HAAGSCIIE C0URAN1 Haagsche Courant-Wereld-Atlas POLYFOTO BERICHT. Maandag 17 Februari 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS DAG VAN DE DU1TSCHE POLITIE ONTSPANNING VOOR MOEDERS EN KINDEREN IN DUITSCHLAND DE AFLEVERINGEN 13 EN 14 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden gesteld MORGEN, DINSDAG 18 FEBRUARI, van des morgens 9.30 uur af. aan ons Hoofdkantoor, Wagenstraat 3537, tegen betaling van 0,20 en overlegging van den BON, welke is afgedrukt in ONS NUMMER VAN HEDEN, op pagina 2 van het 4e blad. man Begrafenis van den W.A.- H. E. Koot Aanmeldingsplicht voor alle ontslagen beroeps officieren VIERDE BLAD van Dag der politie Moederontspannmgsoord Bad Memberg De eerste Nederlandsche Moederschool De maatregelen inzake Joodsche studenten GOEDGEKEURDE PERSOONSBEWIJSFOTO’S WELDADIGHEIDSCONCERT HAAGSCH TRAM MANNENKOOR Leden van de „Grüne Pollzei” verzorgen de kinderen Wordt morgen te Amsterdam geopend Uitzending onder auspiciën „Volkswohlfahrt im Arbeitsbereich” der N.S.D.A.P. en het N.V.V. KETT1NGHANDELAAR IN DEN DOP HAD PECH Marsch door de stad, maaltijd voor kinderen en Kameraad schapsavond Der voormalige Nederlandsche land- en zeemacht der provincie Noord-Brabant No. 17803 is UITGESLOTEN. een reeds (Foto-archief) deren en moeders, die dringend ontspan ning van noode hebben, in de gelegenheid stellen gedurende vier of zes weken nieuwe krachten te verzamelen, waartoe zij uit eigen middelen nauwelijks in staat zouden zijn van uur. waren, veel op hoogen prijs stelde. Na afloop was een zeer geanimeerd bal. ALLEEN PLEIN 13 maakt in het verordeningenblad stuk van 10 Februari 1941. grenzen gesloten niet noodzakelijk moeten. Op Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat de ook in ons blad gebruikte term „numerus clausus” voor de jongste maatregelen nopens de Joodsche studen ten, eigenlijk een onzuivere uitdrukking is. aangezien een bepaald percentage niet is vastgesteld. De bezettingsautoriteiten hebben het beginsel aangenomen, dat in het algemeen begonnen studies voltooid kunnen worden, hetgeen als een buiten gewoon tegemoetkomende houding moet worden beschouwd. sche uitverkoop”, van het eene land ten voordeele van het andere. Tenslotte wees major Sack op het aandeel, dat de politie heeft in het Winterhilfswerk. Hierna werd een zeer interessant en af wisselend programma vertoond, waaraan medewerkten het stafmuziekkorps onder leiding van Oberleutnant Hahn, het Waals- dorpermannenkoor. een aantal leden van het politiebataljon, de pianiste mejuffrouw Muller, en de tenor Heelsbergen. Uit het ZUSTER JULIA t Gisteren is in den ouderdom van 74 jaar overleden zuster Julia, religieuze in het R. K. Oudeliedengesticht en Wees huis aan de Warmoezierstraat alhier. In Augustus 1937 heeft zuster Julia onder zeer veel belangstelling haar gouden pro- fessiefeest in het R. K. Meisjesweeshuis gevierd, waarbij tot uiting kwam hoe zeer zij in breeden kring bemind was, vooral bij de weezen en oud-weezen. Het rozenkransgebed vindt plaats morgenavond om half zeven. De H. Uit vaartmis wordt gehouden Woensdag a.s. kwart voor negen in de kapel van het R. K. Weeshuis, Warmoezierstraat 89. De begrafenis vindt plaats te Monster. hartelijke applaus bleek zeer duidelijk dat het publiek de verrichtingen van de artis- ten er Twee duizend kinderen aan den disch in den Dierentuin. Vele kinderen uit behoeftige gezinnen zullen de „dag der Duitsche politie” nog lang in het geheugen houden. Zij waren namelijk te dineeren uitgenoodigd in den Dierentuin. In totaal had de Duitsche po litie ongeveer 2000 kleine gasten. Zij wa ren gezeten aan lange witte tafels, smaak vol versierd met kleurige bloemen. Om 12 uur zou het eten aanvangen, maar reeds een half uur te voren vulden de zalen zich met kinderen. Met heele groepen, elkaar stevig vasthoudend, kwamen ze binnen. Eerst keken ze eenigszins bedremmeld