De verded iging van Martinique De verliezen aan GRIEPen KOU Engelsche scheepsruimte STADSNIEUWS aan Duitsche strijdkrachten brachten in een week 117.500 ton tot zinken Amerikaansche Senaat behandelt de wet tot hulp aan Engeland Geen sprake van snelle oorlogsvoorbereiding Ie bl. De vredesconferentie te Tokio JAPAN CHINA DOELBEWUSTE LEIDING DER AGRARISCHE PRODUCTIE 485e STAATSLOTERIJ. iJtet ideale is en blijft PHILIPS LAMPEN De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: Versterking der Britsche luchtstrijd krachten in Singapore pag. 2 Australië voelt zich onzeker Duitsche mijnenveger contra Engelsche duikboot HAAGSCHE COURANT Vrijdag 14 Febr. 1941 ZWEDEN De vloot aanzienlijk uitgebreid VEREENIGDE STATEN 9710 13788 torpedo- „Associated dit De Amerikaansctie hulp De Senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft een verklaring aangenomen, waarin wordt gezegd, dat door het wets voorstel tot hulp aan Engeland 2 grond- 1499 1905 1948 1966 3838 4286 4699 4772 4853 5206 5877 6083 6255 2917 3405 4049 7074 7466 7775 7820 8087 8377 8726 9679 10094 10304 14339 18699 20761 14806 18863 21101 14816 18911 21159 15644 19196 21365 15778 19231 21495 16102 19350 21609. 16547 19947 21626 16568 20375 21804 18026 20393 21996 18419 20459 21999 VIJFDE KLASSE ZEVENTIENDE LIJST Trekking van 14 Februari. 1000 met premie van 30.000 No. 11548 over- Duit- door Het NIETEN. 10310 10836 11061 11402 13237 13290 i 13683 13801 13896 13929 principes van de Amerikaansche buiten landsche politiek worden verwezenlijkt „Ten eerste moeten de Vereenigde Sta ten langs iederen aannemelijken en mo- gelijken weg trachten met de geheele we reld in vrede te leven, ten tweede moeten de Vereenigde Staten in hun eigen belang die landen, welke voor onze verdediging van vitaal belang zijn, een effectieve ma- teru-ele steun ter beschikking stellen. Naar in politieke kringen te Washington verluidt, heeft de regeering gewenscht, aldus United Press, dat de staten die hulp moeten krijgen, niet in het bijzonder ge noemd zullen worden, omdat de toestand binnenkort zoo zou kunnen veranderen”, dat ook de verdediging van Argentinië en van Turkije vitaal voor onze eigen ver dediging zou kunnen worden”. 6577 7922 10263 15627 8947 12000 16896 Premie van f 3000 No. 2018 ƒ400 No. 3104 ƒ200 No. 21091 ƒ100 No. 1444, 1471, 5786, 12684. PRIJZEN VAN ƒ70. 19094 20380 19264 21863 20326 21959 „ER ZIT VAN ALLES IN” Door plotselinge ziekte van den neer Kees Manders kunnen de beide voorstel lingen van „Er zit van alles in" morgen en Zondag a.s. in Diligentia geen door gang vinden. den duikboot-oor log, welke in het voor jaar begint, hangt boven het eiland. In dit verband wijst het blad op een artikel in de „Times”, waarin de Engelschen op een spoedige toeneming van de Britsche scheepsverliezen worden voorbereid. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Om trent het lot der schepen, die na den aanval op het Britsche convooi overge bleven zijn, is te Londen nog geen be richt binnengekomen. Naar verder uit Londen gemeld wordt, is het daar reeds uitgelekt, dat de aanval veel ernstiger gevolgen heeft gehad dan in een door de Britsche admiraliteit uitgegeven com muniqué werd toegegeven Het feit, dat de tot zinken gebrachte schepen oorlogs materiaal aan boord hadden, heeft in de Engelsche openbare meening ontsteltenis gewekt. Marktordening Door den leider van de hoofdgroep marktordening, den heer D. Koudijs, werd een en ander medegedeeld over de wijze, waarop industrie en handel gereorgani seerd moeten worden om te beantwoorden aan hun taak in een gezonde gemeen schap, waar sociale gerechtigheid heerscht. De groot-kapitalistische belan gen mogen niet meer den toon aangeven. Spreker schilderde in zijn betoog den noodtoestand in middenstandskringen als gevolg van het feit, dat zooveel werkloo- zen en andere niet terzake kundigen za ken gingen doen en betoogde, dat de marktordening ten doel heeft er voor te zorgen, dat slechts gezonde zaken toege laten zijn, omdat alleen in zulke zaken een redelijk sociaal bestaan mogelijk is. Verschillende andere onderwerpen wer den nog behandeld, waarbij de noodzake lijkheid van