De toestand het Verre Oosten sia DE ZUIDSLAVISCHE MINISTERS TE BELGRADO TERUG STADSNIEUWS OUD GOUD IS NOODIG om weer NIEUWE ARTIKELEN te maken HET RINGENHUIS betaalt U daar voor 'D zeer hooge prijs. Vertrouwd adresPrlnsestraat 86 Wacht niet tot U üerhooging krijgt! \e m Spanje door noodweer geteisterd 7EREENIGDE STATEN in Fadden spreekt geruchten tegen Concentratie FRANKRIJK BELGIE Vlot gekenterd JUBILEUM HAAGSCHE AFD. VAN HET GROENE KRUIS 1 Tweehonderd gebouwen vlammen ROEMENIE Politieke betoogingen verboden JUBILEUM J. J. KOSTER Na de besprekingen met den Führer RUSLAND PORTUGAL ITALIË De toestand van ex-koning Alfons van Britsche troepen in Birma Ue receptie in Pulchri Studio ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de Haagsche afdeeling van de Vereeniging het Groene Kruis. Foto van het bestuur niet eereleden en genoodigden Dertig kinderen verdronken HAAGSCHE COURANT Maandag 17 Febr. 1941 Ie hl. pag. 2 1 <■- Geweldige brand te Santander ENGELAND De portefeuille van Donovan teruggevonden NOG EEN AFGEZANT VAN ROOSEVELT NAAR LONDEN Mijnen bij Singapore RECLAMES. 3j 7 3. Spanje heeft Rede van Zuidslavisch minister Receptie in Pulchri Studio Besprekingen te Washington (Poluuoon). I OOK PORTEFEUILLE VAN BINNEN- LANOSCHE ZAKEN VOOR OARLAN Het onderhoud tusschen Roosevelt en Nomoera m om het door de Japanners aeesche gebied zoo spoedig mo de grootste 'enslotte gaf nu te MAARSCHALK GIRALDI OVERLEDEN Aan de gevolgen van een longontste king is Zaterdag te Florence overleden de maarschalk van Italië, graaf Guglielmo Pecori Giraldi, drager van de orde der Annunziata en senator van het koninkrijk. te dat HET GEBREK AAN IJZER De Britsche berichtendienst maakt be kend, dat de ijzeren hekken voor den hoofdingang van het parlementsgebouw te Londen zijn weggenomen en gesmolten. Daarmede zijn 15 ton ruw ijzer aan de bewapeningsindustrie ten goede gekomen. jWBAYER’ Krachtens een regeeringsverordening zijn opnieuw tot aan de definitieve rege ling van de nieuwe binnenlandsche poli tieke ordening alle politieke betoogingen verboden. Op 24 Febr. a.s. her denkt de heer J. J. Koster, wo nende Hoefkade 441, het feit, dat hij 50 jaar ge leden in dienst is getreden bij den Am- sterdam* schen Naai machine handel v.h. A. Lewen- stein alhier (Foto-archief) De Zuidslavische minister-president Zwetkowitsj en de minister van buiten- landsche zaken Cincar Markowitsj zijn Zaterdag met een specialen trein in ge zelschap van den Duitschen gezant, von Heeren, uit Duitschland in Belgrado te ruggekeerd. Zij begaven zich terstond naar prins-regent Paul in het Witte kasteel om rapport uit te brengen van hun besprekingen met den Führer en von Ribbentrop. Zwetkowitsj heeft daarna een onder houd gehad met den plaatsvervangen- den ministerpresident en Kroatenleider dr. Matsjek, alsmede met andere minis ters. Engeland geen soldaten ter beschikking behoeven te stellen. Wat de Engelschen ontzaglijk hard noodig hebben, is oor logsmateriaal. De plaatsvervangende ministerpresident van Australië, A. W. Fadden. heeft Vrij dagavond het oorlogskabinet bijeengeroe pen en na afloop aan de pers verklaard, dat de toestand in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan ernstig maar niet „uiterst kritiek" is, aldus' meldt Domei uit Sydney. Hieraan wordt toegevoegd, dat de plaatsvervangende ministerpresi dent het volk heeft aangeraden rustig te blijven en geen acht te slaan op wilde geruchten. DUITSCHE GRENSCOMMISSIE TE MOSKOU Zaterdag is te Moskou een Duitsche commissie onder leiding van gezant von Saucken aangekomen, die met de sovjet- autoriteiten besprekingen zal voeren over de afbakening van de Duitsch-Russische grens ter hoogte van de