Haagsche Heer en alle winnen nummers ZWEMMEN z Seton’s recordpoging eindelijk geslaagd TOGO KLOPT H.D.M. DE AANHOUDER WINT FRAAIE WINST VAN KELLER EEN FIN WINT DEN 18 K.M.-LOOP wielrennen VAN VLIET DE BESTE SPRINTER R.D.G. WINT VAN IJMUIDEN gymnastiek. DE WAAL WINT BIJ DE HEEREN v. Vierkringenwedstrijd te Hilversum Fraaie tijd oan A lie Stijl op de 100 m. Ruimschotel wint de 200 meter H.D.M. VERSPEELT EEN PUNT AAN AMSTERDAM MEVROUW HUIS-LASSCHUYT EERSTE DER DAMES MEULEMAN WINT HET MOTORNUMMER Hockeywedstrijd H.D.M.—Amsterdam. Aanval op het doel van Amsterdam (Polygoon) i)E WEDSTRIJDEN DER HEEREN pag. 3 HOE SETON HET RECORD VERBETERDE HAAGSCHE COURANT Maandag 17 Febr. 1941 3e b] - moeite om deze serie te winnen der 6. De slalom WINTERSPORT waar het maken van „sticks” nog gevaar- België wint de sprintmatch tegen Holland Groep 3: C. J. Privé—P. J. Doon 0—2; M. Hendrik»—J. A. Buekholt 2—0. Kampioenschappen Keurturnen N. G. voor het district Zuid-Holland. 8 8 8 8 8 8 6 6 6 6 6 5 5 5 3 2 3 2 1 1 6 5 4 2 1 0 3 2 2 3 1 0 4 3 0 0 0 0 0 0 0 1 2 4 5 5 13 12 8 7 7 6 6 5 2 0 Cranz, Haider. H.H.Y S B D H.C TOGO H.DM. HOC Leiden 2 1.87 1.33 Fraaie zege van Togo te Bussum. H. H. Y. C. wint opnieuw van Hilversum. Om het olubkampioenschap Voor het clubkampioenschap van Ne derland werd Zondag te IJmuiden ge speeld de wedstrijd D.C. IJmuidenResi dentie Damgenootschap, welke door de Hagenaars met 119 werd gewonnen. De uitslag was: Damclub IJmuiden Residentie Damgenootschap: A. Ligthart G. ftfllsma 11; H. LarosseJ. van Rooij 2—0; B. Dukel—J. v. d. Klust 2—0; C. SuijckF. Gordijn 02; H. de Boer J. de Braver 11; H. BuisG. van As 02; Th PosmaJ. Verhoeven 11; H. van HeideG. de Stichte 11; R. Heul— G. Plapaer 11; K. de JongH. de Kos ter 02. Totaal 911. is door het feit, dat hij telkenmale' zijn tegenstanders had opgezocht en dus schuin over de baan moest en daardoor een lan- geren afstand aflegde dan degenen, die den rechten weg verkozen. Met 2 min. 23 sec. bezette hij een verdiende eerste plaats. Op de 100 m. rugslag ontbrakert Met- man en van Schouwen, zelfs plaatsvervan gers had Amsterdam niet gezonden in de opvatting, dat de puntenvoorsprong van dezen kring groot genoeg was om een aantal strafpunten te kunnen verduren. De Groot bewees zijn constanten vorm op de 100 meter rugcrawl door dezen af stand af te leggen in 1 min 15,2 sec., een tijd, welken hij enkele malen dit sei zoen heeft gemaakt Zijn clubgenoot van der Hoek werd tweede met 1 min. 16.4 sec. Op de 200 meter schoolslag dames ontbrak ook al een ster. n.l. Coby Kos ter van de V.Z.V. Nu had Jo Waalberg geen tegenstand van beteekenis. Zij won ih 3 min. 0.3 sec., een goeden tijd, voor al indien men bedenkt, dat het ondiepe gedeelte van dit Hilversumsche zwembad een handicap bij het keeren beteekende. Jo Stroomberg deed er bijna 14 secon den langer over, wel een bewijs, dat van strijd geen sprake was. De Haagsche zwemster van der Gaag bezette met een tijd van 3 min. 17.8 sec. een eervolle vijfde plaats. De estafettenummers gaven veel span ning te zien Schitterend was de presta tie van de Haagsche heerenploeg op de 3 x 100 meter wisselslag, waarin van der Hoek en rugslag voor zijn rekening nam, Seton den 100 meter schoolslag in dec officieuzen recordtijd van 1 min. 12 sec., en Holsbergen de 100 meter borstcrawl. Aangezien de gebruikelijke landelijke turnkampioenschapswedstrijden dit sei zoen om verschillende redeneno.awe gens de beperkte reisgelegenheid, geep doorgang konden vinden, heeft het bestuur van het Ned Gymn. Verbond aan het eind van het vorig jaar besloten hiervoor in de plaats kampioenschappen te laten verwer ken in zes districten. De kampioenswed strijden voor het district Zuid-Holland nu werden gistermiddag gehouden in de gym nastieklokalen van het gymnasium aan de Bildersstraat alhier. De organisatie van deze wedstrijden, welke bestemd zijn om het materiaal aan te «rijzen, waaruit de Technische Commissie van het Verbond sche tijden S. Sieberg 1.19.4; R. Drenth 1.19.8: A Jung 1.21 2 en T. van Oudgaarden 1.29.4. 200 Meter borstcrawl heeren1. A. F. Rülmichotel (G) 2.23.0; 2. A. H. Sipkema (H) 2.23.5; 3. J. C. Scheffer (Ai 2240; 4. J Ph. van Merkestein <A) 2.27.0; 5. H. Thomas (G) 2.27.2. Verdere Haagsche tijdenF. Borgman Brouwer 2.29.8; H. Holsbergen 2.30.0 en F. Houtschilt 2.40.2. 3 x 50 Meter wisselslag dame? persoon lijk 1. Irene van Feggelèn (A)‘" 2.14.4; 2. Marietjé van Dijk (A.) 2.14 6; 3. D. Michels (U) 2.20.8. Verdere Haagsche tijdenA. Forsoff 2.227; A. ten Broeke 2.26.0; L. Schüller 2.27.0; A. de Boer 2.37.5 en L. Joosse 2.42.0. 