HAAGSCHE COURANT QüDE Bot/” Gesprek met scheidenden directeur Haven van en marktwezen BINNENLAND STADSNIEUWS Donderdag 20 Februari 1941. Veel is er de laatste vijf tien jaar veranderd Bijeenkomst van de N.S.D.A.P. te Haarlem v“ “KJSbodem bouquet seringen aange zich liet hooreu. Nadat nog ,deT borgen teneinde. v«" Br,h DERDE BLAD CREMATIE Mr. A. M. KIERS TREK IN ALCOHOLICA PER L. KRUIK F. 3.92 EXCL Kituik Distillateurs:BollsOunlof, Scmieoam ZIJ HADDEN DIEN DAG BIJ ZONDEREN HONGER INBRAAK IN PAKHUIS MET KOLONIALE WAREN I SW» a^QQQJedeq. Araud jen H. G. Vermaat Duitsch en Nederlandsch nationaal-socialisme CONCERT VAN MILITAIR MUZIEK CORPS IN GEBOUW VOOR KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Dr. H. A. HOEFFELMAN LEGT PRAKTIJK NEER Vergadering van het Nederlandsch Agrarisch Front Drie daders in arrest 1 een trouw vaderlanden □UOE GENEVER ‘af S d«nTCW' den GEEN BETERE' ER IS In samenwerking met N.S.B. en N.V.V. in een No. 17806 FILMOCHTEND IN DE H.B.S. RAAMSTRAAT. ALGEMEEN NEDERLANDSCH ONDER WIJZERSVERBOND OPGERICHT met man m' van Spr. betreurde Oranje-gezindheid verdere toenadering in Maatregelen in Amsterdam In zijn slotwoord deelde de heer Har- tog, streekleider van het Ned. Agr. Front, nog mede, dat de uitschakeling van de Joden uit het Amsterdamsche Slachthuis in de volgende week zal worden voltrok ken. De Joden zullen dan niet meer 65 pCt., doch 13 pCt. van het beschikbare vleesch ter verwerking toegewezen krij gen. In het bedrijf zullen de Joden zich niet meer met Ariërs mogen ophouden. De houding, welke jarenlang van die zij de tegenover de nationaal-socialisten, in zonderheid in Amsterdam, werd aangeno men, zal een einde nemen en binnen twee maanden zal het geheele hoofdstedelijke zakenleven van Joodsche overheersching bevrijd zijn, zoo zei de heer Hartog. De bijeenkomst verliep in volkomen rust en orde. soortgelijke Een soortgelijke vergadering wordt vanavond in den Dierentuin hier ter ste de gehouden. Door het Nederlandsch Agrarisch Front, den raad van volkshuishouding der N.S.B. en het N.V.V. was gisteravond in Bellevue te Amsterdam een bijeen komst belegd, waarop vier sprekers het woord hebben gevoerd. Een W.A.-kapel luisterde de bijeenkomst op met pittige marschmuziek. Tring be Groote veranderingen. Welke veranderingen hebben zich in den dienst voorgedaan tijdens uw direc teurschap was onze vraag. Op Schevenin- gen zijn de Tweede Visschershaven met schutsluis en de gebouwen van den visch- afslag voor haring en versche visch er bij gekomen. Voorts heeft de Laakhaven bij het Leeghwaterplein een uitbreiding on dergaan, de petroleumhaven bij het Laak- kanaal is gegraven, het Escampkanaal is verlengd, terwijl ook de Binckhorsthavens zijn uitgebreid. Er zijn verschillende vaste en beweegbare bruggen bijgekomen of be langrijk gewijzigd Dan is er nog een raad van afslag in gesteld bestaande uit twaalf leden, die tot taak heeft het stellen en regelen voor en het houden van toezicht op de exploi tatie van de vischafslagen te Scheve- ningen door de Reedersvereeniging Sche- veningen in de daarvoor bestemde ge bouwen. Als adviseerend lid-voorzitter treedt* op de directeur van Haven- en Marktwezen. Op het gebied van het Marktwezen zijn er twee groote verande ringen ingetreden, n.l. de bouw van de groente- en fruitmarkt en de verplaat sing van de algemeene markt. (Foto-archief) In verband met het feit, dat de heer H. C. Vermaat zijn functie van directeur van Haven- en Marktwezen, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd met ingang van 1 Maart neerlegt, hebben wij een onderhoud met hem gehad. De heer Vermaat zeide ons, dat hij, voordat hij bij het Haven- en Marktwezen kwam, administratief ambtenaar was ge weest. Na directeur van het distributiebe drijf te zijn geweest, werd de heer Ver maat hoofdambtenaar in algemeenen dienst met speciale opdrachten. In 1924 werd hij secretaris van de commissie van bijstand voor het Marktwezen en het Le vensmiddelenvraagstuk. In dien tijd wa ren Haven- en Marktwezen nog twee aparte diensten. In October van dat jaar vertrok de heer Vermaat met ir. P. Bak ker Schut, ir. J. Lely en H. E. Nottrok naar het buitenland. Lr moest in den Haag een nieuwe groente- en fruitmarkt komen en aangezien de gemeente niet over één nacht ijs ging, werden eerst de groente en fruitmarkten in andere steden in oogenschouw genomen. Achtereenvolgens bracht men een bezoek aan Brussel, Ant