de immense zalen in en naar de politieagen ten in hun groene uniformen. Dezen stel den de meisjes en jongens echter spoedig op hun gemak. Zij wezen de kleine gasten hun plaatsen aan. maakten een praatje en vertelden een grapjee, waarom zij veel vertelden een grapje, waarom zij veel Precies twaalf uur werden de buiten deuren van een der zalen geopend en kwamen de politiemannen met ketels dampende erwtensoep binnen De borden werden gevuld en onmiddellijk dn-—r) kletterden tweeduizend lepels op de bor den en brachten de voedzame Kost naar de hongerige monden. In een oogwenk was het bord bij de meesten leeg. De politie mannen stonden echter weer klaar om het te vullen, net zoo lang tot ze genoeg had den Het muziekcorps van de politie speelde vroolijke wijsjes en marschen. terwijl een mannenkoor zich eveneens liet hooren Na afloop van het eten ontvingen de kinde ren ieder een zakje met bonbons. Een sprookjesfilm, completeerde tenslotte het programma. Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 13 en 14 Wereld atlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe ver melden „Wereldatlas”. Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. Afgifte door de courantenbezorgers vertakkingen het volk dient, wordt Duitschland ieder jaar de z.g.n. van de politie” gehouden. Deze „dagen” mogen zich in een groote populariteit verheugen en zijn van groote opvoedende waarde. Geen wonder, dat de Duitsche politie in Nederland deze traditie van haar collega’s in Duitschland voortzet. De ,,dag” werd gisteren door het hier ter stede gelegerde bataljon ingezet met een „vlaggenparade” ou het kazerneplein. Onder de plechtige tonen der muziek en het zingen van een koor werd de vlag ten aanschouwe van de manschappen gehe- schen. Vervolgens werd naar het huis van den Rijkscommissaris-rijksminister dr. Seyss- Inquart en van den bevelhebber van de Duitsche politie generaal Schumann ge marcheerd voor het brengen van aubade oftewel „groszes Wecken” Het volgend punt van het programma was een marsch door de stad, die voor een groot deel nog in diepen slaap ge dompeld was. Voor duizenden Hagenaars beteekende deze muzikale marsch eveneens een „gros zen Wecken”. Vele nieuwsgierigen (en slaperige) gezichten verschenen voor de ramen, gordijnen werden terzijde gescho ven om de kranig marcheerende troep te kunnen gadeslaan. Op de Prinsegracht pa radeerde het bataljon voor zijn comman dant, major Sack Kameraadschapsavond Des avonds vond in de zalen van den Dierentuin een Kameraadschapsavond plaats. Tot de zeer talrijke gasten van de Duitsche politie behoorden de bevelhebber van de politietroepen in Nederland gene raal-majoor Schumann, major Böse, plaat selijk commandant, vertegenwoordigers van de Weermacht, van de commissaris- sen-generaal, dr. Schuon, leider van de N.S.D.A.P in den Haag, pressedezernent Janke, von Fetter en Heuer van de Aus- landspresse. Van de Nederlandsche auto riteiten noemen we mr. P. C. J. M Ha mer, H. J M. Rugers en P. Paul, resp. hoofdcommissaris, commissaris en hoofd- inspeecteur van politie in den Haag. Fanfares openden den avond Hierna be steeg major Sack, bataljonscommandant het spreekgestoelte voor de openingsrede. Nadat hij de eeregasten had verwelkomd, wijdde major Sack uit over de taak en de beteekenis van de politie. In ieder land vinden we politie. Haar werkwijze en haar verhouding tot de bevolking is ech ter zeer verschillend. Dat de politie niet altijd begrepen wordt, ligt zeer zeker ook aan de bevolking. Wij zijn de vrienden en helpers van het volk. Natuurlijk zijn er wel altijd menschen voor wie de politie een doorn in het oog is. Men kan dan ook bezwaarlijk van ons verlangen, dat wij in brekers en roovers een handje helpen. Voorts zijn er duizenden, die nooit de minste bemoeienis hebben met de politie. Zij beschouwen haar dan ook als een noodzakelijkheid, zonder meer. Het