, dan toch moet je het vraagstukje kunnen maken. Aan het werk dus en scherp je vernuft! Enkele vragen dierenrijk. Inheems zowel als uitheems. 1 Komen er haaien voor in de TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak Vast stond dus, dat met de machtiging op de een of andere wijze moest zijn ge knoeid. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. R in bewaring stelde Genoemde R., die 44 jaar oud is. bleek reeds verscheidenè malen met de politie in aanraking te zijn geweest. Zeven maal was proces-verbaal wegens oplichting of verduistering tegen hem opgemaakt. Het complot. Verder kwam aan het licht, dat R. ken nis had aan de 33-jarige mevr A. H. G. te den Haag, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th V die als tijdelijk amb- jgerturf; 100 kg.) cokes (ook gas cokes). Gedurende net tijdvak van 1 tol en met 28 Februari geven de met „één eenneid orandstotten vierde periode* en de met „één eenneid cokes vierde periode” gemerkte oonnen elk recht op het koopen van eén eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners inkwartiering.) Laatst kreeg ik eens zo’n heel, heel oud rekenboekje in handen. Een boekje, waaruit jullie voorouders hebben leren rekenen. Het is voor jullie, moderne snelrekenaars, we) eens aardig om te weten, voor welke problemen de jeugd van anno 1741 werd gesteld en daarom heb ik uit dat rekenboekje eens een vraag stukje overgeschreven, dat ik hierbij minzaam aanbeveel Let wel: ik het er niets in veranderd Ook de ..taal’ neb ik gelaten zoals ze was Je zult ?r geen moeite mee hebben En mocht dit wel het geval zijn lees het dan •ven hardop voor Je zult zien dan verdwijnen de moeilijkheden als sneeuw voor de zon 1 EENHEID is gelijk: h.l van max 75 k.g anthraciet, steen kolen industrie- of eierbriketten. 2J h.l kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max lederen dag moet uw lever een liter iever-ga! In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opge blazen. u raakt verstopt. Uw lichaam la ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen ▼loeien en u zult u een geheel ander mensch ▼oelen. Onschadeltjk, plantaardig, zacht, onover troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pllletjes bij apothekers en drogisten f 0.76. 12 lijksche gebeurtenissen in de kazerne. Trouwens, de commandanten zijn erop uit zooveel mogelijk afwisseling te bren gen in den dienst In de eerste periode moesten onze landgenooten vooral exerceeren. Het viel daarbij op dat de Nederlanders hun stijf heid moesten kwijt raken. Daarvoor dienden dar. oefeningen met het geweer, lichamelijke oefeningen, lichte en zwaar dere athletiek. Het resultaat is. dat de groep landgenooten in München thans bestaat uit jongemannen, die lichamelijk in alle opzichten getraind en door en door gezond zijn. Tegelijkertijd leerden zij tijdens de theoretische lessen de ver schillende politieke wereldbeschouwingen kennen Zij werden onderwezen in de idealen van het Duitsche Rijk, maakten kennis met de sociale maatregelen, welke in Duitschland ten voordeele van de ge heele bevolking werden getroffen, zij kregen, gelegenheid zich te verdiepen in de Duitsche cultuur, kortom zij leerden al datgene wat een politiek soldaat be hoort te kennen. Eerst daarna konden de commandanten beginnen met het echte militaire hand werk, dat grondig wordt onderwezen Wij hebben de resultaten van deze maanden lange oefening gezien oefening met scherp „De Duitsche wapenen smeed om goed gebruikt Het is een der beginselen RUND- KALFS* Of VARKENS* VLEÈSCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit Is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund, en kalfsvleescb en voor gerookte worstsoorten b.v. ham, schouder-carbonade. spek, rook- vleesch pekelvleesch, Gelder- sche rookworst plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst we een dag soldaat waren We kunnen uiteraard slechts