100 Meter rugslag heeren: 1. P. de Groot (G) 1.15.2 2. W. van den Hoek (G) 1.16.4; 3. G. van Daalen (A) 1.16:6: 4. E. Slechten horst (G) 1.18.0. Verdere Haagsche tijden H. Witt 1.21.6 en J. J. Elzerman 1.24.4. 200 Meter schoolslag dames1. Jo Waal berg (A) 3.00.3; 2. Jo Strpomberg <A) 3.14.0; 3. Gre Jellema (A) 3 16.0. Verdere Haagsche tijden H. vah der Gaag 3.17.8: M Hoéven 3.23.1; A. Hoeven 3.26.0 J. Koning 3.34 en B. Sybrandy gedisqualificeerd. 100 Meter schoolslag heer1 W. Beton (G) 1.02.4 (Nieuw Nederlandsch record); 2. en 3. S. Bout (G) en M. Spaanderman (H) 1.22.2. Verdere Haagsche tijdenA. Weyhénke 124.2; G. Bevers 1.25.6 en J. Schütz 1.26.0. Estafette 3 x 100 meter wisselslag heeren: I. Den Haag met van den Hoek. Seton en Holsbergen 3.31.8; 2. Amsterdam 3.41.4; 3 Haarlem 3.42-.3; 4. Utrecht 4.05.0 Estafette 4 x 100 meter jchoolslag dames: 1. Amsterdam 5.58.4; 2. Utrecht 6 32.5: 3 Haarlem 6.36.4. Den Haag gedisqualifi ceerd wegens verkeerd nemen van een keerpunt. - Kampioenschap van Nederland. In „Huize Westeinde" te Amsterdam werd Zondagmiddag de eerste ronde ge speeld van den wedstrijd om het persoon lijk kampioenschap van Nederland. De uitslagen waren: R. C. KeilerJ. Druijf 2—0; Ph. J. HamP J. van Darte len 02; J. de KrijgerJ. M. Bom 11, G. E Hartman—W. v. d. Kraan 11. De partij B. DukelJ. Blom werd uit gesteld. in verband met den te IJmuiden gespeelden wedstrijd om het clubkam pioenschap van Nederland. Deze eerste wedstrijddag leverde een aantal zeer spannende en hoogstaande par tijen op, met uitzondering evenwel van de partij Hamvan Dartelen, waarin de Rot terdammer, die uitstekend stond, het slachtoffer werd van een eenvoudig, doch verrassend damzetje. Hij kwam ook nog op dam, doch moest na een kort eindspel de vlag strijken. Een zeer goede winstpartij boekte de titelhouder Keiler, tegen Druijf, die, nadat hij in het middenspel de remise verzuimd had, in een moeilijke situatie geraakte. Fijn manoeuvreerend nam Keiler toen het spel in handen en wist ondanks tijdnood, een gewonnen eindspel te bereiken. Ook onze stadgenoot Bom weerde zich uitstekend en verkreeg tegen den debu tant de Krijger, de beste kansen. Deze laatste deed zich als een secure speler kennen en slaagde er in zijn nadeel tot een minimum te beperken, zoodat Bom met remise genoegen moest nemen. Zoo ver ging het ook v. d. Kraan tegen Hartman, wiens eerste optreden dus eveneens be moedigend was Het rooster heeft een algeheele wijzi ging ondergaan. Zoo zal de tweede ronde niet Zondag, doch a s. Zaterdagmiddag in „Huize Westeinde” te Amsterdam gespeeld worden. De derde en vierde ronde op 2 en 9 Maart zijn voorts niet in Amsterdam, doch in Haarlem vastgesteld. De vijfde op 16 Maart, voorts hier ter stede de zes de op 23 Maart, in Rotterdam de zevende en achtste op 30 Maart en 6 April te Am sterdam en tenslotte de negende te Haar lem. De derde ontmoeting van de vier-krin- gencompetitie tusschen Den Haag, Am sterdam, Haarlem en Utrecht werd ZonT dagmiddag te Hilversum gehouden. De belangstelling was buitengewoon groot en het betrekkelijk kleine en smalle bad was gevuld met een talrijk publiek dat de soms zeer goede prestaties bijzonder wist te waardeeren. Er is goede sport ten bes te gegeven Niet alleen de fraaie, officieu ze recordverbetering van Seton op de 100 m. schoolslag, waarover wij elders schre ven, maar ook de zege van Ruimschotel op de 200 m. borstcrawl in 2 min. 23 sec. en den voortreffelijken tijd van Alie Stijl op de 100 m. borstcrawl trokken de aan dacht. Inderdaad, de stijl van Alie Stijl (ex- A.D.Z.-lid, ex-Z.I.A.N.-lid, ex-Meeuwen- lid en toekomstig A.D.Z.-lid) was, sedert wij haar den laatsten keer, nu enkele maanden geleden, zagen, sterk verbeterd, waaraan het feit, dat zij sedert Januari weer getraind wordt door de A.D.Z.-pre sidente mevr. S. W. de Dood-Koenen, wel niet vreemd zal zijn. Het rukken van het lichaam is vrijwel verdwenen, de bewe gingen zijn soepeler geworden, hetgeen de snelheid ten goede is gekomen. De beste tijd van het „overdekte” seizoen was tot op heden Rie van Veen met 1 min. 7.2 sec., gemaakt op de Rotterdamsche kam pioenschappen in November 1.1. Alie Stijl zwom op <je eerste ontmoeting der krin- genwedstrijden. in October te Haarlem, dezen afstand in 1 min. 11.55 sec. en in Hilversum noteerde men voor haar 1 min. 6.8 sec., wel een ontzaglijke vooruitgang. Beppie van Schaick kon er dit keer niet aan tippen, met 1 min. 9.1 sec. werd zij op besliste wijze naar de tweede plaats- gewezen Bovendien hield zij slecht baan, hetgeen hiar vele meters gekost moet hebben. Op de 200 m. borstcrawl heeren had Scheffer in de derde serie geen tegenstand van