I g i I 5 I A s ft A ft A No. 17803. Zuidoost- Midden-Engeland met Engelsche luchtaanvallen en op vliegtuigen bestookt bezette Nederlandsche gebied Nederlandsch-Duitsche Kultuur- gemeenschap opgericht I I Duitsche vliegtuigen bestoken de Britten in Noord-Afrika Maandag 17 Februari. 1941. totaal 19 In en te zwaar- en De oorlog ter zee van in Schepen, vliegvelden havens getroffen burgers gedood, 30 gewond, onder wie 11 zwaar en 3 vermist Samenwerking op voet gelijkheid s ft I l I Darlan vormt een nieuw Fransch kabinet VERDUISTEREN van 6.56 uur n.m. tot 8.51 uur v.m. Een voltreffer op bet St. Franciscus-ziekenhuis Rotterdam eischt 9 dooden, 8 11 licht gewonden No. 773503 Britsche Een gunstige wending verwacht professor dr. en Het Italiaansche weermachtbericht zijn weermachtbericht no. 254 gisteren, maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Wavell’s opmarsch door Duitsche luchtaanvallen vertraagd 5 5 I 5 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Nieuwe verliezen aan tonnage Parachutisten „made in England” Maan: 17 Febr. onder 11.25 I uur v.m.; 18 Febr. op 2.17 1 ft Nachtdienst dokters: S Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 ft 4«««««««rc«««<««««««««««««««« Chili neemt Deensche schepen in beslag De Engelsche aanval op de Kanaalkust De aanval op den Britschen kruiser „Southampton” Het Duitsche weermachtbericht Redevoeringen van Snijder, den heer van Maasdijk professor dr. Wehofsich HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: het over Voortreffelijke hulpverleening ver- Zware brand Volgens De naar en op, gemeen- (Zie verder 4e blad, pag. IJ De verwoestingen in ziekenhuis op van Het bombardement heeft een groot aantal dooden en gewonden geëischt, zoowel onder de zieken als onder het verplegend personeel. In de omgeving van het ziekenhuis werden vier woonhuizen door explo sieve en brandbommen geheel vernield. Ook andere deelen des lands getroffen Groot aantal dooden en gewonden zwaar. Daarbij komen dan nog de 3 als vermist opgegeven slachtoffers in Rotterdam. heeft 10.000 In d.d. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De brand, welke door dit bombarde ment uitbrak, nam een grooten omvang aan. Niet alleen de Rotterdamsche brandweer, maar ook brandweerspui ten uit omliggende plaatsen namen aan het blusschingswerk deel. Den geheelen Zondag is men met de nablussching bezig geweest. De brand op de Schie- kade is één der grootste en heftigste geweest, welke men sedert lang in Rotterdam heeft gekend. Behalve Rotterdam werden verschei dene andere steden en dorpen in het land aangevallen, waarbij, zooals reeds opgemerkt, tal van huizen werden ver nield of beschadigd. In en buiten het ziekenhuis werden negen burgers gedood, acht zwaar en elf licht gewond. Onder de dooden bevinden zich vier patiënten en drie verpleegsters. Bovendien werden een verpleegster en twee kinderen onder het puin bedolven, welke drie slacht, offers voorloopig als vermist staan opgegeven. De bommen uit Engelsche machines in den nacht van Zaterdag op Zondag op Rotterdam geworpen, hebben in het St. Franciscus-gasthuis, aan de Schie- kade O.z., groote verwoestingen aan gericht. De inrichting werd zwaar be schadigd. Het dak van het gebouw brandde volkomen af. Ook het bij het ziekenhuis behoorende zusterhuis werd door een bom getroffen en liep zware schade op. Vier Engelsche machines afgeschoten Een Britsch jachtvliegtuig, aldus een D.N.B.