Duitsche luchtmacht in actie Nieuwe bonnen aangewezen No. 17807. Het Boelgaarsch-Turksche verdrag Alarm bij de duikboot jagers Afrika Vrijdag 21 Februari. 1941. VERDUISTEREN en succes De oorlog ter zee De voedselvoorziening van Zeven Britsche koop vaarders met De orkaan in Spanje Portugal van 7.03 uur n.m. tot 8.43 uur v.m. DE GERUCHTEN OVER BEMIDDELING VAN JAPAN aangevallen Zware verliezen van de Engelschen in Noord- I Een en u. Brood en gebak op bonnen 05 Levensmiddelen uit Amerika? en Londen heeft de Het Suezkanaal versperd I Britsche hulpkruiser in den grond geboord 5 8 I Maan: 21 Febr. onder 2.29 uur nam. 22 Febr. op 6.18 v.m.; onder 3.30 uur nam. Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 en twintig dooden in de haven van Lissabon Commentaren van Duitsche Italiaansche bladen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 „Klaar voor het gevecht” is, evenals op alle andere oorlogsschepen, het parool bij de Duitsche duikboot- jagers. Qp jacht naar den vijand zoeken alle oogem op de brug den hemel en het water af. Door middel Van vlfl^geseinenr bljjjvein de booten met elkaar in contact lfl-ojfanann).litaliaansche luchtmacht moeten passeeien. Voor brood, gebak, bloem, boter, vet, grutterswaren, eieren, kaas en peulvruchten 2 A 2 A 2 ft A 2 2 2 A I A ware bedoelingen van Tokio niet begrepen Rijst-, kook- en glansstijfsel voort aan op den puddingbon I ES? 1 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: meer. er op en Een Amerikaansche meening H aaru kan De militaire deskundige majoor Raborg bespreekt in het American” het Engeland te 8 g 5 8 8 V 8 V 8 V I I 8 8 V Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Voor rijst enz. bon 11 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „11” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meei of rijstebloem of rijstgries of grutte- meel (gemengd meel). Voor een ei bon 12 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de met „12” genummerde bon van de ..Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 2 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 9 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Voor gort enz. bon 08 De met „08” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” geeft gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koopen van 250 gram gort o f gortmout of grutten Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. StadspatiënteuNc. 49 Oe luchtaanvallen in den afge- loopen nacht De Britsche hoofdstad en verscheidene steden in het Westen, het Zuidwesten en Zuidoosten van Engeland, zoomede in Zuid-Wales. zijn gisteravond en in den afgeloopen nacht volgens berichten van Amerikaansche agentschappen uit Londen het voornaamste doelwit geweest van het optreden van het Duitsche luchtwapen tegen voor den oorlog belangrijke objec ten in Engeland. Volgens de tot dusver ontvangen berichten schijnt een kuststad in Zuid-Wales het zwaarst te zijn aange vallen. Zegevierend zijn de realiteiten der machtsverhoudingen op het Europeesche continent tot aan den Zuidoostelijken hoek doorgedrongen en hebben zij aan een Duitschland recht laten wedervaren, De Engelsche admiraliteit heeft giste ren bekend gemaakt, dat het gewapende hulpschip van de Britsche marine „Cris pin”, tot zinken is gebracht. De „Crispin” had een waterverplaatsing van 5051 ton en was in 1935 gebouwd. De diplomatieke nederlaag van Enge land op den Balkan heeft in de geheele wereld tot een zuiverder oordeel over den werkelijken stand der oorlogsgebeur tenissen bijgedragen, schrijft het „Hamb. Fremdenbl.” naar aanleiding van het Boelgaarsch - Turksche niet - aanvalsver drag. Zuidoost-Europa is thans niet meer toegankelijk voor de Britsche invloeden, alleen Griekenland blijft door eigen schuld het laatste Britsche steunpunt in dit gebied. In ieder geval staat het vast, dat de pacificatie en de ordening van Zuidoost-Europa door de verklaring een beslissend stuk verder zijn gebracht op den weg naar de permanente verwezen lijking van deze doeleinden. Als gevolg van het feit, dat langzamer hand de telefoonverbindingen tusschen Lissabon en de provincie worden hersteld, krijgt men een globaal overzicht van de verwoestingen, welke de cycloon op 15 dezer in Portugal heeft aangericht. Uit alle deelen van het land worden nog steeds nieuwe rampspoedige tijdingen ont vangen. Alleen in de haven van Lissabon heeft de storm 21 slachtoffers