beteekenis Nietemin was zijn tijd van 2 min. 24 sec. heel goed te noemen. In de laatste serie startten Sipkema. van Mer- kesteyn, Ruimschotel en Borgman Brou wer tegen elkaar De laatste kon niet voor tusschen Sipkema en van Merkesteyn in liggend. zeer tactisch. Heen trok hij teza men op met Sipkema. terug met van Mer kesteyn. Dit hield hij- goed vol met de bedoeling, zijn beide concurrenten in het oog te houden. Toen na 150 m van Mer kesteyn in de touwen terecht kwam, ver loor hij achterstand en terrein en ging de strijd uitsluitend tusschen Ruimschotel en Sipkema. Ruimschotel ving de spurt op de 7e baan van zijn tegenstander goed >p en was op de laatste 25 m niet meèr te slaan. Hoewel tactisch goed gezwhmmen van den Hagenaar, moet zijn overigen: fraaie tijd toch nadeelig beinvfftedzijl. dat hij telkenmale zijn H.D.M. B.M.H.C H.H.Y.C. ’t Gooi Hilversum TOGO Amsterdam 8 H.O.C. 8 rviaaernoi i/wrncnai naam/ i A._ Bagijn (Arnold! Rdam tional van Lierop in de defensie opgesteld, waar het maken van „sticks” nog gevaar lijker is dan in ’t midden. Ging de strijd in het middenveld vrijwel gelijk op, voor doel was HHYC actiever en handiger. Vooral het doelpunt, waarmede Eshuys HHYC de leiding bezorgde, was zeer fraai en verrassend snel van handelen. Hilver- sum’s aanvallen leverden slechts een paar corners op zonder gevaar, en toen Eshuys tien minuten voor de rust door snel in- loopen opnieuw scoorde (de bal werd ach ter de lijn gestopt), had HHYC een vei- ligen voorsprong. HHYC’s tactiek: alles op den aanval, dwong Hilversum ook na de hervatting tot de grootste voorzichtigheid. Slechts eenmaal werd Haitink zwaar be laagd, hij redde echter er zich schitterend uit. Tien minuten voor het einde zakte het tempo wat en kon de ongedekte Dollee Hilversum’s eer redden, doch even later zette Berkhout een onstuimigen aanval in en werd het door Esser 31 voor HHYC Op de Ammonswei verging het HDM tegen de Amsterdammers heel wat minder gunstig. De Amsterdammers speelden er een stoere, robuste partij, met gevolg, dat HDM’s betere techniek er weinig door tot haar recht kwam en toen er vrij spoedig een paar foutjes in de Haagsche defensie gemaakt werden, profiteerden van Leuven en Jibben daar vrij snel van en had HDM een 02 achterstand in te loopen. Voor de rust bracht Steinz met een zeer fraai doel punt wat meer hoop onder de Haagsche supporters (1—2), doch het duurde nog geruimen tijd alvorens Couvret den gelijk maker achter Koelenschmidt kon depo- neeren. In de later volgende belegering, welke HDM voor de Amsterdamsche veste v.t. gem. 24—12 1.63 14—8 1 50 18—18 1.— 13—13 0.87 11—13 0.87 13—16 0 75 6—9 0.75 6—14 0.63 In het Sportpaleis te Antwerpen werd Zondagmiddag een internationaal program ma verreden, waaraan verschillende Ne- derlandsche sprinters deelnamen. Verreweg de beste prestaties werden verricht door onzen wereldkampioen van Vliet, die al zijn ritten wist te winnen. Toch kon dit niet voorkomen, dat de Bel gen in het totaalklassement een overwin ning behaalden op onze Nederlandsche jongens. De uitslagen waren Sprint over 3 ron den Ie serie: 1. Haerbos, 2. v. d. Vijver op 1 wiellengte, tijd laatste 200 meter 11.9 sec., bij het ingaan van de laatste 200 meter nam Haerbos de leiding en stond deze niet meer af, ondanks een ge weldigen aanval van v. d. Vijver. Tweede serie1. Cools, 2. Derksen op 1 wiellengte, tijd laatste 200 meter 11.9 sec. Deze serie was een herhaling van de eerste. Cools nam bij het ingaan van de laatste 200 meter de leiding om deze ook niet meer af te staan, ondanks een energieke poging van Derksen om in te loopen. Derde serie1 Scherens, 2. v. d. Vijver op wiellengte. Tijd laatste 200 meter 12.1 sec. De Nederlander vertrok op de eerste plaats, doch op de laatste 200 meter versnelde Scherens zijn tempo en ging vrij gemakkelijk over v. d. Vijver heen. Vierde serie1. Haerbos, 2 Derksen, gediskwalificeerd. De Nederlander slaag de er niet in aan den kop te rijden. Hij werd door Haerbos verplicht in diens schaduw te rijden, tenslotte probeerde Derksen op de laatste 100 meter nog aan de linkerzijde voorbij te komen, waarvoor hij evenwel werd gediskwalificeerd. Haer bos legde de 200 meter af in 12.2 sec. Vijfde serie: 1. v. Vliet, 2 Cools op een kwart wiellengte. Tijd laatste 200 meter 12 1 sec. De wereldkampioen nam van den aanvang af de leiding en stond deze niet meer af. De groote krachtsinspanningen van zijn tegenstander waren tevergeefs. Waterpolo De wedstrijden werden besloten met twee waterpolowedstrijden. Het schoon- springen kon geen doorgang vinden, om dat de sprinters bij het afzetten de zol dering raakten en gevaar