bedrijfsorganisaties met wetgevende bevoegdheid naar voren kwam, zooals ten aanzien van ontwate ring, verwerking van afvalstoffen, scheu ren van grasland, enz. De vakgroepen zullen de noodige adviezen uitbrengen om de desbetreffende aangelegenheden tot de gewenschte oplossing te brengen. CONCERT IN HET SANATORIUM VOOR LONGLIJDERS Gistermiddag is den patiënten in het Sanatorium voor longlijders aan de Door- nikschestraat 30 alhier, een concert aan geboden door Jiswalda van Ittersum. sopraan, Wim van Scheyndel, tenor en Berend Diekerhof, bariton. Met groote kunstzinnigheid werd het met zorg samengestelde programma ten gehoore gebracht. Allen, de zangeres zoo wel als de zangers, beschikken over uit stekend stemmateriaal en toonden veel dat de Britsche regeering heeft besloten 20.000 man Britsch-Indische troepen naar Singapore te zenden. Volgens een bericht van de „Asahi Sjimboen" zijn de Britsche luchtstrijd krachten te Singapore onlangs aanzien lijk versterkt. Buitendien is tegelijkertijd wijziging gebracht in de verdeeling der luchtstrijdkrachten in Achter-Indië, door dat een eskader bommenwerpers van Singapore is verplaatst naar de Noord grens van Malaya. Reactie in Wallstreet Tengevolge van de spanningen in het Verre Oosten en de nervositeit welke te New York heerscht door een aantal ge ruchten, op den Balkan betrekking heb bend. zijn op de Newyorksche beurs de koersen een tot twee punten teruggeloopen en hebben gedeeltelijk een minimum zoo als in Juni bereikt, meldt United Press. De gestationneerde vloot.eenheden De op Martinique gestationneerde Fran- sche vloot-eenheden bestaan slechts uit 't vliegtuigmoederschip „Béarn”, den klei nen kruiser Emile Bertin” en den hulp- kruiser „Barfleur”, De beide hulpschepen „Quercy” en „Esterel” zijn eenigen tijd geleden ontwapend en naar Casablanca vertrokken, waar ze voor bananentrans porten worden omgebouwd. Op mijn in spectiereis heb ik niets gezien van de veelbesproken bewegelijke kustbatterijen. Wellicht zijn er werkelijk eenige kustbat terijen, doch sporen er van waren niet te vinden. De eenige fortificaties van eenigen omvang welke Fort de France verdedigen, zijn Fort de Seix en Fort St. Louis, die beide zwaar geschut hebben. Er bevinden zich 3 andere forten in de omgeving, geen enke er van schijnt echter een groot gar nizoen te hebben. Vliegvelden kon ik op mijn geheelen tocht niet ontdekkener zijn wel enkele daartoe geschikte plaatsen, doch er werden daar in het geheel geen werkzaamheden uitgevoerd. Deze fabriek produceerde 3 tot 4000 ton staal per dag voor de bewapeningsin- dustrie. Te Carterett (New Yersey) is, naar de „New York Times” meldt, bij de Foster Wheeler Corporation een staking uitgebroken. De fabriek heeft een order van de marine ten bedrage van 15 mil- lioen dollar voor de vervaardiging van condensatoren en stoomketels in uitvoe ring. VERSPREIDE BERICHTEN De te Lissabon vertoevende Spaan- schë ex-koning Alfons XIII lijdt aan een hartaandoening. Het verluidt dat hij de finitief ten gunste van zijn zoon, den infant Juan, afstand heeft gedaan van zijn rechten op den troon. Het Hongaarsche Hoogerhuis heeft gisteren de wetsontwerpen over de toe treding van Hongarije tot het driemogend- hedenpact en over het verdrag van vriend schap tusschen Hongarije en Zuid-Slavië eenstemmig zonder debat aangenomen. Uit Londen wordt gemeld, dat lady Chamberlain, «de echtgenoote van wijlen den Britschen minister-president, na een korte ziekte is overleden. Ter eere van groothertogin Charlotte van Luxemburg, en haar zoon, die gedu rende twee dagen op het Witte Huis te Washington te gast zijn, heeft president Roosevelt gisteren een diner aangeboden. Naar de Londensche berichtendienst meldt, is de Australische minister-pre sident, Menzies, van zijn inspectiereis naar Palestina gisteren te Cairo teruggekeerd. De financieele commissie van den Amerikaanschen Senaat heeft met alge- meene stemmen goedkeuring gehecht aan de wet, waarbij de grens voor de staats schulden verhoogd wordt van 49 op 65 milliard dollar. De Amerikaansche kolonel Donovan is gisteren te Bagdad aangekomen. nieuwe Europa niet de plaats kunnen in nemen, waarop wij