vroegere Duitsch- Litausche en de vroegere Duitsch-Pool- sche grens. ENGELSCHE VLIEGBOOT GEZONKEN De Londensche berichtendienst heeft gisteravond het uit Lissabon afkomstige bericht verspreid, dat de Engelsche vlieg- boot Clyde”, ter grootte van 23 ton, tij dens een storm op de Taag van zijn an kers is losgeslagen. De vliegboot is ge zonken. Alle Britsche pasagiers zijn ge red, terwijl een Portugees bij dit onge luk om het leven is gekomen. Uit Vichy wordt gemeld: Na den mi nisterraad is Zaterdag medegedeeld, dat de minister van binnenlandsche zaken, Peyrouthon, afgetreden en tot ambassa deur te Buenos Aires benoemd is. Het ministerie van binnenlandsche zaken wordt overgenomen door den vice-presi dent, admiraal Darlan. Tot secretarissen- generaal aan dit ministerie zijn benoemd de directeur voor departementale en ge meentezaken, Sabatier, en de directeur van de sureté nationale, Chavan, de eerste voor bestuursaangelegenheden, de tweede voor politiezaken. De indruk te Berlijn en Belgrado De besprekingen, die de Führer Vrij dag op den Berghof met de beide Zuid slavische staatslieden heeft gevoerd, is in alle politieke kringen der rijkshoofd- stad het gesprek van den dag. Buiten het communiqué om is te Berlijn om trent den inhoud van deze ongetwijfeld belangrijke bespreking, niets bekend. Van officieele zijde verwees men Zater dag sdechts naar het feit van de tradi- tioneele goed Duitsch-Zuidslavische be trekkingen. In politieke kringen te Berlijn ver klaart men ten aanzien van deze, ook in het communiqué vastgelegde begrip pen, dat de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Zuid-Slavië niet pas de zijn. JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ MUSSOLINI De Duce heeft Zaterdagmiddag in het palazzo Venezia den nieuwen Japan- schen ambassadeur Horikiri ontvangen. Bij dit eerste officieele bezoek aan den Duce is, naar vernomen wordt, van bei de zijden de wensch tot uiting gebracht, de samenwerking tusschen Italië en Ja pan in den geest van het driemogend- hedenpact nog verder te verdiepen. De toestand van den te Rome wonenden ex-koning Alfons van Spanje, die eenige dagen geleden een aanval van hartzwakte kreeg, is in de avonduren van Zaterdag plotseling slechter geworden en geeft aan leiding tot bezorgdheid. Nadat zijn artsen den bekenden specialist professor Fru- goni bij het ziekbed geroepen hadden, werd het volgende bulletin uitgegeven „Toestand onveranderd, met nu en dan zeer zwakke werking van het hart.” In den loop van den avond bracht de Italiaansche kroonprins den ex-koning een bezoek. Het bulletin van gisteroch tend vermeldt, dat de ex-koning een vrij kalmen nacht heeft gehad en dat zich geen nieuw gezichtspunt heeft voorgedaan. De gemalin en 4 zoons van den ex-koning bevinden zich bij hem. De Italiaansche koninklijke familie en het Vaticaan laten zich over het verloop der ziekte voortdu rend op de hoogte stellen. Hedenmorgen werd uit Rome gemeld, dat de toestand van den ex-koning onge wijzigd was. Hij heeft een rustigen nacht gehad. Tevens is het decreet van 14 September 1940, dat de grondwettelijke basis van Roemenië voorop stelde, buiten werking gesteld. In dit decreet was Roemenië be stempeld tot den nationalen legionnairen staat, de legionnaire beweging tot de eenige politieke organisatie des lands, generaal Antonescu tot leider van den staat en chef van het nationale legion naire bewind en Horia Sima tot chef van de legionnaire beweging en plaatsvervan- genden ministerpresident. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gisteren zijn laatste commu niqué over den binnenlandschen toestand uitgegeven. Voortaan zullen alleen nog communiqué’s worden uitgegeven over het onderzoek naar de incidenten, daar de orde en rust overal hersteld zijn. Tot 14 Februari des avonds, aldus wordt in het communiqué van gisteren gemeld, zijn in Boekarest 3545 en in de provincie 4377 personen gearresteerd. In een officieel communiqué te Boeka rest is medegedeeld, aldus United Press, dat 21 leden van de Ijzeren Garde, die op 21 Januari deelgenomen hebben aan den massamoord in het bosch van Jilawa, waarbij 89 personen vermoord werden, tot tuchthuisstraffen varieerend van 5 tot 25 jaar werden veroordeeld. Spanje heeft Zaterdag en Zondag een hevig noodweer beleefd. In de Noord-Spaansche havenstad San tander is een brand uitgebroken, welke tengevolge van den nog steeds woedenden orkaan zulk een vorm heeft aangenomen, dat groote ge’deelten van de stad met vernietiging worden bedreigd. Volgens de laatste berichten staan reeds 200 gebou wen in vlammen. De autoriteiten van Santander hebben per radio de brand weer van Bilbao, Vitoria, Burgos’ en Val ladolid te huip geroepen. Drie spoorwegwagens in de diepte geslingerd Op het spoorwegtraject van Bilbao naar San Sebastian geraakte de stroomvoor ziening defect, zoodat de trein op een brug boven een rivier stil kwam te staan. De orkaan slingerde 3 wagons in de diepte. Tot dusver zijn 22 dooden en een groot aantal gewonden geborgen. Te Onate is een brand uitgebroken, die zich tengevolge van den storm snel uit- breidde. Vijf huizen zijn verwoest. Te Igueldo bij San Sebastian is een boer derij ingestort, waardoor alle bewoners bedolven werden. Eerst na uren werken kenden zij in veiligheid gebracht worden, zij hadden lichte kwetsuren. Nader wordt gemeld, dat bij het trein ongeluk op de brug van Urola tot dus ver behalve de 25 dooden, ruim 120 ge wonden, meerendeels ernstig gewonden, zijn gevonden en naar ’- militaire zieken huis van Zumaya vervoerd Daar de electrische stroom werd verbroken, moest het eerste reddingswerk bij kaars licht verricht worden. Men vreest, dat onder de in het water gevallen wagons nog een aantal lijken liggen. Eenige dui kers zijn bezig de wagons met dynamiet los te maken. De overige acht wagons van den trein vielen wel niet in de ri vier, maar leden toch ook groote schade, omdat zij van een helling vielen, waarbij een aantal passagiers gewond werd. VERSPREIDE BERICHTEN In de Roemeensche gemeente Botar- lin is in den ouderdom van 116 jaar over leden de landbouwer Michael Sandu, die tot aan zijn dood nooit ziek is geweect. Te Constantza zijn 890 Joden uit verschillende Roemeensche steden aange komen, die zich naar Palestina willen be geven. Zij reizen eerst met het onder Panameesche vlag varende schip „Dar lan” naar Istanboel. Vandaag worden in Barcelona uit Frankrijk 400 kinderen en 200 moeders verwacht, die het volksfront tijdens den Burgeroorlog naar Frankrijk had gezon den. De vroegere Fransche minister van arbeid, Pomaret, en de vroegere senator en minister van binnenlandsche zaken, Schramel, zijn uit het interneeringskamp Vals-les-Bains, waar zij zich sedert drie maanden in arrest bevonden, ontslagen. De Britsche missie onder leiding van lord Willingdon, die een reis door Zuid-Amerika maakt, is na een verblijf van 5 dagen in Venezuela uit Caracas vertrokken. De Egyptische regeering heeft alle Italiaansche scholen, die na het verbre ken der diplomatieke betrekkingen met Italië waren gesloten, heropend. De slui ting geschiedde destijds onder Engel schen druk. Het bleek echter, dat de Egyptische jeugd hiervan de meeste na- deelen ondervond. De Turksche ministerraad heeft be vel gegeven tot in beslagneming van de graanvoorraden bij de boeren en groot handelaren in een aantal Anatolische districten. De voorraden moeten binnen