-bericht uit Berlijn, vloog Zaterdagmiddag in scheervlucht boven de eilanden aan de monding van de Schelde. Duitsche jagers achter volgden het toestel en schoten de Hur ricane in de buurt van Vlissingen om laag. Kort nadat dit toestel was neer, geschoten, verscheen een tweede vijaru de’ijke machine van hetzelfde type boven de Wester-Schelde. Het werd evenals het eerste door Duitsche jagers neergeschoten. Daarmede verloren de Britten op één dag reeds drie vlieg tuigen aan de monding van de Schelde, daar in de ochtenduren eveneens een gevechtsvliegtuig was neer gehaald. Behalve deze drie Britsche vliegtui gen is er, naar het D.N.B. verneemt, nog een ander vijandelijk toestel van het type Handley Page door luchtdoel- artillerie neergehaald. Daarmede wer den vier vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, terwijl bovendien nog min stens twee machines op den beganen grond vernield werden. Een deel der bemanning van de af geschoten machines werd gedood; de ongedeerde en gewonde leden der be manning werden gevangen genomen. ken zijn gebracht of in brand geworpen, is het scheepvaartverkeer voor de En gelsche Noordzeehavens opvallend ge ring. Van de Duitsche gevechtsvliegtui gen, welke in den loop van Zondag over het Britsche kustgebied gevlogen hebben, heeft er een een schip gezien en wel een koopvaardijschip van ongeveer 6000 brt. Dit schip werd aangevallen en kreeg een treffer midscheeps. De an dere vliegtuigen vlogen daarom gedeel telijk naar de havens, waar bij de ha vens en kaden in verscheidene plaatsen doeltreffend met bommen bestookten. In de haven van Great Yarmouth liggende schepen werden met de boordwapens beschoten, aldus het D.N.B. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct - Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Het aantal slachtoffers bjj het bombardement op Genua Volgens een officieel Italiaansch com muniqué zijn bij het recente bombarde ment van Genua door Engelsche oor logsschepen 144 menschen om het leven gekomen en 272 gekwetst. U. v.m.; onder 12.02 uur nam. Nachtelijke aanvallen op Malta In Londen is officieel medegedeeld, dat in den morgen een reeks luchtaan vallen op Malta is ondernomen, waarbij talrijke bommen zijn geworpen. Er is schade berokkend aan regeeringsbezit en aan gebouwen. In de motiveering van dit decreet wordt o.a. het volgende gezegd: Tenge volge van het gebrek aan tonnage is het scheepvaartverkeer van Chili met het buitenland in een voor het nationale eco nomische leven zorgwekkende mate ge daald. Deze toestand is een onmiddellijk gevolg van den Europeeschen oorlog, waarin Chili zich neutraal verklaarde. De eigen koopvaardijvloot en de door andere landen beschikbaar gestelde tonnage is niet voldoende om het genoemde tekort op te heffen. Daar niet te voorzien is hoe lang deze oorlog zal duren, is het de plicht van de regeering naar middelen te zoeken om een voor het nationale be staan noodzakelijk handelsverkeer te ver krijgen. De eenige mogelijkheid hiertoe is het gebruiken van de in de Chileensche havens gevluchte en aldaar stilliggende buitenlandsche tonnage. Engelsche torpedobooten voor irak Volgens berichten uit Bagdad zouden 5 torpedobooten, die Irak in Engeland be steld heeft, gereed gekomen zijn. Men de Aan het snelle en kordate optreden van leiding en personeel van ’t zieken huis is het te danken, dat er nog niet meer slachtoffers zijn te betreuren. Bij het begin van den luchtaanval heeft men al het mogelijke gedaan om zoo veel mogelijk zieken met auto’s en andere hulpmiddelen naar andere zie kenhuizen of particuliere woningen over te brengen. Ook na het inslaan van den voltreffer is men daarmede nog voortgegaan, zoodat verscheidene patiënten in veiligheid waren vóór de brand in vollen omvang woedde. Ook verscheidene burgers en personeel van de luchtbescherming hebben bij de hulpverleen ing belangrijke