hanged HAAGSCHE COURANT NEZO .Zoo Lichtgevende tekstplaten op postzegel- briefkaartautomaten en NEDERLANDSCH INDIE BINNENLAND STADSNIEUWS Vrijdag 21 Februari 1941. NIEUWE BESPREKINGEN TE BATAVIA ARNO KLEIN DERDE BLAD en W. 0. A Koster Onderzoek op trichinen OPLETTENDE CONTROLEUR p/r/r. en Sprekers de heeren J. H. Scholte, A. J Roskam Hzn. Winterhulp keert nogmaals 35.000 uit in Drente BIJEENKOMST VAN NATIONAAL- SOCIALISTISCHE FRONTEN BERUCHT INBREKERSDUO WAS OP PAD heeft van 300 postzegel- en een gelijk aantal briefkaartautomaten de tekstplaten lichtgevend gemaakt, om da bezwaren hij hel gebruik gedurende verduistering op te iieffen i HONDENBELASTING IN VRIENDSCHAPPELIJKE SFEER MARSCH VAN HET WACHTBATAL- JON VAN HET LUCHTWAPEN Het „Huis der Mode in Weenen” op de Weensche Voorjaarsbeurs De cabaretier-conférencier Arno Klein, die deze week optreedt in het Gorso-theater in de Prinsestraat Hygiënisch bereid en verpakt. (Foto: Willy Schürmann) Tijdig met medeplichtige ingerekend de den Lid Kilo-pak Gestolen jas achterhaald - dader in arrest No. 17807 den een F. A. KLOMPÉ. t Op 66-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer F .A. Klompé, oud- hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P.T.T. De plechtige uitvaart zal morgen te 11 uur plaats hebben in de kerk aan de Elandstraat, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aan de Kerkhoflaan ge schiedt. ONGEVALLEN Door den Geneeskundigen Dienst is gis termiddag naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht de 47-jarige me vrouw J. J. E., die op den hoek van de Koningsstraat en het Hobbemaplein was gestruikeld en den rechterenkel had ge broken. In een woning aan het Korten- bosch is gistermiddag de 50-jarige mej. M. J. C. H. over een stuk hout gevallen: zij klaagde over pijn in het lichaam cn aan armen en beenen. De Geneeskundige Dienst vervoerde haar naar het R.K. zie kenhuis aan het Westeinde. en rillerig? Opgepast Griep dreigtl Direct 'n AKKERTJE' (tot 4 per dag). Onder de W°L De Griep eet niet doorl GENERATOREN EN TANKGAS Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, is het aan het Centraal Instituut voor Industria lisatie verbonden bureau generatoren en tankigas ondergebracht bjj het Rijks- bureau voor aardolieproducten. J. L. M. RENSING t Op 59-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer J. L. M. Rensing, oud- directeur van „Cordi Sacratissimo”, Lid der Derde Orde van den H. Franciscus De heer Rensing is als onderwijzer werk zaam geweest te Rotterdam, Oude Tonge en aan de scholen in de parochie van St. Antonius Abt alhier. In 1920 is hij benoemd tot directeur van het scholen complex „Cordi Sacratissimo” aan de Cornells Jolstraat te Scheveningen. Kort geleden is hij als zoodanig afgetreden. De begrafenis heeft morgen te circa 12 uur op het R.K. Kerkhof St. Barbara aan de Binckhcrstlaan plaats. Alle aanslagbiljetten der hondenbelas ting voor het belastingjaar 1 Januari 31 December 1941 zijn thans verzonden aan hen, die aangifte deden en aan de personen, die geen wijziging van den aanslag verzochten. Houders van honden, die geen aanslag ontvangen hebben, wordt in hun eigen belang verzocht hier van kennis te geven aan den directeur der gemeentebelastingen, Noondeinde 43. Bij aanschaffing van honden moet bin nen één maand aangifte geschieden. Jonge honden zijn vrij, beneden den leef tijd van 4 maanden, mits zij gedurende dien tijd nooit op de openbare straat komen. Indien bij aanhouding door de politie of de controlerende ambtenaren blijkt, dat niet tijdig aangifte is gedaan, wordt een verhoogde aanslag opgelegd. Totaal gestegen tot bijna een ton Aan een mededeeling van Winterhulp Nederland ontleer.en wij het volgende: Konden we aan het einde der vorige maand melding maken van een derde uitkeering aan Drente, groot 35.000, dus