KRUSCHE BEKENDMAKING BINNENLAND GEMENGD NIEUWS noodig? men Welken distributiebon heeft Voor den Puzzelaar 2e bl. 24 Febr. t/m 20 April SIERADEN GESTOLEN EN VERKOCHT Liederen klinken over de Veluwe 28 Doe, t/m 21 Few. 25 Jan. t/m 21 Febr. 24 Febr. t/m 20 April 28 Doe. t/m 21 Febr. 24 Febr. t/m 30 Maart 1 Febr. t/m 28 Febr. 117 1 Jan t/m 30 April van bloemkaart. 5 4* ONDERWIJS EN KERK vogelzaad Aflevering van 15 PA£- 2 Een afscheidsavond in den Arbeidsdienst 28 Dee. t/m 21 Febr. 24 Febr. t/m 20 April Het verkeersvraagstuk in het Westland 8* D* Maart. 06 nieuwe kaart 05 02 nieuwe kaart 03* nieuwe kaart 05 01 nieuwe kaart 10 03 02* 02 nieuwe kaart 02 87* oude tart. 08 44* oude tart. 07 nieuwe kaart 57* oude tart. VAN DEN GEMEENTELIJKEN CRISIS- EN DISTRIBUTIEDIENST VAN ’s-GRAVENHAGE 11 92* oude tart. 09 31* 13 14 19*32* 45* 58* oude krt 12 05 04 Rheumatische pijnen leunnert verdreven wórden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen Jarén bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem 1och óók Een nieuw maritiem museum te Rotterdam Radio-distributie-aansluitingen worden niet verzegeld 'i i HAAGSCHE COURANT Vrijda? 21 Febr. 1941 de neoerlandsche unie. 28 Deo. t/m 21 Febr. Engelsche bommen op ons land De inpoldering van het Ijsselmeer v Bezoek van den leider van den Duitschen veterinairen dienst aan Nederland Bijeenkomst van de Nederlandsche S. S. te Amsterdam RECLAMES. D« met fiangeduide bonnen vervallen spoedig ARTIKELEN BON 2 Febr t/tn 16 Maart SUIKER 1 kilogram 100 gram 100 gram 250 gram GORT (-mout) of grutten 250 gram 250 gram 24 Febr t/m 20 April 250 gram 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart 250 gram 100 gram 100 gram 200 gram KAAS KAAS 400 gram 27 Jan. t/m 23 Febr. EIEREN één ei EIEREN één el EIEREN één ei PEULVRUCHTEN 500 gram BROODBONBOEKJE. 100 gram de als boven als boven d. •eoeeo«eeéea 24 Febr. t/m 23 Maart als boven 27 Jan. t/m 23 Febr. BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram slachtoffers en 75 gram B. van 100 gram A m- HONOEN- EN KATTENBROOD. kg 1 Febr. t/m 28 Febr. eeeeeeeteéeeeeeeaa 7*^. w» nw 1 Miegr» j nm ^ram i pond; 100 gram 1 ons. THEE of KOFFIE 80 Dec. t/m 28 Febr. 20 Jan t/m 23 Febr.' PETR0LEUMZEGEL8 Koken Verlichting 2 liter 2 liter SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep RIJST of rijstemeel of rijstegries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli 150 gram 120 gram 300 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 33 gram 50 gram als boven 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 50 gram 12f gram 125 gram 150 gram k 2 k g 24 Febr. t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants d. 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart, echter niet in restaurant» e. d. 24 Febr. t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart 24 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart. 10 Febr. t/m 16 Febr. extra t/m 23 Febr. 17 Febr. t/m 26 Febr. extra t/m 2 Maart 17 Febr. 50 gram 1 tube 1 pot 24 Febr. t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e. d. BOTER of margarine of vet nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart 5. 6. 7. 8. 9 10 11. 12. 13 14. 15 16. 17 18. 19 20. 21. 22. 23 24 TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of nalf rantsoen Gebak TARWEBLOEM, enz. als boven 10 6 5 4 8 kg ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasté of Zachte zeep (nieuwe samer.st of Zeeppoeder of Zeepvlokken ot Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 Kg droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels jf Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven Rijswijkscheweg 342, (Gebouw H.T.O.), Apeldoornschelaan 165, Azaleastraat 32, Marcelisstraat 255B, zullen vanaf bóvengénoemden datum vóór het publiek zijn