een mdruk geven van alles wat wij te zien kregen maar deze indruk is dan ook voortreffelijk geweest De commandant had ons tevoren meege deeld. dat er in den beginne nogal wat strubbelingen tusschen de onderscheiden groepen waren geweest De Nederlanders drukten zich niet gemakkelijk in de Duitsche taal uit en wonden zich over sommige kleinigheden nogal op. Daar kwam nog bij dat zij onder elkaar niet steeds even kameraadschappelijk waren Wat toch was het geval? Er kwamen naar München icngelui die in hun korte leven ai politiek hadden bedreven, er kwamen ook niet-politieke geesten en al spoedig waren de debatten levendig, soms te levendig De commandant had de moeilijke taak deze voeels van verschil lende pluimage tot een hechte groep te vormen Hiervoor is veel geduld noodlg geweest veel tact, vriéndelijke en harde woorden Wij kregen bij ons bezoek aan Mün chen alleen maar de resultaten van deze maandenlange opleiding te zien Op de houding viel niets aan te merken, even min op den kameraadschappeluken geest Die geest is in den troep van onnoeme lijke waarde Hoewel de individueele op leiding op allerlei gebied van het mili taire handwerk een zeer hoog peil neeft bereikt wordt den mannen toch tnge- prent dat zij alleen samen in staat zijn een groot doel te bereiken De eenling heeft in dezen strijd geen waarde De troep is alles. Inderdaad wij hebben kunnen constateeren dat er op „onze ka mer” alleen maar vrienden leefden en werkten Zelfs wij hebben tijdens ons kort verblijf van die vriendendiensten ge profiteerd zonder welke een leek zich in een kazerne voelt als vele overigens brave mannen in een normale huishou ding Maar het belangrijkste is. dat wij in de uren welke wij bij een der compag nieën doorbrachten gelegenheid hebben gehad met de Nederlanders over alle mogeliike ^aken te graten Daar was na tuurliik ir de -erste nlaats de dienst” Want de dienst gaat bover alles Met een vrtlstrekte toewijding geven de Ne derlanders zich aan hun taak welke uiteraard lang niet gemakkeliik is Dat maakten we één dag mee Het zou niet passen ’n een artikel als dit een volledig overzicht te geven van de dage- De V.P.B. melden Uit Düsseldorf wordt thans officieel door de Vereinigte Stahlwerke medege deeld. dat zij deelgenooten zijn geworden in de Nederlandsche hoogovens en staal fabrieken te IJmuiden. Deze laatste fir ma is sinds 20 jaar door aandeelenbezit bij de Phoenix A.G. für Bergbau und Hüttenbetrieb en sedert haar oprichting bij de Vereinigte Stahlwerke geïnteres seerd. De bedoeling is, nog nauwere samenwerking tusschen beide fabrieken tot stand te brengen. Komen er Noordzee? Behoren de zwemvogels? 3. Waarom wordt na 1 Mei het zoe ken naar kievietseieren ver boden? Kun je enkele diersoorten noe men, die soms meer dan 100-jarige exemplaren opleveren? 5. En hoe oud wordt een eendags vlieg? Wat moeten we zeggen: „Onze kippen hebben vandaag 0 eieren gelegen, of „onze kippen hebben vandaag 6 eieren gelegd”. 7. Is de paling naaste familie van de slang? Noem eens vier kruipende dieren oftewel reptielen? Een walvis spuit, zoals je weet Als je- er een ziet zwemmefi, zie je van tijd tot tijd zo’n pluim uit zijn enorme kop te voorschijn ko men Dan spuit hij Wat spuit hij eigenlijk? I Het jong van een koe heet Het jong van een leeuw heet Het jong van een schaap heet Het jong van een paard heet Het jong van een kip heet Het jong van een varken heet ■I Zaterdagavond! worden ge le worden” van de sol- datenopieiding in het Groot-Duitsche Rijk Iedere handgreep wordt nauwkeurig be studeerd en aangeleerd, zoodat het be dienen van de oorlogsmiddelen straks tot een tweede natuur is geworden. Daarbij worden de houdingsoefeningen niet vergeten. Dat de Nederlanders het daarin evenzeer ver hebben gebracht moge blijken uit het feit dat de com pagnie. waarbij zij zijn ingedeeld, reeds verscheidene keeren als „eerecompagnie” heeft deelgenomen