voor verwon dingen geenszins denkbeeldig was. Eerst kwamen de damesploegen van den Haag en Utrecht tegen elkaar. Den Haag kwam uit met: Doel: E. van Mourik Achter: S. Sieberg, T. van Oud gaarden en M. de Boer Voor: L. Schül ler. J Schoemaker-Boksman en A. Four- soff. Tine Ruimschotel werd als rechts achter sterk gemist en ook mej. A. van Oudgaarden als linksvoor had zich moe ten laten vervangen. Onder leiding van den heer G. Blitz werd het een aardige, afwisselende partij waterpolo. Ada Wiersma, de Utrechtsche midvoor nam voor rust twee doel punten voor haar rekening. In het twee de gedeelte misten de Haagsche dames talrijke kansen door abominabel slecht schieten. Mevr. Schoemaker wist» den achterstand te verkleinen door een straf- worp te benutten, maar daarbij bleef het Utrecht won dus met 21. De heerenploeg van den Haag kwam met talrijke invallers het water in. Zoo ontbraken midachter Stam en midvoor Otten. In het eerste gedeelte was Utrecht sterk in den aanval. Memelink scoorde het eerste doelpunt en van Overhagen bracht met twee goede doelpunten den stand op 30. In de tweede helft was het met het overwicht van Utrecht gedaan Ruimschoel zorgde voor twee tegenpun- ten en Tissen. die Otten verving, wist den gelijkmaker te scoren Zoo kwam het einde met een gelijk spel (3—3), hetgeen de verhouding goed weergaf. in het totaalklassement te verdringen. Wel bedreigde zijn landgenoot Gstreln en de Fin Nikunen hem nog even, doch na zijn tweeden sprong stond zijn overwin ning vast, waardoor hem de prijs van den Führer ten deel viel. De uitslag van de combinatie luidde: 1. Berauer (Duitschland) 444,1 punt (50 en 53 meter); 2 Gstrein (Duitschland) 434,5 punt (52 en 55 meter); 3. Meergang (Duitschland) 419.8 punt (53 en 55 meter); 4. Nikunen (Finland) 419.3 punt (49 en 50 meter); 5. Murama (Finland) 411,5 punt (54 en 53 meter); 6 Maekinen (Finland) 396.9 punt (47 en 50 meter); 7. Salonen (Finland) 388.6 punt (48 en 49 meter); Lahr (Duitschland) 373.2 punt (54 en 54 meter); 9. Bleidel (Duitschland) 385 pnt. (49 en 49 meter); 10. Ratzinger (Zuid- Slavië) 357,8 punt (41 en 45 meter). De afdaling Als onderdeel van de Alpinencombinatie werd de afdaling voor dames en heeren gehouden. Bij de dames werd Christi Cranz wederom geslagen, wel was net dit maal niet de wereldkampioene Cellina Seghi, die haar van de eerste plaats ver drong, doch haar landgenooten Rosemarie Proxauf en Hilde Doleschell, die samen de eerste plaats moesten deelen. Bij de heeren zegevierde Albert Pfeiffer vóór Jennewein en Rudi Cranz. Dames: 1. en 2. Rosemarie Proxauf en Hilde Doleschell (beiden Duitschland) 3 min. 55 sec.; 3. Christi Cranz (Duitsch land) 3 min. 57,1 sec.; 4. Lisa Resch (Duitschland) 4 min. 0,4 sec.; 5. Helga Goedl (Duitschland) 4 min. 0,6 sec.; 6. Cellina Seghi (Italië) 4 min. 3,6 sec. Heeren; 1. Pfeiffer (Duitschland) 4 mirn 3,8 sec.; 2. Jennewein (Duitschland) 4 min. 4,1 sec.; 3. Rudi Cranz (Duitschland) 4 min. 4.3 sec.; 4. Gabl (Duitschland) 4 min. 6,9 sec.; 5. Harro Cranz en Helmuth Lantschner (Duitschland) 4 min. 7,7 sec-* 7. Reyrl (Duitschland) 4 min. 10 sec.; 8. Soerensen (Noorwegen) 4 min. 12 sec. Het springen Twintigduizend toeschouwers waren Zondag getuige van het springen vai» de groote schans in het Olympisch Stadion, Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. Rijksminister dr Frick en Rijkscommis- saris dr. Seyss Inquart De uitslag luidde: 1. Bradl, Duitschland 226 pnt (84 en 79 meter), 2. Murama, Finland, 220.4 pnt. (83 en 76 meter), 3. Weiler. Duitschland, 220.1 pnt. (81 en 73 meter), 4. Palme, Duitschland 214.5 pnt (80 en 73 m.. 5. Toppila, Finland, 212.2 pnt. (76 en 71 meter), 6 Laakso, Finland 211.9 pnt. (80 en 69 meter) 7. Klopfer, Duitschland, 221.8 pnt (81 en 68 meter), 8. Haeckel, Duitschland. 221.5 pnt (79 en 67 meter), 9. Lind: en, Zweden. 208.4 pnt (76 en 72 meter). In regen en wind is het competitierad weer in beweging gekomen, doch alom is er met veel animo gespeeld, en wat meer zegt, er is goed gespeeld. Daaronder reke nen wij allereerst de prachtige zege van TOGO (53) in Bussum op t Gooi be haald, volkomen verdiend en een waarde volle belooning voor de gewijzigde TOCO- ploeg, waarin Esser met twee doelpunten het leeuwenaandeel in den buit opeischte. TOGO verscheen tegenover de geheel vol ledige ploeg der gastheeren met van Lom- mel achter in de plaats van v. d. Hagen, met Leeuwenburg op de spil-, Buning op de linksbinnen- en tsser op de midvoor- plaats, en ontwikkelde van meet af aan zoo’n hoog tempo, dat Leeuwenburg bin nen vijf minuten de leiding kon nemen met een geweldig hard schot, om daarna door Prins