motto, waaronder de politie werkt is zien, hooren zwijgen en handelen. Voor het nationaal-socialisme aan de macht kwam was het politieke leven ver deeld in een groot aantal partijen. Was het wonder, dat in die dagen het werk van de politie zeer bemoeilijkt werd? De natio- naal-socialistische staat kan op de politie rekenen. Wij staan als één man in zijn dienst. Spr. schilderde vervolgens het groote aandeel, dat de Duitsche politie heeft in den huidigen oorlog. Overal ver vult de politie een rol van beteekenis. Zij handhaaft de orde, schept regelmaat en zorgt er voor, dat de blijven voor hen, die naar een ander land moeten. Op deze wijze verhindert de politie de „economi- GEZELSCHAP VOOR PHILOSOPHIE EN PARAPSYCHOLOGIE Voor het Gezelschap voor Philosophie en Parapsychologie heeft de oud-resident, de heer P. M. Hooykaas, in de bovenzaal van Riche gesproken over het onderwerp ..Bestuurs-. en andere ethische invloeden op de geestelijke ontwikkeling van den inlander in de meer premitieve streken van Ned.-Indië. [Polygoon) Ook hier te lande o.a. in Amsterdam en Groningen gehouden Gisteren heeft de Duitsche Groene Po litie in verschillende Nederlandsche ste den, zooals overal in het Duitsche Rijk, den dag der politie gehouden. Deze dag heeft ten doel de bevolking duidelijk te maken, dat de politieman niet haar vijand is, doch haar vriend, die als het noodig is, krachtig op zal treden, maar die ook steeds bereid is de helpende hand te bie den. Te Amsterdam en te Groningen werden marschen gemaakt en concerten en een bonte avond gegeven. In de hoofdstad heeft een bataljon der Groene Politie, een groot aantal kinderen uit minder goed gesitueerde Amsterdam- sche gezinnen een warmen maaltijd ver strekt. Volgens opgaaf zouden 1300 kinde ren komen, doch evenals den vorigen keer zijn ’t er veel meer geweest. Het juiste aan tal is moeilijk op te geven, doch zonder twijfel ligt het dichter zij de 2000 dan bij de 1300. De keuken had er evenwel op ge rekend er was voldoende voor allen. Voor deze spijziging van de Amsterdam- sche kinderen had het bataljon de geval lenen van het geheele corps der groene politie herdacht bij het graf van een ge vallen kameraad op de Nieuwe Ooster be graafplaats. Het te Tilburg liggende reserve-batal- jon politie-troepen heeft gisteren meer dan 400 kinderen uitgenoodigd voor een warmen maaltijd in den stadsschouwburg. De Weermaohtbevelhebber in Neder land heeft den aanmeldingsplicht voor de ontslagen beroepsofficieren der voor malige Nederlandsche Land- en Zee macht gelast. Alle beroepsofficieren der voorma lige Nederlandsche Land- en Zeemacht die sinds 14 Mei 1940 in den actieven dienst hebben verlaten, zijn verplicht zich aan te melden. Vrijgesteld van deze aanmelding zijn enkel en alleen die beroepsofficieren, die in actieven dienst van het hoofdre- gelingsbureau en het Regelingsbureau departement van Defensie staan. Voor de aanmelding moet de aanmel- dingsplichtige persoonlijk op het bu reau van den stafofficier der Ordnungs- polizei bij den gevolmachtigde van den Rijkskommissaris voor de provincies in die provincie verschijnen, waar de aan- meldingsplichtige zijn woonplaats heeft Bij de aanmelding is een vragenlijst in duplo in te vullen. Tot aanmelding verplicht zijn: De aanmeldingsplichtigen der provin cie Groningen, op 24/2/41 in Groningen, Groote Markt 27, als volgt: beginletters van den familienaam AK: 912 uur, L Z 1518 uur; der provincie Overijssel op 24/2/’41 in Zwolle Potgietersingel 4, als volgt: begin letters van den familienaam A—K 912 uur, LZ 1518 uur; der provincie Friesland op 24/2/’41 in Leeuwarden, Zaailand 106, 912 en 15 18 uur; der provincie Drente op 25/2/’41, in <\s- sen, Beilerstraat 11, 912 en 1518 uur; der provincie Gelderland op 24 en 25/ 2/’41 in Arnhem, Huis Angerenstein «aan den Velperweg als volgt: beginletters van den familienaam AE 24/2 912 uur F K 24/2 