grooter dan de eerste en tweede uitkeeringen tezamen, dezer dagen zijn aan de Drentsche gemeenten nogmaals waardebons toegezonden tot een bedrag van f 35.000. Deze maand kunnen de plaatselijke werkgemeenschappen dus nog eens een flink bedrag aan de behoeftigen. doen toekomen. Door deze belangrijke vierdé uitkeering is het bedrag, dat in Drente door Winterhulp werd verdeeld, tot bijna een ton gestegen. Immers de eerste en tweede uitkeeringen bedroegen tezamen 25.000, waarbij dus komen de derde en vierde uitkeeringen van elk 35.000, totaal dus 95.000. Ter vergelijking zij vermeld, dat de collecten in Drente, met inbegrip van die op 14 en 15 Februari, ongeveer de helft van dit totaal hebben opgebracht en dat de ruim 245.000 inwo ners van Drente tot nu toe gemiddeld per inwoner pl.m. 20 cent aan Winter hulp hebben geofferd. Dit resultaat is goed, maar het kan nog veel beter. BEGRAFENIS H. R. G. DE LA PARRA Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer H. R. G. de la Parra, controleerend arts van den Raad van Arbeid te Rotterdam. Aanwezig waren de heeren S. J. Pos. dr. P. N. Degens, dr. H. C. Gomperts, oud-inspecteur van den dienst van volks gezondheid in Ned.-Indië, M. J. Doppen- berg, oud-directeur H.B.S. in Ned.-Indië, L. W. Goslings, gep. kapt. O.I.L., mr. H. B. Wildt Meyboom, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht, A. Staal, dr. H. J. van Leersum en H. J. Hame- link, resp. administrateur, controleerend geneesheer en commissie bij den Raad van Arbeid te Rotterdam, dr. J. A. Veldr huysen en A. E. Kosman. Aan de groeve heeft een zoon, name» de familie bedankt voor de belangstelling TOKIO, 20 Februari. (D.N.B.) Uit Ba tavia wordt gemeld, dat gisteren een nieuw onderhoud heeft plaats gehad tus- schen den specialen Japanschen afgezant Joshizawa en den chef van de Nederl-In- dische handelsafdeeling mr. van Hoogstra ten. De wederzijdsche voorstellen voor de handelsbetrekkingen zijn vriendschappe lijk besproken. Vrijdag zal een soortge lijke bespreking worden gehouden. In een officieel communiqué wordt de nadruk ge legd op de .vriendschappelijke atmosfeer”. POSTZEGELVEILING. De heer J. K. Rietdijk, auctionaris, zal van Woensdag 5 Maart a.s. tot en met Dinsdag 11 Maart in café-restaurant Riche een postzegelveiling houden. JAARVERGADERING VAN DE VEREEN. „DE AMBACHTSSCHOOL TE S-GRAVENHAGE". Onder leiding van den voorzitter, jhr. H. J. Repelaer van Driel, hield de vereen. „De Ambachtsschool te ’s-Gravenhage“ dezer dagen haar jaarvergadering. Na opening herdacht de voorzitter het overlijden van het bestuurslid den heer ir. P. van Braam van Vloten, die 17 jaren lid van het bestuur is geweest. Voor het bestuur is dit heengaan een groot verlies. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Nadat het jaarverslag over 1940, onder dankzegging aan den secretaris, den heer ir. H. Veth, was goedgekeurd, werd dank gebracht aan den penningmeester, den heer H. Mennes, voor het door hem gehouden geldelijke beheer, onder verleening van décharge. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden mr. F. W. T. Furnée. E. H. Kramers en ir. H. Veth, die werden her kozen. Tot nieuwe leden van het bestuur werden benoemd de heeren ir. E. L. C. Schiff jr, en A. G. de Vries. De rekening en verantwoording over het jaar 1941 zal worden nagezien door de heeren H. J. Belinfante en ir. E. L. C. Schiff sr. Na de rondvraag, waarbQ eenige onderwijsaangelegenheden werden besproken sloot de voorzitter de vengarte- ring. Invoering in een aantal Nederlandsche steden In den naasten tijd en in elk geval vóór 1 Mei wordt in een aantal Neder landsche steden het onderzoek op trichi nen ingevoerd, dat wil zeggen dat in de bedoelde steden voortaan alle geslachte varkens niet slechts op de vleeschkwali- teit, maar ook op het voorkomen van