I l g l I I Donderdag 20 FtLruarï. No. 17806. Het noodweer Spanje houdt De ontmoeting tussenen ivtubsolim r ranco het Verre Oosten De spanning in Engeland voortdurend bestookt aan Vredelievende politiek van Boelgarije 1941. in Groote uur ü.m. overstroomingen De strijd in Noord-Afrika I De oorlog ter en Aanvallen op strategische doelen van 7.01 uur n.m. tot 8.45 VERDUISTEREN zwaar De schade te Santander zee Verklaring van minister president Filoff Op onzw luu> ziet uien den Caudillo en den Duce hun besprekingen. De CaudiUo werd vergezeld door Serrano Suner (links) (Scherl) Provincie Badajoz geteisterd Nachtdienst dokters: Tusschen 10 n. n.m. en 7 u. ▼.m.: No. 394920 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Het Japansche bemiddelings voorstel Engelsch vliegtuig neergeschoten Overstroomingsramp in Irak Verdediger van Dzjaraboeb bevorderd Storing in het spoorwegverkeer I g g Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Engelsche schepen gaan in kleinere convooien varen en Bazel De Britsche bommen op Zürich Aardbeving in Noordwest-Spanje Duitsche vliegtuigen boven Londen en Zuid-Wales S Maan: 20 Febr. onder 1.34 A ft uur nam. 21 Febr. op 5.29 uur v.m.onder 2.29 uur nam. I A 2 COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: meer. en geheel vormen een op zijn boelgaarsche persstem blad „Slowo”, de dat De den geest Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad f 3.95. Buitenland J1 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 et Het terugtrekken van Britsche schepen uit de Pacific Het terugtrekken van alle Britsche sche pen en die van Engeland’s bondgenooten uit de Pacific-routes wordt voortgezet, meldt het A.N.P. De Britsche schepen zijn reeds in grooten getale uit de belangrijk ste scheepvaartroutes teruggetrokken. sche regeering heeft TurkschBoelgaarsche drag uitgesproken voor De l schrijft in het van van De Het Britsche communiqué De Britsche berichtendienst publiceert een communiqué van het ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid, waarin wordt gezegd, dat gisterochtend op twee plaatsen in het Noorden en Oosten van Schotland door Duitsche vliegtuigen bommen zijn ge worpen. Hierbij zijn gebouwen beschadigd. Ook aan de kust bij East Anglia werd ge ringe schade aangericht. Het Britsche communiqué van gister avond meldde, dat een zekere activiteit van vijandelijke, vliegtuigen gistermiddag hoofdzakelijk boven Yorshire en Lincoln shire is voorgekomen. Er werden bommen neergeworpen, welke schade en slacht offers hebben veroorzaakt. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 De Britsche versterkingen op Malakka Een woordvoerder van het Japansche leger te Sjanghai verklaarde, dat men de aankomst van Britsche versterkingen op Malakka niet als een aetia kax> uiUa». Havenwerken van Lowestoft getroffen Naar het D.N.B. meldt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren ook de haven werken van Lowestoft aangevallen, ver scheidene gebouwen in de haven werden getroffen Koopvaarder gebombardeerd Op den Atlantischen Oceaan op 750 k m. ten Westen van Ierland nam een Duitsche lange-afstandsbommenwer- per een ongeveer 10.000 brt. metend vijan- delijk tankschip waar en ging terstond tot den aanval over. Twee bommen trof fen het schip onder de waterlijn zoo zwaar, dat het als totaal verloren kan worden beschouwd. Een vrachtschip is ten Oosten van Harwich door bomtreffers bescha digd In Cyrenaica hebben de Duitsche lucht strijdkrachten haar stelselmatige aanvallen voortgezet. Bij Agedabia ondernamen de Duitsche gevechtsvliegtuigen bij verras sing een aanval op Engelsche troepencon centraties en vrachtautocolonnes, welke werden uiteengedreven. In de haven van Benghasi werd een voor anker liggend Britsch convooi aangevallen. De bommen vielen op den kademuur in de onmiddellijke nabijheid van verscheidene transportsche pen en een Engelschen kruiser. Men schat thans