HAAGSCHE COURANT rs; Dinsdag 18 Februari 1941. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS We/feen distributiebon heeft men noodig? J3lj rookershoest helpen Avondschool DERDE BLAD AUTO-ONGELUK TE VRIES 117 ONTAARDE OVDERS TE OCHTEN 4 DIEFSTAL VAN POSTPAKKETTEN 100 gram 15 DISTRIBUTIE XVASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI Wie ziet de foot? Gunstige stand der Rijks- middelen Directe belastingen 8% millioen booger De aanmeldingsplicht der Joden van Doctor Plaizer KIND IN SCHUILLOOPGRAAF VERDRONKEN 8 D 06 01 nieuwe kaart 03 nieuwe kaart 02 01* 02 87 oude krt. 44 02 nieuwe kaart 02 nieuwe kaart 03 nieuwe kaart Moederschoot te Amsterdam geopend 11 12 13 Joodsche bloedgevers alleen voor Joden 04 57 92 oude krt. 31 19 32 45 58 05, Benoemingen Drie dooden, twee ernstig gewonden Schrijversnamen Waar verliet ik de tram? Het bankwezen in de geleide economie Bote van Noord overleden De kwestie van godsdienst en ras f De met aangeduide bonnen vervallen spoedig Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN Hoeveelheid No. 17804 ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 2 Febr t/m 18 Maart 1 kilogram SUIKER 28 Dee. t/m 21 Febr. 100 gram 250 gram 28 Dee. t/m 21 Febr. 28 Dee. t/m 21 Febr. 250 gram 25 Jan. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dee. t/m 21 Febr. 100 gram 27 Jan. Vm 23 Febr. KAAS 400 gram één ei EIEREN één ei EIEREN 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 Jan. t/m 30 April. van A BROODBONBOEKJE. 100 gram teeeeee al» boven BLOEMKAART. 27 Jan. Vm 23 Febr. BOTER* OF VETKAART. VLEESCHKAART. en 75 gram 100 gram 38 Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. >eeee«e Cor HONDEN- EN KATTENBROOD. 8-8 k.g 1 Febr. t/m 28 Febr. kg N.B. 1000 gram - 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. E i gae- 110 k g bruinkoolbriketten; 30 Dec. t/m 23 Febr. 20 Jan. t/m 23 Febr. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting 2 liter 2 liter den kan ver kolen industrie- of eierbriketten; 2* h.l. kolenslik; 2 h.l. (max 2 h.l. (max 125 gram 150 gram 100 gram als boven 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 50 gram 125 gram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 17 Febr. Vm 23 Febr. extra Vm 2 Maart, echter 17 Febr. Vm 23 Febr. extra t/m 2 Maart, echter niet In restaurant» e. d. 10 Febr Vm 18 Febr. extra t/m 23 Febr. 17 Febr. t/m 23 Febr. extra Vm 3 Maart. een taak SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep BOTER of margarine BOTER of margarine of vet 50 gram 1 tube 1 pot Maandag 1? Febr. Vm 16 Maart. van is. nieuwe kaart 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart oude krt Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 28 Februari geven de mot „één eenheid brandstoffen vierde periode” on de met „één eenheid cokes vierde periodo” gemerkte oonnen elk reoht op hot koopen van eén eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, Inkwartiering.) 10 8 5 4 3 li k.g GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstegries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli f EENHEID is gelijk; b.l. van max. 75 k.g anthraciet, steen- 8 Febr. Vm 18 Febr. extra Vm 19 Febr. 17 Febr. Vm 26 Febr. extra t/m 2 Maart Óp voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II UI IV V VI Op voederkaart voor katten BON De commissaris-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer, heeft den secre- taris-generaal van het departement van Sociale Zaken verzocht te bepalen, dat Joodsche bloedgevers en bloedgeefsters uit da oloedgeverslijsten worden ver wijderd Joden kunnen nog slechts als bloedgevers voor hun Joodsche rasgenoo- ten optreden. De verwijdering van Jood sche bloedgevers uit