trichinen gekeurd worden Hierdoor zul len ook in dit opzicht eventueele schade voor de menschelijke gezondheid worden voorkomen. Om de inrichtingen hiervoor te bestu- deeren en de bedrijfstechnische inschake ling van dezen dienst te leeren kennen, zal een aantal Nederlandsche directeuren van abattoirs in gezelschap van de direc tie van den staatsveeartsenijkundigen dienst een onderzoekingsreis naar Duitschland maken en verschillende abat toirs alsmede andere ter zake van belang zijnde inrichtingen bezoeken. Het wachtbataljon van het Duitsche luchtwapen zal morgen langs de volgen de route marcheeren Wassenaarscheweg, Koninginnegracht, Princessegracht, Hee- rengracht. Korte Poten, Plein, Lange Po ten, Kapelsbrug, Lange Poten, Plein, (om 1 uur voorbijmarsch langs het voormalige departement van Defensie), Korte Poten, Fluweelen Burgwal, Nieuwe Markt, Kal vermarkt, Groote Marktstraat, Wagen straat, Stationsweg, van Hogendorpstraat naar het Oranjeplein. CABARET-AVOND IN HET LUTHERSCH RUSTHUIS De chansonnière Elly Strabo heeft de zer dagen een non-stop-avond gegeven in het Luthersch Rusthuis. Laan van Nieuw Oost Indie 14, alhier. Haar liedjes hadden veel succes, terwijl de begeleiding in goe de handen was bij mej. van Hessen. Me vrouw ten Have maakte zich verdienste lijk met een declamatie. Aan het einde van den avond heeft de directrice van het Rusthuis met eenige hartelijke woor den bedankt, die vergezeld gingen van een welverdiende bloemenhulde. ZIJ DURFDEN NIET NAAR HUIS Twee Rotterdamsche meisjes, die in de Maasstad op een fabriek werkten, werden gistermorgen wegens herhaaldelijk te laat kom^n, op staanden voet ontslagen. Zij durfden niet naar huis en kwamen per trein naar den Haag. Na den geheelen dag door de stad te hebben gezworven, vervoegden zij zich gisteravond tegen 12 uur aan het bureau Rijswijkscheweg en I geh verzochten om onderdak. Dat werd haar |zonUcl u«aru». tpülyuoon-) Iverl®end vandaag is het tweetal op kan- textielproducten Woon? jjsport naar Rotterdam gesteld. Jpoupons stof we DIEFSTALLEN Van een onbeheerd, in de Cranestraat staand heerenrijwiel, is ten nadeele van een bewoner van de Genestetlaan, een hierop bevestigde drijfriem ontvreemd Uit een bij de brug aan de ’s-Graven- zandelaan gemeerde mosselenschuit, zijn den vorigen nacht, 100 kilo mosselen ge stolen. Door de politie werden aan- gehouden twee jeugdige kooplieden, die zonder daartoe vergunning te hebben met i liepen te venten. V(*£ ipons stof werden in beslaggenomen. De zeer groeiende taak van het „Haus der Mode in Wien”, bij de leiding van de Weensche mode en de verzorging van zijn geheele terrein en de daarbij toege nomen beteekenis van het modevak voor de Duitsche economie maken het zeer natuurlijk, dat het „Huis der mode in Weenen” zich door een groot aanbod van goederen op de Weensche Voorjaarsbeurs doet gelden, aldus werd ons op de dage- lijksche persconferentie medegedeeld. De tegelijkertijd steeds groeiende beteekenis van de Wiener Messe voor de exportpoli- tiek leidt, zooals vanzelf spreekt, er toe, dat deze deelneming voortdurend groote- ren vorm aanneemt. Weenen bezit in haar kwaliteit als stad der mode den schat van een kostbaar nationaal erfgoed en het is de taak en de roeping van het „Haus der Mode” dit in zijn volle uitwerking in de economische krachten van het Rijk in te schakelen en als een economisch wereld-bezit bij de ont plooiing van al zijn mogelijkheden te hel pen. Zoo zal het „Haus der Mode in Wien” ook op de aanstaande Voorjaarsbeurs (die 9 Maart aanvangt) weer in zijn eigen paviljoen de nieuwste en meest uitgelezen producten der mode en der mode-kunst- nijverheid den internationalen koopers ter keuze bieden en de nieuwste scheppingen op allerlei gebied, waarop de Weensche fabricage een wereldnaam bezit, in haar topprestaties