dat de totale schade tengevolge van den geweldigen brand in Santander, tengevolge waarvan een derde van alle gebouwen der stad werd ver woest, op meer dan een milliard pesetas De vernielde gebouwen hebben alleen al een waarde van ongeveer 200 millioen pe setas. Negentig procent van de handel en industrie van Santander zijn vernietigd. Nu de brandweer er in is geslaagd het vuur volledig te blusschen, concentree- ren de autoriteiten hun bemoeiingen op het lenigen van den verschrikkelijken nood welke door de catastrophe is veroorzaakt en op de plannen voor den wederopbouw van de verwoeste stadsdeelen. Uit geheel Spanje stroomen van binnen- en buiten- landsche zijde giften aan levensmiddelen, medicamenten en geld voor de getroffen bevolking binnen. Sedert Zondag zijn do zijnen vrachtauto’s en geheele treinen met hulpmateriaal aangekomen. derdak te vinden voor de bewoners der naar schatting 30.000 afgebrande wonin gen. Vele gebouwen zijn ter beschikking in de theaters, bioscopen, en in de villa's van het stadsdeel Sardinero aan de kust. Tegelijkertijd hebben vele gezinnen die onbeschadigde huizen bewonen, zich be reid verklaard, dakloozen op te nemen. In straten, waar de brand bijzonder he vig heeft gewoed, staat geen huis meer overeind. Andere straten zijn slechts ten deele in de asch gelegd. Naar officieel wordt bekend gemaakt, heeft de leidster van de vrouwenafdeeling der Spaansche phalanx gistermorgen alle afdeelingen van haar organisatie opgeroe pen in geheel Spanje kleeding, enz. in te zamelen ten behoeve van Santander. Het nationalistische Japansche blad „Kokoemin Sjimboen” heeft critiek uit geoefend op de bemiddelingsvoorstellen van de Japansche regeering en verklaard dat dit een maatregel is geweest die ons meer schade dan nut zal brengen, daar zij voor de oogen van Engeland en Ame rika een foutief beeld van de vastbeslo tenheid van onze natie heeft gegeven”. Het blad voegt hieraan toe dat de tijden voorbij zijn, waarin Japan zijn politiek moet trachten duidelijk te maken, „want Amerika en Engeland hebben hardnekkig geweigerd, zulke verklaringen aan te hoo- ren”. Engeland weer op de Amerikaan sche markt voor schepen Engelsche scheepvaartkringen bieden voor 2 kolenschepen, van 19.000 ton teza men, die voor den wereldoorlog gebouwd zijn öOO.OOO dollar De Amerikaansche ma rine heeft verklaard, dat de schepen voor de Vereenigde Staten niet meer bruikbaar zijn. Het Engelsche bod was 360.000 dol lar hooger dan dat van een Amerikaan sche reederii de ronde doen, verklaarde de woordvoer der energiek, dat Hongkong in geval van een aanval niet opgegeven zal worden, doch dat de stad zich met alle haar ten dienste staande middelen zal verdedigen Verklaringen van Nomoera. De nieuwe Japansche ambassadeur te Washington Nomoera, heeft gisteren in de eerste persconferentie, die hij heeft gehouden, verklaard dat 'n oorlog tusschen de Vereen. Staten en Japan kan worden voorkomen. Hij wees er op, dat het ini tiatief daartoe ook van den kant van de Vereenigde Staten moet komen. Er is geen probleem aanwezig, dat beide landen tot een oorlog zou kunnen dwingen. Japan tracht met economische middelen een vreedzame expansie naar het Zuiden te verkrijgen en doet zijn best om toepas sing van geweld te verhinderen. Hij, No moera, kan niet definitief verklaren, dat Japan binnen het kader van dit program niet tot het toepassen van geweld zal overgaan, maar van Japansche zijde, zal alles in het werk worden gesteld, om dit te vermijden. Ten aanzien van het Japansche bond genootschap met Duitschland en Italië, merkte de ambassadeur op. dat het In dé eerste plaats Japan’s bedoeling is den Naar het D.N.B. verneemt, is een Duit- sche duikbommenwerper in Noord-Afrika na een met succes uitgevoerde opdracht in het gebied ten Zuiden van Adjedabia door een Hurricane aangevallen. Hierbij liep het Duitsche toestel schade op. waar door het tot onmiddellijke