i Instance het aan Hitler’s voorj aarsparool Duitsche volk AMERIKA EN HET VERRE OOSTEN Maar bij HET RINGENHUIS slaagt U nog uitstekend. Luchtgevechten boven het Kanaal GEMENGD NIEUWS HULSTKAMP^ m Indrukken uit het buitenland Het gebruik gifgas van Zondag volksstemming Roemenië F' SCHEER BEITELS PHILIPS SPANJE D/£F VLUCHTTE DOOR EEN RUIT BOELGARIJE DUITSCHLAND op RUSLAND FRANKRIJK ENGELAND Mislukte Britsche aanval een patrouillevaartuig Verbazing te Berlijn over de Britsche activiteit op dit gebied Eden en Dill in Turkije De Turksche politiek Verklaringen van Roosevelt ZWEDEN HAAGSCHE COURANT Woensdag 26 Feb’r. 1941 le bl. pag. 2 De vredesconferentie in Tokio Uitspraak vóór of tegen Antonescu’s bewind JAPANSCHE VLOOTDELEGATIE TE BERLIJN De nieuwe ministerlijst van Vichy Bijeenkomst van den oppersten sovjet VEREENIGDE STATEN 9 RECLAMES. ;p SPREUK VAN DEN DAG wet een de om Hoep geen hei, voor ge over de brug rijt en zeg geen hmm, voor U geproefd hebt, dat men U werkelijk de zeer oude genever van Hulstkamp heeft geschonken. Daar had U immers om gevraagd, omdat U slechts 't beste wilde drinken? voor Verlovingsringen en gouden sieraden PRINSESTRAAT 86, Tel. 116649 Zie ook de fraaie keuze in Zilverwerk. delijk bestuur van Londen zelf hebben gewekt Vroeger waren rond 10.000 brandweer- liedei in dienst in het stedelijk gebied van Londen, thans bedraagt hun aantal 26.000. Vroeger waren er 400 ambulances, thans 6500. Het aantal reddingscolonnes bedraagt 10.000 terwijl men vroeger deze instelling in het geheel niet kende. doch onnoodig, ook nog het opdringen Japan naar het Zuiden Wanneer Japan op onrechtvaardige dagingen den strijd zon aangaan, zouden Singapore, dat precies voor neus van Japan ligt en Guam, dat De luchtaanvallen op Engeland De Londensche berichtendienst maakt bekend, dat in den afgeloopen nacht Duit sche vliegtuigen boven verschillende dee- len des lands zijn verschenen en bommen neerwierpen. Op verschillende plaatsen is schade veroorzaakt over het beste leger ter wereld en lacht om de verschillende „generaals” als revo lutie, koude, honger en tijd, waarop zijn vijanden hun hoop gesteld hebben De strijd zal gaan om het bestaan van het Duitsche en het Italiaansche volk tegen de alles ondermijnende plutocratie, geenszins echter tegen de nieuwe wereld, die in haar politiek en economisch stelsel zal en kan blijven leven, zonder dat Duitschland haar tracht te benadeelen. Tenslotte schrijft het blad: Uit eiken zin der rede van den Führer van het Duit sche volk blijkt een verbazingwekkende kalmte en een onwrikbaar vertrouwen in de overwinning. Elke zin bewijst ook de vurige liefde van Hitler jegens zijn volk en zijn haat tegen alle duistere machten, die trachten hem te vernietigen, omdat hij, volgens de uitspraak van Churchill, te machtig geworden is. Zwitsersche meaning. De rede van Hitler heeft in de Zwitser sche pers als „aankondiging van komende en beslissende gebeurtenissen” bijzonder de aandacht getrokken. De „National Ztg.” schrijft: „In een tijds verloop van 24 uur hebben beide leiders der asmogendheden gesproken. Het ge meenschappelijke was de verzekering, dat de eindoverwinning vaststaat. Deze ver zekering is niet nieuw, maar het feit, dat zij in dit tijdsgewricht en bijna gelijktijdig in Duitschland en Italië is gegeven, moet den indruk wekken, dat zij een laatste appèl is, dat den volken der as voor den aanvang eener beslissende ontwikkeling van den oorlog nogmaals aan hun plichten herinnert. Ten aanzien van het plan de campagne tegen Engeland merkt de „Tribune de Lausanne” op: „Ongetwijfeld biedt de on derneming een veelvuldig risico, maar Hit ler heeft getoond, dat h< voor een gevaar lijk risico niet terugschrikt. Zonder den uitslag van den beginnenden strijd op le ven en dood te willen voorspellen, kan men constateeren, dat de verscherping van den duikbootoorlog voor de Engelsche eilanden een verschrikkelijk gevaar betee- kent. Indien de vernietiging van scheeps- ruimte voortduurt in het door Hitler ge noemde tempo, zal zij tegen het einde van den zomer een reusachtige hoogte bereikt hebben”. Britsche gevechts- en jachtvliegtuigen hebben gistermiddag geprobeerd de Fransche kust te naderen. Zij werden echter, naar het D.N.B, verneemt, reeds boven het Kanaal door Duitsche jacht vliegtuigen tegengehouden. Er ontston den luchtgevechten. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn 3 Britsche toe stellen van het type Spitfire daarbij neergeschoten. Een der Engelsche machines stortte brandend boven Fran- schen bodem omlaag, de tweede boven het Kanaal, de derde boven Dover. Een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim heeft gistermiddag gepoogd een Duitsch patrouillevaartuig aan te vallen. Als gevolg van het afweer vuur, dat terstond aanving, mislukte deze aanval evenwel Drie bommen van zwaar kaliber misten hun doel. Het vaartuig bleef onbeschadigd. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland Eenige Britsche gevechtsvliegtuigen zijn gisteravond laat naar West-Duitschland gevlogen tn hebben daar bij laag bewolkte lucht zonder eenig zicht brisant- en brand- DE VERSTREKKING VAN LEVENS MIDDELEN IN RESTAURANTS Naar Reuter meldt, heeft de minister van levensmiddelenvoorziening lord Wool ton, gisteren medegedeeld, dat in alle restaurants en andere eetgelegenheden van 10 Maart af nieuwe beperkende be palingen inzake de verstrekking van spijzen in werking zullen treden. Nieuwe verordeningen zijn op komst. Japansche gezant naar Australië Tatsoeo Kawai, de eerste Japansche gezant in Australië, vertrekt morgen uit Tokio naar Kobe, vanwaar hij aan boord van de „Canberra Maroe” op 28 Februari zal vertrekken. Het schip zal op 13 Maart te Sydney aankomen. De Japansche premier, Konoje, heeft in schriftelijk antwoord op een aantal vragen in de Kamer verklaard, dat de regeering niet pessimistisch gestemd is ten aanzien van de toekomstige betrek kingen met de Vereenigde Staten. De re geering, aldus Konoje, blijft voortgaan op den weg, dien zij juist acht en doet tevens alles wat in haar macht ligt, cm de Vereenigde Staten de werkelijke be doelingen van Japan te doen begrijpen. Indruk van de Spaansche pers De Führer en de Duce hebben nadruk gelegd op de onwrikbare kracht van de as en op de trouwe wapenbroederschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk, schrijft het Spaansche blad „A.B.C naar aanleiding van hun redevoeringen. Noch Hitler noch Mussolini, zoo vervolgt het blad, hebben den waren toestand pro- beeren te verdoezelen. Mussolini heeft openlijk over tijdelijke tegenslagen ge sproken, maar „Engeland kan niet over winnen. want tenslotte heeft ook Rome Carthago verwoest”. Van groote beteeke- nis is de mededeeling van Hitler, dat de duikbootoorlog in de komende twee maan den ongekende afmetingen zal aannemen. De tegenstanders van Hitler hebben altijd misgerekend, hun verwachtingen is altijd de bodem ingeslagen en zoo zal het ook in de toekomst gaan. Duitschland beschikt Amerikaansche pers over de rede De Newyorksche bladen brengen van de rede van Hitler vooral de passage over de verscherping van den duikbootoorlog naar voren. De „New York Times" en de „New York Herald Tribune” spreken van een „bedreiging, die ongetwijfeld ernstig gemeend is”. De bladen maken daaruit de gevolgtrekking, dat Engeland torpedoboot- jagers. duikbootjagers en patrouille-bom- menwerpers dringend noodig heeft en ook belang heeft bij het bezit der lersche vlootbases. Indien de leveranties van de Vereenigde Staten Engeland niet zouden bereiken, zou de reusachtige inspanning der Vereenigde Staten en ook de neu traliteit van Ierland niets waard zijn Moeilijkheden bij de Amerikaan sche leveranties aan Engeland De vliegtuigenhulp der Vereenigde Sta ten voor Engeland is, naar de „Washing ton Evening Star” meldt, op een nieuwe moeilijkheid gestuit, welke in de eerstvol gende maanden nog veel ernstiger blijken dan tot dusver voorgekomen leverantie- vertragingen door schaarschte aan grond stoffen en gebrek aan geschoolde mecani ciens, fabrieksruimte en vliegtuigmotoren. Het ontbreekt n.l. aan voldoende scheeps- ruimte om de jachtvliegtuigen en duik bommenwerpers over den Atlantischen Oceaan te brengen. In het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche politieke kringen staat uitsluitend de groote rede, die de Führer Maandag gehouden heeft, en welke te Berlijn algemeen als het voorjaarsparool van Adolf Hitler aan het Duitsche volk wordt beschouwd. Men hoort te Berlijn de