vijf dagen aangegeven worden. Den boe ren zal het noodige graan voor het eigen bedrijf en voor het eerstvolgende zaaisel ter beschikking gelaten worden. Het over schot moet aan de inkoopbureaux van ren staat worden afgeleverd. De Engelschen in China en Thailand Naar het D N.B. uit Sjanghai meldt, heeft de Britsche ambassade opnieuw aan de Engelsche staatsburgers den dringenden raad g bezette relijk te verlaten. De ambassade heeft ge wezen op de onmogelijkheid om op korten termijn reisgelegenheid te verstrekken en heeft derhalve in verband met het gebrek aan scheepsruimte aangeraden reeds thans bij wijze van voorzorgsmaatregel passage te nemen. Het Britsche gezantschap te Bangkok heeft de in Thailand wonende Engelsche vrouwen en kinderen verzocht, zoo spoedig mogelijk het land te verlaten. CAFÉHOUDER IN OVERTREDING Door rechercheurs van de Drankwet zijn m verlofslocaliteiten in de stad klei nere en grootere partijen sterke drank in beslag genomen. Tegen de caféhouders is proces verbaal opgemaakt. In verband met concentratie van Brit sche strijdkrachten in het Zuidoosten van Birma en aan de grens van Thailand (Siam) heeft zich van de bevolking van Zuid-Thailand zoo meldt Domei uit Bangkok een paniek meester gemaakt. Er loopen daar geruchten, dat de Brit sche troepen binnenkort Thailandsch ge bied zullen binnendringen. Daar komt bij. dat vele Thailanders beweren, Brit sche oorlogsschepen in de wateren van Zuid-Thailand gezien te hebben.Zelfs loopen er onder de bevolking geruchten over een spoedige dreigende botsing tus schen Japan eenerzijds en Engeland en de Vereenigde Staten anderzijds. De Britsche strijdkrachten, die zijn samengetrokken aan de grens van Ma- lakka en Thailand en de grens tusschen Birma en Thailand, worden, naar Domei uit Bangkok verder meldt, geraamd op 20.000 man en 150 vliegtuigen. Tegelijk met deze concentratie van troepen oefe nen, volgens dit bericht, de Engelschen een versterkten druk op Thailand uit. Zij hebben in de eerste plaats de prijzen voor rijst, tin en rubber verhoogd. Deze goederen staan direct of indirect onder Britsche contróle. Bovendien tracht En geland den invoer van olie en andere belangrijke materialen in Thailand te ver hinderen. Daardoor zijn in Thailand reeds belangrijke storingen op de markt ont staan Engeland heeft dus, zoo zegt Do mei tenslotte, nadat het heeft moeten maar neem Aspirin zoodra U zich grieperig begint tfe gevoelen. Aspirin werkt snel en afdoende! In aansluiting op een onderhoud tus schen den minister van buitenlandsche zaken, Huil, den Britschen ambassadeur lord Halifax, en den Australischen gezant Casey, over de vraagstukken van den Stillen Oceaan, heeft lord Halifax aan de pers verklaard, dat hij over de dreigende crisis in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan niets anders te zeggen heeft, dan dat Engeland daar zijn strijd krachten reeds sinds geruimen tijd heeft versterkt. Volgens Associated Press is van het ge rucht. dat tusschen de Vereenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland een accoord tot stand is gekomen, geen bevestiging te verkrijgen, doch van officieele zijde wordt te verstaan gegeven, dat de Ame- rikaansche regeering alle Zuidzeekwesties waarin de belangen der 3 genoemde staten elkaar dekken, met sympathie in over weging zal nemen. Op het Albertkanaal nabij Hasselt zijn Vrijdag bij een scheepsongeluk 30 school kinderen om het leven gekomen. Nabij Godsheide wilden 35 kinderen zich op een vlot naar den anderen oever laten over zetten. Toen een golf over het vlot spoel de, drongen alle kinderen naar één kant, waardoor het vlot omsloeg en alle kin deren in het water vielen. Niettegen staande met