landing was gedwongen. De Engelsche jachtvlieger zette zijn aanval voort. Hierbij werd het Engelsche vliegtuig door den gelanden duikbommenwerper neergeschoten. Het toestel stortte brandend omlaag. Hierop maakte de Duitsche bemanning haar toe stel onbruikbaar en begon zij den moei lijken tocht door de woestijn om naar de eigen linies terug te keeren. Onder weg heeft zij geen enkelen vijand ont moet. Een lid der bemanning was gewond. waarvoor de 1 en on- In den afgeloopen nacht hebben Londen en Zuid-Wales, naar de Engelsche be richtendienst meldt, de voornaamste doe len der Duitsche luchtaanvallen gevormd. Toen kort na het vallen van de duisternis in Londen luchtalarm was gegeven, vlo gen vijandelijke machines over het stads gebied en wierpen bommen neer, waar door eenige schade is ontstaan. In Zuid- Wales hebben de aanvallen geruimen tijd geduurd. Een aanzienlijk aantal brisant bommen is neergeworpen. Zij richtten schade aan en veroorzaakten eenige branden. Voorts zijn ook boven eenige andere Engelsche streken Duitsche vlie gers verschenen, waarbij in eenige ge vallen bommen zijn neergeworpen. De overstrooming van de Tigris, welke anders pas in Maart of April begint, heeft ditmaal Vrijdag j.l. reeds een aanvang ge nomen. De hooge oevers zijn ten deele overstroomd. Voor het behoud van de stad Bagdad moest men de Noordelijke dijken doorsteken, waardoor groote op pervlakten bouwland overstroomd en ver nield werden. De werkplaatsen van de spoorwegen ten Noorden van Bagdad staan onder water. Het leger en de be volking nemen aan de reddingswerkzaam heden deel. Stefani meldt uit Rome Het detache ment, dat Dzjaraboeb bezet houdt, biedt sedert December tegenstand tegen den steeds toenemenden Engelschen druk. Majoor Castagna, die het garnizoen aan voert, is op het slagveld tot luitenant- kolonel bevorderd vrede in de Stille Zuidzee te behouden. Daarom heeft men bij het sluiten van het pact, niet het oog gehad op een oorlog met de Vereenigde Staten. Van Japansche zijde gelooft men, dat de Vereenigde Staten Duitschland niet offi cieel den oorlog zullen verklaren. Daar mede wordt ook Japan's verplichting, die uit de bepalingen van het driemogendhe- denpact voortvloeit, niet van kracht. In aanvulling op het Weermachtbe- richt van gisteren verneemt het D.N.B. Naar gemeld, werd de gewapende ver kenning van de Duitsche luchtmacht gisteren boven Zuid- en Zuidoost-Enge- land voortgezet. Ondanks feilen afweer werdvn in scheervlucht troepenkampe menten, vliegvelden, spoorwegwerken en vrachtautocolonnes met goed gevolg aangevallen. Verscheidene Engelsche vliegvelden werden door vernieling van hangars, startbanen en opgestelde vlieg tuigen ernstig getroffen. Groote uitwer king had de aanval op een Engelsch troepenkamp nabij Portsmouth, waarbij voltreffers werden geplaatst op barak ken en gebouwen en troepenafdeelingen werden uiteengedreven. De aanvallen hebben weg- en railverkeer ernstig ge troffen. Bij Sudbury kwamen bommen midden in een vrachtautocolonne te recht. Bij Bury St. Edmonds en Lowe stoft werden spoorbanen door voltref fers vernield en goederentreinen in brand geworpen. Een aanzienlijke sto ring van het verkeer veroorzaakte een voltreffer op een spoorwegbrug over de Owall, ten Noordwesten van Ipswich. Ook in Zuid-Engeland werden spoor wegemplacementen met succes met bommen bestookt en o.a. een voltref fer geplaatst op de spoorbaan dicht bij den tunnelingang in de nabijheid van het groote troepenopleidingskamp Ai dershot. Deze geslaagde aanvallen op het Biitsche spoorwegnet hebben voor al het verkeer op de hoofdlijn van het industriegebied in de Midlands naar de Oost-Engelsche havens Great Yarmouth, Lowestoft en Harwich gestoord en daar mede aan de binnenlandsche transport- organisatie een gevoel igen slag toege bracht. Bij het begin van de Kamerzitting te Sofia heeft minister-president professor Filoff gisteren den