opvatting verkondigen, dat, aldus meldt het A.N.P., het feit, dat de Duce en de Führer vlak achter elkaar hun redevoering uitspraken, moeilijk duide lijker de gemeenschappelijkheid van den politieken en militairen wil der asmogend heden in den oorlog tegen Engeland voor een vrij Europa had kunnen demonstree- ren. Als gevolg van het feit, dat de rede voeringen der beide leiders hunner vol keren te Berlijn de gesprkken van alle kringen der bevolking beheerschen, had de de regeeringswijziging te Vichy slechts weinig belangstelling gevonden. In Ber lijnsche politieke kringen hoorde men al leen de meening verkondigen, dat het hier een wijziging betreft, welke in de prin- cipieele politieke houding, zooals deze tot dusver in de regeering van Vichy aan hef licht is getreden, geen groote verande ring zal brengen. BRANDEN TE SANTANDER WEER OPGELAAID Te Santander zijn Maandag verscheiden brandhaarden, welke onder het puin en de brokstukken van de ingestorte huizen waren blijven smeulen weer opgevlamd. Eerst na vele uren konden ze worden gebluscht. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In de Rijkshoofdstad volgt men aandachtig de discussie, welke in Engeland reeds sinds eenigen tijd aan den gang is, over een mogelijk gebruik van gifgas in den Euro- peeschen oorlog. Men vindt in bevoegde Duitsche kringen de Engelsche activiteit hoogst merkwaardig. In dit verband wijst men er te Berlijn op, dat Wendell AANHANGERS VAN DE GAULLE VEROORDEELD United Press meldt uit VichyDe luitenants Guerin en Sarkisoff, die ervan beschuldigd werden tot de beweging van de Gaulle te behooren, zijn door het militaire gerecht elk tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld. De tegelijkertijd aangeklaagde onderofficieren Pechral en Dauxan zijn veroordeeld tot 20 resp. 10 jaar gevangenisstraf. VERSPREIDE BERICHTEN Het telefoon- en telegraafverkeer in het bezette Fransche gebied zal met ingang van 1 Maart met inachtneming van de uit den tegenwoordigen toestand voortvloeiende beperkingen, hervat wor den. Gisteren is de nieuwe zittingsperiode van het Noord-Iersche parlement opend. In de openingsrede, die voorgelezen door den gouverneur Noord-Ierlapd, werd medegedeeld. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, is in gezelschap van generaal Dill gistermiddag pet vliegtuig in Adana aangekomen, vanwaar hij zijn reis per trein naar Ankara voortzette Volgens een later bericht zijn minister Eden en de chef van den Britschen generalen staf, Dill, te Ankara aange komen. STIJGING VAN DE MILITAIRE UITGAVEN De achtste vergadering van den opper sten sovjet is gistermiddag in het Krem lin te Moskou, in tegenwoordigheid van de vooraanstaande staatslieden en de leden van den raad van volkscommissaris sen, met den voorzitter van dezen raad, Molotof, aan het hoofd, geopend. Eerst vergaderde de eerste kamer van den op- ge- werd van men in de bepaalde gebieden van Noord- lerland vlasindustrieën zal oprichten om de werkeloosheid in het land te vermin deren. De Egyptische gezant en een gezant schapssecretaris te Boekarest hebben Maandagmiddag Roemenië verlaten. De tweede gezantschapssecretaris is achter gebleven en voert de leiding over de zaken der legatie. Maandag zijn in Zweden groote wintermanoeuvres begonnen van de in het Noorden staande troepen. Alle wapen- soorten nemen hieraan deel. De kroon prins en zijn zoon wonen als waarnemers de manoeuvres bij, welke gehouden wor den onder leiding van den chef der weer macht, generaal Thörnell. De maildienst tusschen Fransch Indo-China en Frankrijk zal binnenkort worden hervat, naar de Indo-Chineesche autoriteiten bekend gemaakt hebben. Het contact tusschen Frankrijk en deze kolo nie, dat geruimen tijd onderbroken is ge weest, wordt hervat door Fransche sche pen, welke volgens de verwachting Mada gascar, Senegal, Marokko en andere lan den in Europa en Afrika zullen aandoen. De Canadeesche ministerpresident heeft medegedeeld dat Leighton Maccar- thy tot Canadeesch gezant te Washington is benoemd. De nieuwe gezant is een persoonlijke vriend van Roosevelt. Nachtelijke achtervolging door den Botch De Bossche politie heeft den 19-jarigen arbeider v. K. gearresteerd, die Zondag avond heeft ingebroken in het filiaal van een grossiersfirma