I 5 I beteekenis der Duce en van Na de ontmoeting Caudillo te Bordighera werkelijke Engelsche krijgsverrichti ngen Afrika I Vrijdag 14 Februari. 1941. No. 17801. VERDUISTEREN in Franco bezoekt ook Pétain Britsche schepen gebombardeerd Geen Duitsche troepen Boelgarije i van 6.50 uur n.m. tot 8.57 uur v.m. De Diplo over Engeland’s oorlogsdoel Italiaansche verrassingen niet uitgesloten I 5 5 S De stad Heerlen met honderdduizend gulden beboet in Officieele bekendmaking Briketten voortaan op de bon De filmkeuring in nieuwe banen ARGENTINIË Solidariteit der as-mogendheden hechter dan ooit Spaansche pers ovef de ontmoeting Mussolini-Franco Reorganisatie der Neder- landsche politie 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 1 leslaagde Italiaansche luchtaanval Door Duitsch gevechtsvliegtuig De Engelsche druk op Ierland Duitsche vliegtuigen bombardeeren opnieuw Malta Maan: 14 Febr. op 10.25 u. nam.; 15 Febr. onder 10.23 u. v.m.; op 11.44 uur nam. Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: S No. 773503 Voldoening te Rome FRANKRIJK Een binnenlandsche crisis SS» v~r 1» “™‘k“r v" Ortiz als meerderheid in den Tegenspraak te Sofia Een kort onderhoud COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: o verno- heeft Regeling van prijs en kwaliteit aanstaande Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" eri „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct ten tijd onderging. Niet ver van deze plek viel het vlieg tuig een oceaanschip van 10.000 ton aan de vraag «teUan v an C- ft X ft ft 1 ft A ft A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tol. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 776038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 A A A A ft A««««<«««««««««««««<««««««««v gelijk aan dien van OctoberNovember. Europeesche militaire kringen hebben den indruk, dat de Engelschen operaties in Afrika, ondanks haar schitterend uiter lijk, nuttiger zijn voor de Britsche propa ganda dan voor den Britschen generalen staf Spectaculaire en voor propaganda doeleinden dienende acties hebben geen wijziging gebracht in den strategischen en politieken toestand, zooals Londen dien had gewenscht. Een bijzondere correspondent van Ste- fani aan het Grieksch-Albaneesche front meldt, dat de luchthaven van Kacicati, waar Italiaansche vliegers enkele dagen geleden 31 vijandelijke toestellen verniel den, in den vorigen nacht opnieuw is aan gevallen door 3 Italiaansche vliegtuigen, die 8 Engelsche Glosters, die op het vlieg veld stonden, buiten gevecht stelden. Op den terugweg beschadigden zij een groo- ten Griekschen treiler met mitrailleur- vuur. Deze maakte slagzij en werd door de bemanning verlaten. Mussolini gaf diner ter eere van Franco Een Duitsch gevechtsvliegtuig, dat gistermiddag in het bestek van de ge wapende verkenning boven de Noordzee in de nabijheid van de Engelsche kust vloog, heeft aan de Britsche scheep vaart gevoelige slagen toegebracht. Ter hoogte van Harwich ontmoette het een tankboot van 7 of 8000 brt. De Duitsche vliegers troffen met enkele bommen zoo De Engelsche oorlogskosten De voorzitter van de Britsche spaar- commissie, sir Robert Kindersley, heeft gisteravond voor de Engelsche radio gesproken. Hij zei o.a., dat deze oorlog Engeland thans 12% millioen pond per week kost, dat is het dubbele van hetgeen in April van het vorige ja ar werd uitgegeven. Dit geweldige bedrag moet echter ook worden opgebracht. Daarom verzocht hij allen werkgevers van Groot-Brittannië zoo spoedig moge lijk in hun bedrijven spaargroepen te vormen, waaraan de werklieden kunnen deelnemen. Tenslotte richtte Kindersley tot het Engelsche publiek het verzoek niet te probeeren buiten de spaaractie te blijven en het aan anderen over te laten het in gevaar verkeerende vader land door de afgifte van goud te redden. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regal meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Reeds vroeg gisteravond lucht alarm te Londen De Engelsche berichtendienst meldt, dat gisteravond te Londen reeds vroeg lucht alarm is gegeven In een der stadswijken werden bommen geworpen. Er is zekere materieele schade aangericht. Overigens hebben zich volgens den Engelschen be richtendienst de Duitsche luchtoperaties uitgestrekt tot Noordoost-Schotland en Oost-Anglia Luchtaanvallen op Engeland Kleine groepen Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht af zonderlijke aanvallen ondernomen op mili taire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland. Een aantal vliegvelden in Zuid- en Zuidoost-Engeland ep de havenwerken van Harwich en Margate werden met bommen bestookt. In Londen werd een wapenfabriek aangevallen, aldus meldt het D.N.B. Het D.N.B. seint uit New York: Naar de „New York Daily News” meldt, ver klaart men in diplomatieke kringen te Washington, dat Engeland zijn druk op Ierland verzwaart. Londen wil in de eerste plaats van de regeering te Dublin gedaan krijgen, dat schepen, die uit de Vereenigde Staten oorlogsmateriaal naar Engeland brengen, lersche havens mogen aandoen. De regeering-de Valera is ech ter vastbesloten de lersche neutraliteit te handhaven en verzet zich hardnekkig tegen de eischen van Churchill. Het ler sche volk is ervan overtuigd, dat de En gelschen Ierland nooit meer zouden ver laten, indien zij gelegenheid zouden krij gen binnen te rukken. Amerikaansche militaire attaché te Dublin De majoor der cavallerie John Wofford is tot Amerikaansche militaire attaché in Dublin benoemd. Het Amerikaansche ministerie van oorlog verklaart, dat deze benoeming niet beteekpnt, dat de Ver eenigde Staten een invasie van Ierland vreezen, doch dat de militaire attaché in Londen dermate met werkzaamheden overbelast is. dat de benoeming van een afzonderlijke attaché in Dublin noodza kelijk is gebleken. Deelen van de in de Middellandsche Zee opereerende formaties der Duitsche lucht macht hebben gisteren geslaagde aanvallen ondernomen op de haven van La Valetta en het vliegveld Luca op Malta. De bom men troffen ondanks den krachtigen af weer doel en richtten onder de installaties van de haven en het vliegveld groote ver woestingen aan. In den afgeloopen nacht zijn met eenige groepen Duitsche vliegtuigen aanvallen ondernomen op Britsche stellingen in Noord-Afrika. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Aangezien hier en daar bij den handel en onder het publiek een onjuiste opvat ting blijkt te bestaan omtrent den verkoop van uit kolengruis en/of afval van vaste brandstoffen vervaardigde briketten (te gels), welke tot dusverre docr vele hande laren bieten de distributie werden aange boden, heeft de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om den verkoop van dergelijke briketten in het vervolg uitsluitend op geldige trandstoffenbonnen te doen ge schieden. Waar verder is komen vast te staan, dat het product in vele gevallen minderwaar dig was en tegen abnormaal hooge prijzen van de hand werd gedaan, heeft de over heid ingegrepen en bij een wijziging van de „vaste brandstoffen distributiebeschik- king 1940 onder meer de volgende eenhe den vaste brandstoffen vastgesteld: Briketten, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd van uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 100 k g. Briketten, geheel of gedeeltelijk ver vaardigd van uitval en/of afval turf: 250 De Engelsche lord-grootzegelbewaar- der Attlee heeft, naar het A.N.P. uit Stockholm meldt, gesproken over Ziekenfondsleden De Volharding; Ten aanzien van het communiqué over de ontmoeting tusschen Mussolini en Franco te Bordighera wordt, naar het D.N.B. uit Rome meldt, in bevoeg de Italiaansche kringen in het bijzonder op de volgende drie punten gewezen: 1) Een ontmoeting tusschen 2 regee- ringsleiders, die zooals dit met den Duce en den Caudillo het geval is, door zoo nauwe betrekkingen van poli tieke vriendschap zijn verbonden, heeft steeds groote beteekenis. De politieke en militaire omstandigheden van het huidige historische uur onderstreepen deze beteekenis nog. 2) Dit eerste bezoek van den Caudillo aan Italië, ook al droeg dit wegens den oorlogstoestand, waarin Europa zich be vindt, geen plechtig en feestelijk karak ter, is in Italië met de volle broeder lijke sympathie opgenomen, welke het Italiaansche volk met het Spaansche verbindt, welks vertegenwoordiger, zijn roemruchte leider van den staat een welkome gast van den Duce is. Natuur lijk gold de bijeenkomst te Bordighera vooral het onderzoek van