n Gesprek met kaartenmilliardair een HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 Astronomische het van cijfers Centraal Distributiekantoor iS R NEDERLANDSCH-INDIE STADSNIEUWS BINNENLAND MIJNHARDrS laxeer- 1 tabletten HM O Bezoek De Maastunnel te Rotterdam 9 millioen menschen Wat de zorg voor beteekent Voor knoeiers weinig kans WINTERHULP NEDERLAND DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN DERDE BLAD, PAGINA 1. aan het Limburgsche mijngebied ikih De taaiste scheidingswand tusschen de tunnelstukken is doorbroken en daarmede is het mogelijk geworden droogvoets van den eenen naar den anderen ingang te loepen .^Polygoon),. VERKLARINGEN VAN OHASJI DE VISCHAFSLAG IN JANUARI Eerste wandeling van den linker oever naar den rechteroever De vierde huis- en straatcollecte op 28 Februari en 1 Maart - PRIVÉ Japan en Nederlandsch-lndië. bonnen, met rantsoenen of extra-toe- ▼er- van ▼an en kabelkanalen Van den commissaris-generaal voor financiën en economische zaken Beëindiging van de luchtdruk werkzaamheden werken zacht en zeker1 DOOS 60cv modem» hyglfne voor led«r« vrouw AMBTSAANVAARDING COMMISSARIS VAN UTRECHT Zaterdag a.s., des morgens om elf uui*, zal de nieuw benoemde commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Müller, in het gouvernementsgebouw van de Pro vinciale Staten te Utrecht zijn ambt met een rede aanvaarden. TOKIO, 18 Februari. (Domei.) Tsjoetsjl Ohasji, de Japansche vice-minister van buiteniandsche zaken, heeft heden in den Landdag verklaard, dat Japan op het oogenblik onderhandelingen voert met de uitgeweken Nederlandsche regeering te Londen als de autoriteit, welke het be stuur uitoefent over Nederlandsch-lndië. Ohasji erkende, dat de positie van de uit geweken Nederlandsche regeering „zonder precedent” was en wees er op, dat Japan thans de onderhandelingen voortzet met de regeering van Nederlandsch-lndië, die haar orders ontvangt van de uitgeweken regeering te Londen. De positie van Nederlandsch- Limburg en de gelegenheid gebruikte om op den uitzichttoren het panorama van 't Limburgsche landschap te aanschouwen. Tegen half 6 werd de terugreis naar den Haag aanvaard. VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN. Het college van Rijksbemiddelaars heeft algemeen verbindend verklaard de collec tieve arbeidsovereenkomsten in het boek binders-, papieren- en enveloppenbedrijf, in het bouwbedrijf in Nederland en in het steen- en houtgranietbedrijf in Neder land. mogelijkheid weet te pareeren. De heer de Hoo noemt ons, ter illustra tie, een enkel voorbeeld. In Friesland placht men sinds jaar en dag veel gort en weinig havermout te eten en in Limburg was ’t precies ondersom. Toen we dan ook de keuze-bonnen kregen gort of haver mout, zei de opperverdeelerveel gort naar de Friezen en veel havermout naar - dj Limburgers. Maar ziet wat gebeurde rants, cantines, pensions, gestichten, zie- Detaillisten zoowel als het publiek be proeven het C.D.K. om den tuin te leiden. Daarin komt tot uiting de eigenaardige moraal, die zich onderscheidt van de nor male eerlijkheidsbegrippen in dien zin, dat bedrog in distributiezaken zonder groot gewetensbezwaar kan worden gepleegd. De detaillist, die betrapt wordt, stelt zich aan een ernstige bestraffing, c.q. uitslui ting, bloot. Het publiek, dat bons koopt of zich op andere wijze van meer bonnen voorziet, loopt tot nog toe tamelijk vrij, maar zal zich binnenkort eveneens voor ingrijpende strafbepalingen geplaatst zien. Ook de lichtvaardige verstrekking van doktersattesten wordt terdege geremd, o.a. door de hercontróle. Welke preventie hier van uitgaat toonde het merkwaardige ver schijnsel in een kleine stad van 20.000 in woners, waar, zonder die contróle, op