de lijsten moet voor 1 Maart zijn geschied. (Weer eens een verhaaltje, waarin een fout voorkomt Geen taalfout, maar een onmogelijk iets, dat niet kaart nieuwe Febr., kaart 1— MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel Op 10 Januari j.l verscheen verorde ning no. 6/1941 van den Rijkscommis- saris over den aanmeldingsplicht van personen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn. De beteekenis van deze verordening heeft, ofschoon zij absoluut duidelijk is, allerlei vragen doen rijzen. Er wordt daarom nogmaals in aansluiting op hetgeen wij vroeger reeds mededeelden, op het volgende ge wezen: Volgens art 2 der Verordening wordt als geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede beschouwd iemand, die ook maar van één voljoodschen grootvader of vol- joodschen grootmoeder afstamt. Als vol- joodsch geldt een grootouder zonder meer wanneer deze lid is of geweest is van een Joodsche gemeente. Aanmelden moet zich dus ieder, die ook slechts één Joodschen groot ouder gehad heeft. Zijn geen van de vier grootouders ooit lid geweest van een Joodsche gemeente, dan kan er desalniettemin toch een aan meldingsplicht bestaan, namelijk dan- wanneer één dezer grootouders naar het ras voljoodsch was, d.w.z. wanneer diens beide ouders Joden waren. Het lid zijn van een Jood sche godsdienstige gemeenschap Is als zoodanig dus niet van belang, maar alleen als bewijsmiddel voor het ras. Aan gezien het verzuimen aanmeldingsplicht strafbaar ieder slechts dringend aangeraden den, bovenstaande in acht te nemen. 31.582.318.27 opgebracht, hetgeen f 588.000 minder beteekent. Bij belasting moet echter oude krt oude krt. oude krt nieuwe niet te restaurants e d. 10 Febr t/m 18 Febr. 7 dagen extra t/m 23 echter niet in restaurants e. d. 10 Febr t/m 16 Febr. 7 dagen extra t/m 23 Febr., echter niet in restaurants e. d. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherlj één bon worden afg geven. Er stond een halve meter water Gisteravond omstreeks kwart voor zes is de 5-jarige B Streefkerk, gewoond heb bende in de Schalkburgerstraat te Rot terdam in een schuilioopgraaf op het Afrikaanderolein verdronken Het jonge tje speelde met een vriendje bij de loop graaf, waarin ongeveer een meter water stond, en wilde een stuk hout pakken. Het viél voorover en verdronk. daar is in de geleide economie voor deze functie geen plaats. De bankier in de ge leide economie krijgt veeleer de functie van functioneel controleur van een aantal zaken en laat zich vergelijken met den penningmeester eener vereeniging, waarin de leiding niet-bij hem doch bij anderen berust. THEE of KOFFIE AANBESTEDINGEN Te Arnhem is aanbesteed het aanbren gen van verhardingen op een gedeelte van den weg no. 12 van het Rijkswegen- plan 1938 Cs GravenhageUtrechtde Klomp—Arnhem), onder de gemeenten Oudenrijn en Jutphaas, met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. tot aanneming van werken v.h. H. J. Neder- horst te Gouda voor 271.525. Voorts is aanbesteed de aanleg een aardebaan voor een gedeelte ledikant trof de politie een waren mest hoop aan. Bovendien waren de kinderen zeer onvoldoende gekleed en hun lichaam pjes erg vervuild. Daar vooral de moeder den indruk ves tigde. zich van het lot van haar kinderen weinig of niets aan te trekken en verbete ring in den hopeloozen toestand niet kon worden verwacht, heeft de burgemeester direct den Voogdijraad te Arnhem met een en ander in kennis gesteld en er op aan gedrongen maatregelen te nemen, opdat de ouders uit de ouderlijke macht worden ontzet en de kinderen uit deze omgeving te verwijderen. De Voogdijraad heeft deze zaak aanstonds aangepakt, en naar ge noemd blad verneemt, heeft de officier van justitie te Arnhem