I I 3 l 1941. No. 17802. boven het Kanaal De Führer ontvangt Zuidslavische ministers De actie der Engelsche parachutisten Calabrië de VERDUISTEREN „Vrije jacht” Zaterdag 15 Februari. i I ft A i A a A 1 a A i voor van in van Vraagstukken gemeenschappelijk belang besproken Negen Engelsche machines neergeschoten het hoog- Eritrea Berlijn en de ontmoeting Mussolini-Franco s 1 a A I A De strijd in gebergte Hedennacht van 6,52 uur n.m. I tot 8,55 uur v,m. Vernielingsplan mislukt dank zij spoedige omsingeling Engelsche bommen eischen 15 dooden, 12 zwaar- en 25 licht gewonden Decoux over de vredes onderhandelingen Thai- land-Indo-China De inspecties prijsbeheersching vangen haar werkzaamheden aan „Tag der Deutschen Polizei” I Zondagnacht van 6,54 uur n.m. tot 8,53 uur v.m. Duitsch verdragend geschut in actie van Massaoea behoort tot de warmste plaatsen ter wereld a A a A 2 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Groote materieele schade, voor* al in het Oosten des lands Engelsche aanvallen op Zuid-Noorwegen Engelsche blokkademaatregelen tegen Roemenië Londen bevestigt verlies zes schepen Afstand van eilanden in de Mekong Een Duitsche persstem over den aan val op het Britsche convooi Maan: 15 Febr. op 11.44 uur nam.; 16 Febr. onder 10.53 5 uur v.m.; 17 Febr. op 1.02 u. v.m., onder 11.25 uur v.m.; 18 Febr. op 2.17 uur v.m.; 5 onder 12.02 nam. V Italiaansche aanval op Kreta 5 g Reeds verschillende belang rijke straffen uitgedeeld Ter gelegenheid van den in Duit-schland traditioneel geworden ,,Tag der Deutschen Polizei” werd hedenmorgen op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan alhier een herdenking gehouden ter nagedachtenis aan gevallen kameraden (Polygoon) Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Ziekenvervoer by nacht: 5 No. 773503 5 Nomoera overhandigt geloofsbrieven aan president Roosevelt COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIËN: kan worden. tus- Rome zocht worden, dat in het struikgewas Tot heden werden in totaal geteld 19 dooden, onder wie vier vrouwen en drie kinderen. Twaalf personen wer den zwaar gewond, onder wie ze* vrouwen, terwijl 25 menschen licht gewond werden, waaronder verscheir dene kinderen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Er werd ook schade toegebracht aan verscheidene kleine binnenschepen. Een waterleiding is gedeeltelijk vernield; in een gemeente is ook de gasleiding be schadigd. Bovendien werd groote glas schade aangericht. In een plaats werd vanuit een vliegtuig in het wilde weg machinevuur afgegeven, blijkbaar met het doel schrik en ontzetting onder de burgerbevolking te veroorzaken. Het valt niet te verwonderen, dat deze luchtaanvallen onder de burgerbevol king talrijke slachtoffers hebben ge maakt gemaakt en carabinieri vormden in sa menwerking met militie, politie en mili taire organisaties van de fascistische partij een net van bewakers en organi seerden terstond een drijfjacht, waar door de parachutisten in een zeer be- narden toestand kwamen. Daar zij zoo spoedig omsingeld waren, konden zij hun plannen niet ten uitvoer leggen en zij moesten zich in de bosschen verber gen om aan een gevangenneming te ont snappen. strijd van het Duitsche rijk tegen eiland in een nieuwe phase treedt. de- toe- A A a A A A a A A A S a A A a A a A a a A A I A A a A Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 I Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. die niet in een schuilkelder de wijk had genomen, werd gedood. Drie leden van de weermacht werden gewond. Er is geenerlei militaire of economische schade ontstaan. In den afgeloopen nacht is het Engel sche luchtwapen boven ons land veel actiever geweest dan in de laatste 14 dagen het geval is geweest. Een groot aantal plaatsen, vooral in het Oosten des lands, hebben van de bommen te lijden gehad. Een aantal bommen kwam, als gewoonlijk, in het vrije veld terecht, maar verscheidene bommen troffen dit maal in het bijzonder woonwijken, die zwaar geteisterd werden. De aange richte materieele schade is dan ook zeer ernstig. Twee Engelsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een