HAAGSCHE COURANT DE MAASTUNNEL BINNENLAND Zaterdag 22 Februari 1941. IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS „BLOEMEN EN BEELDEN” VIERDE BLAD DE LAAKKAPEL KIEZERSLIJST 1941-1942 OFFICIEELE OPENING OP 9 APRIL GEMEENTELIJKE REINIGINGS DIENST Ir. Mussert bezoekt Limburg Tentoonstelling van 500.000 bloeiende bollen in het Zuiderpark Rechter en Linker Oever reiken elkaar de hand. Teeltregeling voor de pluimvee houderij in 1941 Controle op het houden van postduiven No. 17808 OOM KOOS. heel lande aanwinsten VOLKSUNIVERSITEIT. Overgedragen aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente ge gedeelten van de film „Een S.O.S. voor het dier” worden vertoond. Vervangingsbrandstof voor voertuigen In zijn vergadering van 23 September 1940 heeft de Raad een bedrag van 57.250 beschikbaar gesteld voor de in richting van 53 auto’s van den Reinigings dienst voor tractie met gecomprimeerd gas, inclusief twee compressoren. Thfns is het noodzakelijk, ook het overige mate rieel van dien dienst voor gas-tractie in te richten. Hiervoor wordt globaal alsnog een bedrag van 42.500 geraamd. Spoeds halve hebben B. en W. den directeur reeds gemachtigd de noodige maatregelen te nemen. B en W. stellen den Raad voor de bovenbedoelde machtiging goed te keu ren en het genoemde bedrag beschikbaar te stellen Naar wij vernemen heeft de wijkver- eeniging „Nieuwe Kerk” der Ned. Herv. gemeente de door haar gestichte Laak kapel met daarin aanwezige haar toebe- hoorende onroerende goederen in vollen omvang bij notarieele acte overgedragen aan de kerkvoogdij van bovengenoemde gemeente zulks op nader omschreven voorwaarden. De Laakkapel is indertijd gebouwd op krachtig initiatief van dr. E. J. W. Post humus Meyes, toen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente en thans emeritus, die op huisbezoek op een goeden dag in Nov. 1922 van een huismoeder aan den Trek- weg 1 ontving met het dringend ver zoek spoedig tot kerkstichting in het Laakkwartier te willen overgaan. Dank zij een groote stroom van gaven kon de kapel, welke 800 zitplaatsen telt, reeds 16 Dec. 1924 in gebruik genomen worden. Het gebouw kostte 102.000. In twee jaar tijds werd 52.000 aan giften ont vangen en van de geleende resteerende 50.000 is sindsdien reeds 33.000 afge lost. B. en W. maken bekend, dat zij heden hebben vastgesteld de kiezerslijst 1941 1942, welke lijst van 24 Februari a.s. tot en met 17 Maart a.s. ter Gemeentesecre tarie, afdeeling „Bevolking, Verkiezingen en Burgerlijke Stand” (bureau Verkie zingen, Goudenregenstraat 36), voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en stem- districtsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar is. Tot en met 10 Maart 1941 is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbe tering van deze lijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het bureau is geopend op werkdagen van 8.45 v.m.2 uur nam., Zaterdags van 8.4512 uur. de Smit’s danspaar Opening openluchttheater Ook ligt het in het voornemen de of- ficieele opening van het openluchtthea ter in het Zuiderpark, welke verleden jaar moest worden uitgesteld, thans aan de tentoonstelling te verbinden. Tus- schen half April en eind Mei zal het theater verscheidene malen bespeeld worden. OmtFént uitvoeringen van mu ziek, zang en ballet, over het geven van tooneelvertooningen en turndemonstra- ties zijn besprekingen gaande. De officieele opening van de tentoon stelling zal op 9 April geschieden. Om trent de plannen, welke reeds in een ge vorderd stadium van voorbereiding ver- keeren, zullen spoedig nadere mededee- lingen worden gedaan. De leider der N.S.B. ir. Mussert, is