diensten bewezen. Onder het opschrift „Parachutisten made in England” publiceert de „Völ- kischer Beobachter” een ironische aan- teekening op het neerlaten van Engel sche valschermjagers in Zuid-Italië. Het blad noemt deze Engelsche poging om „door nabootsing van Duitsche mi litaire voorbeelden een uitweg te zoeken uit Engelands wanhopigen toestand een der grootste patentdiefstallen van alle tijden”. „Men heeft getracht onze val schermjagers na te bootsen, zoo merkt het blad op. Het was niet moeilijk, om daarvoor candidaten te vinden, want het heeft in Engeland nooit ontbroken aan waaghalzen en mannen, die bereid waren hun leven te wagen. Men heeft ze ook in een uniform gestoken en men liet ze in Zuid-Italië neerspringen. Tot zoo ver functioneerde het Duitsche model uitstekend. Maar toen wps het uit. Zoo eenvoudig namelijk als de Britten had den gedacht, is het optreden van een troep valschermjagers niet. Uniform en Ter aanvulling op het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag wijst men er te Berlijn van deskundige zijde op, dat generaal Wavell, de opperbe velhebber van de Britsche troepen in Noord-Afrika, sedert eenige dagen zijn opmarsch in Cyrenaica aanzienlijk ver traagd ziet door het versterkte optreden van de Duitsche gevechtsvliegtuigen. Telkens vallen de Duitsche bombarde- mentstoestellen onstuimig militaire in stallaties, tentenkampen, bivaks en marcheerende colonnes aan. Zoo zagen de voor het transport naar het Britsche leger ingerichte steunpunten Benghasi en El Ageila zich Zaterdag blootge steld aan zware aanvallen, waarbij El Ageila zoo goed als vernietigd werd. Tegelijkertijd vielen Duitsche formaties gevechtsvliegers marcheerende colon nes vrachtauto’s en pantserwagens van den tegenstander aan en zetten met treffers een aantal voertuigen in brand. Drie Hurricanes neergeschoten Duitsche jagers hebben gistermorgen 3 Engelsche jachtvliegtuigen van het type Hurricane boven Malta neerge schoten. Alle Duitsche toestellen keer den onverlet op hun steunpunten terug. de bedoeling van den Nederlandschen Kui tuur Kring. Voor ons stond vast, dat samenwerking slechts kon berusten op het beginsel van wederzijdsheid, van uitwisseling. Wij wil len heel graag samenkomen met Duit- schers, maar om het maar ronduit te zeggen: het leek ons toch al te komiek, om voortdurend bij de Duitschers .,op visite te gaan”. Zoo leek ons een eerste voorwaarde voor een organisatie als deze, dat Nederlanders en Duitschers elkaar daarin zouden ont moeten op voet van gelijkheid. Deze gedachte heeft de Nederlandsche Kuituur Kring met den Rijkscommissaris besproken en wij hebben daarvoor het volste begrip gevonden. Het resultaat van deze bespreking, waarvoor wij den Rijks, commissaris dankbaar blijven, is geweest, dat toen begonnen is aan den opbouw van een nieuwe organisatie en het behoeft niet gezegd te worden, dat de Nederlandsche Kuituur Kring daaraan gaarne en ten volle zijn medewerking heeft verleend. Van Duitsche zijde trad de samenvatting der Duitschers in Nederland”, „Der Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in den Nie- derlanden” op, en uit deze samenwerking is nu de nieuwe organisatie der Neder landsch-Duitsche Kultuurgemeenschap met een praesidium, waarin het Neder landsche en het Duitsche element gelijke lijk vertegenwoordigd zijn, gegroeid. Wij hebben den naam Nederlandsch- Duitsche Kultuur-Gemeenschap gekozen. Onwelwillende critici hebben al bij voor baat bezwaar gemaakt tegen het woord „gemeenschap”. Men meende daaruit de gedachte eener versmelting te moeten lezen en vreesde ten onrechte, dat wij van plan waren onze eigen Nederlandsche kuituur