tekst voorgelezen van het Boelgaarsch-Turksche vriend- schaps- en niet-aanvalsverdrag. Hierbij wees hij op het vriendschapsverdrag, dat in 1925 tusschen beide landen is ge sloten. Deze verklaring vormt nieuw bewijs voor de vredelievende politiek van de Boelgaarsche regeering. Met betrekking tot den weerklank, dien deze verklaring heeft gevonden, zeide de minister-president, dat de Boelgaarsche buitenlandsche politiek niemand bedreigt en dat zij het achter wege laten van iederen aanval tot grondslag blijft behouden. De uitlatin gen van professor Filoff werden geest driftig toegejuicht. De gevolgen te Bilbao Volgens een voorloopige opgave zijn als gevolg van het noodweer in de provincie Bilbao 250 huizen ingestort. Vier huizen zijn door brand verwoest en 350 zwaar beschadigd. Acht scholen werden ver woest. Een schip is gezonken. Twee per sonen zijn om het leven gekomen, terwijl 111 zwaar gewond werden. Meer dan 1500 gezinnen zijn dakloos. De schade aan de electriciteits- en stroomleidingen is nog niet te overzien. Versterking van Guam en Samoa Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft goedkeuring gehecht aan de versterking van Guam en Samoa, be nevens aan het uittrekken van nog 66 millioen dollar voor versterking van de door Engeland afgestane bezittingen op het Westelijk halfrond. De minister van marine, Knox, en de chef van de vloot, admiraal Stark, hadden de versterking van Guam en Samoa geëischt Argentinië zou buitenlandsche tonnage willen koopen Tusschen den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken en den minister van landbouw worden besprekingen ge voerd, over de mogelijkheid om het gebrek aan scheepsruimte te verhelpen, dat het geheele Argentijnsche economische leven ernstig benadeelt. „Noticias Graficas” spreekt het vermoe den uit, dat de Argentijnsche regeering het plan heeft om in de haven van Buenos Aires liggende buitenlandsche schepen te koopen Deze actie zou dus geen onteige ning maar een vrijwillige overdracht van de Britsche politiek Zuidoost-Europa te Op het vliegveld Honington is een aan val in duikvlucht gedaan, hoewel het veld door versperringsballons werd beschermd. De Van geringe hoogte geworpen bommen troffen een hangar en woelden de start baan op verscheidene plaatsen om. Een dergelijke aanval werd ondernomen op het vliegveld Thorey Island, dat eveneens door versperringsballons was beveiligd Voor een hangar stonden 7 vliegtuigen op gesteld. Eenige bommen van middelbaar kaliber vielen in de ruimte tusschen de vliegtuigen en den hangar. Hangar en alle machines werden ernstig beschadigd. Voor den mond van de Humber heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 3000 ton tot zinken gebracht. versch in ieders geheugen om met on verschilligheid den loop der dingen waar te nemen. Zoowel de Boelgaarsche staat als iedere zelfbewuste Boelgaar dient zich aan den bestaanden toestand aan te passen en een dienovereenkomstige in nerlijke houding aan te nemen. Nuchter heid en bereidwilligheid zijn de eischen van het oogenblik en tevens de eischen voor de nationale belangen van Boel- garije van deze verklaring en den inhoud van het eerste artikel verklaart de Boelgaar sche regeering opnieuw, dat Boelgarije niet de bedoeling heeft, wien dan ook te bedreigen en dat de onveranderde basis van de Boelgaarsche politiek is het achterwege laten van eenigen aanval. De ministerpresident verklaarde ver der, dat hij verheugd was te kunnen constateeren, dat deze Boelgaarsche po litiek door de regeering van de Turksche republiek op de juiste wijze begrepen wordt en dat op deze wijze Boelgarije kan bijdragen tot het verstevigen van de wederzijdsche vriendschappelijke be trekkingen. Er bestaat geen twijfel over, dat de Kamer deze politiek volkomen zal goedkeuren. V s i s V 2 V 2 5 gepensionneerde kolonel Gantsjeff blad „Slowo”, dat de Duitsche Weermacht zich voorbereid om nieuwe overwinningen