tentoonstellen, zooals schoe nen, handschoenen, breiwerk, lederwaren en lederbewerkingskunst, siervederen, om maar eenige dingen van het vele te noe men. In het prachtige gebouw van het „Haus der Mode in Wien”, een der fraaiste barockgebouwen van Weenen, dat de geur van een ver in het verleden terugriekende cultuur ademt, in de zalen, waarin eens de feestelijkheden van het beroemde Weensche Congres plaats vonden en de sedertdien onveranderd bestaande mar- merzaal, waarvan eens de eerste uitvoe ring van Beethoven’s „Eroica”, onder de persoonlijke leiding van den meester zich voltrok, zullen ook dezen keer de, in het kader van de Weensche Voofjaarsbeurs georganiseerde mode-shows worden ge houden. Voor deze mode-shows zijn de nieuwste modellen voor het voorjaar en den zomer bestemd, practisch in het gebruik, maar tevens fraai; vele nieuwigheden, doch geen één dag durende modegrillen; aparte herscheppingen, maar geen in haar tegen deel omgeslggen verandering van de lijn der mode dat zijn de kenteekenen der komende mode. OUDERAVOND O. L. SCHOOL VILJOENSTRAA1 97 Dezer dagen werd door de o. 1. school Viljoenstraat 97 een ouderavond gehouden in het gymnastieklokaal van de school, welke door ruim 130 ouders bezocht werd. Welwillende medewerking werd ver leend door de heeren Faber en Grooten- dorst, resp. directeur en onder-directeur der Ambachtsschool aan den de La Reij- weg, en de band ,,The Rhytmics”. Het hoofd der school, de heer R. Schoe- maker, opende den avond met een harte lijk woord van welkom, in het bijzonder tot de heeren Spiesz en Mollen, gemeen teraadsleden. Hierna gaf de band al da delijk blijk van hun kunnen. Vervolgens was aan de orde de verkiezing van een lid voor de Oudercommissie in de vaca ture van den heer J. B. E. de Koster, die in verband met zijn werkzaaamheden heeft moeten bedanken in zijn plaats werd benoemd de heer Oberdorf. Het hoofd der school en de voorzitter der oudercommissie wenschten het gekozen lid geluk met zijn benoeming en bedank ten den heer de Koster voor alles wat hij voor de school en de O.C. gedaan heeft. In de pauze konden de ouders zich met het onderwijzend personeel verstaan, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Hierna gaf de heer J. Faber, geassisteerd door den heer Grootendorst, een causerie met lichtbeelden, getiteld „Vakoplei ding in den vorm van ambachtsonder- wijs’’, welke bij de ouders zeer in den maak viel. Aan het applaus was wel te merken, dat het gebodene op hoogen prijs werd gesteld. Het geheel was een zeer geanimeerde en geslaagde avond. POLITIE ROEPT GETUIGEN OP Op Zaterdag 8 dezer te 6 uur 45 n.m. had een aanrijding plaats op den hoek Hobbemastraat-Vaillantlaan. tusschen een voetganger en een wielrijder, waarbij eerstgenoemde lichamelijk letsel bekwam. Op Maandag j.l. des middags te onge veer 2 uur had op de Prinsegracht voor de Assendelftstraat, een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een 73-jarigen voetganger. De voetganger bekwam een beenbreuk en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Op Zaterdag 15 dezer, des voormiddags 8 uur 45 n.m., heeft op de Stadhouders- laan hoek Scheveningscheweg, een aan rijding plaats gehad tusschen een wiel rijder en een personenauto, tengevolge waarvan de wielrijder letsel bekwam. In verband met al deze ongevallen verzoekt de commissaris van politie van den justitieelen dienst C, dengenen, die ge tuige waren van deze aanrijdingen, zich voor het geven van inlichtingen te ver voegen aan zijn bureau Javastraat 18. Wat de twee eerstgenoemde aanrijdingen betreft, worden ook de onbekend geble ven wielrijders opgeroepen. LEZING OVER TOOROP IN DE 1E GEM. H.B.S. AAN DE 3DE v. d. BOSCHSTRAAT Zaterdagmiddag 15 Februari is voor de Schoolvereeniging „de Schalm” van de ie Gem. H.B.S. aan de 3e v. d. Bosch- straat, een