behulp van politie en brand weer onmiddellijk reddingspogingen in het werk werden gesteld, konden slechts 5 kinderen levend geborgen worden. Van de 30 kinderen, die verdronken zijn, heeft men tot Zaterdag slechts drie lij ken geborgen. Officieele verklaring te Bangkok United Press meldt uit Bangkok In een officieele verklaring wordt gezegd, dat Thailand niet in de in het Verre Oosten heerschende spanning zal worden betrok ken. Hierom kan de natie gerust zijn. Per radio werd officieel tegengesproken, dat Thailand van Japan het zoek heeft gekre gen vlootsteunpunten af te staan. DE ENGELSCHEN VERTROKKEN Het Turksche stoomschip „Ismir” heeft Zaterdagmiddag de haven van Constantza verlaten en naar Istanboel koers gezet. Aan boord van het schip bevonden zich de leden van het Britsche gezantschap ta Boekarest, van de Engelsche consulaten .en van de Engelsche kolonie, alsmede eenige Nederlanders en Belgen, waar onder de voormalige Belgische gezent te Boekarest, Duparc. AMERIKAANSCHE MARINE- ATTACHÉ’S IN BERLIJN EN ROME Het ministerie van marine Washington heeft bekend gemaakt, kapitein Adolf von Pickhardt tot mari- ne-attaché der Vereenigde Staten te Berlijn benoemd is. Tot marine-attaché in Rome is kapitein Lawrence MacNair benoemd. zich sedert de dagen, die op het einde mb van den wereldoorlog volgden, geen moeilijkheden tusschen Duitschland en W Zuid-Slavië voorgedaan. Integendeel, evenals Duitschland begrip heeft ge- I toond voor de aaneensluiting der volken f van den Zuid-Slavischen staat, zoo heeft l Zuid-Slavië van zijn kant nooit bezwa- k ren gemaakt tegen de aaneensluiting der Duitsche stammen. Daarenboven heeft lm Duitschland voor de Zuid-Slaven ook EU den weg geëffend voor verbetering hun- ner betrekkingen met andere buurlan- K den, zooals b.v. Boelgarije en Hongarije, K| evenals ook Italië dat heeft gedaan. H Hier, zooals overal, heeft de as bewe- 2— zen, een factor der orde te zijn, precies zooals ook blijkt uit haar groote Euro- peesche conceptie, in tegenstelling met de splitsingspolitiek van Engeland. De bladen te Belgrado staan in het teeken van de ontvangst van de Zuid slavische staatslieden door den Führer op den Berghof. De „Prawda’ publi ceert commentaren uit de hoofdsteden van alle aan Zuid-Slavië grenzende lan den, die in de gunstige beoordeeling van deze ontmoeting overeenstemmen. - In leidende politieke kringen te Bel- Pa,sj Uee ^aanbevelingsbrieven^ en eemg grado verheelt men zijn voldoening over 1 het verloop der besprekingen niet. Men wijst erop, dat niet slechts, zooals in het officieele communiqué verklaard werd, de traditioneele vriendschap tus schen Duitschland en Zuid-Slavië beze geld is, doch dat ook alle kwesties, waar bij de beide landen zijn betrokken, op bevredigende wijze geregeld zijn en dat aan een verdieping der samenwerking, alsmede aan uitbreiding der bestaande betrekkingen niet in den weg zal staan. Tegelijkertijd wijst men er in bedoelde kringen op, dat de Zuidslavische staatslieden door de ontvangst bij den Führer en hun besprekingen met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken in de gelegenheid waren, hun zor gen te bespreken. DE ARRESTATIES IN BRITSCH-1NDIË De correspondent van de „New York Times” meldt uit Londen, dat in een massavergadering van den nationalen raad voor burgerrechten groote onge rustheid is uitgesproken over het „feno menale toenemen van het aantal arres taties en veroordeelingen in Indië’. Deze arrestaties en de beperking van elementaire rechten zijn, zoo werd ter vergadering verklaard, geheel in tegen spraak met de beginselen der democra tie. De raad heeft een resolutie aange nomen, waarin de bevrijding'van de po litieke gevangenen