^SUPEPOL RENNIE" GEMEENTERAAD. UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN GEMENGD NIEUWS i VERGADERING VAN HEDEN MIDDAG Te ET. I EEN WELGEDANE BAKKER GASTARIEF SONDERGERICHT DOOR AUTO AANGEREDEN pag. 3 Brandend Maagzuur, I smakelijk en zoo ge- mekkelljk In te nemen. 1 IN MEM0RIAM F. N. V. QUANT BENOEMINGEN Meisje gedood, jongeman gewond UITBREIDINGSPLAN NIEUWE WEG (LOOSDUINEN) EERVOL ONTSLAG H. C. VERMAAT Kleeren vatten vlam HAAGSCHE COURANT Maandag 17 Febr. 1941 BEDRIJFSCHEF VERBRAND Met een kwaad geweten DIGESTIF PASTILLES jj dezelfde vermaarde Voor den Puzzelaar MEDEDEELINGEN EN ADRESSEN BOUW CENTRALE WERKPLAATS GEMEENTELIJK ELECTRISCH BEDRIJF AANGAAN VAN GELDLEENINGEN «e- Doodelijke val tooneelvereeniging De g o e d g e- Het vonnis M Leimberger. - C. v. d. Woerd W. J. Vermeulen geb. SMOKKELHANDEL EN VERKOOP VAN KOFFIE EN THEE TEGEN TE HOOGE PRIJZEN Benoemd wordt handteekenen bij onderwijsA. Bol. VERHOOGING SUBSIDIE VEREENI- GING LUCHTBESCHERMING. Voorts: 16. Verleenen van een subsidie aan de afdeeling ’s-Gravenhage van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming. op de tot het De uitvoering der harmonie- vereeniging Llora is verzet naar 11 Maart a.s. senaer Hoffmanschool om financieele mee werking voor den bouw van een gymnas tieklokaal; idem inzake subsidieering van de Neutrale Kleuterschool; idem tot wij ziging van de verordening betreffende het verleenen van studietoelagen; idem tot toekenning van voorschotten ingevolge de Woningwet voor ontwerpen van de bouw plannen van „De Goede Woning” en „Sint Martinus". Door de R.K vereen. „Tot Nut en Genoegen” werd gisteravond in Stads Doelen” te Delft een opvoering gegeven van het blijspel „Hof Terhoven”. De zaal was goed bezet en de opvoering slaagde in alle opzichten. Ter gelegenheid van het e e r- ste lustrum van het Sportfondsenbad te Delft werd gistermiddag een zwemfeest gehouden O a. werd opgevoerd een revue „Volhouden maar” Regenten en regentessen Burgerweeshuis Aan de orde is de benoeming van drie regenten en drie regentessen van het Burgerweeshuis voor Ned. Hervormden. Tot regenten werden benoemd jhr. J. H. Röell, jhr. mr. C. Dedel, ir. J. A. Royer. Tot regentessen werden benoemd douair. jhr. J. H. Backer geb. jkvr. Beelaerts van Blokland, mevr. D. P. Six geb. ba ronesse Taets va.. Amerongen, mevr. W. J. M. E. Sickinghe geb. jkvr. Rader- ïnacher Schorer. Gevonden voorwerpen 18 Vellen leder, rijwielbelastingmerk, portemonnaie met inhoud, een vulpot lood en een bankbiljet van f 10. Inlich tingen bureau van politie, eiken werkdag van 1012 uur. Zaterdagmiddag is op den Rotterdamscheweg te Rijswijk een aan hangwagen van een tractor, bestuurd door B. C. M. uit Bolnes, tijdens het rijden losgeraakt. De aanhangwagen vloog naar de linkerzijde van den weg en vernielde daar twee benzinepompen en een luchtpomp vein het Shell-station. Vervolgens slingerde de wagen naar de overzijde van den weg en ramde een af sluithek, dat ook totaal vernield werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. R.K. Volksbond Onder voorzitterschap van den heer W Tetteroo heeft de R.K. Volksbond te Naald wijk zijn jaarvergadering gehouden. Na het openingswoord van den voorzitter werden de jaarverslagen behandeld. Uit het overzicht van den penningmeester, den heer B. van der Zalm, bleek, dat er een saldo is van rond 48 en een bezit van 156. Volgens het jaarverslag van den se cretaris, den heer P van Holstein, gaf het afgeloopen jaar reden tot tevredenheid. De bestuursleden P. Heskes en P. van Holstein werden herkozen en nieuw be noemd de heer C. Klein. In de verificatie- commissie werd gekozen de heer G. van Leeuwen. dat deze zaak zijn volle aandacht bezit. Het schrijven van J. J. Luijks, houdende klacht over de brandstof- en levensmid delenverstrekking aan werkloozen en armlastigen en verzoek om een behoor lijke woning wordt gesteld in handen van het bestuur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon ter afdoening, voor zooveel betreft de klacht; overigens in handen van B. en W. ter afdoening. Het schrijven van P. Grootendorst, hou dende, op grond van art. 13 der Lager- onderwijswet 1920, verzoek om vergoeding van de kosten van vervoer zijner kinderen naar de school Escamplaan 63 wordt ge steld in handen van B. en W. om prae- advies. De brief, van het bestuur der Vereeni ging voor Handel, Nijverheid en Gemeen tebelangen, houdende adhaesiebetuiging aan de voornemens, welke bestaan om het stedelijk tramnet in te schakelen in het massale goederenvervoer, wordt