HAAGSCIIE COURANT Akkertje Overstrooming Spanje Donderdag 13 Februari 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS 4^ I I 1* De Duitsche politieman in zijn vrijen tijd in Bestrijding gedierte Herplaatsing van perso neel in overheids- en semi- overheidsdienst van wand- Winterhulp Nederland DERDE BLAD Bende van zes personen aan het werk overgelaten Winterhulp Rotterdam SUBSIDIE LUCHTBESCHERMING i TWEE TIJDELIJK ONBEWOONDE VILLA’S LEEGGEPLUNDERD Ld verschillende gedeelten van Spanje is het noodweer geweest, waardoor in het bijzonder het water van den Taag biircön oewtfs trad en groote schade heeft aangeriebt. Gok de spoorwegverbinding van Madrid naar Andalusië werd gestoord. Op onze roto ae overblijfselen van een door ’t water vernielde spoorbrug iScherl) Engelsche luchtaanvallen op Nederland AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Grieperig NTERESSANTE TENTOONSTELLING VAN HUISVLIJT IN DEN DIERENTUIN Een aardig hoekje op de tentoonstelling met een wieg, een Scheveningsche vrouw en een molen (Poiypoon) CREMATIE Dr. A. A. GERSEN Maatregelen bij het huren en ver huren van woningen Bijslag op loonen van ambtenaren De Rijks-Messe in Leipzig als cen trale Europeesche markt 0p wachtgeld gestelde ot ontslagen ambtenaren niet aan hun lot Hl mm os. w W i 4 No. 17800 positie tot en met Zondag a.s. in de hall houden. ge- Nederlandsche en „Overheidspersoneel ter Marine I de a.s. reductie op De geweigerd, worden de gelden gerestitu eerd, in alle andere gevallen wordt slechts restitutie van de niet-gebruikte spoorbil- jetten verleend Het postgironummer van het hoofdkantoor is 76629. Gisteravond en in den afgeloopen nacht hebben afzonderlijk vliegende Engelsche toestellen hier en daar in ons land bom men afgeworpen. De aangerichte schade was onbeteekenend; persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. De 43-jarige voetganger A. F. T. uit de Teijlerstraat, die Dinsdagavond in de To renstraat eers^ door een politiemotor en later door een personenauto werd aange reden en in ernstigen toestand naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde werd gebracht, is aan de bekomen verwondin gen overleden. B. en W. stellen een verhooglng tot ƒ64.000 voor B. en W. stellen den Gemeenteraad voor over 1941 aan de afdeeling ’s-Gravenhage van de Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming, in verband met de reorgani satie van den dienst, een subsidie te ver- leenen van 54.000 (op de begrooting was ƒ25.000 uitgetrokken). lecte evenals de te Rotterdam cheerde marechaussee. Wenken voor bezoekers AANBESTEDING. Te Rotterdam is aanbesteed het maken van een rioolgebouw met bijkomende wer ken aan de Gooilandstraat in Rotterdam- Zuid. Ingekomen vijftig biljetten. Laagste N.V. Flatgebouw Duinrande te ’s-Graven hage voor 60.700. EEN ARCHITECTEN-GILDE werd op 27.768.52. Friesland 210; „Ik heb mijn mannen opdracht gege ven hun vrijen tijd te benutten door het vervaardigen van het een of ander, waardoor de geest frisch blijft. De Duit sche politieman toont daarbij tevens, dat hij niet alleen het wapen hanteert doch over een scheppenden geest be schikt, en daardoor een propaganda van de daad voert". Aldus ongeveer sprak gistermiddag ge neraal Schumann, commandant van de ..Grüne Polizei” zijn honderden mannen toe bij de opening der tentoonstelling van werkstukken door de politiebeambten bui- hun Nederlandsche collega’s. De Duitsche en Nederlandsche cultuur raken elkaar en een wederzijdsch begrip en waardee- ring van .hetgeen tot stand kwam, kan leiden tot'versterking van den kameraad- schappelijken band. Wanneer dit bewerk stelligd kan worden, aldus besloot spr., heeft deze