15—18 uur, L— R: 25/2 9—12-uur, S—Z: 25/2 15—18 uur; der provincie Utrecht op 24 en 25/2/’41 in Utrecht, Maliebaan 10. als volgt: begin letters van den familienaam AE: 24/2 9—12 uur, F—K 24/2 15—18 uur, L—R 25/2 912 uur, SZ. 25/2 1518 uur; der provincie Noord-Holland op 24 en 25/2/’41 in Haarlem, Kenaupark 19, als volgt: beginletters van den familienaam: A—E 24/2 9—12 uur, F—K: 24/2 15—18 u, L—R: 25/2 9—12 uur, S—Z 25/2 15—18 u.; der provincie Zuid-Holland op 24 en 25/2/’41 in den Haag, Wehrmachtheim Kazernestraat 38b. als volgt: beginletters Gisteravond isdoorden G e- neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht de 45-ja- rige mej. H. C. uit de Twentstraat die op het Spui was gestruikeld, waardoor zij een hersenschudding had gekregen. Plaatsvervangende hulp in de huishouding. De twee organisaties hebben echter nog een verderen stap gedaan, waaruit haar goed inzicht omtrent de familieverhoudin gen blijkt en waardoor de moeders des te gereeder van de aangeboden gelegenheid zonder zorg gebruik kunnen maken. Om juist de uitzending van kinderrijke moe ders mogelijk te maken, zullen de organi saties ervoor zorgen, dat gedurende de afwezigheid van de moeders, familieleden of buren de huiselijke plichten op zich nemen, indien deze niet door eenig ander lid van het gezin waargenomen kunnen worden. Zouden ook geen familieleden of buren zich met dergelijke zorgen tijdelijk kunnen belasten, dan belasten de organi saties zich er mee, dat uit haar kas be taalde hulpkrachten het werk der moeders overnemen. Bovendien heeft de N.S.V. zich nog bereid verklaard, zeer kleine kinderen, die nog veel moederhulp van noode heb ben. in eigen tehuizen op Nederlandsch gebied op te nemen, zoodat werkelijk elke moeder zonder zorg haar reis ter ont spanning in Duitschland aanvaarden kan. Deze maatregel is weer een klein voor beeld van de groote werkzaamheid, die een nationaalsocialistische organisatie op het gebied van de volkswelvaart en volksge zondheid aan den dag legt. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze en andere maatregelen in vele families met vreugde en voldoening begroet worden. Wij hopen tevens, dat vele moeders en kinderen opnieuw aan het genot van een goede gezondheid deelachtig zullen worden. Wie ooit een van de Duitsche moeders en kinderen-ontspanningsoorden bezocht heeft, weet hoe prachtig en voortreffelijk deze oorden ingericht zijn en zal aan een verblijf aldaar met groote voldoening en dankbare herinnering terugdenken. De hierbij gepubliceerde foto geeft een tndruk van het moederontspanningsoord Bad Meinberg in de gouw Westfalen-Noord waar in April van dit jaar Hollandsche moeders hun intrek zullen nemen. voor de Dietsche eenheid en de groot Germaansche gedachte. Moedig hebt gij voor uw volk en land gestreden en het beste ten offer gebracht: uw leven, zoo waardevol voor u en uw gezin en ook voor ons. Dinsdag, bij vendelalarm, trokt gij op met uw jongen zoon en gij zijt niet weergekeerd. Woorden van troost kunnen wij uw gezin weinig geven, maar ik weet, dat uw nationaal-socialistische vrouw door haar ideaal sterk in het le ven staat en wij blijven de kameraden van uw gezin. Kameraad Koot, uw werk is volbracht. Rust zacht.” Tenslotte voerde vendelcommandant F Raadsheer het woord. Hij herdacht den gevallen W.A.-man als een plichtsgetrouw W.A.-man en een goed huisvader. Hij herinnerde aan de gebeurtenissen op den noodlottigen Dinsdagavond, toen Koot door een sterke overmacht werd neerge slagen. Woorden van dank sprak de ven- delcommandant namens de familie tot de aanwezigen en meer in het bijzonder tot de Duitsche kameraden, die den strijd tegen de Joden zoo goed kunnen begrij pen. Het orgel speelde uit Valerius* Ge- denckclanc „Wilt heden nu treden”. W.A.- mannen droegen hun vriend en kameraad uit en de indrukwekkende plechtigheid werd besloten met een laat ste appèl aan het graf, waarlangs duizen den defileerden. De moord op den W.A.