WW LAMPEN J&Ü7 GrleP t>efpar'*9 hulstkamp! KUNST EN LETTEREN Ie bl. aan De Amerikaansehe hulp Groot-Brittannië pag. 2 1 CONCERT NEDERLANDSCH KAMERORKEST HAAGSCHE COURANT Woensdag 19 Febr. 1941 a ZWITSERLAND FRANKRIJK CANADA. BELGIE VEREENIGDE STATEN ENGELAND ITALIË te de PHILIPS TOONEELGROEP „HET MASKER” Verboden zónes ter zee en in de lucht ingesteld DUITSCHLAND JUBILEUM COOS SPEENHOFF Admiraal Darlan te Parijs De debatten in den Senaat over leen- en pachtwet Solisten: Cor de Groot, piano, Jaap van Opstal, klarinet, Thomas Magyar, viool De besprekingen van Roosevelt Harriman als Roosevelt’s persoon lijke vertegenwoordiger naar Engeland ïifc In den Stadsschouwburg 7 SPREUK VAN DEN DAG 4 De val een groote strijd worden. goed het op zijn ver- van en om Cees door onthult, asmogend- schrijft, bericht het en de de toe. het zeide ont- de De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd; Serena, onder geestdriftigen bijval, studenten-vrijwilligers van zoo studenten DE OORLOGSKOSTEN De minister van financiën, Ilsley, heeft, naar uit Ottawa gemeld wordt, bekend gemaakt, dat de regeering voor de vol gende begroeting van het parlement een bedrag van 1,3 milliard dollar zal vra gen voor oorlogsdoeleinden. Voor andere doeleinden heeft zij bovendien rond 443 millioen dollar noodig. In het loppende begrootingsjaar is'voor oorlogsdoeleinden een bedrag uitgetrokken, groot 700 mil lioen dollar. Kleine raad doet groote baat Laat U door vrienden raden en vraag niet meer om 'n oude klare maar zeg: „Ober, m’n Hulstkamp" De groote baat is voor Uw tong dié door het kostelijke aroma van Hulstkamp® zeer oude genever ge streeld zal worden. DE STRIJD TEGEN DEN SLUIKHANDEL De strijd tegen den smokkelhandel in levensmiddelen en het eigenmachtig ver- hoogen van de prijzen, die door de Belgi sche autoriteiten wordt gevoerd, heeft in de laatste dagen door de medewerking van controleerende beambten, de gendar merie en door de vorming van vliegende brigades, aan practische beteekenis ge wonnen," aldus meldt een V.P.B.-corres pondent Op een enkelen dag zijn er in de buurt van Antwerpen 1.200.000 k.g. aardappelen in beslag genomen, welke aan den normalen handel waren onttrokken en die voor woekerprijzen van de hand wer den gedaan, zoomede op 92.000 k.g. rijst. CONCERT DILIGENTIA Wegens verhindering van Willem van Otterloo zal het achtste Diligentia-concert op 26 Februari, waaraan Ria Focke als soliste medewerkt, worden gedirigeerd door Frits Schuurman. CONCERT UITGESTELO Het door de Haagsche afdeeling der Nederlandsche Toonkunstenaars Vereeni- ging voor 22 Februari a.s. aangekbndigde concert, ter uitvoering van Nederlandsche muziekwerken, o.a. ter nagedachtenis van Carl Oberstadt en Dina Appeldoorn, en waaraan zouden medewerken Maria Last, sopraan. Jan Hoog, piano en het Haagsch Strijkkwartet, moet door on gesteldheid van den kwartet-altist Jan Devest worden uitgesteld., VOLKSUNIVERSITEIT De lezing, welke mevr. W. L. Boldingh- Goemans op morgen (20 Febr.) in restau rant Royal zou houden over ,,Het leven van den Hertog van Reichstadt", is we gens ongesteldheid van de spreeksW uitgesteld tot Donderdag 6 Maart aA ontvangen is. Men krijgt den indruk, dat het Duitsche volk een volkomen vertrou wen in de eindoverwinning heeft. De Duitschers zijn kalm en vol vertrouwen. De houding van het Duitsche volk tegen over de Vereenigde Staten is van den aan vang af duidelijk geweest. De Duitsche politiek zal geen verandering ondergaan, hoe actief de Vereenigde Staten ook nog zouden worden De eindbotsing tusschen Duitschland en Engeland zal in ieder ge- Neem aaaeiijk n "AKKERTJE" (tot 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, erdrijven koorts en oijnen' Boelgaarsche persstem. Naar aanleiding van de onderteekening van 't Turksch-Boelgaarsche vriendschaps verdrag herinnert de hoofdredacteur van het blad „Utro” Taneff, aan een woord, dat de vernieuwer van Turkije, Kemal Ataturk tijdens een bezoek van den Boelgaarschen ministerpresident Moescha- noff te Ankara bij het verlengen van het Boelgaarsch-Turksche vriendschapspact van 1931 gesproken heeft. Destijds ver klaarde Ataturk in een gesprek, dat de vijand van Boelgarije ook de vijand is van Turkije. De tegenwoordige Turksche president, Ineunö, heeft bij deze zelfde gelegenheid als zijn meening te kennen gegeven, dat het Boelgaarsch-Turksche CONTROLE OP DE BEWAPENINGS- OPDRACHTEN VERLANGD De republikeinsche afgevaardigde Maas heeft het