een gegeven oogenblik in een overeenkom stige periode twéémaal zooveel ziekenbons werden aangeboden als in Amsterdam met 800.000 ingezetenen. Het is duidelijk, dat er in dat stadje iets niet in orde was en er kwam natuurlijk snel een einde aan. Men möèt nu eenmaal streng zijn bij het C.D.Kopdat voorkomen worde, dat meneer A. of mevrouw B. ongemotiveerd meer krijgt dan de buurman. Zij, die wer kelijk een extra-rantsoen behoeven, krij gen dat heusch wel. - Ook op het punt der vermissing van kaarten enz., waakt het contróle-apparaat zorgvuldig. Het is zeker niet voldoende, dat men aangifte doet bij de politie van ’t verloren gaan der distributiebescheiden. Er was een tijd, dat per week 2000 geval len van vermissing werden genoteerd. Een stevige campagne deed merkwaardig ge noeg het aantal aanstonds met vele per centen terugloopen. Tegen bonnenruil bestaat geen be zwaar, maar de z.g. ruilbeurzen zijn niet langer toegelaten, omdat geble ken is, dat daar meer in- en verkoop dan ruil geschiedt. Het kwam voorts aan den dag, dat deze ruilbeurzen in hoofdzaak de plaats waren, waar de „vermissingen” ontstonden. den beschikbaren althans op dit SECRETARESSE kan ik niet thuisblijven. Maar dal hoeft ook niet meer, nu NeEa er la. Practlsch en vooral hygiënisch Aan de voltooiing wordt hard gewerkt Zooals gezegd, is van één der beide autobuizen de bestrating reeds grooten- deels voltooid, terwijl in de andere nog slechts een gedeelte mankeert en ook nog een deel van den eigenlijken rijvloer moet worden aangebracht, Allerwege is men bezig met het tegelzetten en met het installeeren van kabels, schakel apparaten, verbindingsmoffen, licht-oma- menten en wat nog meer voor het tunnel- bedrijf aan outillage noodzakelijk is. Sommige gedeelten zijn daardoor reeds zoover, dat zij zich in niets onderscheiden van in bedrijf genomen tunnels. Slechts de vakman ziet daar de detailverschillen, waarin de Maastunnel naar het uiterlijk thans afwijkt van andere onderwater- tunnels voor autoverkeer. Ook in de tunnel voor voetgangers en wielrijders wordt aanzienlijke voortgang gemaakt. Een groot deel van den schei- dingsvloer tusschen de beide boven elkaar gelegen doorgangen is aangebracht, ter wijl in den ondersten doorgang, voor voetgangers bestemd, de luiken zijn’ge monteerd, welke de onder het voetpad gelegen kabelkanalen waterdicht af dekken. HET 50.000ste OCTROOI DOOR DEN OCTROO1RAAD VERLEEND Het 50.000ste octrooi is 17 Februari j.L verleend aan den heer Louis van Stolk, te Rotterdam, voor een wissel voor monorail- hangspoor met twee wisseltongen, elk in dividueel behoorende bij een bepaald rail- stuk. De octrooigemachtigde hierbij was de heer H. W. Daendels, Laan Copes van Cattenburcif 24 alhier, Het eerste octrooi werd verleend op 3 April 1913, 't 10.000ste op 17 Augustus 1923, het 25.000ste op 16 Augustus 1931. De journalisten, die eenis per maand zich komen overtuigen van den stand der werkzaamheden aan de groote Maas tunnel, zijn voor de eerste maal onder de rivier van den linkeroever naar den rechteroever gewandeld. Slechts op één plaats waren de werkzaamheden nog niet zoover, dat er van een wegdek kon wor den gesproken, doch die luttele meters beteekenen weinig meer. Voor ’t overige is de tunnelweg voor het verkeer van rechteroever naar linkeroever bestraat en zijn de wanden voor een groot deel reeds afgewerkt. Werd de maand Januari gekenmerkt door het belangrijke feit, dat men voor de eerste maal door de Maastunnel droog onder de rivier kon doorloopen, nauwe lijks een maand later werd wederom een belangrijke étappe genoteerd, n.l. het doorbreken van het schot, dat tot nu toe nog tusschen het ventilatiegebouw op den linker Maasoever en het Zuidelijkste