tentoonstelling in alle opzich ten aan haar doel beantwoord. De organisatie der expositie berustte bij den heer Heckmann, die alle eer van zijn werk heeft gehad. Deze deelde ons nog mede, dat een aantal Duitsche poli- tie-beambten een cabaret-ensemble heeft gevormd en reeds in de Stadthalle te Maagdenburg met groot succes voorstel lingen heeft gegeven. De opbrengst, tw. 8000 mark, kwam ten goede aan het Duit sche Winterhulpwerk. Hetgeen thans ge daan wordt, kan als een experiment wor den beschouwd. Wij wijzen er nog op, dat de tentoon stelling gratis voor het publiek toeganke lijk is. Voor de noodige voorlichting zal worden zorggedragen. het hoofdkantoor Ontvangen op op prov. en op prov. In een magazijn in de binnen- stad is gistermiddag een bewoonster van de Merkusstraat betrapt bij het stelen van handdoeken, een schort, en damesonder goed. Na verhoor door de politie, is zjj voorloopig op vrije voeten gesteld. CREMATIE K. E. J. G. H. HOFFMANN In het crematorium op Westerveld te Velsen vond hedenmorgen in allen een voud de crematie plaats van het stoffe lijke overschot van den gep. officier- machinist van den Marine Stoomvaart Dienst den heer K. E. J. G. H. Hoffmann, op 92-jarigen leeftijd alhier overleden. Met de familieleden kwamen in den stoet enkele vrienden mede, o.a. de hee- ren L. W. Manson, directeur N.V. Inter nationale Automobiel Mij Höeke, beiden woonachtig Er werd niet gesproken, van de kist speelde de dieser heiligen Halle” uit flöte” van Mozart. Een schoonzoon, heer Parre, dankte voor de stelling. De persdienst van de N.S.B. schrijft ons: Na de een geheele wereld omverwer pende gebeurtenissen van Mei 1940 be gint ook in kunstenaarskringen hier te lande het besef te lichten, dat een waar achtige kunst alleen mogelijk is op den ondergrond van een nieuw geordende, gesloten gemeenschap des volks. Deze gemeenschap staat nu ook hier, in Neder land, geboren te worden. De architecten toonen begrip voor de groote mogelijk heden dezer ontwikkeling. Te allen kant zien wij pogingen tot aaneensluiting, een zoeken naar hechter verband. Het zal zaak zijn, deze pogingen te coördineeren. Dit kan alleen op de basis van een juist inzicht in den aard der nieuwe, komende maatschappij, die zal zijn een samen leving in maatschap naar het groote be ginsel: één voor allen, allen voor één; een samenleving, uitgaande niet van abstracte vormen en begrippen, maar van den mensch. Door hun aansluiting bij den Nederlandschen kultuur-kring en bij het technische gilde, hebben vele architecten getoond, dit beginsel te er kennen en in practijk te willen brengen. Nog staan echter velen afzijdig, die, hoe zeer wellicht van goeden wil, het laat ste inzicht missen om persoonlijke mee- ningen te onderschikken aan het ge meenschapsgevoel. Het gaat nu echter niet om persoonlijke, politieke of andere denkbeelden en meeningen, maar om de toekomst van onze Nederlandsche bouw kunst in de nieuwe maatschappij. In samenwerking van de afd. bouwkunst van den Nederlandschen kuituur kring en met het technisch gilde in Nederland, wordt thans een gilde van Nederlandsche architecten gevormd, onder algemeene leiding van dr. F. A. J. Vermeulen, refe rendaris bij het rijksbureau voor de mo numentenzorg, leidor der afdeeling bouw kunst van den Nederlandschen kultuur- kring, terwijl als organisatieleider op treedt dr. ir. G. A. C. Blok, architect te ’s-Gravenhage. Dit gilde beoogt de sa menvatting van alle architecten van Ne derlandschen bloede, die bereid zijn, on der terzijdestelling van politieke en an dere meeningsverschillen, hun krachten in dienst te stellen van de nieuwe volks gemeenschap. Besprekingen worden reeds gevoerd, zoowel met het departe ment voor volksvoorlichting en kunst als met het bureau-Ringers voor den weder opbouw, teneinde aldus ons gilde te doen worden tot het juiste instrument der overheid. Nadere uiteenzettingen omtrent dit alles zullen worden gegeven op een vergadering in het American-hotel, te Amsterdam, Zaterdagmiddag 15 Febr. a.s. te 3 uur. Vanmiddag vond in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats van het stoffelijke overschot van dr. A. A. Gersen, gep. dirigeerend offi cier van gezondheid van het N.