in Indië en de bezit tingen van het empire gevraagd wordt. Domei meldt uit Washington, dat de Ja- pansche ambassadeur admiraal Nomoera en president Roosevelt in hun onderhoud niet in het bijzonder de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten hebben besproken. Zij hebben hun gesprek be perkt tot de algemeene lijnen van de Japansch-Amerikaansche betrekkingen, waarvan Roosevelt zeide, dat hij ze op vriendschappelijken grondslag wenscht te houden De president zeide te gelooven, dat indien de vraagstukken behandeld wor den op grondslag van het wederzij dsche verlangen de vriendschap te bewaren, een conflict tusschen beide landen nog ver meden kon worden. Wat Europa betreft, zou Roosevelt het voornemen van de Vereenigde Staten bevestigd hebben voort te gaan met hulpverleening op schaal aan Groot-Brittannië. Ti Roosevelt zijn bezorgdheid te kennen ten aanzien van China, welke bezorgdheid, naar hij zeide, nog was gestegen door den indruk, dat het Chineesche en het Euro- peesche conflict deel gaan uitmaken van een enkelen strijd. Buitengewone zitting van het Japansche parlement Het lid van het Japansche Hoogerhuis, graaf Nideo Kodama, heeft bijeenroeping gevraagd van een buitengewone zitting van het parlement voor het geval, dat ern stige verwikkelingen in den internationa len toestand ontstaan. Met het oog op den Ingewikkelden internationalen toestand, zoo verklaarde hij, kan ieder oogenblik een buitengewoon ernstige ontwikkeling ont staan. Om het hoofd te bieden aan een dergelijke mogelijkheid, noodigde Kodama de regeering uit den rijksdag bijeen te roe pen om de geheele natie als een man tot haar plicht op te roepen. In de samentrekking van 50.000 man In dische troepen in Singapore ziet de „Si- hako sjimboen” een slinkschheid van de Britsche politiek, om Japan met het oog op den voortdurend verslechterden toestand in Europa in bedwa g te houden. United Press meldt uit Sofia: De Amerikaansche gezant Earle heeft ver klaard, dat de Boelgaarsche politie hem de portefeuille heeft teruggegeven, welke Roosevelts afgezant Donovan op 23 Januari in een restaurant in Sofia had verloren. De portefeuille, welke een Morgenmiddag spreekt prof, dr. ir. N. A. Halbertsma in het gebouw de Ruyterstr. 67 voor de Volksuniversi teit over „Edison". De lezing wordt toegelicht met lichtbeelden. De veertigjarige Haagsche afdeeling van het Groene Kruis hield Zaterdag- di u in ^eeste'*jk versierde zaal van 1 ulcnn-Studio een geanimeerde receptie. Rondom hadden talrijke bloemstukken en kransen van lenteboden een plaats gevon den Zij gingen vergezeld van de beste wenschen voor de toekomst van de jubi- leerende vereeniging en waren o.a. af komstig van de zustërafdeelingen Leid- schendain en Voorburg, de Algemeene vereeniging Het Groene Kruis”, den Bond van Nederlandsche Vroedvrouwen, en den Opleidingscursus voor Kr aam ge zinshulp. Onder de aanwezigen bevonden zich be- naive net bestuur, ook het toegewijde per- soneel, te weten zr. Cosijnse, docente voor het practische gedeelte van de Kraamgezinshulpopleiding. zr. Grave- stem en zr. Rink, beide wijkverpleegsters en mevrouw Spencer-Elce, magaziin- meesteresse. De onder-voorzitter, de heer F. A. Pool man, was de eerste, die den voorzitter, dr. A. J. Bossers gel uk wenschte. Namens z*v4* e» 1— I BB - uiuvuicii aan. AV° ^en in rÜ van sprekers was A. In t Veld, inspecteur van de Volksgezondheid in Zuid-Holland. Hij wees erop, welk belangrijk werk in de afgeloopen veertig jaren door de afdeeling s-Gravenhage in net belang van de volks gezondheid was verricht en wenschte. dat het aantal leden klein in verhouding tot de bevolking van de stad bij het bereiken van het vijftigjarig