op te geven. Ik zou kunnen volstaan met de opmer king, dat tot nu toe een gemeenschap op zijn minst twee componenten vereischte. Maar ijc wil ook nog wel zeggen, dat wij daarmee een gemeenschap van Nederlan ders en Duitschers bedoelen, die zich te zamen voor kultuuruitingen interesseeren. Wij zullen daarbij van elkaar kunnen iee- ren. Wij beoogen daarbij zeer zeker geen scheiding tusschen Nederlanders en Duit schers, maar wij hopen, en verwachten, dat beide groepen elkaar, vooral op het gebied der kuituur, zuilen leeren kennen en waardeeren als goede vrienden, met zeer veel wat hen bindt en vereenigt De Kuituur Kring zal zijn taak, de be hartiging van de Nederlandsche kuituur op Nederlandsche wijze, met onverminder de kracht en geheel zelfstandig blijven vervullen. Wil intusschen deze Kuituur gemeen schap beschouwen als de zichtbare band van de medewerkers van den Kultuur- Kring wil daarin ook zien een mogelijk heid voor ieder van u om te helpen aan de verwezenlijking van onze idealen. ft Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 ft Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 A A Het totaal aantal slachtoffers be draagt, inclusief Rotterdam, 19 doo den en 30 gewonden, onder wie 11 Het Engelsche luchtwapen heeft in het afgeloopen weekeinde, maar in het bijzonder in den nacht van Zaterdag op Zondag, een reeks aanvallen gedaan op steden en dorpen in het bezet té Nederlandsche gebied. Evenals in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden verscheidene woonhuizen en boerde rijen vernield of zwaar beschadigd. Het aantal beschadigde woonhuizen loopt in de honderden. Bovendien is de glasschade, welke aan tal van wo ningen werd aangericht, zeer aan zienlijk. Bijzonder betreurenswaard is het, dat bij deze luchtaanvallen in het Oosten des lands een sanatorium werd getroffen en dat een aantal bommen, waaronder een voltreffer, is neer gekomen op het Sint-Franciscus- ziekenhuis te Rotterdam. Volgens Amerikaansche scheepvaart- kringen, zijn, naar „Associated Press” meldt, den laatsten tijd nog 7 Britsche of voor Engeland varende schepen tot zin ken gebracht Zoo is het vrachtschip „Victoria” (6085 b.r.t.) ex „Bell Flower” getorpe deerd en gezonken. Het Engelsche passa giersschip „Troilus” (7.422 b.r.t.) is op 1 Februari ter hoogte van Madagascar het slachtoffer geworden van een hulpkrui- ser. Het vrachtschip „Nemea” (5101 b.rt.) is ten Westen van Ierland, het Britsche vrachtschip „Momeside” (4617 b.r.t.) in de nabijheid van Kaap Finisterre gezon ken. Voorts zijn het vrachtschip „Kris- tiana” (960 b.r.t.) voor Cardiff, het vracht schip „Lita” (318 b.r.t.) en de Britsche trawler „Calverton” (214 b.r.t.) ten onder gegaan. Het D.N.B. meldt uit Santiago de Chili: De Chileensche regeering heeft door mid del van een decreet de 3 in de haven van Talcuhuano liggende Deensche vracht schepen „Lotta”, „Frida” en „Helga” voor den duur van den oorlog in beslag ge nomen. Zij zullen in de Chileensche koop vaardijvloot worden opgenomen en on der Chileensche vlag varen. De waarde van de schepen zal door een speciale com missie worden vastgesteld Officieren en manschappen van de Deensche vracht schepen worden aan land gebracht en ontvangen een maandelijksche schadeloos stelling voor zoover zij in Chili willen blijven. Zij kunnen echter ook aan boord van hun schepen blijven en in Chileen- schen dienst tegen en nader overeen te komen loon verder werken. Gisteren hebben zich aan het Griek- sche front in den sector van het elfde leger verwoede gevechten afgespeeld. Onze vliegtuigen hebben troepencon centraties en diensten der intendance gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen krachtig de militaire werken vafi een vijande lijke basis gebombardeerd. Onze toe stellen hebben een vijandelijke lucht basis op het eiland Kreta gebombar deerd en eenige vliegtuigen bescha digd. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige brandbommen van klein kali ber geworpen op het eiland Rhodos. In Oost-Afrika zijn aanvallen van den vijand aan het Noordelijke front, in den sector van Cheren en de zóne van Carora Noordelijk Erythrea) af geslagen. In de basis van Djuba wor den de gevechten rondom Kisimaio voortgezet. De vijand heeft eenige luchtaanvallen ondernomen op plaat sen in Erythrea. Te Massaoea is een Engelsch vliegtuig door luchtafweer geschut neergehaald. Een ander vliegtuig is neergeschoten in den sec tor van Djuba. Vannacht hebben Britsche vliegtui gen aanvallen ondernomen op Catania, Syracuse en Brindisi. In laatstge noemde stad werden 2 vliegtuigen sprong vormen slechts het begin. Wan neer het optreden van valschermjagers in overeenstemming wil zijn met het wezen van dezen troep, dan is de voor waarde doordachtheid van de gestelde taak, welke in den hoogsten graad mi litaire begaafdheid eischt. Maar die kan niet volgens een schema van buiten af verworven worden. En zoo eindigde de Britsche valschermonderneming in Zuid-Italië met belachelijkheid. Nauwe lijks geland, waren de Britten reeds ontdekt. Zij kwamen zelfs in het geheel niet bij de doelen van hun onderne ming. Zij ondergingen het nu juist niet soldateske lot te worden vastgehouden door burgers en veldwachters, totdat leden van de Italiaansche weermacht ter plaatse waren gekomen en ze gevan gen namen. Er ligt slechts één stap tusschen het sublime en het belache lijke, dat woord is ook in den oorlog geldig. door het afweergeschut van de vloot neergehaald. Een der leden van de bemanning, die aan een valscherm omlaag spong, is gevangen genomen. Het Britsche communiqué Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is de Duitsche activiteit in de lucht in den nacht van Zaterdag op Zon dag heviger geweest dan anders in den laatsten tijd. In het communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en het ministe rie voor binnenlandsche veiligheid wordt bekend gemaakt, dat uit vele deelen van het land melding is gemaakt van vijan delijke actie in de lucht in den vorigen nacht. Er vielen voornamelijk bommen in het Noorden en Oosten \an Engeland, alsmede in de buurt van Londen en het Noordoosten van Schotland. De Londen- sche correspondent van de New York Times” meldt, dat de aanvallen van het Duitsche luchtwapen Zaterdag en in den vorigen nacht bijzonder uitgebfeid en krachtig waren. Rondom de hoofdstad was den geheelen avond het luchtdoel geschut in werking. Omtrent de poging van de Britsche hichtmacht in den vorigen nacht tot een aanval op de door Duitschland bezette Kanaalkust verneemt het D.N.B. van be voegde zijde; steld heeft, gereed gekomen zijn, kan verwachten, dat zeer binnenkort levering zal geschieden De Britsche admiraliteit heeft, naar uit Londen gemeld wordt, bekend ge maakt, dat bij den aanval van het Duit sche luchtwapen op den kruiser „Southampton’ op 10 Januari in totaal 93 officieren en manschappen om het leven zijn gekomen. Het Engelsche oorlogsschip is, het D.N.B. meldt, door de Duitsche ac tie verloren gegaan. Duitsche luchtactie verlamt scheepvaartverkeer aan Britsche Oostkust Nu Zaterdag verscheidene schepen aan de Oostkust van Engeland tot zin- Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Een onderzeeboot meldt het tot zin ken brengen van 3 gewapende vijande lijke koopvaardijschepen van tezamen 19.000 b.r.t. Een oorlogsschip in over- zeesche wateren, waarvan reeds bekend is gemaakt, dat het in den handelsoor- log bij elkaar 110.