iBismaRêx noodig men BINNENLAND OUD GOUD IS NOODIG om weer NIEUWE ARTIKELEN te maken HET RINGENHUIS betaalt U daar voor ’n zeer hooge prijs. Vertrouwd adresPrinsestraat 86 1 Welken distributiebon heeft Economisch Front opgericht 10 08 07 11 09 van 13 14 12 05 15 01 117 05 03 5 05 02 Bestellingen in het buitenland 02 15 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI Nederland zorgt voor zijn arbeiders in Duitschland Eenige actueele onderwijs vraagstukken 02 06 9 E 25 et. ^■redenen waarom BISMA-REX B maagpoeder goed en snel werkte^?» HAAGSCHE COURANT Maandag 24 Febr. 1941 2e.bl,pag. 2 - - r Vrijstelling van leges Radiorede professor dr. J. van Dam RECLAMES. Hoeveelheid BON ARTIKELEN Lichamelijke opvoeding 2 Febr. t/m 16 Maart 17 Febr. t/m 16 Maart 24 Febr. t/m 20 April 100 gram Rede van ir. W. L. Z. van der Vegte 250 gram 24 Febr. t/m 20 April Meer boeken gewenscht 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart 100 gram 200 gram KAAS één ei EIEREN één ei EIEREN 500 gram PEULVRUCHTEN 24 Febr. t/m 30 Maart 1 Febr. t/m 28 Febr. zeggen 1 Jan. t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram □e positie van het Nederlandsch als boven BLOEMKAART. 24 Febr. t/m 23 Maart BOTER- OF VETKAART. durend onder toezicht van hooger heer VLEESCHKAART. 100 gram □e spellingkwestie en 75 gram dat 100 gram □e Staat en het onderwijs HONDEN. EN KATTENBROOD. 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 ons. N.B. 1 pond; 100 gram 1000 gram 1 kilogram; 500 gram i Lei- g as die OVERHEIDS- □EELNEMING VAN INSTANTIES AAN DE VOORJAARS- BEURS TE UTRECHT. vaan- Bij vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeidsdienst Men vergewisse zich van de vergunning van het Nederlandsch Clearinginstituut 2 liter 2 liter 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 31 Maart EXTRA WINTERUITKEERING AAN VLUCHTELINGEN PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting groep H had. het SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 50 gram 125 gram 1 kilogram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 150 gram 120 gram 300 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 125 gram 150 gram 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart echter niet in restaurants e. d. 24 Febr. t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart echter niet in restaurants e. d. 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart 17 Febr. t/m 26 Febr. extra t/m 2 Maart 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart. 50 gram 1 tube 1 pot BOTER of margarine of vet BOTER of margarine en II III IV V VI 10 kg 8 k.g 5 k.g. 4 k g. 3 k.g. 11 k g. Proettltcon r O Neutraliseert overtollige zuren O Voorkomt het overladen gevoel na den maaltijd O Beschermt den gevoeligen maagwand O Bevordert de spijsvertering Op voederkaart voor katten De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat hij be paald heeft, dat aan de vluchtelingen die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting een extra winteruitkee- ring wordt verstrekt, op den voet als is bepaald voor de ondersteunde werkloo- zen. Meer aandacht voor het Nederlandsch en meer invloed van den Staat op het onderwijs BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven BON 11 12 13 Voor TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak Wat de positie van het Nederlandsch betreft, is het de bedoeling, dat aan onze moedertaal in onderwijs, wetenschap en cultuur een belangrijker plaats wordt toegekend dan thans het geval is. kortom, de plaats, die de moedertaal verdient en die zij bij vele andere volken bekleedt In voorbereiding is daarom een hervor ming van het onderwijs in het Neder landsch aan onze scholen Daarbij zal het aantal uren worden uitgebreid, waardoor het vak meer nadruk krijgt, maar