geopend op alle werk dagen. behalve Zaterdags. van 912 uur en van 24 uur. Het Bureau „Voorziening Duitsche mili tairen,”. Weteringkade 73, is geopend van 912 uur en van 25 uur ’s Zaterdags van 912 uur. De distributiekringkantoren zijn *s Zater dags gesloten. nieuwe kaart nieuwe kaart oude krt nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe kaart nieuwe Febr kaart 15 nieuwe kaart BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven onder vportdu-, rende controle van scheikun- Apotheker Woekerprijzen gevraagd De distributie- en prijzenafdeeling van de Amsterdamsche recherche heeft gister morgen aan een der grachten in de oude binnenstad 93 coupons fantasie heerenstof- fen in beslag genomen. Niet alleen wer den de coupons zonder punten ten verkoop aangeboden, doch de prijs welke gevraagd werd bedroeg 35 tot 37 per coupon van pl.m. 3 meter, terwijl de huidige groot- handelsprijs 15 tot 16 en de kleinhan delsprijs maximaal f 25 per coupon be draagt. Wegens overtreding van de textieldistri- butiebeschikking en de prijzenbeschikking 1940 I is proces-verbaal tegen de hande laars opgemaakt. Des middags legden ambtenaren van denzelfden dienst aan een andere gracht in de oude binnenstad te Amsterdam be slag op een partij chocolade-tabletten van zes reepen elk. Deze werden tegen 96 ct. per tabiet te koop aangeboden, terwijl de Suidige prijs ongeveer 50 cent bedraagt. De partij, welke tusschen 900 en 1000 tabletten groot was, werd naar het hoofd bureau overgebracht. De handelaar kreeg een proces-verbaal wegens overtreding van de Prijzenbeschikking 1940 I. Hoeveelheid BON Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE distributiekaart. BOTER ot margarine of vet ••••••4eéee»eeeee4*eée«e««»aéeeeéée»«e« Vrachtauto’s vernield bij brand in garage Gistermorgen werd brand ontdekt in een pakhuis annex garage van den groentengrossier P Wayboer te Jisv, Het pand, gelegen in de kom d'r ge meente. brandde geheel uit. Twee vracht auto's en een partij groente gingen even eens in het vuur verloren. Door kordaat optreden van de omwonenden kon het naastgelegen huis gespaard blijven De oorzaak van den brand is waarschijnlijk te zoeken in het vonken van een genera tor, waarmee één der auto’s was uit gerust. 10 Febr Vm 16 FeW. 4- 7 dagen extra t/m 23 Febr., echter niet in restaurant» De Directeur van den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst, ''afdeeling „Handel, Instellingen en Bedrijven”, maakt bekend, dat zijn kantoor, Nassauplein 10, vanaf Maandag 24 Februari a.S. geopend zal zijn op alle werkdagen, behalve Zater dags. 1480 van 912 uur en van half 2—half 5 en Zaterdags van 912 uur. De distributiekringkantoren, welke zijn gevestigd: Jan Hendrikstraat 60/62, Stationsweg 8a, Beeklaan 303. Anna 1 aulownastraat 66. Twee controleurs van den cri.siscontröledienst te Amersfoort hebben een man aangehouden, die een half var ken vervoerde, dat van een frauduleuze slachting afkomstig bleek te zijn, In de woning van den man te Hoevelaken, werd de andere helft van het varken ge vonden. De politie heeft den man in ver zekerde bewaring gesteld. Distributie-luisteraars, die hun radio- aansluiting willen opzeggen, hebben niet anders te doen dan hiervan zoowel aan de distributie-centrale of -dienst, waarbij zij zijn aangesloten, als aan een postkantoor, poststation of postagentschap kennis te geven Het luidsprekerkastje bij deze dis- tributie-abonné’s thuis behoeft du» nooit verzegeld te worden. Hen, die onder voorwendsel het luid sprekerkastje te komen verzegelen, bij een distributieluisteraar toegang tot de woning vragen, kan men derhalve zonder meer dien toegang weigeren en de deur wijzen. TIJDELIJKE ELECTRIFICATIE VAN GROOT OIESELGEMAAL Door de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap „Delfland” te Delft is