bestaan, dus na tien jaar, zou zijn vertienvoudigd, d.w.z. tot 20.000 zou zijn gestegen! De voorzitter van de Haagsche afdee hng van het Groene Kruis, dr. A. J. Bos sers, antwoordde dezen, met te zeggen, dat vanzelfsprekend niets zou worden ver zuimd om het aantal leden te vermeerdo- ren. bpr. dankte voor de hartelijke wen schen. ®r-, Beyerman. secretaris-generaal van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging „Het Groene Kruis” was uit do annalen de geschiedenis nagegaan, zoo zeide hij en had daarin tot zijn voldoe ning reeds den naam van dr. A. J. Bos sers gevonden als bestuurslid van de afd. s-Gra vendeel. Er was in den Haag zegenrijk werk ge daan en men zegt wel eens in dat ver band. zeide spr., onze zusters zijn de eer en de roem van het „Groene Kruis”. Tot slot wenschte hij, dat dr. Bossers nog lang de leiding van de Haagsche afd. zou mogen behouden Vervolgens sprak dr. J. F. Oortgiisen, voorzitter van de zusterafdeeling Voor burg, de jubileerende afdeeling roe. Do twee naburige afdeelingen hebben allebei reeds lang, elk in haar eigen kring, den zieken mensch verlichting gebracht. Wij waren daarbij voortdurend tot eikaars dienst en profiteeren van de samenwer king. Namens de afdeeling Rotterdam kwam mevrouw Lipjes het rccipieerende bestuur gelukwenschen. Ook deze laatste sprekers dankte dr. Bossers met enkele korte pas sende woorden. WERK VOOR VROUWEN IN DE OORLOGSINDUSTRIE Naar uit Londen gemeld wordt, -zijn thans alle Engelsche vrouwen van 20 tot 23 jaar verplicht, zich in de maand Maart in een speciaal register te laten inschrijven voor werkzaamheden in de oorlogsindustrie. President Roosevelt heeft den rector van de Harvard-universiteit, James Co nant. opgedragen zich als leider van een speciale missie per vliegtuig naar Enge land te begeven om „wetenschappelijke inlichtingen, die voor de verdediging van de Vereenigde Staten van belang zijn” te verzamelen. Conant moet nog heden in gezelschap van Carroll Wilson en Frederick Hovdos van de universiteit van Rochester naar Engeland vertrekken. Conant en Wilson zijn lid van de com missie van onderzoek voor nationale ver- dedigingsvraagstukken. Hun verblijf in Engeland is op een maand berekend. In een verklaring van het Witte Huis wordt hieromtrent nog gezegd, meldt bet D.N.B., dat een bestudeering van de Engelsche wetenschappelijke onderzoekin gen en ervaringen van het grootste be lang is voor het Amerikaansche pro gramma van de landsverdediging. De regeering zal tot dit doel van tijd tot tijd Amerikaansche geleerden naar Enge land zenden. Conant is scheikundige. Hij bepleit reeds geruimen tijd volledige hulp van Amerika aan Engeland en kort geleden heeft hij er voor de Senaatscom missie van buitenlandsche zaken ook op aangedrongen, dat de Vereenigde Staten aan den oorlog deelnemen. VERKLARING VAN HENRY FORD In een persgesprek heeft Henry Ford, naar het D.N.B. meldt, verklaard, dat Amerika oorlogsmateriaal ter beschikking van Engeland zoowel als van de as mogendheden dient te stellen, opdat deze kunnen vechten tot zij uitgeput zijn. Hij hoopte, dat noch Engeland, noch de as mogendheden den oorlog winnen. Wan neer de oorlog echter lang genoeg duurt, aldus Ford, zullen den volkeren wellicht de oogen opengaan en zullen zij zich niet langer in den oorlog laten meeslee- pen. Ford noemde de bewering, dat een zegevierend Duitschland Amerika zal aan vallen zuiveren onzin. Daarmede, zeide hij, wil men slechts het volk der Ver- eenigde Staten in den oorlog betrekken. Duitschland en Zuid-Slavië niet sedert gisteren een kenmerk van Duitsche buitenlandsche politiek doch door beide landen reeds terstond na den wereldoorlog zijn aangeknoopt. Sedert dien