VICKS HOESTBONBONS Scherpe Wind maakt Uw keel droog en effent den «g?" weg voor verkoudheden.' Verzacht en maak Uw keel vochtig met BINNENLAND RECHTZAKEN Bonaanwijzingen Welken distributiebon heeft men noodig 1 117 Ongeregeldheden te Amsterdam 4 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI en Een Nederlandsche S.S.-man vertelt Hygiënisch bereid en verpakt. of koffie 8 D 02 06 91* 01 05 nieuwe kaart 04 nieuwe 03* 87 oude krt 44 oude krt 57 oude krt 92 oude krt 31 oude krt 102* 19 32 45 58 oude krt 01 02 02 01* Ongeregeldheden te Utrecht Productie van turf 02 thans voor boter en vet HAAGSCHE COURANT Vrijdag 14 Febr. 1941 Concert te Utrecht ten bate van Winterhulp Nederland Het slachten van schapen Gedeeltelijke kwijtschelding van een voorschot boter HAARDEN. KACHELS 40 04 CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 8. 9 en 10 van de bonkaart Haarden—Kachel* en 02 03 28* 2e bl. pag. 2 Duitsch-Nederlandsch-Bdgische cementovereenkomst ARTIKELEN Tijdvak waarin geld Hoeveelheid d Febr t/m 16 Maart N.V.V. deelt het van SUIKER 1 kilogram worden. 18 Jan t/m 14 Febr. 1 kilogram 28 Dec. t/m 21 Febr. 100 gram 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 25 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram 100 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 500 gram 27 Jan. t/m 16 Febr. KAAS 400 gram 27 Jan. t/m 23 Febr. één ei EIEREN één ei EIEREN één ei EIEREN 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 Jan. t/m 30 April 100 gram niet in restaurants e. d. als boven als boven BLOEMKAART. 27 Jan. t/m 23 Febr. BOTER- OF VETKAART. 100 gram carbonaden 1.45. idem zonder van 75 gram 100 gram N.B. 1000 gram 1 kilogram; 600 gram 1 pond; 100 gram 1 on». gesloten 1 r Ontspanningsmiddag in de Persil fabrieken 80 Dec. t/m 23 Febr. 20 Jan. t/m 23 Febr. Keukenzout van Boekelo. 13’/a ct. p. Kilo-pak. 3 liter 2 Liter Er komen nog nadere mededeelingen over peulvruchten THEE ..I PEULVRUCHTEN: erwten capucij- ners. bruine of witte boonen 125 gram 150 gram 100 gram als boven 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 125 gram 17 Febr. t/m 26 Febr. extra t/m 2 Maart, 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart. 1 Febr t/m 9 Febr. extra t/m 16 Febr. Maandag 17 Febr. t/m 16 Maart BOTER of margarine 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart, echter niet in restaurants e. d. 10 Febr t/m 16 Febr. extra t/m 23 Febr. nieuwe Bonkaart Algemeen nieuwe Bonkaart Algemeen oude krt nieuwe Bonkaart Algemeen kaart nieuwe kaart oude krt nieuwe Vleesch- kaart nieuwe Vleesch- kaart nieuwe brood kaart nieuwe brood kaart t per bon 7o gram ;erookt of gekookt varkens-, rund-, TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak J voor af winkel en inclusief J aan huis verhoogtTmet ten hoog- 2 van een pond per bezorging. 160 gram ,.w 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven 03 17 Febr. t/m 23 Febr. nieuwe extra t/m 2 Maart, echter brood kaart Het A.N.P. meldtWoensdagavond heb ben zich te Utrecht botsingen voorgedaan tusschen W.A.-mannen er andersgezinden uit het publiek in de omgeving van de Tolsteeg en de Albatrosstraat, die klaar blijkelijk het gevolg waren van het feit, dat dezer dagen bij een in laatstgenoemde straat wonenden W A.-man de ruiten wer den ingegooid. Het kon tot nog toe niet geheel worden opgehelderd, of de W A.- mannen een vergeldingsactie op het oog hadden of dat zij een herhaling van het genoemde incident wilden voorkomen Door de duisternis was het niet mogelijk, zich een goed beeld te vormen van hetgeen zich precies heeft voorgedaan. Spoedig na het verschijnen van de W.A.-mannen kwam het althans tot vechtpartijen, en zelfs is er op de W.A.-mannen geschoten. Er zijn ver schillende gewonden gevallen, waarvan een ernstig, namelijk de W.A.