riviertunnelstuk bestond. Dit beteekent derhalve, dat^de voeg tusschen deze constructiedeelen onder toepassing van luchtdruk in die maand werd gesloten en dat daarmede het luchtdrukwerk is be ëindigd. Wat thans nog te doen valt, het maken van de fundeeringsplaten voor de kademuren nabij het ventilatiegebouw van den linker Maasoever, valt, wat den toegepasten luchtdruk betreft, zoo bij de vorige werkzaamheden in het niet, dat het nauwelijks meer de aandacht van de technici trekt. Men prijst zich gelukkig, dat dit werken met luchtdruk, dank zij rigoureuze toepassing van de daarvoor geldende voorschriften, zoo goed is ver- loopen. Thans rest nog het verder ver- grooten van de gemaakte doorbraak in de naast elkaar gelegen tunnelbuizen en dan zal het oogenblik bereikt zijn, dat de volledige doorgang van oever tot oever en van tunnelportaal tot tunnelportaal begaanbaar is. Men komt dan geheel in het stadium der voltooiïngswerkzaam- heden, waarmede men overigens ook thans reeds in ruime mate’bezig is. De heer de Hoo deelt deze taak ge lukkig met 5000 anderen, die zijn mede werkers en medewerksters zijn aan het Centraal Distributiekantoor, dat thans in Nederland het belangrijkste bureau is. Er is namelijk geen inwoner, of hij heeft met dit kantoor te maken en het is daarom goed, dat het publiek eens te hooren krijgt, hoe men daar eigenlijk werkt, wat er omgaat en welke enorme taak er wordt verricht om de regelmaat in het distributieproces te behouden. De heer de Hoo heeft ons in de ge legenheid gesteld een kijkje in zijn in drukwekkende papieren keuken te nemen. Dr. W. L. Groeneveld Meyer, het algemeene hoofd der distributie was daarbij tegenwoordig. Centrale organisatie. In het gebouw Louise Henriëttestraat 10, waar vroeger de Vakschool voor Meisjes was gevestigd, heeft het Centraal Distri butiekantoor, kortweg aangeduid als C.D.K. zijn hoofdzetel. Daar administreert men de verdeeling van de millioenen porties over de gansche bevolking, daar komen alle draden samen van het ingewikkelde appa raat, dat met die verdeeling is belast. In den oorlog 1914T8 ging het anders en minder goed toe. Toen deed elke ge meente het op eigen en lang niet even gelukkige wijze, terwijl het toen gevolgde systeem met zich bracht, dat de distributie- ambtenaar bovendien de kennis en erva ring van alle slagers, bakkers, kruideniers enz. in zich moest vereenigen. Hij was natuurlijk een zeer slechte bakker, een prul van een slager en een onbruikbaar kruidenier, tot schade van zijn echte „col lega’s” en tot groot ongerief van het publiek. Nu is dat anders. De gemeenten hebben nu geen eigen initiatief meer en de nor male handelskanalen zijn zooveel mogelijk ingeschakeld. Het C.D.K. heeft in de gemeentelijke bureaux zijn filialen, waarbij de inspectie van het centraal bureau voor de noodige schakeling z.orgt. Hiernevens functionneert nog een contróle-apparaat, dat mèt de uit breiding van het distributie-orgaan in be- teekenis en omvang toeneemt. 30 artikelen voor 9 millioen klanten. Wij zeiden het reeds, het C.D.K. is een inrichting waar men met groote cijfers werkt. Het is als het ware een groot be drijf, dat 9 millioen klanten telt en 30 ver schillende artikelen „verhandelt”. De zeer wisselende verlangens dezer klanten maken den dagelijkschen gang van zaken er niet gemakkelijker op en doen van de twee mannen, die zich tot taak gesteld zien 1.000.000 vel broodkaarten te tellen. De een doet dat met 4. de andere met 5 vel tegelijk en per 100 vel con- troleeren ze of ze gelijk zijn. Op die ma nier tellen zij per dag 50.000 vel. Twintig dagen tellen en dan wacht weldra weer een millioentje En al dat waardepapier eischt voorts nog een nauwgezette administratie bij