Huis van afgevaardigden ver zocht een commissie te vormen ter con trole van de bewapeningsopdrachten. daar anders een schandaal niet te vermijden zou zijn. Maas had namelijk kennis gekre gen van een geval, waarbij een firma een contract van meer dan 10 millioen dollar niet gekregen had, voordat zij bij een ze kere maatschappij” een verzekering had af gesloten. Op de vragen der journalisten liet Maas los, meldt United Press, dat het hier een verzekeringsmaatschappij betreft, die nauw verbonden is met James Roosevelt, een zcon van den president. J. H. VAN MASTENBROEK De tentoonstelling van werken door J. H. van Mastenbroek, in de kunstzaal Gebr. Koch, Hoogstraat 7 wordt, in ver band met de voortdurende belangstelling van de zijde van het publiek, verlengd tot 1 Maart a.s. Wat de Turksche bladen zeggen. In het sluiten van het Boelgaarsch-Turk sche vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag zien de Turksche bladen een belangrijken factor tot behoud en versteviging van den vrede op den Balkan. Tegelijkertijd zien de bladen in de overeenkomst een con crete uitdrukking van de vreedzame plan nen der Turksche politiek. De „Ikdam” meent, dat de politiek van Turkije een politiek is van vrede, ver trouwen en veiligheid. Turkije noch Boel garije willen den oorlog, maar werken voor den vrede. In gelijken zin schrijft de „Tasviriefkiaj”. dat de Boelgaarsch- Turksche verklaring toegejuicht moet wor den in het belang van den vrede op den Balkan en in het belang van alle andere vrienden van den vrede. „Va tan” wijst op de vreugde en voldoe ning van de Turksche openbare meening over het sluiten van het verdrag der beide nabuurlanden en ziet in het accoord een bewijs, dat Turkije en Boelgarije het voor nemen hebben den oorlog verre te hou den van den Balkan. Het is niet alleen een tweezijdig beperkt verdrag, het dient de veiligheid van het geheele Balkange- bied. Op vragen betreffende de besprekingen, die hij op het oogenblik houdt in ver band met de wet op de hulp aan Enge land, verklaarde Roosevelt in de pers conferentie, dat hij bezig is lijsten op te stellen van materialen, waaraan in de eerste plaats in den komenden tijd de Vereenigde Staten en Engeland behoefte zullen hebben. Het doel is een algemeen overzicht te krijgen over dat, wat in de Vereenigde Staten gedurende 1941 en 1942 vervaardigd kan worden. Slechts een relatief klein deel van de bestellingen zal geschreven worden op de lijst der. bestel lingen voor Engeland. Het D.N.B meldt uit Washington: Pre sident Roosevelt heeft een verordening on- derteekend, waarbij op zee z.g. defensie gebieden en in het luchtruim verboden zónes worden ingesteld, waar schepen resp. vliegtuigen zonder vergunning van den minister van marine geen toegang hebben. Deze verboden zónes worden in gesteld voor de voorposten van de marine in den Stillen Oceaan en in de Caribische Zee. De maatregel treedt 90 dagen na 14 Februari in werking. Intusschen zullen de buitenlandsche regeeringen uitvoerig wor den ingelicht. BRITSCH ANTWOORD OP ZWITSER- SCHE PROTESTNOTA’S De bondsraad heeft gisteren kennis ge nomen van het antwoord, dat de Britsche regeering gegeven heeft op de door het Zwitsersche gezantschap te Londen inge diende protesten wegens de bombarde menten op Bazel en Zürich. Ofschoon de Britsche regeering het resultaat van hét ingestelde onderzoek niet volkomen bin dend acht, verklaart zij zich met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen bereid, te er kennen, dat voldoende gronden aanwezig zijn om de verantwoordelijkheid voor de bombardementen op zich te nemen. Zij spreekt haar diep leedwezen uit over de doodelijke gevolgen en de schade, die door de beide „ongelukkige incidenten” staan zijn en verklaart zich bereid, veroorzaakte schade te vergoeden. J. BOSBOOM Nzn. OVERLEDEN Maandag overleed op negentig-jarigen leeftijd, de heer J. Bosboom Nzn., oud- ambtenaar der telegrafie, eerelid van het genootschap Oefening Kweekt Kennis. De overledene had groote belangstelling voor en kennis van de letteren en kunst der 19de eeuw. Hij verzorgde o.a. de uitgave der correspondentie van mevrouw Bos- boom-Toussaint. PRIJZEN VOOR SPAANSCHE LETTERKUNDE Het artikel „het religieuze gevoel bij da jonge generatie”, van Pedro Lain Entral go, werd bekroond met den prijs Antonio- José, terwijl de jonge letterkundigen Gar cia Vinola en Ignacio Agusti zich den Francisco Francoprijs moesten verdeelen. De prijs Antonio José uitgeloofd