-man L., die een schot in de hartstreek heeft gekregen. Eenige gewonden, waaronder de genoemde W A -man werden naar het ziekenhuis ver voerd. Andere gewonden zijn ter plaatse verbonden en naar huis gebracht. Het onderzoek is nog gaande SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PETROLEUMZEGELS Koken 9—99— Verlichting 10 Febr t/m 16 Febr 7 dagen extra t/m 23 Febr., echter niet in restaurants e. d. 6 Febr. t/m 16 Febr. extra t/m 19 Febr. De secretaris-generaal van het depar- ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald dat de hoeveelheid dagwerken SUIKER --- MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed t. oe: aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Vleesch en vleéschwaren Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Woensdag 26 Fe bruari a.s. geeft elk der vier met ,,02 vleesch” gemerkte bonnen van de laatst uitgereikte vleeschkaart recht op het koo- pen van 100 gram vleeesch, been inbegre pen, of een rantsoen vleeschwaren. De met ',,02 worst, vleeschwaren” gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 26 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren. dat kan worden gekocht, bedraagt voor gerot' of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten. 100 gram voor gekookte worst soorten. rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier- brood en 150 gram voor bloedworst. Peulvruchten Omtrent de distributie van peulvruch ten zullen nog nadere mededeelingen wor den gedaan. 3 Febr t/m 9 Febr. 7 dagen extra t/m 16 Febf., echter niet in restaurants 2. d. De persdienst mede. Reeds tweemaal heeft de N.V.V ge meenschap Vreugde en Arbeid een werk- pauze georganiseerd en beide concerten zijn, ondanks de vele moeilijkheden, wel ke overwonnen moesten worden, een groot succes geworden. Als derde in deze reeks concerten or ganiseert Vreugde en Arbeid Donderdag 20 Februari a.s. in de Persil fabrieken te Jutphaas een groot concert, dat uitge- gebreid zal worden met diverse attracties en dat behalve de werkpauze een groot deel van den middag in beslag zal ne men Het concert wordt wederom ver zorgd door het Nationaal Orkest onder leiding van Theo Koning, terwijl Leo Reeker als conferencier zal optreden. Vreugde en Arbeid zet haar werk on verstoord voort; het groote succes, dat haar ten deel is geworden bij de eerste werkpauzeconcerten is voor haar een stimulans om de ontspanning in den arbeid steeds actiever ter hand te ne men en het peil van deze ontspanning steeds beter te doen worden De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Fe bruari a.s. geeft de met „02” genummer de bon van de laatste uitgereikte boter en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met ,,02” genummerde bonnen, welke op 2<. Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s. DIEFSTALLEN TEN NADEELE VAN DEN STAAT DER NEDERLANDEN EN DE DUITSCHE WEERMACHT Voor de Rotterdamsche recht bars stonden 24 personen terecht, die zich aan kettinghandel en diefstal ten nadeele van den Staat der Nederlanden en de Duit- sche Weermacht hadden schuldig gemaakt. In September van het vorige jaar kwam de politie te Gouda door een toeval op het spoor van een complot van Ketting- handelaren. Bij een taxi-onderneming al daar werd een groote hoeveelheid levens middelen aangetroffen, terwijl voorts bleek, dat er vee clandestien was ge slacht en verkocht. Bij een diepgaand on derzoek kwam bovendien aan het licht, dat er. bij den Op bouwdienst te Gouda diefstallen van belangrijke hoeveelheden levensmiddelen en goederen waren voor gekomen. In verband daarmede werd een groot aantal personen gearresteerd De 37-jarige managemeester J. F S had levensmiddelen en goederen ge stolen. De voormalige majoor van den Opbouwdienst W. van der Meuien ver klaarde, dat het grootste deel der gesto len goederen toebehoorde aan de Duit- sche Weermacht. De officier van justitie merkte ten aanzien van alle te Gouda gepleegde dief stallen op, dat deze alleen konden gebeu ren door de groote wanorde, die er in dat corps heerschte. Geen der verdachten zijn beroepsmisdadigers; de over hen uit gebrachte rapporten waren onverdeeld gunstig. Tegen dezen verdachte eischte spr 2 maanden gevangenisstraf met af trek In de zaak tegen den 33-jarigen ad ministrateur A J. G. achtte de rechtbank het onderzoek onvolledig. Verdachte had een aantal goederen mee naar huis geno men. Getuige van der Meuien verklaarde, dat er inderdaad een instructie was ge geven. dat bepaalde goederen meegeno men moesten worden. De 31-jarige koK F A. W R. hoorde 2 maanden gevange nisstraf tegen zich eischen en de 25-jari- ge fourier C M. H., die goederen had ver kocht tot een bedrag van totaal 250. 