aanvraag en transport naar de 480 distri- butiekringen, hun verantwoording enz. En elk distributie-artikel heeft bovendien nog een eigen boekhouding. Krijgt u er langzamerhand respect voor? Er komt echter nog meer. Gedurende de maand Januari van dit jaar werd aan den Vischafslag te Scheve- ningen voor een totaal bedrag van 265.449.45 aan visch verkocht. Deze visch werd aangevoerd door 615 motor loggers met een bedrag van ƒ82.414.85; door 337 motorkotters met 64.677.60 en door 1183 schokkers met 112.815.70, ter wijl aan visch. van elders naar hier ten verkoop gezonden, voor 5541.30 werd verkocht. Vorig jaar was het totaal bedrag van de aangevoerde visch gedurende de maand Januari 30.092.90 aangevoerd door 1L schokkers met 2539.70 en aan visch van elders naar hier ten verkoop gezonden voor 27.a53.25. Motorloggers en motor kotters kwamen in Januari 1940 niet aan de markt te Scheveningen. Volgens deze cijfers werd dit jaar in Januari voor 265.449.45 verkocht, tegen over in het vorig jaar voor 30.092.95, zoodat dit jaar voor 235.356.50 meer werd verkocht dan in Januari van het vorige jaar. De aanvoeren van versche visch waren dus dit jaar zeer belangrijk. Transport De hoeveelheden, die dagelijks verzon den worden zijn enorm, want per dag gaan er de laatste maanden ongeveer 1.500 aangeteekende stukken en pakket ten de deur uit, welke een totaal gewicht vertegenwoordigen van ruim 5.000 k.g. Van 10 Mei tot en met November waren dan ook reeds 170.380 aangeteekende stukken verzonden. Onder deze getallen zijn ook de aan vragen begrepen van de distributiedien- sten voor formulieren e.d., van welke aanvragen er gemiddeld 250 per dag bin nenkomen. Van deze formulieren bestaan op het oogenblik 191 verschillende soorten. Het einde der bonnen De vijf groote steden des lands voe ren de contróle en onbruikbaarmaking van alle ontvangen bonnen en opplak- vellen in eigen beheer, hetgeen 10 ton papier per week scheelt. Niettemin ont vangt de „destructie-sector”, gevestigd in een oud schoolgebouw aan de Vliet- straat, wekelijks toch nog 5 600 post zakken met 8 a 900.000 opplakvellen met 6 a 700 millioen ter vernietiging be stemde bonnen. Snijmachines maken er dunne reepen van, die papierwol vormen, waarvan wekelijks 12 ton wordt gepro duceerd met een waarde van 600 a 700 gulden. Vóór de vellen aan deze vernietiging worden prijsgegeven, wordt telkens een vijfde deel aan een nauwkeurige slotcon- tróle op vervalschingen onderworpen. Die falsifikaten kunnen soms bestaan in listig ingevoegde, verloopen of nog niet aan de beurt zijnde nummers, soms in cijferver - anderingen. die een enkele maal vaardig, maar meestal prullig zijn uitgevoerd. Veel kans hebben de knoeiers niet, zooveel hebben we wel bemerkt. 30.000 instellingen Behalve met de 9 millioen consumen ten. de tienduizenden detaillisten en dui zenden grossiers, heeft het C.D.K. ook te doen met de z.g. instellingen (hotels, restaurants, cantines, pensions, zieken huizen. gestichten enz.) tezamen ten ge tale van 30.000. Maandelijks worden on geveer 100.000 toewijzingen in den vorm van voorschotten verstrekt Het Rijks- bureau voor het Hotel-, Café-, Restau rant- en Pensionbedrijf fungeert als be-- langrijke adviesinstantie voor deze groep van instellingen. Het ligt voor de hand, dat het ge- heele C.D.K. een enorme administratie behoeft. Waar dat mogelijk was, is het werk gemechaniseerd en wie als wij, een wandeling maakt door het gebouw aan de Louise Henriëttestraat. hoort overal het geratel, geruisch en gesuis van machines waarmee geponst, geteld, geschreven en gerekend wordt. Honderden vaardige meisjeshanden bedienen er toetsen knop pen en wielen, en al wat zij mechanisch op het papier laten verschijnen, komt