HAAGSCHE COURANT l/cm Hnuien eui I o i BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Maandag 24 Februari 1941. VA N H O U T E N’S PUDDINGPOEDERS WEER OM KWART VOOR NEGEN NAAR SCHOOL PAKJES d OP BON V BLAD BEGRAFENIS J. KOOPMAN D£ GORDIJNEN WAREN GESLOTEN De onregelmatigheden bij de voedsel voorziening te Utrecht ONGEVEER 160 ONDERWIJZERS MEER BIJ HET HAAGSCHE ONDERWIJS VEEL IS GEDAAN TER LENIGING VAN DEN NOOD DER ARMEN, MAAR TOCH... VERSCHILLENDE ARRESTATIES TE VEENENDAAL FELLE BRAND IN WINKEL- MAGAZIJN Commissaris-generaal Schmidt in Groningen VAN HOUTEN'S PUDOINCPOEDtR CHOCOLAOtlUAAK Met ingang van Maandag a.s. Reeds op 5 November j.l. in Lissabon aangekomen Geestelijken en kloosterlingen geen schoolhoofden meer TREKKINGEN RYCKE TREK LOTEN Het bezoek van Mussert aan Limburg VERGOEDING VAN SCHADE, GELEDEN DOOR MILITAIREN TE VELDE Geen kweekelingen met acte en klasse meer De terugkeer van jhr. de. Geer Engelsche bommen op ons land namens *v A ftraWEIT op uitgesteld moeten worden Er heerschte droefheid in huis van toekomst van ammdcltjes, vruchten: IT/.ctt chocolade met sinaasappel sinaasappel, citroen, koffie: 15 ets chocolade, vanille: 127» cta No. 17809 zaak het in een ver- Zij yer- ver- van ter acte M Woensdag 26 Febr. trekken, ten overstaan van notaris Waldorp, eveneens -- ■- even- trek- kingslijst van beide verlotingen ver schijnt op Donderdagmorgen 27 Febr. Horst Wessel herdacht Het A.N.P. meldt: In het kader bijeenkomsten, welke de N.S.D.A.P. Voor het Ned. Aardrijkskun- dig Genootschap. Mij. ..Diligentia”. „Onze Vloot” en het Alg. Ned. Verbond heeft de heer J. Sibinga Mulder uit Amsterdam Zaterdagmiddag een voordracht met smalfilms en lichtbeelden gehouden ir* „Excelsior” over het onderwerp .,De won deren van Zuid-Afrika”. VAKOPLEIDING VOOR RIJWIEL HANDELAREN EN-HERSTELLERS Degenen, die zich in het rijwielbedrijf willen vestigen, maar ook zij, die, reeds in het bedrijf gevestigd zijnde, voor de noodzaak kunnen komen, hun bedrijf te verplaatsen en die niet vóór 1 Januari 1932 waren gevestigd, moeten er reke ning mede houden, dat zij in het bezit moeten zijn van de voorgeschreven diplo ma's, zoo schrijft ons de rijwiel- en motorrijwielherstellers examen-corporatie. Voor die allen is het van het grootste belang, dat zij nu reeds beginnen, met zich voor de examens voor te bereiden en dus den cursus te volgen, die zij daarvoor noodig hebben. Voor het behalen van het R.E.M.E.C.- ■diploma (vakbekwaamheid) loopen mo menteel cursussen te Amsterdam, ’s Gra- venhage en Rotterdam. Bij genoegzame deelname is het echter mogelijk, in vrij wel alle plaatsen, waar een ambachts- schoöl gevestigd is, een cursus te openen Belanghebbenden kunnen zich daarvoor zoowel wenden tot de directie van de ambachtsschool in hun omgeving dan we) rechtstreeks tot het bureau van de R.E.M.E.C.. Surinameplein 12 hs. Amster dam W., waar ook de examen-reglemen- ten enz. te verkrijgen zijn. Het ligt in de bedoeling, bij voldoende deelname, het e.v. examen in Mei-Juni af te nemen. Voedselcommissaris in vrijheid gesteld Naar wij vernemen is in de van de onregelmatigheden bij bureau voor de voedselvoorziening de provincie Utrecht in zooverre wending gekomen, dat de aanvankelijk gearresteerde voedselcommissaris A. J. de G. op vrije voeten is gesteld, hetgeen echter niet wil zeggen, dat deze voed selcommissaris geheel vrijuit gaat. In deze zaak is thans gearresteerd de waarnemend voedselcommissaris de heer T. In den loop van de vorige week zijn voorts in verband hiermede nog en kele aanhoudingen verricht. leden wijkhoofd aan de groeve „zijn jongens” den laatsten groet De heer van den Broeke noemde het heengaan van den heer Koopman een gevoelig verlies. Voor wat hij voor de organisatie van de luchtbescherming in het Zuiderparkkwartier had gedaan, be langeloos en enthousiast, was men hem diepen dank verschuldigd. Met niets is zijn nagedachtenis meer te eeren, aldus spr., dan met het doorgaan op de wijze, zooals hij het u geleerd heeft. Een familielid dankte daarna voor de belangstelling. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN Op Zondagmiddag 23 Februari hield de voorzitter van de afd. 