aanspraak meenen te kunnen maken. Wij moeten, aldus dr. Posthuma, er voor zorgen, dat wij er niet naast komen te staan. Samenwerking en goede organisatie zijn daartoe noodig. Dragen wij er zorg voor, dat ieder te recht komt op de plaats, waar hij be hoort, dan zal het wel goed loopen. Over haasting dient te worden vermeden. Het N.A.F. werkt in den goeden geest, het mag zich niet overhaasten en moet zijn werk rustig, maar goed doen. De leider van den raad van vakgroepen, de heer G. J. Ruiter, gaf nadere inlich tingen over de organisatorische indeeling, waarna verschillende aanwezigen de voornaamste vraagstukken voor hun vak groep belichtten, inzonderheid in verband met het productieplan. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademem Wonderlijk zooals dèt helpt! Dom 30 cl fubo 40 cl Pot 50 et Morgenmiddag zal de direc trice v. d. Kweekschool v. Onderwijzeres sen b.h. Voorber. Onderwijs, mevr Y. S. E Wegener Sieeswijk-v. Balen Blanken, in het Gebouw de Ruyterstraat 67, voor de Volksuniversiteit een voordracht houden over het onderwerp „Het kind tot twaalf jaar” waarin o.a. gesproken zal worden over „Opvoedingsmoeilijkheden en om standigheden. die op het normale kind ongunstig kunnen werken”. P. W. PALTE OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer P. W. Palte, oud-resident. De begrafenis zal morgen om kwart voor twee plaats vinden op Oud Eik en Duinen. Vernietigende slagen Betreffende het tot zinken brengen van 13 schepen van een Engelsch convooi door Duitsche oorlogsschepen, schrijft de „Deutsche Allg. Ztng,”: De dappere ope. raties van onze zeestrijdkrachten duiden op de toenemende verzwakking van de Britsche positie ter zee. Van deze zwakte heeft de Amerikaansche waarnemer Willkie zich ^zoojuist ter plaatse over tuigd, Ingewijde Amerikanen zullen zich geen rad meer voor de oogen draaien, dat de hulp aan Engeland te laat komt. De vernietigende slagen, welke de boven- waterstrijdkrachten, de onderzeebooten en de bombardementsvliegtuigen thans toe brengen, zijn slechts voorboden van het geen nog komen gaat. Het woord van den Führer betreffende De Engelsche berichtendienst meldt uit Sydney, dat de Australische oorlogsraad na een gisteren gehouden bijeenkomst een communiqué heeft gepubliceerd, waarin o.a. gezegd wordt: De oorlog is in een nieuw stadium getreden. Het is onzeker welk lot Australië wacht. Het land moet op iedere eventualiteit voorbereid zijn. Heden wordt te Sydney wederom een bijeenkomst van den oorlogsraad gehou den, waaraan behalve de drie opperbevel hebbers van de deelen van de Australi sche weermacht, ook de opperbevelhebber in het Verre Oosten zal deelnemen. Nader wordt gemeld, dat morgen een speciale zitting van het oorlogskabinet is bijeengeroepen ter bespreking van de Australische politiek in het Verre Oos ten. De toespitsing van den toestand in den Stillen Oceaan maakt dit noodza kelijk. De „Asahi Sjimboen” meldt uit Londen, RIJSTINVOER NOODZAKELIJK De resolutie, welke door het Huis van afgevaardigden op 6 Februari is aange nomen en waarin er bij de regeering op wordt aangedrongen de afhankelijkheid van het buitenland voor de levering van rijst, het voornaamste Japansche voedsel, te laten varen, kan onder de huidige om standigheden niet verwezenlijkt worden, zoo heëft dé minister van land- en bosch- bouw, Isjigoero ronduit verklaard in de begrootingscommissie van het Huis van afgevaardigden. Het is onmogelijk den in voer van buitenlandsche rijst te staken. Daarom is een plan uitgewerkt voor den aankoop van rijst in het buitenland voor een vrij langen tijd, aldus Isjigoero, die hieraan toevoegde„Regelingen zijn ge troffen voor den invoer van de noodige hoeveelheid rijst uit het buitenland voor eenige jaren”. Een Duitsche mijnenveger heeft, naar het D.N.B. verneemt, aan de Atlantische kust den aanval van een vijandelijke duikboot, door handig 3 torpedo’s te ont wijken, verijdeld. Het Duitsche vaartuig bestookte daarna de onderzeeboot met dieptebommen. Opnieuw Britsche schepen verloren Newyorksche scheepvaartkringen ma ken bekend, dat de Britsche vrachtstoo- mer „West Wales”, groot 4353 b.r.t., die op weg was van Engeland