haar voorsprong tot 20 te zien verhoogen. Wel volgde vrij spoedig een Bussumsch tegenpunt, doch TOGO bleef sterker en nog voor de rust werd het door Esser ,all by himself" 13. Ook na de hervatting was TOGO voortdurend in den aanval en werd de score door Esser en Cramer tot 51 opgevoerd. De Bus- sumsche sterke defensie had er machte loos tegenover gestaan, en eerst uit de later volgende natuurlijke inzinking, als gevolg van het hooge tempo der gasten, kwamen er kansen voor den Haagschen cirkel welke twee doelpunten opleverden (3—5) Ook HHYc neeii wfevu rxuversum op Klein Zwitserland prachtig gespeeld, want Hilversum is een zeer lastig te kloppen tegenstander. HHYC had Eshuys (vroeger PW) op den linkervleugel en deze stoere en snelle debutant kan tevreden zijn na zijn spel van gisteren. Met van Rossum als spil, Everwijn achter met Haitink in het doel en haar snellen rechtervleugel beschikt HHYC momenteel weer over een ploeg, welke zeker tot de kopgroep be hoort. Bij Hilversum was de oud-interna- de keurcorpsen van turners en turnsters kan vormen berustte bij de stedelijke gymnastiekvereniging „W. I. K De leider dezer vereeniging, de heer M van Arkel, was tevens wedstrijdleider Groot was de belangstelling van het publiek, ter wijl van de zijde van het N. G. V aan wezig waren de heeren: J. H, F. Sommer en G J. W Brand, leden der Technische Commissie. De wedstrijden waren uitgeschreven voor drie categorieën n.l. jeugd-turners (van 1620 jaar), turners en turnsters. Of schoon meerderen zich hadden aangemeld, verschenen op het appèl 4 jeugdturners, 10 heeren-turners en 11 dames-turnsters. Niet overstelpend veel, zal men zeggen, maar het ligt voor de hand, dat verschei- denen van deelneming afzien, wanneer vaststaat, dat prominente krachten als mevr. G Huis-Lasschuyt (turnsters), F. de Waal, F. Schonk en W Verhoekx, welke laatste helaas wegens een blessure verstek moest laten gaan, zich in den strijd zuilen werpen. In de keuze van de wedstrijdstof was men vrij. Er bestond dus alle gelegenheid om zich van zijn of haar beste zijde te laten zien; men kon vaardigheid aan vin dingrijkheid paren, waarvan enkelen dan ook fraaie resultaten lieten bewonderen. De onderdeelen der wedstrijden waren: vrije oefening, brug, ringen, rek, paard- voltigeeren en paardspringen. Het maxi mum te behalen punten per onderdeel be droeg 20, behalve bij het paardspringen- heeren, hetwelk met ten hoogste 10 pnt. kon worden beloond. Er werden telkens twee onderdeelen tegelijk verwerkt, één door dames en het andere door heeren, waardoor het vertoonde overzichtelijk bleef. Bovendien waren uitslagformulieren beschikbaar gesteld, waarop door het pu bliek de na het afwerken van een onder deel onmiddelliik bekend gemaakte cijfers konden worden aangeteekend. Aldus kon men den gang van zaken op den voet vol gen, waardoor het ook bij het publiek niet aan spanning ontbrak Toch was het al ras te voorzien, dat ook thans de meest ge routineerde wedstrijdmenschen met den eerepalm zouden gaan strijken. Uiteinde lijk bleef er slechts strijd tusschen de jeugdturners F Martinius (Turnlust al hier) en W Auten (W.I.K. alhier), de turners F. de Waal (Donar. alhier) en F. Schoub (Sparta, Delft). Bij de dames drong zich mevr. G Huis-Lasschuyt aan stonds onbedreigd naar den kop. Toch werden door anderen incidenteel ook fraaie oefeningen vertoond Wij no teerden o.m. een sierlijke vrije oefening van mej. R Bernhard (Maas. R’dam). een mooien afsprong uit de ringen van mej. A. Vrolijk (idem) en van mej A. van Schaik (Donar alhier). In ieder geval was de taak van de jury, bestaande uit de heeren A. Taal, C. J Roozeboom, J. Stik- kelmn en G. Huyzer (allen alhier) en H. Steenis (A’dam) niet gemakkelijk. Dank zij de uitstekende organisatie had alles een vlot verloop, zoodat de heer J H. F. Sommer tijdig hét woord kon nemen om namens het N.G V.-bestuur allen, die tot het welslagen van dezen mooien turn- middag hadden bijgedragen te danken n.l. de organiseerende vereeniging W.I.K in den persoon van leider M van Arkel, de jury, de telcommissie en de E H. B O - ploeg. Hierbij werd betrokken de heer Th. Kockx. alhier, die met de uniforme rege ling der districtswedstrijden in den lande is belast Daarna maakte spr. de uitslagen bekend onder uitreiking der beschikbare medailles. Tot slot had spr. een verras sing. welke algemeene instemmng vond: hij reikte aan mevr. G. Huis-Lasschuyt. dig het dank zij onderbroken inspanning heeft bestaan voor de 10de maal haar plaats iq het dames-keurcorps van het N. G V. te veroveren, namens het Bondsbe- stuur de medaille van verdienste uit. Dit vormde een