-O.-I^ Leger, overleden alhier. Aanwezig warén dr. J. van Dorssen, gep. luit.-kolonel paardenarts uit Rijs, wijk, C. Faber en J, A. Scholten, cand.. notaris, beiden alhier, mr. J. J. G. Jas, secretaris van de Handelsvetjeeniging A’dam, J. Sibinga Mulder en J. Schuit, beiden Amsterdam. Gesproken heeft de heer J. Sibinga Mulder, die zeide, dat met den over ledene een trouw vriend en een medicus bekwaam als weinigen is heengegaan. Niet alleen met zijn hoofd, doch met ge heel zijn hart gaf hij zich aan zijn werk. In Ned. Indië is de roep over hem nog altijd bekend als een man, die zijn be roep op de beste wijze vervulde en die een zeer goeden naam heeft achtergela ten. In ons land teruggekeerd, is hij als arts zeer velen een zegen geweest. De herinnering aan hem zal steeds levendig blijven; zijn naam zullen wij in dankbare herinnering bewaren. De organist speelde „Sortie” van Du rand en bij het dalen van de kist „Priere” van M. Wambach. Een schoonzoon, de heer Callenfels, alhier, dankte voor de belangstelling. en A. D. alhier. Bij het dalen organist „In de „Zauber- de belang- wij uit Leipzig vernemen, zijn speciale maatregelen getroffen, teneinde voor alle monstercollecties van de onge veer 6500 deelnemers, behoorend tet 21 landen, voldoende plaatsruimte te kunnen verschaffen. Deze maatregelen bestaan in verschillende uitbreicUngen, o.a. in de textielafdeeling, waar de expositieruimte van een der gebouwen met 3 étages is vermeerderd. Op deze Voorjaars-Messe zal in het bij zonder tot uiting komen, dat onder de tegenwoordige omstandigheden dee voor ziening in de behoeften van de Europee- sche markt hoofdzakelijk op Duitschland rust. De betreffende inzenders hebben bij de samenstelling van hun collecties hier mede rekening gehouden, zij komen be halve met de gebruikelijke ook met vele nieuwe artikelen. Bovendien zal een dui delijk overzicht worden gegeven van de resultaten, bereikt bij de vervaardiging en de verwerking van nieuwe grondstof fen, welke materialen reeds nu een groote beteekenis hebben verkregen en deze in de toekomst stellig onverminderd zullen behouden. Nu tengevolge van oorlog en blokkade de naties van het Europeesche vasteland steeds meer op elkander zijn aangewezen, groeit daardoor als vanzelf een nauwere economische samenwerking, waarvoor de Rijks-Messe in Leipzig als de centrale markt geldt. Hier worden de voortbreng-’ selen aangeboden, welke die landen voor den wederzijdschen goederenruil beschik baar hebben, naast industrieele producten ook ruwe materialen. Tot de deelnemers behooren tevens sommige buitei» Europa gelegen staten. Collectieve inzendingen worden georganiseerd door: België. Bul garije, Denemarken, Finland, Hongarije. Iran, Italië, Nederland. Noorwegen. Roe menië, Slowakije, de Sovjet-Unie, Spanje. Joego-Slavië, Zweden en Zwitserland, ver der nog het Protectoraat Bohemen en Mo- ravië, alsmede het Generaal-göuverne- ment De meeste van deze landen tellen bovendien nog afzonderlijke deelnemers, Griekenland en Turkije zijn eveneens toe getreden, zich daarbij bepalend tot de laatstgenoemde categorie. De grootste col lectieve tentoonstelling is