vooral ook het onderwijs door een zorgvuldig overwogen handleiding zal worden gere geld. Deze zal. met behoud van eet groo- te soepelheid, die aan den onderwijzer de mogelijkheid waarborgt, eigen inzicht te volgen, zekere lijnen trekken, waar langs dit onderwijs zich moet ontwikke len om de kennis van en de liefde tot de moedertaal en de daarin uitgedrukte cul tuurwaarden te versterken. Wij weten aldus spr. dat onze taal thans nog sterker dan vroeger is blootgesteld aan het gevaar van een verandering en daar tegen moet het onderwijs waken. In ver band daarmede heeft prof, van Dam het plan Ontworpen tot stichting van een we- tenschapnelijk middelpunt voor de studie van de Nedelandsche taal en heemkunde, dat tegelijk ook invloed kan uitoefenen op de ontwikkeling van onze moedertaal en het onderwijs daarin. Wat de oplossing van het spellingvraag stuk betreft, zeide spr.. dat deze niet een voudig is, na alles, wat er op dit gebied is gebeurd, maar hij had toch hoop, dat het hem zal gelukken, tenminste de kloof tusschen de schoolspelling en de offi- cieele spelling te doen verdwijnen. 4 Onder de auspiciën van den Economi- achen Voorlichtingsdienst zullen op de a.s. Voorjaarsbeurs te Utrecht een aantal stands worden ingericht, in welke, be halve genoemde dienst zelve, de volgende instanties zullen worden ondergebracht: het Rijksburaeu voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd, het Rijksarbeidsbureau van het departement van Sociale Zaken, de afdeeling Volksgezondheid van het de partement van Sociale Zaken, het Centraal Distributiekantoor, de Rijksnijverheids- dienst, het Centraal Instituut voor Indus trialisatie en het Rijksinstituut voor brand- Méér onderwijzersplaatsen Tenslotte de sociale positie van den bezitter van de onderwijzersacte in ver band met de veelbesproken leerlingen- schaal: beide worden tegelijk verbeterd. Deze leerlingenschaal-verbetering betee- kent, dat gezien de schoolbevolking, van dit oogenblik er terstond ongeveer 2000 onderwijzersplaatsen meer te vervul len zijn. Verder mag er op gerekend worden, dat er in 1942 nog verscheidene honder den plaatsen bijkomen. Het is n.l. een bekend verschijnsel, dat de gemeente- en schoolbesturen hun leerlingen zoo over de scholen weten te verdeelen, dat de gemiddelde schoolbevolking zich vlak bij een grensgetal beweegt. De practijk heeft uitgewezen, dat er in normale omstan digheden plm. 1/3 van de nieuwe onder wijzersplaatsen bijkomen. Misschien zal dit thans door het z.g. stopwetje iets minder zijn, maar prof van Dam meent er niet temin mede rekening te mogen houden, dat er nog pl.m. 650 onderwijzersplaatsen meer vacant zullen komen dan de boven genoemde 2000. In totaal zullen er dus naar zijn berekening ongeveer 2650 nieuwe, vaste onderwijzersplaatsen te ver vullen zijn □e korting op de salarissen der kloosterlingen-onderwijzers ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g., droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Op voederkaarten voor Honden. I PADVINDERS IN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM Zaterdagmiddag is op het terrein van den voormaligen kunstijsbaan te Amster dam de Jan van Nassaugroep van de ver- eeniging „De Nederlandsche Padvinders” onder den naam Transvaalvendel geïn stalleerd als lid van den Nationalen Jeugd storm. De streekleidgr van Amsterdam wees op de groote symbolische beteekenis van de daad van hopman Zilver en zijn padvinders van de Jan van Nassaugroep, die openlijk hebben durven kiezen voor den nieuwen tijd en nu als volwaardige leden in de rijen van den Jeugdstorm wor den opgenomen. Hierna droeg hopman Zilver het del van de Jan van Nassaugroep over aan den Nationalen Jeugdstorm en werd door den streekleider de vendelvlag, welke het Transvaalvendel zal voeren, uitgereikt. 