werpen, Hamburg, Kopenhagen, Berlijn, Uitstekend geoutilleerd bedrijf Kan de Haagsche dienst den toets van vergelijking met dien van andere steden doorstaan Zeer zeker, was het positieve antwoord. Op het gebied van het Markt wezen staan wij welhaast aan de spits, terwijl ook de havens, al zijn ze be scheidener van omvang dan die van Amsterdam en Rotterdam, uitstekend ge outilleerd zijn. Er is de laatste 15 jaren een achterstand ingehaald. Hoewel den Haag uiteraard geen transitoverkeer heeft, kan men gerust spreken van een grootsteedsch havencomplex. De Laak haven b.v. heeft een nuttige kadelengte van 5 k.m. Schepen van 70 m. lengte, 7 m. breedte en 2 m. diepgang kunnen hier lossen en laden. Doordat den Haag in dezer, met den tijd is meegegaan heb ben zich hier tal van industrieën kunnen vestigen. De heer Vermaat heeft voorts nog zitting in tal van commissies. Zoo is hij plaatsvervangend voorzitter van de Le vensmiddelencommissie, lid van de com missie van toezicht op de Visscherij- en Zeevaartschool, voorzitter van een der commissies tot wering van schoolverzuim en voorzitter van de vereeniging van hoofdambtenaren bij het Marktwezen in Nederland. Vrijdag 28 Febr. receptie. De heer Vermaat zal Vrijdag 28 dezer van twee tot vijf uur in zijn kantoor Vis- schershavenweg 21 officieel afscheid ne men. Het uit 75 man bestaande perso neel zal zijn directeur een huldeblijk aanbieden. Ongetwijfeld zullen vele per sonen dien middag hun opwachting komen maken bij dezen bescheiden, hoog- geachten en bekwamen hoofdambtenaar. Aanstaanden Dinsdagavond geeft het muziekcorps van den Wehrmachtsbefehls- haber in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een concert, dat uit twee deelen zal bestaan. Het eerste deel bevat symphonische blaasmuziek naar werken van Höffer, Richard Strauss, Resnizek, Respigi en Rudolf Hindemith, het tweede deel bevat Duitsche militaire muziek met medewerking van een soldatenkoor van 100 zangers. Ook treedt op de Reichsmusikzug „Hermann Göring”. Van 19 Februari af zijn kaarten voor dit concert aan de kas sa van het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen verkrijgbaar. De boerenleider spreekt Na de pauze sprak de leider van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer E. J. Roskam Hz.n. Spreker wees o.m, op de beteekenis der overwinningen van Hit ler’s Germaansche zwaard en de roeping ,.van den Führer als degene, die den Ger-» maanschen volken hun plaats in de nieu- Frankfurt a. Main, Keulen, Dusseldorp, Amsterdam en Utrecht. Over de resultaten van deze reis werd een rapport opgesteld, waarna een praeadvies werd uitgebracht door B. en W. De groente- en fruitmarkt is in 1933 ge reed gekomen. Zij heeft een bebouwde op pervlakte van 8 h a., terwijl er een terrein van 16 h.a. beschikbaar is voor uitbrei ding. Er bevinden zich 86 pakhuizen en kelders. Voorts een groot veilinggebouw, dat geëxploiteerd wordt door de N.V. Haagsche veiling voor fruit en groente. Het geheel voldoet volkomen aan de ge stelde eischen. In 1925 werd de heer Vermaat benoemd tot directeur van het Haven-- en Markt wezen, dat hiermede tot één dienst ver- eenigd werd. Na zijn benoeming maakte de heer Ver maat een veertiendaagsche reis met den 'logger Scheveningen 310, van de reederij J. J. de Niet, schipper T. Lagas, om zich vertrouwd te maken met de nooden en be hoeften van de visschers, terwijl ze op zee zijn. Hoewel de heer Vermaat niet op de monsterrol stond vermeld, heeft hij die reis zeker niet als „passagier” meege maakt. Zijn schoenen en colbertje verwis selde hij voor klompen en een visschers- trui en broek. Hij sliep in de hut van den schipper, at uit de gemeenschappelijke pot en deed het werk van de bemanning. Hoewel bijna alle dingen, die het dage- lijksche leven geriefelijk plegen te maken, op een logger ontbreken, heeft de heer Vermaat, naar hij zeide, buitengewoon prettige herinneringen aan deze reis. Zij hadden het me afgeraden, want ik was toen de 50 al gepasseerd, en ik had nog nooit een zeereis van eenige beteekenis gemaakt, ’s Nachts tusschen een en twee uur stonden we op om de netten in te halen en nit te schudden. Het was voor ons een meevallertje als er een makreel in het net zat. Snel pakten we die in een krant en op de donkey lieten we hem sud deren. Meermalen heb ik ’s nachts zitten smullen van dezen visch. De eerste dagen van de reis aten we nog zacht wittebrood, maar naderhand was het scheepskaak. Op