besloten om het groote dieselgemaal aan de Vijfsluizen, de ..Mr Dr. v. d. Schalk” tijdelijk te electrificeeren De levering van de motoren zal over zes maanden plaats hebben De hoofdingenieur deelde mede dat men tot dien tijd nog olie beschikbaar heeft. MACARONI of spaghetti of ver micelli Rijksbljdrage voor den bouw van 250.000 B en W van Rotterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend om grond aan te wijzen voor den bouw van een nieuw maritiem museum „Prins Hendrik”. De nog ongebouwde terreinen van Dijkzigt, in het bijzonder het gedeelte ge legen aan de Rochussenstraat tegenover de Saftlevenstraat komt voor dit doel in aanmerking. De bedoeling is, dat het Nationaal Technisch Instituut voor scheepvaart en luchtvaart zal worden samengebracht met het maritiem museum „Prins Hendrik”, momenteel gelegen aan de Willemskade, en daarbij te komen tot oprichting van een permanent gebouw voor het museum en het instituut. Met de tot standkoming van een nieuw maritiem museum is een bedrag van globaal 400.000 gemoeid. Van Rijkswege zal aan de gemeente Rotterdam een bij drage van 5/8 in de kosten van den bouw tot een maximum van 250.000 worden toegekend. Hierbij werd uitgegaan van twee over wegingen n.l. de omstandigheid, dat als gevolg van de historische ontwikkeling in Rotterdam geen enkel Rijksmuseum gevestigd is, terwijl de huidige beteeke- nis der gemeente haar daarop toch wel eenigermate aanspraak kan geven en voorts, dat er voor den Staat aanleiding bestaat eenige compensatie te verleenen voor de ernstige verliezen, welke Rotter dam op cultureel gebied heeft geleden, tengevolge van de ramp, welke haar in de Meidagen heeft getroffen. Het restee- rende bedrag ad. 150.000 zal door par ticulieren worden bijeengebracht, zoodat de bouwkosten als volledig gedekt kunnen worden beschouwd. Het ontwerp van architect ir. A. van der Steur, gemaakt als onderdeel van de tentoonstellingsplannen, wordt thans aan de gewijzigde omstandigheden aangepast De voor het instituut beschikbare ruimte zal voor een belangrijk deel worden in genomen door een groote, eenvoudige expositiehal, daarentegen draagt het inté rieur van het museum een meer verfijnd en gedifferentieerd karakter. Het gebouw aan de Willemskade heeft een oppervlakte van ongeveer 900 m’., volgens het pro ject beslaat de expositieruimte in het nieuwe gebouw 1450 m’ BOTER of margarine •■•4ed»e4éa*»ééaéé*«»»*éaaé«» MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of rljststijfsel of kookstijfsel of glansstijfsel, pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizena- pakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bónnen). MAÏZENA of griesmeel ot sago ot aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel nog het massale groenten- en steenkolen- vervoer, resp. van en naar het Westland, bedient. De bussefi voor hét reizigersver- voef zijn door de W.S.M. Over de bijna overal met de tramwegen parallel loopén- de verkeerswegen geleid en brachten nog een verbetering, doordat sommige routes konden worden bekort. Wat betreft de dienstregeling, merkte spr. op. dat Mij meent, dat bij de thans ingevoerde betrekkelijk ingewikkelde dienstregeling op redelijke wijze in de vervoersbehoefte wordt voorzien. Boven dien is een belangrijke besparing gekre gen op het aantal af te leggen kilometers, want, terwijl de V.Ï.O.S. vroeger onge veer 800.000 k.m. per jaar aflegde, is het aantal kilometers, dat thans door de W.S.M. op de V.I.OS.