reeds machtiging verleend de kinderen aan de ouders te ont trekken Zaterdag werden zij uit het ver- derfelÖe milieu weggehaald en naar de weesinrichting te Neerbosch bij Nijmegen overgebracht, waar den armen kleinen een liefderijke verpleging wacht Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt mededat aan den heer mr Chr M Pool, wegens zijn benoeming tot directeur van de Neder- landsche Veehouderijcentrale. ontslag is verleend als secretaris der Nederlandsche Akkerbouwcentrale en als secretaris der Nederlandsche Inkoopcentrale van Akker bouwproducten en dat in deze functie is benoemd de heer ir. A H. Boerma. Laatst stond ik op het achterbalcon van lijn 3 en reed naar de stad. Het was niet druk in de tram en de con ducteur was wat griepig en verre van spraakzaamen dus verveelde ik mij een beetje We gleden door de Zout- manstraat en stoven de Vondelstraat door totdat ik bij de halte Leeszaal gezelschap kreeg in de vorm van mijn vriend Te Water, die in de lees zaal schoonheid en wijsheid had ge zocht en gevonden %n zich nu weer naar zijn geboortegrond het Be- zuidenhout wilde begeven ten einde het geleerde te overpeinzen en na te betrachten. Maar lang genoot ik niet van Te Water’s verkwikkende conversatie, want bij de volgende halte stapte ik al uit. Vraag: Waar verliet ik lijn 3? Op het Centraal Station te Amsterdam In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn op het Centraal Station te Amsterdam enkele zakken met postpakketten, die ter verzending gereed lagen geopend en een vijftiental pakketten daaruit ontvreemd. Deze pakketten zijn geopend en gedeelte lijk van hun inhoud beroofd teruggevon den. Het is nog niet met zekerheid te zeg gen, of nog meer pakketten geheel ont vreemd zijn. VerkrIigb bij Apothekers en Droqistent-30en-» Eerst thans wordt bekend, dat Zondag avond op den weg tusschen Norg en de Punt om ongeveer half zeven een ernstig auto-ongeluk heeft plaats gehad. Uit de richting Norg naderde een vrachtauto met zeventien arbeiders uit de stad Groningen. Zij kwamen van hun werk te Norg en de chauffeur van de vrachtauto had deze lieden meegenomen achter in zijn auto. Onder de gemeente Vries moest de vrachtwagen uitwijken voor een snel naderende personenauto, die aan den linkerkant van den weg reed. Hierop ging de chauffeur van den vracht wagen, G van D., op den berm rijden aan den rechterkant van den weg. Aan gezien ook deze wagen een behoorlijke snelheid bad en de berm zacht was. ge lukte het den chauffeur niet op den weg terug te komen en hij botste tegen een boom De gevolgen waren verschrikkelijk. Het houten geraamte vat] de vrachtauto, met een dekzeil overtrokken, werd ver splinterd en van den wagen gerukt De arbeiders werden door elkander gegooid. Twee hunner, de gehuwde arbeiders J. Elzenga en L. Sanders waren onmiddellijk dood, terwijl drie arbeiders zwaar ge wond werden. Hulp was direct ter plaatse en de gewonden J Woutwijk. J. van der Molen en A. Hofman werden naar het Academisch ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De lijken werden op last van de politie te Vries in beslag ge nomen. evenals de auto De 32-jarige gehuwde arbeider J Wout wijk is vanochtend in het Academisch ziekenhuis te Groningen aan de bekomen verwondingen overleden doch de oorlog gooide Toch heeft het bestuur gemeend niet bij de pakken neer te gaan zitten en is be gonnen met een nieuwe actie Daartoe is de bekende teekenaar Jordaan aangezocht door wiens teekenstift het maandblad aan trekkelijker en suggestiever geworden is. In het Januari-nummer schrijft de voor zitter dr. C. J Breukman, dat in de nu volgende jarer de Vereeniging 60 jaar geleden door de Bruinsma's gesticht pal moet blijven staan voor het gevaar