aan plechtigheden, welke in de hoofdstad van de N.S.DA.P plaats vonden Uw verslaggever heeft de phasen van zoo’n soldatendag beleefd Nee. er kan niet genoeg den nadruk op worden ge legd de dienst is niet gemakkelijk gaat er niet in de eerste plaats om. dat het moeilijk is "s morgens om zes uur, prompt op het fluitsignaal op te staan, op een kamer in en toen deden we alsof en het lg waarachtig moeilijk het is ook al niet zoo erg, dat er s avonds na tien uur niet meer gesproken mie worden en dat er anders straf volgt. Maar het is de aaneenschakeling van allerlei zaken Kleinigheden vaaK welke het leven in de kazerne volmaakt bindt Hier is geen plaats voor het individu ;n de beteekenis van den man, die zijn eigen zin kan doen Bij de samenwerking van allen ontstaat er een gemeenschap van gelijkgeaarde. gelijkdenkende strij ders voor één groot doel Deze gemeen schap is sterk als een rots. Dat alles vertelden onze landgenooten ons in de korte uren van rust en dat leer den zij ons zonder woorden in de oogen- blikken. dat wij hen bij hun oefeningen gadesloegen Wij zijn bij de S.S in huis geweest en waren te gasf op een kamer, waar zes Nederlanders en acht Duitschers broeder lijk bijeen waren. Meen niet, dat deze Duitschers zich afzijdig hielden bij onze gesprekken. Duitsche zinnen werden in deze praatjes gebruikt en de Duitschers verstonden de Hollandsche taal voortref felijk Daaruit ook weer wordt de bedoeling van deze samenwerking kenbaar. Men zou het eigenlijk zóó kunnen formuleeren, dat hier geen Duitschers. Nederlanders en Vlamingen worden voorbereid op hun groote taak, maar dat allen van Germaan- schen bloede hier zijn vereenigd om te worden tot mannen van de daad. En alleen zij. die dit ideaal bezitten, zijn in staat het harde leven van S.8.- man te ondergaan. Zij weten, dat alleen een harde leerschool hen kan vormen tot kerels, die sterk staan in het leven, dat vaak bovenmenSchelijke eischen stelt aan moed en uithoudingsvermogen en opoffe ringsgezindheid. Dit is het, wat wij dezen eenen dag hebben meegemaakt en geleerd. Inder daad, wij zijn wijzer uit München ver trokken dan wij er aankwamen. Wij we ten thans, dat al het materialisme, het egoïsme en het individualisme niet in staat zijn geweest het zuivere idealisme te verstikken Haalde men nog niet zoo lang geleder de schouders op voor hem die een ideaal durfde belijden, nu zullen deze zelfde mannen hoewel nog jong de taak krijgen een nieuwe idee over de we reld uit te dragen. En het is waard daarvoor te vechten en zoo noodig onder te gaan. HONDEN- EN KATTENBROOD. Wat zou er gebeuren, als we de gordel om de aarde, lang zijnde 40 076.594 m., eens met 1 meter verlengden, dus brachten op 40.076.595 m.? Past ze dan nog? Of is ze (veel) te ruim geworden? Antwoord: De riem zou dan veel te ruim zijn geworden. De af stand tussen riem en aarde zou dan overal ruim 15 c m. bedra gen. Want als we de om trek van een cirkel 1 m. langer maken, dan wordt de diameter (middellijn) ongeveer 30 c.m. langer en dus houden we aan weerskanten over een ruimte van 15 c.m. Per üon kan de met A aangedulde categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van 25 Jan. tot 28 Febr zijn geldig: BON Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie 11 17 12 Vaste Brandstoffen oo Vaste Brandstoffen 111410 HAARDEN. KACHELS 40 04 CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 8, 9 en 10 van de bonkaart Haarden—Kachels en van de bonnen 15 t/m 24 van de bonkaart Centrale Verwarming is verlengd tot en met 14 Februari a.a. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 110 K.g. oruinKoolbriketten; 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 175 k.g fabrieksturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 t>± De met aangeduide bonnen vervallen spoedig BON Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART Wij ontvingen ter opneming de volgen de mededeeling van het A N P. In een tempo, dat den modernen ver slaggever past hebben wij dezer dagen een bezoek gebracht aan de S.S.