gesteld in handen van den raad van beheer der H.T.M. ter afdoening. De brief van de penningmeesteresse der wijkvereeniging „Pniël”, houdende aan bieding van het jaarverslag over 1940 wordt aangenomen voor kennisgeving. Het schrijven van A. J. Peters, hou dende nogmaals klacht over de brand stoffendistributie wordt gesteld in handen van den Burgemeester ter afdoening. Het adres van P. Blonk, houdende ver zoek om terugbetaling van een bedrag van 1.500, door hem uitgegeven voor den cursus voor inspecteur van politie, ten be hoeve van zijn zoon H. G. Blonk wordt aangenomen voor kennisgeving, met ver wijzing naar de vorige adressen aan den Raad van P. Blonk, welke voor kennis geving zijn aangenomen. 21 Februari a.s. Het jaaroverzicht van den penningmees ter gaf aan dat in 1940 is uitgekeerd aan gemeentesteun ƒ5.171.95 en aan kasuit- keéringen ƒ7.284.20. Uit het 10e jaarver slag van den secretaris, den heer W. van Puffelen. blijkt, dat het ledental na 10 Mei gedaald is van 167 tot 154. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren A. Koppert, F. van Oosten en J. de Vos op voorstel van den heer M. v. d. Ende bij acclamatie herkozen. In de rondvraag werd geklaagd over het feit, dat de extra uitkeering van 40 procent niet voor kastrekkers geldt. Tenslotte werd nog -medegedeeld, dat zoo mogelijk op 21 Februari a.s., na de conferentie met de werkgevers, wederom een vergadering zal worden gehouden om het resultaat te bespreken. U8 10 8818 renieuie uij Nijverheidsonderwijs Aan de orde is de benoeming van vijf tijdelijke leerkrachten bij het gemeen telijke avondnijverheidsonderwijs voor meisjes. Benoemd wordenmej. J. van Beuzekommej. C. P. C. L. E. Kap- teinmej. J. M. H. Schneider; mej. K. M. WedaM. Venema. Voor de Vereeniging van Oud- leerlingen van Landbouwonderwijs-inrich- tingen Delft en Omstreken en de afdee ling Delft van de Holl. Mij. van Land bouw heeft ir. J Vet in de zaal Koot een voordracht gehouden over de verplichte veelevering. Gistermiddag heeft de heer Th. P. Haanebrink te Delft voor „Kunst aan het Volk” een causerie gehouden over de door hem te vervaardigen films over grafische technieken. De eerste film van deze reeks, handelende over de hoogdruk, werd vertoond 'S-GRAVENZANDE Moderne tuinarbeiders vergaderen In de zaal O K. K. hield de afdeeling 's-Gravenzande van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf haar jaarvergadering, waarvoor een bevredigende belangstelling bestond. Door verhindering van den voor zitter berustte de leiding bij den 2en voor zitter. den heer J. Kat. die de vergadering opende met een woord van welkom. Hier- na deelde de voorzitter mede, dat de be- De 58-jarige veehouder Jos. Buizer had spreking met de patroons is uitgesteld tot vanmorgen het ongeluk, met zijn rijwiel 1 -- - - op den Dorpsweg te Hoornaar te vallen. Hij kwam met het hoofd tegen een paal en overleed dientengevolge na enkele oogenblikken. De Chr. Harmonie-Vereeni- ging P. G. M G. D. B. te 's-Gravenzande hield na afloop der repetitie haar jaarver gadering onder voorzitterschap van den heer G. J. Noordam. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer L. Aalbregt. bleek, dat het ledental iets is teruggeloo- pen. Het financieele overzicht van den penningmeester, den heer H. C. Stuurman, sloot met een batig saldo. Besloten werd, nu men met de prestaties niet naar bui ten kan treden, deel te nemen aan het zaalconcours op Zaterdag 12 April te Rot terdam. De afdeeling 's-Gtavenzan- de van Volksonderwijs zal morgenavond haar jaarvergadering houden. DE LIER. Donderdagavond bracht aan Da Lier de eerste kunstavond van dezen winter. Onze jongste harmonievereeniging, St. Saecilia gaf voor een goed bezet ver- eenigingsgebouw haar 5e jaarlijksche uit voering. Feestelijk zou dit niet worden ge vierd, zooals voorzitter P. L. van Beurden, dat in zijn openingswoord zei. De omstan digheden waren daar niet naar. Spr. me moreerde, dat in die 5 jaren St. Caecilia 4 eerste en 4 tweede prijzen behaalde. Het programma bood een bont en ge varieerd allerlei. St. Caecilia is in deze 5 jaren hard voor uitgegaan. Dit mag men, lijkt het ons, wel voornamelijk toeschrijven aan haar diri gent, den heer C. L. van Beurden. Bij het spelen kreeg het 10- jarige meisje S. K., te De Lier, van een speelkameraadje een slag op haar boven arm zoodat deze brak. Het meisje moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. DELFT In den ouderdom van 67 jaren is te Delft overleden de heer H. C. Vreeburg, in leven eigenaar van den houthandel L. A. Vreeburg