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen den 24-jarigen bakker D. G. B., den 26-jarigen garagehandelaar C. M en tegen den 25-jarigen hande laar A van H., allen te Gouda, eischte de officier 2 maanden gevangenisstraf wegens heling. Zij hadden van den vori- cen 'verdachte hoeveelheden goederen en levensmiddelen gekocht. wetende, dat deze van diefstal afkomstig waren. Tegen vijf particulieren, inwoners van Gouda, eischte de officier 6 weken ge vangenisstraf, terwijl twee huisvrouwen 100 boete subs. 20 dagen hechtenis tegen zich hoorden eischen. De wachtmeester J. A. de K., die met behulp van den grondwerker H L. B. een aantal kachels uit een militaire opslagplaats had ont vreemd en verkocht, hoorde, evenals B. 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich eischen. terwijl tegen twee andere personen, die een kachel hadden gekocht 6 weken gevange nisstraf werd geëischt Tenslotte eischte de officier tegen den 41-jarigen kleerma ker H B S. en tegen den 55-jarigen koopman W J S die beiden een groote hoeveelheid gestolen kleedingstukken hadden gekocht en gedeeltelijk weer ver kocht 4 maanden gevangenisstraf, terwijl tegen vijf burgers, die kleeding van nen hadden gekocht. 6 weken gevangenisstraf werd geëischt Uitspraken 24 Februari a.s. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit Is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”, als boven penvet 1.25. Deze prijzen gelden m guldens vleesch per k.g., ai „„ikci omzetbelastingbij bezorging i mogen zij worden verhooga met ste 5 cent per pond of gedeelte voor de productie van fabrieksturf gedu rende het tijdvak van 1 Maart tot 15 Juni 1941, welke door de georganiseerden bij de Nederlandsche Turfcentrale gezamen lijk mag worden geproduceerd, het aantal van 40.000 niet te boven mag gaan. De hoeveelheid huisbrandturf, welke mag worden geproduceerd, mag voor zoover het baggerwerk betreft niet meer dan 50.000 en voor zoover het persturf betreft niet meer dan 400.000 duizend tallen bedragen 110 k g 450 stuks <200 kg.) baggerturt; 175 k g fabrieksturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 200 kg overige soorten turf Gedurende het tijdvak van 1 tot en met tg Februari geven de met „een eenheid brandstoffen vierde periode' en de met «een aenneio coke» vierde oeriode" gemerkte oonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartlering.1 Gistermiddag heeft wethouder rvan Meurs te Amsterdam de tweede gemeen telijke centrale keuken, welke gevestigd is in een der gebouwen van de centrale- Oost aan den Hoogte Kadijk, officieel geopend in tegenwoordigheid van eenige raadsleden en andere autoriteiten. Behal ve dat een tweede keuken in dienst is gesteld, is ook het aantal uitgiftelokalen voor warm voedsel met twee vermeerderd, zoodat thans op negen plaatsen in de stad voedsel wordt uitgereikt. UITGESLOTEN SLAGERS Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in onriogstijd deelt mede, dat we derom dertien slagers wegens het frau duleus slachten van varkens of het voor handen hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Ne derlandsche veehouderijcentrale is uitge sloten. Tegen alle betrokkenen is proces-ver- baal opgemaakt. Suiker Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „06” genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart alge meen” recht op het koopen van een 1 k.g. suiker. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het tijdvak waarin de met „06” genum merde bon is geldig verklaard op Maan dag inplaats van op Zaterdag begint te loopen. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN MIDDELBURG Het was te verwachten, dat de gemeen- tebegrooting van Middelburg voor dit jaar wat lang op zich zou laten wachten, in verband met hetgeen verleden jaar in de Zeeuwsche hoofdstad heeft plaats ge had en dat zij weinig mooie perspectieven zou te zien ;even. Thans is het ontwerp bij den gemeente raad ingediendhet wijst een ongedekt tekort aan van ƒ355.104.83. Alleen door dat thans geen extra-bijdrage van bet Rijk mag worden geraamd, ontstond een tekort van 160.800, zijnde de totaal som van extra- en belastingbjjdragen. die krachtens de vroegere voorschriften zouden mogen worden geraamd. Verschil lende bedragen moesten worden vermin derd als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand en o.a. werden de be drijfswinsten 41.000 lager geraamd. De hoofdoorzaak van het tekort moet worden gezocht in belangrijk lagere raming »an verschillende ontvangsten. De zeer belangrijke kosten, welke voort vloeien uit den wederopbouw in de ruim ste beteekenis, zijn niet in den gewonen dienst geraamd. Hiervoor is voorloopig een stelpost van 1.000.000 opgenomen op den kapitaaldienst. Hoe deze kosten zullen worden gefinancierd is nog niet bekend, doch B. en W. meenen op goede gronden te mogen aannemen, dat het Rijk hiervan een zeer belangrijk deel zal dragen. B OTER of margarine of vet Samenwerkende omroepvereenigingen Onder auspiciën van den Nederlana- schen Omroep zal morgenmiddag in „Tivoli" te Utrecht een concert worden gegeven ten bate van de Winterhulp Dit zal dan het tweede groote concert zijn, dat door den gemachtigde voor de con centratie van de radio-omroepvereenigin- gen zal worden georganiseerd, nadat in Amsterdam de première is geweest. Was toen door de haastige voorbereiding het succes van het concert niet evenredig met de hooggespannen verwachtingen, thans hebben de organisatoren goeden moed, dat de groote zaal van „Tivoli” uitver kocht zal zijn. Dit concert waarvan de opbrengst geheel en al ten goede komt voor het werk van de Winterhulp, is be doeld als een manifestatie van eenheid op het zoozeer versplinterde terrein van den omroep. De vier groote omroepvereenigingen besloten de handen ineen te slaan, leder van hen stond voor dit doel de beste ar- tisten af en zoo kon een programma wor den samengesteld, dat zelfs den meest- verwenden luisteraar verbaasd zal doen staan. Was in het programma, dat in Am sterdam ten gehoore werd gebracht, een deel gewijd aan de klassieke muziek, men heeft dit keer voornamelijk getracht voor al een amusementsprogramma samen te stellen. Doch tevens is daarbij gestreefd het peil zoo hoog mogelijk op te voeren en wie ziet, welke eminente krachten aan dit concert zullen deelnemen, zal moeten erkennen, dat het moeilijk is een beter programma aan te bieden. Wanneer men dan bovendien in het oog houdt, dat men een prachtig concert kan bijwonen voor weinig geld en dat dat geld enkel en al leen bestemd is voer behoeftige Neder landers, dan mag de verwachting Worden uitgesproken, dat voor deze muziek-mani- festatie een zeer groote belangstelling zal bestaan. Reeds hebben ruim 800 arbei ders, werkzaam in een kamp te Zeist, te kennen gegeven, dat zij van de partij zullen zijn. Hun werkgever heeft hun juist met het oog op dit concert den och tend vrij gegeven en zoodoende zullen zij Zaterdagmiddag allen present zijn in „Tivoli” Vóór de pauze zal een Weensch pro gramma worden uitgevoerd, waaraan een radio-sympohnie-orkest onder leiding van Joseph Holzer en de sopraan Corry Bijs ter zullen medewerken; na de pauze zal een bont programma worden uitgevoerd. De uitvoerenden zijn het Avro-musette- ensemble onder leiding van Frans van Capelle, het Kro-amusementsorkest onder aanvoering van Marinus van 't Woud, verder het Vroolijk Klaverblad, het Vara- dansorkest onder leiding van Theo Uden Masman en de bekende artisten Lou Bandy, Albert de Booy en Gijs Daalhui zen, die beurtelings als conferencier zul len optreden, terwijl tenslotte voor het voetlicht zullen treden Jas Doets. trom pet; Nina Dolce, viool, en de komiek Ko- bus Kuch. Het concert zal door de radio worden uitgezonden. Alle medewerkenden nemen geheel belangeloos aan dit concert deel Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Fe bruari a.s. geeft de met „05” genum merde bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen” recht op het koopen ran een ei. De bonnen, welke op 23 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart niet ge bruikt mogen worden in hotels, restau rants e.d. Bij beschikking van de secretarissen- generaal der departementen van Water staat en van Financiën daarbij handelende