geëischt Op het oogenblik wordt nog gezocht naar 18 zeelieden van lichters en haven bootjes, die op de havenkade te pletter zijn geslagen. Het aantal vernielde hoo rnen in het Penapark is zoo groot, dat het park gesloten moest worden. In Evora zijn 10.000 eucalyphus boomen ont worteld. Uit Noord-Portugal komen be richten binnen, dat de bosschën in het Minho-gebied totaal vernield zijn. Men vreest, dat de schade in dit gebied aan de reeds geringe hoeveelheid bosch zelfs niet in twee generaties kan worden her steld. Het aantal dooden bedraagt volgens de tot dusver ontvangen berichten veel meer dan honderd. De aangerichte mate- rieele schade kan nog niet geraamd worden. De Fransche ambassadeur te Washing ton, Haye, heeft Woensdag een langdurig onderhoud gehad met den vice-minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles over de kwestie der levering van levens middelen aan het niet-bezette Frankrijk. Men gelooft, dat hij probeert, groote leve ranties van graan en andere levensmid delen te verkrijgen De afwijzing van het plan van Hoover. De afwijzing van het plan van Hoover tot het leveren van levensmiddelen aan Frankrijk en België heeft bij de Fransche openbare meening een groot misnoegen gewekt. De „France au Travail” schrijft, dat men zich in politieke kringen in de Vereenigde Staten cynisch de vraag stelt, of Frankrijk al of niet uitgehongerd zal worden. Het voorstel van Hoover heeft in het Witte Huis en bij Huil geen weerklank gevonden De Britsche ambassadeur in Amerika, Halifax, bewerkt zonder ophou den de Amerikaansche openbare meening. Met den Bijbel in de eene hand en het kontoboek in de andere heeft hij zich als evangelist der uithongeraars opgeworpen. De „Matin” schrijft, dat het Angelsaksi sche egoïsme geen grenzen kent. Lord Halifax heeft verklaard, dat hij de totale blokkade wil zonder zich af te vragen, hoeveel onschuldige menschen daaronder lijden. Voor vermicelli enz. bon 09 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft voorts de met ,.09” genummer de bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van 100 gram ver micelli o f macaroni o f spaghetti. Voor maizena, griesmeel of stijfsel enz. bon 10. De met „10” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” geeft gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena of gries meel of sago of aardappelmeel of rijststijf- sel of kookstijfsel of glansstijfsel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pud- dingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeder mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoe veelheid puddingsauspoeders. welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Zooals uit het voorgaande blijkt mogen rijststijfsel, kookstijfsel en glansstijfsel dus uitsluitend gekocht worden tegen af gifte van den voor maizena aangewezen bon. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. De secretaris-generaal van het departe. ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft elk der met ,,05” genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met ,,05” genummer de broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij-producten tel kens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram; bis cuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein kerst gebak (b.v amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Maart nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „5” genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood o f een half rantsoen „gebak” als hierboven ge noemd Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct Een Chileensche verklaring over de inbeslagname van Deensche schepen De president der Chileensche republiek heeft een verklaring gegeven omtrent het in beslag nemen van Deensche schepen door Chili Hij gaf uitdrukking aan de opvatting, dat deze maatregel gerechtvaardigd wordt door twee beginselen, n.l. door de normen van het nationale en het inter nationale recht en door het moreele recht, dat niemand kan ontkennen. Hij weds er op, dat het toch al moelijke scheep vaartverkeer van Chili door den oor log nog meer beperkingen heeft onder gaan en daardoor het economische leven in Chili in gevaar brengt. De president legde er den nadruk op, dat men niet meer schepen in beslag Ijeeft genomen dan volstrekt noodig is voor de beveili ging van het nationale bestaan. Aanvulling op het weermacht- bericht