van de kwakzalverij, omdat onverstand zal blijven bestaan en het kwaad geëxploiteerd wordt door handige en geslepen bedriegers. juist kan zijn. Tracht eens te ontdek ken wat ik bedoel Dus: lees het verhaaltje nauwkeurig door Ditmaal koos ik een gedeelte van een reisverhaal. „Al sinds zonsopgang waren wij op pad en nu was het al 11 uur in de voormiddag geworden. Geen rust hadden we genoten, aldoor maar lie pen we. In de vroege ochtenduren had een felle slagregen ons overval len, maar we waren, hoewel met doorweekte kleren, doorgesjokt, hui verend en zwijgend, want de kilte drong ons door merg en been Ook de dragers, die de stoet sloten, anders druk en levendig en lachend, liepen nu met ongelijke en onzekere stappen en hun eentonig gezang was verstomd Om 8 uur, toen wij de vlakte betra den, week de nevel en brak de zon door. En nu was het 11 uur Drie volle uren hadden we over de stenige vlakte gemarcheerd in een stevig tempo, want we wilden die avond La Puerta nog bereiken. Vele malen waren we gestruikeld en uitgegleden en steeds hoger rees de zon en steeds onbarmhartiger voelden wij haar verzengende stralen in onze nekken. Tegen twaalven besloten wij ons zelf en de dragers een korte rust te gun nen en onderwijl ons bestek nog eens op te maken. De kaart werd voor den dag gehaald en nauwkeurig bestu deerd en het bleek ons, dat wij on danks het slechte weer en de moei lijkheden van het terrein, die dag al ruim 17 mijl hadden afgelegd. Naar La Puerta was de totale afstand 27 mijl, zoodat we nog 10 mijl voor de boeg hadden. Het grootste deel lag dus al achter ons, doch onze gids wist ons te vertellen, dat de komende 10 mijlen lastig waren, voornamelijk omdat twee brede rivieren en een ra vijn op onze weg lagen Bovendien zouden wij onze tot heden gevolgde palle Noord-Zutd koers iets moeten wijzigen teneinde de steile rand van net Picadores-plateau te ontwijken” Dr PLUIZER C. M K. Klimopstraat. Uw op lossing was, zoals U al wel gezien zult hebben, volkomen juist Geen wonder overigens voor een cosmopo- liet als U bent. Vele schipbreukelingen gered Te Maassluis is op 82-jarigen leeftijd overleden Bote van Noord, die, hoewel het reeds lang geleden is. dat hij zijn laatsten schipbreukeling wist te redden, toch als een van de helden onzer gevaar lijke kusten gekenmerkt moet worden. Van 1870 tot 1880 voer hij van 12—22- jarigen leeftijd, op de reddingboot, die te Maassluis gestationneerd was en bij noodseinen den Waterweg werd afge sleept. In dit tijdvak wist hij 80 schip breukelingen te redden. Van de bark ..Lodewijk” in 1876 haal de hij 16 man af. van de Duitsche kof „Wodan” in 1876 zes man. van het s.s. „Stelling” in 1879 18 man. De redding van de bemanning van het Engelsche s.s ,.Luna” in 1879 was zijn mooiste werk Aan zijn optreden was het te danken, dat toen 18 man, benevens de loods, na veel moeite uit de masten van het gekapseisde schip in de reddingboot konden springen Hiervoor kreeg de overledene van het Engelsche gouvernement de gouden me daille.‘For galantry and humanity”, ter wijl de Nederlandsche regeering hem de 100 K.g.) baggerturt; 100 k.g.) cokes (ook cokes); 110 k g bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturt; 175 kg fabrieksturf; 300 stuks (195 k g.) persturf; 200 k.g overige soorten turf. van een schokker de kustvisscherij be oefend had. trof van Noord in 1929 een ongeluk en was hij gedwongen om zijn levensavond met een klein pensioentje aan wal te slijten. 1. Dik Trom C. J. Kieviet. 2.. Afkes Tiental Nienke van Hichtum. 3. Pietje Bell Chr. v Abcoude 4. Daantje past op het huis L. Roggeveen. 5. De Dijken Breken! Bruyn. 6. De Zilveren Schaatsen P. J. Andriessen. 8. Het Slot op den Hoef C. J. Kieviet. 