Lerwick, op de Shetlandsche eilanden, werd ik afgezet. Na de graven van zee helden en visschers te hebben bezichtigd, ben ik over Huil weer naar den Haag teruggegaan. Mijn doel was bereikt. Uit het werk op den logger en uit de gesprek ken met de visschers, had ik heel wat practische ervaring opgedaan, zoodat ik niet meer het gevoel had als een „kat in... een haringpakhuis” te zitten. land in deze richting veranderd, er zijn al een paar hooge ambten in handen van N.S.B.’ers gelegd, De groepen, die tegen de nationaal-socialisten hier te lande zijn, zijn in wezen dezelfde in ons land aldus spr. onze tegenstanders zijn geweest. Zoo in de eerste plaats de Joden. Zij kon den de grondstellingen van het nationaal- socialisme niet aanvaarden, omdat zij zich hebben ingesteld op het eigen belang. Overal zaten de Joden; ook in alle poli tieke partijen. Het nationaal-socialisme echter sloot zijn deuren voor hen. Met Colijn c.s. konden de Joden zaken doen, maar Hitler sjachert niet. Dan is er de vrijmetselarij, waarin in den laatsten tijd twee tendenzen den boventoon voerden die van het Jodendom en die van den Brit- schen geest. Spr. wenscht thans niet ver der op deze omvangrijke kwestie in te gaan; binnenkort echter komt er een boek uit over de vrijmetselarij in Nederland en zal er nog eens een bijeenkomst als deze apart aan dit onderwerp worden besteed. Ook zal te Haarlem over eenigen tijd een vrijmetselarij-tentoonstelling worden gehouden. Wat de groep van Colijn en de zijnen betreft, wilde spr. doen opmerken, dat zij een politiek van afwachten huldigt en dat er niets positiefs van haar voor het Nederlandsche volk uitgaat. Zoo weiger de b.v. dr. Colijn een woord te spreken ter aanmoediging voor de collecten van Winterhulp Nederland, waarvan de baten toch uitsluitend Nederlanders ten goede komen en waartoe zelfs een man als mr. Linthorst Homan kon worden gebracht. Men deelt ons het volgende mede Dr. H. A. Hoeffelman, geneesheer hier ter stede, zal 1 April a.s. zijn praktijk, welke hij 41 jaar heeft uitgeoefend, neer leggen. Al degenen, die in den loop dezer jaren dezen dokter hebben leeren ken nen, zullen hem hebben kunnen waardee- ren als een kundig arts en een uiterst beminnelijk mensch, die zij noode zullen zien vertrekken. Vooral als ,,spoorwegdokter” geniet hij een buitengewone reputatie, want het grootste gedeelte van zijn langdurige praktijk bekleedde hij het ambt van ge neesheer van het zieken- en ondersteu ningsfonds der Nederlandsche Spoorwe gen. Zijn groote hulpvaardigheid en pretti- gen eenvoud zijn dan ook oorzaak, dat zich uit dit personeel spontaan een co mité heeft gevormd, hetwelk zich tot taak heeft gesteld, op waardige wijze van dr. Hoeffelman afscheid te nemen. alles één ding onder: de vrijheid toe te treden tot het nationaal-socialisme. Daar mee zijn de vrede en de welvaart ge waarborgd voor alle klassen en volken; het is van ondergeschikt belang of men „Houzee” of „Heil Hitler” zegt. Derge lijke geschillen kunnen later worden ge regeld. Voor den nationaal-socialist is er in werkelijkheid slechts één ideaal, dat Europa binden kan en binden zal. Het gemeenschappelijk aangeheven Deutschlandlied en het Horst Wessellied vormden het slot van de bijeenkomst. maar er was arbeidersbewe ging tot stand gebracht. Spr.’s taak is het, dit te bewaren, te verbeteren en te verfraaien. Het zal mogelijk zijn, dat de op’geslagen. Men heeft zich toegang verschaft door de voordeur met een breekijzer open te breken. Weggenomen werden 100 pond thee en 25 pond koffie. In den ochtend van den 15den kwam het de politie ter oore, dat door bezoe kers van een in de nabijheid gevestigd café gesproken was over thee en koffie, welke buiten de distributie om, te koop was. Hierdoor kwamen de rechercheurs op het spoor van den 26-jarigen los-werk- man J. A. G„ wonende in de Mallemolen. In zijn .huis werd onder leiding van in specteur C. A. Struick, een inval gedaan. Tijdens een langdurig verhoor gaf G. toe, aan de inbraak in het pakhuis debet te zijn geweest. Hij zeide het grootste deel van het werk te hebben moeten doen, in opdracht van de gebroeders B., die op den bewusten avond eveneens aanwezig waren geweest. G. had voor het afhalen der zakken thee en koffie, die tijdelijk op een open terrein waren geplaatst, een voorloopige belooning van 15 gekregen. Kort na deze eerste arrestatie kon de 25- jarige huisknecht P. F. B. in zijn woning aan het Moerbeiplein