lezing gehouden over Toorop door den heer Voskuyl, teekenleeraar aan die school. Spreker raadde alle leerlingen aan zich een kaart aan te schaffen, welke voor zeer geringen prijs te koop is en toegang verleent tot het Gemeente-Museum. Hier na werd een kort overzicht gegeven van het leven van Toorop, waarna werd over gegaan tot het vertoonen van lantaarn plaatjes van het werk van Toorop, welke welwillend in bruikleen waren afgestaan door dr. Knuttel, directeur van het Gem. Museum. Teneinde het zien der beelden zoo vruchtbaar mogelijk te maken en inzicht te krijgen in de voorkeur zijner leerlin gen, had spreker enkelen van hen uitge- noodigd, dat beeld uit te zoeken, dat zij zelf het mooist vonden en daar eens iets over te schrijven. Deze korte opstellen werden voorgelezen en het betreffende beeld geprojecteerd, waardoor bereikt werd, dat het kunstwerk vanuit de leer lingen benaderd en niet in voor hen vaak onbegrepen termen werd besproken. In die opstellen werden goede opmerkingen gemaakt, waaruit bleek, dat de afbeeldin gen goed bekeken waren. Kort en bondig was hun eigen meening er over neerge schreven. De leeraar krijgt hierdoor in zicht in het standpunt zijner leerlingen tegenover het beeld en kan daardoor voor komen, dat over de hoofden der leerlin gen wordt heengepraat. Alleen op die ma nier kan zoo’n lezing vruchtbaar zijn, om dat vanuit de leerlingen naar de kunst uitingen wordt toegewerkt; men kent dan de fond, waarop verder gewerkt kan worden. Eén en ander, en niet het minst de op stellen, welke van commentaar werden voorzien, werden door de aanwezigen, waaronder dr. Kroner, directeur der school en eenige leeraren en ouders, zeer gewaardeerd. x. Door de leerlingen te betrekken in het kijkproces wordt dit zien zeer intensief en doelmatig. Zij zien de dingen en uiten zich er over op eigen wijze. De heer Kroner dankte den spreker voor zijn levendige vaak humoristische, maar daarom niet minder leerzame le zing, de hoop uitsprekend, dat meerdere dergelijke middagen voor „de Schalm” zullen worden gehouden. Te ongeveer half zes werd de bijeenkomst door de vice-voorzitster gesloten. Een controleur van de Bijenkorf, kwam gistermiddag in de Assendelftstraat een hem onbekenden man tegen, die een leeren jas droeg, op den kraag waarvan de em-, blemen van de Bijenkorf waren aange bracht. De controleur volgde het heer schap en wees hem in de Laan aan een agent aan, die den man meenam naar het bureau Prinsestraat. Het bleek te zijn de 33-jarige loswerkman W. K., die ter zake van gepleegde diefstallen en vernie lingen. reeds verschillende veroordeelin- gen heeft gekregen. Tijdens zijn verhoor werd door een chauffeur van de Bijenkorf, aangifte ge daan van diefstal van zijn leeren jas uit de cabine van een auto, op het terrein van de firma aan de Korte Lombardstraat Deze jas bleek die te zijn, welke K. aan had. In 1938 was K. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd Vin drie jaar. wenschen wij te strijden, wijl wij ons ook nu gevoelenGermaansche boeren, die de knie voor niemand buigen dan voor den Allerhoogste en trouw zijn aan onzen eigen leider Mussert De heer Koster, als laatste woordvoer der, stelde met pijnlijke verwondering vast, dat een zoo groot deel van het volk zich geen rekenschap geeft van de groote dingen van dezen tijd en zich meer be kommert om een kopje thee minder of een bijsmaakje aan de koffie dan om de toekomst van Nederland. Wie zich boven deze pietluttigheden verheft kan reeds nu voer veel dankbaar zijn. De werkloosheid is grootendeels verdwenen, terwijl toch vroeger 20 tot 25 pCt. van onze volksge- nooten geen plaats vond op het bedrijfs leven en voor hongerloonen in de werk- verschaffingskampen werd gevoerd dan wel met een aalmoes als steuntrekker tevreden moest wezen. De boeren werden