Bekendmaking voedt de voor De groote verliezen Britsche scheepvaart „Nederland I I l 3 w zichzelf” No. 17811. 1941. De rede Hitler te München van Van den militairen bevelhebber Nederland generaal der vliegers Fr. Christiansen Woensdag 26 Februari. I A A A A A A A A A 2 A A A A A A A A A A in Winterhulp Nederland de wereldeconomie Principieele veranderingen in „Breng meer voort en verbruik het voort gebrachte zuiniger" Aangekondigde duikboot- oorlog met ongekende hevigheid ingezet Britsche schepen in de haven van Tobroek aangevallen De toestand van ex-koning Alfons VERDUISTEREN van 7.13 uur n.m. tot 8.32 uur v.m. u. ’«-GRAVENHAGE, 26 Februari. De vleeschdistributie De bevelhebber van de Weermacht in Nederland Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten overtreden worden, in het bijzonder bestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Een overzicht tijdens de rede, welke de Führer te München heeft uitgesproken ter herdenking van den 21sten verjaardag van de oprichting van de Partij. (Telegrafisch overgebrachte foto) FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. en demonstraties van eiken pleinen alsook in bedrijven Zijn voor de Weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrij ven bebooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden. b. Optochten, vergaderingen, samenscholingen aard, in het bijzonder op openbare straten en zijn verboden. c. Aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddel- lijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant-generaal van het lucht wapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Holland, op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. Maan: 26 Febr. onder 7.54 uur nam. 27 Febr. op 8.54 v.m.; onder 8.58 uur nam. Uiteenzettingen van oud- minister dr. Posthuma over den „productieslag 1941” 1. In overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heb ik voor de provincie Noord-Holland, gezien den poli tieleen toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. De collecte op 28 Februari en 1 Maart Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Nachtdienst dokters: Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 Bon 05 aangewezen van heden tot en met 12 Maart I 5 5 l I I 3. Ik beveel: a. In alle openbare en particuliere bedoven moet Donderdag ’s morgens de arbeid in vollen omvang weder begonnen worden. 4. Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen, die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duitsche krijgs gerechten berecht. HAAGSCIIE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: (Hoffmann) In ren ging. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f 3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20, zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct A 2 2 I A X X a A x A 2 X A X Het gaat niet alleen om door den oorlog veroorzaakte moei lijkheden. Om deze kwestie goed te kunnen be- oordeelen mogen wij ons, ook hier in Ne derland, wel eens goed afvragen, of het bij de door de Engelsche blokkade getrof fen landen wel alleen gaat om het over winnen van door den oorlog veroorzaakte moeilijkheden. Hiervan zegt Staatssekretar Backe: door den oorlog is voor deze landen slechts een probleem accuut geworden, dat toch in den loop der tijden onafwijsbaar op hen Het Nederlandsch agrarisch front heeft een grootscheepsche actie inge zet, waarbij de boeren worden aange- moedigd, in 1941 een zoo groot moge lijke productie, in de eerste plaats voor het eigen volk, te leveren. Nu de invoer van overzee, zooals wij dien voor den oorlog kenden,, is af gesloten, moet, aldus het N.A.F., alles in het werk worden ingesteld om met eigen middelen in de behoeften van de Nederlandsche bevolking te voor zien. Het streven is erop gericht, de boeren tot het besef te brengen, dat het hun sociale taak is, alle krachten voor een zoo groot mogelijke produc tie in te spannen. Onder het motto „Nederland voedt zichzelf” wil men dit jaar een produc tieslag leveren, waarbij „slag” moet worden opgevat als „strijd”, in de be- teekenis van een