worden aangehou den. Zijn 22-jarige broer H. L. B., die danseur van beroep is en in de Wolma- ransstraat woont, heeft zichzelf bij de po litie gemeld. Het drietal,is voorloopig in bewaring gesteld. Naar de gestolen thee en koffie wordt door de politie een onderzoek ingesteld. In den nacht van 14 op 15 dezer is in gebroken in het pakhuis van de verkoop- vereeniging St. Hubertus” in de Hem- sterhuisstraat, waar koloniale waren zijn Inbrekers wachtten tot caféhouder straatje omging De vorige week Maandagavond zagen twee surveilleerende agenten in de Kei zerstraat twee mannen uit een café slui pen. Een en ander kwam hen verdacht voor en zij besloten het tweetal staande te houden. De late „gasten” schrokken zóó, dat een van hen van schrik, enkele flesschen liet vallen, die naar den geur te oordeelen sterken drank bevatten. De mannen, de 24-jarige M. L. en de 19- jarige K. v. d.T., beiden los-werkman van beroep, bleken dusdanig bepakt te zijn, dat overbrenging naar het bureau Duinstraat gewenscht was. Hier beken den zij gewacht te hebben, totdat de café houder met zijn vrouw een straatje was omgegaan, toen door opensluiting van de voordeur in het café waren binnenge drongen en zich flesschen met jenever, boerenjongens, advocaat, Voorburg, enz. enz. hadden toegeëigend. Zij zijn in be waring gesteld M. L. is voor de politie geen onbekende. ONTSPANNINGSAVOND ROTTER- DAMSCHE GEÊVACUEERDEN De wekelijksche ontspanningsmiddagen voor de Rotterdamsche geëvacueerde» werden Zondagmiddag onder auspiciën van de commissie voor O. en O. in het tehuis aan de Hoefkade 99 voortgezet. Aldaar is weder opgetreden het klein- kunst-ensemble „Sobeli”, onder leiding van den heer W. H. Spiering, dat veel succes had met zijn Cowboy-, Kront jong-, Hawaiian- en internationale kamp liedjes. De heeren Bakker en van Soling, leden van „Sobeli”, oogstten veel bijval met hun zangnummers, terwijl den lei der, den heer H. W. Spiering, met zijn mooie vlot gespeelde viool-soli een le vendig applaus ten deel viel. Tenslotte vermelden wij nog het succesvol optreden van den heer J. J. van den Hooven, met zijn liedjes, waarvan hét refrein door alle aanwezigen uit volle borst werd me- degezongen. Het muzikale gedeelte werd op voortreffelijke wijze - Zooals wij gisteren reeds in ’t kort hebben gemeld, had dien middag in het crematorium op Westerveld te Velsen on der groote belangstelling de crematie plaats van het stoffelijke overschot van mr. A M. Kiers, hoofdcommies aan de afdeeling financieele contróle van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, oud-reserve-offi- cier van het Nederlandsche leger. Aanwezig waren de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming prof, dr. J. van Dam, mr. H. Reinink, admini strateur, chef der afdeeling Hooger On derwijs, ir. G. Hofstede, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs; L. Hooykaas, hoofdcommies, W. de Boer en mr. H. J. Smidt, referendarissen, W. A. Kapteyn en D. H. Langeroord. commiezen, H. Al berti en P. J. van Drunen, adj .-commie zen, J. P. Nieuwenhuysen, adj.-accoun- tant, allen van het departement van On derwijs; J. van Andel, inspecteur der Lycea; H. Sieperda, afdeelingschef van het departement van Justitie; A. L. Wil lems, dr. J. H. J. Willems, leeraar aan het Lorentzlyceum te Eindhoven, mr. A. H. Koning, directeur der N.V. Betuwsche Hypotheekbank te Geldermalsen. D. Boer- ma, Renkum, mr. N. J. Polak en A. H. Lindeboom te Groningen, H. J. v. d. Mo len, P. Pfundt en dr. S. Braak, Wasse naar, O. v. d. Heeg, E. de Vries Rei- lingh, Utrecht, J. H. C. Slotemaker, Th. Brouwer, ingenieur van den Rijkswater- taat, Voorburg, mr. C. F. J. Caljé en C. C. de Maar jr., Amsterdam, dr. A. G. Oosterland, Wormerveer, jhr. mr. W. H. den Beer Poortugaal, mr. J. H. van Kem pen, W. J. Keekum, C. J. A. v. d. Putte, Groningen, J. Kraak, arts te Gieten e.a. Allereerst spfrak prof. dr. J. van Dam, die zeide, dat men op het departement met groote ontsteltenis kennis had ge nomen van het plotseling verscheiden van mr. Kiers. Hij was een der eerste amb tenaren, waarmede spr. op het departe ment kennis maakte. Spr. bemerkte toen dadelijk, te doen te hebben met een zeer nauwgezet en eerlijk man, iemand van groote plichtsbetrachting. Hij heeft niet ontkend, dat de druk van deze tijden het werk zeer moeilijk maakte en we weten niet, of deze druk mede oorzaak is geweest van zijn zoo spoedig heen gaan. Spr. hoopte, dat