24 Febr t/m 20 April 24 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 24 Febr. t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart echter niet in restaurants e a. 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart, echter niet in restaurants e. d. aangeplakt, dat de heropening van de universiteit eischt. Iedereen kan begnj pen, dat dit de slechtste weg is om dit doel te bereiken. De Staat heeft betrekkelijk geringen invloed op het lager onderwijs en beperkt zich er toe. toezicht te houden en het geld te betalen. De tegenwoordige situa tie van ons land, de onrust onder ouderen en jongeren en het feit, dat ook de jeugd zich meer dan vroeger voor de politiek interesseert maakt het noodzakelijk, dat de overheid ten minste de mogelijkheid moet bezitten, zonder van het minder aangename instrument der politie gebruik te maken, een zeker toezicht op het on derwijzend personeel uit te oefenen Daaronrt is er o.a. een verordening in voorbereiding, die controle op de benoe mingen voorschrijft, niet door het benoe mingsrecht aan den Staat te trekken, maar door een goedkeuringsrecht op oe- noemingen in te voeren of bij de uni- versiteiten door invoering van de be krachtiging van de benoemingen door het Nederlandsche bestuur Versterking centraal gezag op de universiteiten De Rijkscommissaris heeft mij opge dragen aldus vervolgde spr. op de salarissen van de in communauteit le vende geestelijken 40 pCt. te korten. Het op deze wijze bespaarde geld komt natuurlijk uitstekend te pas dit is ook de bedoeling van den Rijkscommissaris voor de zoo lang gewenschte verbete ring van de leerlingenschaal. Er is nu een regeling ontworpen, waarbij een eenmansschool tot 35 en een tweemans- school tot 75 leerlingen gaat, daarna komt er voor iedere 45 kinderen een leerkracht bij, zoodat b.v een zesmansschool, die vroeger tenminste 236 kinderen moest bevatten, thans reeds bij 211 leerlingen kar worden gevormd. Daar in het volgende jaar de onder wijzersexamens, behalve voor de gezak- ten uitvallen, komen er 1600 onderwijzers minder aan. Daar er ongeveer eenzelfde aantal jaarlijks den dienst verlaat, zullen over twee jaar meer dan 4000 nieuwe krachten een plaats als onderwijzer kun nen vinden. Daarmede is aan de werkloosheid onder de onderwijzers grootendeels een eind gemaakt en kan het instituut van kwee- keling met akte als zelfstandige leer kracht over twee jaren, door niemand betreurd, verdwijnen. Bovendien zal het aantal kweekscholen naar verhouding van de gebleken behoefte worden ver minderd Van dezen maatregel mag wor den verwacht, dat er niet weer een groote werklooshied onder de onderwijzers zal ontstaan Zij, die in aanmerking Komen wenschen te komen voor de vrijwillige dienstne ming bij den op te richten Nederlandschen Arbeidsdienst, moeten een bewijs van goed gedrag overleggen. De secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken meent, dat het algemeen belang vordert, de ver langde bewijzen kosteloos te verstrekken. Hoewel vele legesverordeningen reeds be palingen zullen bevatten, op grond waar van vrijstelling zou kunnen worden ver leend, zal ten einde de noodige unifor miteit te bevorderen, bij besluit de vrij stelling van leges terzake van bewijzen als hier bedoeld worden bepaald. Aangezien het eenigen tijd zal vorde ren, alvorens dit besluit kan worden afge- kondigd, ligt het in de bedoeling, daar aan terugwerkende kracht te verleenen tot 15 Februari 1941 en daarbij de moge- -ijkneid van terugvordering van ten on rechte betaalde bedragen te openen In verband hiermede is het wellicht mo- gelijk de bedoelde bewijzen thans reeds zonder heffing van leges te doen afgeven. stoffen-economie Het Centraal Bureau voor de Statistiek neemt eveneens in col lectief verband aan deze inzendingen deel. Het