krachtens de verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied van 21 Juni 1940 no. 23 is de vordering van het Rijk op de N V West- landsche Stoomtramweg Maatschappij, gevestigd te ’s-Gravenhage, wegens ren- Een vermanend woord van den heer Asscher tot zijn rasgenooten Op verzoek van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, heeft een commissie van ver tegenwoordiging voor de Amsterdamsche Joden, de bewoners van de oude Joden buurt in de hoofdstad, waar zooals be kend de laatste dagen ongeregeldheden hebben plaats gehad, gistermiddag opge roepen voor een korte bijeenkomst in de groote zaal van de Diamantbeurs aan het Weesperplein. De opkomst was zóó groot, dat twee bijeenkomsten noodig waren. Beide kee- ren was de zaal geheel gevuld, zoodat vastgesteld kan worden, dat circa 4000 be woners van deze buurt aan den oproep gehoor hebben gegeven. De eenige spreker in beide vergaderin gen. de heer Asscher, voorzitter van ge noemde commissie, richtte een vermanend woord tot zijn rasgenooten en bracht met nadruk naar voren, dat in de toekomst elke nieuwe poging tot het verwekken van incidenten, zooals zich in de laatste dagen hebben voorgedaan, moet worden voorkomen en dat allen hun vuur-, slag- of steekwapen of eenig ander wapen tot hedenmiddag 1 uur op het politiebureau aan het Jonas Daniël Meyerplein straffe loos konden inleveren Degene, bij wien alsnog wapens zouden worden aangetrof fen. stelt daarmee zichzelf aan de zwaar ste straffen bloot en brengt vele anderen in gevaar. Tenslotte uitte spreker de ernstige waarschuwing, dat de Duitsche autoriteiten geen nieuwe wanordelijkhe den zullen dulden en tevens afdoende maatregelen zullen treffen om ze in de toekomst onmogelijk te maken. Na deze toespraak sloot de heer Asscher de bijeenkomst, die beide keeren een rustig verloop had. De prijzen van schapenvleesch De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft bepaajd, dat door de Ned. veehou derijcentrale alleen ontheffing mag wor den verleend van het verbod, gesteld in het slachtverbod 1940 schapen ten aan zien van schapen, welke door haar zijn gekocht en verkocht met bestemming opj te worden geslacht en voor de gevallen, waarin ten genoege van de Nederland sche veehouderijcentrale is aangetoond dat het dier in nood moet woraen ge slacht. Voorts zijn de prijsgrenzen vastgesteld, binnen welke bovengenoemde centrale de schapen, bestemd voor slachting, koopt. De prijzen, waarvoor schapenvleesch aan uiteindelijke verbruikers ten hoogste mag worden te koop aangeboden en ver kocht, zijn de navolgende: Bout met been, schouder met been, va.xbv.oa.dou 1.4v>, idem zonder been ƒ1.60, borst en nek ƒ1.25, rauw scha- 3 Febr t/m 9 Febr 7 dagen extra t/m 16 Febr., echter niet in restaurants e. d. Brood en gebak Gedurende het tijdvak van Maandag 17 Februari tot en met Zondag 23 Fe bruari a.s. geeft elk der met „03” genum merde bonnen van de nieuw uitgereikte broodkaart, recht op het koopen van on geveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „03” genum merde broodbonnen recht op het koopen van ’n rantsoen gebak. (Zie onze bonnen staat; voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke daarop niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt.) De op 23 Februari nog nie gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 24 Februari tot en met 2 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. of margarine AFDEELING CULTUURBESCHERMING EN WETENSCHAP AAN HET DE PARTEMENT VAN OPVOEDING De afdeeling Kunsten en Wetenschap pen van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft een naamsverandering ondergaan en heet thansAfdeeling Cultuurbescherming en Wetenschap (bij verkorting C.W.). Zij is thans gevestigd aan den Wassenaarsche- weg no. 6 te ’s-Gravenhage. Het telefoon nummer is gebleven 116390 (intercommu naal m m m). De taak der afdeeling is dezelfde ge bleven. behalve dat daaraan is toege voegd de zorg voor de natuurbescher ming en de heemkunde, terwijl de be hartiging van de hedendaagsche kunst en de belangen der hedendaagsche kunste naars zijn overgegaan naar het nieuwe ingestelde departement van Volksvoor lichting en Kunsten. De bemoeienis met het kunstonderwijs blijft onder het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming berusten. Tenzij tevoren anders is afgesproken, zal de chef van de afdeeling Cultuurbe scherming en Wetenschap, mr. J. K. van .der Haagen, bezoekers bij voorkeur ont vangen op Donderdagmiddag. CENTRALE KEUKENS IN DE HOOFDSTAD Gistermiddag heeft wethouder F. van de bonnen 15 t/m 24 van de bonkaart Centrale Verwarming is verlengd tot en met 14 Februari a.s. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde. 250 k.g. Briketten, geheel of gedeelteijk Vervaardigd van uitval en/of af val van turf. 75 k.g. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstof fen. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 hJ. 1 EENHEID is gelijk: h.l van max 75 k.g. anthraciet, steen kolen industrie- of eierbriketten. 2J h.l kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturt; 2 h.l. (max 100 kg.) cokes (ook gas cokes). oruinisoolbriketten: 50 gram 1 tube 1 pot 8R00DB0NB0EKJE. 10 Febr t/m 16 Febr. 7 dagen extra t/m 33 Febr., echter niet in restaurants e. d. Het A.N.P. meldt ten vervolge op het ons gisteren ter opneming toegezondene Hoewel de dienst in de SS-kazerne vrij wel ononderbroken doorgaat en zelfs in de korte oogenblikken van rust nog vele plichten op de mannen rusten, hebben wij toch gelegenheid gehad enkele Nederlan ders afzonderlijk te spreken. Dus niet in de kamer, waar de kameraden elkaar telkens het woord ontnemen, elkaar aan vullen en verbeteren, maar ergens in de kazerne, waar onze gesprekken niet ge stoord konden worden. Daar hebben we enkele jongemannen rustig laten uitspre ken over hun idealen, die zij sedert lang koesterden, over de vreugde, welke zij beleefden, toen zij in staat werden ge steld feitelijk iets te doen om hun ideaal naderbij te streven, over hun prettige ondervindingen, hun moeilijkheden en lasten Men zou, zoo constateerden wij, de groep Nederlanders, die zich aanmeldde, in twee deelen kunnen splitsen de idea listen die zuiver en alleen voor hun ideaal willen strijden, en de materialisten die met hun aansluiting bij de SS- Standarte Westland een betere plaats in de wereld van straks probeeren te ver werven. Het is bekend, dat bij de wer ving van vrijwilligers voor de SS ook inderdaad den nadruk wordt gelegd op het feit, dat de SS-man na beëindiging van den dienst bij de verwerving van een positie in de burgermaatschappij door de autoriteiten zal worden gesteund. Ieder zal naar eigen aard en aanleg wor den geholpen. De Nederlander zou geen Nederlander zijn, indien deze bepaling hem niet lokte. Met deze gedachte zijn dan ook verschei dene jonge landgenooten naar München gegaan. Maar het verwonderlijke is, dat zij op het oogenblik allen zonder uitzondering het ideaal voorop stellen. ,.Ik voelde al lang”, zoo zei er een van hen, „dat wij Nederlanders in den strijd van Duitschland niet achter moes ten blijven. Toen mij de kans werd ge geven, heb ik dan ook geen oogenblik geaarzeld deze met beide handen aan te grijpen. Is het niet een eer en een gunst, dat wij de grauwe uniform van Duitsch- land’s politieke soldaten mogen dragen Is het niet een eer, dat wij waardig zijn gekeurd het onze tot den grooten strijd tusschen twee wereldbeschouwingen bij te dragen Iedereen, die voelt, dat Ger- maansch bloed door zijn aderen stroomt, moet deze taak op zich nemen, vrijwillig, blij en trotsch, omdat hij mee kan wer ken aan de schepping van een nieuwe wereld”. Telkens kwamen wij bij onze gesprek ken dezelfde uitlatingen tegen. De een wist zich beter uit te drukken, omdat fijn opleiding hem in staat stelde zijn gedachten gemakkelijk vorm te geven, eén ander zei het misschien wat onbe holpen, maar beide categorieën hadden dezelfde fierheid, denzelfden trots, dezelfde zekerheid. „Och, ik begrijp, dat er Nederlanders zijn, die ons volkomen misverstaan, maar in mij leeft de overtuiging, dat wij iets groots doen voor ons vaderland. Ziet u, dat moet men overdenken. lang en diep. Wij worden gevormd en ,met de kennis, welke wij hier verwerven, zullen wij ons later voor ons vaderland nuttig maken; Wij blijven dan ook in alle opzichten' Nederlanders. Sterker