voor den besten roman in den loop van het jaar verschenen, werd dit jaar niet toe gekend. VERKLARING VAN OSJIMA De nieuwe Japansche ambassadeur Berlijn, Osjima, heeft in een telefonisch onderhoud met de „Nitsji-nitsji” ver klaard, dat hij in Berlijn uiterst hartelijk VERSPREIDE BERICHTEN In Denemarken is een nieuwe poli tieke partij, genaamd „Het Deensche Front” gevormd De nieuwe partij geeft onder den naam „Deensch Front” een blad uit. Uit het door professor Frugoni uit gegeven bulletin over den gezondheidstoe stand van ex-koning Alfons blijkt, dat een lichte verbetering is ingetreden. Op de eerste en tweede defensielee- ning van Zweden is tot dusver voor een totaal bedrag van een milliard kronen in- geteekend De eerste leening heeft 800 millioen kronen opgebracht. In den loop der eerste maand van de inschrijving op de tweede verdedigingsleening is voor 200 millioen kronen ingeteekend. Men schrijft ons: Op Zaterdag 1 Mgart a.s. des middags half twee, zal Coos Speenhoff in Diligen- tia te den Haag gehuldigd worden. Dien dag is het veertig jaar geleden, dat de Nederlandsche bard voor het eerst in het openbaar optrad. Dit debuut zal dien mid dag feestelijk herdacht worden. Verschil lende bekende klein-kunstenaars hebben hun medewerking toegezegd. Hoofdzaak blijft echter het optreden van den heer en mevrouw Coos en Cesarine Speenhoff, die tevens Zondagavond 2 Maart met hun en semble de voorstelling zullen herhalen. Bekend mag worden geacht, dat Coos Speenhoff toenmaals een geheel nieuw genre, zuivere volks-kunst bracht, het welk door ironische melancholie en typi- schen eigenlandschen humor uitblonk Re den waarom Nederland in zeer korten tijd zijn optreden in hooge mate waardeerde. Zelden mocht een kunstenaar er in slagen zoo spoedig populair te worden. Wat be grijpelijk wordt als wij bedenken, dat wat hij presteerde, op een veel hooger en oorspronkelijker niveau lag dan men ge woon was te zien en te hooren. Te midden van de roodneuzen komieken dier dagen, nam hij direct een aparte plaats in. En niet alleen de dichter-zanger maar tevens als auteur van goede een-acters. Ook als schilder en teekenaar deed hij van zich spreken, zoodat Coos Speenhoff, bovenal als onze onvervalschte Nederlandsche bard, deze huldiging ten volle verdient. Mede op verzoek van vele ouderen van dagen, is de eerste voorstelling op Zater dagmiddag 1 Maart gesteld, daar zij dan beter in de gelegenheid zijn aanwezig te zijn. De duisternis zou een belemmering kunnen wezen. De volgende dames en heeren hebben zich bereid verklaard in het comité zitting te nemen: Mevrouw An nie van der Lugt Melsert-van Ees, Tula Schmidt di Vista, L. van Dam van Isselt, en de heeren Cor v. d. Lugt Melsert. Jacq. Bloem, J. P. van Waasdijk, mr. J. M G. Bakker, mr. A. W. Kamp, Dirk Verbeek, Johan Schmidt, Louis Grimberg, J. ter Linden e.a. Secretaris van het comité is Johan Schmidt terwijl Louis Gimberg het penningmeesterschap heeft aanvaard Eventueele bijdragen kunnen aan hem verzonden worden. Adres: Louis Gimberg, (op naam van L. Th. van Drielen is het giro nummer 81899. Alkemadelaan 297, den Haag). Secretariaat: Johan Schmidt, Acaciastraat 267 den Haag, Vice-president admiraal Darlan is gis termiddag te Parijs aangekomen, waar hij besprekingen heeft gevoerd met am bassadeur de Brinon. Naar in gewoonlijk goed ingelichte krmgen verklaard wordt, zal Darlan üjdens zijh oponthoud te Parijs ook met Laval besprekingen voeren. I! De debatten in den Senaat over de wet tot hulpverleening aan Engeland werden geopend door den democratischen sena tor Clark, die verklaarde, dat deze wet de Vereenigde Staten aan den rand van den oorlog zal brengen. Amerika zet slechts op één enkele kaart n.l. de over winning van Engeland. Engeland verlangt van het Amerikaansehe volk offers, die hei tot dusver zelfs niet van Canada, Australië en Nieuw-Zeeland heeft ge- eischt vasteland binnen zooals het geval is met Turkije. Engeland daarentegen zoekt naar slagvelden en naar volkerenhaat om zijn intriges bot te vieren. De volkeren en landen hebben hierover van nu af aan duidelijke denkbeeldenGeen volk aan vaardt de droeve taak, welke Londen het zou willen toevertrouwen. hebben eens bewezen, dat zij zich in toestand van hallucinatie bevinden, van den partijsecretaris werden door de studenten met groote geestdrift en met de kreten „Duce, wij zullen overwinnen” ontvangen. Vervol gens trokken de studenten door de stad. Toevallige zich