ligt in de bedoeling het geheel onder te brengen op de eerste verdieping, waar, zooals bekend mag worden verondersteld, de Economische Voorlichtingsdienst en het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds sedert jaren exposeeren. Aangezien het evenwel niet mogelijk bleek op deze ver dieping een voldoende aantal aaneengeslo ten stands te verkrijgen, zullen het Cen traal Instituut voor Industrialisatie en het Rijksinstituut voor Brandstoffeneconomie op de 5e verdieping worden ondergebracht De bouw en inrichting van de diverse stands worden ontworpen door den heer H C. Pieck. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verzorgt zijn eigen stand. THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of rijststijfsel of kookstijfsel of glansstijfsel. pud dingpoeder oi puadingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizena- pakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) GORT ï-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rij stem eel of rijstebloem of rijstgriës of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli •••«••••••••••••••••••••••a* Wat het onderwijs in de lichamelijke opvoeding betreft, dat op 1 Januari aan alle lagere scholen verplicht is gesteld zal binnenkort, naar spr hoopte, een rege ling tot stand komen, die aan alle onder wijzers, die dit onderwijs geven, de zoo zeer gewenschte leiding en instructie waarborgt. Bij de onderwijzersexamens zullen voortaan speciale gecommitteerden, be zitters van de akte M.O. gymnastiek, toezicht op de examens in het vak li chamelijke oefening houden. Zij, die een niet voldoende examen in dit vak afleg gen, zullen niet meer de bevoegdheid krijgen om dit vak te onderwijzen. Verder baart het ons groote zorg een weg te vinden om alle schoolkinderen tot het zwemmen te brengen, wat zoowel uit gezondheids- als uit veiligheidsoogpunt zoozeer gewenscht is. Onderwijzersopleiding Ten aanzien van de opleiding van de leerkrachten voor het lager onderwijs zijn ook verdere verbeteringen in voorbereiding, in de eerste plaats de zoo lang gewenschte verlenging van de stu die aan de kweekschool tot vier jaren. Dientengevolge zal er in 1942 geen on derwijzersexamen worden gehouden, be halve dan voor die ongelukkigen, die in 1941 mochten worden afgewezen. Bij het kweekschool-eindexamen zal het schrif telijk werk voor alle candidaten gelijk zijn. Het zal gelijk zijn aan het schrifte lijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer Maar ook de opleiding van de leeraren voor het voorbereidend, hoo ger en middelbaar onderwijs heeft spre kers volle aandacht. Ook deze moet z.i dringend op het punt van het paedagogi- sche worden verbeterd. De plannen van het departement op dit punt zijn echter nog niet afgesloten werk te blijven Spr vond het in het ge heel niet wenschelijk. een programma te ontwikkelen op een tijdstip, waarop hij niet kon zeggen, of hij het zou kunnen uitvoeren. Wat spr. thans te zeggen had. ging eenigszins in de richting van het pro gramma, maar hij beperkte zich doelbe wust tot dingen, waarvan hij met een ze kere waarschijnlijkheid kon zeggen, dat zij zullen worden volbracht. Spr. behandelde in kort bestek zes pun ten van zeer verscheiden aard, de positie van onze moedertaal, de versterking van den invloed van den Staat op het onder wijs, de universiteiten, de lichamelijke opvoeding, de opleiding der leerkrachten en de positie van den bezitter van de onderwijsakte. Thans werken ongeveer honderd duizend Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Zij hebben deze gelegen heid aangegrepen om door werken te voorzien in het onderhoud van zich en hun gezin. Velen, vrijwel allen, hebben hun gezin achter moeten laten. Zjj genieten het voordeel der arbeids vreugde, zij het in den vreemde, en zijn niet