nog. onze vader landsliefde groeit en wordt sterk. Wij zien den weg. welke ons land moet gaan om zijn vroegere grootheid te herwinnen. Het betreden van dien weg beteekent de verwijdering van vooroordeelen, het be teekent een kennis van onze historie, inzicht in de wereldpolitieke verhoudin gen van vroeger en de wetenschap, dat wij straks, onder andere omstandigheden, onze eigen plaats in het Europeesche ©economische en politieke bestel zullen innemen. Daarvoor wenschen wij te strij den met alle krachten, die in ons zijn. Daarvoor weten wij ook offers te brengen". Wij vroegen uiteraard ook nog hoe de dienst was. „Uitermate zwaar. Laat ik het zoo uit drukken iemand, die er geen plezier in heeft, die niet weet waarvoor hij het doet, behoeft niet naar München te ko men Hij zal het er geen veertien dagen uithouden. Maar voor hem die een be paald doel wil bereiken, is niets te veel Ja. de dienst is hard, soms valt die dag taak zeer zwaar. Maar wij weten waar voor wij het doen. Dan tellen geen moei lijkheden en lasten Dan telt slechts de uitslag”. ..Er waait een frissche wind door den geest van de Nederlandsche jeugd Er zijn pioniers vooruit gegaan. Zij verken nen den weg en wijzen de richting aan hen die na willen komen”, zoo zegt men te München „De Nederlanders in de SS-Standarte Westland hebben hun weg gevonden en gaan doelbewust voort, zeker van zich zelf zeker van de juistheid der stellin gen. welke hun worden geleerd. Neder land kan voordeel hebben van deze man nen. die in een harde strenge opleiding zijn gevormd tot strijders, die zich In de toekomst geheel voor hun land zullen in zetten” Zoo hoorden wij het uit den mond van onze landgenooten. SS-mannen in München. Wij gaven het weer voor de Nederlandsche lezers, opdat dezen mogen zien, hoe er gewerkt wordt in München en hoe de Nederlanders daar denken, die alles over hebben voor hun ideaal. RUND*, KALFS- Ot VARKENS* VLEESCH been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren, Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten b.v ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch pekelvleesch, Gelder- sche rookworst plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Per oon Kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Van 25 Jan tot 28 Febr. zijn geldig: BON Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie 11 1? 1T Vaste Brandstoffen oc x_ m Vaste Brandstoffen nieuwe boter- of vetkaart nieuwe boter- of vetkaart oude krt VLEESCHKAART. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART telooze voorschotten ten behoeve van de uitbreiding van den Westlandschen Stoomtramweg met lijnen van ’s-Gra- venzande naar den Hoek van Holland, van Naaldwijk naar Maassluis en van den Maaslandschen Dam naar Delft, alsmede ten behoeve van verlegging van den Westlandschen Stoomtramweg te Mon ster. ingevolge de wetten van 10 Juli 1900 1 Jul* 1909 en 28 December 1926 tot een gezamenlijk bedrag van 758 667 gedeel telijk kwijtgescholden en is deze vorde ring teruggebracht tot 379.333,50. Het D N B meldt uit Berlijn: Bij de onlangs gesloten cementovereenkomst tusschen Duitschland, Nederland en Bel gië over de voorziening van de Neder landsche cementmarkt is aan de Neder landsche industrie het grootste quantum toegekend krachtens de overweging, dat voor de voorziening van een markt in de eerste plaats de eigen industrieele capa citeit in aanmerking komt. Het Nederlandsche quotum bedraagt derhalve naar thans vernomen wordt. 55 pCt. tot een afzet van 400.000 ton cement en 45 pCt. van wat boven deze hoeveelheid geleverd wordt De invoer uit Duitschland en België wordt tusschen deze beide landen gelijk op verdeeld Doel van de kartelovereenkomst is. naar men weet, de samenwerking van de drie industrieën voor de voorziening en instandhouding van de Nederlandsche markt Over de ontwikkeling hiervan kunnen slechts moeilijk voorspellingen gedaan worden In de afgeloopen laren bewoog de Nederlandsche behoefte zich Ehen 0 8 en 1 millioen ton Voor de toekomst za' het van beteekems zijn in wplke mate de bestaande bouwplannen in Nlderiand verwezenlijkt kunnen wor den

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6