waardig sluitstuk van een uit stekende sportieve turnkamp! De behaalde re*n1ta*en waren de vol gende: Jeugd-turners (1620 jaar): 1. F Mar- ttnius (Turnlust, alhier) 82} pnt.; 2. W. Anten (W.I K alhier) 80J pnt.; 3. M Quist (Sparta Delft )76J pnt.; 4 L. Ron de! (W.I K alhier) 64} pnt. Turnsters; 1. Mevr. G ker-Ocks en R R’dam sloeg, heeft Koelenschmidt zijn ploeg voor een dreigende nederlaag gered. HOC heeft in Bloemendaal aanvankelijk met 10 de leiding gehad, dank zij een handig inzetten van Henny. Wel zette de Roos er alles op om dien voorsprong nog voor de rust in te loopen, doch van Weel en Louzada waren hem te vlug af, en ten slotte mochten de Bloemendalers van ge luk spreken, dat er uit HOC’s strafcorners niet gescoord werd. In de tweede helft heeft de Roos met een uniek mooi doel punt den verdienden gelijkmaker gescoord (11). Hopen wij tenslotte voor de ploeg van van Weel, dat na dit fraaie resultaat overwinningen thuis zullen volgen. De spanning boven en onderaan heeft bijna haar hoogtepunt bereikt, zooals uit den stand hieronder moge blijken: gsp.gw.gel.vrl. pnt - 0 1 3 3 4 5 3 4 Voor de alpinencombinatie werd Zondag de slalom voor dames en heeren gehouden welke groote verrassingen opleverde. Rudi en Christi Cranz wisten met een dergelijk groot verschil te winnen, dat zij zich te vens als eersten plaatsten in de combina tie. De beide wereldkampioenen. Cellina Seghi en Josef Jennewein werden hier door geslagen. De uitslagen van den slalom luiden: Dames: 1. Christi Cranz. Duitschland, 146.6 sec. 2. Suse Gaertner, Duitschland, 154.9 pnt. 3. Cellina Seghi. Italië. 1588 pnt., 4 Rosemarie Proxauf, Duitschland, 161.8 pnt 5 Helga Goedl, Duitschland. 163 seconden Heeren: 1. Rudi Cranz. Duitschland, 131.5 sec 2 Haider. Duitschland 134 4 sec., 4 Seer, Duitschland 137 sec., 5 No- gler, Duitschland. 137 sec. De uitslag van de combinatie luidde: Dames: 1 Christi Crane, Duitschland. 624 pnt., 2. Hilde Doleschell, Duitschland 638 pnt, 4 Suse Gaertner. Duitschland. 640 pnt. 5 Cellina Seghi, Italië. 642 pnt Heeren: 1. Rudi Cranz, Duitschland, 402 pnt., 2. Jennewein. Duitschland 405 pnt, 3. Gabl. Duitschland 412 pnt.. 4 Lantschner Duitschland. 414 pnt., 5. Harro Cranz, Duitschland. 419 pnt. en 6. Haider Duitsch- IxtMl, 419 pnt. DAMMEN. Het Z I.AN.-lid W. Seton is dit seizoen enorm vooruitgegaan. Noteerden wij voor hem op 6 October in den viet-kringen- wedstrijd te Haarlem een tijd van 1 min 20.4 sec. over 100 meter schoolslag, op 2p December, tijdens onderlingé- wedstrijden. wri teRen einden, jl/c iddtöLC auu uicv vwx j de beslissing ingrijpen. Ruimschotel zwom, van zijn club, gingen er meei dan 3 se- -- - -- - conden af <?n werd de tijdi-1 min 17,2 sec. Toen kwarrï op 23 Januari een re cordpoging op dezen afstand Seton slaagde njet in bet „Bosbad". maar kwam niettemin op 1 min. 14,7 sec een goeden tijd, welke veel voor de toekomst be loofde. \f‘' Zondagmiddag zou hij tt Hilversurp tegen Smitshuyzeh aan den 'tart komen, doch de laatste sukkelt tegenwoordig met een onwillig' „knietje”, terwijl hij een .bloedende „wonde dan den-duim had op- gelóopen, zoodat/starten onmogelijk was Dies rhoeSt Smits^uyzen, Nederlandsch 'redordhaader itzet I min. 13,2 sec,, ge^i maakt óp '20 Jairtüari 1939 te Kopenhagen, van den kant af toezien, hor ziin >jvaai het er af zou brengen. j*5»'- Seton had den voorzittenflcamprechte». Sirks gewaarschuwd dat >Ret wel een& op een record zou kunnen uitloopen dus werden drie tijdopnemers naar zijn' baan gedirigeerd. Hij lootte slecht, baa»!; Puntentelling; (na. drie ontmoetingen). I. Amsterdam 11.694.9 punten; 2. Den Haag 12.221 7; 3. Haarlem 12 383.3: 4 Utrecht 13.193.1 pnt. Waterpolo UtrechtDen Haag dames 2—1 (20); Utrecht—Den Haag heeren 3—3 (33) Puntentelling(na drie ontmoetingen) met waterpolo mede t 1. Amsterdam II. 694.9; 2. Den Haag 12.281.7; 3 Haarlem 12.383.3; 4. Utrecht 13.213.1 Oe wedstrijden der dames Als eenige competitie-ontmoeting Westelijke afdeeling is gisteren de re turn tusschen H.D.M. en T.O.G.O. ge speeld. Hoewel H.D.M het voordeel van eigen omgeving genoot, is het niet tot een revanche gekomen, want T.O.G.O.’s aanval zag kort voor het einde kans om deze ontmoeting met 21 in haar voor deel te beslissen. Wie gisteren van ’n Hockey-lente ge droomd had kwam al heel bedrogen uit, want de atmosfeer rondom de Ammons wei was vinnig koud en toen er in de tweede helft een striemende regen bij kwam, werd het spelen er niet beter op En daarbij speelde ongeoefendheid na ruim twee maanden hockey-stagnatie ook al een rol, zoodat het geheel wel minder moest uitvallen dan wij van beide ploe gen gewend zijn. Wij hebben bij de gas ten mej. Meyer op keurige, tactische wij ze mej. Dutilh zien vervangen en menig maal genoten van het zeer goede veld spel van T.O.G.O.’s geheele middenlinie. Doch de aanval bleef zwak, evenals die van H.D.M. Daar moet het nog te veel van beide vleugelspeelsters komen, welke beide een zorgvuldige bewaking genoten, en door tactisch opstellen van de dames Meyer en Zijlstra het binnentrio niet de noodige kansen wisten te scheppen Wel zat er in den T.O.G O.