de aangele genheden, welke voor de beide landen van belang zijn. 3) Ondanks zijn schematische nuch terheid is het communiqué duidelijk ge noeg, daar het de beide punten aan duidt, welke ter sprake gekomen zijn, n.l. de vraagstukken van Europeesch karakter, die verband houden met het tegenwoordige conflict en met de reor ganisatie van Europa, alsmede vraag stukken, welke op dit historische oogen- blik voor de beide landen van belang zijn, waarbij gedacht kan worden aan de Middellandsche Zee en aan. Afrika. Met betrekking tot deze beide groepen, waarvan de één een meer alomvattend en algemeen karakter draagt, de ande re echter op bijzondere vraagstukken betrekking heeft, is een volkomen een stemmigheid vastgesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Spanje met de beide asmogendheden voortbestaan. Onder leiding van Ir. W. L. Z. v. d. Vegte Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van het departement van volks voorlichting en kunsten zijn de leden van de centrale commissie voor de filmkeu ring met ingang van 11 Februari uit hun functie ontheven, met dank voor de door hen bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de cen trale commissie voor de filmkeuring be noemd ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raad-advi- seur bij het departement van volksvoor lichting en kunsten. Beide beschikkingen zijn getroffen in afwachting van een nadere regeling, van de rijksfilmkeuring. De filmkeuring vindt echter ongestoord voortgang Het departement van volksvoorlichting en kunsten merkt in verband met het bo venstaande op: Met deze beschikkingen is de eerste stap gezet op den weg naar een grondige ver nieuwing van de filmkeuring in Neder land. Dat een vernieuwing van dit instituut dringend noodig was, is in den loop der jaren van verschillende zijden en bij her haling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen den ouden toestand betrof het een zijdige karakter van de maatstaven, die bij de keuring werden aangelegd. Het kwam er op aan datgene uit de film te weren, dat in zedelijk of maatschappelijk opzicht afkeurenswaardig geacht kon wor den. Deze normen werden echter zoo eng opgevat, dat films die in cultureel opzicht waardeloos waren, op de oppervlakkigheid en smakeloosheid van het publiek specu leerden of gebrek aan eerbied voor volk en ras aan den dag legden, ongehinderd konden worden gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat de filmkeuring geschiedde door per sonen, voor wie deze werkzaamheid slechts een bijkomstig karakter droeg. De filmkeuring zal in de toekomst be- heerscht worden door den opbouwenden en positieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Nederland kenmerkt VERTREK VAN AMERIKANEN In den laatsten tijd zijn ongeveer 500 tot dusver te Parijs wonende Amerikaan sche staatsburgers via Lissabon op staats kosten naar de Vereenigde Staten terugge bracht. Binnenkort zullen nog 250 Ameri kanen via denzelfden weg naar hun vader land terugkeeren. De Amerikaansche kolonie te Parijs zal dan nog ongeveer 300 leden tellen, die om zakelijke redenen te Parijs blijven. Pétain uit Montpellier vertrokken Maarschalk Pétain is gisteravond om 10 uur, na van de burgerlijke en militaire autoriteiten officieel afscheid te hebben genomen, per specialen trein uit Mont pellier vertrokken. In zijn salonrijtuig heeft de maarschalk nog een kort onder houd gehad met den Franschen ambassa deur te Madrid, Francois Piétri. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft Ondanks het ophemelen van de Britsche successen in Afrika, zooals door Chur chill is geschied, blijft men in interna tionale militaire kringen gereserveerd ten aanzien van de werkelijke beteekenis der Engelsche krijgsverrichtingen binnen het algemeen bestek van den oorlog. On danks het verlies van Cyrenaica, hand haaft het Italiaansche rijk zich in Afrika in zijn volle kracht. Overal bieden de Italianen tegenstand. Het Italiaansche verzet heeft nog mogelijkheden en reser ves en verrassingen zijn niet uitgesloten. De toestand in Albanië is voor de Engel schen en Grieken allesbehalve duidelijk. Londen heeft van de gebeurtenissen in Afrika een terugslag gehoopt zoowel op de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland, als