aan de Bui- tenwatersloot te Delft. Lager onderwijs onderwijzer In openbaar lager Het Liersch Gemengd Koor en het Liersch Kinderkoor hebben hun jaarlijksche uitvoering uitgesteld tot 5 Maart a.s. waarover het hier gaat, reeds toen de Rijksverordening van werd afgekondigd. Verdronken Gistermiddag is te Zaandam het lijk op gehaald van den 50-jarigen verzekerings agent P G. Krijger, die sedert 30 Nov. werd vermist. De man is vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. Een bedrag aan incassogeld werd nog op hem gevonden. De voorzitter herdenkt vervolgens het overlijden van het Raadslid, den heer F.N. V Quant. Spr. herinnert er aan, dat wijlen den heer Quant reeds vier jaren na zijn benoeming tot Raadslid, tot wethou der werd gekozen. Eerst was hij wethou der van openbare werken en daarna wet houder van de bedrijven. Bij zijn afscheid als wethouder wees zijn opvolger erop, dat tijdens het wethouderschap van deB heer Quant, een sterke groei der gemeente viel te constateeren. Veel heeft hij van zijn werkkracht als wethouder gevergd. Later werd hij voorzitter van zijn fractie en lid van verschillende commissies. De Raad be waart aan hem de herinnering van een gave persoonlijkheid, in wiens karakter men het volle vertrouwen had. (De Raad hoorde deze rede staande aan) DOOD» UCW'In HOUDT Ot WOND ftHVfl vooMOai iN’icriiMvoaotr GiNUtwa <U dtstofectans <*>ol yefrudk Op den rijksweg te Neer werd Zon dagavond een wandelend paartje door een uit de richting Venlo komende personen auto aangereden. Het meisje, mej. L. N. werd vrijwel op slag gedood, terwijl de jongeman met een hersenschudding naar het ziekenhuis te Roermond werd over gebracht. Vier tweelingen Te St. Michiels Gestel bij den Bosch werd Donderdag het gezin van den heer G de Leyer voor de vierde maal verrast door de geboorte van een tweeling. Moe der en kinderen maken het best Het ge zin bestaat nu uit 16 kinderen. LOOSDUINEN. De knapenver een. „UwKonink- rijk Kome” en de Meisjesvereen. „Bouwen en Bewaren" te Loosduinen hielden een gecombineerde jaarvergadering. De tijds omstandigheden brachten mede, dat het geen groote feestavond met ouders en be gunstigers kon zijn. Er werden wedstrij den gehouden in het reciteeren en memo- riceeren. Voor de winnaars werden en kele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Deze avond had een buitengewoon aardig verloop. De jaarlijksche feestavond van het kinderkoor „Osanna in Excelsis”, die ook ditmaal weer in „De Schuilplaats” te Loosduinen gehouden is, kan als zeer geslaagd beschouwd worden. Het pro gramma dat bestond uit voordrachten, toe spraken .samenzang, muziek en tableaux werd besloten met de vertooning van en kele leuke films. De wielrijder P. uit Den Haag werd door een auto aangereden en be kwam een lichte hersenschudding. Bij dr. Weeder werd hem hulp verleend, waarna P. per auto naar huis is gebracht. In Café Bellevue sprak voor de afdeeling Wassenaar van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw, de heer ir. J. Vet, secretaris dier Mij., over de huidige landbouwproblemen. In het Gebouw Centraal sprak Vrijdag voor de afdeeling Wassenaar der Ned. Christen-Vrouwenoond, de schilde res mej. Of fringe, over het onderwerp: „Het verschil en de overeenkomst tusschen oude en moderne kunst”. Alvorens zij daartoe gelegenheid kreeg, werden eenige vereenigingszaken afgedaan, o.a. werd be paald, dat door den heer Roeland Koning een cursus over kunstgeschiedenis zal wor den gehouden. In Cafév. d Zalm werd de j aar. vergadering gehouden van de Floralia- Vereeniging Wassenaar. Aan het jaarver slag van den secretaris valt te ontleenen, dat het ledental met acht verminderde, dat het de vereeniging overigens niet slecht is gegaan. De verantwoording van den penningmeester luiddeontvangen ƒ375.82, uitgegeven 352.051, batig saldo f 23.76$. Besloten werd om dit jaar aan de kinderen te verstrekken Afrikaan, Ge ranium, Fuchsia en Agaratum, terwijl aan de ouden zullen worden gegeven Pteris tremula, Begonia, Colcus en Afrikaan. Vrije plant: Dahlia. Bij de bestuursverkie zing werden de aftredende heeren v. Eg- mond en v. Barneveld herkozen. De tui- nenkeuring zal bij genoegzame deelneming doorgaan. Openbaar Lager Onderwijs. Indertijd werd door den Raad van Leid- schendam besloten tot opheffing der O.L. school aan den Prinses Julianaweg met ingang van 1 April 1941. Om alle leerlin gen dier school in de gelegenheid te stel len een openbare inrichting voor gewoon lager onderwijs te laten bezoeken binnen een afstand van 4 k.m. hunner woning