het voor de we duwe eenige troost zou zijn te weten, dat de overledene op het departement zeer werd gewaardeerd en dat dit haar moed zal geven het zwaar verlies te dragen. Mr. J. P. Steneker, oud-reserve-kapl- tein van den generalen staf, memoreerde, hoe hij twee dagen geleden met den overledene sprak over de dingen, die ons vaderlanders dagelijks interesseeren. Als oudste der vroegere collega’s van den generalen staf zeide spr. den ontslapene te hebben leeren kennen als een man van groote plichtsbetrachting, toewijding en trouw. Toen hij zijn plicht vervuld had, hebben wij genoten van zijn advie zen. Maar in het oorlogsgeweld kwam hij zich weer melden en vroeg ons van zijn diensten gebruik te maken. Hij gaf zich geheel en hij heeft op het hoofdkwartier de beste indrukken achter gelaten. Wij zullen aan hem de herinne- bewaren als van een l kiPPc" Gisteravond heeft de Ortsgruppe Haar lem van de N.S.D.A.P., Arbeitsbereich in den Niederlanden een samenkomst ge organiseerd in het gebouw „St. Bavo” aldaar, welke zeer druk is bezocht. Een Duitsche militaire kapel verzorg de het muzikale gedeeltede zaal was op sobere wijze met spreuken versierd. Het publiek bestond uit officieren en soldaten van de Duitsche Weermacht, burgers en leden van de W.A. voor wie plaatsen waren gereserveerd. Onder hen bevonden zich tal van hoogere officieren uit het district Haarlem. Spreker was pg. Sommer, een der pro pagandisten van de N.S.D.A.P. In het be gin van zijn telkens door bijval onder broken rede wees spr. op het doel van de vele bijeenkomsten, welke in de ko mende weken zullen worden gehouden, n.l. om aan te toonen, dat de Duitsche nationaal-socialisten en de Nederland sche nationaal-socialisten samen hooren en dat zij de taak hebben de nationaal- socialistische gedachte ook in de Neder landen door te voeren en ingang te doen vinden. Reeds in het begin van het Duitsche optreden hier te lande heeft de Rijks- commissaris te kennen gegeven, dat de Duitsche overheid zich niet wenschte te mengen in interne aangelegenheden. Er hebben echter sindsdien bepaalde gebeur tenissen voorgedaan en deze dwingen er toe, dat men dit standpunt nog eens dui delijk formuleert op de manier, waarop deze uitspraak is bedoeld, opdat men later niet te hooren krijgt, dat er wat anders werd verwacht, dan de bedoeling, welke van Duitsche zijde daarin is ge legd. "Wij zijn opgestaan aldus spr. op dat het grootste Germaansche volk in Germaansch Europa de leiding zou nemen en zoodoende den vrede en de welvaart van de volken zou verzekeren. Het gaat er niet om ons op bekrompen wijze te verrijken met veroveringen van kleine landen. Wij kunnen echter geen anders denkenden aan onze grenzen dulden, want zij zouden evenveel bedreigingen voor ons zelf en onze eenheid vormen. Nederland heeft slechts één mogelijkheid een vrije onafhankelijke staat te zijn en dat is in den vorm van een nationaal- socialistischen staat. Dan kunnen wij Nederland veel bieden en Nederland met zijn oude cultuur en geestelijke waarde kan dat ons ook. Vervolgens toonde spr. aan, dat de bondgenooten, die de Duitschers bij de verwezenlijking van dit doel noodig heb ben, de Nederlandsche nationaal-socialis ten zijn, n.l. menschen. van wie men zeker is, dat zij werkelijk de nationaal- socialistische idee aanhangen. Want het nationaal-socialistisme kan een zaak des harten zijn of gezwets. In dien laatsten vorm is het onbetrouw baar en dus gevaarlijk. Daarom is den N.S.B.’ers en den andere kleineren groe- die het nat.-socialisme in Nederland vertegenwoordigen, gezegd, dat zij de rest van de bevolking zoowel individueel als collectief moesten werven. Bij die taak nu willen wij aldus spreker hen hel pen en daartoe hebben we de beschikking over het staatsapparaat met den Rijks- commissaris en het Arbeitsbereich in den Niederlanden van de N.S.D.A.P. Van de verschillende groepen in Nederland zijn de N.S.B.’s ongetwijfeld de besten, wat discipline en geestelijke kracnt aangaat (ROOO ETIKET! Rede van den heer Scholten De eerste spreker, de leider van het front van nering en ambacht, de heer •».