die van Italië. Samenvattend kan worden gezegd, dat de aanwezigheid van de vermelde naties op de Leipziger Messe ten doel heeft, den export te bevorderen, te voorzien in de behoefte van invoer en na te gaan, hoe de belangen over en weer het best tot hun recht kunnen komen. Ter vergemakkelijking van den handel is een aantal officieele diensten, alsook advies- en voorlichtingsbureaux alles bij een ongeveer 40, vereenigd in den „Messe- dienst”, welke reeds in het verleden van veel nut is geweest, vooral met het oog op de vele vragen, die zich in oorlogstijd bij de afwikkeling van zaken voordoen. Aan 6300 gezinnen 75.000 uitgekeerd Gisteren heeft de plaatselijke directeur van Winterhulp Nederland te Rotterdam, de heer G. Knoth, in een bijeenkomst een en ander medegedeeld over de resul taten, welke door het Winterhulpwerk te Rotterdam tot nog toe zijn geboekt. De slotsom van den heer Knoth was, dat men over het daar ter stede verrichte werk niet ontevreden mag zijn. Op 18 December is men begonnen met de verdeeling van de Rotterdam ter be schikking gestelde gelden. Tot 18 Ja nuari werden in totaal 2000 gezinnen ge steund. Toen Winterhulp dezen steun niet snel genoeg achtte, werd de organisatie, die immers van den grond af aan moest worden opgebouwd, uitgebreid en men legde er zich in het bijzonder op toe snelheid bij de steunverleening te ont wikkelen. Het verheugende resultaat is thans, dat in totaal in Rotterdam van het ter beschikking gestelde bedrag van 190.000 thans reeds aan 6300 gezinnen in totaal 75.000 is uitgekeerd. Dat de burgerij van Rotterdam aan deze steun verleening haar steentje alleszins heeft bijgedragen, moge blijken uit het feit dat door collectes en schenkingen in totaal een bedrag van ruim twee ton is bijeengebracht. Winterhulp Rotterdam houdt haar col lecte van 14 en 15 dezer onder de leuze „wij blijven geven, dus wij blijven vra gen”. Zooals bekend, verleent ook de politie haar medewerking aan deze col- gedeta- J. <1. VAN WIJK OVERLEDEN In den ouderdom van 63 jaar is hier stede overleden de heer J. J. van Wijk, gep. officier Marine Stoomvaart Dienst le klasse. De teraardebestelling zal plaats heb ben Zaterdag a.s. op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis te 2 uur. zal i geopend Rijksminister dr Göbbels zal daarbij een Ontvangen giften van 30 Januari tot en met 5 Februari Van 30 Januari t/m. 5 Februari j.l. zijn o.a. de volgende giften ontvangen: N.V. K.P.M.. Amsterdam. /2500; N.V. Rotter- damsche Lloyd, Rotterdam, 1000; H F B. den Haag, 1000; N.V. Handelmaatschap pij „Montan”, den Haag, 1000; Thurkow Fonds, den Haag, 1000; Doodeheefver N.V., Amsterdam, 1000; Nederl. Cement Handelmij. N.V., den Haag, 100; N.V. Eerste Nederl. Witmetaalfabr., Loosdui- nen, 100; B. van Mentz v/h. N M. Lans berg, den Haag, 100; Thabur, ind. en - techn. handelmij. N.V., den Haag, f 100; ten de diensturen vervaardigd, welke ex- N.V. Westl. Hypoth.bank, den Haag, 100; positie tot en met Zondag a.s. in de hall jhr. mr. G. C. J. van Reenen, den Haag, en tuinzaal van den Dierentuin wordt ge- ƒ100; gemeentepolitie, den Haag, 199.81; 1'~”J N.V. Handels- en Ing.bur. Bakker en Co., Voorburg, 150; N.V. Handelsbur. Bronsendiek, Voorburg, ƒ100; F. L. Wassenaar, ƒ100; E. graaf van B., den Haag, ƒ100; F. E. E., den Haag, 100; N.V. de Residentie Melk Inr., den Haag, 10Ó; N.V, Rollo, den Haag, 100; mevr. H. J. van V.G. K., Wassenaar, 100; M van T., den Haag, 100; Ph v. d. H.Delft, 100. In totaal ontvangen prov. kant. kant. Groningen: 239.15 kant. Zeeland: 255. Wat er te zien is En het is werkelijk fantastisch wat hier tot stand is gebracht met eenvoudige hulpmiddelen. Want dit stond