ge legen. hebben B. en W met de gemeente Voorburg een gemeenschappelijke rege ling ontworpen waarbij bepaald wordt, dat deze regeling in werking zal treden op den dag, dat de school aan den Prinses Julianaweg zal worden op geheven. B. en W. stellen den Raad voor de concept rege ling vast te stellen. Ingevolge het bepaalde in art. 55bis der L.O. wet 1920 moet elk jaar. tegelijk met de vaststelling der begrooting, het bedrag worden bepaald dat per leerling voor de scholen voor gewoon lager onderwijs in het jaar waarvoor de begrooting geldt, wordt beschikbaar gesteld ter bestrijding van de kosten In verband met de geraam de kosten, stellen B. en W. voor, deze bedragen te bepalen op ƒ12.23, resp ƒ11.39 per leerling. Uit een kleedtent van het voetbalterrein van de vereeniging D.A.V. aan den van Vredenburchweg te Rijswijk zijn Zaterdagmiddag ten nadeele van de spelers G. J. D. en P. W. H., beiden uit Den Haag, twee portemonnaies uit hun kleeding ontvreemd. De portemon naies hadden gezamenlijk een inhoud van ongeveer 22. De politie stelt een onder zoek in. 1,27 en 0.41 bij alle Apoth en Drpg. l> iu u H t v i v c i c t u i i u a a- venu” te Naaldwijk heeft voor een volle dig uitverkocht huis een uitstekend ge slaagde uitvoering gegeven. In het openingswoord memoreerde de heer H. van der Ende het 45-jarige bestaan der vereeniging. Hierna werd opgevoerd „De reddende hand" van H. Bakker. De rollen werden uitstekend vertolkt en het spel getuigde van gedegen studie en goed aan voelen. De regie was als van ouds bij den heer W. A. Westbroek in goede han den. Na afloop vond een hartelijke huldi ging der medewerkenden plaats. RIJSWIJK Ten nadeele van C. J. N. uit Wateringen is uit de Torenstraat te Rijs wijk een heerenrijwiel ontvreemd. Gedurende de afgeloopen week hebben rijwieldieven hun slag weer ge slagen. In de Beetslaan werd ten nadeele van G. B. uit den Haag zijn rijwiel ont vreemd. Een onbeheerd staand rijwiel werd ten nadeele van M. M. B. alhier van de Thierenskade af medegenomen, terwijl T. v. L. alhier zijn rijwiel staande bij de R.K. kera, vermiste. Dezittingsurenvan denSocia- len Voorlichtingsdienst van de Nederland sche Unie, te Rijswijk, zijn voortaan van 4.30 uur tot 5.30 uur, Haagweg 85. VOORBURG. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen Woensdag 26 Februari, des avonds 7.30 uur. De agenda vermeldt o.a. voorstel naar aanleiding van het rapport der commissie ad hoe tot her ziening der jaarwedderegeling voor het gemeentepersoneel; idem tot invoering van een duurtetoeslag voor lager gemeente personeel; idem tot invoering van een kin dertoeslag voor tijdelijke ambtenaren en personeel op arbeidscontract; tot het ver leenen van een crediet voor het aanstellen van personeel bij diverse diensten; idem tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Leidschen dam inzake toelating van leerlingen uit die gemeente tot de Openbare Lagere scholen te Voorburg; idem betreffende uitbreiding van de Openbare school D aan de van Faukenbergestraat; idem naar aan leiding van het verzoek van de van Was- Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd de punten 1 tot en met 9 van de gepubliceerde agen da Hiertoe behoort: 1. Vaststelling met het uitbreidingsplan Nieuwe Weg (Loosduinen), met daarbij behoorende toelichtende beschrijving en verordeningen. Aatj de orde is: 10. Ontslag H. C. Vermaat als directeur van den Gemeentelijken Dienst van Ha ven- en Marktwezen. De voorzitter spreekt woorden van erkentelijkheid en waardeering voor dezen verdienstelijken ambtenaar, die 40 jaar de gemeente heeft gediend in verschillende functies. Spr. herinnert er aan, dat de heer Vermaat om het visschersbedrijf te leeren kennen, een reis met een logger mede maakte. Spr. is ervan overtuigd, Uit aller naam te spreken, als hij den heer Vermaat hartelijk dank brengt voor zijn arbeid in dienst der gemeente. (Applaus.) Het voorstel wordt z. h s. goedge keurd, evenals de punten 11 tot en met 21 der aanvullingsagenda. Hierbij zijn: EXPLOITATIE MARKTTERREIN HERMAN COSTERSTRAAT. 15. Hulpverleening aan J. van der Veen, met betrekking tot de exploitatie van het marktterrein aan de Herman Costerstraat. Onder voorts contr. v icheik -»poth. G.J.