Als aanvulling op het weermachtbe- richt van gisteren verneemt het D.N.B. nog, dat op het eiland Wight haveninstal laties van Shanklin, en te Fraserbourgh in Schotland een wapenfabriek werden aangevallen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Konlng, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvie, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Paul „Journal and het Turksch-Boelgaarsche pact en schrijft, dat Turkije de hoop op een Britsche overwinning heeft opge geven. Wanneer Turkije bereid geweest was zich te verdedigen zou, naar de mee ning van Raborg daartoe thans de beste gelegenheid geweest zijn. Voorts schrijft hij dat het Grieksche offensief thans tot stilstand gekomen is en dat Griekenland tegen Italië niets kan uitrichten. Duitsche lange afstands-bommenwer- pers hebben gistermiddag een Britsch be wapend koopvaardijschip van 5000 bruto registerton en een ander schip van 4000 bruto registerton, ten Noordwesten van Ierland, in den Atlantischen Oceaan aan gevallen. Beide schepen werden zóó zwaar door bomtreffers beschadigd, dat zij hun plaats van bestemming niet meer zullen bereiken. Een andere lange-afstands bommenwer per viel gistermiddag op 500 k.m. ten Westen van de Hebriden. dus ver in den Atlantischen Oceaan, een Britsch koop vaardijschip van 12.000 bruto registerton aan. Het bewapende, moderne schip werd door verscheidene bommen zwaar getrof fen en lag weldra stil. Aangenomen kan worden, dat het totaal verloren is. Ten Zuidoosten van Harwich werd een uit Britsche koopvaardijschepen bestaand convooi door Duitsche gevechtsvliegtui gen waargenomen. Deze wierpen hierop in duikvlucht hun bommen op 2 schepen, waarbij een koopvaarder van 2000 bruto registerton zware schade aan den scheepswand opliep, zoodat spoedig slag zij ontstond. Van het andere schip, ter grootte van 1500 bruto registerton, werd de scheepswand opengereten, waarna het onmiddellijk van koers veranderde. Bei de schepen verlieten het convooi. Het is zoo goed als zeker, dat deze schepen ver loren zijn gegaan. Ten Oosten van de monding van de Humber, moesten twee gewapende koop vaardijschepen het ontgelden. Het eene, een schip van 6000 ton, kreeg een voltref fer midscheeps, zoodat spoedig een sterke rookontwikkeling kon worden waargeno men. Het andere, een 3000-tonner, kreeg 4 bomtreffers en begon langzaam te zin ken Met zekerheid kan worden aangeno men. dat het verloren is. recht op het koopen van 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voorzoover voorradig. De met ,,05” genummerde bonnen, welke op 2 Maart nog niet zijn gebruikt, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 9 Maart a.s. Voor havermout enz. bon 07 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.e. geeft de met ,,07” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" recht op het koopen van 250 gram havermout o f havervlokken o f haverbloem o f aard- appelmeelvlokken o f gort o f gortmout o f grutten. Bon 04 broodkaart vervalt De aandacht wordt er op gevestigd, dat de met ,,04” genummerde bonnen van de broodkaart hiermede zijn vervallen en derhalve kunnen worden vernietigd. Voor tarwebloem enz. bon 5 De met „5” genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijd vak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel De bon ,,5” geeft derhalve géén recht op het koopen van boekweitmeel. Voor boter, margarine or vet bon 05 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de met „05” genummerde bon van de boterkaart en 'van de vetkaart Mölders boekt zijn 58e over winning Luitenant-kolonel Mölders heeft giste ren bij een luchtgevecht boven het Ka naal. in de nabijheid van Dover. 2 vijan delijke vliegtuigen neergehaald Hij be haalde daarmede zijn 57e en 58e overwin ning in de lucht. De verplichtingen van Boelgarije Het blad „Aksjam” publiceert in ver band met de Boelgaarsch-Turksche ver klaring een artikel van den afgevaar digde Sadak. Daarin wordt o.a. gezegd, dat het accoord van Ankara ook de vriendschapsbetrekkingen tusschen Tur kije en Griekenland bekrachtigt. Boel garije heeft zich verplicht, niet alleen Turkije, doch ook Griekenland niet aan te vallen. Schending van dit accoord, aldus het artikel, zou de geheele verkla ring haar kracht doen verliezen. Overi gens dient men het accoord van Ankara geen overdreven beteekenis toe te kennen. De „lie de France” wordt in Singapore vastgehouden De