8. Willem Roda E. Heimans. 9. Alleen op de Wereld H. Malot. 10. De kinderen van Rheede Willy Pétillon. En nu het nieuwe werk voor van avond Eerst een kort „Haags” vraagstukje Onlangs hield de Nederlandsche Statis- I .tische Studiekring een bijeenkomst onder leiding van prof. mr. H W Methorst waarin prof. dr. G. M Verrijn Stuari sprak over de rol van het bankwezen in de geleide economie. De spreker zette uiteen, dat in een pe riode. waarin 't gei.eele economische leven aan een proces van ordening onderhevig is. ook het bankwezen daarvan den in vloed ondergaat. Hij lichtte die toe met een aantal voorbeelden, ontleend aan lan den. waar een vergaande ordening van het economische leven heeft plaats gevonden. Belangwekkend achtte de spreker vooral de ontwikkelingstendenzen in het Duitsche bankwezen. Waar vroeger in de vrije economie de bankier in belangrijke mate initiatief kon nemen, vooral wanneer hij het zgn. „ge mengde bankstelsel” in toepassing brengt, RUND-, KALFS- ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleesch waren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder-carbonade. spek, rook- vleesch pekelvleesch. Gelder- sche rookworst, plockworst snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. „Vereeniging tegen de Kwakzalverq” bestaat 60 jaar h„f wni. ^ee’ aP°.the^erj ,n van een schokker de kustvisscherij be- net Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam, -- bestaat 60 jaar. Het lag in de bedoeling om ter eere var dit jubileum een congres te organiseeren roet in het eten Aan het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op 31 Januari van dit jaar is het volgende ontleend Wat de directe belastingen betreft, heeft ook voor de eerste maand van het nieuwe jaar de stijgende tendenz van de laatste maanden in vergelijking met het vorige jaar zich ten aanzien van het to- taal-bedrag voortgezet Bedroegen de ontvangsten op ultimo Januari 1940 totaal 47.918.464,37, thans is de opbrengst 56.366.129.98 of bijna 8J millioen meer. Deze hoogere opbrengst is geheel te dan ken aan de opcenten op de gemeente fondsbelasting. welke met een bedrag van 10.555.943,77 ruim 4.93 millioen is gestegen en aan de nieuwe winstbelas ting, welke in den aanvang van het vo rige jaar nog niet was ingevoerd. Deze belasting bracht in Jan. 5.087.926.21 op De vier andere tot deze groep behoo- rende belastingen toonden daarentegen eenigen achteruitgang De grondbelasting bracht het slechts tot f 29.304.85 en bleef daarmede 243.472.50 bij het vorige jaar ten achter. De vermogensbelasting staat geboekt voor een bedrag van 6.127 522.05 of ruim 300.000 gulden minder, terwijl de verdedigingsbelasting met een op brengst van 2.983.114.83 ruim 445.000 lager is. Tenslotte heeft de inkomstenbe lasting ruim laatstgenoemde belasting moet rekening worden gehouden met het feit, dat ongetwijfeld reeds tal van belasting betalers hebben kunnen rekening houden met de in verband met de ingevoerde loonbelasting verleende ontheffing een gedeelte van den aanslag. De overige middelen brachten 2,7 millioen meer op Ook het totaal van de opbrengst van de groep belastingen „overige middelen” is hooger dan dat van Januari 1940 en wel ruim 2.7 millioen. Over de afgeloo- pen maand is 44.588.065.76 binnengeko men. Slechts enkele middelen hebben min der opgebracht, waarbij als vanzelfspre kend de rechten op den invoer, welke bij een opbrengst van 2.251.419,87 een da ling van ruim 6,9 millioen te zien gaven. Voorts hebben minder opgebracht het statstiekrecht opbrengst 107.988 (min der ƒ82.000), de couponbelasting,op brengst 312.540 (minder ƒ219 378) en de rechten van successie enz. opbrengst ƒ3.756.311 (minder ƒ765.769). De cijfers van de andere middelen zijn