-lijnen wordt gere den, op omstreeks 500.000 te stellen De dienstregeling werd door spr. aan de hand van een kaart uitvoeriger behan deld. Tenslotte wijdde spr. een beschouwing aan de tarieven, op welk gebied, zoo zei- de hij, op dit oogenblik een soort chaoti sche toestand bestaat, welke niet besten digd kan worden. Er zal nu door de W.S.M. een z.g. sectietarief worden inge voerd, waartoe het geheele net in secties van gelijken afstand zal wórden verdeeld Het gróndtarief voor een enkele reis zal worden bepaald op 5 cent per sectie, Waarvan de overige tarieven zullen wor den afgeleid Wij lezen in „De Unie”: In de eerste maand van dit jaar kwamen er bij De Nederlandsche Unie 56.452 leden bij dat is ruim tienduizend méér dan het aantal, dat in December 1940 werd ge boekt In Januari bedankten er 387 leden (dat is dus 0.7 procent van het aantal nieuwe leden in Januari). Deze ..bedankjes" zijn voor het meerendeel afkomstig van men- schen, die ons, aldus „De Unie" als natio nale vernieuwingsbeweging niet verder meenden te kunnen volgen. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem. aard -meelvlekken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) Bij apoth en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. 1 I Maandag Vm 16 RUND*, KALES- 01 VARKENS* VLEESCH (been inbegrepen) ot 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gëkookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder-carbonade. spek, rook- vleesch, pekelvleesch. Gelder- sche rookworst plockworst snijwoTst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst. lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen al» b.v Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Dader gearresteerd In den avond van 24 Januari j.l. is in een Villa aan een der singels te Gronin gen ingebroken. Door het openschuiven van een raam wist de inbreker zich toe gang te verschaffen tot de badkamer, waar hij uit een doosje een aantal juweelen van groote waarde bemachtigde. Dezer dagen werden bij verscheidene juweliers te Groningen deze kostbaar heden te koop aangeboden, doch de recherche werd helaas te laat gewaar schuwd Een dag later gebeurde hetzelfde in Leeuwarden en dank zij het voort varende optreden van de recherche al daar, werd de man op het station gear resteerd. Hij was in het bezit van 360 en bekende, dit geld voor den verkoop van de juweelen te hebben ontvangen. Hij ontkende echter de inbraak te heb ben gepleegd en trachtte, door het opdis- schen van fantastische verhalen, de poli tie te misleiden De aangehoudene is de 29-jarige W S uit Groningen, die reeds eerder gearresteerd is in verband met het stelen van sieraden. De man is van Leeu warden naar Groningen overgebracht. EXAMENS Unlversiteit te Utrecht. Doet. ex. rechtswetenschap de heer Q. W. Kernkemp. Universiteit te Groningen. Kerkelijk voorbereidend examen de heer H. Altena; artsex. Ie gedeelte de heeren H. H. de Boer en G. H. van Emb den Andels; bevorderd tot arts de heeren H. J. Kars en I. L. Hoffmer, Unlversiteit van sterdam. Doet ex rechtswetenschap de heeren C. M van de Velde en G. L. van Oosten Slingeland. R K. Unlversiteit. Cand.ex. wijsbegeerte de heer W. G. H. Stapert Ned. Econ. H o o g e s h o O 1. Cand.ex in de econ wetenschappen mej. J. J. Lammers en de heeren J, A. van Tienhoven, W. Lankhorst en J. B. J.l Ratté. Kaneel Luifel Kiezel Luttel Buidel Boedel Middel Roebel W e r v e 1 Hommel Stapel Zwavel Zuivel Letsel Juweel Snavel Bottel Geheel T r ij z e 1 Gezwel Spatel Flanel Beitel Zetsel Het gevraagde gezegde luidt: NIET IEDER MAAIT WAT HIJ ZAAIT De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt aldus: 1. 2. 3 Ongeluk met fraisemachine Toen aan de ambachtsschool te Hel mond de leeraar in het timmeren bezig was voot zijn leerlingen een nieuwe fraisemacHine te demonstreeren, had hij het ongeluk, met de linkerhand door de machine gegrepen te worden. Daarbij werden hem drie vingers zoo goed als afgesneden. Na in het St. Antonius-gast- huis behandeld te zijn, kort hij zich huis waarts begeven. WERKPAUZE-CONCERT IN DE PERSILFABRIEKEN Als derde in de reeks bijeenkomsten, welke georganiseerd wordt door de N.V, V.