langer gedoemd tot werkloosheid in het vaderland. Daar staat tegenover, dat zij veel missen; niet alleen de voor- deelen van het gezinsleven, maar ook den voortdurenden band door woord en geschrift met het vaderland. Wel zorgen de Duitsche werkgevers en de Duitsche overheid er zooveel mogelijk voor, dat het onzen arbeiders goed gaat, doch wat zij daarbij niet kunnen missen, dat is de zorg van landgenooten. Deze wordt hun dan ook niet onthou den. Het rijksarbeidsbureau van het de partement van Sociale Zaken laat geen middel onbeproefd om de belangen van de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land te behartigen. Alles wordt in het werk gesteld om den Nederlandschen ar beider, die ver van huis werkt, niet van Nederland te doen vervreemden. Weke lijks zendt het rijksarbeidsbureau ruim elfhonderd exemplaren van een achttal Nederlandsche geïllustreerde tijdschrif ten naar Duitschland. In de gemeen schappelijke tehuizen en kampen, waar groote groepen Nederlanders bijeenwo nen, circuleeren deze tijdschriften ge regeld. Regelmatig bezoeken ambtenaren van het rijksarbeidsbureau de plaatsen, waar Nederlandsche arbeiders werken, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen vaji hun wel en wee. Naar even- tueele klachten wordt een onderzoek in gesteld en, indien zij gegrond zijn, in overleg en in samenwerking met de be voegde Duitsche instanties getracht, el ke reden tot ontstemming uit den weg te ruimen. Voortdurend is er het streven op ge richt. elke vertraging in de verzending van de loonoverschotten naar Nederland weg te werken. Thans heeft het rijksarbeidsbureau, daartoe in staat gesteld door een vrucht bare samenwerking tusschen de departe menten van Sociale Zaken en Volksvoor lichting en Kunsten, „reizende biblio theken” in het leven geroepen om Neder landsche boeken onder de Nederlandsche arbeiders in Duitschland te laten cir culeeren. Voorloopig heeft men de be schikking over 3000 boeken, die over een 75-tal kisten zijn verdeeld. Door de wel willende medewerking van de Duitsche organisatie Kraft durch Freude” wor den de kisten verzonden naar de verschil lende plaatsen, waar Nederlanders bijeen zijn. Tot een goede keuze der boekwer ken heeft medewerking verleend de cen trale vereeniging van openbare leeszalen en bibliotheken. Zoodoende werd niet slechts aan ontspanningslectuur een plaats ingeruimd, doch tevens volle aan dacht geschonken aan behoorlijke ont- wikkelingslectuur. In de „reizende bi bliotheken” zal natuurlijk niet ieder pre cies zijn persoonlijken smaak vertegen woordigd zien. Wel kan worden gezegd, dat men er nagenoeg „elck wat wils” in zal vinden. Op deze wijze zullen deze 3000 goede Nederlandsche boeken hun rondreis langs de verblijfplaatsen der Nederlandsche arbeiders maken. Men rekent er op, dat de boeken behoorlijk zullen worden behandeld, want zoovele latere lezers onder de arbeiders willen er nog van profitteeren. Voor dit doel wordt regelmatig controle uitgeoefend op de wijze van behandeling der boeken. Teneinde een overzicht te verkrijgen van de verlangens van de betrokken arbei ders, ligt in elke „reizende bibliotheek” een „wenschlijst”, waarop de arbeiders hun bijzondere verlangens kenbaar kun nen maken Indien deze wenschen be kend zijn, kan daarmede bij de samen stelling van volgende boekenkisten reke ning worden gehouden Ongetwijfeld zullen vele Nederlanders het streven op prijs stellen, om op die wijze het leven van de Nederlandsche arbeiders in Duitschland te veraange namen en den band met het moederland te onderhouden. Welke Nederlanders wil len een bijdrage schenken door het af staan van eenige boekwerken voor dit doel Zij behoeven zich te dien einde slechts in verbinding te stellen met het Rijksarbeidsbureau, Raamweg 90 te ’s Gravenhage, dat voor elke