|_O< Nor. Herv, Gemeente De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te te Voorburg heeft besloten, de bood schap der Kérk, die van de Algemeene Synode is uitgegaan, na deze in den ker keraad een onderwerp van bespreking te hebben doen uitmaken, ook in de kwar- tiervergaderingen te doen bespreken en in de godsdienstoefeningen van Zondag 9 Maart a.s. van den kansel te doen voor lezen, waarna zij zal worden besproken in een op Woensdag 12 Maart a.s. te houden gemeente-vergadering. Prof. dr. H. Kraemer, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, opsteller van deze boodschap, heeft zich op verzoek van den kerkeraad bereid verklaard e.v. vragen in deze bijeenkomst te beantwoorden. In een bijzondere vergadering van den kerkeraad, te houden op Woensdag 26 dezer, zullen de rapporten van de kerke- raadscommissie voor kerk en jeugd een onderwerp van bespreking uitmaken. Vanmorgen omstreeks elf uur zagen voorbijgangers uit de geopende deur van de essencefabriek aan de Oudezijds- achterburgwal 131 te Amsterdam rook komen. Zij riepen „brand” en snelden te hulp. Het brandje was spoedig gebluscht, doch men kwam daarna tot de vreeselijke ontdekking, dat een man was verbrand In deze bedrijfsruimte werkte een 27- jarige bedrijfschef, die bezig was met het uitkoken van filters op een soort gas- comfoor. De man was alleen, zoodat nie mand een ongeluk heeft zien gebeuren. Men vermoedt, dat zijn kleeren op een gegeven oogenblik hebben vlam gevat en dat de man is bedwelmd. De vlammen brandden verder, zoodat men slechts het xerkoolde lijk vond. Het spreekuur van het hoofd van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken, heeft ingaand heden, niet meer plaats op Dinsdagmiddag tusschen 2 en 4 uur, doch op Dinsdagmorgen tusschen 10 en 12 uur. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een heksleutel, twee portemonnaies, een partij entreebe wijzen van een voetbalvereeniging, twee ceintuurs, een vulpen, een vulpotlood, een kist met inhoud, een rekenboekje, een actetasch met inhoud, een armbandje, een kinderspelletje, een schop, een armband, een rozenkrans, een sjaal, een jongens- handschoen, een wagenzeiltje, een knip mes. Voorts drie honden Een bakker uit Rhenen had dezer dagen kans gezien in de Betuwe boerenboter zon der bon en zonder zegels op den kop te tikken zoo meldt de Crt. Welgemoed stapte de man op zijn rijwiel en reed in de richting van het Rhenensche Veer om de smokkelwaar naar huis te brengen. Hij had echter pech en wel zoodanig, dat hij niet alleen zijn boter kwijtraakte doch nog een proces-verbaal op den koop toe kreeg. Het toeval wilde, dat de rijkspolitie sur veilleerde in de buurt van het Rhenen sche Veer. Mogelijk zou er niets gebeurd zijn als de bakker zichzelf niet verdacht had gemaakt. Toen hij n.l. de politie ont waarde, sprong hij van zijn fiets, draaide zich om en ging er in allerijl vandoor, 's Mans eigenaardig gedrag trok natuurlijk de aandacht der politie, die terstond de achtervolging inzette en den man weldra had ingehaald Op de vraag der politie, waarom hij zich op het zien der politie zoo snel uit de voeten had gemaakt, ver telde van D., dat hij een pondje smokkel- boter bij zich had en bang was geweest aangehouden te zullen worden Hoewel van D geen onbetrouwbaren indruk maakte vond de politie, dat 's mans buik wat erg dik was. Toen zij hem fouilleerde, bleek hij niet minder dan dertien pakjes boter, elk van een pond in de losgesneden voering van zijn jas te hebben verborgen. Van D. zei deze boerenboter van een on bekende te hebben gekocht. De boter werd in beslag genomen en de eerst zoo opge ruimde bakker ging mistroostig naar huis. De plaatselijke afdeeling van den Ned Kath. Volksbond hield in zaal Varia te Loosduinen een welgeslaagden feestavond, waarop door de tooneelver eeniging „St. Bomfacius” een kluchtspel werd opgevoerd, getiteld: „Napoleons Hor loge”, van J Verhoeven. Blijkens de stem ming in de zaal Viel het stuk in den smaak Bevallen: J. G. M. König geb. v. d. Loop, z - W. J. Vermeulen geb. van Vliet, z. Overleden: A. A. J H. Wolters, echtg. van Th. M. Nijs, 66 j. - A. v. d. Voort, echtg. van J. L. Paardekooper, 38 j. - W. H. Labee, echtg. van L. Baan, 64 j. - Chr. v. d Kemp, ongeh., 60 j. - W. Th. van Vliet, wed. van J. Meijer, 71 j. - G. H. L. de Wijs, echtg. van G. S Storten beker 44 j. - C. Smit, echtg. van H. V. d Doel, 61 j. - Y. V. Toet, 2 1 - J. A. Jongenelen, echtg. van C. J R'”,aarta, 55 j. - C. Netten. 7 j. - W. F Coster, echtg. van W de Haan, 76 j. - J. W. Rijnvis, echtg. van J. de Jong, 56 j. - A. Brauckman, wedn. van H. van Horssen, 88 j. J. H. L Geubel, wed. van W de Leeuw, 80 j. - J. P. M. Baars. 7 mnd. - Chr H van Houten, echtg. van M. Vonk, 66 j - H. de Weerd, echtg. van K van der Sluis. 