op het binnenlandsche front van Italië. In beide gevallen is de terugslag juist het omgekeerde geweest van hetgeen men in Londen had gehoopt. De Italiaansch-Duitsche solidariteit is nooit zoo stevig geweest als thans. De gebeurtenissen in Noord-Afrika hebben haar nog hechter gemaakt. Het binnenlandsche Italiaan sche front versterkt Hetzelfde verschijnsel heeft zich voor gedaan aan het binnenlandsche Italiaan sche front. Neutrale waarnemers zijn van meening, dat onder indruk van de ge beurtenissen in Afrika^ het binnenland sche front van Italië is verstevigd. Niet alleen blijft het volk kalm, maar boven dien. is het bezield met den onwrikbaren wil, de tijdelijk verloren gegane gebieden te heroveren. De gebeurtenissen hebben de liefde van het Italiaansche volk voor zijn bezittingen in Afrika doen toenemen. Engeland heeft het koloniale bewust zijn van Italië versterkt. Een zelfde verschijnsel heeft men in Italië kunnen waarnemen ten tijde van de sancties en zij, die de Italianen ken nen. zijn er van overtuigd, dat feiten als die van Genua een tegengestelde uitwer king hebben tot hetgeen Londen had na gestreefd. Het Italiaansche volk reageert op beleedigingen en keert zich tegen bru taliteit. goed, dat het groote schip in zeer kor- United Press meldt uit Bordighera Woensdagavond heeft Mussolini ter eere van Franco in hotel Angst, dat hoog boven Bordighera, aan de Via Romana ligt, een diner aangeboden. Bij het ver trek van Franco, dat gistermorgen plaats had, werden den Spaanschen staatschef militaire eerbewijzen gebracht. Mussolini en Franco werden bij hun verschijnen in de straten van het stadje geestdriftig door de bevolking toegejuicht. Gedurende het verblijf van Mussolini in Bordighera reed een pantsertrein voortdurend tusschen San Remo en Ri- maldi op en neer, terwijl tal van vlieg tuigen langs de kust patrouilleerden. In het gezelschap van den Duce op de reis naar Bordighera bevonden zich, naar van welingelichte zijde vernomen wordt, ambassadeur Buti, directeur-generaal voor Europeesche en Middellandsche Zee- aangelegenheden, gezant graaf Pietro Merchi, leider van het Spaansche bureau van het palazzo Chigi tijdens het Spaan sche conflict, de chef van het protocol, gezant Celesta en de Italiaansche ambas sadeur in Madrid, Lequio. Engeland en de Balkan Het onrUst stoken op den Balkan staat, naar de semi-officieele berichten dienst „Budapester Nachrichten meldt, in politieke kringen te Boedapest in het middelpunt der belangstelling. Bijzon dere aandacht wordt geschonken aan het dreigement van Churchill, dat hij in zijn laatste rede aan het adres van Boelgarije heeft gericht. In politieke kringen te Boedapest is men van mee ning, dat de Zuidoosteuropeesche staten zich niet in het minst zullen laten intimi- deeren door Engelsche dreigementen, te meer daar het voorbeeld van de staten, die door Engeland bedrogen en onder de slagen der Duitsche weermacht ineenge stort zijn, een sprekend bewijs zijn voor de waarde van de Engelsche hulpver- leening. en trof het achterschip terzijde. De be manning van het gevechtsvliegtuig nam een ontploffing met groot rood vuur- schijnsel waar. De boot werd zwaar be schadigd. Tijdens denzelfden tocht kreeg ditzelf de gevechtsvliegtuig een vijandelijken onderzeeër in het zicht, welke op het punt stond te duiken. Deze werd even eens terstond aangevallen en verscheide ne bommen troffen doel. Na de ontplof fing van de bommen kon van de duik boot niets meer waargenomen worden. Zij is waarschijnlijk vernietigd. Het Engelsche communiqué Het Britsche ministerie van lucht vaart en dat van binnenlandsche veilig heid hebben, volgens den Engelschen be richtendienst, in een officieel communi qué bekend gemaakt, dat enkele vijan delijke vliegtuigen, welke voor het grootste deel afzonderlijk opereerden, gisteren overdag boven Oost-Engeland en Noord-Schotland bommen hebben la ten vallen. Behalve materieele schade valt ook een aantal slachtoffers te mel den. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstoffen, geen turf zijnde: 75 k g. Door het rijkskolenbureau worden maatregelen genomen om een zekere kwa liteitsgarantie voor het product te verkrij gen en tot het vaststellen van een maxi mumprijs te komen. United Press meldt uit Buenos Aires: De reeds lang smeulende binnenland sche crisis brak Woensdag uit toen pre sident Ortiz, die negen maanden gele den voorloopig was afgetreden, in een boodschap aan de natie der vice-presi dent Castill, die momenteel het ambt van president waarneemt, van beschul digde, dat hij verantwoordelijk was voor vele van de tegen hem ingebrach te aantijgingen. Castillo heeft vervol gens met zijn politieke aanhangers be raadslaagd en bereidt, naar bericht wordt, tegenmaatregelen voor. Aan het eind van zijn boodschap deed Ortiz aan Castillo het voorstel de situa tie op te helderén teneinde tot normale toestanden terug te keeren waartoe volgens hem slechts een weg kon wor den gevolgd, namelijk de macht van den president te herstellen en de jrond- slaeen der grondwet veilig £e.st®{.n’ nit laatste heeft blijkbaar betrekking nn de nrovinciale verkiezingen in Men- de Italiaansche en de Spaansche regee- c J?® de”*?cDonderdag de vraag stellen ring over de vraagstukken van Euro- Sena< _ezondheidstoestand van Ortiz peesche beteekenis wordt vastgesteld, oi zich zoo verbeterd heeft, dat hij in staat zou zijn het presidentsschap weer op zich te nemen. Naar het D.N.B. uit Buenos Aires meldt, hebben de nationaal democraten een politieke actie op touw gezet om de crisis op te lossen. Zij eischen de in stelling van een commissie, die de be voegdheden van den president moet on derzoeken. Dit voorstel is aanvaard en er is een commissie van vijf leden, die de aangelegenheid van grondwettig standpunt zal bestudeeren. De commis sie zal een rapport uitwerken en den Senaat een constitutioneele oplossing voorstellen. Britsche versperringsballons neergeschoten Bij een aanval op de Engelsche Ka- naalkust hebben, naar het D.N.B. ver neemt, Duitsche jagers gisteren boven Dover 3 versperringsballons getroffen, die brandend neerstortten. sprekingen alleszins hartelijk geweest zijn en dat men met onmiskenbare openhartigheid de zaken uiteengezet heeft. Berlijn over de ontmoeting van Bordighera Naar het A.N.P. uit Berlijn bericht, wordt van welingelichte zijde men: In de Wilhehnstrasse noemt men de ontmoeting tusschen Mussolini en gene raal Franco te Bordighera kenmerkend voor de betrekkingen tusschen deze twee groote Middellandsche-Zee-landen. In politieke kringen van de rijkshoofd- stad ziet men in deze ontmoeting een politiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van het Italiaansch-Spaan- sche communiqué zelf neemt men tot dusver in Berlijn noch officieel noch officieus een standpunt in. Men ver wijst hier uitsluitend naar de passage in het communiqué van Bordighera, waarin o.a. de eenstemmigheid tusschen Het Boelgaarsche persbureau te Sofia spreekt berichten van een buitenlandsch bureau tegen, volgens welke duizend Duitsche vliegtuigen in Boelgarije zou den zijn aangekomen, de Boelgaarsche vliegvelden door Duitsch personeel be zet zouden zijn en duizenden Duitsche soldaten en tanks den Donau zouden zijn overgetrokken. In politieke kringen te Berlijn ver klaart men ten aanzien van het bericht, dat in Boelgarije Duitsche vliegers zou den zijn aangekomen, dat dit duidt op een teeken van groote zenuwachtigheid bij de voor den oorlog verantwoordelijke mannen in Engeland. Van Duitschen stap in Athene niets bekend Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van welingelichte zijde wordt vernomen: Van een Duitschen stap in Athene ter bijlegging van het Italiaansch-Griek- sche geschil is in Berlijn niets bekend. Dit antwoord werd gisteren in de Wil helmstrasse gegeven op de vraag van een buitenlandschen journalist. Commissie van advies ingesteld De secretaris-generaal van het depar tement van Justitie heeft uit overweging dat het noodzakelijk is maatregelen te nemen, welke bevorderlijk kunnen zijn aan de totstandkoming en de-richtige uit voering van een verdere reorganisatie der Nederlandsche politie, in overleg met den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, een commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen advies uit te brengen met betrekking tot een reorganisatie van de Nederlandsche politie, alsmede de noodige voorzieningen voor te bereiden met het doel, deze reor ganisatie zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden, een en ander met inacht neming van de richtlijnen, door of namens den hoogeren S.S. en Politieleider bij den Rijkscommissaris. voor het bezette Nederlandsche gebied aangegeven: In deze commissie zijn benoemd: a tot lid, tevens voorzitter mr. A. Brants directeur-generaal van politie te ’s-Gra venhage, b tot leden: A. W. de Koningh, kolonel der Marechaussee, inspecteur-generaal der Nederlandschee politie, mr. dr. J. A. van Thiel, procureur-generaal, fungeerend directeur van politie te Amsterdam, mr R. van Genechten, procureur-generaal, fungeerend directeur van politie te ’s-Gravenhage, mr. G. W. Toebes. referen daris bij het departement van financiën. H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam, bij ontstentenis te vervangen door D. Schuitemaker, hoofd commissaris van politie te Utrecht. N. G. van der Mey, tijdelijk raadadviseur in bui tengewonen dienst bij het directoraat-ge- neraal van politie. c. tot lid en secretaris: mr. P. Meyjes, raadadviseur bij het directoraat-generaal van politie. De versnippering der Engel sche strijdkrachten Daar komt bij, het millitaire verschijn sel van de versnippering der Britsche strijdkrachten in Palestina, in Noord- Afrika en aan de lange fronten in Abes- synië. Zal Engeland er in slagen zijn strijdkrachten tijdig te groepeeren Hoe veel van zijn strijdkrachten zullen in de bezette gebieden moeten blijven om het hoofd te bieden aan een altijd mogelijk offensief van de Italianen 1 Die vragen stellen de neutrale militaire waarnemers. Engeland heeft noch in Albanië, noch in Afrika eenig beslissend resultaat verkre gen. Het heeft een aanzienlijk deel van zijn militaire vrijheid van bewegen ver loren. Het Italiaansche verzet eischt aan alle sectoren de aanwezigheid van groote Britsche strijdkrachten, welke tot niets doen genoopt zijn. In de Middellandsche Zee blijft de algemeene toestand vrijwel De Engelsche handel met Turkse Volgens een bericht van het Turksche blad „Tan”, heeft de British United Kingdom Corporation medegedeeld, dat zij voortaan met Turksche kooplieden, die via den Balkan goederen naar Duitschland uitvoeren, geen zaken meer zal doen. Deze verklaring der semi-offi- cieele Britsche handelmaatschappij be- teekent, naar men in toonaangevende economische kringen hoort, niet meer of minder, dan het aanleggen van zwarte lijsten ook in het met Engeland bevriende Turkije. Aan den anderen kant wijst men in genoemde kringen op het feit, dat Engeland practisch als af nemer van Turksche goederen zoo goed als geheel is uitgeschakeld en dat een economische handhaving van het land het handhaven van den uitvoer naar Duitschland dwingend noodzakeljjk maakt. Stockholm meldt, gesproken over de kwestie der oorlogsdoeleinden en wel op een desbetreffende vraag van den liberalen afgevaardigde Mander. Attlee verklaarde, dat het tijdstip voor een nauwkeurige opgave van de oorlogsdoel einden nog niet was gekomen. Wanneer men thans reeds de oorlogsdoeleinden bekend zou maken, zou dit hetzelfde be- teekenen als het verkoopen van de huid, voordat men den beer geschoten heeft. Het is wel te begrijpen, dat Engeland zich er voor hoedt de wereld ervan in kennis te stellen, waarheen het in dezen oorlog streeft”, zoo merkt de Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz op in verband met de weigering van Britsche officieele zijde om nadere* bij zonderheden te publiceeren over de Engelsche oorlogsdoelstellingen. In de eerste plaats is het met het oog op den zwerm van marionetten, die uit ver ouderde Europeesche toestanden zich op bet eiland in veiligheid hebben gesteld, met raadzaam voor den dag te komen [net concrete plannen. Want Engeland beeft er nooit aan gedacht zich vast te leggen aan wenschen en doelstellingen van buitenstaanders, die men te allen tijae op een gegeven oogenblik zou wil len kunnen afschudden als lastig. Ver- aer toont de ervaring met de veertien punten van Wilson, dat dergelijke plech- XI,’e verbintenissen ten aanzien van be paalde programs pijnlijk zijn voor den- gene, die van den aanvang af het voor- nerr>en heeft om in het belang van zijn wereldheerschappij daar ten koste van ae andere volken zonder scrupules geen rexening mee te houden. Eens komt de 