zending hoe gering ook, erkentelijk is. Niet alleen zullen deze landgenooten een bijdrage leveren tot het behoud van een goeden geest onder de Nederland sche arbeiders, door ^een economische noodzaak zoo ver van huis en hof ver wijderd Hun daad heeft wijder strek king het saamhoorigheidsgevoel van deze werkers in den vreemde wordt er door bevorderd Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soorte vaste brandstoffen verkrijgen. Van 25 Jan. tot 28 Febr. zijn geldig: Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen nn Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS 40 tm. 04 CENTRALE VERWARMING Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. 75 k.g. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstof fen De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. riet ontslag van hoofden van R.K. leekenscholen Er volgt nog een maatregel, die in de kringen der R.K onderwijswereld met gemengde gevoelens zal worden opgeno men aldus spr De Rijkscommissaris heeft mij opgedragen, te bewerken, dat de geestelijken, die hoofden van R.K lee kenscholen zijn hun functie neerleggen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat er thans een groot aantal hoofden plaatsen, d.w.z. de hoogstbezoldigde plaatsen, voor leekenonderwijzers, en dat zal in verreweg de meeste gevallen be teekenen, voor getrouwde onderwijzers, beschikbaar komen. De onbillijkheid, die daarin lag. dat de best oezoldigde betrek king voor een ongehuwde gereserveerd bleef, wordt dus daardoor weggenomen. Dit is uit sociaal oogpunt niet zonder beteekenis Spr hoopte tenslotte aen inaruK te hebben gegeven, dat het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming niet stilzit, maar dat het zich, naast de beslommeringen die de tegen woordige tijd meer in het bijzonder geeft, ook bezig houdt met Nederland sche belangen van algemeenen aard, met belangen die de toekomst van het Neder landsche volk raken VIJFTIG-JARIG BESTAAN VAN DEN NEDERLANDSCHEN KAPPERSBQMO Wat de universiteiten betreft, ook daar moét gestreefd worden naar een verster king van het centrale gezag. Het regle ment, dat voor onze Rijksuniversiteiten én hoogescholen geldt, houdt eigenlijk in het geheel geen rekening met een stu dentenwereld in onrust; de daarvoor noo dige maatregelen zijn veel te moeilijk te nemen. Er is dan ook een verordening in voorbereiding, die aan den rector, den president-curator, het college van rector en assessoren en in laatste instantie aan den secretaris-generaal, een grootere be voegdheid geeft en daarmede de moge lijkheid schept, de catastrophe van Lei den en Delft te vermijden □e Jooascne studenten Twee kwesties staan thans in het mid delpunt van het hooger onderwijs: van Delft en Leiden en die der Joodsche studenten. Wat de laatsten betreft, is het overbodig het standpunt van de Duit sche bezetting nog weer eens uiteen te zetten Spr heeft daarom gemeend goed te doen, in zijn besprekingen over deze kwestie de belangen van de toekomstige Joodsche studenten voorloopig op te offeren aan die van de thans studeeren den en hij heeft dan ook een toezegging ontvangen, die zoodanig luidt, dat een aanzienlijk deel van de thans studeeren den de gelegenheid zal krijgen hun stu die te voltooien. De maatregel van het verbod voor niet-ingeschreven Joodsche studenten, zonder toestemming van het departement examen te doen, heeft ten doel, te beletten da iemand een studie gaat beginnen zonder zich te laten in schrijven, wat bij enkele faculteiten mo gelijk is. Wie regelmatig ingeschreven is geweest, behoeft niet te vreezen niet tot een examen te worden toegelaten, ook al zou hij m dit examenjaar zelf niet inge schreven geweest zijn. In dit verband wees prof van Dam met nadruk op de wenschelijkheid. dat de Muh a£n d® universiteiten