op den hoek van de Noremborghstraat en de v. d. Venstraat Hij was binnengekomen door 't indruk- De versterking van Guam De marinecommissie uit den Ameri- kaanschen Senaat heeft eenstemmig haar goedkeuring gehecht aan het ontwerp, dat 242 millioen dollar voor marine-doel- einden, o.a. voor de versterking van Guam, beschikbaar stelt. De Turksche pers blijft commentaar le veren op de Turksch-Boelgaarsche ver klaring. De afgevaardigde Joenoes Nadi schrijft in de ..Cumhuriyet’’ dat de Turksche politiek in dezen oorlog berust op de clausule in het bondgenootschaps- verdrag met Engeland, waarin wordt ge zégd. dat geen enkele aanleiding of voor wendsel Turkije in conflict met de sovjet unie mag brengen. Dit is het fundament der Turksche buitenlandsche politiek. Daarom zal Turkije in dezen oorlog niet ingrijpen, zoolang geen werkelijke aanval op zijn grenzen wordt gedaan. De waak zame belangstelling voor de veiligheids zone, aldus de afgevaardigde, behoeft niet verder verklaard te worden. De Turksch-Boelgaarsche overeenkomst is het beste bewijs voor de waakzaamheid, welke Turkije ook in dit opzicht heeft bommen neergeworpen. Het eenige toe stel, dat door den zwaren wolkenlaag neerdaalde, werd terstond door het lucht afweergeschut neergeschoten. Het stortte brandend neer. Toevallig werden een klein houten gebouw en een zolder door brand bommen geraakt. De branden, die ont stonden, konden echter terstond worden gebluscht met eigen materiaal. De bri santbommen kwamen alle op open veld neer en richtten in geen enkel geval schade aan. President Roosevelt heeft ten aanzien van de uitlatingen van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, over Oceanië opgemerkt, dat hij de verklaring van Matsoeoka had gelezen. Het was hem echter niet geheel duidelijk geworden, wat Matsoeoka onder „Ocea nië” verstaat. Ten aanzien van de pogingen van ver scheidene senatoren om een amendement op het wetsontwerp cp de hulpverleening aan Engeland te doen aannemen, waar door het den president zou zijn verboden deelen van de Amerikaansche weermacht buiten het Westelijk halfrond te gebrui ken, verklaarde Roosevelt, dat hij op het huidige tijdstip slechts in het algemeen kon zeggen, dat hij dergelijke amende menten, die de politiek van de Ameri- knansche regeering ten opzichte van hulpverleening aan Engeland willen be ïnvloeden, niet wenscht Op de vraag, of de nieuwe Amerikaan sche ambassadeur in Londen, Winant, een program van vredesdoelstellingen meeneemt naar Londen, antwoordde Roo sevelt, dat het geen zin heeft thans vredesdoelstellingen te redigeeren. Eerst moet de oorlog gewonnen worden. Engelsch antwoord op het Japansche memorandum Het door de Britsche regeering aange- kondigde antwoord op het memorandum van het Japansche ministerie van buiten landsche zaken is thans te Tokio aange komen. Er is nog geen officieele mede deeling gedaan over ’t tijdstip van publi catie der beide documenten. MINISTER BAGGE HEEFT VERTROU WEN IN ZWEDEN'S TOEKOMST Bij de opening van de „cultureele week”, die te Eskilstuna wordt gehouden, heeft de minister van onderwijs, Gösta Bagge, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide Er is voor ons alle reden, vertrouwen te stellen in de toekomst. De landsverde diging staat thans op een geheel ander peil dan in het begin van den oorlog. De vroegere leemten zijn opgevuld. Zwe den is reeds en wordt meer en meer een land van een militaire kracht, die niet verwaarloosd kan worden, zelfs niet door een groote mogendheid. Zoodoende is de grondslag gelegd voor een politiek, die de vrijheid en onafhankelijkheid van Zweden beschermt. Het industrieele leven in Zweden heeft zich in sterke mate krachtig aangepast aan den nieuwen toestand. De werkloos heidscijfers zijn niet zoo gestegen als men gevreesd had. behalve op sommige gebie den. De economische positie is gunstig en de levensmiddelenvoorziening is, ge zien den tegenwoordigen toestand, bevre digend. Alle lagen der bevolking zijn bereid ge bleken, de noodige lasten te dragen en elkaar te helpen. Deze bereidwilligheid is ook getoond, waar het de plichten je gens onze Noorsche naburen gold, vooral ten aanzien van Finland. De Zweden zijn meer en meer tot de overtuiging geko men, dat het lot onzer