<>- r”scht van de positie van nering en ambacht in den loop der tijden in ons land. Op het einde van de achttiende eeuw echter ver dwenen saamhoorigheid en offervaardig heid door een geest van individualisme en monopolie. Daarna ontstonden nieuwe vormen van organisatie, doch deze ston den in het teeken van den klassenwaan: men sprak toen van den middenstand. In dit verband deelde spr. mede, dat de naam ,,middenstandersfront” thans is vervangen door den naam „front van nering en ambacht”. Voorts deelde spr. mede, dat hij in Juli contact gezocht en verkregen had met de bestaande midden standsorganisaties, waarbij hij er op wees, dat er geen plaats is voor sectarisme. Men wenschte echter de heilige huisjes te behouden en het front als vierde partner te laten meespelen. Zij, die hier thans leiden, aldus spreker, zullen hun plaatsen moeten inruimen voor de dragers van den nieuwen tijd. De besprekingen werden afgebroken en als reactie op het verschij nen van het front werd de middenstands- centrale opgericht. Men vergat echter, dat in de nieuwe ordening géén plaats is voor kunstmatig geschapen centrales. Het front van nering en ambacht wil dezen chaos van verdeeldheid opruimen en de eenheid van ons volk brengen, welke voortkomt uit de aanwezige eigen schappen. Het front organiseert zijn leden in vakgroepen in nationalen en socialen zin. DE IN DUITSCHLAND WONENDE GE ÏNTERNEERDE NEDERLANDERS Blijkens een V.P.B.-bericht uit Berlijn bedroeg het aantal in Duitschland woon achtige Nederlanders, dat nog geïnter neerd is, op 17 Februari slechts 90. Hier van bevonden zich 88 in een Zuid- Duitsche burcht, terwijl twee elders ge ïnterneerd waren. Sedert Juni 1940 blij ken er van de in Duitschland woonachtige Nederlanders 543, van wie de meesten eveneens op de burcht verblijf hielden, uit de interneering ontslagen te zijn. BIJEENKOMST VOOR VERKEER EN VERVOER De N.S.B.-persdienst meldt: De sectie verkeer en vervoer van het Economisch Front zal Zaterdag a.s. te 3 uur n.m. een vergadering houden voor alle belang stellenden in het verkeers- en vervoers wezen, zoowel per rail als te water en langs den weg, in de zaal van het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen, Mariaplaats te Utrecht. Braken daarom in banketbakkerij in De 26-jarige grondwerker M. den H. en de 17-jarige A. de V., die de vorige week op een dag met hun broodrantsoen niet waren toegekomen, hebben, om hun honger te stillen, in den avond inge broken in een banketbakkerij in de Duin straat. Zij waren over een muur geklommen en hadden een schuifdeur uit de spon ning gelicht. In de bakkerij vonden zij een hoeveelheid koekjes, cake en biscuit, welke zij hebben opgepeuzeld. Tijdens deze bezigheid echter werd het tweetal gestoord door de komst van den bakker, die boven de bakkerij woont en gestom mel had gehoord. De man toog op onderzoek uit, doch kon aanvankelijk niets ontdekken. Toen hij licht had ontstoken, zag hij „duiken de schimmen”. Gewapend met banket- bakkersplaten sloop de man naderbij. boer en de arbeider den weg naar het nationaal-socialisme vinden, mits zij voor hun ideaal willen strijden en zelfs sterven. Dezer dagen is te Utrecht gesticht het Algemeen Nederlandsch Onderwijzers- verbond, een federatie van het tt.K. On- derwijzersverbond, het Nederlandsche Onderwijzersgenootschap en de Unie van Christelijke onderwijzers. Het verbond, staande op den grondslag van artikel 200 der Grondwet (gelijkstel ling tusschen openbaar en bijzonder on derwijs) stelt zich ten doel bii de Over heid de gemeenschappelijke belangen van de leden der aangesloten organisaties en alle aangelegenheden betreffende de zorg voor goed onderwijs te behartigen. Ook in zaken, betrekking hebbende op het ver kenen van sociale hulp aan deze leden, zal zooveel mogelijk worden samenge werkt. Het dagelijksche bestuur bestaat voor 1941 uit de heeren L. F. Kleiterp te Am sterdam, voorzitter; Willem Wiltschui te Arnhem, vice-voorzitter en A. P,. *Jungcurt te ’s-Gravenhage, secretaris. Wanneer Colijn zich rustig houdt aldus spr. zullen wij hem niets doen, want hij is een oud man. Maar indien hij acti viteit mocht ontplooien, dan zij hem ge zegd, dat zijn volledig zondenregister tot onze beschikking staat, het, dat een valsche nog altijd een den weg staat. Komend bij het politiek katholicisme, wees spr. op het verschil in houding tus schen de R.K. geestelijkheid in Duitsch land en die hier te lande en bracht het herderlijk schrijven in herinnering, waar- den N.S.B.’er de Sacramenten worden ontzegd. Dit is een feit, dat inconsequen ties met zich brengt en dat een beleedi- Smg js voor het geloof, Want thans zou b v- een N.S.B.’er. die aan de grens r0°nt, hier niet de zaligheid deelachtig •™nnen worden en een paar meter ver derop