onder de toeschouwers bevindende Duitsche vliegers werden door de studenten op de schouders ge nomen, hetgeen tot stormachtige betoo- gingen voor Führer en Duce leidde. VICE-ADMIRAAL FERNET TOT SECRE- TARIS-GENERAAL BENOEMD Vice-admiraal Fernet, vroeger secreta- ris-generaal van het minister-presidium en intiem medewerker van Pétain, is tot secretaris-generaal voor den ministerraad benoemd. LEERLINGENMIDDAG ALBERT DANKMEYER Zaterdag 22 Februari a.s., om 3 uur n.m., zal de heer Albert Dankmeyer een leerlingenmiddag geven in de Bechstein- zaal van Voornveld en Sppor, Plaats 22, alhier. De democratische senator Lucas stelde voor, een commissie van advies te be noemen voor de practische uitvoering van de wet op de hulp aan Engeland. De republikeinsche senator Vandenberg verklaarde, dat de clausule, waardoor Engelsche schepen op Amerikaansehe werven gerepareerd kunnen worden, „een uitnoodiging vormt aan de as mogendheden om onderzeeërs in de ha ven van New York zelf en vliegtuigen over de stad te zenden”. ganje en- Turkije weer een haard van onrust is opgeruimd en een stap vooruit is gedaan op den weg naar de reorgani satie en de definitieve pacificatie van ons werelddeel”. De „BörsenZtg.” noemt de overeenkomst een onaangename verrassing voor allen, die gemeend hadden, dat het Grieksche voorbeeld op den Balkan nog eens kon worden herhaald. Weer is een Britsche wenschdroom in rook opgegaan, aldus het blad. De Boelgaarsch-Turksche verklaring vormt een platform vóór de uitbreiding der wederzijdsche betrekkingen en de veilige basis voor de komende ontwikke ling, die ook voor Turkije een positief gerichte rol als nabuur van Zuidoost- Europa en daarmede van Europa in het ^Igemeen mogelijk maakt. De „Berl. Lokalanz.” noemt de over eenkomst een „overwinning van de krach ten der orde”. Voor Duitschland, zoo schrijft het blad, beteekent het Boel gaarsch-Turksche verdrag een positieve bijdrage tot behoud van de orde in Zuid- oost-Europa. Dit accoord is volkomen in harmonie met het streven van de as mogendheden om den vrede in dit gebied te verzekeren. Het is bijzonder verheu gend, dat de nabuurschappelijke betrek kingen tusschen Boelgarije en Turkije verbeterd zijn, aangezien juist aan deze grens de Britsche opruiing de krachtigste activiteit ontplooid had en een groote nervositeit aan beide kanten was ont staan. CUDAHY NAAR EUROPA De vroegere Amerikaansehe ambassa deur in België, John Cudahy, is aan boord ven het stoomschip „Excalibur” op de Bermudas aangekomen, om zich naar Europa te begeven. Hij weigerde de motieven voor zijn reis bekend te makenalleen is bekend geworden, dat hij niet in opdracht van de Amerikaan- sche regeering reist en geen diploma- tieken pas bezit. Cudahy zal waarschijn lijk ongeveer 3 maanden in Europa blijven en allereerst een bezoek brengen aan Madrid. fascistische In deze voor de geschiedenis nieuwe Italië heilige dagen, hij, hebben alle fascistische verzocht, hun boeken te mogen verlaten ën het geweer ter hand te mogen nemen. Wanneer de Engelschen hadden gedacht, door de wisselvallige perioden van den oorlog de gemeenschap van het Italiaan- sche volk te kunnen aantasten, zij weer een De woorden Rome gereserveerd In politieke kringen te Rome toont men zich nog gereserveerd ten aanzien van het pact van vriendschap tusschen Boelgarije en Turkije en zonder een standpunt ten aanzien hiervan in te ne men, verklaart men, aldus meldt Stefani, dat Italië met belangstelline van dat ver drag kennis neemt. De toekomst zal lee- ren of de Maandag te Ankara geteekende gemeenschappelijke verklaring positieve resultaten zal opleveren voor de norma lisatie der betrekkingen tusschen de Bal- kanlanden, naar welke normalisatie de asmogendheden altijd gestreefd hebben. Tevens merkt men te Rome op, dat Lon den dit accoord vrij slecht ontvangen heeft, hetgeen doet veronderstellen, dat de plannen van Londen met een derge lijke ontspanning op den Balkan niet ge baat zijn. De nieuwe overeenkomst tusschen Tur kije en Boelgarije bevestigt, zoo schrijft de „Giornale d’Italia”, dat de politiek der Balkanstaten van Engelschen invloed en druk bevrijd is. De overeenkomst levert een essentieele bijdrage tot ont spanning der betrekkingen tusschen beide landen en tot een realistische taxeering van de wederzijdsche principieele belan gen. Binnen het bestek van de huidige oorlogsphase, van haar politieken achter grond en van haar toekomstige ontwik keling, komt aan de