naar de Ver eenigde Staten, getorpedeerd en gezonken is. Naar verder is medegedeeld, zijn door de oorlogsoperaties het Engelsche schip „Saint Denis”, groot 435 b.r.t., en de in Britschen dienst varende Deensche trawler „Thurid”, vergaan. Critiek op Willkie De „Chicago Tribune” verwijt Wendell Willkie, dat hij de republikeinsche partij heeft bedrogen. Het blad verklaart, dat naar het oneerlijke optreden van Will kie als agent van Roosevelt een volledig onderzoek moet worden Ingesteld. Dat Willkie niet op eigen initiatief in Enge land geweest is, blijkt uit het feit, dat hij op verzoek van Huil zijn bezoek on middellijk heeft afgebroken cm verklarin gen af te leggen in den geest van de wet tot hulpverleening aan Engeland. Het invloedrijke blad stelt dan de vraag, waarvan de middelen afkomstig zijn, met behulp waarvan de propaganda voor de candidaatstelling van Willkie indertijd gevoerd is. Het noemt deze aangelegen heid een bedrog, dat als het merkwaardig ste partijbedrog geboekstaafd zal worden en een nauwkeurig onderzoek vereischt. De personen, die aan deze „samenzwe ring” hebben medegewerkt, moeten ont maskerd worden en de schande met Willkie deelen □e contröle in Amerikaansche wateren President Roosevelt heeft bepaald, dat leger en vloot moeten medewerken aan de controle op buitenlandsche en binnen- landsche schepen in de territoriale wa teren en in de zóne van het Panama- kanaal, zoodra hun dit door het departe ment van financiën of den gouverneur van de Kanaalzöne verzocht wordt. De minister van financiën had tot dus verre reeds machtiging om in deze wate ren ankerplaatsen aan te wijzen, wachten aan boord te plaatsen en zoo noodig een schip te laten overnemen om schade voor het betrokken vaartuig of voor een haven te vermijden. Thans is, naar „Associated Press” meldt, leger en vloot van de Vereenigde Staten overeenkomstig de nieuwste be schikking van Roosevelt gerechtigd in te grijpen op verzoek van den minister van financiën of zijn vertegenwoordigers, met inbegrip van de douane-autoriteiten. Zij waren oorspronkelijk uitgerust met 2 machinegeweren van groot kaliber, welke door het propellervlak vuurden, en met normale machinegeweren, welke in de draagvlakken waren ingebouwd. Verder zijn er 15 Curtiss-eendekkers van het type „92”, bewapend met 6 machinegeweren, waarvan er 2 van groot kaliber met de propeller zijn gesynchroniseerd, terwijl de andere vier normale in de draagvlakken aan beide zijden zijn gemonteerd. Dan staan op het vliegveld nog 44 Curtiss ,,NXCH” marine-tweedekkers. Deze vliegtuigen zijn uitgerust met 3 machinegeweren van groot kaliber, waarvan er 2 vast ingebouwd zijn en naar voren schieten, en een derde, dat in een draaibaren toren bij de waarne- merszitplaats is ingebouwd. Deze machi nes zijn ingericht voor het dragen van een 50 k.g. bom onder den romp en van een 25 k.g. bom onder elk draagvlak. Ten. slotte staan er nog 25 Stinson „Tourist” lesvliegtuigen, welke naar beweerd wordt, geen enkele militaire waarde bezitten en spoedig na hun aankomst zijn gedemon teerd. Zij zijn thans in de hangars van de Fransche luchtvaartmaatschappij nabij de oorlogshaven ondergebracht. Sïroom BESPARING De Amerikaansche post voor Duitschland Het D.N.B. meldt uit New York De Amerikaansche kamer van koophandel heeft in een telegram aan den minister van buitenlandsche zaken, Huil, ertegen geprotesteerd, dat voor de Amerikaansche post naar Duitschland de weg over Japan is gesloten. De kamer wees er op, dat de voor Duitschland bestemde post thans over de Atlantische route moet worden verzonden, waarbij het gevaar van in beslag nemen door de Britsche autoritei ten bestaat. Uit naam van de leden der kamer van koophandel en haar organisa ties deed zij derhalve een beroep op Huil om de postroute via Japan weer open te stellen en daarmede onnoodige moeilijk heden voor de afzenders uit den weg te ruimen. De laatste paar jaren, en vooral na het uitbreken van den oorlog, is de Zweed- sche marine aanzienlijk versterkt en deze versterking wordt tegenwoordig in ver sneld tempo voortgezet. Kortgeleden heeft de commandant der Zweedsche ma rine, vice-admiraal Fabian Tamm, in