De Turksch-Boelgaarsche vriendschapsverklaring I I I I l I No. 17805. 1941. VERDUISTEREN De orkaan Zuid-West-Europa Ishii den toestand het over Verre Oosten Het Calvé Delft veevoeder nieuwe van I I I I Woensdag 19 Februari. 1 A a A 31® Wo in in Ook Lissabon zWaar geteisterd De oorlog ter zee De het Britsch koopvaardijschip bestookt Duitsche luchtaanval Malta Verlaging leerlingen- schaal meemngen in buitenland van 6.59 uur n.m. tot 8.47 uur v.m. s A s a 8 briketpersen mufs PEP n ut» van Groote vernielingen in Noord-Afrika het OP torpedo- Meer dan honderd dooden, duizenden gewonden De melkproductie hangt in hooge mate af van de hoeveelheid eiwit, die de melkkoeien ontvangen. Daar er een tekort bestaat aan veekoeken, wordt dit thans aangevuld met kunstmatig eiwit. Bij Calvé te Delft wordt het nieuwe veevoeder bereid en in den vorm van briketten aigeleverd. De briketten gereed voor de verzending (Polygoon) Nachtdienst dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfontkleden De Volharding: No. 116364 S I Maan: 19 Febr. onder 12.45 uur nam. 20 Febr. op 4.33 uur v.m.; onder 1.34 uur nam. Japan bereid als bemiddelaar op te treden Wijziging in de bonaanwijzing Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro Ne. 12500 Rede van den Engelschen minister van marine Ongeveer 2200 jonge leer krachten kunnen in het onder wijs worden opgenomen 5 Aanval op Duitschen mijnenveger verijdeld De distributie van kaas Berlijn over het pact Engeland en het plan-Hoover Met bommenwerpers en vliegtuigen 9^ COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: en aan eerste lord in van het Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Noodlanding van Engelsch vliegtuig in Portugal Een Engelsche bommenwerper, die op weg was naar Gibraltar, heeft in de nabijheid van Setubal OP door glas- Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 A 1 A K 1 A A a A I a I a A ongeveer akte en als vol- Roosevelt over het plan-Hoover In een persconferentie ontweek Roose velt het, zijn standpunt te bepalen te,-, aanzien van het plan van Hoover om ver schillende Europeesche gebieden te voor zien van levensmiddelen. Hij verklaarde dat men bij het probleem der voorziening der Europeanen van levensmiddelen reke ning moet houden met den feitelijken toe stand, waaromtrent noch hij, noch anderen voldoende zijn ingelicht Uit Tanger wordt gemeld, dat in geheel Noord-Afrika sedert Zondag een orkaan achtige storm woedt, welke groote vernie lingen heeft aangericht. Boomen werden ontworteld, leidingmasten knapten af en aan de plantages werd veel schade aange richt. Talrijke huizen zijn ingestort. Bijna alle telefoon- en telegraafleidingen zijn afgeknapt. Te Casablanca slingerde de wervelstorm een auto, waarin verschei dene personen gezeten waren, tegen een muur. De inzittenden werden zwaar ge wond PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Schepen gezonken en gestrand in de Straat van Gibraltar. Het D.N.B seint uit Algiers: Tengevolge van den voortdurend in kracht toenemenden orkaan, die op het oogenblik in de Straat van Gibraltar woedt, zijn daar talrijke vaartuigen ge strand en gezonken. Onder de gestrande schepen bevinden zich behalve het reeds vermelde Britsche cementtransportschip „Saint George” en het Fransche s.s. „Rosé Schiaffine”, een tankschip benevens ver scheidene kleine vaartuigen. Het geweld van den storm was zoo groot, dat zelfs in de beschermde haven van Gibraltar 2 ge laden barkassen en verscheidene motor- booten zonken. Voorts werd in Gibraltar aanzienlijke schade toegebracht aan de electrische leidingen. gisteren een nood- De eerste lord der Britsche admirali teit. de minister van marine Alexander, heeft gisteren voor de Engelsche radio een rede uitgesproken over het optreden van de Engelsche vloot gedurende de laatste 3 maanden. Hij verklaarde om., meldt het D.N.B., dat Duitschland met zijn vliegtuigaanvallen de Britsche koop vaardijvloot zeer ernstig schade toebrengt. Van Britsche zijde strijdt men fel om de vitale scheepvaartverbindingen van Groot-Brittannië met de overige wereld en vooral met de Vereenigde Staten, open te houden. Vaak opereeren duikboo- ten der as-mogendheden in groeten ge- ENGELSCHE MIJNENVEGER TOT ZINKEN GEBRACHT De Engelsche admiraliteit heeft giste ren