eensgezind streven om door gelijk gerichte inspanning van alle krachten een overwinning te behalen, zoodat bewezen kan worden, dat Nederland voor zijn voedselvoor ziening te allen tijde voldoende bron nen en productiemiddelen bezit. Waarom kwam Duitechland tot dien op roep? D e reden was te zoeken in de erva ringen door Duitschland op het gebied van de levensmiddelenvoorziening in den wereldoorlog opgedaan. Wilde het land zich kunnen verdedigen, dan moest het land zelf zooveel mogelijk voedsel opbrengen. Een bijkomende zaak was ook de deviezen-kwestie. Naarmate men zelf meer voortbracht, behoefde men minder in te voeren, bleven meer deviezen beschikbaar voor dén invoer van grond stoffen. Zooals wij reeds hebben gemeld, houdt Winterhulp Nederland op 28 Fe bruari en 1 Maart a.s. haar vierde huis- en straatcollecte. De plv. plaatselijk di recteur voor ’s-Gravenhage doet nog maals een dringend beroep op de bur gerij zich in zoo groot mogelijken getale op te geven als collectant. Voor hen die voornemens zijn aan de collecte deel te nemen, bestaat nog ge legenheid zich aan te melden ten kan tore van het plaatselijk Bureau, Prinse- straat 57, Donderdag 27 Februari tus- schen 9.3012 en 25 uur of telefo nisch onder nummer 11.09.71. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rljswlja, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. j. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; 8oekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Churchill's aankondiging over nieuw anti-duikbootwapen bluf genoemd Onder het opschrift: „Feiten tegenover bluf" schrijft de „Völkischer Beobachter”, over de aankondiging van Churchill, dat Engeland een nieuwe methode voor het opsporen en vernielen van duikbooten be zit, welke thans toegepast zal worden. Het betreft daarbij, naar Churchill ver klaarde. een der best bewaarde geheimen van de Britsche oorlogvoering. Bluf moet dus het onafwendbare bezweren, zoo merkt het Duitsche blad op. De groote verrassing toont overtuigend aan, in welke verlegenheid Engeland zich bevindt. Het blad herinnert er aan, dat reeds herhaal delijk van Engelsche zijde dergelijke ge heimzinnige kaarten zijn uitgespeeld. Bonnen 03 en 04 kunnen ver nietigd worden verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „03” en „04” genummerde bon nen niet meer zullen worden aangewezen voor het koopen van vleesch, zoodat deze bonnen vernietigd kunnen worden. De levensmiddelenvoorziening in de bezette gebieden. Wij komen nu tot de vraag: Hoe staat het met de levensmiddelenvoorziening der bezette gebieden? Hiervan zegt Staatssekretar Backe: Duitschland kan er niet aan denken zijn eigen behoeften in gevaar te brengen door leveringen aan landen, die door eigen schuld voor Engeland zijn gaan vechten! Maar, voegt Staatssekretar Backe hieraan toe, het schaarsch worden van de levens middelen in deze landen overdrijft men. Van 19161920 heeft men in Duitschland zich tevreden moeten stellen met rantsoe nen, die de helft en nog kleiner wa ren dan de kleinste rantsoenen thans zijn in de bezette gebieden en moest toen nog twee en een half jaar oorlog voeren! En tenslotte, aldus Staatssekretar Backe, be hoeven deze landen ,door de blokkade van levensmiddelentoevoeren, niet te verhon geren als het produceeren van levensmid delen op goede wijze bevorderd, georgani seerd en geleid wordt. een bijzondere plaats zal innemen. Deze massa-vernietiging van vijandelijke scheepsruimte heeft in de geschiedenis-van dezen oorlog reeds een voorbeeld: de ver nietiging van 2 groote convooien en ver scheidene alleenvarende schepen op 19 Oc tober j.l Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 Verscheidene Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben Maandagavond, nagr het D.N.B. verneemt Britsche schepen in de haven van Tobroek aangevallen. Een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 bruito registerton kreeg 2 voltreffers, welke een buitengewone uitwerking had den. Op het ontploffen der bommen volg den voortdurend nieuwe ontploffingen, die de conclusie wettigen, dat het schip