Donderdag middag voor een driedaagsch bezoek in Limburg aangekomen. Des avonds waren te Heerlen in den Stadsschouwburg en in den Hollandia-bioscoop openbare vergaderingen belegd, welke door meer dan duizend personen werden bijgewoond en waar om beurten ir, Mussert en graaf d’Ansem- bourg het woord voerden. Ir. Mussert deelde in zijn rede mede, sprekend over de terreur tegen de N.S.B. in de oorlogsdagen, dat van de vier duizend aanklachten, welke zijn ingediend, ruim vijfhonderd van de belangrijkste binnenkort zullen worden berecht. Beeldhouwwerken de bloemententoonstel- een aantal GROSSIERS IN LEDERWAREN In een dezer dagen gehouden vergadering van grossiers in lederwaren is opgericht de Neder- landsche vereeniging van grossiers in leder waren. Het bestuur is samengesteld uit de vol gende heerenD. J. de Jong, voorzitter, A. Lan- gendam, vice-voorzitter, H. Kalse, eerste secre taris. B. Menko, penningmeester. ONTSPANNINGSAVOND VOOR GEWONDE NEOERLANDSCHE MILITAIREN Naar wij vernemen, zal de N.V. Assu rantie Maatschappij „de Nederlanden van 1845” alhier, evenals de vorige maand den gewonden militairen in het militaire hos pitaal alhier, een ontspanningsavond aan bieden en wel op Dinsdag 25 dezer. Dank zij een extra-gift van de directie was het organiseerend comité in staat een zeer aantrekkelijk cabaretprogramma sa men te stellen, Verschillende bekende ar- tisterf zullen hun medewerking verleenen. Op het programma prijken de namen van Koos Koen, The Manihiki’s Hawaiian Band onder leiding van Guerro Manos, mr. Ora- di, imitator en Jantje Koek, het twaalfja rig accordeonwonder, zoodat succes bij voorbaat verzekerd is. Op Dinsdagmiddag 25 Februari, half drie, heeft in Pulchri Studio, Lange Voor hout 15, een voordracht met filmvertoo- ning plaats door jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris v. d. Kamer van Koophandel te Haarlem, over het onderwerp: „Een Zeppelinreis naar Brazilië”. Rex, Willy Chanson jr., en Jerry deelden volkomen in het verdiend plaus. Op uitstekende wijze begeleidde Gerrit van Wezel de verschillende zang nummers. stelling kan erop rekenen, dat voilé Zuiderpark ook allerlaatste jaren te bewonderen zijn. Commissie van voorbereiding Het gemeentebestuur wil deze bijzon dere gebeurtenis ten volle tot zijn recht doen komen en heeft daarom een com missie in het leven geroepen, om, onder leidink van den wethouder ir. L. J. M. Feber, de tentoonstelling „Bloemen en Beelden” voor te bereiden. In deze com missie zijn, behalve de directeuren der bij de uitvoering betrokken diensten, ook vertegenwoordigers der Vereeniging voor Vreeemdelingenverkeer en van het Centraal Bloembollencomité opgenomen. Zij heeft propagandaplannen in voorbe reiding, welke zoowel de tentoonstelling in engeren zin als het geheele Zuider park betreffen, een park, dat met zijn oppervlakte van honderd H.A. en den rijkdom zijner beplanting, zijns gelijke onder de stadsparken in Nederland niet vindt. half millioen bollen cadeau gekregen. Een vorstelijk geschenk, haar aangebo den door het Centraal Bloembollencomi té te Haarlem, dat de beschikking had over deze partij, welke door de Sier- teeltcentrale was gekocht. Het gemeen tebestuur heeft het aanbod gaarne en dankbaar aanvaard en de directie van den Plantsoendienst heeft uit de vele parken, waaraan Den Haag rijk is, het Zuiderpark gekozen om er de 500.000 bollen uit te zetten. Dat wordt, als straks, van half April tot eind Mei, de bloemen bloeien, een echt Nederland- sche tentoonstelling. De bollen zijn goed door den winter gekomen, de tulpen en hyacinten beloven een rijken bloei en zelfs de narcissen, welke het meest