's Gravenhage, ir. J C. Schagen van Soelen, voor een goed gevulde zaal een interessante lezing over „Diamant”, gepaard met een beschrij ving van zijn reis naar Venezuela, waar het onderzoek naar diamant plaats vond. Vele wetenswaardigheden over de vind plaatsen, het zuiveren en de bereiding van deze kostbare stof werden verteld, alles met lichtbeelden toegelicht. De lezing viel zeer in den smaak. JUBILEUM A. C. VERBEEK Op 1 Maart a.s. herdenkt de heer A. C. Verbeek, wonende Engelenburgstraat 75, het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst is getreden als tuinman bij het paleis Noordeinde. Naar wij vernemen krijgen de openbare lagere scholen met ingang van Maandag a.s. weer de normale schooltijden. De les sen worden dan gehouden van 8.4511.45 uur en van 2—4 uur. Voor de zgn. wisselende scholen wordt met ingang van dienzelfden datum even eens een nieuwe regeling getroffen. Ge broken wordt met het systeem vap alleen ’s morgens of ’s middags naar school. De eene school van deze groep ontvangt les van 8.3010.25 uur en van 35 uur. De andere school van 10.3512.30 uur en van 35 uur. Om de week wordt gewis seld. Zaterdagmiddag wordt geen les ge geven. Naar ons op de heden gehouden dage- lijksche persconferentie nader werd medegedeeld, heeft jhr. de Geer vóór hij op 6 dezer hier ter stede aankwam, ongeveer drie maanden in Portugal ver toefd. Hij heeft zich eerst laat met de Duitsche instanties hier te lande-in ver binding gesteld, waardoor aanvankelijk de indruk bestond, dat zijn oponthoud in Lissabon niet langer dan tien dagen had geduurd. Op 5 November j.l. kwam jhr. de Geer uit Londen in Lissabon aan. Hij heeft dus rijkelijk den tijd gehad zijn besluit te overwegen. Eerst geruimen tijd na zijn aankomst in Portugal zocht hij contact met de Duitsche autoriteiten in Nederland, die hun medewerking er toe hebben verleend, dat zijn terugkeer bin nen ongeveer tien dagen daarna moge lijk was. Een treinreis van Lissabon over Fransch grondgebied had groote moei lijkheden. Op 4 dezer is de heer de Geer per vliegtuig van Lissabon naar Barce lona gegaan. Op 5 dezer vloog hij van Barcelona naar Berlijn. Op 6 dezer is hij per trein van Berlijn naar Den Haag gereisd. ’T5 0 o Diefstallen bij den Opbouwdienst De Veenendaalsche politie heeft het in het afgeloopen weekeinde zeer druk ge had. Allereerst zijn Zaterdag drie leden van den Opbouwdienst aangehouden, we gens diefstal van dienstondergoed, schoe nen en een schrijfmachine. Gisteren wer den wederom twee Opbouwers gearres teerd. wegens diefstal van een aantal zakken meel. Bij hun verhoor kreeg men nieuwe aanwijzingen, waardoor kon wor den overgegaan tot de arrestatie van twee andere personen uit den Opbouw dienst, die dekens hadden gestolen, Ver der konden twee daders van een diefstal bij een Veenendaalschen winkelier bij wien de vorige week uit een toonbank lade geld was weggehaald, worden opge spoord. Al deze personen zijn ter be schikking van den officier van justitia gesteld en in het huis van bewaring op ben, de heer C. Hübers, bracht het over- gesloten. met een hoofdprijs w.v. f 6000 en eens 480 prijzen. De gezamenlijke kingslijst van beide verlotingen Geen slachtoffers en geen noemens waardige schade In het afgeloopen weekeinde hebben enkele afzonderlijk opereerende Engel- sche vliegtuigen brand- en bnsantbom- men afgeworpen op een aantal plaatsen in ons land. Een woonhuis, dat door een brandbom werd getroffen, brandde uit. Alle andere brandbommen konden snel onschadelijk worden gemaakt. Een aantal woningen bekwam glasschade De totaal aangerichte schade is niet noemenswaard. Persoonlijke slacht offers vallen niet te betreuren. ONGELUKKEN BIJ VOETBALL.EN Door den geneeskundigen dienst is gis termiddag naar het Roode Kruiszieken huis gebracht de 18-jarige A. M. van den Waalsdorperweg, die op het sportpark „Klein Zwitserland” een bal tegen het hoofd had gekregen en een hersenschud ding had bekomen. Op een sportveld aan den Houtweg scheurde gistermiddag de 18-jarige J. J. W. uit de van Diesenstraat een been spier de geneeskundige dienst bracht hem naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal. ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND In de beste stemming, waaraan werk lust ten grondslag lag, is Zaterdag een groep van ongeveer 240 jonge Rotter dam sche en Sqhiedamsche scheepswerf- arbeiders, die zich voor arbeid in het Duitsche Rijk aangemeld hebben, uit Rotterdam vertrokken. In zeer korten tijd werden de noodzakelijke maatrege len, noodig van het oogenblik van aan melding tot dat van het vertrek, zooals geneeskundig onderzoek, in orde brengen van de paspoorten, regeling der levens middelenkaarten, uitrusting voor het werk, overmaken der loonen en garantie voor het ontvangen van het loon voor de deelnemers, in nauwe samenwerking met de Nederlandsche bedrijven en betrokken autoriteiten, door de Duitsche wervers voor arbeiders uitgevoerd. In den morgen van den dag van het vertrek namen de Nederlandsche bedrijfs leiders afscheid van hun arbeiders, die nu kameraadschappelijk met de Duitsche arbeiders zullen gaan arbeiden, om na verloop van eenige maanden in hun vroe gere betrekkingen terug te keeren De hoofdprijs van de serie Rycke Trek Loten, afd Zweefvliegsport van de Ned. Ver v. Luchtvaart, viel in de ten over staan van notaris J C. J Waldorp te 's-Gravenhage gehouden trekking op lot no. 81042 Ter voorkoming van misver stand zij medegedeeld, dat de serie Rycke Trek loten niet op denzelfden dag heeft kunnen plaats vinden, doch dat de loten no. M Woensdag 26 Febr. trekken, ten De persdienst van de N.S.B. meldt Op den derden ',en laatsten dag van zijn bezoek aan Limburg heeft de leider der N.S.B. Zaterdagochtend een bezoek gebracht aan het provinciehuis te Maas tricht, waar hij met zijn gevolg werd ontvangen door graaf d’Ansembourg. Na een rondgang door het gebouw begaf Mussert zich naar den „Beauftragte” van den Rijkscommissaris, in Limburg, den heer Scjimidt, met wien hij een onder houd had. De Duitsche gastheeren boden den leider der N.S.B. en zijn gevolg een koffietafel aan, waarna het geheele gezel schap zich naar den Pietersberg begaf. Ruim een uur vertoefde ir. Mussert hier en hij liet zich uitvoerig voorlichten. Precies om half drie arriveerde ir. Mus sert op den Vrijthof, waar banleider Smeets de vendels der W.A. presenteerde. Onder groote belangstelling der Maas trichtenaren schreed ir. Mussert het front der opgestelde vendels langs. De honderden W.A.-mannen defileerden ver volgens voor ir. Mussert Na het défilé werd naar het nieuwe kringhuis in Maastricht gereden, dat door ir. Mussert met een toespraak voor geopend werd verklaard. Des avonds had in het kegel- paleis te Maastricht een kameraadschaps- avond plaats, waar Mussert eveneens het woord voerde. Nog dienzelfden avond vertrok Mussert met wmk naar Utrecht Een smakelijk nagerecht, bereid uit de beste grondstoffen, zoo’n Van Houten’s pudding, onverschillig welke smaak U kiest. Een halve liter melk en een pakje Van Houten's pudding is voldoende voor een heerlijk dessert voor 4 personen. Er zijn 8 smaken Naar wij vernemen, wordt verwacht, dat door de uitbreiding van het aan tal onderwijzers er in den Haag on geveer 160 bij zullen komen. Hiervan zal het openbare onderwijs ruim 50 en het bijzondere ruim 100 krijgen. Het aantal kweekelingen met acte en klasse, dat zijn zij, die tegen een „sala ris” van 600 ’s jaars volkomen zelf standig les geven en een eigen klas heb ben, bij het openbaar onderwijs bedraagt eveneens ongeveer 50, zoodat dit insti tuut van kweekeling naar alle waar schijnlijkheid wel zal verdwijnen. Ver schillende van deze menschen bezitten een verklaring, dat zij de geschiktheid hebben om in den Haag als onderwijzer op te treden. Zij zullen dus tot onder wijzer aan dezelfde school, waaraan zij thans verbonden zijn, benoemd kunnen worden. Van de anderen, die nog niet een dergelijke verklaring bezitten, zal moeten worden nagegaan, of zij inmid dels de „geschiktheid” hebben gekregen. Blijkt dit niet het geval te zijn, dan zullen zij vervangen worden door an deren. Voorts zijn in den Haag nog een 50 boventallige onderwijzers, die betaald worden door de gemeente en niet door het Rijk. Dezen zullen vermoedelijk wel blijven De' waarnemend burgemeester ’s Gravenhage brengt het volgende kennis van belanghebbenden. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën heeft een schade- enquête-commissie voor militairen te velde ingesteld, welke tot taak heeft hem van voorlichting te dienen, ten aanzien van het verleenen van schadeloosstellin gen aan militairen, die gedurende de oor logsdagen te velde eigendommen, welke zij in hun mobilisatiestandplaats bij zich hadden, verloren hebben. Zij, die als mili tair van Land- en Zeemacht, meenen op schadeloosstelling voor de te velde ver loren gegane eigendommen aanspraak te kunnen maken, dienen zich, bij voorkeur vóór 1 Maart 1941, schriftelijk tot den secretaris van genoemde commissie te wenden met verzoek om toezending van een aangifteformulier. In dit verzoek be hoort dus geen opgave te geschieden van verloren gfegane eigendommen e 4 het schrijven van een brief of briefkaart, hou dende verzoek om toezending van een brief of briefkaart, houdende verzoek om toezending van een aangifteformulier, is voldoende, mits de naam en het ódres van den aanvrager duidelijk zijn ver meld. De commissie zetelt te ’s Graven hage, - Javastraat no. 4. Het is een bekend feit, dat er een levendige handel wordt gedreven in clandestien geslacht varkensvleesch, waarbij prijzen van tusschen de twee, en drie gulden voor een pondje varkens vleesch geen zeldzaamheid zijn. Al is de controle nog zoo scherp, toch zijn er nog boeren te vinden, die in het vooruit zicht van een zoet winstje het er maar op wagen clandestien te slachten Zulks gebeurde ook in een dorpje, na- bq den Bosch, waar het volgende voor val een kommies vertelde het aan „Het Huisgezin” heeft plaats gehad. Ver afgelegen van de kom van het dorp, bevonden zich twee boerderijen, die tegenover elkaar lagen. De eigenaar van de eene boerderij kon alles zien wat er gaande was op het erf van de andere boerderij en zoo zag hij op een dag, tot zijn groote schrik, twee wel bekende kommiezen op het erf van zijn buurman, bezig met het nasnuffelen en nakijken vin alles wat onder hun bereik lag De schrik sloeg hem om ’t hart, want hij zelf had dien morgen clandestien e^n varken geslacht. Natuurlijk zouden de kommiezen ook bij hem komen en net varken vinden. Haastig zocht hij zijn vrouw en knechts op en werd er krijgsraad gehouden. Tenslotte fluisterde zijn vrouw hem iets in het oor. Het pas geslachte varken, dat nog op de leer hing, werd in een v«.. ucc...c- helder wit laken gewikkeld, en daarna ming tot de familie, aan het einde waar- ,nT<e bedftee ge’egd. De gordijnen werden neergelaten en allen Keken bedroefd en nog bedroefder keken ze, toen eenige minuten later de kommiezen de boerderij binnentraden. De boerin huilde en riep maar steeds „o. m’n arme jongen”. De kommiezen, die meenden, dat in de boerderij een doode te betreuren was, condoleerden de aanwezigen en trokken haastig af. Ze zouden op een anderen dag wel eens terugkomen. En ze kwamen ook teaug, maar ditmaal om het varken inderdaad in beslag te nemen, want een knecht had te diep in het glaasje ge keken. had in het dorpscafé zijn mond voorbijgepraat, waarna het verhaaltje ook ter oore van de kommiezen kwam, die er ditmaal wel voor zorgden, dat de buit hun niet ontglipte. Nederland is in vele opzichten een ge zegend land. Het is hier goed, het is hier mooi, verzekeren buitenlanders herhaalde lijk. Wat hen dikwijls in het bijzonder treft is, dat de armoedein haar schrijnende vormen, de in lompen gehulde volwasse nen en kinderen, vervallen huizen, krqtten niet schijnen voor te komen. Voor den oppervlakkigen beschouwer tenminste. Want in ons land wordt wel degelijk nog bittere armoede geleden. Niet alleen in den zin van worstelen en ploeteren om de eindjes aan elkaar te krijgen, om de kinde ren behoorlijk in de kleeren te zetten. Wie meent, dat deze categorie er het slechtst aan toe is, vergist zich deerlijk. Er zijn helaas nog velen, die geen moeite kunnen doen er voor het oog van de wereld nog behoorlijk uit te zien, want Zij bezit ten niets. Waar zijn die menschen dan, zal men onwillekeurig uitroepen, want langs den Bezuidenhoutscheweg, Spuistraat, Prinsegracht. Laan van Meerdervoort en waar men maar kijkt, ziet men ze niet, de haveloozen en de in lompen gehulden, hoogstens