na derhand, vereenvoudigd, in archiefkasten, kaartsystemen enz. Dag en nacht wordt hier gewerkt, op dat wij met z'n 9 millioenen het ons toe? komende zullen kunnen krijgen. Laat de huisvrouw haar zorgen niet te breed uit meten, noch de winkelier noch de gros sier. Op het C.D.K doet men zijn best Indië. In antwoord op een interpellatie in een vergadering van een commissie uit het Lagerhuis, gaf Ohasji vervolgens een uit voerige uiteenzetting van het verband tus schen de Nederlandsche regeering te Lon den en Nederlandsch-lndië alsmede tus schen de regeering te Vichy en Fransch Indo-China, waarbij hij opmerkte, dat Nederlandsch-lndië een deel vormt van het Nederlandsche grondgebied, terwijl In do-China een Fransche kolonie is. Ver volgens gaf Ohasji als zijn meening te kennen, dat normaliter verwacht mocht worden, dat de Nederlandsche regeering haar toevlucht zou zoeken in Ned.-Indië, dat een deel vormt van haar grondgebied, in plaats van in Engeland. Thans bestaat de onnatuurlijke toestand, dat de Neder landsche regeering zich in Engeland be vindt, terwijl Nederlandsch-lndië haar grondgebied vormt. Japan wenscht geen geweld te gebruiken. Tenslotte vroeg een interpellant aan den heer Ohasji hoe deze toestand in ver band gebracht kon worden met artikel 2 van het driemogendhedenpact, waarbij Duitschland en Italië er in toestemden het leiderschap van Japan bij de vestiging van een nieuwe orde in Groot-Oost-Azië te er kennen en te eerbiedigen. Hierop antwoordde Ohasji door als voor beeld aan te halen de Japansche bemid deling in het geschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China, waaraan hij toe voegde: „Het beteekent, det Japan de ver antwoording op zich neemt, om er voor te zorgen, dat er geen geschil zal ont staan tusschen de verschillende volkeren in dit deel van de wereld, ten einde hun geluk en welvaart te bevorderen. Het be teekent niet, dat Japan er toe zal over gaan van geweld gebruik te maken om ze te bezetten of te veroveren.” De extra’s De heer de Hoo heeft in het verder verloop van het gesprek ons een indruk gegeven van de werkwijze van het C.D.K. Dat is een zeer lang en nogal ingewikkeld verhaal, waaruit wij hieronder het voor naamste willen herhalen. Via het kantoor vinden 70 pCt. van de voedings- en genotmiddelen en 90 pCt. van de kleetjing hun weg naar den consument. Het is daarbij niet heelemaal te voor- komen, dat de enkeling wel eens een offer moet brengen aan de gemeenschap, want het is niet steeds mogelijk aan alle bij zondere omstandigheden tegemoet te ko men. Er zijn bepaalde richtlijnen gesteld, waarin de billijkheid zooveel mogelijk wordt betracht en waarvan niet dan in zeer speciale gevallen wordt afgeweken. Dit is noodig voor het behoud van het systeem. De volksgezondheid is een der voor naamste uitgangspunten bij de toewijzing van extra-rantsoenen e.d. De beteekenis van deze extra-rantsoenen blijkt duidelijk als men b.v. de groep arbeiders, die „zwa- rati” arbeid verrichten beziet. Deze groep arbeiders omvat in ons land plm. 800.000 personen en aangezien deze arbeiders recht hebben op een extra rantsoen van 1.000 gram brood per week, zijn hiervoor dus alleen reeds 1 millioen brooden extra per week benoodigd. De groep arbeiders, die „zeer zwaren” lichamelijken arbeid verrichten, is onge veer 200.000 personen groot en gerekend naar een extra rantsoen van 2.000 gram brood pc- week, beteekent dit dus onge veer 500.000 brooden per week. 180.000 k.g. zeep wordt per distributie- periode voor arbeiders beschikbaar ge steld, die „vuilen” arbeid verrichten; per arbeider en per periode wordt 450 gram zeep verstrekt. In verband met het feit, dat dit extra rantsoen over 6 maanden verdeeld werd, komt