-gemeenschap „Vreugde en Arbeid” is gistermiddag in de Persilfabrieken te Jut- phaas een werkpauze-concert gehouden. Van de officieele personen noemen wij dr. Joachim, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, burgemeester Hamers van Jut- phaas, den heer van Overbeek, hoofdre dacteur van het weekblad Arbeid” dert heer v. d. Werken, leider van „Vreugde en Arbeid en de directie van de Persilfa brieken, bestaande uit de heeren ir. Krull en Stevens, alsmede den N.V.V.-afgevaar digde den heer Satoni en den heer J de Haas, perschef van het N.V.V. Een gevarieerd programma van muziek zang en conference heeft het personeel eenigo uren lang prettig bezig gehouden. Voor de muzikale klanken zorgden de le den van het nationaal orkest onder lei ding van Theo Koning, een ensemble, samengesteld uit werklooze musici uit de residentie. Voor de conférence zorgde de humorist Leo Reeker. Voordracht Jhr. J. Roëll De directeur van de Westlandsche Stoomtram-Maatschappij. jhr. J. Roëll, heeft gistermiddag te Delft, op uitnoodi- ging van de Kamer van Koophandel al daar. voor een aantal genoodigden een voordracht gehouden over het onderwerp: Het verkeersvraagstuk In het Westland. Jhr Roëll begon met te spreken over de ontwikkeling van de vervoersmidde len. Nadat in vroeger tijden de trekschuit een belangrijk vervoermiddel in het West land was geweest, werd op 30 Juli 1881 de N.V. Westlandscne Stoomtram-Maat schappij gpgericht en werd de lijn den Haag—Loosduinen aangelegd. Daarna volgden de andere lijnën en tusschen de jaren 1920 gn 1931 werden de aansluitin gen met de verschillende veilingen tot stand gebracht. Nadat in 1921 de eerste autobus ten tooneele was verschenen, begon de hef tige concurrentie van particulieren, zoo dat in 1923 door dé W.S.M ook besloten werd een autobus aan te schaffen. Uit voerig ging spr. in op de lijnen in het W’estland van de W.S.M en van de V.IO.S. en op de overneming van de V I O S -lijnen door de W.S.M die in De cember j,l. een feit is geworden. Wat betreft de economische verk-ers voorziening, zeide spr,. dat de stoomtram S. Hagen overleden. In den ouderdom van 60 jaar is te Olde- broek overleden onze oud-stadgenoot, de heer S. Hagen, rustend hoofd der Geref. school aldaar. De heer Hagen, die in zijn woonplaats op allerlei gebied een vooraanstaande plaats innam, was voordat hij als hoofd optrad onderwijzer aan de Elout van Soe- terwoudeschool in de Daguerrestraat hier ter stede. Terugkeer tot het plan-1916? Naar De Tijd van bevoegde zijde ver neemt, is men met het voorbereidende werk voor de inpoldering van den Zuid- Westpolder begonnen Zooals bekend, wordt deze polder omvat door een dijk, die van Enkhuizen ongeveer 25 k.m. in Zuidoostelijke richting loopt, tot op onge veer 10 k.m. afstand van het voormalige eiland Urk en die vandaar in Zuidweste lijke richting op fort Pampus aangaat, vanwaar hij vrijwel de Noordhollandsche kust tot Enkhuizen volgt. Het kanaal langs de kust wordt vrij breed, waarbij enkele gedeelten zelfs de grootte van me ren krijgen. De voorbereidende werkzaamheden be staan in het doen van peilingen, welke allereerst in de buurt van Edam zullen geschieden. Dit jaar zal nog met den aanleg van de eerste waterbouwkundige werken in den Zuid-Westpolder worden begonnen. Van het resultaat der grondpeilingen is afhankelijk van welke plaats uit dit zal geschieden. Naar de Tel. verder meldt, is het de be doeling, dat de Zuidwestelijke polder door breed open water van den Zuidoostelijken polder zal zijn gescheiden Daarmee is men dus teruggekeerd tot het plan-Lely van 1916 en afgestapt van het plan 1925, volgens hetwelk tusschen den Z.-W. en den Z.