aanval on dernomen op Zuid-Noorwegen. Zij wier pen bommen op Haugesund. Êen burger, Zes woonhuizen werden volkomen vernield. Twintig huizen zijn zwaar beschadigd en ongeveer 400 woonhui zen kregen lichte schade. Een groot aantal huizen moest worden ontruimd. Ook een klooster werd beschadigd. Uit Salzburg meldt het D.N.B.: De Führer heeft gisteren in tegenwoordig heid van den minister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, den Zuid- slavischen premier Zwetkowitsj en den Zuidslavischen minister van buiten- landsche zaken, Cincar Markowitsj, op den Berghof ontvangen. De be sprekingen over vraagstukken van ge meenschappelijk belang werden ge voerd in den geest van de traditioneele vriendschappelijke betrekkingen tus- schen de beide landen. Italiaansche generaal gesneuveld Bij de gevechten in het gebied van Benghasi is generaal Tellera, commandant van het tiende leger, den heldendood ge storven. Hij was zwaargewond in gevan genschap geraakt en stierf enkele uren later. Luchtalarm in Londen Sedert de eerste avonduren is Londen gisteravond voortdurend door een aantal Duitsche gevechtsvliegtuigen aangeval len. De terugkeerende bemanningen mel den verwoestingen van voor den oorlog belangrijke doelen. De Britsche berichtendienst meldde, dat ook in andere deelen van Engeland rapporten over den aanval van Duitsche vliegtuigen zijn ontvangen. Britsche vliegtuigen boven West-Ouitschland In den afgeloopen nacht, aldus ver neemt het D.N.B., zijn sterke afdeelingen Britsche vliegtuigen boven West-Duitsch- land verschenen. De pogingen tot het aanvallen van militaire doelen of objec ten. welke voor de oorlogsindustrie van beteekenis zijn, werden door het krach tige afweervuur verijdeld. Door lukraak werpen van zijn bommen, kon de vijand slechts eenige woonhuizen beschadigen en hier en daar een brand veroorzaken, die Snel werd gebluscht. Schade van militaire of economische beteekenis is nergens aan gericht. Wel echter zijn er weer verschei dene burgers omgekomen en eenige ge wond. Naar „Associated Press” uit Londen meldt, heeft het Britsche ministerie voor de blokkade Roemenië geplaatst op de lijst van landen, op welke de contra- bande-oorlog en de bepalingen ten aan zien van den handel met vijandelijke landen van toepassing zijn. Het Ameri- kaansche agentschap meldt voorts, dat volgens een mededeeling van de Engel sche regeering Roemenië wordt be schouwd als een gebied, dat onder vijan delijke bezetting staat. De Britsche regeering heeft, nadat een Duitsch bericht melding had gemaakt van den aanval op een Engelsch convooi, waarbij 14 zwaargeladen schepen ver nietigd waren, 36 uur daarover gezwegen Pas na aankomst van een aantal schip breukelingen in een Atlantische haven heeft de regeering te Londen door Reuter het eerste bericht over de catastrofe doen publiceeren, aldus het D.N.B. In politieke en militaire kringen te ^Berlijn wijst men er op, dat de Britsche regeering ook nu nog maar een deel van de verliezen toegeeft en door Reuter heeft laten melden, dat 6 schepen tot zinken waren gebracht. Het Italiaansche Weermachtbericht van gisteren vermeldt, dat een groep Engelsche parachutisten, welke getracht had inrichtingen van openbaar belang in Zuid-Italië te vernielen, gevangen is genomen. Hieromtrent worden de vol gende bijzonderheden vernomen: In den nacht van 10 op 11 dezer wa ren parachutisten tusschen half elf en twee uur geland in de streek van Luca- nië en Calabrië. Deze parachutisten be schikten over automatische wapens en patronen en hadden stellig de bedoeling de waterstaatswerken in deze streek te beschadigen, een schitterende prestatie van het fascistisch bewind, welke krachtige hervatting van den landbouw in dit geheele gebied heeft mogelijk ge maakt, en voorts spoorwegen, bruggen, wegen, enz. Na hun landing bezetten de parachu tisten enkele boerderijen, waar zij een hunner achterlieten, die een been ge broken had. Kort daarop werd hij door carabinieri gearresteerd. Om de boeren om den tuin te leiden, hadden de Engel sche parachutisten zich aangemeld met den kreet: „Duce, Duce”. De Engelschen begaven zich naar