dit dus neer op 30.000 k.g. per maand. BENOEMING IR. A. H. BOERMA Met verwijzing naar het bericht in zake de benoeming van ir. A. H. Boerma, wordt nader medegedeeld, dat de heer Boerma zoowel tot secretaris der Neder landsche Akkerbouw-Centrale als tot secretaris der Nederlandsche Inkoopceen- trale van akkerbouwproducten werd be noemd. De provincie Limburg behoort zonder twijfel tot die gebieden van Nederland, die zeer groote belangstelling verdienen op industrieel gebied. Hiervan kon zich de commissaris-generaal van financiën en Economische Zaken, Staatsminister a. d. dr. H. Fischböck, overtuigen, die Maandag j.l. in gezelschap van dr. Mojert, van Öberbergrat Johow, van Bergassessor Bruch, en van verschillende andere heeren van zijn staf een bezoek bracht aan de mijn ..Maurits” en aan eenige andere groote industriebedrijven van Zuid-Lim- burg. Nadat reeds Zondagavond in Heerlen eenige besprekingen ter informatie hadden plaatsgevonden met den directeur der Staatsmijnen mr. dr. Frowein met den di recteur der Oranje-Nassau mijnen ir. Haex en den vertegenwoordiger der Nederland- schen Mijnbouw-autoriteiten, ing. Plöm, waarbij ook de commissaris voor Lim burg, graaf de Marchant et d’Ansembourg aanwezig was, bracht de commissaris-ge neraal in den vroegen ochtend een bezoek aan de mijn Maurits, die tot de grootste van Europa behoort. De commissaris-generaal beperkte zich niet tot het zich laten inlichten door den leider van het bedrijf, ir. Groothoff en andere leden der directie, over de ont wikkeling van het bedrijf en den toe stand, waarin het zich thans bevindt, maar daalde met zijn gezelschap af om den arbeid der Nederlandsche mijnwer kers ter plaatse te leeren kennen. Ook werd een tocht met de mijntram ge maakt. In aansluiting hieraan bezichtig de de commissaris-generaal het boven- grondsche bedrijf, de cokesovens en de stikstoffabriek. Dat de Nederlandsche mijnen thans niet over gebrek aan vraag te klagen hebben, ligt voor de hand. Er is toch nauwelijks iets, dat zoowel in de industrie als in de huishouding nu zoo welkom is als het zwarte diamant. Ook het stikstofmestproduct der staatsmijnen vindt in den tegenwoordigen tijd goeden aftrek. Na een korte middagpauze in Maas tricht, waar de commissaris-generaal en zijn gezelschap door den commissaris der provincie, graaf de Marchant et d’Ansembourg, officieel welkom geheeten werden, bracht dr. Fischböck eerst een bezoek aan de N.V. Eerste Nederland sche Cement-industrie te Maastricht. Dit bedrijf, dat in 1927 en 1928 is gebouwd, behoort tot de modernste van West- Europa en munt uit door stofvrijheid. De commissaris-generaal liet zich door den leider van het bedrijf, ir. Moser, voorlichten omtrent de waarschijnlijk te verwachten resultaten van de eenige dagen geleden tot stand gekomen cement- overeenkomst tusschen de Duitsche, Ne derlandsche en Belgische industrie. Van de zijde der bedrijfsleiding werd erop gewezen, dat deze overeenkomst ver moedelijk het bedrijf in staat zal stellen, het op volle capaciteit te doen blijven werken. Moeilijkheden met betrekking tot de grondstoffenvoorziening bestaan voor deze onderneming niet, daar de be- noodigde mergel in den St Pietersberg in groote hoeveelheid voorhanden is en de andere grondstoffen in den omtrek kunnen worden betrokken. In aansluiting hieraan bezocht de com missaris-generaal de provinciale Limburg sche electriciteitsmaatschappij. Na een be groetingswoord van den voorzitter van den raad van toezicht mr. van Sonsbeek, zette de directeur der maatschappij, prof, ir. Gelissen, in groote trekken de con structie en het doel van het bedrijf uit een. De commissaris-generaal liet zich uitvoerig inlichten over de tarieven van de