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft ge bracht, heeft opnieuw 10.000 ton scheepsruimte vernietigd. Verkenningsvliegtuigen hebben giste ren bij aanvallen aan de monding van de Theems en de Humber 2 vijandelijke koopvaardijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Lange-afstands- geschut van het leger heeft op 14 en 15 Februari belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland beschoten. In Cyrenaica hebben duikbommen werpers van het Duitsche luchtwapen Britsche steunpunten met bommen van zwaar kaliber bestookt. Aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegers waren in den nacht van 15 op 16 Februari op belangrijke militaire inrichtingen in Zuidoost- en Midden-Engeland ge richt, alsmede op schepen. Bomtreffers veroorzaakten op verscheidene vlieg velden groote branden en vernielden schuilplaatsen en vliegtuigen. Er ont stond groote schade in de havenwerken aan de Theems en in het havengebied van een stad aan de Westkust. Twee koopvaardijschepen van tezamen 8000 b.r.t. werden tot zinken gebracht. Een ander vijandelijk koopvaardijschip werd in brand geschoten. Een ge vechtsvliegtuig plaatste bomtreffers op een lichten kruiser. Pogingen van den vijand om het be zette gebied binnen te vliegen, werden reeds aan de kust verijdeld. Hierbij ver loor de vijand 5 vliegtuigen en wel 2 jagers en 3 gevechtsvliegtuigen in luchtgevechten. Op verscheidene plaat sen in West-Duitschland liet de vijand in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen val len, die eenige slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Er ontstond geen militaire schade. Bij deze vluchten en bij nachtelijke aanvalspogingen op de bezette gebieden schoten de nacht- jagers 4 machines en de luchtdoelartil- lerie 1 vijandelijk toestel neer. De ge zamenlijke verliezen van den vijand op 15 Februari en in den nacht van 15 op 16 Februari bedroegen dientengevolge 10 vliegtuigen, 1 eigen machine wordt vermist. Luchthavens van Cambridge, Debden en Mildenhall moes ten het ontgelden In de laatste twee dagen werden voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid oost-Engeland, vooral in het graafschap Kent, opnieuw blootgesteld aan het vuur van de Duitsche verdragende batterijen. Ook in den vorigen nacht heeft het Duitsche vèrdragend geschut opnieuw naar het D.N.B. verneemt, belangrijke militaire doelen in Zuidoost-Engeland beschoten. Kleine groepen Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, naar het D.N.B. ver neemt, in den vorigen nacht aanvallen op Britsche vliegvelden ondernomen. Op de luchthavens van Cambridge en Mil denhall werden hangars vernield en in brand geschoten. De vernietiging van 3 vliegtuigen kon met zekerheid worden waargenomen. Andere vliegtuigen zijn ■warschijnlijk in de hangars en onderko mens vernietigd. Voorts deden eenige Duitsche duikbommenwerpers met succes aanvallen op de havenwerken van Chatham, waar een reeks branden werd veroorzaakt. Op het vliegveld Debden werden even eens explosies veroorzaakt Waargeno men kon worden, dat een vliegtuig werd vernield. Op alle aangevallen vliegvelden werden de startbanen beschadigd. Van 15 Februari om half zeven des avonds tot 16 Februari 2 uur 's nachts hebben in totaal 23 Engelsche vliegtuigen getracht het gebied tusschen Heyst (Bel gië) en Boulogne te bereiken Tien van deze toestellen vlogen boven zee langs de kust, 12 vlogen naar het gebied Ant- werpen-Hasselt-Ieperen. Een machine vloog over de monding van de Somme tot aan Amiens het bezette gebied bin nen. In