met munitie was geladen. Tevens ont wikkelden zich op het «chip branden, die zich zeer snel uitbreidden. Bij dezen aan val werd ook een luchtdoelartilleriestel- ling ernstig getroffen en een aantal tref fers op de kade-installatie& geplaatst. De wereldhuishouding is om gevallen. Staatssekretar Backe motiveerde op den Reichsbauerntag 1934 het slagwoord: „Mehr erzeugen und das Erzeugte spar- samer verwenden” (Meer produceeren en het geproduceerde zuiniger verbruiken) in het kort als volgt: „De wereldhuishouding is omgevallen. De arbeidsverdeeling in de wereld, die rustte op het principe van de vrije econo mie en de daarmede samenhangende ren tabiliteit werkt niet meer Hier zien wij millioenen werkloozen en gebrek aan grondstoffen, daar niet te verkoopen grondstoffen, inkrimping van de productie en vernietiging van de producten. Onder deze omstandigheden moeten wij er in Duitschland voor zorgen, dat wij weder zooveel mogelijk grondstoffen en levens middelen zelf voortbrengen. De ontwik keling heeft bewezen, dat het principe van de vrije economie het Duitsche volk knecht en dat het zekerstellen van het leven en de toekomst van dit volk een zich afwenden van dit principe noodig maakt”. Met begrijpelijken trots wijst Staats sekretar Backe er op, dat de in den tegen- woordigen oorlog voor Duitschland zelf verkregen resultaten wel bewijzen hoe juist het was in 1934 tot een Erzeugungs- schlacht op te wekken. Omtrent den toestand van ex-koning Alfons is te middernacht het volgende bulletin der geneesheeren uitgegeven „In de afgeloopen 24 uur hebben zich zware en met tusschenpoozen optredende circulatiestoringen voorgedaan, die op het oogenblik voortduren.” Naar Stefani uit Rome meldt, was de toestand van ex-koning Alfons vanmorgen zeer ernstig. Ondanks de pijn en de ver zwakking. die het gevolg zijn van de hartaanvallen, die nu reeds 10 dagen du ren, blijft de patiënt volkomen helder van geest en standvastig. Ondanks zijn ernstigen toestand stelt de vorst nog steeds belang in de politieke gebeurtenis sen. Hij luistert geregeld naar de uitzen ding der oorlogsberichten. Zondag j.l. wilde hij zelfs de radiouitzending van de redevoering van Mussolini hooren. Hij volgde de woorden van den Duce met le vendige belangstelling. Bij het begin van de ziekte reeds, die op 12 Februari is begonnen met een zeer ernstigen hartaanval, en die voortdurende zorgen noodig maakte, heeft de behande lende geneesheer, dr. Colazza, professor Frugoni bij het ziekbed geroepen, met wien hij herhaaldelijk op kritieke oogenblikken overleg heeft gepleegd, ter wijl de professor ook driemaal per dag komt. Ook de specialist in hartziekten, professor Puddu, verleent zijn medewer king bij de behandeling van den zieke. De ex-koningin, de prins van Asturië, de hertog van Segovia, de prins van Torlo- nia en persoonlijkheden van het hof van den ex-koning houden voortdurend ver blijf in het appartement van Alfons, in een groot hotel te Rome en volgen alle phases der ziekte. In den afgeloopen nacht heeft de ex-koning bezoek ontvangen van den prins van Piemont. Bonnen 03 en 04 kunnen vernietigd worden Engeland ontkent de verliezen. De Britsche berichtendienst is met stom heid geslagen. Slechts Reuter is in staat een schamele tegenspraak te publiceeren, waarin niets anders gezegd wordt dan dat het Duitsche bericht gelogen is, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Naar aanleiding hiervan wordt van be voegde Duitsche zijde verklaard, dat de Britsche admiraliteit ook na het vernieti gen van het groote convooi in den nacht van 19 op 20 October 1940 waarbij 17 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 110.000 brt. tot zinken gebracht werden, eerst uren Later de eer ste verliezen en dan nog slechts druppels gewijze publiceerde. Over het uiteenjagen en de gedeeltelijke vernietiging van het groote Engelsche convooi door Duitsche bovenwaterstrijdkrachten in den Atlanti- schen Oceaan, dat volgens het Duitsche Weermachtbencht van 13 Februari de ver nietiging opleverde van 14 vijandeiijke koopvaardijschepen met een totalen