zijn zij door beide partijen bevorderd. Op economisch gebied is dit feit tot uiting gekomen in de bekende gunstige ontwikkeling van den wederzijdschen goederenruil. Op politiek gebied hebben UITBREIDING VAN KUSTSTATIONS De vlootcommissie uit het Huis van afgevaardigden heeft het verzoek van het ministerie van marine ingewilligd, om 400 millioen dollar beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van marine kuststations. De commissie hechtte hieraan haar goedkeuring, nadat aan den chef van de vloot, admiraal Stark, in een geheime zitting de vraag gesteld was, waarom de steunpunten op Samoa en Guam moesten worden uitgebreid. Van het goedgekeurde bedrag zullen 40 millioen dollar gebruikt worden voor de oprichting van vliegscholen en oefen kampen voor de marine-infanterie. DE TERUGKEER VAN HOPKINS UIT ENGELAND Harry Hopkins, de persoonlijke ge zant van Roosevelt, is gisteren met den Atlantischen clipper te New York terug gekeerd. Hjj verklaarde o.a., dat hij waarschijnlijk in den loop van deze week aan de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken rapport zal uit brengen van de resultaten van zijn reis. Hopkins vermeed het in te gaan op bij zonderheden over het in behandeling zijnde wetsontwerp tot steun aan Enge land en verklaarde, dat de Engelschen een „eerlijke hulp” noodig hadden. Hij was van meehing, zoo zei hij, dat zij deze hulp zouden krijgen. Engeland heeft financieele hulp noodig, doch Hop kins weigerde eenige cijfers te noemen. Voorts zei hij, dat de Vereenigde Staten inzien, dat het ondanks alle pogingen Thailand niet kon winnen voor zijn doel einden tegen Japan, zijn tot dusver ge volgde politiek gewijzigd en tracht Thailand onder economischen druk zetten en het militaire te bedreigen. De Londensche radio heeft gisteren, naar het D.N.B. meldt, de scheepvaart gewaarschuwd tegen het bevaren van de wateren ten Noordoosten van Singapore, aan de Oostkust van de Zuidpunt van het schiereiland van Malakka. In deze volgens geographische lengte en breedte aangegeven gebieden zullen zonder na dere mededeeling mijnen worden gelegd. Schepen, die door dit gebied willen va ren, moeten bij de Britsche marine- autoriteiten te Singapore een reisroute vragen. Over het leggen van Britsche mijnen bij Singapore schrijft de „Tokio Asahi Sjimboen”, dat dit een ernstig gevaar beteekent voor de koopvaardij scheep vaart van Japan en andere landen van het Verre Oosten in hun verkeer met de Westelijke landen. Vooral de Japansche lijnen op Indië en Afrika loopen hier door gevaar. Indien Engeland het leggen van mijnen tot andere gebieden wil uit breiden, moet men van een blokkade- linie tegen Japan gaan spreken. geld bevatte, is geheel intact terugge vonden. Volgens de politie was het voor werp, gewikkeld in een oude krant, aangetroffen en naar het bureau voor gevonden voorwerpen gebracht. De minister van staat, dr. Culovec, heeft op een vergadering van de Slo- veensche afdeeling der Zuidslavische radicale gemeenschap in Marburg een rede uitgesproken, waarin hij inzake de reis naar Duitschland van den Zuidsla- vischen ministerpresident en den mi nister van buitenlandsche betreft, ver klaarde, dat deze reis in de eerste plaats daarom zoo belangrijk is, omdat zij Zuid-Slavië ook verder den vrede schenkt. De regeering der nationale overeenstemming heeft onder de wijze vooruitziende leiding van prinsregent Paul tot dusver alle noodzakelijke stap pen gedaan, om den vrede voor het land te redden en zal ook in het vervolg alles doen om Zuid-Slavië te behoeden voor het ongeluk van een oorlog. man, was de eerste, die den voorzitter, dr A I i spr. bloemen dr

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2