voorop, er mocht geen geld beschikbaar worden ge steld voor aankoop van materiaal. Men moest aan het werk met het materiaal, dat toevallig voorhanden was. Het meest interessant zijn wel de maquettes, welke in het midden.van de zaal zijn opgesteld en o.a. voorstellen een compleet radiosta tion, een oud Duitsch stadje, en z.g. oefe- ningsmaquette. Tot in details is alles uit gewerkt en de bewondering stijgt wanneer men bedenkt, dat degenen, die er aan heb ben gearbeid, door hun beroep in vredes tijd. allerminst den tijd hebben om te knutselen. Olieverf- en waterverfschilde- rijen te kust en te keur hangen aan de wanden, zoomede enkele zeer fraaie cray on- en pastelteekeningen. Goed gelijkende beeltenissen van den Führer vielen daarbij op. Houtsnijwerk is er in allerhande varia ties en zelfs ontbreken muziekstukjes met tekst, keurige handwerkenen diverse an dere gebruiks- en luxe voorwerpen, (te veel om hier op te noemen) niet. Bijzon der mooi zijn nog de groote staande kast met de handbewerkte koperen doos, de hang- en schemerlampen enz. enz. De hall is benut voor de uitstalling van prachtige foto’s, waarbij menig stukje pittoresk Holland als object heeft ge diend voor den amateur-fotograaf. Alles wat men hier ziet, is zelf derzee. Zeventienduizend 5 achttiendui zend personen, die vroeger in overheids dienst werkten, komen voor een herplaat sing bij rijk, gemeente of semi-overheids- instellingen in aanmerking. riet is voor hen een gelukkige omstan digheid, dat den laatsten tijd op vrijwel ieder gebied de overheidsbemoeiing sterk is uitgebreid, zoodat een groot aantal nieuwe ambtenaren noodig is. Daar naast is het omvangrijke distributie-ap- paraat gekomen. Men moet zich de herplaatsing echter niet voorstellen als een overstapje van de eene tram naar de andere. Er wordt steeds naar gestreefd de juiste man op de juiste plaats te brengen. Alle gegadig den worden ingeschreven, gecatalogi seerd naar hun bevoegdheden en be kwaamheden. Is er op een of ander bu reau een vacature, dan wijst de afdeeling Overheidspersoneelvoorziening eenige per sonen hiervoor aan. De chef van het be trokken bureau kan dan een keuze ma ken. Men begrijpt, aldus de heer Vennik, dat overleg hier een eerste eisch is. Daarnaast dient echter opgemerkt te worden, dat de afdeeling bindende be voegdheid heeft, d.w.z.. dat alleen zij, die door haar aangewezen worden voor een bepaalde betrekking, in aanmerking ko men. Het is voor ons een gelukkige om standigheid. dat vrijwel alle gegadigden administratief geschoold zijn, zoodat aan de herplaatsing niet eerst een herscholing vooraf behoeft te gaan. Zij staan de eer ste dagen nog wel vreemd tegenover hun nieuwen werkkring, maar groeien er spoedig in. Een gedeelte van het overheidsperso neel heeft wachtgeld, terwijl een ander deel, de zoogenaamde arbeidscontrac- tanten, heelemaal geen inkomen van het Rijk meer krijgt. Er wordt zooveel mo gelijk naar gestreefd de laatste groep spoedig aan het werk te zetten, al moet men daarbij niet uit het oog verliezen, dat er véle ambtenaren zijn voor wie het wachtgeld beslist onvoldoende is, zoodat zij in dezen niet bij de voorma lige arbeidscontractanten ten achter gesteld mogen worden. Ruim 120 oorlogsgewonden zijn thans in overheidsdienst geplaatst. Zooals men weet, zorgt de AV.O. er voor, dat ook een deel geplaatst wordt in de particu liere bedrijven. Een ambtenaar, die herplaatst is, krijgt het salaris, dat hem in zijn nieuwe be trekking toekomt, dus niet dat, wat hij vroeger verdiende. De afdeeling Voorziening” voorziet niet in de vaca tures bij het Lager Onderwijs, aangezien er nog steeds onderwijzers op wachtgeld zijn, die hiervoor in