medegedeeld, dat de Engelsche mij nenveger Huntley” tot zinken is ge bracht In de buitenlandsche persconferentie te Tokio heeft de woordvoerder van het re- geeringspersbureau, gezant Isjii, gisteren een verklaring af gelegd, betreffende den toestand in het Verre Oosten, welke, naar hij betoogde, beschouwd diende te worden als een verklaring van de Japansche re- geering. Verscheidene alarmeerende geruchten, aldus Ishii, wekken den indruk, alsof de toestand in Oost-Azië uiterst gespan nen is geworden. Japan is verrast, dat eenige vreemde landen zich met deze be weerde spanning bezig houden en wenscht daarom nadrukkelijk te verklaren, dat ei geen reden voor alarmeerende berichten over den toestand in het Verre Oosten bestaal Japan herhaalt, dat het doel van het driemogendhedenpact vreedzaam is. Het kan daarom niet nalaten een zekere bezorgdheid, om niet te zeggen groote vrees, te koesteren ten aanzien van de oorlogsvoorbereidingen der Britsche en der Amerikaansche regeering. De pers maakt melding van Britsch en Amerikaansch optreden. De hierdoor ont stane ernstige vrees heeft in Japan tot de opvatting geleid, dat Japan geen tijd mag verliezen, om de noodige stappen te on dernemen, teneinde aan de ergste moei lijkheden in den Stillen Oceaan het hoofd te bieden. De tegenwoordige toestand ver- eischt een hoogst verantwoordelijke staats leiding. Japan is bereid, als bemiddelaar op te treden of op andere wijze werkzaam te zijn, teneinde normale toestanden te her stellen en wel niet alleen in Groot-Oost- Azië. maar ook elders ter wereld. De lei ding gevende mogendheden hebben een groote verantwoording ten aanzien van het herstel van den wereldvrede. Een der gelijke verantwoording kan echter alleen door een verstandige staatsleiding in groot verband worden bereikt, welke bereid is ook te luisteren naar de verlangens en meeningen van anderen. Op de vraag wat verstaan moet worden onder oorlogsvoorbereidingen van de En gelsche en Amerikaansche regeering. ver wees de woordvoerder naar de versterkin gen van Samoa, Guam, het leggen van mijnen bij Singapore, enz. Het is niet verstandig van andere landen, zoo ver volgde de woordvoerder, Japan uit te da- landing moeten maken, waarbij het vlieg tuig werd beschadigd. De bemanning van 11 koppen werd te Lissabon geïnter neerd. De secretaris-generaal van het depar- ment van Landbouw en Visscherij maakt met betrekking tot de distributie van kaas bekend Teneinde de bevoorrading van de winkeliers een regelmatiger verloop te doen hebben is besloten met ingang van Maandag 24 Februari a.s. een wijziging in de bonaanwijzingen voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen niet zooals tot nu toe gebrui kelijk was vier bonnen maar twee bonnen worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bonnen zullen geldig zijn van Maandag 24 Februari tot en met Zon dag 9 Maart a.s. De bonnen, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog veèrtien dagen geldig, dus tot en met Zondag 23 Maart a.s. Met ingang van Maandag 10 Maart zullen dan wederom twee bonnen voor kaas worden aangewezen, welke veertien dagen geldig zullen zijn en vervolgens nog veertien dagen gebruikt mogen worden. Hierdoor zal eenerzijds worden be reikt, dat gedurende de eerste twee weken de winkeliers ten volle aan alle aanvragen van hun klanten kunnen voldoen en anderzijds, dat de mogelijk heid om vier kaasbonnen tegelijk te besteden voor het aanschaffen van een stuk kaas of een geheel kaasje na 10 Maart a.s. weer geopend is. Het aantal dooden, dat noodweer ten offer is gevallen, be draagt 102, voor zoover thans be kend. Bovendien zijn duizenden ge kwetst. Ook is veel vee omgekomen. Engelschen en Amerikanen blijven te Hankau Ofschoon onder de Britsche inwoners te Hankau onrust heerscht als gevolg van de jongste herhaling van den raad der Britsche autoriteiten cm te vertrekken, hebben de Engelschen na herhaalde be sprekingen besloten, geen van allen de stad te verlaten. In deze stad bedraagt hun aantal meer dan 150 en hun zakenre laties zijn meestal zoo omvattend, dat met hun vertrek zeer veel tijd gemoeid is. Ook het vertrek van de Amerikanen uit Hankau vertoont geen voortgang sinds den eersten raad hiertoe zijn er slechts 30 weggegaan. Meer dan 140 Amerikanen blijven