overeenkomst een bijzondere beteekenis toe. Italië kan de tusschen de beide landen tot stand ge komen opheldering en de daarmede ge paard gaande bekrachtiging van hun poli tieke onafhankelijkheid slechts toejuichen. vriendschapsverdrag niet alleen ten goede komt aan de beide staten doch ook aan den geheelen Balkan. Vervolgens geeft Taneff een overzicht van de belangrijkste momenten in de be- trekkingen der beide landen, te begin nen bij de wapenbroederschap in den we reldoorlog, waardoor het veroveren van Konstantinopel door de Engelschen werd verijdeld tot aan het bepleiten door Tur kije van de Boelgaarsche aanspraken op de Egeische kust en op de Zuidelijke Do- broedsja. De nieuwe overeenkomst zal den Balkan veel onheil besparen, wat de komende ge beurtenissen ook zullen brengen. Taneff besluit zijn artikel met te zeg gen, dat deze vriendschap waardevolle vruchten zal afwerpen De meening in Zuid-Slavië De politieke sensatie van heel Zuid- Slavië is „de afkeer van Turkije van Engeland” zooals men te Belgrado de on derteekening van het nietaanvalspact tus schen Turkije en Boelgarije noemt. Het bericht uit Ankara is te Belgrado ingeslagen als een bom, meldt het A.N.P., hoewel men reeds 24 uur van tevoren vermoedde, dat een dergelijke ontwikke ling verwacht kon worden. De toekomst wordt hier plotseling zeer optimistisch beoordeeld, waarbij men voorop stelt, dat Turkije de Maandag on- derteekende verplichtingen ook zal nako men. Dirigent: Otto Glastra van Loon Gisteravond heeft het Nederlandsch kamerorkest onder leiding van zijn diri gent Otto Glastra van Loon het derde abonnementsconcert in Diligentia gege ven. Voor deze uitvoering, waaraan niet min der dan drie voortreffelijke instrumenta listen t.w. de pianist Cor de Groot, de klarinettist Jaap van Opstal en de violist Thomas Magyar als solisten hun mede werking verleenden, bleek zeer groote publieke belangstelling te bestaan. Het bijzonder interessante, zeer geva rieerde programma, dat zooals gebrui kelijk is geworden door de vooruitstre vendheid en energie van Otto Glastra van Loon, onder wiens directie de uit voeringen van het Nederlandsch kamer orkest bijna zonder uitzondering staan wederom verscheidene moderne werken omvatte, vermeldde als eerste nummer het Brandenburgsch concert no. 3 van J. S. Bach. Van deze prachtige polyphone schepping werd een zeer pittige en levenskrachtige vertolking geschonken. Een zekere wild heid en onrust waren echter aan dit orkestspel ook niet vreemd. Waarschijn lijk hebben zij hun oorsprong gevonden in technische onzekerheden en oneffen heden. Na deze opening vertolkte de violist Thomas Magyar een Concert in c kl. t. van A. VivaldiCasella, een compositie, welke door den bewerker uit eenige dee- len van een twaalftal Vivaldi-concerten werd samengesteld. Het is bloeiende, zonnige, kleurenrijke muziek, ondanks het feit, dat het midden deel in het geheel absoluut niét past. Aangezien van dit Largo, cantabile, slechts de solopartij en een becijferde bas bewaard waren gebleven heeft Alfredo Casella hiervoor een begeleiding trachten te schrijven, welke de stijlen van Bach en Vivaldi in zich zou vereenigen. Doch noch Bach, noch Vivaldi zijn er duidelijk in te herkennen en wij denken hij het hooren van dit gedeelte helaas meer aan Casella dan aan oude meesters. Hoe het ook zij, het werk is van een verrukkelijken klankenrijkdom. Thomas Magyar bleek er bovendien een voor hem bijzonder dankbaar muzikaal gegeven in te hebben gevonden. Door zijn zeldzaam fraaien toon, door zijn tempe rament en technisch meesterschap bloeide deze VivaldiCasella-klankenwereld op fascineerende wijze op, ondanks merkbare ongelijkheden van begeleidende strijkers onderling en smetjes in het samenspel. Thomas Magyar heeft echter beter dan Casella begrepen wat deze muziek ver langt. Hem komt dan ook de hoogste lof toe. Met het in dit jaar geschreven Concer tino van Cor de Groot heeft niet alleen de schepper, die zijn werk zelf aan den vleugel voordroeg, doch ook het Neder landsche kamerorkest van zijn kunnen blijk gegeven. Deze compositie stelde namelijk door haar rhythmische eigen aardigheden, welke tezamen een toch zeer logisch, verfijnd en doordacht geheel vor men, buitengewoon hooge eischen aan solist en begeleidend orkest voor correct samenspel. Door de smettelooze vertolking, welke dit Concertino in zijn aan Ravel’s werken herinnerende geraffineerde verfijning en doorzichtigheid, in zijn grilligheid