een enkeling, die in de massa niet opvalt. Men moet ze zoeken in de nauwe straat jes, waar het zonlicht haast niet door dringt, omdat de zon niet hoog genoeg aan den hemel staat en dan vindt men er tot zijn ontsteltenis nog velen, zeer velen, die in omstandigheden leven, welke men niet voor mogelijk zou hebben gehouden in de 20ste eeuw, in ons land met zijn vele (en goede) sociale maatregelen. Met een ambtenaar van Winterhulp Nederland zijn wij een middag op stap geweest, heb ben woningen bezocht, die nauwelijks dien naam verdienden', zoo vuil, zoo vervallen zagen ze er uit. Het inwendige van een huis in de bin nenstad zag er ongeveer als volgt uit Het behang hing in flarden langs de mu ren, de gordijnen waren zoo versleten, dat ze uiteen zouden vallen als men ze aanraakte, d« tafel was kennelijk van een sinaasappelkist vervaardigd, drie wrakke stoelen stonden er omheen, de kachel en het fornuis konden niet branden, de keu kenkasten bevatten slechts enkele ge- barste kopjes en borden enz., enz. We zouden door kunnen gaan met dit schilderij van ellende en armoede, want de werkelijkheid is hier helaas nog rijker dan de fantasie, hoe ongeloofelijk dit ook klinken moge. Het schrijnendst vonden we echter de slaapkamer van dit gezin, be staande uit vader, moeder en.4 kinderen. Vader en moeder op een matras in een ledikant, dat uit elkaar dreigde te vallen en de 4 kinderen eveneens op één ma tras, die op den grond lag. Aangezien we geen dekens zagen, vroegen we hier naar. „Die hebben we niet, maar we sla pen onder de kleeren, die we aan hebben en een paar oude jassen”! Dit gezin moet rondkomen van enkele rijksdaalders per week. Alleen het aller noodzakelijkste wordt gekocht, d.w.z. eten om in het leven te blijven. Is het wonder, dat deze menschen geen levensvreugd meer kennen, maar hoog stens nog levensdrang, dat ze de wereld met onverschilligen blik aanzien, die we reld, die zich bij hen vergeleken in weelde baat. Hoe noodzakelijk is het, dat hier ge holpen wordt. Groote waterschade Door tot heden onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in het magazijn „De Bazar” van de firma D. Meijer aan de Amsterdamsche Veer kade 41. Dank zij de oplettendheid van twee leden van den luchtbeschermings dienst. de heeren S. J. Polak en van Oord, was de brandweer spoedig ge waarschuwd, die uitbreiding van den brand, welke' zich door den grooten voorraad zeer brandbare artikelen aanvankelijk ernstig Vet aanzien, kon voorkomer Enkele heerencostuurns, een wandkast en en gedeelte van het plafond waren door het vuur aangetast. De waterschade is zeer groot. Omstreeks kwart over tien zagen de ge noemde leden van den luchtbeschermings dienst, bij het passeeren van ’t magazijn, een vuurgloed achter de ramen op de eer ste étage. Zij meenden eefrst, dat licht was blijven branden en belden aan. Men kreeg evenwel geen gehoor, want na sluitings tijd is het pand onbewoond. Toen zij even wel ook een brandlucht roken en geknet ter van vlammen hoorden, ging één van hen de brandweer waarschuwen van de bureaux Rijswijkscheweg en Prinsestraat ter plaatse Teneinde zich toegang te kunnen verschaffen werd de groote ruit van de winkeldeur verbrijzeld. Het bleek dat het vuur woedde op de eerste étage en wel in de confectie-afdéeling. Ver schillende costuums hadden vlam gevat en het vuur baande zich, een weg naar de bovenverdieping. Reeds was het plafond op één plaats doorgebrand. Met twee stra len werd water gegeven. Dank zij dit tij dig ingrijpen kon het vuur zich niet mee deden aan de verschillende andere aan wezige artikelen, zooals meulsd gordij nen, tapijten, lampekappen,, enl. Groote schade bekwamen deze goede ren echter wel door het water. Het blusschingswerk stond onder lei ding van den hoofdinspecteur-brandmees- ter C. W. P. Otten; het politioneel onder zoek werd geleid door inspecteur W. W. Kersten. De oorzaak van den brand is niet komen vast te staan. De schade wordt door verzekering ge dekt Herdenkingssamenkomst In verband met het overlijden van den heer J. Koopman, in leven wijkhoofd en w.n. voorzitter van sector IIB van de Luchtbescherming hier ter stede, vond gistermiddag in den wijkpost aan de Nijkerklaan een plechtige herdenkingssa menkomst plaats. In het ruime gym nastieklokaal van de Openbare school aan de Nijkerklaan hadden zich meer dan 600 functionarissen van de Luchtbescher ming verzameld, om den overleden leider te herdenken. De voorzijde van de gymnastiekzaal was geheel behangen met zwarte dra perie. waarop een groot portret van den heer Koopman was gehangen, aan beide zijden geflankeerd door kandelaars met brandende kaarsen. De lampen waren met paarse crêpe omfloersd. Vóór het portret was een eenvoudige, doch voorname rui ker van paarse en witte seringen ge plaatst. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren Hoofdinspecteur Simon, sector commandant van sector IIB, alsmede diens assistent, brigadier Al. benevens vertegenwoordigers van het afdeelingsbe- stuur van de Ned Ver voor Luchtbe scherming. De echtgenoote. moeder en drie kinde ren van den ontslapene werden door twee plaatsvervangende wijkhoofden van hun woning gehaald en binnengeleid, terwijl de aanwezigen zich van hun zitplaatsen verhieven. De sectorcommandant en de vertegenwoordiger van het afdeelingsbe- stuur ontvingen daarop allereerst gele genheid aan de familie hun deelneming te betuigen waarbij hoofdinspecteur Si mon namens het hoofd van den Gem. Luchtbeschermingsdienst de gevoelens van deelneming vertolkte. Door eenige naaste medewerkers van den overledene werden diens verdiensten gereleveerd, waarbij tevens de deelne ming van alle functionarissen en het sec torbestuur werd betuigd. Ten besluite richtte een lid van het afdeelingsbestuur een woord van deelnè- der den laatsten tijd in verschillende Nederland sche plaatsen organiseert, werd gisteren in de groote zaal van de Harmonie te Gro ningen een zeer druk bezochte vergade ring gehouden. De organisatie van deze bijeenkomst was in handen van de plaat selijke groep der N.S.D.A.P., welker leden de zaal een feestelijken aanblik hadden gegeven door de wanden met groote vlag gen en het podium met dennegroen en met andere voor dergelijke gebeurtenissen te gebruiken middelen te versieren. Om twee redenen droeg deze bijeenkomst een bijzonder karakter. In de eerste plaats sprak de commissaris-generaal voor bij zondere aangelegenheden, tevens leider in het „Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden”, Oberdienstleiter Schmidt en in de tweede plaats werd de vergade ring besloten met een eenschotelmaaltijd, welke zooals vanzelf spreekt een zeer prettig verloop had. Tot de autoritei ten, die deze bijeenkomst bijwoonden, be hoorden ook de gevolmachtigden van den Rijkscommissaris in de provincies Gro ningen, Friesland en Drente, resp. Land- rat dr. Conring, Ministerialrat Ross en Bauinspector Thiel. Behalve alle in Gro ningen en omgeving wonende leden der N.S.D.A.P. waren er verder eenige hon derden Nederlanders, die temidden hunner Duitsche vrienden aan de lange keurig gedekte tafels hadden plaats genomen. Nadat commissaris-generaal Schmidt en de andere autoriteiten hun plaatsen had den ingenomen de aanwezigen brach ten hun bij het binnenkomen den Duit- schen groet en hierna de vaandels op plechtige wijze in de zaal waren gebracht, zong de Hitlerjeugd van de groep Gronin gen, die op het podium had plaats geno men, eenige liederen, welke grooten bijval oogstten. De leider van de groep Gronin gen der N.S.D.A.P., de heer Leibold, heet te de autoriteiten en de andere aanwezi gen vervolgens welkom. In het vervolg van zijn toespraak herinnerde hij aan het feit, dat het dezen dag juist elf jaar was geleden, dat Horst Wessel werd vermoord. Ter herdenking van den dood van dezen pionier van het nationaal-socialisme ver hieven de aanwezigen zich eenige oogen- blikken van hun zitplaatsen en terw'ijl het orkest van de groep Groningen het be kende lied „Ich hatte ein’ Kameraden” speelde, brachten zij plechtig den Duit- schen groet. Commissaris-generaal Schmidt, hierna het woord voerend, herinnerde allereerst aan den strijd, welke de nationaal-socia- listen in Duitschland moesten voeren voor den dag der machtsoverneming. Hij zeide daarbij, dat de straatgevechten van toen, waarbij sprake was van strijd tegen het eigen volk, moeilijker waren dan thans