correspondent van de „International News Service” in Sjanghai meldt, dat een Britsch kapitein heeft medegedeeld, dat het Fransche mailschip „Ile de France” in Singapore wordt vastgehou den. De bemanning had tevergeefs ge tracht na de ineenstorting van Frankrijk het schip zelf tot zinken te brengen. De Fransche bemanning bevindt zich, met uitzondering van 147 geïnterneerde weerspannigen” aan boord van het schip, meldt het D.N.B. Voor Peulvruchten bon 15 Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met ,,15” genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen” recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Voor twee ons kaas bonnen 13 en 14 Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt, zullen met ingang van Maandag 24 Februari a.s. tot een nader te bepalen datum elke twee weken twee bonnen van de „Bonkaart Algemeen” worden aange wezen voor het koopen van kaas. De bon nen, die na afloop van een veertiendaag- sche periode nog niet gebruikt zijn blij ven daarna twee weken geldig. Hierdoor blijft de mogelijkheid bestaan om voor vier bonnen tegelijk kaas te koopen. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geven de met ,,13” en ,,14" genum merde bonnen van de „Bonkaart Alge meen” elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. a ft ft A ft A 2 A A A A A A A Ook Gibraltar geteisterd Het D.N.B. seint uit AlgecirasIn de Straat van Gibraltar houden regen en storm aan Vooral Gibraltar zelf heeft zeer geleden In de marinehaven, waar behalve de groote oorlogsschepen een aantal kleinere schepen voor anker lag, zouden verscheidene dezer gezonken aijn. Bovendien zijn in de haven 2 barkassen met munitie gezonken, die eerst kort ge leden uit Londen waren gekomen. Twee watervliegtuigen zijn tegen elkaar geslin gerd en zwaar beschadigd. Ook in de Spaansche kuststeden in de nabijheid van Gibraltar. La Linea en Algeciras, zijn schepen beschadigd. dat tegenover de Engelsche plannen tot uitbreiding van den oorlog de gedachte van den vrede en van de ordening in dit gebied stelt. De laatste troef van Enge land is thans nog de Amerikaansche kaart. De grenzen van de mogelijkheid voor Amerika om den oorlog op beslis sende wijze te beïnvloeden, worden be paald door de omstandigheid, dat de oorlog op vele duizenden mijlen afstand van Amerika beslist wordt en dat er op het Europeesche vasteland geen front meer is, zooals in den wereldoorlog. Het „Giornale d’Italia” schrijft, dat het Boelgaarsch-Turksche verdrag, dat voorafgegaan is door de Duitsch-Zuid- slavische besprekingen te Berchtesgaden gevolgd zou kunnen worden door andere uitingen van pacificatie en saamhoorig- heid op den Balkan. Men kan in ieder gevjl zeggen, dat het verdrag tot stand is gekomen tegen de wenschen van Lon den, dat sedert het begin van de omsin- gelingspolitiek getracht heeft een front op het Balkan-schiereiland op te richten. Het is duidelijk, dat de Boelgaarsch-Turksche verklaring de mislukking beteekent van het Britsche plan en een stap voorwaarts beteekent op den weg naar een samen werking van belangen, welke samenwer king geheel overeenstemt met de con structieve bedoelingen van de as. Door de verklaring van Ankara staat Engeland nog steeds geïsoleerd op het schaakbord der politiek en van den oorlog, terwijl Griekenland zich op zijn beurt ge ïsoleerd ziet op den Balkan. Tegenspraak van Matsoeoka In verband met uit Engeland afkom- stlge berichten, volgens welke de Japan- sc‘*e regeering een aanbod zou hebben <?edaan aan Engeland om een vredesbemiddeling te ondernemen, neeft de minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, woordelijk aan de pers verklaard: „Als minister van ouitenlandsche zaken der Japansche ro- Seenng heb ik nooit aan welke In politieke kringen te Berlijn wijst men, naar het A.N.P. meldt, op de on juistheid van bepaalde combinaties, die in ’t bijzonder door Amerikaansche nieuws- bureaux, doch ook door de Britsche propa ganda, verspreid zijn en welke waar schijnlijk gegrond zijn op de verklaring van den Britschen onderstaatssecretaris, Butler, voor het Lagerhuis, volgens wel ke Japan aan Engeland zijn diensten heeft aangeboden om de tegenwoordige conflic ten in de wereld bij te leggen. In dezelf de kringen heeft men op grond van de berichten, waarover men te Berlijn be schikt, vooral ook die uit Japan zelf den indruk, dat Japan als onderteekenaar van het drie-mogendhedenpact