-aanval iets meer verband, doch men was er óf te lang zaam óf te weinig doortastend, en zo doende heeft mej. Molhuysen nzTïwelijks iets te doen gekregen. Mej. D. Zijlstra vormde er met mej. Jolles het beste deel van den aanval Wel begon H.D M ener giek en gesteund door den wind in hoog tempo, doch de voorzetten van rechts bleken te hard, en eerst nadat TO G O het spel wat verplaatst had. resulteerde H.D.M.’s veldmeerderheid in een doel punt, nadat mei. ten Harmsen een hard schot van mej. G Visser gestopt had en de snel toeloopende mej. Bajetto den bal schielijk over den lijn wipte (1—0) T.O.G.O herstelde zich terstond en de strijd ging gelijk op. doch tegen het ein de der eerste speelhelft kwam TOGO flink opzetten en toen er daarop een paar corners en strafcorners bij H.D M. volgden kon mej. Hagen met een niet onhoudbaar schot gelijk maken (11) In de tweede helft goed veldspel in het midden met vele verloren kansen voor doel Nu werd T.OG.O sterker en moest H D.M het van uitvallen hebben, uitéén waarvan er bijna gescoord werd, doch toen het tempo later wat zakte en er in de H.D M.-defensie weer eens foutjes gemaakt werden, scoorde mej. Cammin- ga met een fraai hard schot het winnen de dnelnunt voor TOGO <13) Toen zette H.DM weer alles op den gelijkma ker. doch TOGO kon haar voorsprong gemak'-'-'lnk behouden De stand ishier- n volgt: zesp.gew.gel.verl.pnt.v.t.gem. - 12 26—4 10 17—7 8 10—7 4 14—18 0.67 8—17 0.33 4—26 0.— KAMPIOENSCHAP VAN OEN HAAQ Zaterdagmiddag werden de afgebroken partijen uit de vijfde ronde van den wed strijd om het persoonlijk hoofdklasse kam. pioenschap van den Haag als volgt beslist: A. J Bom—P van Oosten 0—2, C. C. J. Diederik—J M. Bom 0—2. Voor de eerste klasse werd als volgt gespeeld: Groep 1: C WiniaD v d. Lem afgebr. hogelijk geweest, het zoq een vriende I - -- lijke geste xan den hebben, maar vernlich* het ze- P. ker niet! Seton startte zeer snel, tnj bleef ouder gewoonte lang onder wa^er en begon- toen onmiddellijk met den vlinderslag. water blij- meter was het reeds duidelijk, dat MSj het recora zou verbeteren. De laatste slagen gingen echter niet soepel en vlot meer en met een uiterste krachtsinspanning waarbij hij nog den ouderwetschen schoolslag gebruikte, tikte hij aan. De Hagènaat had zijn eerste record gemaakt. Merk waardige bijzonderheid: het was tevens de eerste recordverbetering |n het Hil versumsche zwembad. De baahlengte zal nog eens opgemeten moeten worden om officieel te kunnen vaststellen, dat zij precies 25 meter is. De tijden van de tijdopnemers luiden. B J. J. Molenaar 1 min; 12,3 sec., ir. J J F. Bartels 1 min. 12.5 sec.. W; ,F. Bosen 1 min. 12,4 sec Het Nederlandsch record was dus rnet 0,8 sec. verbeterd en gebracht, op 1 min- 12.4 sec. Dat Seton in vorm is, bewees hij even later op de 3 x 100 meter wisselslag- estafette, waarbij hij de 100 tneter school slag voor zijn rekening nam in eventjes 1 min. 12 sec. Waarschijnlijk zal dit record wel niet zijn laatste zijn Wij vroegen hem nog hoe hij qver de andere schoolslagafstanden dacht en hij antwoordde: Wij zullen wel eens zienl In ieder gezal zwoin Seton, nu Smitshuyzen niet meedeed, rustiger, hetgeen zijn stijl bijzonder ten goede is gekomen Dat onze stadgenoot van alle zijden ge- lukgewenscht wérd met deze uitzonder lijk fraaie prestatie behoeft, geen verder betoog. Turnsters; 1. Mevr G Huis-Lasschuyt (Donar. alhien 92) pnt.; 2. Mevr. T Bak- Bernhard (beiden Maas, 87 pnt3. S. A. Koster (Ulysses, R’dam) 85) pnt.; 4 A. Vrolijk (Maas. Rot- terdam) 82j pnt.; 5. A. Boonenburg (W. 1 vlak langs het bassin'. w4ar steigertje^! K alhier) 78 pnt 6. A. van Schaik (Donar alhier) 70 pnt. (na 5 onderdeelen opgegeven wegens blessure): 7. C. v. d. Schulp (Donar alhier) 69j pnt.; 8. T Go- rissen (Donar alhier) 67) pnt.; 9. L. Lutz (Donar alhier) 67} pnt10. D v d Mijl (Donar alhier) 63? pnt. Turners; 1. F de Waal (Donar alhier) 91? pnt.; 2. F Schouk (Sparta Delft) 87? pnt.; 3. C. de Jong (Arnoldi R’dam) 82) (Arnoldi R’dam) Oe uitslagen. De uitslagen luiden (G. is den Haag. A. is Amsterdam, U. Is Utrecht en H is Haarlem). 