totaal werden bij Boulogne 80 brisant- en brandbommen uitgeworpen In woonwijken ter plaatse ontstonden 10 branden in huizen. Enkele Franschen werden gedood. Er ontstond geen schade aan militaire of oorlogs-economische werken. Bij Brest pcogaen Zaterdag tusschen half zeven en half elf 's avonds 3 En gelsche vliegtuigen zonder bommen uit te werpen boven het land te komen. Twee ervan werden nog boven zee neerge schoten. Het D.N.B. voegt hier nog het volgen de aan toe: Volgens Engelsche berichten beweert de Britsche luchtmacht, dat zij haar tot dusver grootsten luchtaanval op de Duit sche havens aan de Kanaalkust heeft ondernomen. De Engelsche berichten dienst spreekt in zijn oerichten „een vernietigende uitwerking van deze aanvallen” Van Duitsche zijde, zoo wordt klaard, is hiervan nauwelijks iets ge merkt. De 5 neergeschoten Britsche vliegtuigen vormen ongeveer een vierde tot een vijfde van de totaal in actie ge weest zijnde aanvallende machines, wel ke nij deze actie waren ingezet. Zaterdagnamiddag vond onder leiding van prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter van den Nederlandschen Kultuurkring, in Kasteel Oud-Wassenaar de oprichting plaats van de stichting de „Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap”. Prof dr. Snijder hield de openingsrede, waaraan het volgende is ontleend: U zult u herinneren, dat een der doel einden van den Kuituur Kring was het na streven van een goede samenwerking met het Duitsche volk op kultureel gebied. Wij hebben daarnaar van den beginne af aan, individueel en van geval tot geval, gestreefd, maar men kan moeilijk ontken nen, dat ons het instrument, om tot die samenwerking op een algemeene en breede basis te komen, tot nu toe ontbrak. Dat is, in den Nederlandschen Kuituur - Kring als een gemis, een tekort gevoeld en toch was het, binnen de omlijsting van den Kuituur Kring, moeilijk dit tekort op te heffen. Immers, de Kuituur Kring is in den waren zin des woords een kring, een steeds zich uitbreidende groep van menschen die over verschillende princi- pieele grondslagen van ons kultuurleven ongeveer dezelfde gedachten hadden, die weliswaar aan de leiding bekend waren, ook wel in kleine groepen voeling met elkaar hadden, maar toch geen gesloten eenheid vormden. Zoo geschiedde het, dat op verschillende gebieden weliswaar vakgroepen ontston den, maar velen nog tot werkloosheid ge doemd waren en zoo kwam het dat allen eigenlijk dat misten, wat zij, misschien wel in de eerste plaats, gezocht hadden: onderling, algemeen contact, en ook de aanraking met Duitsche kringen, die over de grondbeginselen dachten als zij De leiding van den Kuituur Kring heett dit gemis van den beginne af aan ge voeld, en niet alleen zij. Ook van Duit sche zijde zocht men de mogelijkheid deze aanraking met Nederlanders tot stand te brengen. Na alles, wat wij in de afgeloopen maan den hebben meegemaakt, zal het den Ne derlanders wel niet al te zeer verwonde ren dat de Duitschers daarbij wat vlug ger opschoten dan wij. Er doken van alle kanten „Kulturvereinigungen op, die, ge heel onder Duitsche leiding, op kultureel gebied hun werkzaamheid begonnen en waarvan Nederlanders min of meer als gasten konden zijn. Dat was nu juist met Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie hier ter stede werd medegedeeld, dat admiraal Darlan een nieuw kabinet heeft gevormd, namen der nieuwe kabinetsleden zijn nog niet alle bekend. De verwachting werd uitgesproken, dat de vorming van dit nieuwe kabinet een wending ten goede te weeg zal brengen in de ver houding tusschen Duitschland Frankrijk.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1