en speelschheid openbaarde, hebben wij er zeer diepe indrukken van mogen ontvan gen. En al moge de virtuositeit ook niet al te zeer op den voorgrond zijn gescho ven, zoo heeft dit Concertino door zijn vereischte nuanceeringen in klankkleuren Cor de Groot ten volle gelegenheid ge schonken zijn meesterschap te toonen. Jaap van Opstal vertolkte na de pauze „Vijf Schetsen” voor klarinet van Hans Schouwman. Deze knap geschreven, har monisch rijke werkjes heeft de jonge kunstenaar op meesterlijke wijze met uit nemende toonvorming voorgedragen. Het klonk vol geest en was een vertolking van een ras-instrumentalist, een gave van een ware muzikantennatuur Tot slot hoorden wij nog de rhythmisch zou krachtige, kantige Sinfonietta van A. Roussel. Ondanks wederom merkbare schomme lingen in het samenspel was het een schoone uitvoering op dezen hoogst boeienden avond. Van zelf sprekend veel applaus en bloemen. Het D.N.B. seint uit Washington: President Roosevelt heeft in de pers conferentie bekend gemaakt, dat hij op voorstel van Hopkins, den zoop van den overleden spoorwegmagnaat Harriman naar Londen zal zenden, zoodra het pro gram voor de uitvoering van de leen- en pachtwet vaststaat. Harriman, die toege voegd zal worden aan de Amerikaansehe ambassade te Londen, moet uit Londen de uitvoering van de wet bespoedigen. Hij gaat als persoonlijk vertegenwoordi ger van Roosevelt. Zijn benoeming zal daarom niet ter goedkeuring aan den Senaat worden voorgelegd. DIE FLEDERMAUS Aan de opvoering van die Fledermaus van Johann Strauss, welke op 4 Maart a.s. in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier zal plaats vinden, zal de orkestrale partij vervuld worden door het Residentle-Orkest. De artistieke leiding is dezelfde als bij de voorstellin gen te Amsterdam en berust bij Otto Glastra van Loon als dirigent en Laseur als regisseur. De hoofdrollen worden vervuld Greet Koeman (Rosalinde), Elisabeth Glastra van Loon (Adèle), Frans Vroons (Eisenstein), Anton Eldering (dr. Falke), Willem van Santé (Frank), Cor van Munster (Alfred), Chris Taverne (Orlofsky) en Henk Angenpnt (dr. Blind). Voorts zal als gast in dit kader optre den de heer Cor Ruys, die in deze opvoe ring de rol van den cipier Frosch zal ver vullen. Twee aanvullende bepalingen Ingediend Er werden twee aanvullende bepalin gen op de wet op de hulp aan Engeland ingediend. De democratische senator El lender eischte, dat net congres uitdruk kelijk bekend zou maken, dat het tegen stand zou bieden tegen een zenden van vlooteenheden of andere strijdkrachten uit het westelijk halfrond. Londen en het nieuwe pact Het Turksch-Boelgaarsche niet-aanvals- pact wordt in Londensche regeerings- kringen nog voorzichtig besproken, meldt het A.N.P. uit Stockholm. Het pact wordt als „overeenkomst” gekenmerkt. De Britsche ambassadeur in Ankara en de gezant in Sofia hebben opdracht ge kregen terstond uitvoerige rapporten over de eventueele uitwerking van deze nieuwe ontwikkeling naar Londen te sei nen. Inmiddels beperkt men zich tot de prognose, dat het Turksch-Boelgaarsche pact den toestand op den Balkan niet ernstig zal wijzigen' en men verklaart, dat Duitsche commentaren, welke van een neutraliseering van Turkije spreken, vol komen onjuist zijn. Een reden voor deze meening wordt niet opgegeven In het streven de beteekenis van het pact zooveel mogelijk te verkleinen, we zen woordvoerders van Downingstreet er Maandagavond op, dat Turkije den laatsten tijd herhaaldelijk geprobeerd heeft, de Balkanlanden tot een „neutraal blok” te vereenigen. Daarmede moet blijkbaar de indruk gewekt worden, alsof deze Turk sche pogingen thans minstens in haar beginstadium succes gehad hebben. Uit de opvallend korte en deels elkaar tegen sprekende commentaren blijkt tenslotte, dat de regeering in Londen Turksch-Boelgaarsche pact niet gerekend had, welks zwaartepunt ligt in het uit sluiten van militaire conflicten tusschen de onderteekenaars. Het ministerie van voorlichting- heeft Maandagavond aan de pers de aanwijzing verstrekt, te schrijven, dat de betrekkin gen tusschen Turkije en Griekenland, naar de meening van Londen, door het pact niet getroffen zullen worden. Engeland en Boelgarije Het Roemeensche blad de „Curentul” verneemt uit Sofia, dat 'de Engelsche gezant aldaar verklaard heeft, dat de om standigheden hem zouden dwingen taak als geëindigd te beschouwen. Diplomatieke nederlaag van Engeland De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft Het accoord tusschen Turkije en Boel garije. is door de geheele wereldpers met sympathie ontvangen, uitgezonderd door de Engelsche. In de Vereenigde Staten zijn tal van bladen van meening. dat het een groote diplomatieke nederlaag be teekent vóór Engeland. Het is duidelijk, dat het geen succes is. De aan de offi- cieuse Engelsche bladen ontleende com mentaren onthullen zulks. Tegenover het voornemen van Engeland, een oorlogs- tooneel te maken op den Balkan en den brand tot heel Zuidoost-Europa uit te breiden, hebben Boelgarije en Turkije een accoord gesloten, dat tegenoverge stelde doeleinden nastreéft, d.w.z. het behoud van den vrede in dat gebied. Turkije heeft een gebaar van ontspanning gedaan,, dat op zijn actief gezet moet worden. Boelgarije heeft zijn politiek van realiteit en matiging bevestigd. De be- sprekingen tusschen Duitschland en Zuid- Slavië en het accoord tusschen Turkije en Boelgarije vormen twee gelijktijdige1 diplomatieke feiten, welke in overeen stemming zijn met de groote richtsnoeren van He as. zoowel wat de oorlogvoering betreft als de toeKomstige organisatie van d wereld. Men weet, dat de as er naar streeft de gebieden van Europa en van de wereld, welke de verschrikkingen en vernielingen van den oorlog moeten ondergaan, te beperken. Haar toekom stige vredesorganisatie is gebaseerd op de solidariteit van alle volkeren van het Europeesche vasteland en van de vol keren. welke binnen het bestek Europa leven. Verklaring van Wheeler De democratische senator Wheeler heeft in een verklaring een reeks van punten tegen de leen- en pachtwet opgesomd. Ze behelzen o.a., dat Engeland zijn oorlogs doeleinden bekend moet maken, alvorens Amerika te hulp komt. Bescherming door de Amerikaansehe vloot van de Britsche of Amerikaansehe scheepvaart naar En geland mag niet in aanmerking komen. Geen strijdkrachten zullen buiten het Westelijk halfrond met inbegrip van de Philippijnen gezonden mogen worden. Het oorlogsmateriaal, dat afgestaan wordt, moet worden gelimiteerd en elke over dracht ervan moet aan de goedkeuring van de leger- en vlootinstanties worden onderworpen. Roosevelt zou volgens de huidige redactie van de leen- en pachtwet Ame rika in een oorlog brengen, zonder dat het Congres den oorlog heeft verklaard. Hongaarsche bladen wachten langdurig tijdperk van rust op den Balkan De Honfeaarsche bladen schrijven, dat de BoelgaarschTurksche verklaring een element van ontspanning vormt en den wil naar vrede op den Balkan hetgeen het doel is van de heden. De „Pesti Hirlap” schrijft, dat het Hongaarsche volk dit bericht goed heeft opgenomen, aangezien het weet, dat die ontspanning beteekent, dat het oorlogsgevaar in dat moeilijke gebied van Europa op den achtergrond is ge raakt. De „Pester Lloyd” schrijft, dat acht dagen na de dreigende rede van Churchill, Groot-Brittannië zich niet al leen heeft teruggetrokken uit Roemenië, maar bezig is uit den geheelen Balkan verdreven te worden, waar zijn invloed definitief voorbij is. Het blad besluit met te zeggen, dat er na deze overeen komst een langdurig tijdperk van rust op den Balkan zal heerschen. Fransche persstem De Engelsche politiek is opnieuw door het verdrag tusschen Turkije en Boel garije schaal: gezet, schrijft de „Paris Soir”. De tekst van het verdrag door kruist de Engelsche plannen om den oorlog op den Balkan uit te breiden. On danks den wensch van Londen om het conflict in Zuidoost-Europa te verkrijgen, behouden de Balkanlanden in politiek en economisch opzicht zich het laatste woord voor. „R e b e c c a”, door Daphne du Maurier. roman „Rebecca” van Daphne du Maurier heeft veel opgang gemaakt, ook in -ons land, en het is dus niet te ver wonderen, dat er groote belangstelling was voor het gelijknamige tooneelstuk, dat de schrijfster zelf naar haar boek heeft bewerkt. Zij heeft dat heel knap gedaan, met behoud zooveel mogelijk van de eigenaardige sfeer, die den roman zoo aantrekkelijk maaktmaar óók zoo. dat men er niet steeds aan herinnerd wordt, dat dit stuk uit een roman „getrokken” is. Het is een zelfstandig, goed gecompo neerd en evenwichtig tooneelstuk gewor den, met afgeronde en onderling vast samenhangende tafereelen, met een pak- kenden climax en verscheidene zeer boeiende en ontroerende tooneelen, waar bij elk valsch effect is vermeden. Alle zes tafereelen spelen zich af in de hall van het groote oude landgoed „Manderley”, welks krachtige sfeer in den roman zoo meesterlijk