te behalen, geweldige fronten van Narvik tot aan de FranschSpaansche grens zijn bereid om den strijd voort te zetten. Boelgarije kan niet onverschillig staan tegenover dezen strijd, evenmin als het Boelgarije onverschillig kan zijn wat voor een aan schijn het Europa van morgen zal heb ben Het dictaat van Neuilly ligt nog te In de provincie Badajoz nam de orkaan gisteren bijzonder hevige vormen aan- In een der wijken van de provinciehoofd stad werden alle straatlantaarns omver- geworpen, eenige huizen zwaar bescha digd en vele daken afgerukt. De dakloozen werden door den civielen gouverneur in openbare gebouwen ondergebracht. Te La Albuera werd de deur van de hoofd kerk door den storm uit haar hengsels gerukt en op het altaar geslingerd Te La Horer en te Higuera en Vargas zijn talrijke olijfboomen omgewaaid. De storm in de Straat van Gibraltar blijft voort woeden. Een aantal schepen heeft een toevlucht gezocht in de golf van Algeciras. Te Rabat is door het instorten van een huis een man om het leven gekomen, ver- i gewond Hongkong wordt verUeUiga Een Britsch militair woordvoerder te Hongkong verklaarde over de crisis in Achter-Indië, dat de Engelsche militaire kringen, ondanks de Japansche verzeke ringen, geen risico willen loopen en dien tengevolge alle toebereidselen treffen, welke nog mogelijk zijn. Over de hardnek kige geruchten, die sedert eenigen tijd pogingen om front tegen De houding te Ankara ontwikke- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35 37 Bijkantoor: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijs. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Stefani meldt uit Tanger: Ondanks Engeland’s gesnoef op zijn heerschappij ter zee toont het steeds meer zijn toenemende beduchtheid voor zijn verbindingen ter zee. niet alleen in de Middellandsche Zee, maar ook in den At lantischen Oceaan. Na de sombere erva ringen. die Engeland heeft opgedaan met zijn stelsel van convooien onder escorte van talrijke oorlogsschepen, heeft de Brit sche admiraliteit besloten tot de organi satie van kleine convooien van 2 tot 4 schepen van geringe tonnage onder es corte van lichte oorlogsschepen. Het Suezkanaal aangevallen De Londensche berichtendienst meldt, dat gisteren een luchtaanval op het Suez kanaal is ondernomen. Engelschen leggen nieuwe vliegvelden aan Naar Stefani via Beiroet uit Bagdad verneemt, hebben de Engelschen bij Bag dad en Basra in de Perzische Golf nieuwe militaire vliegvelden aangelegd. Turksche neutraliteit Uit Ankara meldt het A.N.P.De Turk- regeering heeft zich met het vriendschapsver- scheidene personen werden het handhaven van een absolute neutraliteit, aldus de uitleg, dien politieke en diplomatieke kringen te Ankara aan het verdrag met Boelgarije geven. Hierbij wordt vooral opgemerkt, dat de onderteekening on middellijk is gevolgd op de zeer scherpe aanvallen van den Britschen minister president, Winston Churchill, op Boel garije Hierdoor, zoo meent men, is dui delijk een Turksche distantieering ten aanzien constateeren. Britsche diplomatie heeft een nieuwe ne derlaag geleden bij haar een Zuidoost-Europeesch Duitschland op te richten, van de Britsche diplomatie ten aanzien van de nieuwe lingen wordt gekenmerkt door het feit, dat. zooals thans bekend is geworden, de Britsche ambassadeur te Ankara, Hugh Knatchbull Hughessen tevergeefs getracht heeft bij de desbetreffende Turksche instanties een onderteekening van het verdrag te voorkomen Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 et, daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct -* Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct Het D.N.B. seint uit Berlijn De Duit sche oladen zien in het feit, dat de Brit sche regeering na verloop van 2 maan den de bombardementen van Engelsche vliegers op Bazel en Zürich toegeeft in een verklaring aan de Zwitsersche regee ring. een bijzonder opmerkelijke beken