in houd van 82.000 brt. heeft de Britsche ad miraliteit tot op heden nog gezwegen. De eerste lord der admiraliteit, Alexander, heeft de in het Lagerhuis gestelde vragen die opheldering over deze gebeurtenis wenschten, ontweken door te wijzen op de noodzakelijkheid tot geheimhouding van militaire aangelegenheden. Klachten van lersche zeelieden Noord-Iersche zeelieden, die met het Britsche motorschip „Georgic” in New York zijn aangekomen, hebben het een en ander meegedeeld over de wijze, waarop de Engelschen hen hebben behandeld. De zeelieden waren in Noord-Ierland aangemonsterd, om als passagiers derde klasse naar Amerika te worden vervoerd opdat zij van daaruit andere schepen naar Engeland konden terugbrengen. Te Glas gow aangekomen, kwamen zij in plaats van op een passagiersschip op een troe pentransportschip, Daar zij weigerden, hierop den overtocht te maken, aangezien het schip overvol was. gingen zij met het oog op de Engelsche contractbreuk, in staking. Aan deze staking namen in totaal 700 man deel. Van hen werden er 44 ter stond in de gevangenis opgesloten. Om de overigen bekommerde zich niemand De zeelieden stonden zonder middelen op straat. De gearresteerden werden voor de keus gesteld, binnen 24 uur op een schip te monsteren of in de gevangenis te blij ven. Toen een gevangene tot voedsel wei gering overging, werd het verblijf in de gevangenis tot 4 dagen bekort. De zee lieden zijn daarop met de „Georgic" ver trokken. Zij verklaarden eenstemmig, dat er nau welijks zeelieden voor Britsche koopvaar dijschepen te krijgen zijn, zoodat met de hulp der vakvereenigingen tot geweld- maatregelen wordt overgegaan. Het programma Het programma van dezen produc tieslag 1941 wordt als volgt zeer in het kort weergegeven: 1. Bebouwen van allen daarvoor ge- schikten grond met broodgraan en aardappelen. 2. De grootst mogelijke zorg voor de weiden: tijdig en voldoende bemes ten, regelmatig en vaak omweiden, tijdig hooien, ensilage (inkuiling, be waring van veevoer en aardappelen in met aarde overdekte kuilen). 3. Zoo hoog mogelijk opvoeren van den verbouw van stoppelgewassen. 4. Uiterste zorg voor teelt, voeding en verpleging van onze landbouw huisdieren, teneinde de productie van dierlijke eiwitten en vetten zoo hoog mogelijk op te voeren. Rede van oud-minister dr. F. C. Posthuma. In de dagelijksche persconferentie van het Rijkscommissariaat heeft heden dr F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de volgende rede in verband met bovengenoemden productie slag gehouden: Mij is gevraagd naar aanleiding van een artikel van Staatssekretar Herbert Backe over Europa’s Ernahrung, over een ,,Er- zeugungsschlacht”, bekeken uit een Neder landsch gezichtspunt mijn meening te zeg gen. Waardoor is Duitschland in den herfst van 1934 gekomen tot den oproep: breng meer voort en verbruik het voortgebrachte zuiniger? Tot dezen oproep kwam Duitschland op grond van overwegingen liggende op het terrein van de buitenlandsche politiek, de verdediging van het land en de economi sche politiek. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad’ 10 ct meer. 5 f V 3 v V Het Duitsche duikbootwapen heeft tusschen Zondagmiddag en Maandag avond .92.300 brt. tot zinken gebracht, wanneer men het aantal der in den grond geboorde schepen voorzichtig be rekent en bovendien geen rekening houdt met de schepen die door torpe- deering zijn beschadigd. In dezen groo- ten slag tegen de convooien hebben nieuwe duikbooten onder jonge gezag voerders en bemanningen den aanval ondernomen. Zij waren voor de eerste maal in contact met den tegenstander. Duitsche verliezen zijn niet ontstaan. Ten aanzien van deze actie verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderhe den: Duitsche duikbooten kregen in den middag van 23 Februari contact met een groot, beveiligd Britsch convooi, toen zij patrouilleerden op de handelswegen der Engelschen ten Westen en Noordwesten van de Britsche eilanden. De onderzeeërs gingen tot den aanval over, welke werd voortgezet, trots afweervuur der gewapen de koopvaarders en convooieerende bewa