Noordsche buren nauw verbonden is met hun eigen lot. Onze voornaamste bron van kracht is ge legen in het feit, dat de druk der inter nationale gebeurtenissen ons tot één volk vereenigd heeft, waarin allen bereid zijn, de lasten te dragen, die de harde nood zaak eiscjien. De binnenlandsche mee- ningsverschillen zijn in het niet verzon ken in vergelijking tot het eenige wat telt Zweden door de wereldcatastrophe te loodsen met handhaving van zijn vrij heid en zijn binnen- en buitenlandsche kracht. De Japansche regeering heeft op de vredesconferentie van Tokio een laatste en definitief voorstel ingediend ter bij- legging van het conflict tusschen Thai land en Fransch Indo-China. Volgens dit voorstel krijgt Thailand iets meer dan de helft van de opgeëischte grensgebieden in Laos en Cambodsja, waardoor men tege lijk de Fransche tegenvoorstellen tege moet komt. Het Japansche blad Asahi” merkt op, dat het bij de betrokken gebieden in hoofdzaak gaat om streken, die vroeger tot Thailand behoorden en waarop der halve van Thailandsche zijde beslist aan spraak wordt gemaakt. Gehoopt moet worden, dat beide partijen accoord zullen gaan met deze door Japan voorgestelde oplossing. De conferentie van Tokio komt thans in een beslissend stadium, waarin een duidelijke houding van Fransch Indo- China ten aanzien van Japan dringend noodig is. In regeeringskringen te Tokio gaf men uitdrukking aan zijn tevredenheid over de verlenging van den wapenstilstand tus schen Thailand en Indo-China. De afge vaardigden op de vredesconferentie kwamen Maandag in Tokio in een vierde zitting bijeen. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, maakte in het parlement bekend, dat de Indo- ChineescheJapansche economische be sprekingen ondanks hun delicaat verband met de huidige vredesonderhandelingen, de verwachte vorderingen maken. Óver het vitale vraagstuk der rijstleveranties aah Japan is reeds overeenkomst bereikt. Generaal Antonescu heeft de Roemeen- sche bevolking opgeroepen tot een volks stemming, welke op 2 Maart gehouden zal worden Het Roemeensche volk moet dan beslissen, of het de wijze, waarop generaal Antonescu regeert, goed- of af keurt. Hét stemrecht hebben alle Roe meensche staatsburgers boven de 21 jaar Joden zijn van de stemming uitgesloten. De stemming is openbaar en verplicht. Er mag slechts met ,,Ja” of ,,Neen” ge antwoord worden. Komt men met de stemming op 2 Maart niet gereed, dan wordt zij op 3. 4 of 5 Maart voortgezet. Ter voorbereiding van de stemming wor den op 1 Maart in het geheele land volks vergaderingen gehouden In verband met de volksstemming heeft generaal Antonescu 2 proclamaties tot het volk gericht. In de eerste proclamatie wordt gezegd, dat de overleveringen van de Roemeensche geschiedenis als ook de geest van de nieuwe wereld van de leiders bewijzen, dat zij hun verantwoordelijkheid baseeren op den wil van het volk Aan deze traditie getrouw, heeft hij, Anto nescu. een volksstemming uitgeschreven, te houden op 2 Maart, ten einde van het volk de goedkeuring voor zijn regeerings- beleid sedert 6 September 1940 te krijgen. Verder verklaart Antonescu, dat hij de leiding van het land in uren van hopeloos heid en ineenstorting op zich genomen DE TOESTAND TE LONDEN De voorzitter van den Londenschen raad, Davis, heeft, naar het D.N.B. meldt, gisteravond een radiorede uitgesproken, waarin hij zeide, dat men in Londen thans een opmerkelijk jaar achter den rug heeft, niet zoo zeer door de bombar dementen, als wel door de resultaten, welke deze bombardementen in het ste- Nuttelooze versterkingen Het Japansche blad „Nitsji Nitsji” verklaart in een hoofdartikel„De ver sterkingen van Singapore en Guam zijn niet slechts waardeloos, doch maken, van noodzakelijk. uit- dan den van Japan slechts een derde van den afstand naar de Vereenigde Staten verwijderd ligt, door een enkelen slag vernietigd worden. Japan wil daarom Engeland en Amerika dringend uitnoodigen de nutte- looze versterkingsbezigheden te staken.” INCIDENT MET DEN AMERIKAAN- SCHEN GEZANT TE SOFIA Het D.N.B. meldt uit New York: In de gisteren gehouden zitting van het Huis van Afgevaardigden heeft afgevaardigde Rich den eisch gesteld, dat de Ameri kaansche gezant, Earl, uit Sofia zou wor den teruggeroepen. Hij