aanmerking komen. De afdeeling zorgt in dezen echter wel voor het Middelbaar en Middelbaar Technisch onderwijs. Hiervoor zijn geen geschikte wachtgelders meer. De gega digden worden in de eerste plaats gere- cruteerd uit de rijen van hen, die in de mobilisatiedagen zijn opgetreden als „vervanger”. Tenslotte zorgt de afdeeling ook voor de overheveling van personeel van den Opbouwdienst naar de Politie. Dit werd eerst gedaan door het eerste depót van de marechaussee in Apeldoorn. Op het oogenblik zijn bij de politie in het ge heele land ongeveer een 700 vacatures te vervullen. Wordt de afdeeling, nadat zij de her plaatsing beëindigd heeft, opgeheven, vroegen wij tenslotte aan den heer Ven- nink. De bedoeling is, aldus onze zegs man, dat de afdeeling ook dan gehand haafd wordt, al zal zij dan een andere taak krijgen. BOND VAN NEDERLANDSCHE ARCHITECTEN Het bestuur van den kring Amsterdam van den bond van Nederlandsche archi tecten is thans als volgt samengesteld C. B. Posthumus Meyjes, voorzitterJ. Roodenburgh, ^vice-voorzitterJ. J. de Boer, secretaris-penningmeester WH. M. Blaisse en Th. J. Lammers, leden. De Staatscourant van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffende de bestrijding van wandgedierte. Daarin wordt het volgende bepaald Artikel 1. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of ge deelte daarvan al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zon der dat een verklaring is ingeleverd, welke is afgelegd door een als zoodanig door burgemeester en wethouders erken den deskundige en waaruit blijkt, dat noch in de woning noch in het daarin eventueel aanwezige huisraad wandge dierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijd stip af is het verboden bij het als huur der of‘uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskun dige als in het eerste lid bedoeld is ver klaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Artikel 2. Degenen, voor wie de in artikel 1 genoemde verbodsbepalingen gelden zijn verplicht verklaringen, als in dat artikel bedoeld, vóór dat een woning of een gedeelte daarvan wordt betrokken bij de burgemeester en wethouders in te leveren. Artikel 3. Burgemeester en wethouders zijn bevoegd voor het afgeven van de verklaringen als in dit besluit bedoeld alsmede voor het zuiveren van woningen, vertrekken en inboedels tarieven vast te stellen. Artikel 4. Op een daartoe door burge meester en wethouders in te dienen ver zoek kan de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken schriftelijke ontheffing verleenen van het bepaalde in dit besluit met betrekking tot gemeenten, deelen van gemeenten of bepaalde groepen of klassen van wonin gen ten aanzien waarvan dat college aan nemelijk kan' maken, dat besmetting met wandgedierte zich aldaar niet of slechts bij hooge uitzondering voordoet. Artikel 5. Overtreding van artikel 1 en 2 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen jaar is verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden kan de rechter geldboete of hechtenis tot het dubbel van het voor elke overtreding gesteld maxi mum uitspreken. De bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtre dingen. Artikel 6. Met het opsporen van de bij dit besluit strafbaar gestelde feiten, zijn belast de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, benevens de nadere door den burgemeester aan te wijzen gemeen- te-ambtenaren. Tegen den wil van den bewoner treden zij een woning niet binnen dan op ver toom van een bijzondertn schriftelijken Tast van den commissaris van politie of in gemeenten, waar geen commissaris is, van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt binnen