den oorlog tegen Engeland. Toen hadden de nationaal-socialisten als eenig wapen de vuist en moest gevochten worden tegen landgenooten, die de nationaal-socialisten niet begrepen of niet wilden begrijpen, thans vecht een groot en machtig volk met wapenen, welke de beste der wereld zijn. In het vervolg van zijn toespraak zeide spr., dat de Führer den oorlog niet heeft gewild. Hij herinnerde aan de. ver schillende vredesaanbiedingen, welke Hit ler Polen en later Frankrijk en Engeland heeft gedaan, maar waar van de andere zijde niet werd op. ingegaan Thans, nu Duitschland in de positie verkeert, dat het den oorlog is opgedrongen, zal het door vechten tot volkomen met Engeland is af gerekend. Ook wijdde spr. enkele woor den aan de Engelsche leugenpropaganda. Hij wees daarbij op den terugkeer van oud-ministenpresident de Geerin Neder land. Zou men de Engelsche radio moeten gelooven, dan zat jhr. de Geer in een ge vangenis in Stuttgart. Hij heeft echter zelf bevestigd, dat hij in volle vrijheid in Den Haag is. Zeer scherp was commis saris-generaal Schmidt toen hij sprak over Jodendom en de vrijmetselarij, welke den wereldoorlog forceerden. Hij zette uiteen waarom nationaal-socialisten rassenstrij ders zijn en zeide, dat de Joden eens uit geheel Europa moeten zijn verdwenen. Vervolgens betoogde spr. dat slechts een Nederlandsche staat, welke kr den geest van het nationaalsocialisme werkt en denkt, in het nieuwe Europa, dat door den Führer wordt gebouwd, de plaats zal kun nen innemen, welke Nederland op grond van historische verrichtingen toekomt Aan het slot van zijn toespraak hekelde spr. de verhouding der R.K. geestelijkheid in Ne derland Hij eindigde met uiting te geven aan de verwachting, dat alle Germaansche volkeren, ieder in zijn zelfstandigheid, el kaar de hand zullen reiken. De rede, welke grooten bijval oogstte en herhaalde malen door applaus werd onder broken, werd gevolgd door het spelen van het Duitsche Volkslied er van het Horst Wessellied. De eenschotelmaaltijd. welKe werd opg - luisterd door vroolijke muziek, ge-P door het orkest van de plaatselijke N b.D. AP.-groep had een zeer prettig verloop. De stemming liet niets te wenschen over en het einde kwam voor velen veel snel. van de aanwezigen een stilte van twee minuten in acht namen, ter herdenking van den beminden gestorvene. Het elfjarig zoontje van den heer Koop man dankte daarna op ontroerende wijze namens zijn moeder en zijn beide zusjes voor al het goede, dat dien middag over hun gestorven vader gezegd was. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van den heer J. Koopman op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen naar zijn laat ste rustplaats gebracht. De rouwstoet ver trok van het Gemeenteziekenhuis en nam zijn route langs de wijkposten, die tal van maanden het centrum van den arbeid van den thans overledene zijn geweest. Bij wijkpost Nijkerklaan werd aan de baar een krans gehecht namens het schoolbe stuur, bij wijkpost Escamplaan een krans namens de functionarissen van wijk I en II. Op het kerkhof waren aanwezig nage noeg het voltallige personeel en de heeren D. Limbach en mr. G. W. J. Jonker, resp. directeur en commissaris van de N V. Auto Service, waaraan wijlen de heer K-oopman werkzaam was als personeelchef t” -Yerte8enwoordiger, voorts de heeren: i.'Waltman, hoofdinspecteur van po litie, H. van Dijke, inspecteur Van politie, oud-sector-commandant van Sector II B, C. K. H. Rensen, administrateur en verte genwoordiger van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming afd. 