verweet Earl, dat deze zich met een vechpartij had ingela ten, waarbij hij een man zelfs een cham- pagneflesch naar het hoofd had gewor pen. Het was niet de eerste maal, zoo zeide Rich, dat Earl in dergelijke ver wikkelingen geraakt is. Roosevelt be hoorde langzamerhand het optreden van zijn gezant te kennen. Rich verklaarde, dat dergelijke incidenten de strekking hebben het aanzien van de Vereenigde Staten in het buitenland te verminderen. nisatie van de regeering, worden de staatssecretarissen als volgt aan de 5 mi nisters toegevoegd Admiraal Darlan het secretariaat-generaal van de luchtvaart generaal Huntziger de staatssecretarissen voor nationale opvoeding en jeugd, voor gezin en gezondheid en voor koloniën Boutillier de staatssecretarissen voor in dustrieele productie, voor arbeid en voor verkeerCaziot het staatssecretariaat voor verzorgingBarthelemy de staats secretarissen voor justitie. De nationale wederopbouw De wet over de benoeming van een algemeen gedelegeerde voor nationalen wederopbouw bepaalt, dat de algemeen gedelegeerde voor de regeering het plan voor een economischen opbloei van het land opstelt. Hij verstrekt den betrokken staatssecretarissen de noodige richtsnoe ren voor de uitvoering van dit plan, met name wat de verdeeling der grond stoffen en arbeidskrachten betreft. De algemeen gedelegeerde kan opdracht krij gen de uitvoering van bepaalde onder- deelen van dit plan zelf te leiden. Het comité voor werkloozenkwesties en het comité voor de staatswerken in het ge bied van groot-Parijs komen onder de rechtstreeksche leiding van den algemeen gedelegeerde voor den economischen we deropbouw. De algemeen gedelegeerde is alleen aan het staatshoofd rechtstreeks verantwoording verschuldigd. Hij bezit den rang en de voorrechten van staatssecretaris. In verband met de reorganisatie van de regeering wordt nog medegedeeld, dat tot toegevoegd secretaris-generaal aan het vice-presidentschap de vroegere propa gandachef der partij van Doriot, Marion, is benoemd. De nieuwe staatssecretaris voor natio nale opvoeding en jeugd, Jeron Carcopino, is een der bekendste geschiedkundigen van het huidige tijdstip. Hij heeft vooral gewerkt op het terrein van de Romein- sche geschiedenis. In politiek opzicht is hij tot dusver weinig op den voorgrond getreden. De algemeene gedelegeerde voor de Duitsch - Fransche handelsbetrekkingen, Barnaud, is in 1893 geboren. Den wereld oorlog maakte hij mede als kapitein. Be gin 1939 werd hij verbonden aan het mi nisterie van bewapening en werd hij be last met een bijzondere opdracht voor de Fransche inkoopen in Scandinavië In Juli 1940 werd hij als conomisch deskun dige toegevoegd aan ambassadeur Noel te Parijs en belast met een opdracht voor Duitsche economische kwesties. Daarna werd hij tot chef van het kabinet van den toenmaligen minister van productie en arbeid, Belin, benoemd. Als zoodanig heeft hij een actief deel gehad aan de Duitsch-Fransche handelsbesprekingen in Parijs. De secretarisgeneraal voor industrieele productie, Puchaux, is een bekend des kundige in sociale kwesties en industriee le organisatie. De algemeen gedelegeerde voor bestrij ding der werkloosheid, Francois Lehi- deux, is 37 jaar oud. Dezen oorlog heeft hij medegemaakt bij de gemotoriseerde troepen Jarenlang was hij directeur van de Renaultfabrieken. Na zijn ontslag uit het leger werd hij benoemd tot directeur van de organisatie-commissie voor de automobielindustrie en daarna tot com- missarisgeneraal voor werkloosheids- kwesties. Een opmerking van Wheeler Tijdens het Senaatsdebat van gisteren over de wet op de hulp aan Engeland, maakte de democratische senator Whee ler er opmerkzaam op, dat de Vereenigde Staten, volgens een uitlating van een Engelsche parlementslid, waarschijnlijk spoedig aan den kant van Engeland aan den oorlog zouden deelnemen en wel naar de aangehaalde Engelschman meen de, zou dit geschieden via het Verre Oosten. Wheeler merkte in dit verband op, dat hij in het geheel niet verrast zou zijn, wanneer hij op een goeden ochtend ver nam, dat Amerikaansche troepen naar Singapore waren gezonden. In het alge meen, zoo merkte Wheeler verder iro nisch op, kan thans naar het schijnt een Amerikaansche senator het beste van Engelsche zijde inlichtingen inwinnen omtrent de vraag, wat de Vereenigde Staten voornemens zijn te doen. De delegatie van de keizerlijk-Japan- sche marine is gistermiddag onder leiding van vice-admiraai Nomoera te Berlijn aangekomen en zal verscheidene maanden in Duitschland blijven. De Japansche gas ten zullen zich tijdens hun verblijf op de meest uiteenloopende gebieden laten voorlichten. Bij hun aankomst op het vliegveld werd de commissie door corvet- tenkapitein Besthorn verwelkomd. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt gemeld: Met betrekking tot de berichten over de aankomst van delegaties van het Japansche leger en de Japansche marine in Berlijn, werd gisteren in de Wilhelm- strasse verklaard, dat de aanwezigheid van deze delegaties verband houdt met het driemogendhedenpact. MEDEDEELING AAN VERLOF GANGERS UIT NOORWEGEN De Duitsche bladen publiceeren een mededeeling, waarbij alle verlofgangers uit Noorwegen zich terstond mondeling, telefonisch of schriftelijk bij de dichtst bereikbare militaire instantie, met ver melding van den voorgeschreven dag van vertrek, moeten melden. LUCHTBESCHERMINGSMAATREGELEN Naar United Press uit Sofia meldt, is Maandag aan alle huisgezinnen medege deeld, dat zij toebereidselen voor de ver duistering moeten treffen. Men is van meening. dat de verduistering heden (Woensdag) voor het geheele land zal worden afgekondigd. heeft De tot dusver verstreken 6 maan den van zijn regeering zijn buitengewoon moeilijk geweest Teneinde deze last ver der te kunnen dragen, heeft hij een blijk van vertrouwen van de natie noodig. Hij legt er den nadrük op, dat zijn regeering zich gebaseerd heeft op eerlijkheid en ar beid. Hij heeft geen recht van de natie ge schonden en alles gedaan om de natie, den staat en aan iederen Roemeen de eer, rust, veiligheid en het vermogen alsmede het recht op arbeid te waarborgen De tweede proclamatie geeft een uitvoe rige uiteenzetting van de tot dusver uitge voerde werkzaamheeden der regeering en de prestaties van de regeering-Antonescu sedert haar benoeming op 6 September 1940. Generaal Antonescu heeft getracht zoo wordt in deze proclamatie verder gezegd, het vertrouwen van de natie te herwinnen en haar toekomst te waarborgen. Bij den onovertroffen stichter van de nieuwe wereld, den Führer van het Groot-Duit- sche Rijk, heeft hij het grootste begrip gevonden. De achting van den Führer voor het levensrecht en de eer van het Roemeensche volk,alsmede zijn wil om de Roemeensche boeren te helpen, zijn de grondslagen voor een oprechte overeen komst. Generaal Antonescu is trotsch een dergelijke overeenkomst te hebben geslo ten, want hierdoor garandeert hij het le ven aan de natie, de veiligheid van de so ciale orde en den weg in de toekomst. Ook bij den leider van de Italiaansche natie, den Duce. heeft hij een groote tege moetkomendheid gevonden Thans is Roe menië niet meer alleen. Zijn grenzen, zijn sociale instellingen en zijn toekomst steu nen op de overeenkomst met deze groote Europeesche mogendheden en met Japan d.w.z drie groote mogendheden, die de grondslagen voor de komende wereld vor men Verder spreekt Antonescu- in deze pro clamatie over de beteekenis van een na tionale revolutie en stelt hij in het licht dat dergelijke revoluties geen geweldda den zijn, doch voortschrijdende ideeën. Wijzende op de voorbeelden van de leiders van Groot-Duitschland en Italië wijst An tonescu er op, dat alle werkelijke natio nale revoluties zich gekenmerkt hebben door opbouw en niet door afbreken In dezen geest moet ook de Roemeensche re volutie zich voltrekken De proclamatie sluit met een beroep op de Roemeensche natie om eensgezind te zijn. De ZES stalen scheerbei- tela van de „PhiliShave” 6 verslaan de stugste baard stoppels grondig en snel. Zij worden aangedreven door een speciaal ontwik kelden motor, die het juiste scheertempo volhoudt op den zwaarsten baard! Prijsfl. 24 80 ken van een ruit, doch doordat hij werd gestoord, heeft hij het niet verder kun nen brengen dan het door elkaar gooien van verschillende voorraden, aldus „De Tel.”