in de stad en wachten rustig af, zonder dat iets op hun vertrek duidt, meldt Domei. Australische versterkingen te Singapore Duizenden Australische soldaten zijn, naar uit Singapore wordt gemeld, met een omvangrijk troepenconvooi daar aangeko men. Het betreft hier de grootste militaire eenheid, die tot dusver in Singapore aan land is gezet. De Australische troepen zul len de garnizoenen op Malakka verster ken- In officieele Japansche kringen wenscht men geen commentaar te leveren op het bericht, dat duizenden Australische troe pen te Singapore zijn aangekomen. Men wijst er te Tokio op, dat troepenbewe gingen van het eene deel van het Britsche rijk naar het andere dagelijks voorkomen Bangkok spreekt geruchten tegen De regeering van Thailand heeft gister avond officieel de alarmeerende geruch ten tegengesproken, dat Britsche troepen over de Zuidelijke grens getrokken zijn en dat Britsche oorlogsschepen nabij de territoriale wateren van Thailand krui sen. Deze geruchten, aldus luidt de ver klaring. welke onrust verwekt hebben in de grensstreken, zijn na een Ingesteld on derzoek ongegrond gebleken stichting van onrust en verwarring het Zuidoosten van Europa. „Wij constateeren met voldoening, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter", dat door de vriendschapsverklaring van Boel. Bijkantoor: Scheveningen Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. <i. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De aangerichte schade bedraagt volgens voorloopige ramingen een milliard escudos. In alle wouden van Portugal zijn zware verwoes tingen aangericht. Ook het zaaisel is voor het grootste deel vernield. De Portugeesche regeering heeft een voorloopig crediet geopend van 20 raillioen. escudos voor het leni gen van den meest dringenden nood. gen. Op een andere vraag bevestigde Ishii dat de Britsche ambassadeur Craigie de laatste dagen een onderhoud met Matsoeo- ka gehad heeft, waarbij de algemeene toe stand is besproken. Een verzoek aan Ja pan om als bemiddelaar voor het verkrij gen van vrede op te treden, heeft Craigie daarbij evenwel niet gedaan. Volgens berichten uit Lissabon, die. eerst gisteravond te Madrid zijn ontvangen is de Portugeesche hoofd stad Zaterdag eveneens door nood weer geteisterd. Reeds op den morgen van dezen „zwarten Zaterdag” loeide een or kaanachtige Zuidwesterstorm door de hoofdstad en haar omgeving in verren omtrek. ’s-Middags nam de kracht van den storm nog toe. Een springvloed die de monding van den Taag binnenstroomde, zette in de geheele haven van Lissabon de ka den onder water. Verscheidene sloepen en lichters werden tegen de kademuren geslin gerd, zoodat zij zonken. De stad zelve bood in de vroege middaguren een beeld van verwoesting, ontwor telde boomen, brokstukken van om gewaaide schoorsteenen, afgerukte daken en ingestorte muren van hui- zen bedekten de straten. Op tallooze plaatsen werden de telefoonkabels vernield, evenals de bovenleidin gen van de electrische trams. op de zenuwachtigheid, waarmede vooral Engeland erop reageert en trekt daaruit de conclusie, dat dit accoord blijkbaar niet past in de bekende oorlogsplannen der Londensche regeering. Men stelt er hier prijs op, de vriendschapsverklaring van Boelgarije en Turkije, welke blijk baar de uitdrukking is van den wil der beide regeeringen, in hun levensgebieden de handen vrij te houden, te beschouwen buiten het verband van alle combinaties en te beoordeelen als een bijdrage tot handhaving van den vrede in Zuid- Europa, aldus tot oplossing van een pro bleem, ten aanzien waarvan Duitschland altijd reeds zijn bekende standpunt heeft ingenomen. De Duitsche pers noemt het vriend schap»- en nietaanvalsverdrag tusschen Boelgarije en Turkije een even belangrijk als opmerkelijk element voor het oprich ten van een nieuwe, vreedzame levens orde op den Balkan In het bijzonder zien de bladen in het verdrag een af wijzen van alle Engelsche plannen tot Verlichtende maatregelen voor Santander. De civiele gouverneur van Santander heeft last gegeven, dat alle herstellings- oprden en badhotels in de prov. Santander ter beschikking gesteld moeten worden vgn degenen, die door den catastrophalen brand dakloos zijn geworden. Bovendien heeft deze functionaris bij de betrokken autoriteiten een