-man Koot Men meldt uit Amsterdam Het onderzoek van de Duitsche politie inzake de gebeurtenissen, welke hebben geleid tot den dood van den wachtmees ter der W A. Koot, heeft het volgende resultaat opgeleverd Op 11 Februari 1941 tegen 19 uur werd het lid van de Nederlandsche S.S., Stras ser, toen hij met zijn rijwiel over het Waterlooplein reed, door Joden over vallen en zwaar gewond. Op het hulp geroep van Strasser snelde een afdee- ling van 40 W.A.-lieden toe, welke van het Singel door de Staalstraat en Zwa-' nenburgerstraat marcheerde. De W.A.- mannen, die allen ongewapend kwamen te staan tegenover een sterker bende Joden, welke met alle mogelijke soort slag- en steekwapens op de W.A.-mannen insloeg. Ook werd uit de huizen en uit een hinderlaag met vuurwapens op de W.A. geschoten. 15 W.A.-mannen werden zoo zwaar gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. De W.A.-man Koot werd door verscheidene op hem los slaande Joden van den troep afgesneden en op den grond geworpen. Een Jood beet als een wild dier Koot voortdurend in het gezichtverder werd op beest achtige wijze op Koot losgeslagen. Koot is aan de bekomen kwetsuren overleden. Men deelt ons van bevoegde zijde nog mede, dat de 42-jarige H. E, Koot ge huwd was en vader van acht kinderen. Uit Amsterdam wordt gemeld: Vanmor gen is het stoffelijk overschot van den wachtmeester der W.A., H. E. Koot, die de vorige week tengevolge van zware mis handeling is overleden, ter aarde besteld. Gistermorgen is zonder eenige ceremonieel het stoffelijk overschot van ’t Binnengast huis naar het vendelhuis Singel 400, over gebracht, waar van elf tot vijf uur giste ren een zeer groot aantal leden der N.S.B. gedefileerd hebben langs de baar en waar den ganschen dag tal van kransen werden gebracht, o.m van den algemeen leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, van het Nederlandsch Agrarisch Front, van den leider der W.A., mr. Zondervan, van den heerban Amsterdam en van vele andere N.S.B instanties. In totaal telden wij he denmorgen meer dan zestig groote en kleinere bloemstukken. De doodenwacht was gisteren en werd ook heden betrokken door manschappen van het vendel 3, ban II, waartoe de verslagene behoorde. Tot de aanwezigen, die vanmorgen een laatsten groet kwam brengen aan hun ge vallen kameraad, noemen wij: ir. Huygen, secretaris-generaal der N.S.B., mr. M. M. Rost van Tonningen, hoofd van de afdee- ling Vorming, G. F Vlekke, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. H. J. Woudenberg, voorzitter van het N.V.V. mr. A. J. Zondervan. commandant der W. A., en vele andere autoriteiten Tegen half tien was het op den Singel in de omgeving van het vendelhuis reeds zeer druk Honderden hadden zich opge steld aan de overzijde van de gracht om getuige te zijn van den laatsten gang van Koot. De waarnemend hoofdcommissaris, de heer E. C. J. Staal en commissaris G. H. Jutte van het bureau Singel waren aan wezig om de politiemaatregelen te leiden. Tegenover het vendelhuis hadden zich de heerban Amsterdam en de heerban den Haag van de W.A opgesteld onder com mando van heerbanleider Hofman. Het was tegen half elf toen de kist, door twaalf W. A. mannen van Koot’s vendel, zijn naaste kameraden, werd uitgedragen. De trommels roffelden, de met rouwcrêpe omfloerste vaandels neigden en onder doodsche en indrukwekkende stilte van het publiek, waarvan velen den N. S. B.