. Het bewuste filiaal, dat door drie dames wordt gedreyen, is 's nachts onbewoond. De inbreker is hiermede natuurlijk op de hoogte geweest. Hij heeft een ruit met groene zeep be smeerd en haar vervolgens ingedrukt. Of de zeep van slechte kwaliteit was, of dat de jeugdige inbreker de noodige routine miste, wie zal het zeggen. Maar een feit is, dat het beoogde resultaat niet werd bereikt en de glasscherven toch nog vol doende gerinkel veroorzaakten buren te alarmeeren. Zij waarschuwden de politie en toen deze ter plaatse kwam, was de inbreker nog in het magazijn aan het rondschar relen. Terwijl de politie voor de inge drukte ruit stond te kijken, sprong de dief dwars door een ander venster van het magazijn naar buiten en ging aan den haal. De politie ging hem direct achterna» het werd een race over straten en plei nen, waarbij de politie schoten in de lucht loste. De vluchteling trok zich daar wei nig van aan en hij slaagde er in te ont komen. Later in den nacht kreeg de politie bericht, dat er in een huis aan den Caste- renwal een man was binnengedragen, die door glasscherven ernstig aan het been was gewond. De E.H.B.O. van de Lucht bescherming had den man daar verbon den. De politie wist toen wel hoe laat het was en begaf zich naar het opgegeven adres. Spoedig bleek, dat de gewonde met den inbreker identiek was. Hij werd eerst naar het ziekenhuis gebracht om afdoende te worden verbonden en daarna in het politiebureau opgesloten. Inzake de ministerlijst van Vichy valt het volgende op te merken, meldt het D.N.B. De voorrechten van ministers, die aan den ministerraad deelnemen hebben Dar lan, Huntziger, Boutillier, Caziot en Barthelemy. Als aanvulling op de wet van 10 Februari 1941 betreffende de orga- TWEE BOMMENWERPERS VERMIST Naar ..Associated Press” uit San Diego meldt, worden sinds den nacht van Maan dag op Dinsdag 2 bommenwerpers van de Amerikaansche marine vermist. Tor pedojagers en kustwachtschepen zijn uit gevaren om een onderzoek naar de ver dwenen vliegtuigen in te stellen. Volgens een nader bericht is bij San Diego het wrak van een der bommen werpers gevonden. Beide inzittenden wa ren dood. Naar het tweede toestel, dat vermoedelijk in zee is gevallen, wordt nog gezocht. Willkie bij zijn bezoek aan Engeland één der belangrijkste Engelsche fabrieken der chemische industrie bezocht, en dat de bekende Amerikaansche deskundige voor strijdgassen, professor James Conant, zich met een staf van medewerkers even eens naar Engeland begeeft. Deze feiten, zoo verklaart men te Berlijn, trekken hier uiteraard de groot ste aandacht, te meer, waar de Engelsche pers het zoo tracht voor te stellen, alsof juist van Duitschland het gebruik van gas in den grootsten omvang is te verwach ten. Van Duitsche zijde stelt men hier tegenover vast, dat juist Engeland cp dit gebied een activiteit ontwikkelt, welke te denken geeft. persten sovjet, de bondsraad De verga dering werd geopend door den voorzitter van den bondsraad, Andrejef Na intro ductie van de nieuwe afgevaardigden van den oppersten sovjet uit de Litausche, Let. landsche, Estlandsche en Moldavische bondsrepubliek, nam de vergadering een motie aan inzake de ontwerp-begrooting der sovjet-Unie voor het jaar 1941 en de bekrachtiging van de wetten en verorde. ningen, welke het presidium van den op persten sovjet heeft uitgevaardigd sinds de zevende vergadering. Later op den dag kwam de tweede kamer van den oppersten sovjet, de raad der nationaliteiten, bijeen. In de eerste ge meenschappelijke vergadering der beide kamers sprak de volkscommissaris voor financiën, Sweref, over de begrooting voor 1941. Deze omvat in totaal 70,9 milliard roebel voor het leger en de marine De stijging van de militaire uitgaven be. draagt, vergeleken met het vorige jaar 13 milliard roebel, d.w.z. ongeveer 25 pro cent en vergeleken met 1939 een bedrag van 30 milliard, d.w.z. 75 procent. Bij de motiveert ng van deze aanzienlijke verhooging der bewapeningsuitgaven wees Sweref op den huidigen internationalen toestand. De sovjet-Unie, zoo zeide hij, zal weliswaar, dank zij haar vredespolitiek niet deelnemen aan den buiten haar grenzen woedenden oorlog, maar ook voor haar be staat de noodzakelijkheid haar strijdkrach ten voortdurend te versterken ter waar borging van haar zelfstandige en onafhan kelijke politiek die de belangen van het sovjetvolk dient.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2