wel. Met zulke maatregelen schaadt 2®kerk zichzelf en dat schijnt zij in ^'tschland reeds te hebben ingezien. ®en groote groep van de R.K. Staats- *Jartij heeft de Nederlandsche Unie ver- d °ot. Spreker bracht de uitspraak van afL.leiding dezer groep in herinnering: hebben de massa, maar geen ideaal". raarrnee is niet te werken. Diezelfde nvloed heeft het katholiek verbod; een Paar menschen zijn uit de gelederen ver wenen; dit kan rustig worden toegege- zii 1,6 katholieke N.S.B.'ers die bleven ■‘lo er door gehard. Spreker wil hun in- h<H ‘iken strijd niet onderschatten, want vgeloof is een der hoogste goederen u?n den mensch. Onder vrijheid tenslotte men vele dingen verstaan. Het Rede van den heer Woudenberg Vervolgens sprak de commissaris van het N.V.V,, de heer Woudenberg. De nationaal-socialistische revolutie, aldus spr., moét overwinnen. Zij beteekent de overwinning van den arbeid, dus vrijheid en recht voor den arbeider, waarbij „ar beider” ieder is, die zijn gaven van hoofd en hand in dienst stelt van de volks gemeenschap. Voorts wees spr. er op, hoe in de rijen van de socialistische strijders verburgerlijking is geslopen. Zij wilden hetzelfde als de nationaal-socialisten, doch konden niet slagen, daar zij in hun vaandel de rassengelijkheid schreven. Het is het wonder van het nationaal- socialisme, dat Hitler het rasbewustzijn heeft gewekt en het arbeidsvermogen aan het volk heeft teruggegeven. Dat wil de leider van de N.S.B. ook. Er was veel verkeerd, veel waardevols in de uanacL spidtcii oivup uu maxi uauciutj, 5icci ll. -- waarop een der „schimmen” aan den haal den allen ve,rv°'.®e.r^„ ging. Een der platen, welke hij den vluchteling achterna wierp, miste doel. De banketbakker nam nu een fietspomp ter hand, rende op den nog achterge blevene toe en sloeg hem met dit wapen op het hoofd. De uitwerking was zoo, dat de betrokkene een geringe verwon ding aan het hoofd kreeg, öp den grond viel, luidkeels schreeuwende„Ik bloed dood”. De banketbakkersvrouw had inmiddels den naastbij gelegen politiepost gealar meerd en rechercheurs rekenden den „ge wonde” in. Het was de 26-jarige grond werker, die de noodige aanwijzingen ver schafte, welke het mogelijk maakten, dat in denzelfden nacht nog de 17-jarige kon worden aangehouden. Zij deelden mede, alleen maar te heb ben willen eten. Gezien beider blanco strafregister zijn de twee voorloopig op vrije voeten ge steld. zich evenwel de nieuwe orde van binnen uit verwerkelijken. En nu is het grootste gevaar, dat zich een schijn-nationaal-so- cialisme meester maakt van de macht. Men hoort de terminologie der plutocra ten zich veranderen, men ziet hen de 1 hielen likken van de bezettingsautoritei- ten en daarin is het grootste gevaar. Wij doen daaraan niet mee, maar staan fier en vrij in den strijd, ons buigende voor niemand dan den Schepper. In scherpe béwoordingen hekelde spr vervolgens het huidige beleid, inzonder heid dat der voedselvoorziening. Men is thans zelfs bezig, een plan voor de ordening van onze voedselvoorziening te laten ontwerpen, een plan, dat door de geheele Unie zal worden gesteund. Dit kan en mag niet gebeuren en als deze menschen voortgaan met te spreken over nat.-socialistische marktordening en doel bewuste landbouwpolitiek, moeten zij er zich op voorbereid houden, dat zij ver der ontmaskerd worden. Desnoods met een boerenrevolutie zullen wij de waar achtige, volksche wereldbeschouwing doen overwinnen over deze lieden en hun schjjnvertoon. En als wij in eenigerlei vorm met hen zouden samenwerken, zou den onze dooden ons aanklagen. Onder geestdriftige blijken van instemming be sloot de heer Roskam zijn rede met de ge lofte, dat het nationaal-socialisme van Mussert zal zegevieren. De heer Koster over de oe- drijfsordening De heer W. A. O. Koster, leider van den raad voor volkshuishouding, zette daarna de beginselen van de nationaal- socialistische bedrijfsordening uiteen. Gelijk in den landbouw worden in het bedrijfsleven thans ook pogingen gedaan om buiten de N.S.B. om aan nat.-socialis- tische ordening te doen. .De commissie- Wolterson moet dit werk tot stand bren gen. Maar in deze commissie van negen zitten drie nat.