- groet brachten, zette kort daarop de stoet zich in beweging. Aan de kist, die bedekt was door de N.S.B -vlag, waren de kran sen van den algemeen leider, van den commandant der W.A., van den heerban Amsterdam, en van Koots naaste kamera den gehecht Op de kist lagen de kransen van de familie. De lijkwagen werd gevolgd door eenige hooge functionnarissen der N. S. B., on der wie ir. Huygen. Op de rijtuigen, waarin de familie had plaats genomen, volgde de heerban Amsterdam, gevolgd door een zeer groote afdeeling van den Jeugdstorm, waar ook de heerban den Haag der W A. aansloot, gevolgd door honderden N.S.B.’ers. Zoo trok de stoet, onder somber trom geroffel, door de straten van de hoofdstad naar de begraafplaats Zorgvlied. Ook langs de straten hadden zich duizenden opgesteld om getuige te zijn van een laat sten gang van dezen W.A. man. Het was half een, toen de indrukwek kende stoet Zorgvlied naderde Duizen den hadden zich langs den weg en in de omgeving van den doodenakker opge- stheld Óp de begraafplaats zagen wij den algemeen leider der N.S.B. ir A A. Mussert en zijn adjudant mr dr. G. H. J. Kessler, den waarnemend leider van Geelkerken, senator dr. Böhmker, Be- auftragter der stad Amsterdam. Kreislei- ter W. Paustian, vele vertegenwoordigers van het hoofdkwartier en het stafkwar- tier der W.A., een delegatie van den Na- tionalen Jeugdstorm, een deputatie van het Rechtsfront, van de Hitler Jugend in Nederland en de Nederlandsche S.S. Het orgel speelde „Zwarte soldaten van Mussert”. toen de baar in het midden van de aula werd geplaatst, gedekt door de bloemen, die de familie ten afscheid aan den gevallene had gezonden. De eerste spreker was de heer Zonder van, algemeen commandant der W.A. Wederom zeide hij heeft de W.A een zijner beste mannen grafwaarts ge dragen Een tweede bloedoffer is ge bracht Er is in de wereld nooit iets goeds tot stand gebracht zonder dat er bloed vloeide. Gij. kameraad Koot, zijt een oged W.A.-man geweest en gij zijt er niet voor teruggeschrokken om het hoogste offer voor uw ideaal, uw volk en uw land, te brengen. Uw leven hebt gij gegeven. Woorden van troost sprak spr. tot de vrouw en de acht kinderen van Koot Wij zullen zoo zeide hij u opnemen in het groote W.A.-gezin en voor u zor gen. Wij zullen het niet meer dulden.dat een der onzen door een Jood wordt ge dood. Wij zullen de scherpste vergel dingsmaatregelen nemen. Wij zijn bereid, ieder de vriendschapshand te reiken, maar niet aan den Jood. In naam van de ge heele W.A. neem ik afscheid van u, ka meraad Koot. Rust zacht. Met vliegende vaandels en slaande trom zullen wij van den doodenakker terugkeeren en den strijd hervatten. Vervolgens trad naar voren Kreislei- ter Paustian, vertegenwoordiger van Oberdienstleiter Schmidt. „Beste kame raad Koot, zeide hij, jij had voor vrouw en kinderen te zorgen en als nationaal- socialist stond je op je post. Diegenen, die jou op beestachtige en ons volko men vreemde wijze van het leven beroof den, zijn ook onze tegenstanders. Dertig mannen vielen je aan. Dertig tegen één en zij trapten je dood. Deze schanddaad werd door de Joden bedreven. Toen de Joden onze kameraden Gustloff en vom Rath vermoorden, ging een storm van verontwaardiging door geheel Duitsch land. De Joden, dat zal ieder duidelijk zijn, zijn de verbitterde tegenstanders van alle nationaal-socialisten Aan jouw graf, kameraad, roepen wij de Nederland sche nationaal-socialisten toe: gij zijt on ze kameraden en gij zult dit blijven Heil Hitler.” De heer Hofman, heerbanleider Am sterdam, zeide: „De heerban Amsterdam is diep getroffen. Ontroerd staan wij aan uw graf Gij, Koot, waart een voorbeeld van den nationaal-socialistischen strijder De eerste Nederlandsche Moederschool, gevestigd te Amsterdam, in het gebouw van Eeghenstraat 179 aldaar, wordt mor gen officieel geopend. De school heeft de bedoeling vrouwen en meisjes van 18 jaar en ouder in twaalfdaagsche cursussen vertrouwd te maken met de voornaamste eischen. welke aan moeders en toekomstige moe ders worden gesteld op het gebied van huishouding en zuigelingenzorg. Het gebouw aan de van Eeghenstraat is voor dit doel volledig ingericht. Het beschikt over fraaie, ruime vertrekken, waar o.a. een beeld wordt gegeven van een goed gekozen huisinrichting met keuken en hetgeen