moratorium aanhangig ge maakt voor de kooplieden en industrieelen, die schade geleden hebben, hetwelk met spoed in werking moet treden. Het stadsbestuur en de kamer van koop handel van Santander hebben bij de be voegde rechtbanken een verzoek ingediend om bespoediging van de afhandeling en uitbetaling van de verzekeringen, opdat er van deze zijde zoo gauw mogelijk de noo dige gelden beschikbaar zijn, die onmis baar zijn voor den wederopbouw Bewijzen van deelneming. Naar aanleiding van den brand van San tander hebben verscheidene in Madrid ge accrediteerde diplomaten jegens den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, hun deelneming uitgesproken. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal de Staatscourant heden een besluit bevatten den secretaris-generaal van departement van Opvoeding, We tenschappen en Cultuurbescher ming, waarbij het salaris van de religieuse onderwijzers, die in ge meenschap leven, met 40 pCt. wordt gekort. De aldus vrijge maakte gelden zullen worden be steed aan een verlaging der leer- lingenschaal, waardoor 2200 kweekelingen met werklooze onderwijzers waardig gesalarieerde leerkrach ten in het onderwijs zullen kunnen worden opgenomen. '.««««««««««««««««««««««««««s' Engeland ligt, geen sprake kan zijn. Het is niet de eerste maal, dat de bevolking van de in Europa bezette gebieden de Britsche practijk in schrille tegenspraak ziet met de Britsche theorieën, die te Londen door de propaganda gepredikt worden. Engeland blokkeert de volken van Europa zonder eenig onderscheid en het is een geluk voor de bezette gebieden, dat het leven van zijn bevolking deson danks op grond van de continentale eco nomische gemeenschap gewaarborgd kan worden. Hoover zelf heeft in ieder geval van Halifax een volledige opheldering ontvangen over den geest en het doel van de oorlogvoering van Engeland tegen het Europeesche continent. Dit aanschou- wingsonderwijs past bijzonder goed bij de debatten in den Senaat over de steunyer- leening aan Engeland door de Vereenigde Staten. Gistermiddag heeft een Duitsch ge vechtsvliegtuig een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 2 a 3000 b.r.t. ten Oosten van Harwich aangevallen. De neergeworpen bommen waren voltreffers op het voor- en achterschip Een andere bom reet den zijwand open. Aangenomen kan worden, dat het schip verloren is gegaan. Een Duitsche mijnenveger is Maandag J.l. door een Britsch vliegtuig met bom men aangevallen, welke alle hun doel misten. Het vliegtuig werd terstond onder Vu^r, genomen. Na verscheidene treffers gaf het den aanval op. Duitsche vliegtuigen boven Groot-Brittannië Volgen^ den Engelschen berichtendienst gisteren in den loop van den dag 7niaC“e vliegtuigen boven het Zuiden en Fa ,'Yeslen van Engeland, alsmede boven 'Anglia verschenen. Nadere bijzonder- oaen werden niet medegedeeld. □e Duitsche luchtaanvallen in den vorigen nacht j ®ver de Duitsche luchtaanvallen van ri„Iï,tvorigen nacht deelt de Britsche be- An p die°st nog mede, dat de in East- aro f ,aangerichte schade aanzienlijk 1 °ter is dan aanvankelijk werd aange- ni2?en' Verdere bijzonderheden werden net medegedeeld Voortgaande, trachtte de der admiraliteit zijn toehoorders gerust te stellen met te beweren, dat de eigen successen in den afweer van duikbooten en vliegtuigen er belangrijk veel gunsti ger uitzien dan men nog verleden jaar Juni gehoopt had. Hij moest echter toe geven, dat verwacht kon worden, dat Duitschlands acties ter vernietiging van de Britsche scheepvaart in den eerstvol- genden tijd nog versterkt zouden worden. De voornaamste aanval van Duitschland op Groot-Brittannië is nog steeds te wachten. De officieele tekst van de Boelgaarsch Turksche vriendschapsverklaring is, naar gistermiddag in de Wilhelmstrasse werd verklaard, aldus het D.N.B., pas gister ochtend te Berlijn ontvangen, zoodat men nog niet officieel zijn standpunt kon bepalen. Voor zoover men de dingen kan over zien, aldus voegde men er in Berlijnsche politieke kringen reeds aan toe, kan de Boelgaarsch—Turksche vriendschapsver klaring beschouwd worden als een „po sitieve bijdrage tot stabilisatie der toe standen in Zuidoost-Europa”, Wat tot in bijzonderheden de uitwerking ervan in de praktijk zal zijn, kan slechts de toe komst leeren. Men