kwetsbaar zijn, hebben, zoover gecon stateerd kon worden, geen schade onder vonden van vorst en natheid. Als het voorjaar nu zoetjesaan wil komen, zal de bloementuin voorspoedig ontluiken. Deze kleurenpracht valt samen met den voorjaarsbloei van het park, waarvan ieder jaar nog veel te weinig menschen genieten. De sierheesters, uit schier alle streken der aarde bijeengebracht, zullen hun rose en blauwe en witte, hun roode en gele bloesems dragen, boomen en struiken staan te pronken in prille lente- kleuren, in vele tinten groen en bruin; en in deze weelde zullen eerst de nar cissen, dan de hyacinten, dan de tulpen ontluiken. Met deze drie namen: narcissen, hya cinten, tulpen is eigenlijk veel te weinig gezegd. Want er zijn zoovele varianten, er is zooveel verscheidenheid in vorm, kleur, grootte, dat men er niet op uit gekeken raakt. Er zijn er, welke met hun machtige kelken op hooge forsche stengels de lelies op zij streven, er zijn er ook, welke tusschen rotsplantjes hun sierlijke spitse bloempjes, niet grooter dan anemonen, verschuilen. Tusschen deze uitersten liggen ontel bare soorten en ieder jaar komen er nieuwe bij. De bezoeker van de tentoon- in het van de zullen HIEUW PROGRAMMA IN „DANCING TABARIS” In het nieuwe programma van „Dan cing Tabaris”, waar het orkest van Tom van der Stap de dansmuziek verzorgt treden thans op de Smit’s accordeon- virtuozen en het danspaar Pepita en Boris. De twee Smit’s hebben vooral succes in hun muzikale show, waarbij zij op het accordeon, het vertrek, de reis en aan komst van een sneltrein imiteeren. Het blijft echter niet bij show, in de orkest- pauze spelen zij ook de dansmuziek, het geen bij tango-liefhebbers zeer in den smaak valt. Een knap danspaar vormt Pepita en Boris, die een temperamentsvolle origi- neele zigeunerdans op het parket brengen, waarvoor hen een klaterend applaus ten deel viel. Ook met een Passo-doble en een Tango Argentine oogstte dit uitstekende danspaar, de waardeering, welke hen toe kwam. De band speelde o.m. met veel succes een nieuwen fox-trot „Mijn ideaal” van den Hollandschen componist Jack Davis. MIE EN KO IN CASINO In Casino Theater wordt deze week op gevoerd „De 100.000” een vermakelijke ge schiedenis van eenvoudige lieden, die de honderdduizend winnen en zich nu ver plicht achten, voornaam te doen om uit eindelijk tot het besef te komen, dat hier in het ware levensgeluk niet ligt Willy Chanson en Johny Toering als Mie en Ko blijken nog steeds de gunst van het pu bliek te genieten. Marie Schafstad. Willy Rex. Willy Chanson jr., en Jerry Kitz ap- A AN VULLINGSSU B8IDIE 1938 CHR. HUISHOUDSCHOOL Bij Raadsbesluit van 29 November 1937 (behandeling gemeentebegrooting 1938) Is aan de Vereeniging tot oprichting en In standhouding van Chr. nijverheidsscholen voor jongens en meisjes voor ’s-Graven- hage en omstreken, alhier, ingevolge de bepalingen der Nijverheidsonderwijswet, ten behoeve van de exploitatie barer Chr. Huishoudschool, voor 1938 een sub sidie verleend van ten hoogste 16.955,68 Uit de door den wnd. secretaris-generaal van het voormalige departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in 1940 goedgekeurde rekening en verant* woording der school over 1938 blijkt, dat de Vereeniging voor dat jaar in aanmer king behoort te komen voor een gemeen telijk subsidie van 30 pCt. van 57.320,03 117.196,01 of 240,33 meer dan het haar in uitzicht gestelde bedrag. Op grond van een en ander stellen B en W. den Raad voor, aan de Vereeniging voor 1938 een aanvullingssubsidie toe te kennen van ƒ240,33. INGEBRUIKNEMING OPEN LUCHTTHEATER Het is misschien niet zoo vreemd, dat de Nederlander niet over