een mededeeling aan de pers een interessant overzicht gegeven over de aanvullingen en het bouwprogram voor de Zweedsche vloot. Hij deelde mede, dat behalve de 2 lichte kruisers, waarvoor goedkeuring is verkregen van den vorigen Rijksdag, op het oogenblik op de Zweedsche scheeps werven een aanzienlijk aantal torpedo- bootjagers, duikbooten, mijnenvegers en torpedobooten wordt gebouwd. Er worden 9 onderzeeërs gebouwd. Drie daarvan zijn van een nieuw, kleiner type kustduik- boot. In 1940 is de torpedobootjagers- vloot met 5 schepen uitgebreid. Dit jaar zullen er 2 bijkomen. Voorts zullen in 1941 12 gecombineerde mijnenvegers- patrouillebooten, die voor het meeren- deel al van stapel zijn geloopen en prac- tisch gereed zijn, elk ongeveer 400 ton groot, in dienst genomen worden, be nevens een reeks van 24 kleine mijnen wegers van ongeveer 50 ton elk. Een ander scheepstype, waaraan de Zweedsche marine groote aandacht wijdt, is de motortorpedoboot. Zes van die schepen zijn verleden jaar in het bui tenland gekocht voor experimenteele doeleinden. Een aanzienlijk aantal wordt thans op Zweedsche scheepswerven ge bouwd en waarschijnlijk zullen er.nog meer volgen. De vloot is ook uitgebreid door koop of huur van een groot aantal koopvaarders, walvischvaarders enz. Deze schepen zijn verbouwd tot hulpkruisers, depotschepen enz. Vele oude oorlogssche pen worden bovendien verbouwd en op nieuw bewapend, waarbij hun gevechts- sterkte belangrijk wordt vergroot. In 1940 heeft de vloot uitbreidingen gekre gen, die sedert tientallen jaren zonder weerga zijn. En dit jaar in de eerste 6 maanden krijgt de vloot iedere week een schip er bij zullen de aanvullingen niet geringer zijn. De Senaat is reeds met de besprekin gen over het wetsvoorstel tot hulp aan Engeland begonnen, hoewel de debatten eigenlijk pas voor a.s. Maandag waren vastgesteld. De republikein Austin ver klaarde zich voor het voorstel, doch eischte dat Engeland tevoren de ver zekering zou geven, dat onder alle om standigheden met de Vereenigde Staten zou worden samengewerkt. „Wij moeten een garantie hebben, zeide hij, dat En geland actief aan onze zijde staat en den strijd niet evenals in Mandsjoekwo op geeft”. De Senaatscommissie van buitenland sche zaken heeft gisteren met 15 tegen 8 stemmen het wetsontwerp tot steun aan Engeland in den door het Huis van afge vaardigden goedgekeurden vorm aange nomen. De Senaatscommissie heeft, alvorens het wetsontwerp op de steunverleening aan Engeland naar de plenaire Senaats- vergadering door te sturen, drie amende menten aangenomen. Ten eerste moet de president goedkeuring van het Congres vragen, vóór hij door andere naties aan de Vereenigde Staten gegeven bewape- ningsopdrachten mag plaatsen en het wa- penmateriaal aan de opdrachtgevers mag leveren. Ten tweede moet in de wet een bepaling worden gevoegd, volgens welke betalingen voor wapenleveranties, die binnenkomen na den in het voorstel vast- gelegden datum, niet mogen worden ge bruikt voor steun aan Engeland, maar gestort moeten worden in de federale schatkist. Ten derde moet het besluit van het Huis van afgevaardigden, volgens hetwelk de volmachten van den president voortdurend bij eenvoudig meerderheids besluit van beide huizen kunnen worden herroepen, aan een technische herziening worden onderworpen. De voorzitter van de Senaatscommissie noemde het eerste amendement bijzonder belangrijk. Volgens dit amendement krijgt het Congres de volmacht om van tijd tot tijd geldmiddelen te voteeren voor bewapeningsmateriaal en machtiging te geven tot het plaatsen van opdrachten. Tijdens de laatste zitting van de Senaatscommissie van buitenlandsche za ken is het voor het Senaatsgebouw te Washington gekomen tot een levendige betooging van een vrij groote menigte vrouwen, die protesteerden tegen de aan vaarding van de wet op de hulp aan En geland Het kwam tenslotte zoo ver, dat politie moest ingrijpen om de betooging te verspreiden De Amerikaansche bootjagers De secretaris van president Roosevelt, Early, heeft voor de pers verklaart, al dus meldt het D.N.B. uit Washington, dat er geen verschil van meening bestaat tusschen den president, den