de bronnen van het bevloeiïngsstelsel. Maar er was reeds in de streek alarm De Tuchtgevechten speelden zich eerst boven zee en later boven Zuid-Engeland af. De Engelsche aanvalspoging werd bij tijds opgemerkt. Duitsche jachtvliegtuigen stegen op met het bevel „.vrije jacht”, en gingen onmiddellijk tot hevige aanval len over. De Duitsche jachtvliegtuigen wierpen de Engelsche afdeelingen terug en zetten daarop een achtervolging in. waarbij de gevechten werden voortgezet boven Engelsch gebied. Alle Duitsche jachtvliegtuigen keerden behouden naar hun steunpunten terug. In de middaguren heeft gisteren het Duitsche verdragend geschut de beschie ting van belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland voortgezet. Ten aanzien van den nieuwen zwaren slag, welken Duitsche zeestrijdkrachten dezer dagen aan een Britsch convooi hebben toegebracht, schrijft het „Ham burger Fremdënblatt”, dat het tot zinken brengen van 14 schepen gelijk staat met het verlies van geweldige hoeveelheden oorlogsmateriaal en levensmiddelen. De strijd tegen de Britsche tonnage vormt een belangrijken factor in deze beslis sende oorlogsphase, nu aan het begin van het voorjaar het conflict tusschen continent en eiland de scherpste vormen zal aannemen. Bepaalde gezichtspunten zijn voor de beoordeeling der gebeurtenissen tijdens de wintermaanden en voor de beoordee ling der toekomstige gebeurtenissen van de grootste beteekenis. 1. Het slagveld, waarop de overwin ning bevochten wordt is en blijft het eiland en zijrr overzeesch net van ver bindingen. De strijd tegen de Engelsche aanvoeren moet nog pas goed beginnen en de beide iongste groote successen be haald op de Britsche convooien, mogen als een hoopvol begin beschouwd worden. 2. De pas toegebrachte slag is ook daarom van beteekenis, omdat de aan dacht gevestigd is op het eenige belang rijke tooneel van het oorlogstheater. De Britsche successen in Afrika blijken slechts te zijn, wat zij naar Duitsch oor deel altijd geweest zijn, parade-paardjes, die tijdens den winter moesten dienen om d<_ wereld te doen gelooven, dat het eiland zijn zwaarste beproeving te boven is. 3. Het is een vervelend geworden gebruik van de Britsche propaganda ter mijnen te stellen voor bepaalde plannen van het Duitsche rijk tegen het eiland en op papier overwinningen te vieren, wanneer deze gefantaseerde termijnen verstreken zijn. Duitschland bewijst dat het in het onbeperkte bezit is van het initiatief zoodra de eigenlijke beslissende het V i. en 7 u. v.n>.: 5 Hopelooze taak zeggen Japansche bladen De „Kokoemin Sjimboen” noemt de taak van den nieuwen Japanschen am bassadeur te Washington, admiraal No- moera, hopeloos. Reeds bij het vertrek zoo schrijft het blad, zijn de betrekkin gen tusschen de Vereenigde Staten en Japan zóó slecht geworden, dat het zen den van een ambassadeur beter achter wege had kunnen blijven. Het is duide lijk. dat zijn positie uiterst moeilijk is. Thans is het te laat om de Vereenigde Staten nog een keer tot bezinning op te wekken, want men is in Washington reeds te ver gegaan. De betrekkingen tusschen beide landen staan nu op het punt verbroken te worden. De Ameri-* kaansche steunpunten op Hawaii, de Philippijnen en andere plaatsen in de Stille Zuidzee worden dagelijks ver sterkt, terwijl ook de Pacific vloot voortdurend wordt verbeterd. Kortom, Zoo schrijft het blad, alles schijnt op een naderen van een oorlogstoestand te wijzen. Derhalve moet Japan volko men voorbereid en vastbesloten zijn. Italiaanach commentaar Over de ontmoeting tusschen Musso lini en Franco schrijft de hoofdredac teur van de „Giornale dTtalia”, dat de loop der gebeurtenissen te zijner tijd den concreten inhoud der politieke ont moeting tusschen de leiders der beide Latijnsche revoluties aan het licht zal brengen. De scijaarsche officieele mede- Jdeeling zegt veel meer dan een lange Duitsche tegenspraak Het officieele rapport van het Britsche luchtwapen uit Cairo van Donderdag heeft bekend gemaakt, dat alle Woensdag optredende Britsche machines zijn te ruggekeerd en bij de gevechtshandelingen van dien dag geen verlies is