100 meter borstcrawl dames1. Alle Stijl (A) 1.06.8; 2 Beppie van Schaick (A) U°9.1; 3. en 4. Thea Snoeks (A) en Ada Wiersma (U) beiden 1.13.2. Verdere Haag- Zesde serie 1. Scherens, 2. Derksen op w.edengte. Tijd laatste 200 meter in Ï2 sec Tot op de laatste 200 meter had de Nederlander de leiding, doch eenmaal zoo ver gekomen demonstreerde Scherens zijn krachtigen eindspurt, waarbij hij zonder veel moeite over Derksen heenging Zevende serie: 1. van Vliet, 2. Haerbos OP een wiellengte. Tijd laatste 200 meter 12.4 sec Van Vliet was hier de situatie volkomen meester en won deze serie in kampioensstijl. Achtste serie 1. Cools, 2. van der Vijver op 3 wiellengtes. Tijd laatste 200 meter in 12 sec. De Antwerpenaar had niet veel moeite om deze serie te winnen en ver zekerde op deze wijze een Belgische over winning. Negende serie 1 van Vliet, 2 Scherens op j wiellengte. Tijd laatste 200 meter in 12.8 sec De wereldkampioen nam reeds spoedig de leiding en ondanks een gewel dige krachtsinspanning van Scherens gaf van Vliet den Belgischen sprinter geen kans en kwam als eerste over den eind streep. De eindstand luidde 1. België 12 pun ten, 2. Nederland 15 punten. Van Vliet toonde zich op dezen middag ongetwijfeld den besten sprinter. Zelfs Scherens gaf hij geen schijn van kans De resultaten der overige Nederlandsche sprinters stemmen ongetwijfeld niet tot vreugde, doch uit de resultaten blijkt on dubbelzinnig hoezeer onze landgenooten gehandicapt zijn door hun onvoldoende training, waardoor zelfs jongere renners als Haerbos hen vrij gemakkelijk kunnen overweldigen. De rest van het programma bestond uit stayers wedstrijden in twee manches van resp 40 en 60 k.m., waarin de stayer Meu- leman zijn kracht toonde door o.a. Mi- chaux en Kaers uit te schakelen De uitslagen hiervan luidden le manche over 40 k.m.: 1. Michaux, 2. Meuleman op 15 meter, 3. Lijssen op 250 meter, 4. Somers op 240 meter ten 5. Kaers op 1950 meter. 2e manche 60 k.m.1. Meuleman in 55 min. 13.6 sec.: 2. Lijssen op 250 meter; 3. Michaux op 300 meter; 4. Somers op 2250 meter; Kaers staakte halverwege den strijd. Eindresultaat: 1. Meuleman 99.985 m.; 2. Michaux 99.700 meter; 3. Lijssen 99.545 meer en 4. Somers 96.835 meter. HOCKEY. Oe vijfde internationale Wintersportweek te Garmisch Nadat Donderdag de deelnemers aan de vijfde internationale Wintersportweek te Garmisch Partenkirchen officieel door den Duitschen Rijkssportleider von Tschammer und Osten en door den bur gemeester van Garmisch ontvangen wa ren, zijn Vrijdag de wedstrijden begon nen met den 18 k.m.-loop. Evenals in Cortina voerden Finnen en Zweden weer den boventoon op dit nummer. De Fin Olkinuora zegeverde in den tijd van 1 u. 9 sec. Berauer plaatste zich als eerste Duitscher op de tiende plaats. Er waren 105 deelnemers. De uitslag luidde: 1. Olkinuora (Fin land) 1 uur 9 sec.; 2, Oestensson (Zwe den) 1 uur 17 sec.; 3. Lauronen (Finland) 1 uur 27 sec.; 4. Siïvennoinen (Finland) 1 uur 1 min. 4 sec.; 5. Viklund (Zweden) 1 uur 1 min. 25 sec.; 6. Johansson (Zwe den) 1 uur 1 min. 52 sec.; 7. Braenstroem (Zweden) 1 uur min. 58 sec.; 8. Forssel (Finland) 1 uur 2 min. 5 sec.; 9. Pahlin (Zweden) 1 uur 2 min. 14 sec.; 10. Berauer (Duitschland) 1 u. 2 min. 15 sec. De combinatie Wereldkampioen Berauer heeft op nieuw bewezen in de combinatie de sterkste te zijn. Doordat hij Vrijdag bij den 18 k.m. loop op de tiende plaats be slag wist te leggen, kon hij het Zaterdag bij het springen van de kleine Olympia- schans rustig aandoen. Met sprongen van 50 en 53 meter gaf hij zijn tegenstanders geen kans om hem van de eerste plaats i t, water en begon- welken hij Vier banen vél hield. Zijn keeren. met weer lang ondé- ven, was uitstekend. Na 76 in het water staan en op welke baaif men eigenlijk niet vrijuit kan zwemmen, terwijl de tegenstanders uit het oog wor den verloren. Wel had Seton voor den start gevraagd met den zwemmer van de middelste baan te mogen ruilen, maar dit werd door den starter afgwezen. Met onderling goedvinden had dit natuurlijk den starter beteekend P"1 vernlicht ,w. het ze- P* ’c5t ti» 1> /r» i 74} pnt.; 6. J. W van Reijnen (Donar, al hier) 74 pnt.; 7. W A. v. Aelst (Hercules Bodegraven) 70 pnt.; 8 H van Driel (W. I. K alhier) 68 pnt.; 9. E Markestein (Kralingen R’dam) 63} pnt.: 10. C. L Coppens (Kralingen R’dam) 57) pnt Voor verkiezing in de keurcorpsen van het N.G V. zullen aldus t.z.t. na afloop van alle districtskampioenswedstrijden in aanmerking komen de dames: G. Huis- Lassehuyt. T Bakker-Ocks, R Bernhard en S. A. Koster, en de heeren F. de Waal. F. Schouk. C. de Jong F Martinius en W. Anten

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 11