maatschappij, welke haar stroom van de staatsmijnen betrekt, en wees er in het bijzonder op, dat een stroomdistribu- tie-apparaat juist in den tegenwoordigen tijd zijn aandacht moet wijden aan de aansluiting van meer afgelegen boeren woningen, zelfs wanneer dit geen onmid dellijke rentabiliteit voor het bedrijf medebrengt. Voorts kwam ter sprake het vraagstuk der koppeling op electriciteits- geiiied. De maatschappij voorziet thans het grootste deel der inwoners van Lim burg van stroom, waarbij of direct of door tusschenkomst van de grootere ge meenten geleverd wordt. Als laatste der Maastrichtsche bedrij ven werd bezocht de N.V. kristal-, glas en aardewerkfabrieken „De Sphinx” v.h. P. Regout. De onderneming is in vol be drijf. Terwijl Zij tot aan het uitbreken van den oorlog haar grondstof uit Enge land betrok, doet zij dit nu uit Duitsch land (Sudetenland). De ervaringen, welke het bedrijf heeft opgedaan met de grondstoffen uit Duitsch land zijn, zooals de bedrijfsleiding mede deelde, voortreffelijk, ofschoon natuurlijk de wijzigingen, die daarvoor noodig wa ren, eenigen tijd in beslag namen. Daaren boven is het de „Sphinx” gelukt, vele sanitaire artikelen, welke tot heden van metaal werden vervaardigd, door betere en mooiere steenen voorwerpen te ver vangen. De afzet laat niets te wenschen over. Het einde van de reis vormde do bezich tiging van de N.V. waterleidingmaatschap pij voor Zuid-Limburg te Schimmert, waar de commissaris-generaal zich door den plaatsvervangenden bedrijfsleider liet voorlichten over de watervoorziening van De bonnen Het C.D.K. weet, dat het een publieke taak heeft en het richt zich daarom in zijn maatregelen zooveel als mogelijk is op goede „service”. Dat de bonnen van klein formaat zijn, is misschien wat lastig, maar brengt, behalve besparing, het voor deel, dat het geheel op handige kaarten kan worden samengevoegd, en deze boven dien voor een langere periode bruikbaar blijven en voorts, dat de hoeveelheden per bon ook voor de minder kapitaalkrach tigen dadelijk verkrijgbaar zijn. klachten ontstaan, die het C.D.K. met geen De detaillisten hebben het, zoo ging de -luut-u - heer de Hoo voort, aan zichzelf te wijten, dat zij de zakjes voor de losse bons moe ten missen en in plaats daarvan de bonnen dienen op te plakken. Was er niet ge knoeid, dan zouden de gemakkelijke zakjes nóg bestaan. Behalve met den consument, heeft het C.D.K. bemoeienis met de winkeliers, de grossiers en de instellingen (café-restau- kenhuizen enz. Dit intermediair laten wij, als zijnde voor het groote publiek niet van belang, hier onbesproken. Millioenencijfers De cijfers, waarmee het C.D.K. werkt, zijn fantastisch. Sinds 10 Mei tot en met November van het vorige jaar werden 671.255.000 kaarten met bonnen voor par ticulieren en de Duitsche Weermacht, be nevens boekjes met toewijzingen voor detaillisten en zegels besteld. Afzonderlijk berekend komt dit neer op een totaal van 25 a 50 milliard afzonderlijke bonnen. Tot nu toe zijn ruim 10 millioen vel papier voor bonnen, opplakvellen, circu laires en wat dies meer zij, door de persen van de fa. Enschede te Haarlem en andere drukkerijen gegaan. Deze massa komt neer op een oppervlakte van 7 millioen m’ een gewicht van 850.000 k.g. en een stapel van 1.200 meter hoogte. Om dit alles te kunnen verwerken werken voor het C.D.K. gemiddeld 20 snelpersen en 10 snijmachines. En dat alles voor de goede verdeeiing van voorraad. Wij mogen, punt, tevreden zijn! Een groot deel van al dat papier, is waardevol gelijk bankbiljetten en er vindt dan ook steeds nauwkeurige telling plaats. Det^k u eens even in wat dat al een werk is en hoeveel gevergd wordt J J uisvrouw, gij, die dagelijks hebt te worstelen met