bloembollen kan hooren spreken, zonder aan de bollenvelden van Noord- en Zuid- Holland te denken. De strook geestgrond achter het Hollandsche duin is vanouds de wereldbekende kweekplaats van tul pen, narcissen, hyacinten, crocussen en wat er meer uit bollen opgroeit. Uit Ne derland worden in normale tijden tien tallen millioenen bollen naar vele landen der aarde verzonden. Naar Nederland kwamen van heinde en ver de vreemde lingen ieder jaar in den lentetijd als de akkers gloeiden in een rijkdom van felle kleuren. En welke Nederlander is niet tenminste éénmaal in zijn leven „naar de bollen” geweest. Hoe verklaarbaar de belangstelling voor de bollenvelden dus moge zijn, dit neemt niet weg, dat het bollenveld een akker is, meer niet. Een mooie, kleu rige akker, de overweldigende belang stelling, welke hij geniet, ten volle Waard, maar een akker. Evenmin als de rogge en de aardappel bestemd zijn om te velde te staan, evenmin is het recht hoekige stuk grond, waarop zij ge kweekt worden, de plek, waar de bloe men hun bestemming vinden. Tulpen, hyacinten, narcissen worden gekweekt om het park, den tuin, het landschap te versieren, om in groepen en randen te prijken, zorgvuldig gerangschikt in schoone tintenmengeling, temidden van andere gewassen, tegen den achtergrond Van heesters en boomen. Daar komen hun vormenrijkdom en de schoonheid hunner kleuren tot hun grootste waarde. In het najaar van 1940 heeft, zooflls bekend, de gemeente s-Gravenhage een Waarom hebben ze dat nu niet eerder verteld, zei Jodocus, toen hij las, dat de jongelui van de Academie voor Beeldende Kunsten de verduis teringsgordijnen van hun clubhuis op passende wijze hebben versierd met teekeningen. Hij vond het een reuzen-idee en mopperde maar, dat het te laat bekend was geworden. Dat zwarte gor dijn in jouw keuken, Wies, zou een ideaal ding zijn geweest voor huis-kunst. We hadden er al de vreugden en al het leed van de keuken op uit kunnen beelden. Je zou eens zien hoe aar dig dat was. In z’n enthousiasme zou hij in staat geweest zijn om dien zelfden avond nog het gordijn af te nemen en de eerste proeven van familie-onthullingen ten beste te geven, in dien wij hem er niet van hadden teruggehouden. Hél zal echter wel uitstel van executie zijn, want sindsdien is hij thuis gekomen met penseelen en witte verven, zoodat ik het ergste vrees. Wie weet (als de verduistering niet meer noodig is) wat voor uitingen van verduisteringsgordijnen kunst er ons dan nog getoond worden. Een dankbaar onderwerp zou ook de ochtend gymnastiek zijn. Bij ons thuis wordt deze thans naarstig door Wies beoefend. Zij stond er aan vankelijk wat afwijzend tegenover, omdat het uur haar niet beviel, doch daar is zij overheen gestapt. Hoewel Jodocus en ik eenige malen verzocht hebben om als toeschouwer aanwezig te mogen zijn, werd ons dat niet toegestaan. In alle stilte van den vroegen morgen wordt de huiskamer als gymnastiekzaal gebruikt en als ik beneden kom, blaakt mijn lieve nicht nog van alle energie, welke zij heeft moeten opbrengen om de oefeningen naar behooren uit te voeren. Ik hoop van harte voor haar, dat de begeerde slanke lijn er door gediend zal worden. Zij zelve is daarvan volkomen overtuigd en dat houdt de animo er in. Ik vergeet zelfs 's morgens oom, vertelde ze me, om te kijken wat voor weer het is. Ik spring bovendien zoo gemakkelijk en luch tig over de plassen en de sneeuwpap, dat alleen daarvoor de oefeningen zeer practisch zijn. De grenzenlooze optimisten, die na de voor laatste wintersche verschijnselen al dunnere jas sen hadden aangetrokken, zijn leelijk op de koffie gekomen. Alweer kregen we sneeuw en