gehandhaafd blijft Daar is nu uit Leiden een betreu renswaardig feit te vermelden Enkele dwazen of kwaadwilligen hebben deze week m Leiden een soort ultimatum ^Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. Zaterdagmiddag is in het gebouw voor „kunsten en wetenschappen’ te Utrecht het Economisch Front opge richt. De vergadering werd door eenige honderden aanwezigen bijgewoond. Na een inleidend woord van den leider van den raad van volkshuishouding der N.S.B., den heer W. O. A. Koster, was het woord aan den heer ir. W. L. Z. van der Vegte, leider van het Econo misch Front. Ir. van der Vegte betoog de, dat naast de in één verbond gebun delde arbeiders, naast de tezamen op gestelde bewerkers van den bodem, in nauw verband met de middenstanders, de ondernemers één front moeten vor men in het Economisch Front. Dit front moet de juiste, doelmatige organisatie en ordening van het Nederlandsche, niet agrarische bedrijfsleven voorbereiden, en bevorderen en kameraadschappelijk doen samenwerken met de volksgroepen van arbeiders en boeren. De taak van het economisch front is tweeledig. Het ontwerpt den opzet voor het organisatie-apparaat van het be drijfsleven, dat trapsgewijze zal dienen te worden opgebouwd d.w.z. uit vak groepen van gelijke ondernemingen, welke groepen op haar beurt weer zul len worden gebundeld in bedrijfsgroe pen. terwijl deze weer in bepaalde hoofdgroepen zullen kunnen worden ge concentreerd. De organisatie zal moeten zijn een samenvatting van het geheele econo misch leven door middel van groepen harmonisch bijeengeschikte onderne mingen, waarvan elke groep op zichzelf een afgesloten geheel vormt en welke groepen langs richtlijnen, door de over heid te trekken, zullen worden geleid door daartoe door de overheid aan te stellen leiders. Van dit organisatie-apparaat zal iedere ondernemer lid moeten zijn en hij zal in alle opzichten zijn volle mede werking moeten verleenen. Dit apparaat is noodig, opdat er leiding van bovenaf zal kunnen worden gegeven en maatre gelen kunnen worden doorgevoerd, welke voor alle ondernemers van een bepaalde groep, zonder uitzondering, geiden. Het „beheeren” zal aan de on dernemers worden overgelaten. Indien alle ondernemers gebundeld zijn in een vakgroep ligt de zelfregelen- de bevoegdheid binnen den kring van den bedrijfstak voor de hand. Aan alle bedrijfsgenooten, aan allen, die deel uit maken van de vakgroep zal volop gele genheid worden gegeven hun oordeel kenbaar te maken, de bekwaamsten uit hun midden vormen een blijvenden raad van advies. Maar de beslissing ligt bij een leider, voortgekomen uit de vakge- nooten, die vakkennis paart aan karak ter en aan leidersgaven. Hij staat voort durend onder toezicht van een hooger gezag, dat zorg draagt, dat het groeps belang ondergeschikt blijft aan het al gemeen belang. Hierna sprak de heer F. Brands over de organisatie van het vervoers wezen in Nederland volgens nationaal socialistische beginselen. Het Nederlandsch Clearinginstituut deelt ons het navolgende mede Het komt nog meermalen voor, dat importeurs er toe overgaan bestellingen te plaatsen in het buitenland, alvorens zich er van te hebben vergewist, dat het Deviezeninstituut c.q. Nederlandsch Clea ringinstituut de noodige vergunning ver leent, op grond waarvan de betaling der bestelde goederen inderdaad zal kunnen geschieden. In verband daarmede wordt er nog maals de aandacht op gevestigd, dat slechts in de clearingen met Duitschland, zoomede het Protectoraat en het Gene- raal-Gouvernement, en in de clearing met België stortingen voor zoodanige be stellingen zonder voorafgaande vergun ning van het deviezeninstituut kunnen plaats vinden Ten aanzien van de betaling naar alle andere landen, geldt het voorschrift, dat voor nieuwe handelstransacties slechts tot