uitgemergeld, de middenstand verpauper de en de kleine zelfstandigen moesten den ouden dag met zorg tegemoet zien omdat er op geen enkele wijze voor hen ge zorgd werd. Voor een deel is dit alles nog net zoo omdat in den Haag de oude ambtelijke sfeer nog aanwezig is. Maar enkele hadden het best en dan ook heel best en die enkelen waren vaak volks vreemden. Het volk lag en ligt voor een groot deel gebogen onder het juk van het groot-kapitaal. Men denkt in deze dagen veel aan den enkelen braven Jood, dien men meent te kennen, maar men moest ook eens denken aan de Zwanenbergen, de Mannheimers, de Barmats en de Skla- reks en de manier, waarop deie ten koste der volken en hun werkers den vloek van het kapitaal uitbuitten. Spr. schetste de toestanden in onder scheiden takken van bedrijf, de verwor ding van den kleinen handel en den invloed van met den Nederlandschen koopmansgeest in strijd zijnde bedrijfs vormen als warenhuizen enz., die in de steden 35 pCt. van het volksinkomen tot zich trekken, maar waarvan menschen als prof, de Quaay en prof. Polak in dikke boeken zeggen, dat het zoo erg niet is. Er moet voor de kleine zelfstan digen op korten termijn veel gebeuren, liet oude stelsel had immer bezwaren, het nat.-socialisme kent die niet, zooals b.v blijkt uit het ingrijpen in het onder wijs. Weleer deed men net of de heiligste belangen van kerk en staat op het spel stonden met het volle salaris voor kloos terlingen, ‘erwijl jonge onderwijzers met akte maar zonder belooning werken mochten. Nu wordt er met een penne- streek een einde aan dat schandaal ge maakt en nu blijkt, dat welhaast ieder .gewoon mensch zegtnou, dat is maar een best ding. Bij alle narigheid van deze dagen ver heugde spr. zich over dit eene, dat ons volk na vijftien Mei aan zijn werk is gebleven, in tegenstelling met de Fran- schen en een deel der bewoners van België Deze houding getuigt van gezonde volkskracht en bewijst, dat de slapheid alleen was bij hen, die voor een groot deel naar Engeland verdwenen. Het volk, dat zich aldus houdt, is zijn plaats waard, maar het moet ook de werkelijkheid er kennen ten opzichte van de Duitsche be zetting en eerlijk toegeven, dat er niets gebeurd is van hetgeen men van „die barbaren” vreesde. Als bezetter kon ons 20 maal meer worden aangedaan dan het geval is en door deze houding laat het nationaalsocialistische Duitschland ons ervaren, dat het niet onze vijand maar nnw* vripnd wil y.iin Keukenzout van Boekelo, 13’/z et. p MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS Morgenmiddag om half drie wordt in het Museum voor het Onderwijs een rondgang onder geleide door de afdee- ling Reptielen gehouden met een inlei ding met lichtbeelden over „Amphibiën en Reptielen”. Zondag 23 Februari om half 3 is er een rondgang onder geleide door de Afdee- ling Prae-Historieinleiding met licht beelden over de eerste bewoners van Nederland. Deze rondgang is niet geschikt voor kinderen. Woensdag 26 Februari om half 3 wordt een rondgang onder geleide gehouden door de Afdeeling Vogels inleiding met lichtbeelden over „Alken en Zeekoetcn”. Tevens vertooning van een smalfilm over Vogels. Dienzelfden dag eveneens om half 3 wordt de Cultuurfilm „Langs den Nijl naar het hart van Afrika” vertoond. Gisteravond werd in de groote zaal van den Dierentuin alhier een bijeenkomst ge houden, waar het woord werd gevoerd door de heeren J. H. Scholte, leider van het Front van Nering en Ambacht, E. J. Ros kam Hzn., leider van het Nederlandsch Agrarisch Front en W. O. A. Koster, leider van den Raad voor Volkshuishouding. De heer Scholte betoogde, dat in de klassemaatschappij van het verleden de z.g. middenstand, de menschen van nering en ambacht, in den hoek gedrongen wer den, doordat zij in de politiek den naam hadden van maar meeloopers te zijn. Dat zij niettemin