tweemaal vier en twintig uren proces verbaal opgemaakt. Daarin wordt mede van het tijdstip van het binnentreden en van hét daarmede beoogde doel melding gemaakt. Zij zijn bevoegd, zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen vergezellen. In dat geval wordt hiervan melding gemaakt in het proces-verbaal. Naar aanleiding van de verstrekking van bijslag op loonen van Rijks-, Pro vincie- en Gemeente-ambtenaren, ontvin gen wij van een van onze lezers een plei dooi voor bijslag eveneens op lagere pen sioenen. Als men pensioen beschouwt als „uitgesteld loon” en in aanmerking neemt dat het slechts een gedeelte bedraagt van het in functie genoten loon, is voor het hier geopperde denkbeeld, dat trouwens niet nieuw is, stellig iets te zeggen, waar om wij er dan ook gaarne melding van maken. maakt. Om de beoefening der huisvlijt te stimuleeren, had generaal Schumann een wedstrijd uitgeschreven en zoo kan het geëxposeerde in den Dierentuin, als keur "werk worden aangemerkt. De opening Bij de opening van de tentoonstelling gaven naast vele hooge Duitsche officie ren van hun belangstelling blijk een ver tegenwoordiging van de Rijkspolitie, Rijksveldwacht, Marechaussee en de Haagsche politie, welke laatste deputatie onder leiding stond van den hoofdcom missaris en waarvan de leden der nieuwe uniformen droegen. Nadat een der politiemannen een ge dicht had gedeclameerd en een strijkje „Eine kleine Nachtmusik” van Mozart had uitgevoerd, sprak generaal Schu mann een korte rede uit, waarbij hij dank bracht aan allen, die aan zijn uit- noodiging gehoor hadden willen geven. Spr. wees op het doel der tentoonstelling en sprak de hoop uit, dat hetgeen de Duitsche politiemannen tot stand hebben gebracht, tot voorbeeld zal strekken van Een bende van zes lieden, woonachtig te Scheveningen, heeft gedurende Novem ber van het vorige jaar, twee tijdelijk on bewoond staande villa's aan de Johan van Oldenbarneveltlaan en aan den Ge vers Deijnootweg, leeggeplunderd. Het eerst brachten de 19-jarige visscher K. R. en de 16-jarige L. K. bezoeken aan de twee huizen. In de villa aan de Johan van Oldenbarneveltlaan kwamen zij bin nen door verbreking van een keukenruit aan de achterzijde. Hier hebben zij weg gehaald een schrijfbureau van enkele honderden guldens waarde. De buit was hier niet zoo groot als in de villa aan den Gevers Deijnootweg, waar een com plete meubileering aanwezig was. Zij kwamen binnen door op een balcon te klauteren en een deur open te breken. Ontvreemd zijn uit deze villa een slaap- kamer-ameublement, drie buffetten, eeni ge Japansche vazen, schilderijen en vloer bedekking. zooals tapijten en zeil. Enkele kornuiten van dit tweetal had den de lucht gekregen van hun escapades. Dezen, vier in totaal, t.w. de 20-jarige visscher L. v. d. W.. de gebroeders W. en A. D., resp. 18 en 17 jaar oud en de 18- jarige los-werkman A. de M. besloten zich aan te sluiten. Per bakfiets werden de villa’s bezocht, soms tweemaal op een avond. Toen het sneeuwde, werd gebruik gemaakt van een slee, om het gestolene te kunnen transporteeren. Bij verschil lende opkoopers hebben zij het ontvreem de te gelde gemaakt. Een vaste afnemer was de 27-jarige opkooper P. H. Eenige honderden guldens heeft de bende in handen gekregende waarde van de meubileering van de villa aan den Gevers Deijnootweg alleen al werd op 6 a 7 duizend gulden geschat. Het geld is op, doch de politie heeft vrijwel alles van het gestolene kunnen achterhalen. Alle zes zijn in arrest gesteld. De Vooijaarsmesse te Leipzig Zondag 2 Maart worden 141—1—4 -J rede uitspreken. Naar Op 1 Augustus van het vorige jaar werd door het departement van Binnen landsche Zaken