2a^’ .Ya?roP d® kwestie der verantwoor- 0011.1 kheid duidelijk zal worden opge- vnioPen’ Korrespondenz wijst er ver- u„-§ens °P- dat de Britsche bekwaam- lBna;onJ, een „goeden” vrede op te stel- heefl*1 Versailles nu niet juist de proef merkt doorstaan- Tenslotte wordt opge- woorri' “at. rnen, ongeacht alle mooie njn o®n’ die in Londen over overwin- hpirt ,en vrede met gekunstelde zeker en >„'Vi?rden uitgesproken, in de wereld. Weten bijzonder in Amerika wel zal vim? h dat discussies over de vormge- Envoi ejer wereld na den oorlog door Zijm j nd overbodig en verloren moeite De Spaansche pers staat geheel in het teeken van de besprekingen tusschen ge neraal Franco en den Duce. Zij wijst in de opschriften op de overeenstem ming, die op alle gebieden tusschen de Spaansche en de Italiaansche regeering heerscht. Het orgaan der Phalanx „Arriba” schrijft onder het opschrift „een authen tieke vriendschap”: De beide mannen, die elkaar thans persoonlijk hebben lee- ren kennen, zijn de vertegenwoordigers van 2 belangrijke Middellandsche Zee- naties. De ontmoeting is geschied aan den vooravond van .een noodzakelijke Europeesche ordening, terwijl een voor het Europeesche continent beslissende oorlog wordt gestreden. Daarom komt aan deze bespreking een beteekenis toe, die van niet te onderschatten belang is voor de menschelijke orde, het heden, de Middellandsche Zee en Europa. Zonder twijfel, zoo vervolgt de „Arri ba” heeft men over de Middellandsche Zee gesproken. Daarbij kan men onge twijfeld constateeren, dat in deze zee, die ook voor de Spanjaarden de beteekenis van een mare nostrum heeft, geen klippen zijn opgedoken, zooals men van bepaalde zijde wellicht had ge wenscht. Men kan zeggen, dat de be- De bevoegde Duitsche instanties hebben zich genoodzaakt gezien de stad ft Heerlen een geldboete van honderd duizend gulden op te leggen. Deze maatregel is gegrond op het feit, dat bepaalde kringen van de be- volking een ongedisciplineerde houding hebben aangenomen, tot excessen zijn ft overgegaan, anti-Duitsche demonstra- ft ties hebben gehouden ep provoceerend zijn opgetreden op den 31en Januari j.l. In verband hiermede werd de commissaris van politie van Heerlen uit zijn functie ontheven. Generaal Franco is gisteren op de terug reis van Italië te Montpellier in Zuid- Frankrijk aangekomen, waar hij maar schalk Pétain ontmoette De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, de Spaansche ambasst deur te Vichy, Lequerica, en de Fransche ambassadeur te Madrid, Pietri, waren daarbij tegenwoor dig. Des middags heeft maarschalk Pétain ter eere van het Spaansche staatshoofd een maaltijd aangeboden, waarna Pétain en Franco een onderhoud hadden in tegen woordigheid van Suner en Darlan. Suner en Darlan namen deel aan het onderhoud. In aansluiting op den in de eerezaal van de prefectuur van Montpellier gebruikten maaltijd, hebben maarschalk Pétain en de Caudillo een persoonlijk onderhoud gehad van ongeveer 20 minuten, terwijl gelijk tijdig de Spaansche minister van buiten landsche zaken, Serrano Suner, en vice- president admiraal Darlan in een zijzaal confereerden. Daarna ontmoetten alle be trokkenen elkaar voor een laatste gemeen schappelijk onderhoud. Generaal Franco is later met zijn gezelschap per auto naar de Spaansche grens gereden, welke hij in de avonduren passeerde. Vriendschappelijke atmosfeer In politieke kringen te Vichy wijst men op de vriendschappelijke atmosfeer, waarin de ontmoeting te Montpellier tus schen het Spaansche staatshoofd en maarschalk Pétain heeft plaats gehad. Omtrent doel en draagwijdte van deze ontmoeting bewaart men in bevoegde kringen het strengste stilzwijgen. Van verschillende zijden hoort men echter de opvatting verkondigen, dat men uit de deelname van de ministers van buiten landsche zaken der beide landen en de ambassadeurs van Spanje en Frankrijk te Vichy resp. Madrid aan deze bijeen komst de conclusie kan trekken, dat het bezoek van Franco het karakter van een beleefdheidsgebaar heeft overschreden Toen Franco en Suner op hun reis naar Frankrijk bij Ventimiglia de grens pas seerden, werden hun door een Fransche troepenafdeeling de militaire eerbewijzen gebracht.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1