hun plaats ten volle waard zijn, hebben zij bewezen door de wijze, waarop zij den strijd tegen grootkapitaal, coöperatie en andere vormen van concur rentie wisten vol te houden. Betere vak kennis en ware ondernemingsgeest maken nu eenmaal van dezen middenstand een naam, welke moet vervallen nu niet meer in klassen en standen wordt gedacht den noodzakelijken schakel tusschen voort brenger en verbruiker en de ruggegraat der volksgemeenschap. Van hoedanige beteekenis deze volks groep is, bewijzen cijfers van 1930, die aan geven, dat er toen in ons land 380.000 kleine bedrijven van nering en ambacht waren, waarin rond 800.000 menschen werk vonden. In grootbedrijven werkten even eens 800.000 menschen, doch hier verdeeld over slechts 3200 ondernemingen. Van hoe geringe beteekenis de standsorganisaties zijn wordt duidelijk als men weet, dat de Algemeene Middenstandsbond 15.000, de R.K. Middenstandsbond 30.000 en de Prot. Chr. Middenstandsbond 8000 leden telt. Met recht mag gesproken worden van dwergorganisaties, die geenszins de nering en het ambacht in hun geheel vertegen woordigen. Spr. hekelde den Joodschen invloed in de bonden, waaraan hij toeschreef, dat destijds in een prae-advies voor den Ned. Middenstandsbond de N.V. de meest ge- eigende rechtsvorm voor het middenstands- bedrijf werd genoemd, zonder dat iemand daartegen opkwam. Waar deze vorm de persoonlijke verantwoordelijkheid miskent en ondermijnt, wijzen nat. socialisten hem af, met uitzondering van groote onderne mingen, die zeer veel kapitaal behoeven. Het front voor nering en ambacht zal de eenheid verwezenlijken en aan het kleine bedrijfsleven de plaats geven, welke daar aan toekomt. De heer Roskam Besprak als oorzaak van zooveel verwording en verwarring in ons volksleven de vervreemding van het in de volksziel levende rechtsgevoel. Het Neder landsch Agrarisch Front heeft tot opdracht de voedselvoorziening van ons volk te ver zekeren, maar daarnaast strijdt het voor het herstel van de in bloed en bodem ge wortelde begrippen van eer en trouw en recht, zooals die bij den boer op zijn erf en zeevaarder op zijn schip nog gevonden worden. Of de nieuwe orde ons volk geluk zal brengen, hangt daarvan af, of het terugkeeren wil naar de natuurlijke orde der dingen, geordend in volkseigen levens kringen. Gebeurt dat niet, dan zal de nieuwe orde een dictatuur van den staat moeten zijn, hetgeen niet minder is dan de overheersching van den Joodschen wereld geest, die ons het ware geluk en de ware levensblijdschap ontnomen heeft en het besef deed verloren gaan, dat geen nieuw leven zonder bloed en tranen wordt ge boren. De twee machten goed en kwaad, staan thans weder tegenover elkaar in nationaal-socialisme en kapitalisme en het is de schande der kerk, dat zij, zooals in de Mei-dagen en daarna het duidelijkst aan den dag trad, den kant van het kapi- ta’isme heeft gekozen. De mannen van het oude regiem spreken thans in ons land over nat.-soc. bedrijfsorganisatie, doelbewuste landbouwpolitiek en geleide economie en marktordening, alles net als in het nat.-socialisme maar zonder de nationaal-socialisten, dat wil zeggen zon der den rechten geest. Deze al dan niet verhulde volksvreem de machten leggen een druk op dit volk en slaan het in een ban, welken wij moe ten verbreken. Wij zullen dat doen zon der hielenlikkerij bij de Duitsche over heid, waaraan anderen, die „doen alsof’ zich schuldig maken. Als fiere, vrije man nen, eigen meester op eigen grond, zoo In den nacht van Zondag op Maandag j.l. zagen de agenten Kamstra en van Leeuwen van het bureau Rijswijksche weg, op hun surveillance door de Plet- terijstraat, dat drie mannen zich op een portiektrap verdekt hadden opgesteld. Gezien het late uur en hun verdachte gedragingen, werd het drietal meege nomen naar het bureau Rijswijkscheweg. Het