71 j. - J. H. de Zaaijer, wed. van J. Ch Th. Marius, 88 j. - B. do Zwart, echtg. van C, van Mill. 82 j. Het Duitsche Sondergericht alhier heeft een 23-tal handelaren uit verschillende deelen des lands ter verantwoording ge roepen in een speciale zitting, welke op 14 en 15 dezer is gehouden, ter zake van in den tijd tusschen 5 Juni en de maand October 1940 doen verdwijnen of opzet telijk achterhouden van waren, welke tot de levensbehoeften van de bevolking moesten worden gerekend. In hoofdzaak betrof het partijen koffie en thee, welke zonder vergunning van de meelcentrale waren verkocht en waarbij prijzen wer den gemaakt, die 25 procent of meer uit gingen boven de wettelijk geoorloofde. De partijen varieerden van enkele hon derden kilogram tot 15.000 kg. In enkele gevallen waren partijen van deze goederen tegen te hooge prijzen aan on derdeden van de Duitsche Weermacht geleverd. L De Staatsanwalt zeide, nadat het uit voerig verhoor van alle beklaagden was geschied, dat dezen zeer wel hebuen be grepen, dat zij ongeoorloofde transacties deden en dat het niet aangaat van arti kelen, die ter voorziening in de levens behoeften der bevolking onder overheids- contröle zijn gesteld, partijen clandestien te verhandelen, of tegen veel hoogere prijzen dan voor de burgerij gelden, aan onderdeelen van de Weermacht te verkoo- pen. De Nederlandsche bevolking moet zich beschermd weten tegen dergelijke vormen van uitbuiting of prijsopdrijving Rekening houdend met de periode. waarin deze transacties tot stand kwa- men, toen de draagwijdte van de bepa- lingen inzake prijsopdrijving nog niet zoo ernstig geacht werd, wilde spreker afzien van het eischen van tuchthuis straffen en niet hooger gaan dan tot een vierde van de maxima voor gevangenis straf, welke tot vijf jaren zou kunnen i gaan, weshalve hij straffen eischte, welke varieerden van twee maanden tot een jaar en drie maanden, en voor enkele der be trokkenen geldboeten van 5000 Van de zijde der verdediging werd o.a. aangevoerd, dat koffie en thee niet als levensmiddelen, doch als genotmiddelen dienen te worden beschouwd, al hebben deze een groote populariteit. Voorts, dat men in Nederland in een overgangstijd leeft van vrijen handel naar geleide economie, waaraan velen zich nog niet hebben weten aan te passen. Boven dien was een deel van de handelingen. s geschied 17 Juli De oplossing van de Zaterdag plaatste puzzle luidt aldus: Horizontaal: 1. Omhelzing, 7. AP, 9. Deernis, 12. Framboos, 15. Etna, 16. Aard, 17. Toledo. 19. Rotte, 21. Cel, 22. Can, 23. Ettelijke, 25. Kwartel, 27. De, 29. Legio 30. St., 32. Wenk, 34. Aera, 35. Eieren, 37. Preambule. 39. Tor, 41. Sla. 42. Sela, 44. P.S., 45. Ons, 47. Te, 49. Film, 51. Ooit. 52. Gnoe, 54. Arm, 56. Pre, 58. Onfraai, 60. Ei, 61, BranL 62. Ar, 63. Ravijn, 64. Eerste. Verticaal: 1. Offer, 2. Hiaat, 3. Li bretto, 4. Ido, 5. Nestel, 6. Ge, 7. Antece dent. 8. Pinda, 10. Rel, 11. Saöne, 13. Materiaal, 14. O.D., 18. Olijf, 20. Onweer. 21. Celcius, 24. Te, 25. Klaplooper, 26. Agressie, 28. En, 31. Telefonie, 32, We, 33. Kerstmis, 35. Eb. 36. Relief, 38. Mat, 40. Op, 43. Al. 46. Noria, 48. Eg, 50. Maart, 53. None, 55. Ra, 57. Urn, 59. Ras, 61. Bij. Het gerecht heeft drie verdachten ver oordeeld tot tien maanden, één tot acht maanden, twee hunner tot zeven maanden en ééntot vier maanden gevangenisstraf, terwijl aan elf verdachten geldboeten van ƒ300 tot ƒ4000 werden opgelegd. De overigen werden vrijgesproken. In zijn toelichting heeft de president er op gewezen, dat de veroordeelden be wuste handelingen hadden gepleegd, wel ke de voedselvoorziening benadeelden, n.l. want al behoeven koffie en thee niet als voedingsmiddelen zooals graan en meel te worden beschouwd, toch zijn dit levensbehoeften, aan het gebruik waar van de Nederlandsche bevolking gewend is en die als noodzakelijk dienen te wor den opgevat. Hoogere prijzen zijn alleen dan gerecht vaardigd. indien voor nieuwe aanschaf- fing van de betreffende artikelen even redig hoogere inkoopprijzen zouden moe ten worden betaald, doch hier ging het om artikelen, waarvan practisch in het geheel geen toevoer kon worden verwacht en die daarom zijn gerantsoeneerd. Daarbij komt, dat de hooge prijzen alleen door een klein gedeelte van de bevolking kunnen worden betaald, dat over de middelen daartoe beschikt en dat door handelingen als de gepleegde in een onjuiste positie van bevoorrechting zou verkeeren. Dergelijke handelingen zijn naar Duitsche opvatting niet met goede i koopmanschap overeen te brengen en ook i in Nederland dient men die opvatting te huldigen. LEIDSCHENDAM Vergoeding bijzondere