geleden. Daartegenover wordt van Duitsche zijde verklaard dat bij de luchtgevechten die Woensdag gehouden zijn in het kader van den Duitschen aanval op Malta, 3 Engel sche jagers van het type Hurricane zijn neergeschoten. Deze 3 vernietigde toe stellen behoorden tot een formatie van 12 Hurricanes, welke waren opgestegen ter bestrijding van de aanvallende Duit sche luchtstrijdkrachten. kleed in een khaki-overall, zij droegen een vliegerpet, waren gewapend met snelvuur- geweren en automatische pistolen en had den Italiaansch geld bij zich. Zij zijn aan het districtscommando overgeleverd Stefani meldt, dat Italiaan'che jacht vliegtuigen een aanval hebben onderno men op het vliegveld Eraciion op hex eiland Kreta. Ondanks het hevige afweer vuur daalden de vliegtuigen tot geringe heegte en plaatsten vervolgens hua brandoommen op de hangars en de an dere inrichtingen van het vliegveld, waar zware branden ontstonden De toestellen keerden behouden op hun ba«e= terug Griekenland roept reservisten op Naar de „Politika” uit Sa’oniki me'dt, heeft het Grieksche ministerie van lucht vaart tegen 20 Februari alle reservisten van de lichtingen 1933 en 1935, electri- ciens van de lichtingen 1930, 1932, 1933, 1935, 1936, 1937 en typografen, schilders en metselaars van de lichting 1938 opge roepen. Het ministerie van marine heeft alle reservisten uit Attica en Boeotië van de lichting 1936 en de ziekenverplegers uit het geheele land van de lichtingen 1930 tot 1940 opgeroepen. Zij moesten zich binnen 12 uur melden. De nieuwe Japansche ambassadeur Nomoera, heeft gisteren bij de overhan diging van zijn geloofsbrieven aan pre sident Roosevelt in de daarbij gebrui kelijke toespraak o.a. verklaard, dat de jongste ontwikkeling in de Japansch- Amerikaansche betrekkingen aan beide zijden van den oceaan groote bezorgd heid teweeggebracht heeft. Meer dan ooit is het thans noodig beter begrip voor de wederzijdsche positie aan den dag te leggen om de belangen en de welvaart van de beide naties te verze keren en daardoor den vrede in de Stille Zuidzee te bewaren. Hij, Nomoera is besloten, naar hij zeide, voor deze doeleinden alles te doen wat in zijn ver mogen is. President Roosevelt bevestigde in zijn antwoord, dat er in zeker opzicht een ontwikkeling in de betrekkingen tuc schen de Vereenigde Staten en Japan is, die bezorgdheid veroorzaakt. Hem is de verzekering van den ambassadeur welkom, dat deze besloten is al het mo gelijke voor het onstaan van een betere verstandhouding te doen. Nomoera kan er van verzekerd zijn, aldus Roosevelt, dat de Amerikaansche regeering hem te allen tijde behulpzaam zal zijn bij de uitoefening van zijn ambt. Het onderhoud tusschen Nomoera en president Roosevelt duurde 15 minuten Na de ontvangst verklaarde Nomoera te genover de pers, dat hij geen nadere bij zonderheden over den inhoud van zijn gesprek met den president kon geven. Minister Hull had den Japanschen am bassadeur naar het Witte Huis begeleid. De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheersching zijn nu met hun con- tróle begonnen. In nauwe samenwerking met de verschillende opsporingsorganen worden vooral diegenen gecontroleerd, die ondanks de herhaalde waarschuwingen door middel van pers en radio, voortgaan de prijsvoorschriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moesten in de laatste dagen aan firma’s en personen, die de prijsvoorschriften niet in acht hadden genomen, door de inspecteurs voor de prijsbeheersching belangrijke geldstraffen en andere in artikel 7 van het Prijsbeheer- schingsbesluit genoemde straffen, worden opgelegd, w.o. een schoenenwinkel we gens te hooge prijzen voor schoenen een boete van 1500. Een winkelier in heerenmode-artikelen wegens te hooge prijzen voor overhemden een boete van 1000, verbeurdverklarng der in beslag genomen goederen en open baarmaking van de tuchtbeschikking; een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000 en verbeurdverklaring van meer den 200 coupons wollen en andere stoffen ter waarde van ongeveer 3000, welke in beslag werden genomen; een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000, sluiting en stillegging der zaak voor tien dagen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking een handelaar in leder en fournituren wegens te hooge lederprijzen ƒ500 boete; een houtfabrikant wegens overtreding van de prijzenbeschikking brandhout no. 1 een boete van 400 een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines 350 boete en ver beurdverklaring van de in beslag geno men blikjes sardines; een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines en koffie-surrogaat een boete van ƒ350. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijsbeheersching in verschillende geval len strafvervolgingen bij de officieren van Justitie ingeleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet. Krijgslist mislukte Om minder gemakkelijk opgespoord te worden, verdeelden de valschermjagers zich in verscheidene groepen, in de hoop, dat enkelen door de mazen van het net der Italianen zouden kunnen glippen en het programma althans ten deele konden uitvoeren. Deze krijgslist bleek nutteloos want bijna op hetzelfde oogenblik werden 11 parachutisten gevangen genomen in het eene gebied en 7 anderen enkèle kilo meters verderop. Laatstgenoemde groep trachtte tegenstand te bieden en vuurde met een snelvuurgeweer op een patrouille bestaande uit een carabinieri, een politie agent en een herder uit de buurt, die hen langs de bergpaden leidde. De politieman en de herder werden geveld, maar de ca rabinieri antwoordde in zijn eentje met zijn karabijn, waardoor hij de Engelsche valschermjagers dwong in dekking te blij ven achter een rots tot andere carabinieri op het geluid van de schietpartij te hulp kwamen. De Engelschen zagen toen in, dat alle tegenstand nutteloos was en ga ven zich over. Toen moest nog een ander groepje ge zocht worden, dat in het struikgewas was gevlucht. De drijfjacht werd voortgezet en zonder moeite werden de andere pa rachutisten gearresteerd. Allen waren ge- Men meldt aan het A.N.P. van welin gelichte zijde te Berlijn: De Zuidslavi sche premier en de minister van buiten- landsche zaken zijn gistermorgen per trein te Salzburg aangekomen. Zij wa ren ’s middags te gast bij den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in zijn landhuis te Puschl. Na een korte rustpoos, welke de Zuid- slavischegasten in hotel „Oesterreichi- scher Hof” te Salzburg doorbrachten, begaven zij zich naar den Berghof, waar zij om half 5 door den Führer ontvan gen werden, die hen in de vestibule van den Berghof hartelijk welkom heette. Een afdeeling van het wapen SS bracht den Zuidslavischen staatslieden de eer bewijzen. De besprekingen, welke meer dan 3 uur duurden, werden slechts voor korten tijd door de thee onderbroken. Aan deze besprekingen namen behalve Hitler, von Ribbentrop en de Zuidslavi sche staatslieden gezant dr. Schmidt als tolk deel. Na de besprekingen verlieten de gasten den Berghof tegen kwart voor 8 en vingen kort daarop de terugreis van Salzburg naar Belgrado aan. De ontmoeting van Mussolini met het Spaansche staatshoofd generaal Franco, staat nog steeds in het middelpunt der belangstelling van buitenlandsche jour nalistenkringen te Berlijn, meldt het A.N.P. In de Wilhelmstrasse hoorde men gis teren de opvatting verkondigen, dat uit de beschikbare Spaansche uitlatingen kan worden gezien, hoe Spanje met de groote lijnen van de continentale con ceptie der as meegaat. In politieke kringen te Berlijn legde men dit zoo uit, overeenstemming der opvattingen van dat de besprekingen te Bordighera van Spaansche zijde duidelijk en ondubbel zinnig de met de asmogendheden paral lel loopende wereldbeschouwing en de- zelfde lijn met betrekking tot de komst na den oorlog aan den dag heb ben doen treden. Britsche duikboot bestookt Aan den ingang van den Firth of Forth heeft Donderdag een Duitsch gevechts vliegtuig een Britsche duikboot, welke aan de oppervlakte kwam, aangevallen in duikvlucht. Verscheidene bommen ont ploften naast de boot, welke na de explo sie onmiddellijk verdween. De bommen kwamen zoo dicht bij den scheepswand terecht, dat de duikboot verloren geacht Iron airnvrlor» Z.g. Stadspatiënten: No. 49 