storting kan worden overgegaan, na dat daartoe een vergunning van het deviezeninstituut is verkregen. Deze ver gunning dient te worden aangevraagd per formulier B/l bij het deviezeninstituut te ’s Gravenhage. Ten aanzien van het betalingsverkeer met eenige landen ontbreken tot dusverre neg de gebruikelijke clearingregelingen. T.a.v deze landen zal naar gelang der omstandigheden het deviezeninstituut be- oordeelen of en op welke wijze vergun ning tot betaling kan worden verleend Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat de omstandigheden, dat goederen zijn be steld. onderweg zijn of reeds zijn inge voerd. geenerlei invloed kan hebben op de beoordeeling van de vraag, of voor den betreffenden invoer al dan niet een vergunning tot storting in de clearing, respectievelijk een vergunning tot be taling op andere wijze zal kunnen worden verleend. Gelijk bekend, kan de aanvraag om vergunning tot storting desgewenscht reeds voor het afsluiten der transactie worden ingediend. Bestaat tegen het ver leenen der vergunning in beginsel geen bezwaar, dan geeft het deviezeninstituut een „bindende toezegging” af, welke te zijner tijd door een vergunning kan wor den vervangen. Mocht de gelegenheid, vooraf een vergunning of bindende toe zegging aan te vragen, ontbreken, dan zal het noodzakelijk zijn slechts tot afslui ting eener nieuwe handelstransactie over te gaan onder het voorbehoud, dat de voorgeschreven vergunning van het deviezeninstituut alsnog zal worden ver kregen. RUND- KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst Gisteren bestond de Nederlandsche Kappersbond (Algemeene Organisatie van Kappers) een halve eeuw. Drie figu ren hadden een belangrijken invloed op de organisatie: de heeren Inte Onsman, J Cornax en W, H. Polman Tuin. De heeren Onsman en Cornax zijn reeds overleden De heer Polman Tuin maakt ook thans nog, op 70-jarigen leeftijd, ac tief deel uit van het bondsbestuur als penningmeester, welke functie door hem nu bijna 40 jaar vervuld wordt. Het zie kenfonds, fonds voor uitkeering bij over lijden of op 65-jarigen leeftijd, het in- validiteitsfonds, het nood- en sanatorium- fonds ressorteeren onder zijn beheer en hebben zegenrijk werk verricht De Nederlandsche Kappersbond, welke thans 3500 leden telt en 80 afdeelingen in den lande heeft, bracht groote veranderingen in de hygiënische toestanden in het be drijf. Het 50-jarig bestaan is in een hoofdbestuursvergadering herdacht; het feest voor de leden is met het oog op de tijdsomstandigheden uitgesteld Dit jaar zullen alle leden een gedenkboek ontvan gen. waarin de geschiedenis van 50 jaar weergegeven wordt, terwijl de resultaten van een kortelings gehouden landelijk bedrijfsonderzoek er in verwerkt worden. De secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam. heeft Zaterdagavond van 6 uur tot 6.15 uur. een radio-rede gehouden, waar in hij eenige actueele onderwijs-vraag- stukken behandelde. Spr. begon met de opmerking, dat zijn korte radio-toespraak na zijn benoeming in November tot secretaris-generaal van het nieuwe departement, geen program ma inhield, doch slechts een korte op wekking was tot de jeugd, om aan het Groote Flacon II. 1.25 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten; 2J h.l. kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max 100 k.g cokes (ook cokes) 110 k.g. bruinkoolbriketten 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 175 k g. fabrieksturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 200 k.g overige soorten turf; Gedurende het tijdvak van 1. tot en met 28 Februari geven de met „één eenheid brandstoffen vierde periode" en de met „één eenheid cokes vierde periode” gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.)

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 4