er verder toe behoort. De „leslokalen” zijn frisch en licht en voor hun doel compleet geoutilleerd. De keuken neemt uit den aard der zaak een belangrijke plaats in. Het daar bereide voedsel wordt in de gemeenschappelijke eet- en recreatiezaal genuttigd. De lessen in zuigelingenverzorging worden in eveneens speciaal ingerichte lokalen gegeven. In het nationaal-socialistische Duitsch land, waar men in de kinderrijke ge- zinner een der voornaamste elementen ziet voor de kracht van den Staat, zijn en worden dergelijke scholen in groot getal opgericht. De aanmelding voor de Amsterdamsche school kan dagelijks geschieden, van 913 uur aan het gebouw van Eeghen straat 179. Het N.V.V heeft op zich genomen de Hollandsche moeders en kinderen, die voor deze uitzending in aanmerking komen, aan te wijzen, terwijl de Duitsche moeders en kinderen door den nationaalsocialistischen „Volkswohlfahrtdienst” der N.S.D.A.P. in Nederland aangewezen worden. Beide or ganisaties zullen elkaar bij deze keuze be hulpzaam zijn, om bij voorbaat een goede verstandhouding in de ontspanningsoorden te verzekeren Het spreekt vanzelf, dat al deze uitzen dingen voor de betrokkenen geheel zonder kosten zullen zijn. Beide organisaties be wijzen daarmee, dat haar socialisme er een van de daad is. Ter nadere verduidelijking zij hier nog vermeld, dat het hier geen uitzending van zieken betreft. Men wil enkel zwakke kin- 0 p den H of weg had Z a t e r- dagmiddag een aanrijding plaats tusscben een motorrijwiel en een wielrijdster, de 37-jarige mej. M. F. uit de Watenng- schestraat, doordat deze laatste weifelend reed. De aanrijding had tot gevolg, dat de wielrijdster het linkerbeen brak en door den Geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd moest worden, alwaar zij is opgenomen. Een Leidsche petroleumventer, die in het handelen van goederen buiten de distributie om, groote financieele moge lijkheden zag, besloot tot aankoop van 84 pond koffie, tegen een vrij hoogen prijs. De man was van meening, dat er met de koffie aan de grens wel een zoet winstje te maken zou zijn en reisde daartoe naar Venlo. Op het Hollandsche Spoorstation, waar hij moest overstappen, had de man pech. Twee rechercheurs van de crisis- en hamsterwetten, toonden groote belangstelling voor de twee zware valiezen, waarmede de venter liep te zeulen. Hij moest ze open maken, het geen het einde beteekende van de Ven- losche reis, doch ook van zijn koffie- bezit. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. De politie is niet de vijand van de be volking, integendeel zij beschermt haar De politie verlangt, b.v. dat de verkeersregels stipt nagevolgd worden, in het belang van de veiligheid van de weggebruikers Bij eenig nadenken weet ieder dit wel, maar toch zijn er nog velen, die bij het zien van een politieuniform onwillekeurig even naar het stuur van de fiets kijken om te zien, of het plaatje er wel zit, zich afvra gen of ze niet op verboden terrein rijden, enz. Om het publiek van de waarheid te doordringen, dat de politie met al haar in „Dag van den familienaam AE: 24/2 912 u., F—K 24/2 15—18 uur. L—R 25/2 9—12, S Z 25/2 15—18 uur; der provincie Zeeland op 24/2/’41 in Middelburg, Dam 6, 912 en en 15—18 u.; der provincie Noord-Brabant op 24 en 25/2/’41 in ’s-Hertogenbosch—Vught. Huis Roucouleur als volgt: beginletters den familienaam AE 24/2 912 F—K: 24/2 15—18 uur. L—R 25/2 9—12 uur. SZ: 25/2 1518 uur; der provincie Limburg op 24/2/’41 In Maastricht, Graaf v. Waldeckstraat 2 9 12 en 1518 uur. Ieder aanmeldingsplichtige heeft zich over zijn persoon te legitimeeren door het toonen van het legitimatiebewijs en zijn acte van aanstelling, bovendien moet hij 2 pas kort geleden in burgerkleeding ge maakte pasfoto’s medebrengen. Indien een aanmeldingsplichtige op den voorgeschreven dag van aanmelding niet verschijnt, of de vragenlijst onvolle dig of onjuist