niet anders heeft gedaan dan bij monde van zijn woordvoerder op de buitenlandsche pers conferentie te Tokio nogmaals den na druk te leggen op zijn vreedzame bedoe lingen. Blijkbaar heeft men te Londen, zoo zegt men te Berlijn, aan bedoelde verklaringen van den gezant Isjii een diepere beteekenis toegekend dan de be doeling van Japan was. Van een nota of iets dergelijks, die Tokio, naar beweerd wordt, tot Londen zou hebben gericht, is in politieke kringen te Berlijn niets be kend. Men wijst er o.a. op, dat de Engel sche en Amerikaansche lezingen van dit thema elkaar sterk tegenspreken en geeft als zijn meening te kennen, dat het stre ven van Japan, nogmaals den nadruk ta >éggen op zijn vreedzamee bedoelingen, niet als een „formeel vredesvoorstel” kan worden beschouwd, waarom de door Londen verkondigde meening onjuist is. Geen instructies aan Nomoera In het Japansche Lagerhuis heeft een regeeringsvertegenwoordiger gisteren in antwoord op de vraag, of ambassadeur Nomoera instructies heeft om te infor- rneeren naar het standpunt van Washing ton omtrent bereidheid van Japan om te bemiddelen, verklaard, dat de regeering geen instructies aan Nomoera heeft ge geven. Verklaringen van leden van het Brit sche leger in Noord-Afrika, die in Italiaansche krijgsgevangenschap zijn ge raakt, waarvan de tekst in Rome en Ber lijn is ontvangen, bewijzen, naar het D.N.B. wordt medegedeeld, dat de ge vechten in Libye voor de Engelschen buitengewoon veel verliezen hebben doen ontstaan. Gevangenen, die gestreden heb ben in een Palestijnsch regiment, ver klaarden, dat Italiaansche artillerie een moorddadig effect gehad heeft op de aanvallende infanterie tijdens den slag bij Bardia. Een regiment inboorlingen moest elders naar de voorste linie op rukken, om de daar strijdende Austra liërs te dekken. Van ruim 2000 aanval lende Britten waren slechts eenige hon derden heelhuids teruggekeerd. De rest was ineengestort onder het vuur van de artillerie of gedecimeerd door de ma chinegeweren der Italianen. Vele gewon de inboorlingen waren in Egypte behan deld, terwijl duizenden gewonde Austra liërs naar Palestina werden gezonden. Daar zijn reeds alle beschikbare hospi talen overvol. De autoriteiten laten alle geschikte gebouwen ontruimen om plaats te maken voor den ononderbroken stroom gewonden, die van de Noordafrikaan- sche slagvelden komen. Met deze verkla ringen van gevangenen kan de bewering van het Britsche opperbevel niet in over eenstemming worden gebracht, volgens welke de verliezen der Britten bij Bardia niet meer zouden hebben bedragen dan 500 man. Uit andere verklaringen van gevangenen blijkt, dat alleen één Pales tijnsch regiment reeds meer dan 500 dooden had verloren. Onmiddellijk na den bom inslag stegen uit de werkplaatsen groote vuurzuilen omhoog. Een aantal fabrieks hallen werd totaal vernield. Op den spoorweg van York naar Thirsk werd de rails door bommen vernield en een rij dende goederentrein in brand geworpen Op het station Louth werden het empla cement. de locomotiefloodsen en stations gebouwen door treffers zwaar bescha digd. Het D.N.B. seint uit BerlijnDe door Duitsche verkenningsvliegtuigen gemelde versperring van het Suezkanaal door 2 tot zinken gebrachte vrachtschepen wordt door het vooraanstaande Arabische blad van Cairo „Al Ahram” bevestigd. Dit blad meldt, dat het scheepvaartver keer in het Suezkanaal sedert 15 Fe bruari volkomen stilgelegd is. Sedert 12 dagen trachten de Britsche scheepvaart- autoriteiten de gezonken 2 transport schepen van 10.000 en 6000 b.r.t. uit de vaargeul te verwijderen, tot dusver echter zonder succes. De reeds 14 dagen durende versper ring, zoo verklaart men in welingelichte kringen te Berlijn, beteekent een harde slag voor de Britsche oorlogvoering in de Middellandsche Zee. Voor de beide ver sperringen ligt reeds een opeenhooping van schepen. Aangezien de ravitailleering van het Britsche leger in Noord-Afrika een dringende zaak is, zijn de Engelschen. indien de versperring van het Kanaal nog lang zou duren, gedwongen, hun transporten door de Straat van Gibraltar over de Middellandsche Zee te leiden, waar zij de gevarenzöne der Duitsch- Bon 04 boter- en vetkaart vervalt De aandacht wordt er op gevestigd, dat de met „04” genummerde bon van de boter- en vetkaart niet zal worden gewezen en derhalve vernietigd worden. ’’■WW4 g

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1