kers Andere duikbooten werden door een reeks ontploffingen van torpedo’s en branden aan boord van de getroffen sche pen naar het strijdtooneel gelokt. Ook zij gingen tot den aanval over, zoodat een groot deel van het convooi en een hulp- kruiser werden vernield. De rest werd uiteengedreven. In de volgende uren kon den de Duitschers nog eenige schepen in den grond boren, welke overgebleven wa ren van het uiteengeslagen convooi. In het Noorden bracht een Duitsche duikboot tezelfdertijd 3 schepen van een ander convooi tot zinken. Een andere duikboot meldde uit zijn operatiegebied ten Westen van Ierland 33.000 brt. tot zinken te hebben gebracht. Een derde duikboot bracht met korte tusschenpoozen 2 tankschepen van ruim 10.000 ton elk en 2 koopvaarders van ruim 7000, resp. 4000 brt. welke afzonderlijk varend trachtten den Atlantischen Oceaan naar Engeland over te steken, tot zinken. Dit succes van den in zijn begin zijnden duikbootoorlog, zoo wordt van deskundige zijde opgemerkt, laat geen twijfel meer over. De beste en in den oorlog meest er varen commandanten en duikbootofficie- ren vormen de gezagvoering en de man schappen van het voortdurend toenemende aantal in den strijd komende duikbooten en het resultaat zal overeenkomstig zijn. Het D.N.B. merkt naar aanleiding van deze zware Britsche verliezen op. dat het Weermachtbericht van gisteren.dat de ver nietiging van ruim een kwart millioen ton Britsche koopvaardijscheepsruimte meldde, in de geschiedenis van den oorlog ter zee losgekomen zou zijn en hen tot een om zetting van het bedrijf gedwongen zou hebben. Bij het begin van de „Erzeugungs- schlacht”, aldus Staatssekretar Backe, gingen wij er van uit, dat de liberale op vattingen van den wereldhandel ten einde waren. Dit feit zal in toenemende mate geheel onafhankelijk daarvan, of en wanneer de oorlog uit is de economi sche politiek van alle Europeesche landen beslissend bepalen. Deze landen zullen op dit gebied allen Duitschland en Italië moeten volgen, hetgeen voor alles betee- kent, dat alle landen in Europa een ver meerdering hunner landbouwproductie zullen moeten nastreven. Men mag daarom de positie van de levensmiddelenvoorzie ning van Europa niet zien uit het ge zichtspunt van den oorlog en de poging van Engeland om Europa te laten verhon geren, doch moet steeds in het oog hou den, dat er sedert den wereldoorlog een principieele verandering is gekomen in de totale wereldeconomie. Dit te erkennen is daarom van belang, omdat het de voor waarde is voor het juist nemen van alle maatregelen, die thans, gedwongen door den oorlog, in veel sneller tempo genomen moeten worden, als zonder den oorlog noodig geweest zou zijn. Die erkenning is ook daarom van be lang omdat het algemeene inzicht ook van de andere volken dan Duitschland en Italië, steeds daarop gericht moet wor den, dat het niet gaat om tijdelijke oor logsmaatregelen, maar om een princi- pieele verandering in de methoden van het verleden en een gedwongen veran dering van de structuur. Naarmate het aantal volken dat zich op deze houding instelt, grooter is, be- staat voor den landbouw in Europa de mogelijkheid om weder terug te winnen wat in de verloopen tientallen jaren van Hberale^conomische ontwikkeling v.rlo- (Zie verder 3e blad, pag. IJ De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maal t bekend Gedurende het tijdvak van Donderdag 27 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft elk der vier met „05 Vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „05 Worst vleesch- waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 9 Maart a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 12 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloed worst. Engelschen houden Fransche schepen aan. Naar het Fransche ministerie van ma rine mededeelt, zijn het Fransche schip, „Plm. 13” en het vrachtschip „L’Orient” die met een lading steenkool resp cement naar Dakar onderweg waren, in de buurt van de Canarische eilanden door een Engelschen kruiser aangehouden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1