3««««««<<cc<«<«<<<«<<««««<«<««c<«<«r □e luchtactie tegen Engeland Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdag in het kader der gewapende verkenning van geringe hoogte met suc ces de havenwerken van Aberdeen aan aan de Oostkust van Engeland die van Great Yarmouth en Lowestoft aangeval len. Te Great Yarmouth kwamen enkele bommen terecht in de onmiddellijke na bijheid van enkele koopvaardijschepen, welke werden beschadigd. Te Aberdeen werden verschillende ontploffingen waar genomen. De gouverneur-generaal van Fransch- Indo-China, vice-admiraal Jean Decoux, heeft in een interview met Japansche correspondenten gistermiddag de hoop uitgesproken, dat een vrede met Thailand gesloten zal worden op bevredigende voorwaarden door bemiddeling van Japan. Óp de vraag of Indo-China bereid is eenige eilanden in de Mekong benevens de districten van Pakse en Loeangpra- bang aan Thailand terug te geven, zeide Decoux, dat de overeenkomst, welke in Juni 1940 tusschen Thailand en Fransch- Indo-China gesloten is, bepaalt, dat de diepste vaargeul in de Mekong de grens zal vormen tusschen de beide landen. Daarom zullen de eilanden ten Westen van den diepsten vaargeul Thailandsch gebied worden. Thailand heeft Pakse en Loeangprabang opgeëischt sedert Sep tember 1940. Het is een delicate kwestie, maar Decoux zeide, dat een minnelijke regeling tot stand zal komen, wanneer zij van beide kanten met goeden wil wordt aangepakt. Sprekende over het bezette gebied van Cambodja erkende Decoux, dat Thailand- sche troepen Cambodja zijn binnenge drongen. Hun opmarsch was echter zeer langzaam en de troepen waren niet ge komen tot de Indo-Chineesche verdedi gingslinie. Op vragen betreffende de minderheden kwestie in Fransch-Indo-China en Thai land antwoordde Decoux, dat deze kwes tie betrekkelijk gemakkelijk kan worden geregeld, aangezien het aantal Cambod- janen en Laos in Thailand grooter is dan het aantal Thailanders in Fransch-Indo- China. Laos en Cambodja zullen onder Fransch protectoraat blijven na de be sprekingen te Tokio, aldus Decoux. De gebieden zijn al lang vriendschappelijk gestemd jegens Frankrijk. De V.P.B.-correspondent te schrijft: De strijd in Eritrea speelt zich in hoofdzaak af in de Westelijke uitloopers van het zich daar bevindende hoog gebergte, dat hier en daar een hoogte bereikt van meer dan 2500 m. De ge vechten zijn het hevigst in den omtrek van Cheren (of Keren) en Barentoe. Van de Egyptische grens af tot in het binnenland van Eritrea stijgt het ter rein voortdurend. Achter Keren neemt Tijdens een poging van Britsche luchtstrijdkrachten om Frankrijk binnen te dringen, hebben zich, naar het D.N.B. meldt, aan de kust van het Kanaal hevige luchtgevechten ontwik keld. Negen Britsche jachtvliegtuigen van het type Spitfire werden omlaag geschoten. het het karakter van een zich in de richting Noord-Zuid uitstrekkend hoog gebergte aan. Terwijl Cassala, dat de Italianen eenigen tijd bezet hielden, op een hoogte van 529 m. ligt en Agordat nog op ongeveer 100 m., doorsnijden de straatweg en de voor Eritrea zeer be langrijke spoorweg spoedig na Agoradat bergachtig terrein, dat bij Keren een hoogte bereikt van meer dan 2000 m. Keren zelf ligt op een hoogte van 1425 m. De spoorweg, welke Keren met de ha venstad Massaoea verbindt, loopt door het gebergte en neemt zijn weg over Asmara. De lijn klimt, met talrijke bochten, tot 2347 m. Asmara vormt net belangrijkste knooppunt van verkeers wegen in Eritrea. Van hier gaan ook de wegen uit naar Adoea en verder naar het binnenland van Abessynië. Van As mara naar de Roode Zee daalt het ter rein weder sterk. Over een afstand van hemelsbreedte van slechts 60 km daalt de straatweg bijna 2500 m. Gezien dit verschil in hoogte wisselt het klimaat in Asmara en Massaoea natuurlijk ge weldig. Terwijl de Europeaan zich in het gebergte rondom Asmara moeilijk kan wennen aan de ijle lucht, kan hij het in Massaoea nauwelijks uithouden in het moordend-heete klimaat. Zoowel voor den aanvaller als voor den verdediger levert het terrein tal- looze moeiVikheden op.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1