bonnen of halve de keuze had blijkbaar zoowel Friezen als Limburgers in verwarring gebracht en de gorteters in het Noorden werden haver- mout-dito en in het Zuiden net andersom. Kijk, tegen zulke radicale smaakver- anderingen is het apparaat van het C.D.K niet opgewassen, hoe uitnemend de rege ling in theorie ook is uitgewerkt. Er zal critiek blijven, omdat er tekortkomingen zijn en ook een beetje, omdat de Neder lander nogal critisch van aanleg is. Wat tot nog toe is gepresteerd, de harde winter en het onvolkomen vervoersappa- raat in aanmerking genomen, mag aan spraak maken op waardeering. Een Argusoog op knoeierijen. Knoeierijen en pogingen daartoe, mits gaders lichtvaardigheid, die evenmin ge duld kunnen worden, komen natuurlijk ▼oor. De mate van een en ander is tot nog loe echter zeer beperkt gebleven, omdat net C.D.K in zijn contróle-apparaat een Argusoog bezit, waaraan weinig ontgaat. Het is gelukt fraudes van allerlei aard snel te achterhalen en excessen te voor komen Groote ongelukken zijn niet ge beurd. Nadruk van de bonnen enz. is nog niet VoorgekorrteD, hetgeen de heer de Hoo hoet nadruk en niet zonder voldoening verklaart. Bovengrondsche werkzaamheden hervat Nu de vorst uit den grond is, zijn ook de bovengrondsche werkzaamheden her vat. De afrit van het Velgersdijkplein naar de tunnel in de doklaan werd vol tooid, zoodat men daar al een zeer dui- delijken indruk krijgt van de wijze, waar op het tunnelverkeer op den linker Maas oever zich in de toekomst zal verdeelen over de richting Pleinweg dat is onder het plein door en in de richting Brielschelaan en Wolphaertsbocht. Even als aan den rechteroever staat nabij de kunstwerken aan het Noordelijke eind van de Boergoenschestraat een garage, welke in het ruwe is gereed gekomen. Op den rechter oever zijn eveneens de werkzaamheden aan het verkeersknoop punt bij het tunneleind, het circulatie- plein aan den Westzeedijk, grootendeels voleind. Binnenkort zullen hier de be- stratingswerkzaamheden worden hervat. De Zuidelijke helft van het circulatieplein zal binnen eenige maanden voor het Oost-West-verkeer in gebruik kunnen worden gesteld. wijzingen, met termijnen en punten of hoe verder de verwikkelingen mogen heeten, die de distributie in uw huis brengt en waarover gij u het hoofd moet breken, uw zorgen zijn weinige, om niet te zeggen, van geen beteekenis, geleken bij die, welke de heer de Hoo, op zijn kloeke schouders laadt. Immers, hij torst de distributie-perikelen omtrent 9 millioen ingezetenen Nederland; hij werkt met milliarden kaarten en astronomisch groote getallen in bonnen; hij moet zorgen, dat in zijn enorme „gezin” elk het zijne krijgt daarbij heeft hij nog scherp te letten bovendien, dat niet Jantje Pakweg van Pietje Sul de beste brokken neemt. De vierde huis- en straatcollecte, welke de Stichting Winterhulp Nederland zich voorstelt te houden, heeft op 28 Februari en 1 Maart a.s. plaats. De plv. plaatselijk directeur voor ’s-Gra- venhage, de heer G. H. J. Berckenkamp, doet langs dezen weg wederom een ernstig beroep op de burgerij om zich ook voor deze collecte weer spontaan als collectant aan te melden. De huizencollecte heeft plaats op Vrij dag, 28 Februari van 9.30 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur, terwijl Zaterdag, 1 Maart de straatcollecte gehouden wordt van 9 tot 5 uur. Voor een goede voorbereiding is het noodzakelijk spoedig te weten op hoeveel collectanten kan worden gerekend. Men stelle daarom zijn aanmelding niet uit tot den laatsten dag. De aanmelding kan dagelijks geschieden behalve 's-Zaterdagsmiddags van 9.3012 en van 25 uur, aan het plaatselijk Bureau Prinsestraat 57. I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9