minister van marine en Wendell Willkie over den af stand van nog meer torpedobootjagers aan Engeland. Hij las een verklaring voor, waarin geconstateerd wordt, dat de president volledig ingelicht is omtrent de kwestie der Engelsche wenschen be treffende Amerikaansche torpedoboot jagers en dat het onderzoek in deze aan gelegenheid nog eenigen tijd zal duren. Na deze verklaring te hebben voorge lezen, weigerde Early zich er over uit te laten, of de president, de minister van marine en Wendell Willkie zich vóór ot tegen een afstand van nog meer destroyers aan Engeland hebben uitge sproken. Hij wees er slechts op, dat vóór de aanvaarding van de wet op den steun aan Engeland geen Amerikaansch wapenmateriaal aan Engeland zal wor den afgestaan Naar United Press meldt heeft presi dent Roosevelt betreffende de aangele genheid van het afstaan van Amerikaan sche torpedojagers op het Witte Huis een bespreking gevoerd met den minister van marine, Knox. Na de conferentie verklaarde Knox, dat hij zijn meening, dat de Amerikaansche vloot deze eenhe den zelf noodig heeft, niet heeft gewij zigd Het was echter niet uitgesloten, dat Roosevelt als opperste chef van de Amerikaansche strijdkrachten geen re kening met deze meening zou houden. 1490 1521 1688 1849 2005 2102 2196 2663 3205 3286 -6448 3377 6575 In de vorige lijst stond: 2474 m. z. 2471; 4886 m. z. 14886. De regel 1588, 4127, 7386, 10266, 13708, 16432, en 19690 hoort onder den regel 1547, 4087 enz. Vakgroepleiders van het Nederlandsch Agrarisch Front bijeen De persdienst van het Ned. Agrarisch Front deelt mede In het Agrarisch Huis te ’s Gravenhage werd de eerste vergadering gehouden van de landelijke vakgroepleiders van het Nederlandsch Agrarisch Front. De boerenleider, de heer E. J. Roskam Hzn --- -- ..-- opende deze bijeenkomst met een rede, begrip van de (lang niet gemakkelijke) Waarin hij betoogde, dat het de taak van het N.A.F. is, den boeren en anderen bodembewerkers hun recht te geven in de nieuwe maatschappij, welke wordende is De kern van den opbouw van het nieuwe volksleven ligt in de oplossing van economische vraagstukken, in tegen stelling met vroeger, toen monarchie, kerk of staatsvorm den doorslag gaven, zoö betoogde spreker. Als wij evenwel zeggen, dat de economie thans op de eerste plaats staat, wil dat niet zeggen, dat wij materialistisch ingesteld zijn, wijl imkers uiteindelijk de economie isde verwerkelijking van het geestelijk zijn. Het nieuwe volksbestaan zal alleen moge lijk zijn, als er een zoodanige orde wordt geschapen, dat zij het gezag dragen kan. De nieuwe tijd komt er niet om of door het nationaal-socialisme, dat niets anders is dan orde en rechtvaardigheid, maar hij komt er, omdat hij historisch aan de orde is. Het dictatoriaal opleggen van een bepaald systeem is, zoo zei de heer Ros kam verder, geenszins de bedoeling, wijl dit ons volk van den regen in den drop zou brengenvan de liberale economi sche dictatuur in een anderen vorm, die nog gevaarlijker zou zijn. Wat er komen moet is een zoodanige ordening van het economisch leven, dat de volksche levens kringen, als hoedanig wij de bedrijfs groepen zien, het gezag waardig zijn. De besten uit het bedrijfsleven zullen deze orde moeten dragen en dat zijn in eerste instantie de bodembewerkers. De organi satie in den' nieuwen geest moet worden opgebouwd dóór de bedrijfsgenooten zelf, terwijl de overheid daarop een vaderlijk toezicht houdt. Vervolgens deelde de heer Roskam, mede, dat een der eerste opgaven voor het Nederlandsch Agrarisch Front is, het voeren van een z.g. productie-veldslag, welke ten doel heeft, dat er zooveel mo gelijk en zoo goed mogelijk geprodu ceerd wordt ten behoeve van de voedsel voorziening van ons volk Er zal dus een nationaal productieplan moeten komen, aan welks uitvoering ieder zoo intensief mogelijk dient mede te werken. Deskun digen van het Agrarisch Front werken thans zulk een plan uit. Dr. F. E- Posthuma. algemeen advi seur van het N A F,, wees nog eens op de noodzakelijkheid van eenheid in het organisatieleven. Spreker zeide zelfs als deskundige op dit gebied nooit geweten te hebben, dat de versplintering zoo groot