-O polder slechts een kanaal zou komen. Ned. Herv Kerk Beroepen te Pieterburum (toez.) de heer P. M. Mentzel, cand. te Amsterdam; te Westbroek ds. P. de Looze te IJssel- muiden. Geref. Kerken Aangenomen naar Vlagtwedde (Gron.) A. A. Leenhouts, cand. te Amsterdam- West. die bedankte voor Geersdijk (gem. Wissekerke). Geref. Gemeenten. Bedankt voor Meliskerke ds. Neerbos te Êilland-Bath Voorbereidende werkzaamheden voor den Zuidwest-polder aangevangen Slechts enkele Engelsche vliegtuigen zijn in den afgeloopen nacht boven ons land geweest. Boven enkele plaatsen in het kustgebied hebben zij bommen afgeworpen. Er werd geen schade ver oorzaakt. Persoonlijke vallen niet te betreuren. Alleen aan vaste klanten Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat vo gelzaad, ochtendvoer voor pluimvee en gemengd graan sedert 10 Februari j.l. door den detaillist uitsluitend afgeleverd mogen worden aan personen, die voor komen op de klantenlijst van dien de taillist. Deze bepaling geldt uiteraard niet voor zoover bij de aflevering van ochtendvoer en gemengd graan een witte bestelbon In ontvangst wordt genomen 17 Febr t/m 23 Febr extra t/m 2 Maart, echter niet in restaurant» o d. 10 Febr t/m 16 Fe». 7 dagen extra t/m 23 rem*., echter niet in restaurants e d Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV vi Op voederkaart voor katten Twaalf jongens in een uniform van den Nëderlandschen Arbeidsdienst zingen laat in den avond, als de nacht reeds buiten over de Veluwe ligt, deze regels uit een gedicht, dat de commandant, majoor Breunese dienzelfden middag nog aan tafel heeft voorgelezen. De muziekleider van het kamp Nunspeet heeft spontaan het heele gedicht op noten gebracht en even spontaan hebben zijn mannen het ingestudeerd en denzelfden avond nog laat gezongen. Dit teekent den geest van den arbeidsdienst. In eiken arbeidsdienst speelt de goede besteding van den vrijen tijd een hoogst belangrijke rol, een rol. niet geringer d?n die van den eigenlijken arbeid een goed georganiseerde, uit eigen krachten cpgebouwde en cultureel verantwoorde feestavond is van niet geringer beteeke- nis dan een goed volbracht werkobject. Zoo ziet ook de Nederlandsche Arbeids dienst het. Op een afscheidsavond, dien de aspiranten van het opleidingskamp Nunspeet hun commandant en zijn officie ren nebben aangeboden, blijkt, dat ook in Nederland op dit gebied resultaten zijn bereikt. Toen de commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, de heer Breunese op den afscheidsdag in den laten namiddag in het kamp arri-’ veerde om den afscheidsavond mee te ma ken, meldde de commandant van het kamp, majoor Rigter. hem, in de met het uithangbord van „de Vroolijke Schop” versierde cantine. de aanwezigheid van allé aspiranten. Zoowel deze cantine als de groote eetzaal was luisterrijk versierd. Alle ramen van de eetzaal hadden een quasi-glas-in-lood-aanzien gekregende witte lampen-bollen waren met kleurige kappen omkleed, zoodat zij een gedempt licht over de lange, wit gedekte tafels verspreidden en in beide barakken waren de balken van de zoldering rijk met den- negróen versierd. Afscheidswoord van majoor Breunese Aan tafel sprak de commandant van dén Nederlandschen Arbeidsdienst, de heer Breunese, enkele woorden tot de thans op het punt van scheiden staande aspiranten. Hij verklaarde blij te zijn, in hun mid den te vertoeven, omdat hier de schou ders worden gezet onder de verwerkelij king van een waarlijk groote en Neder landsche gedachte, omdat deze gedachte hier met overgave en bezieling wordt ge diend. Hier is saamhoorigheid over alle verdeeldheid heen gevonden en hier klopt het warme hart voor den dienst aan eigen land en volk, ,,Ik draag u op”, aldus besloot de commandant zijn rede. ,.de gedachte van den Arbeidsdienst uit te dragen, ieder in Uw eigen omgeving. Gij moet de eerste propagandisten zijn en dan zal opnieuw blijken, dat een goede idee, waar een Nederlander