's-Gravenhage, D. H. van den Broeke, lid van het afdeelingsbestuur 's-Gravenhage van voornoemde vereeniging, P. J. G Wa- jon, L. W. Kiehle, K. H. R. Damler en C. Elzenbroek, oud-leden van het sectorbe stuur van sector IIB en overige belang stellenden. In den stoet liepen mee talrijke function- narissen van den luchtbeschermingsdienst onder wie de sectorcommandant, hoofdin- specteur Simon en leden van het afdee lingsbestuur uit de Sweelinckstraat Vier plaatsvervangende wijkhoofden fungeerden als slippendragers. Een van Toestanden, die om verbetering roepen BEGRAFENIS Dr. F. J. J. v. d. KOLK Hedenmorgen is op de R.K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan ter aarde be steld het stoffelijk overschot van dokter F. J. J. v. d. Kolk. Aanwezig waren behalve een. groot aantal patiënten, oud-patiënten en vrien den van den overledene, dokter Hankes Drielsma en dr. C. J. v. d. Stadt, voor zitter en secretaris van de afd. den Haag van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunde, dr. L. Steger, dr. J. Th. Sanders, dr. Ipma en H Cooymans, oud- officier. In den stoet hadden met de familie plaats genomen de heeren P. J. Grabbe en S. J. Peperhoven. voorzitter en secre taris van het college van regenten van hel gesticht Groenestein, rector Lansber gen, de broeder overste en notaris Loh man. Pater Jansen verrichtte de absoute en beaarding. CAFÉHOUDERS IN OVERTREDING Rechercheurs van de Drankwet hebben in vAchillende verlofslocaliteiten in to taal 24 flesschen met sterken drank in beslag genomen. AFGESLOTEN VOOR HET RIJVERKEER Morgen en Woensdag is in verband met werkzaamheden aan de waterleiding de Hooftskade tusschen Jacob Catsstraat en Zuid Buitensingel, voor alle rijverkeer afgesloten. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren deelt mede, dat door onvoorziene omstan digheden de bijeenkomst, welke op 1 Maart a.s. in Pulchri Studio zou worden gehouden, is tot Zaterdag 8 Maart a.s., zelfde tijd en plaats. OPRICHTING VAN HET GEWEST ROTTERDAM VAN HET VER BOND VAN NEDERLAND SCHE JOURNALISTEN In één der zalen van het Beursgebouw te Rotterdam heeft Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van mr. Joh. Huyts de oprichtingsvergadering plaats gehad van den gewestelijken kring Rotterdam van het Verbond van Nederlandsche Journa listen Deze kring is de vijfde, welke se dert de oprichting van het verbond is ge ïnstalleerd. De heer Huyts wees er in zijn openings woord o.a. op, dat de gewestelijke kring Rotterdam het gedeelte van .Zuid-Hol- land omvat ten Zuiden van den Haag, dus mede Schiedam en Dordrecht omvat. Vervolgens hield de heer P. J. Megchelen, algemeen voorzitter van het verbond, die met den algemeenen secre taris, den heer J Learbuch, de vergade ring bijwoonde, een inleiding, waarna hij den heer Huyts als voorzitter van den gewestelijken kring Rotterdam installeer de. Als bestuur van dien kring staan naast den heer Huyts de heeren J. M. Pattist, drs. J. P. Prins, M Stavenga. S. van der Velde en W Wagener Met ingang van 1 Mei uit functie ontheven De Staatscourant van heden bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming betref fende onderwijs door geestelijken en Kloosterlingen. Hierin wordt bepaald Artikel 1. Geestelijken of kloosterlin gen zijn niet benoembaar tot rector, di recteur of hoofd van een instelling van onderwijs in den meest uitgebreiden zin des woords. Dit verbod geldt niet voor scholen, die door onderwijsgevende con gregaties worden beheerd, of die het onderwijzend personeel uitsluitend of vöor het grootste deel uit leden van een kloosterorde betrekken. Bij twijfel of al dan niet van een school als in het eerste lid bedoeld sprake is, beslist de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Artikel 2. Geestelijken of kloosterlin gen, die bij het in werking treden van deze beschikking in een functie, als in artikel 1 bedoeld, werkzaam zijn, wor den uiterlijk met ingang van 1 Mei 1941 van deze functie ontheven. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Artikel 4. De bekendmaking van dezfe beschikking geschiedt door plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant. Men verwarre „e oovengenoemde kweekelingen met acte niet met de kweekelingen, die voor den tijd vrgi 2 jaar aangesteld worden tegen een goeding van 25 per maand, richten allerlei werkzaamheden, vangen de onderwijzers(essen) soms en kele uren en geven onder hun (haar) toezicht les. Op deze wijze krijgen deze jonge menschen, die pas hun acte be haalden, een behoorlijke practische vor ming. Voor hen wordt de kans op een vaste aanstelling in de toekomst aan zienlijk grooter, nu de leerlingenschaal verlaagd wordt. Van de diensten van deze kweeke lingen zullen de scholen gebruik blijven maken.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7