was, als zij hem in de laatste maan den bleek te zijn. Intusschen heeft de oorlog althans dit tengevolge ge! id. dat vraagstukken, welke men anders in geen tien jaar tezamen zou hebben aangepakt, nu aangesneden worden. Men zal even wel moeten inzien, dat het om meer gaat dan om gezamenlijke bespreking van be paalde vakbelangen, dat het algemeen belang dringend eenheid en de meest des kundige leiding van het agrarische be drijfsleven vereischt. Vooral de jeugd heeft een groote taak Vooral de jonge menschen zullen er voor moeten zorgen, dat ons volksleven op een ander peil komt, anders zullen zij in het De vernietiging van 13 schepen en de verstrooiing van e rest van het Britsche convooi door Duitsche oor logsschepen in den Atlantischen Oceaan treffen de Engelsche oorlogvoering des te harder, aangezien de laatste week reeds heel gevoelige verliezen aan scheepsruimte geleden zijn, aldus het D. N. B. Zoo zijn, volgens de berichten van de Duitsche Weermacht, in den tijd van 4 tot 11 Februari 117.500 b.r.t. tot zinken gebracht. Hiervan komt voor rekening van de gevechtsactie der Duitsche marine 73.500 b.r.t. Voorts werd 40.000 b.r.t. door een in zeesche wateren opereerenden schen kaper en 33.500 b.r.t. duikbooten tot zinken gebracht, luchtwapen bracht in dit tijdvak 44.000 b.r.t. tot zinken. Betreffende de ThailandschIndo-Chi- neesche vredesconferentie, welke thans in de Japansche hoofdstad wordt gehou den, heeft de woordvoerder van het cen trale bureau voor de inlichtingen ver klaard, dat men van Japansche zijde hoopt binnen 2 weken tot een succesvol einde te kunnen komen. Om die reden is het wapenstilstandsaccoord ook met 14 dagen verlengd. De onderhandelingen bevinden zich op het oogenblik nog in een voorloopig stadium. Engelschen voorbereid op toe neming van scheepsverliezen Op 9 Februari verklaarde Garvin in het Engelsche dagblad „Observer”, dat, naar iedere man en iedere vrouw weet, de Engelsche tonnage sneller tot zinken wordt gebracht dan dat zij gebouwd kan worden. Deze meening werd in het hoofdartikel van de „Times” van 12 Februari gedeeld. Het blad baseert zich bij deze uitlatingen uitsluitend op vooraanstaande en in scheepvaartkringen vertrouwde personen en schrijft, dat de toestand voor Enge land moeilijk zal blijven, zoolang niet de scheepsverliezen door nieuw gebouwde schepen kunnen worden gecompenseerd. Weliswaar waren de tonnageverliezen, naar de „Times” beweert, in Januari niet zoo groot als men verwacht had, doch daaruit mag men niet concludeeren, dat de Engelsche verdediging tegen duikboo ten verbeterd zou kun nep worden. Be halve duikbooten gebruikt Duitschland thans ook in grooten omvang lange af- stands bommenwerpers, welke bij hun aanvallen op de Britsche scheepvaart een techniek schijnen te hebben ontwikkeld, waardoor veel grooter vernielingen mo gelijk worden dan vroeger in de ver van Engeland verwijderde gebieden het ge val was. Het artikel besluit met de volgende be kentenis „Nieuwe aanvalsmethoden eischen onbarmhartig overeenkomstige verdedigingsmaatregelen Deze zullen on getwijfeld binnenkort worden toegepast, doch hiervoor heeft 'men altijd eenigen tijd noodig. Daarentegen heeft de aan valler een voorsprong op de verdedi ging”. AMERIKANEN MOETEN SJANGHAI VERLATEN Officieele Amerikaansche instanties te Sjanghai hebben een dringende aansporing gericht tot de Amerikaansche vrouwen en kinderen benevens tot de Amerikaansche staatsburgers, die geen bezigheden hebben of wier arbeid niet onmisbaar is voor de Amerikaansche belangen, om onverwijld naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Deze mededeeling klinkt veel beslister dan vroegere aanbevelingen van dezelfde strekking. Overeenkomstige aanwijzingen zijn ook door Amerikaansche instanties in andere plaatsen in China verstrekt. DE VERDEDIGINGSMAATREGELEN United Press meldt uit Washington: President Roosevelt heeft de mari tieme commissie verzocht een lijst sa men te stellen van de lichte bewape ning, welke voor de handelsvloot be schikbaar is en voorstellen te doen over het verwerven van nog meer in het buitenland geregistreerde tonnage, op dat de eischen, welke de nationale ver dediging