hagel en al waren de gevolgen niet zoo erg, toch kregen we er in alle beteekenissen een koude douche door. Dit wintertje zal ons weer heugen. We zullen later spreken van ’41, toen er maar geen eind aan scheen te komen. Dat is een goed ding van mijnheer Damme, oordeelde Wies, om onze postzegelautomaten van lichtgevende platen te voorzien. Het is mij al een paar keer overkomen, dat ik bij den auto maat staande, door de duisternis geen kans zag om mijn dubbeltje kwijt te raken en toen ik er tenslotte in geslaagd was kon ik niet zien, welke van de twee zegels den opdruk van zeven en een halven cent had. Vandaar, dat ik het een reuze uitvinding noem. Ja, mengde Jodocus er zich in, wij Nederlanders zijn vindingrijk. Heb ik deze week niet gelezen van de vijftigduizendste oc trooiaanvraag Er zijn dus in den loop der jaren heel wat uitvindingen gedaan, al zijn die 50.000 niet allen op naam van Nederlanders te stellen. En dat terwijl er nog zooveel uit te vinden zou zijn. Ik ben maar bljj, dat ik me tenminste voor uitvindingen het hoofd niet meer behoef te breken. Trouwens, ik heb buitendien genoeg vraagstukken op te lossen. Met verbazing en ontzag hebben we deze week ook gelezen over de massa's werk, welke er ver zet worden door het bureau van den kaarten- milliardair en zijn helpsters en helpers. We zijn er stil van geworden en voor onze bonnen, waar we toch al ontzag voor hadden, is de waardeering nog meer gestegen.-. Ik bekijk die bonnetjes van nu af aan weer met andere oogen dan ik tot op heden gedaan heb en ik meen, dat het voor deel van een dergelijk verhaal daarin gelegen is, dat alle burgers voortaan zullen begrijpen hoe veel arbeid er geleverd moet worden voordat ieder Nederlander het hem toekomende getal bonnen heeft ontvangen. Door de Ged. Staten is het uitbreidingsplan Mariahoeve niet goedgekeurd en daarmee zal het in de practijk ook wel van de baan zijn. Het is bovendien de vraag of onze gemeentelijke porte- monnaie thans een dusdanige aderlating zou ge- doogen. Ik weet niet precies meer, welke sommen er mee gemoeid waren, doch zeer belangrijk waren ze wel, dat weet ik me nog goed te her inneren. Enfin, voorloopig zullen ze niet tot uit voering komen. Naar het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd ons mededeelt, ruimt onder normale omstandigheden iedere pluimveehouder in het najaar een aantal kippen op, om deze te vervangen door jonge hennen, welke in het voor jaar van datzelfde jaar zijn geboren. De kippen, welke in het najaar als slachtdieren van de hand worden gedaan, zijn hoofdzakelijk overjarige hennen, die meer dan een leg-periode achter den rug hebben. Als gevolg van de inkrimping, welke de pluimveestapel in het najaar van 1940 heeft moe ten ondergaan, zijn op de meeste pluimvee- bedrijven alle één- en overjarige hennen ver wijderd. Hierdoor bestaat de pluimveestapel, welke thans nog aanwezig is, vrijwel geheel uit jonge hennen broed 1940. Met uitzondering van de fok- en vermeerderingsbedrijven, voor welke in het algemeen is voorgeschreven, dat een deel van den stapel uit overjarige dieren moet be staan, zullen er derhalve op de gewone plulmvee- bedrijven dit jaar bijna geen overjarige hennen aanwezig zijn. Vernieuwing van den pluimvee stapel, althans op de gewone pluimveebedrijven, is daarom dit jaar niet direct noodzakelijk te achten. In verband hiermede en gelet op de omstandig heid, dat althans op het oogenblik, nog niet met zekerheid kan worden beoordeeld, hoe de veevoeder positie in ons land het aanstaande najaar en in 1942 zal zijn, is besloten, dat er dit jaar, ten behoeve van de gewone pluimvee bedrijven, niet zal worden