ingesteld een afdeeling „Overheidspersoneel Voorziening”. Met deze afdeeling werd echter niets nieuws geschapen. Zij vormde min of meer de voortzetting van het Centraal Capitulan- tenbureau, dat tot taak had de capitulan- ten na verloop van een bepaalden dienst tijd aan een rijks- of gemeentebetrekking te helpen. Er zijn echter geen capitulan- ten meer, zoodat dit bureau belast werd de herplaatsing van overcompleet gewor den personeel van rijk-, gemeente- en semi-overheidsinstellingen. Eveneens wordt een deel van de her stelde oorlogsgewonden door bemiddeling van dit bureau in een overheidsbetrek- king geplaatst. Door de omstandigheden is er op verschillende departementen, zooals Defensie (Afwikkelingsbureau), Koloniën, bij de Raad van State, Tweede Kamer en tal van gemeentelijke diensten veel personeel overcompleet geworden. Onder dit overcomplete personeel rekent men ook hen, die tijdens de mobilisatie en in de oprlogsdagen voor den dienst opgeroepenen vervartgen hebben en nu weer ontslagen zijn. Het Rijk is van meening, aldus de chef van deze afdeeling, de beer J. Vennik, administrateur aan het departement van Binnenlandsche Zaken, dat deze laatste categorie niet zoo maar op straat gezet kan worden. Zij heeft ons in de mobili satie en de oorlogsdagen onschatbare diensten bewezen. Daarom trachten wij ook deze „vervangers” weer te her plaatsen. Bovendien strekt de bemoeienis van de afdeeling zich ook uit tot de Suiderzee- visschers, dat zijn „belanghebbenden en zoons van belanghebbenden in den zin van de Zuiderzeesteunwet van 1925”. Deze menschen zijn zonder beroep geko men door de drooglegging van de Zui- Nederlandsche bezoekers van Leipziger Meisse genieten een van 60 pCt. op den spoorprijs voor het Duitsche traject, van de grens tot Leip zig vice versa. Men dient in het bezit te zijn van een geldig paspoort, een legitimatiekaart insigne (tevens strekkend als bewijs van toegang tot de Messe), een reisvergunning van de Duitsche autoriteiten voor de heen- en terugreis en van tevoren zijn re- tourbiljetten te nemen. Op Zaterdagmor gen 1 Maart zullen ook extra-treinen uit Ne derland vertrekken, waaromtrent nadere inlichtingen te bekomen zijn bij het Bu reau van het Reichsmesseamt voor Neder land, Singel 98, Amsterdam C. De voor de reisvergunning benoodigde aanvraagformulieren dient men uiterlijk 15 dezer in te zenden, vergezeld van pas en vereischte foto’s, aan het hoofdkantoor van het Reichsmesseamt voor Nederland, Singel 98, te Amsterdam. Voor Messebe- zoekers, die de Herfstmesse 1940 bezocht hebben, is het noodzakelijk dat zij 3 for mulieren, pas en een foto inzenden en voor degenen, die niet de Herfstmesse 1940 bezocht hebben, geldt de voorwaarde, dat zij vier foto’s inzenden, benevens pas en formulieren Als doorloopend bewijs van toegang tot alle Messegebouwen op de Voorjaarsbeurs 1941 wordt een legitimatiekaart met in signe verstrekt, hetgeen tegen 3 per per soon uitsluitend aan genoemd hoofdkan toor, Singel 98, te Amsterdam, verkrijg baar is. Telefonisch kunnen daar geen be stellingen worden aangenomen, doch wel (onder nummer 42365) inlichtingen wor den verkregen. Alleen retourbiljetteen naar Leipzig, gel dig voor de extra-treinen op Zaterdag ochtend 1 Maart, worden door genoemd hoofdkantoor verstrekt, alle overige bil jetten voor andere treinen zijn bij de reis- bureaux verkrijgbaar, mits men in het be zit is van de reisvergunning en van legiti matiekaart met insigne. Het aanmeldingsformulier en het ver schuldigde bedrag moeten vóór 22 Febr. bij genoemd hoofdkantoor zijn binnenge komen, Ingeval de reisvergunning wordt

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9