invult, dan worden de straf bepalingen van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied no. 20 van 7 Februari 1941 van kracht, welke openbaar zijn ge maakt in het verordeningenblad stuk 5 In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Gistermiddag werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen onder groote publieke belangstelling een wel- dadigheidsconcert ten bate van de, in het vorig jaar te Rotterdam getroffen, gezinnen van het personeel van de Rot- terdamsche Electrische Tram, de R.E.T. gegeven door de zangvereeniging Haagsch Tram Mannenkoor (dir. Piet Zwager). Aan deze uitvoering werd medewerking verleend door de muziek vereniging Haagsche Tram Harmonie (dir. WKwakernaat). het Amsterdamsch Tramkoor „Kunst en Broederschap” (dir. L. C. Keereweer), het Rotterdamsch Electrisch Tram Mannenkoor (dir. W. F. Koolsi en de Politie Mannenzangvereeni- ging „Hermandad” uit Rotterdam. Het Amsterdamsch Politie Mannenkoor „Euter pe kon onder leiding van zijn dirigent den heer F. J, Sicking door omstandig heden niet aanwezig zijn. Zooals het programma reeds onder den titel „Wat er uit zang geboren kan worden” vermeldde, hebben niet alleen die vereenigingen, welke voor de gevol gen van den oorlog gespaard zijn ge bleven, doch ook vele vooraanstaande persoonlijkheden, waaronder de direc teuren van de Amsterdamsche tram en de Nederlandsche Spoorwegen al het mogelijke gedaan om de beide Rotter- damsche vereenigingen tw. het Rotter damsch Electrisch Trammannenkoor en de Politiemannenzangvereeniging „Her mandad”, wier bezittingen verloren wa ren gegaan, weer op de been te helpen en recht van bestaan te geven. Dit doel werd inmiddels bereikt, zooals uit de medewerking van de beide vereenigingen aan het gistermiddag gegeven concert kan worden opgemaakt. Doch ook het lot van de gezinnen van het R.E.T.- personeel hadden deze energieke men schen zich aangetrokken. Landelijke ver lotingen en concerten werden daartoe georganiseerd. En zoodoende werd dan ook gister middag gedragen door deze nobele, toe- juichenswaardige gedachte een concert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen gegeven, waarmede het nuttige en het aangename weer eens werden vereenigd. Eenige menschlievende be langstellenden hadden bovendien door aankoop kaarten aan een 80-tal herstel lende militairen beschikbaar gesteld en hen daarmede de gelegenheid geschonken deze uitvoering bij te wonen. De Haagsche Tram Harmonie opende het concert mtjj een pittigen marsch „Steadfast en True” van C. Feike. de Ouverture Freia van G. Mann en de Slavonic Rhapsodie van C. Friedemann, waarmede zij veel succes heeft mogen oogsten. En terecht Het klonk kern achtig, verzorgd en bijzonder opgewekt. Vele koorwerken, waaronder composities van F. Brandts-Buys, E. Flipse, G. Verdi, Piet Zwager en Roeske. werden daarna ten gehoore gebracht. De vereenigingen hebben van hun ijver en liefde voor de toonkunst op bewonderenswaardige wijze blijk gegeven. Het auditorium heeft hen dan ook op welverdiende, spontane wijze voor hun prestaties gehuldigd. Men meldt ons Bij de afdeeling „Volkswohlfahrt” van de N.S.D.A.P. en.bij het N.V.V. treft men op het moment voorbereidingen voor uitzending van moeders en kinde ren naar ontspanningsoorden in Duitschland. Reeds begin April van dit jaar zullen Hollandsche- en Duitsche moeders en kinderen uit Nederland naar de prach tig gelegen ontspanningsoorden der N.S.V. in de gouwen Westfalen-Noord en Weser-Ems vertrekken. In totaal zullen in den loop van den zomer van dit jaar niet minder dan 600 Hollandsche- en 200 Duitsche kinderen en voorts 300 Hollandsche- en 90 Duit sche moeders zich telkens in perioden van vier tot zes weken in Duitsche te huizen ontspannen, om vervolgens met frissche kracht en opnieuw gesterkt bij hun families terug te keeren.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13