tenis. Het is opnieuw een typisch bewijs voor de methoden der Engelschen. schrij ven zij. die handelingen in strijd met het volkenrecht pas toegeven, wanneer elke mogelijkheid tot loochenen en verbloe ming der feiten verdwenen is. De pers wijst er op, dat de Britsche Naar eerst thans bekend wordt, is Dins dagochtend te Vigo een aardbeving waar genomen, welke twee seconden duurde. Een groot deel van de bevolking nog onder den indruk van de stormramp, ijl de naar buiten. De schade te Vigo is gering. In Ponte- vedra werden echter verscheidene huizen aanzienlijk beschadigd. De lijst der slachtoffers is gelukkig be trekkelijk klein. Gistermorgen werd het aantal dooden met 3 aangegeven en het aantal gewonden met 611. De gewonden zijn echter grootendeels slechts licht ge kwetst, door brandwonden van lichten aard of door oogontstekingen, veroor zaakt door den rook. Het zwaarste probleem, wacrv autoriteiten gesteld zijn, is voedsel Duizenden pijnboomen ontworteld In de nabijheid van Sayona zijn 5000 pijnboomen ontworteld. Ook in El Ferrol del Caudillo blijft de orkaanachtige storm nog toenemen. De haven moest gesloten worden en het scheepvaartverkeer moest worden gestaakt. De schade is belangrijk. Verscheidene barkassen en 2 visschers- treilers zijn gezonken. In de provincie Caceres zijn volgens de eerste schattingen door den storm 15.000 boomen ontworteld. A 5 A ft A I s A A A s A M ft 2 S 2 ft S ft ft A regeering de Zwitsersche protesten aan vankelijk gedurende 14 dagen onbeant woord liet, om daarna den Zwitserschen gezant te Londen lakoniek mede te dee- len. dat aan de door Zwitserland voor gelegde bewijsstukken geen geloof ge schonken kon worden. Als men thans te Londen na twee lange maanden de waarheid erkent, aldus schrijft de „Völkischer Beobach- ter’’, dan doet men dat alleen, omdat verdere leugens geen zin meer hebben. Hier blijkt, als bij de verliezen aan vlieg tuigen en schepen, de oude Engelsche tactiekeerst alles loochenen, om dan druppelsgewijs het onvermijdelijke toe te geven. De „Deutsche Allg. Ztg.” merkt iro nisch op, dat Engeland ook in dit geval den grooten heer heeft gespeeld, voor wien de algemeene regelen van volken recht en fatsoen niet gelden, Engeland moet nog zware slagen in ontvangst ne men, alvorens het zijn aanmatigend standpunt prijsgeeft. Nader wordt gemeld, aldus het D.N.B., dat ministerpresident Filoff bij zijn ver klaring in de Kamer o.a. nog het vol gende zeideBij de tusschen Boelgarije en Turkije bestaande vriendschappelijke betrekkingen is het vanzelfsprekend ge weest, dat de beide regeeringen in de moeilijke tijden, welke de wereld thans beleeft, een nieuwe modus hebben ge zocht om hun wederzijdsche betrek kingen op te helderen. Hiertoe zijn be sprekingen geopend, welke in een geest van wederzijdsch vertrouwen en open lijkheid gevoerd zijn en welke de ver klaring van 17 Februari 1941 tot resul taat hadden. Van den kant der Boel gaarsche regeering wordt er de nadruk op gelegd, dat het bereikte gunstige re sultaat bij alle Boelgaren groote tevre denheid heeft gewekt. Op deze verklaring is herhaaldelijk en met elkaar in strijd zijnde commentaar geleverd. Derhalve is het vooral van belang er den nadruk op te leggen, dat zij een nieuw bewijs vormt voor de vredelievende politiek, welke de Boelgaarsche regeering volgt en ook in de toekomst zal volgen. In overeenstemming met Het D.N.B. seint uit Madrid: Het noodweer in geheel Spanje duurt nog steeds voort. Te Madrid sneeuwt het sinds vorige week Woensdagmorgen. Te Cordoba is de Guadalquivir weer buiten haar oevers getreden, waardoor een groot deel van de landerijen is over stroomd. Talrijke lijken van dieren, alsmede ontwortelde boomen wor den door de rivier meegesleurd. Te Granada is de Genii buiten haar oevers getreden. Deelen van de stad staan onder water en vele huizen zijn ingestort.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1