-socialisten en zes ande ren. Het bankkapitaal en de Unilever heb ben er hun mannen in voldoend getal in zitten om te kunnen weten, wat er van terecht moet komen. Een zelfstandig volk met eigen cultuur, eigen onderwijs, eigen recht en eigen be stuur zal slechts mogelijk zijn in de ar- beidskameraadschap en met de arbeids- eer van het nationaalsocialisme van Mus sert, dat leert, wat dienen is in den hoogsten zin van het woord. Mr. A. C. van Bruggen sprak als waar nemend chef der afdeeling op het de partement, waarbij de overledene werk zaam was, daar de afdeelingschef door ziekte verhinderd was. Spr. zeide, dat men op de afdeeling zeer ontsteld was, dat de overledene in zoo korten tijd slachtoffer van de griep was geworden. Hij was geen gemakkelijk man en vooral moeilijk voor zichzelf, doch als men zijn vertrouwen gewonnen had, kon men op zijn vriendschap rekenen, want hij bezat groote vastheid van karakter. Hem wer den opdrachten toevertrouwd, di^ alleen worden opgedragen aan menschen met karakter en van groote rechtschapenheid. Wij bewaren mooie herinneringen aan hem. Kolonel J. Teenbaas uit Haren her dacht, hoe de overledene ruim een jaar geleden onder zijn commando diende en hoe zijn werk toen groote bewondering bij spr. heeft gewerkt. Hil bezat groote gaven van geest, maar ook een goed hart. Voor zijn ondergeschikten was hij altijd een pleitbezorger en voor ieder was hij vriendelijk Maar hij gaf geen rucht baarheid aan wat hij deed, hij was de eenvoud zelf. Wij. zijn kameraden, zullen een onuitwischbare herinnering aan hem bewaren. Mr. J. Albarda sprak als studiejaarge- noot en zeide. dat ons land mannen als mr. Kiers moeilijk kan missen Namens de vrienden-jaargenooten bracht spr den laatsten groet. Mr. A. H. Kylstra sprak als een der jongere vrienden en zeide. dat voor zijn vrienden den overledene niets te veel was. Een trouw mensch is met hem heen gegaan. Bij het dalen van de kist speelde de organist Andante religioso van Boëlmann. Namens de weduwe heeft ir. H. F. Cami- nada voor de belangstelling bedankt Bij de kransen was er een van de vroegere officieren van sectie IV van het Alge meen Hoofdkwartier. Op de theeplantage. Scholieren, leeraren en gasten van de HBS. aan de Raamstraat zijn vanmor gen in het gymnastieklokaal samenge komen en hebben naar de woorden van den directeur, den heer G. de Haas gemeenschappelijk een reis gemaakt naar ons Indië langs de oude route, dus om de Kaap de Goede Hoop. Sari Mareis en de krontjongliedjes „Ajoen, Ajoen, Ajoen* in dien hoogen klapperboom” en ..Sarina ten gehoore gebracht door een leerlingen ensemble. wisten daarvoor de geschikte sfeer te scheppen. Met aandacht luister- mevrouw N. van Randwijk-Kingma, die namens het thee-propagandabureau een leerzame cau serie hield over de geschiedenis van de thee het planten en plukken en tenslotte over’ de bewerkingen, die het geplukte theeblad moest ondergaan, voordat het geurig en wel gereed was om naar de huisvrouwen te worden vervoerd. Een uitstekende smalfilm dl“stre®^deh^e‘ sproken woord met kijkjes by het werk nn een theeplantage in Java. PSor vertelde voorts hoe belangrijk het was de thee goed te zetten. Zij verveelde de jongens met dit onderwerpmet want haar ervaring werd, door het opstegen van handen, ook hier bevestigd dat onge veer 80 pCt. van de jongens thuis zelf thee zetten' Laat de thee, nadat het ko- uit te leggen hoe nu de mee Se was deze geslaagde morgen re NEDERLANDSCH ZEEHOSPITIUM TE KIJKDUIN. directie vanhet Nederlandsch ^Zee- hospitium van de Sophdeelen dat op V.» 3 tram 1 nog ongeveer BEGRAFENIS man c: In allen meene t-. ter aarde van douar. Kuyp«r> de, leven was A. KuyPer^ ^mAtet^en-dsNo^‘waren o.m. aan- OP d/ Rutgers, lid van den Raadg van StaterdehetEwS’rd gevoerd door lhr K^Sr Spr' Z!‘dde oudsten van de de laatste was van ^geslacht, dat ia ne Zii was ons vok poor haar ons bleef vooHlev^ zjJ **aar 'hart en rijke ong de plaat* 1 ^n grootmoeder >n. «tvangemHaar t "Jaïsêmëën op voortreffelijke wijze verzorgd door „nhok. kken achter- mevr- J5- Bekker. Als conferencier trad TI.t eCn het Koningu^ de herinne- op de heer N- Hes Een welverdiend ap- ccn goed *,laus ïiel den medewerkers, die allen be- ^hter cc« kiopen A iMt, langeloos zyn opgetreden, ten deel, MarlCp heden op de Alge- 1 - ^^Irnnflnn n aan de i- stoffelijk i - welke nog in 'staatsman wijlen dr met de echtgenoote De ‘„am van VerZÜ2e2ktFe°bruari a s. v®rÖ^ete ^bezichtigen bereiken met de t~"90 ’van net emuF— .^evfe'r 20 minuten loopen. :3 DOUAR. J- j- bammel- elsevier-kuyper icil «^y^ats^aa^de Kerkhoflaan begraafplaats a overschot eenige zuster, per waren

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9