ziet er in bedoelde kringen van af, bij de beoordeeling van het Boelgaarsch—Turksche accoord ver der te gaan dan de verklaringen der beide betrokken mogendheden, doch wijst tale en soms ook in geringer aantal. Dit feit is in hoofdzaak er voor verantwoor delijk. dat de wekelijksche scheepvaart- verliezen der Engelschen zoo groote schommelingen ondergaan. Bij de aanval len op de Engelsche scheepvaart bevinden de Duitschers zich thans, vergeleken met den wereldoorlog, in een belangrijk veel gunstiger positie, aangezien hun duik booten van steunpunten in Frankrijk en Noorwegen uit kunnen opereeren. In den wereldoorlog hadden de Engelschen de beschikking over Fransche, lersche en Italiaansche vlootsteunpunten ter bestrij ding van de vijandelijke scheepvaart. Deze steunpunten ontbreken thans en En geland is geheel op zichzelf aangewezen. Het aantal slachtoffers in Engeland in Januari Volgens een bericht uit Londen heeft Engelsche ministerie van binnenland- cne veiligheid bekend gemaakt, dat bij luchtaanvallen in Januari 1502 burgers 8 a°°d en 2012 gewond zijn. Engelsch vliegtuig moet in België landen Gisterochtend is een Britsch gevechts- t‘Ie.gt,uiS in België gedwongen geworden p dalen Een officier en 3 verdere inzit- pnden werden gevangen genomen. Beschermd door torpedovliegtuigen zijn gistermiddag sterke formaties Duitsche bommenwerpers opgestegen om Malta aan te vallen. Uit de eerste radioberich ten der aldaar opereerende toestellen blijkt, dat het optreden tegen militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen belangrijke resultaten heeft op geleverd. Naar aanleiding van het afwijzende En gelsche standpunt ten aanzien van het plan van Hoover voor steunverleening ain de. bezette gebieden, schrijft de „Deutsche Allg Ztg." het volgende Lord Halifax, die op het oogenblik ambassadeur te Washington is, heeft zon der eenige menschelijke overweging, te verstaan gegeven, dat het nieuwe plan van Hoover voor de Britsche blokkade niet gelegen komt en dat van het uit voeren van dit plan, voor zoover het aan Op de dagelijksche persconferentie werd er op gewezen, dat door dit besluit in een zeer belangrijke sociale kwestie wordt beslist. Immers, nu kunnen werk looze onderwijzers en kweekelingen met akte (die tegen een dikwijls zeer lage vergoeding een volledige onderwijzersbe- trekking vervullen) in 'het onderwijzers- corps worden opgenomen en wel op eer volle voorwaarden. Dit besluit schept tevens de mogelijk heid, thans de leerlingenschaal te verla gen, waarvoor vroeger evenmin geld ge vonden kon worden. Waar nu bijvoor beeld 48 leerlingen in een klas bijeen zitten. zal het mogelijk zijn dit aantal be langrijk, wellicht tot 30. te verlagen, het geen aan het onderwijs ten goede zal ko men. De verdere uitwerking van de rege ling zal daaromtrent bijzonderheden be vatten. Tegenover deze voordeelen staat, zoo als werd opgemerkt, zoo goed als geen nadeel, omdat de kloosterlingen-onderwij- zers hun werk kunnen voortzetten. Per soonlijk ondervinden zij van de 40 pCt. salaris-korting geen nadeel, omdat zij toch al hun salaris aan de orde, waartoe zij behooren, overeenkomstig de door hen afgelegde geloften, moesten afdragen. De klooster-orden zelve zullen deze korting op hun inkomsten gemakkelijk kunnen dragen. Tevens werd herinnerd aan het volgen van een cursus in Oldenburg door een 200-tal jonge Nederlandsche onderwijzers daartoe door den Rijkscommissaris in staat gesteld om kennis te maken met de Duitsche onderwijsmethode op de volks scholen. In Duitschland heeft men geen overschot van onderwijzers gekend, wel een tekort. En ofschoon de Rijksoverheid op allerlei wijzen getracht heeft de jonge onderwijzers te begunstigen, is men er nog niet in geslaagd, dit tekort te over bruggen. Op de Duitsche volksschool, welke op een hoog onderwijspeil staat, is een lage leerlingenschaal. Daartoe zal men nu in Nederland weer kunnen terugkeeren. In het groote park van den dieren tuin werden alle boomen ontworteld. De brandweer bleef tot Zondagochtend in alarmtoestand en moest bij de hulp- verleening door contingenten pioniers worden ondersteund. Vele honderden menschen zijn straat ten deele zwaar gewond neervallende brokken puin splinters.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1