bleken te zijn de 27-jarige chauf feur Ch. F. v. d. B. uit Leidschendam, diens 28-jarige broer E. F. J. v. d. B„ van beroep koopman en de 18-jarige bakkersknecht A. V. De gebroeders v. d. B. zijn beruchte inbrekers, die reeds diverse vrijheids straffen hebben moeten ondergaaneen van hen heeft enkele jaren geleden tij dens zijn aanhouding te Leeuwarden, op een agent van politie geschoten en moest deswege geruimen tijd in de cel doorbrengen. Alle drie waren zij bij hun arrestatie in het bezit van een uit gebreide collectie inbrekerswerktuigen. V. had nog getracht zich van een breek ijzer en een beitel te ontdoen, welkë poging aan het waakzame oog van de agenten niet was ontgaan. Zij bekenden aan de inmiddels ge waarschuwde rechercheurs van den Cen- tralen Opsporingsdienst, het plan te hebben gehad in te breken in de pak huizen van de firma Paul Kaiser en Douwe Egberts, welke in de Pletterij- straat zijn gevestigd. Zij waren een muur overgeklommen, hadden een deur ge forceerd, doch vergisten zich in het pand en kwamen terecht in het pakhuis van Electrolux. Het meenemen van stof zuigers achtten de drie echter te riskant. Daarom gingen zij terug, om te pogen het pand van Douwe Egberts, waar koloniale waren liggen opgeslagen, bin nen te dringen. Hun pogingen om een deur open te breken, faalden, waarop zij de portiektrap zijn opgekropen, om via de bovenwoning toch in het pakhuis te kunnen komen. Hier nu verrasten de agenten hen. De bakkersknecht had de gebroeders V. even te voren in een café in de binnenstad ontmoet, die hem tot deel neming aan de inbraak wisten over te halen. Alle drie zijn zij ter beschikking van de justitie gesteld. ging uit te spreken, dat Nederland den weg naar het nationaal-socialisme onder leiding van Mussert zal weten te vinden. Met het zingen van „Alle man van Neerlands stam” werd de bijeenkomst besloten. onze vriend wil zijn. Men vergelijke hiermee, wat in Brabant en Limburg in enkele dagen door de Fransche en Britsche „vrienden” werd aangericht en wat weleer de Fransche bezettingen hier deden. Wilde men dit eerlijk zien dan zou menig woord van haat verkeeren in een woord van erken telijkheid voor het feit, dat Hitler ons wil zien worden een sterk en vrij Ger- maansch volk, vrij van volksvreemde geldmachten vooral. Ten bewijze van den verheugenden gang van zaken, de omstandigheden in aanmerking genomen, deelde spr. mee, dat een onderzoek in 9583 bedrijven in ons land aantoonde dat in het tweede halfjaar vaq 1940 inplaats van de geraam de 22| millioen ruim 30 millioen gulden vertoond werd, terwijl het totale hoogere loonsbedrag op ongeveer 25 pCt. is te stellen. Ten deele komt dit door loons- verhoogingen, maar overwegend doordat er meer werk werd gedaan en b.v. een einde is gemaakt aan het halve dagen of halve weken werken. Spr. wees op de goede zorgen voor de naar Duitschland gaande arbeiders, waar er velen worden afgekeurd, die men hier zonder te letten op hun gezondheidstoe stand naar de werkkampen stuurde en hij besprak voorts de regeling voor den ar beid van 10.000 Nederlanders in Frank rijk. Voor hen is, onder invloed van nationaal socialisten een ziekteverzeke ring mogelijk gemaakt, die uitkeeringen van 28 per week toelaat. Naar spr. van den heer Woudenberg vernam, gaat Za terdag een groep van Vreugde en Arbeid op reis om voor deze volksgenooten in den vreemde uitvoeringen van eigen kunst voor te bereiden. Wil in dezen geest voortgegaan worden dan moet de invloed van het kapitalisme gebroken worden, dan zullen de stands begrippen moeten verdwijnen en zal het volk zélf zich vrij moeten maken van al wat de eer van den arbeid in den weg staat en wat de volksgemeenschap ver scheurt en verzwakt. De heer Koster besloot met de overtui- S o* J>

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9