scholen Ingevolge art. 101 der LO.Wet 1920 stellen B. en W. voor, het bedrag der vergoeding voor 1937 .voor de R.K. Jon gensschool Damlaan te bepalen op 3531.49; voor de R.K. Meisjesschool Damstraat op 3387.67; voor de School met den Bijbel op ƒ2552.19; R.K Meis jesschool Dr. van Noortstraat ƒ516.23; R.K Jongensschool Dr. van Noortstraat 1615.47 en voor de R.K. Meisjesschool St. Josefstraat op 1587.76. NAALDWIJK Gasmaskers Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst maakt bekend, dat gasmaskers niet meer te verkrijgen zijn aan het post kantoor, zooals tot nu toe het geval was. Ieder, die zich een gasmasker wil aan schaffen, kan zich hiervoor vervoegen bij het hoofd van den Geneeskundigen Dienst van den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst, dr. A. C. van den Bijllaardt. Deze heeft zich bereid verklaard gedu rende de maanden Februari en Maart eiken Donderdagavond van 8—-8.30 uur zitting te houden in het gebouw „Hulp en Voorzorg" aan de Havenstraat, tenein de van voorlichting te dienen en de juis te maat van het aan te schaffen gasmas ker te nemen. Voorz.: professor i*. C, L. van der Bilt, wnd. Burgemeester. De kennisgeving van het overlijden van den heer F. N. V. Quant, lid van den Ge meenteraad van ’s-Gravenhage, wordt t ngenomen voor kennisgeving met me- dedeeling, dat B. en W. deze kennisge ving, mede namens den Raad, met een schrijven van rouwbeklag hebben beant woord. De mededeeling van B. en W oetref- fende bevorderingen enz. van gemeente personeel met ingang van 1 Januari 1941 wordt aangenomen voor kennisgeving. De besluiten van de Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland van 4 Fe bruari 1941, tot het onthouden van goed keuring aan de door den Gemeenteraad in zijn vergadering van 11 December 1939 vastgestelde uitbreidingsplannen „Ocken- burgh. Mae- en Escamppolder” en „Maria- hoeve” worden gesteld in handen van B. en W. ter afdoening, gelet op het raads besluit van 13 Juli 1936, waarbij is be paald, dat dit college o.m. het recht van beroep kan uitoefenen in de gevallen, bedoeld in art. 38. j. 39 der Woningwet. De brief van den voorzitter van het Cen traal Stembureau ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage, houdende toezending van een afschrift van zijn besluit van denzelfden datum, waarbij mr. P. J. M. Aalberse jr. is be noemd tot lid van den Gemeenteraad, wordt aangenomen voor kennisgeving. Het adres van het dagelijksch bestuur van den Haagschen bond „Vacantiebezig- heid voor schoolkinderen”, houdende ver zoek om een extra subsidie voor 1939/’4O en om een voorschot op het subsidie voor 1940/1941 wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies, voor zooveel be treft het eerste deel van het verzoek; overigens in handen van B. en W. ter af doening. Het schrijven van P. S. de Jong, hou dende ernstig beroep op den Raad om afdoende maatregelen te nemen tegen de verontreiniging van de trottoirs door hon den, wordt aangenomen voor kennisge ving, nadat op een vraag van den heer Knaapje doodgereden Qp den Wijkerstraatweg te Velsen is Vrijdagavond de achtjarige J. B. uit IJmuiden, toen hij op den bok van den achtersten wagen van twee aan elkaar gekoppelde wagens wilde klimmen, ge vallen. Hij kreeg den zwaar met kalk be laden wagen over het hoofd en was slag dood. Het lijkje werd naar ouderlijke woning vervoerd. Gevonden voorwerpen: Rijwielbelastingplaatje, politie-bureau; vulpen, merk Cordon, Ruijsdaelkade 14; donkerroode portemonnaie, inh. ƒ4.50, Stortstraat 180, den Haag, zakmes, Jos. Israëlsstraat 153; bruine heerenhandschoen Stadhoudersstraat 11; yale sleutel, politie bureau; dames glacé-handschoen. politie bureau; bruin gekleurde sjawl, politiebu reau; belastingplaatje in étui, politiebur.; belastingplaatje politiebureau; gebreide wanten, Bilderdijklaan 46; sleutel, politie bureau; bos sleutels, Tulpstraat 32; groot zwart dekzeil, Geestbrugkade 21; zwart wollen damesmutsje, Thierenskade 25; bril Carel Nakkenstraat 15; gouden dasspeld, Julialaantje 15; roode step op luchtbanden, politiebureau; rijwielsleutel aan ring, po litiebureau; wollen babymutsje, Fred. Hendrikstraat 4; paar kinderwanten, poli tiebureau; autostep politiebureau; bos met 5 sleutels, politiebureau. Opgevangen dieren: gele hond met hals band, bij Dewald, Nassaukade; hond bas taard, Schotsche terrier, teef Lindelaan 131. Afschaffing omrekening megacalorieën. Zonder discussie en z. h. 9. wordt even eens goedgekeurd: 19,Wijzigingvanhetgastarief(Afschaf- v. d. Z e e de voorzitter heeft medegedeeld, ring van de omrekening in megacalorieën) Aan de orde is: 22. Bouw van een centrale werkplaats en een garage c.a. ten behoeve van het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf. De heer v. d. Leeuw vraagt eenige inlichtingen, omdat een bedrag van onge veer een half millioen toch geen kleinig heid is. Wanneer is de aanvrage van den Telefoondienst om uitbreiding van het terrein behandeld? Wethouder de Vries zegt, dat dit is gebeurd in de desbetreffende raadscom missie lang voordat de heer v. d. Leeuw daarvan deel uitmaakte. Deze zaak is niet nieuw meer. Het voorstel wordt z.h.s. goedgekeurd. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE EN GEZONDHEIDSDIENST Benoemd werden tot geneeskundigen bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en GezondheidsdienstH. L. de Grave en G. E. van Beek. MIDDELBAAR onderwijs ,orde Is de benoeming van tien tijdelrjke leerkrachten aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus en een tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke handelsavondscholen. Benoemd worden aan de hoogere bur gerscholen met 5-jarigen cursus tot tij delijk leeraar(ares) in de wiskunde en het lijnteekenen G. A. Koppende ge schiedenisG. J. de Voogd; de Neder landsche taal en letterkundeA. J. Boersmade geschiedenis en de staats inrichting R. Stigter de Engelsche taal en letterkundeH. Fredrikzede Hoog- duitsche taal en letterkundemevr. E. A. van Panhuys-Lang de Fransche taal en letterkundemej. J. Brouwerde Nederlandsche taal en letterkunde en de ReschiedenisB. C. Damsteegtde Ne derlandsche taal en letterkundemej. J. G. W. ten Holtde Engelsche taal en letterkunde W. Eikelenboom. Benoemd wordt aan de gemeentelijke handelsavondscholen tot tijdelijk leeraar *n de Engelsche taal en handelscorrespon- CentieJ. A. van Beemen. Burgerlijke Stand. Delft Bevallen; J. A. v. d. Akker geb. Waser, z. - M. M. J. v. d. Werf geb. v. Osselen, z. J. B. Knoester geb. v. Asten, d. Ondertrouwd: C. A. Kuysten en C. Schildt - P. P. Kaland en C. M. de Raad - J. Frölich en E. Tabbernal - G. A. Lanser en J. van der Werf - G. C. van Dijk en F. F. G. Gebing. Overleden: N. van der Hout, wed. van H. Garnaat, 80 j. - C. M E. Kühn, 80 J. DelfL Bevallen; G. J. Snijders, geb. van Leeuwen, d. Overleden: H. Chr. Vreeburg, man van J. M. M. Schilte, 67 j. - J. A. Vermeulen, ongeh. vrouw, 80' j. - M. J. J- bloedt, man van M. H. J. D Baaten, 59 j. C. M Wijkmans, ongeh. vrouw. 87 j. - J. J. Degens, wedn. van J. A. de Jongh, 79 j. Leidschendam. Getrouwd: J. W. F. van Amelsvoort en M. B. Chr. J. Burg» steijn. Bevallen: D. Pauwels geb. v. d. Niet, z. - W. Jerphanion geb. Durand, d. - A. Schouten geb. Schouten, d. - M. W. Arke- steijn geb. Bierhuis, z. - P. M. Malta geb. v. d Helm, x. Overleden: A. v. d. Voort. 38 j. Voorburg. Ondertrouwd: H. Ver- heijen en J. van Zetten. B. W. Roelofs Valk en L. van Ewijk. - J. J. C. Starken burg en H. J. F. Verhelj. - H. Steinbach en A. I~. .^-1- en G da Cunha. AANWIJZING PLAATSVERVANGEND GEMEENTESECRETARIS Zonder discussie en z.h.s. worden aange nomen 23. Aanwijzing van den heer W. F. Wijthoff als plaatsvervangend Gemeente secretaris. 24. Aangaan van geldleeningen (aanvul lend voorstel van B. en W. betreffende 2 41 pCt. leeningen van 50.000). INTREKKING VERORDENING HEFFING OPCENTEN GEMEENTEFONDS BELASTING Aan de orde is: 25. Intrekking van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelas ting in de gemeente 's-Gravenhage. De heer v. d. Zee vraagt, of het niet aanbeveling verdient dat de wethouders van Financiën der groote gemeenten eens de hoofden bij elkaar steken om met den secretaris-generaal van Financiën te spre ken over haar moeilijke financieele posi tie, door het wegvallen van allerlei in komsten. Ook vraagt hij overleg met de commissie voor de gemeentefinanciën. Wethouder Feber geeft toe, dat de toestand der groote gemeenten financieel, steeds moeilijker wordt. Het nadeelige verschil voor de gemeente tengevolge van de intrekking dezer verordening (waartegenover een uitkeering aan de gemeente staat) is 2 a 3 ton. Spr zegt overleg in den door den heer v. d. Zee bedoelden zin toe. Het voorstel wordt z.h.s. k e u r d. Tenslotte wordt zonder discussie en z.h.s. goedgekeurd punt 26 (Verslag Schoolkindervoeding en -kleeding over 1939). Om 2.20 uur wordt de vergadering ge sloten. Getrouwd: J. P. J. Endhoven en F. J. van Marrewijk. - Th. Brouwer en C. J. M. E Looman. - A. J. Hoorweg en D. M. Molenbroek. L. de Kam en A. C« Eisenga.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 3