is geschilderd en ook in het stuk knap wordt benaderd, evenals de verschillende scherp gekarak teriseerde figuren, die als in een mooi opgebouwde schaakpartij langs logische lijnen de handeling voltrekken en daarbij toch steeds menschelijk en belangwekkend blijven. Heel goed is ook de alles over- heerschende beklemmende herinnering aan Rebecca, de verongelukte eerste vrouw van den landgoedbezitter, gesug-' gereerd. Een stuk als dit vereischt een uit nemende vertolking en het is geen gerin ge eer voor Ko Arnoldi als regis seur en voor zijn ensemble, dat hun ge zamenlijke werk ten volle aan dien eisch voldoet. Deze vertooning is een mooi sluitend, in kleurigen toon gehouden, zeer interessant geheel geworden. John Gobau verrast door zijn uit muntende uitbeelding en vooral zijn over wogen en beheerscht-temperamentvol spel als Maxim de Winter, eigenaar van „Man derley”, die gevlucht voor de nennne- ring aan den dood Van zijn vrouw ift Monte Carlo een eenvoudig en arm jong meisje heeft ontmoet en met haar als vrouw naar het oude landhuis terugkeert. Zijn bekentenis aan dit liefhebbende jonge vrouwtje, dat hij Rebecca die hij geenszins lief had maar om haar verborgen slecht heid haatte, heeft vermoord, vormt wel het hoogtepunt in deze knappe creatie van John Gobau. Heleen Pimentel is ontroerend in den eenvoud, de oprechtheid en de onbevangenheid van haar jeugd en de zuiverheid van haar liefde. Ook haar uit muntende spel draagt tot het slagen van het geheel zeer veel bij. In het bijzonder echter moeten wij lof toezwaaien aan Nel Oosthout, die als gast de rol van mrs. Danvers, de huishoud ster op Manderley, op zich heeft geno men een hoogst merkwaardige figuur, deze sombere bleeke vrouw in het zwart, hartstochtelijk verkpccht aan de herinne ring aan Rebecca, vol verbeten haat tegen het jonge vrouwtje, dat de plaats van de overledene inneemt. Een prachtige, im- poneerende en beklemmende creatie, waar van wel het hoogtepunt is de scène van de trap als mrs Danvers, brandend van hartstocht en haat, sissend losbarst tegen het arme jonge vrouwtje. Een meesterlijk spel, dat zeer diepen indruk maakt. K o Arnoldi als de gemoedelijke colonel Julyan, Cruys Voorbergh (hij vooralals het mauvais-sujet, dat chantage tracht te plegen, Georgette R e y e w s k y als de zuster en Lucas W e n s i n g als de zwager van mr. de Win ter (van hem is ook het goede décor), Adolf Rijkens als de trouwe rent meester, John S o e r als de oude but ler. Frith, Jan Retèl als idioot, e n k Rigters als bootenbouWer, Frank Bensdorp als bediende, zij allen dragen door hun onderling goed afge stemde spel bij tot het mooie geheel. Het succes was gistermiddag zeer groot Lang en geestdriftig werd na elk bedrijf en in het bijzonder aan het slot geap plaudisseerd. Nel Oosthout, Heleen Pi mentel en John Gobau kregen bloemen. De schouwburg was goed gevuld een prettig gezicht en een voor de Nederland sche tooneelspeelkunst verblijdend ver schijnsel Zóó wordt het loffelijk streven van onze tooneelgezelschappen om ver zorgde vertooningen van goede stukken te brengen, beloond. DE LEVENSMIDDELENPOSITIE In het Engelsche Hoogerhuis is gis teren door verschillende afgevaardigden een aantal vragen aan lord Woolton ge steld over de levensmiddelenpositie van Groot-Brittannië. Woolton verklaarde o.a., dat het duidelijk is, dat de positie van de Engelsche scheepvaart ernstig is en men niet alles meer kan invoeren, wat men vroeger heeft Ingevoerd. Voor het transport van levensmiddelen staan nog slechts enkele schepen ter beschik king. Men zal tot een aanzienlijk ver eenvoudigden levensvorm moeten komen. Ook moet er mede gerekend worden, dat de levensmiddelenpositie nog ernstig zal worden. Men moet derhalve in het land zelf alles gaan verbouwen, wat' hiertoe ook maar eenigszins geschikt is. Vooral spek, kaas en eieren zijn schaarsch. Het is echter niet mogelijk binnen afzienbaren tijd de vleeschrant- soenen te verhoogen. Kaas is zoo schaarsch, dat het de moeite van distri- bueeren niet waard is. STUDENTENBETOOGINGEN TE ROME De studenten hebben gisteren te Rqme een betooging gehouden om uiting te geven aan hun blijdschap, dat zij het vaderland met de wapens in de hand kunnen dienen. In tegenwoordigheid van den nieuwen onderstaatssecretaris in het ministerie van onderwijs, van den gou verneur en den rector der universiteit Rome, sprak de partijsecretaris, minister

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2