als volgtaccijns op zout 482.696 (meer 277.489). accijns op geslacht ƒ1.141.519 (meer ƒ313.861), accijns op wijn ƒ61.812 (meer 27.450). accijns op gedistilleerd ƒ4.189.546 (meer ƒ1.711,825). accijns op bier ƒ1.333.685 (meer 628.171) accijns op suiker 5.073.018 (meer ƒ20 809), ac cijns op tabak ƒ6 685 187 (meer 3.059,079). omzetbelasting 16.855.577 (meer ƒ4.157 080), recht van zegel f 1.161.335 (meer 153.769) en de belas ting op gouden en zilveren werken 107.572 (meer 52.911). De loonbelasting Tenslotte is onder deze belastinggroep ook ondergebracht de nieuwe loonbelas ting, waarvan de eigenlijke resultaten eerst in het volgend overzicht tot uitdruk king zullen kunnen komen, aangezien vrijwel alle ingehouden bedragen in de maand Februari aan de ontvangers zijn overgemaakt Toch is in Januari reeds een klein bedrag ontvangen en wel 46.750. Ten bate van het gemeentefonds werd voor den dienst 1940/41 tot en met Ja nuari van dit jaar ontvangen 69.593 345 (vorig jaar ƒ67 515.412). aan gemeente fondsbelasting en 5.170.304 (vorig jaar 5.413.139 Y aan opcenten op de vermo gensbelasting. Voor het Verkeersfonds bedroegen de inkomsten over Januari 712,697 (vorig jaar 1.555.213) aan motorrijtuigenbelas ting en 10.880 (vorig jaar 5.045) aan rijwielbelasting. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Van 25 Jan. tot 28 Febr. zijn geldig: Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen 25 tan 32 Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS CENTRALE VERWARMING Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g Briketten geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf 75 k.g niet tot briketten geperst uitval en/of afvai van vaste brandstof fen. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l De eerste van het Duitsche Vrouwenwerk in Nederland In Amsterdam is in het perceel vau Eeghenstraat 179 de eerste moederschoot va het r<ütsche Vrouwenwerk in Neder land geopend, met een plechtige bijeen komst in de ruime en traai ingerichte lokalen, welke bijeenkomst door vele Duitsche autoriteiten werd bijgewoond. O.a. waren aanwezig Oberbefehlsleiter Friedrich, general-kommissar Schmidt, de vertegenwoordiger van den Opperbevel hebber van de weermach major dr. Kruckenberg, de Beauitragte van den Rijkscommissans voor de provincie Noord- Holland Oberdienstleiter Seidel, de Beauitragte van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, senator dr. Böhmker en de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris Oberbereichsleiter Eftger. Nadat een kwart' van het luchtwapen het Kaiser üuartett van Haydn had ge speeld, opende mej. Bick, leidster van de .Vloederscnool, de bijeenkomst met kort inleidend woord, waarin zij de van de school en de Duitsche vrouw schetste. De Sonderbeauftragte de N.S. Frauen- schaft, mevrouw de la Fontaine, heette vervolgens de autoriteiten en de hoogere aanwezigen welkom, waarna Zij er op wees, dat de bedoeling van deze school ook is de nationaai-socialistische gedachte uit te dragen. Zoowel de Duitsche als de Nederlandsche vrouwen dienen doordron gen te worden van het nationaal-socia- hstische ideaal. De Sonderbeauftragte tür den Mutter- dienst, frl. P. Ahrens, schetste het werk van de vrouw in het algemeen in het kader van dezen tijd, het nationaal-socia- listische streven naar een ideale verzor ging van het groote gezin, waarin de taak van de huisvrouw zoo veelzijdig is, en waarvan de vervulling voor de goede op voeding van de kinderen van het hoogste belang. Deze school bedoelt o,a. een voor bereiding van het huwelijk te zijn. Het instituut, dat thans is geopend, is inge richt naar het voorbeeld van de reichs- miitterschule te Berlijn. De Leiter des Arbeitsbereichs der