gebroed. Zooals reeds boven is opgemerkt, bestaat de pluimveestapel op de fok- en vermeerderings bedrijven voor een deel wel uit overjarige die ren, zoodat vernieuwing van den stapel op deze bedrijven wenschelijk is. Waar bovendien de basis voor een verbetering van den pluimvee stapel bij de fok- en vermeerderingsbedrijven ligt en het wenschelijk moet worden geacht, dat deze bedrijven ook in de gegeven omstan digheden de door hen opgenomen taak zoo goed mogetijk blijven vervullen, is bepaald, dat fok- bedrijven en houders van vermeerderingsbe drijven dit voorjaar een aantal kuikens zullen mogen betrekken en in voorraad hebben. Dit aantal bedraagt zoowel voor fok- als ver meerderingsbedrijven, voorzoover vrouwelijke kippenkuikens betreft, 60 pCt. van het toege- stane aantal kippen en voorzoover vrouwelijke eendenkuikens betreft 80 pCt. van het toegestane aantal eenden. 'V5t bovenstaande blijkt, dat er dit voorjaar alleen op de fokbedrijven zal mogen worden ge broed. Het broedseizoen vangt aan op 24 Fe bruari 1941 en eindigt met ingang van 27 April 1941. Algemeen is voorgeschreven, dat de fok kers aan houders van vermeerderingsbedrijven slechts vrouwelijke kuikens zullen mogen afleveren. De administratie van het nationaal verbond van Nederlandsche postduivenhouders, Amsteldijk 44, Amsterdam, telefoon 91776 en 91884, maakt in verband met de waarschuwing van den secre taris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken, inhoudende dat van 21 Fe bruari af iedere houder van postduiven in het bezit moet zijn van een geregistreerde hoklijst en een lidmaatschapskaart, bekend, dat de post duivenhouders, die aan hun verplichtingen heb. ben voldaan, het lidmaatschapsbewijs bij hun vereenigingssecretaris in ontvangst kunnen nemen. VOORBEREIDING WETTELIJKE REGELING DIERENBESCHERMING In verband met de voorbereiding eener wettelijke regeling der dieren bescherming, welke door het departe ment van Sociale Zaken is ter hand ge nomen en waarvan de uitvoering is op gedragen aan den veterinair-hoofdin- specteur van de Volksgezondheid tevens directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, heeft de Nederlandsche vereeni ging tot Bescherming van Dieren de verschillende bij de centrale contact commissie aangesloten vereenigingen op dierenbeschermend gebied, het hoofd bestuur, verschillende commissies voor bepaalde onderdeelen van het dierenbe- schermingsgebied, de afdeelingen der Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren en de veterinaire auto riteiten uitgenoodigd tot een bijeenkomst, welke gehouden zal worden op Zaterdag 1 Maart, half drie, in Pulchri-Studio al hier. De gevolmachtigde voor veterinaire aangelegenheden van den Riikscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, Oberregierungsrat dr. Pschorr, heeft zich bereid verklaard in deze bij eenkomst een voordracht te houden over hetgeen in Duitschland, waar op het ge bied der dierenbescherming reeds veel baanbrekend werk is geschied, in de laatste jaren is tot stand gekomen en hoe de organisatie daar te lande in Rijksverband werkzaam is. In deze bijeenkomst zullen tevens eeni ge gedeelten van de film „Een S.O.S. Bovendien zal ling verrijkt worden met beeldhouwwerken, welke op verschillen de, gunstig gekozen punten, tusschen bloemen en heesters zullen worden op gesteld. Van 25 30 kunstenaars worden tezamen tusschen veertig en vijftig beel den verwacht. Of dan ook reeds een der groote bronzen beelden, welke mevr. FranzenHeslenfeld voor den monumen- talen ingang van het park maakt, ge plaatst zal kunnen worden, is nog niet zeker.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13