zijn schouders onder zet. zich onweerstaanbaar een weg baant naar de verwezenlijking.” Een oogenblik liet de commandant ook zijn hart spreken, door een gedicht te le zen, dat hij zelf had vervaardigd en Waarvan wij hierboven een tweetal re gels aanhaalden. Aan tafel sprak voorts nog de burge meester van Nunspeet, de heer Martens, die het bijzonder waardeerde, dat in zijn gemeente de bakermat lag van den Ne derlandschen Arbeidsdienst en die den wensch uitsprak, dat de aspiranten een goede toekomst tegemoet zouden gaan. Ook de cursusleider, de heer van der Sluis, voerde nog kort het woord. Nadat de officieren en gasten zich eeni- gé oogenblikken in het officierenverblijf hadden teruggetrokken, verplaatste zich de feestelijkheid weer naar de cantine. Op het eenvoudige tooneel. dat op zijn achtergrond een gesymboliseerd beeld gaf van den Arbeidsdienst onder het motto ,,Door arbeid tot volksgemeenschap”, werden allerlei aardige en interessante nummers opgevoerd door de verschillen de deelnemers van het kamp. Daar kwa men de mooie Nederlandsche dialecten te pas, daar werd gezongen, voorgedragen uit de Nederlandsche auteurs, tooneel gespeeld en alles even keurig verzorgd, boeiend en belangwekkend. Aan het ein de van den avond sprak de kamp-com- mandant. majoor Rigter. nog een enkel woord van dank en afscheid De eerste leiders van den Arbeidsdienst zijn thans gevormd. Dit beteekent. dat de Neder landsche Arbeidsdienst geboren is. Onder luide teekenen van instemming deelde de heer Rigter voorts mede, dat hij stappen zal doen om te geraken tot een vereeniging van oud-cursisten uit Nunspeet. Majoor Breunese eindigde de zen voor de cursisten onvergetelijken avond met een luid „Leve het Vader land’. Momenteel vertoeft hier te lande leider van den Duitschen rijksveeartsenij- kundigen dienst, dr. Weber, ministerial directeur bij het ministerie van binnen- landsche zaken in Berlijn. Dr, Weber brengt niet alleen een oezotek aan belang rijke veterinaire inrichtingen in ons land, maar maakt ook van de gelegenheid ge bruik om verschillende persoonlijkheden uit de wereld van de wetenschappelijke en practische veeartsenijkunde te ont moeten met vele van deze persoonlijk heden onderhoudt dr. Weber reeds jaren goede betrekkingen. In het City-theater te Amsterdam zijn dezer dagen, naar het A.N.P. meldt, de mannen van de Nederlandsche S.S. on der leiding van voorman Feldmeyer bij eengekomen Aanwezig waren hierbij vele officieren en manschappen van de Duitsche S.S.-troepen In Amsterdam. Na een korte inleiding werden de Neder landsche S.S.-mannen onthaald op een film, welke is opgenomen in de S.S.- kazerne van de Standarte Westland te München. In een serie interessante beel den kregen zij, die het leven van de Nederlandsche mannen in München nog niet kenden, een voortreffelijk beeld van de gebeurtenissen in de kazerne, de oefe ningen, politieke lessen, van cantine- leven en „passagieren” in de schoone Beiersche stad. Het spreekt van zelf, dat deze film groot enthousiasme bij de aan wezigen opwekte. Na een korte pauze werden uitgebreide journaals vertoond, waarin de Duitsche oorlogsfilmopera- teurs getrouw de krijgshandelingen van de Duitsche troepen bij den veldtocht in het Westen op het celluloid vastlegden. Uit deze reeks films bleek duidelijk, dal geen hinderpaal in staat was den Duit schen opmarsch tot staan te brengen Op het einde van den avond sprak voorman Feldmeyer zijn mannen van de S.S. toe Met de leuze ,Ons volk eischt onzen inzet”, wekte voorman Feldmeyer de Nederlandsche S.S.-mannen op zich te melden voor de S.S.-Standarte Westland Tot slot van zijn rede las spr. een dag order aan de Nederlandsche S.S.-mannen voor Na het zingen van het strijdlied werd de bijeenkomst gesloten.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6