stelt, bevredigd kunnen wor den. Het ministerie van oorlog maakt be kend, dat contracten voor de verster- kingswerkzaamheden van de Atlanti sche steunpunten, welke van Engeland zijn gepacht, ten bedrage van 14 mil- lioen dollar zijn afgesloten. Men ver wacht echter, dat de totale kosten van de voor deze steunpunten vereischte werkzaamheden meer dan 100 millioen dollar zullen bedragen. STAKINGEN VAN METAALARBEIDERS Het D.N.B. seint uit New York: Volgens een bericht uit Youngstown (Ohio) zijn daar 11 hoogovens van de Youngstown- Sheet and Tube Company stilgelegd, omdat 1000 arbeiders staken. BI) apothekers en drogisten In verpakkingen ven tO. 30 en 60 labIetten. Een correspondent van het United Press heeft een bezoek gebracht aan het Fran sche eiland Martinique en daar de verde digingswerken bezichtigd. Hij bericht hierover het volgende: Een grondige bezichtiging van de ver dedigingswerken van Martinique en van de 65 in Amerika vervaardigde kampvlieg- tuigen, die op een vliegveld opgesteld wa ren, heeft mij er van overtuigd, dat van „snelle oorlogsvoorbereidselen” van de Franschen op dit liefelijke eiland, waar over den laatsten tijd werd gefluisterd, in het geheel geen sprake is. De Fransche autoriteiten stonden mij toe, de fortifi caties, het geheele binnenland, de straten, die voor troepentransporten in aanmer king komen, en de veelbesproken Ameri kaansche vliegtuigen te bezichtigen. Daar bij kon ik vaststellen, dat zich sedert Juli op Martinique geen hand geroerd heeft, om de verdediging van het eiland uit te breiden. Slechts zijn een paar duizend recruten opgeroepen. De aanwezige vliegtuigen De 65 Amerikaansche vliegtuigen, die *t Fransche vliegtuigmoederschip „Béarn” indertijd na het ineenstorten van Frank rijk naar Martinique bracht, staan thans op een omheind veld bij Pointe des Sa bles en zijn voor het grootste deel niet startklaar, daar de autoriteiten de belang rijkste instrumenten, de bewapening en benzine-leidingen hebben gedemonteerd. Bovendien zijn de benzinetanks geledigd, opdat de binnenwanden door de loodhou dende brandstof met hoog octaangehalte niet zullen worden aangetast. De vlieg tuigen verkeeren in betrekkelijk goede conditie, behalve de stofbekleeding van de stuurvlakken, welke geleden heeft onder de inwerking van de tropische regenbuien en de heete zonnestralen. Onder deze om standigheden zullen ze nauwelijks aan zware eischen kunnen voldoen. Er bevin den zich 6 Brewster „339” jachtvliegtui gen onder, die door België zijn besteld en de Belgische nationale teekens voeren. werken, die werden uitgevoerd. De pa tiënten stelden het gebodene, blijkens het langdurig applaus na ieder nummer, op hoogen prijs. Als eerste nummer brachten Jiswalda van Ittersum en Berend Dieker hof 2 duetten van Henschel ten gehoore. Daarna zong Jiswalda van Ittersum twee liederen van R. Strauss, t.w. „Allersee- len” en „Zuneigung”. Wim van Scheyndel zong een aria uit Verdi, terwijl Berend Diekerhof volgde met twee liederen van Dvorak. Jiswalda van Ittersum zong vervolgens Romance, cloches en aria uit l’Enfant Prodique van Debussy. Een aria uit Faust van Wim van Scheyndel. 3 liederen van Schubert van Berend Diekerhof, een duet uit „Car men” van Jiswalda van Ittersum en Wim van Scheyndel en een duet uit de „Pêcheurs de perles” van de beide zan gers besloten het programma. ZILVEREN JUBILEUM J. WETSELAAR Heden herdacht de heer J. Wetselaar, behanger, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma Pander. De jubilaris werd ontvangen bij de directie, waar hij werd toegesproken en een ge schenk onder enveloppe in ontvangst mocht nemen. Daarna werd hij door het personeel ge huldigd en toegesproken door den mees terknecht W. Groen. Uit naam van het personeel werden hem een enveloppe en. bloemen aangeboden. JONGEN DOOR TRAM AANGEREDEN Op de Escamplaan is vanmorgen om streeks half 10 de 13-jarige jongen KO. van de Renswoudelaan, door eigen onvoor zichtigheid aangereden door een tram wagen van lijn 6. Hij' kreeg schaafwonden aan hoofd en handen en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij is opgenomen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2