-kazerne in München, waar Nederlandsche en Vlaamsche jongens in het, corps van de Duitsche politieke soldaten worden op geleid. In vijf dagen waren wij uit én thuis, maar in die vijf dagen hebben wij ongetwijfeld een idee gekregen van al datgene wat zich in een kazerne af speelt een indruk ook van de wijze, waarop deze jongelui, stoer van lijf en leden, worden opgeleid tot eersteklas soldaten, strijders voor een nieuw Euro pa naar geest en lichaam Ergens in de omgeving van de schoone Beiersche stad staat de geweldige mo derne kazerne waar wij Vrijdagmiddag den schildwacht passeerden Eerlijk ge zegd: het was als burger vreemd te moede te midden van de grauwe Duit sche uniformen, in een wereld waarin het snerpen van een fluitje van alles kan beteekenen. waar een zacht woord een streng bevel en een hard woord een vriendelijke vermaning kan zijn Wij hadden niet zoo heel veel over hen gehoord Wij wisten, dat een aantal naar München was vertrokken, maar eigenlijk hield daarmee onze kennis over den toestand van de Nederlandsche S S.-mannen op Wat wij evenwel in den korten tijd van ons verblijf in München hebben gezien en beleefd, stemt in alle opzichten tot tevredenheid, is zelfs boven alle lof verheven. Om dan te beginnen: de Hollanders zijn er en voelen zich volkomen op hun gemak onder een regiem, dat vrijwel to taal afwijkt van de paedagogische metho- den, welke zij in hun jeugd in eigen land hebben meegemaakt Wij zeiden al dat het leven in deze kazerne aan zeer stren ge bepalingen is onderworpen Het re giem is uitermate streng, maar de Nederlanders hebben zich voortreffelijk aangepast, zij zien er uit of zij iederen dag slechts melk en honing verorberen en hun houding Ja, die houding valt inderdaad het eerst op Wij hoeven ons werkelijk niet wijs te maken, dat de Hollandsche jon gen van dezen tijd uitmunt door „hou ding”. Wij zouden over de oorzaken hiervan kunnen twisten: zeker is. dat op alle lessen van lichamelijke opvoeding in ons land de „briefjes” van doktoren, liefhebbende moeders en bezorgde vaders grooten invloed hebben. Wij schrijven evenwel niet over de Nederlandsche jeugd in het algemeen, maar over de groep Nederlanders, die zich deels uit ideëele overwegingen, deels ook uit ma terialistische aansloot bij de Duitsche S.S.-Standarte Westland Men kan na tuurlijk beweren, dat die fiere, die trot- sche houding verkregen wordt door den langen, harden dagelijkschen dienst in de kazerne. Maar wij meenen te mogen zeggen, dat het hier de tiouding is van jongemannen, die het hoofd boog dragen omdat zij in de zekerheid leven iets te geven voor hun schoonste ideaal. De Nederlanders in München bewan delen deze wegen bewust, niet zooals zij, die wel graag mee willen doen zonder risico te loopen, maar in de uniform van den Duitschen S.S.-man. Onder leiding van een S.S.-hauptsturm- führer bezichtigden wij eerst een deel van het ontzaglijke complex, dat deze kazerne beslaat. Wij zagen de heldere cantme, vroolijk en eenvoudig de eetzaal, waar de voormannen van het Duitsche Kijk soms temidden van hun soldaten aan ta fel zitten, de hyperhygiënische waschge- legenheden. de exercitiehal en tenslotte de slaapkamers waar de troep van een welverdiende rust van s avonds tien uur tot ’s morgens zes uur pleegt te genieten. Het was onze bedoeling een nacht te midden van deze S S-mannen door te brengen, met hen te eten, op hun slaap zaal tevens zitkamer, poetskamer. garderobe en kleedkamer te slapen en tenslotte een middagdienst en een ochtenddienst mee te maken Wij zeiden zooeven. dat ons de ding van de Nederlanders het meest is bijgebleven Uit deze houding vallen ver der alle goede hoedanigheden af te leiden De compagniescommandant deelde ons

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6