N.S.D.A.P., General- Kommissar Schmidt, bracht de beste wenschen van den Rijkscommissaris, Rüksminister Seyss Inquart over. Grootsch, zoo zeide spreker, is de taak van deze school. In dit land zijn wij met als vijanden gekomen, en ik hoop dat deze school zal bijdragen tot het weder- züdsche begrip tusschen het Nederland- eene en het Duitsche volk. Nadat het Deutschlandlied en het Horst Wessel lied waren gespeeld, hebben de aanwezigen de zeer practisch en fraai in gerichte lokaliteiten bezichtigd. Vijf kinderen onverzorgd achtergelaten Een ernstig geval van kinderverwaarloo- zing is dezer dagen te Ochten, gemeente Echteld. bekend geworden Het betreft hier vijf zeer jeugdige kinderen uit het gezin van den 40-jarigen steenfabrieksar beider A J. A. v d H wonende in het Eldiksche Veld onder Ochten. Menschen. die geruimen tijd van na bij het ellendige bestaan der kleintjes hadden gadegeslagen, konden dit ten slotte niet langer aanzien en stelden al dus de „Crt.” den burgemeester van Ech teld in kennis met den allertreurigsten toestand, die in het gezin heerschte De burgemeester gaf terstond aan de gemeen- te-politie opdracht de klachten te onder zoeken Wat bij dit onderzoek bleek, laat zich moeilijk beschrijven. Het gezin van der H„ bestaande uit man. vrouw en vijf kin deren. van wie het oudste vijf jaar en het jongste nauwelijks een jaar oud is. woont in een zeer bekrompen houten noodwo ning in het verlaten Eldiksche Veld De man werkt overdag op de steenfabriek Zijn 27-jarige vrouw verlaat dikwijls haar woning om urenlang weg te blijven Haar vijf kleuters laat zij dan onverzorgd en zonder toezicht achter Naar de politie rapporteerde, moesten de vijf kindertjes bij elkaar in een als ledikant dienst doend houten getimmerte slapen Zij lagen op stroo, vier naast elkando: én een over dwars aan het voeteneincS Dekking had den de kinderen haast niet Met wat oude zakken en een beetje hooi waren zij toe gedekt Lakens en dekens ontbraken ten eenenmale. Onder het geïmproviseerde van van den weg 12 van het Rijkswegenplan 1938 Cs GravenhageUtrechtde KlompArn hem) tusschen het Westelijk einde van de afzanderij van de N.V. Ned. Spoor wegen te Maarn en den tpoorweg Amers foortKesteren, onder de gemeenten Doorn. Maarn. Woudenberg en Leersum met bijkomende werken. Laagste in schrijfster was de N.V. Aannemers en wegenbouwbedrijf P. C. Zanen, Heem stede, voor 634.700. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”, als boven TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Boekweitmeel of Brood of half rantsoen Gebak Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën is met ingang van 15 Maart 1941 aan G van Oei, op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van calculator bij het Rijksinkoopbureau is aan J. F. C. van Bodegraven, accoun tant bij den Rijksaccountantsdienst te Rotterdam. Ie bureau, met ingang van 1 Maart 1941 op zijn verzoek eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend is met ingang van 17 Februari 1941 be noemd tot hoofd van den keuringsdienst van textielgoederen bij het Rijksinkoop bureau Eduard Johan Niemans, thans tijdelijk. Bij oeschikking van den directeur- generaal der P.T.T is aangewezen als adiunct-hoofd van den adm. dienst van het telefoondistrict te Zwolle, de referen daris der F T en T.. H W. J. Verberne is aangewezen als adj.-hoofd van den adm. dienst van het telefoondistrict te Hengelo, de referendaris der P T. en T. P Kikkert is aangewezen als adj.-hoofd van den technischen dienst van het telefoon district te Zwolle, de hoofdingenieur der telegrafie en telefonie ir W C. de Vries, thans aangewezen als adj.-hoofd van het telefoondistrict aldaar.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7