DE UITREIKING VAN DE PERSOONSBEWIJZEN Haa£sche Courant van Woensdag 26 Februari 1941 Een beeld het Zuiderpark den, Haag voor BINNENLAND STADSNIEUWS in „Nederland voedt zichzelf” Engelsche bommen op ons land en zes De oude Inkomstenbelasting DERDE BLAD, PAGINA 1 DE ZUIVERHEIDSVERKLARING VOOR WONINGEN HUURDE RIJWIELEN EN VERKOCHT ZE HOE DE DISTRIBUTIE-LUISTERAARS HUN LUISTERBIJDRAGE MOETEN BETALEN Lijstencollecte Winterhulp half Maart In de afdeeling Kunstgieterij in de Doezastraat no. 35 te Leiden der N.V. Eerste Nederlandsche WitmetaaL fabriek te Loosduinen is men begonnen met het gieten van een der drie meter hooge beelden, welke bestemd zijn voor het Zuiderpark in den Haag. Het gieten van het brons. Links op den achtergrond de maakster van de beelden, mevr. Corrie Franzen—Heslenfeld (Polygoon) Huurwaarde de belangrijkste maatstaf Betaling in acht termijnen Richtlijnen voor de gemeente besturen Een doode, drie vermisten zwaar gewonden in op ingele- teit DE GEMEENTE ZAL ONTHEFFING VRAGEN VOOR GROEPEN VAN HUIZEN dacht van het de mijn bij over Nederland van heden Wat het heden betreft wil ik beginnen met een ander bekend woord: die in het schuitje zit, moet medevaren. verleend. Het bericht in ons nummer van gisteren, dat Winterhulp Nederland een lijstencol lecte zal houden, welke de geheele maand Maart zal duren, heeft alleen betrekking op Amsterdam. ïn alle andere gemeenten zal half Maart een lijstencollecte worden gehouden. Het schijnt nog maar niet tot de Ne derlanders door te dringen, dat wij in bezet gebied leven en ons dus hebben te schikken. Wij hebben niet kunnen ver wachten, dat wij het even goed zouden hebben als wij het hadden en wij mogen niet verwachten, dat wij het beter zullen hebben dan de bewoners Van het land van den bezetter. Voor hen, die nog gaarne Engelsch spreken, zou ik nu willen zeggen: Make the best of it. En de vraag is dan maar, hoe krijgen, wij het nog zoo best mogelijk? Van de redenen, die in Duitschland tot de Erzeugungsschlacht leidden: buiten- landsche politiek, de verdediging van het land en de economische politiek kan niet een groote aansporing voor ons, om tot een productieslag te komen, uitgaan. De reden voor Duitschland: De erva ringen in den wereldoorlog opgedaan, had voor ons doch deze laten wij nu maar rusten.' Wij moeten dus de reden om thans een productieslag te beginnen ergens anders zoeken. Vervolg van pag. 1. De technische mogelijkheid Daarom gaat Staatssekretar Backe op de technische mogelijkheid in. Hij vertelt ons dan dat het vaste land van Europa 48 millioen tonnen tarwe verbruikt en dat hiervan 46 millioen tonnen geacht kunnen worden op het vaste land van Europa zonder Rusland en zonder de onlangs tot Rusland teruggekeerde ge bieden voortgebracht te worden. Van rogge brengt Europa zelf 22 mil lioen tonnen voort en is het invoerover schot slechts 0.4 millioen tonnen. De verzorging van broodgraan is dus bij --J--- in Europa mogelijk. Volgens Staatsse kretar Backe kan Frankrijk, waar 5 6 millioen H.A. land braak ligt, zeker voor de aanvulling van de tarwe zorgen. Voor haver en gerst bestaat evenmin zorg. TWEEDE TOEWIJZING STIKSTOF- MESTSTOFFEN SEIZOEN 1940/1941 Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat de productie en de aanvoer van stikstof- meststoffen het thans mogelijk maken voor bepaalde gewassen (aardappelen, suikerbieten, koolzaad, groententeelt en intensieve fruitteelt) een tweede toewij zing van stikstofmeststoffen te doen uit reiken. De provinciale voedselcommissarissen hebben inmiddels de richtlijnen ont vangen voor het verstrekken van deze tweede toewijzing, zoodat de land- en tuinbouwers hierover binnenkort nadere mededeelingen zullen ontvangen. - afleveren, de “‘leveren, vervoeren en doen ver- Zuid-Binnensingel 10. Deze samenkom»! Izal aimvdDgen des namiddags 3 uur, kennis geeft. Voor de abonné’s op de Haagsche Te« lefoon-radio geldt geheel dezelfde rege ling. Zij vinden met ingang van 1 April de extra f 0.75 op hun maand rekening en dienen zich, indien zij reeds voor meer dan drie maanden hebben betaald, te richten tot de Haagsche Telefoonadmini- stratie. Ingevolge het besluit van den secre- taris-generaal van Binnenlandsche Zaken betreffende de bestrijding van wandge dierte, gepubliceerd in de Staatscourant van 12 Februari j.l., moet met ingang van 1 April a.s. ieder, die een woning of gedeelte daarvan al dan niet gestoffeerd of gemeubileerd aan anderen verhuurt of in gebruik geeft, tevoren een verkla ring bij B. en W. inleveren, geteekend door een als zoodanig erkende deskun dige, dat in die woning, noch in het eventueel aanwezige huisraad wandge dierte is aangetroffen. Dezelfde verkla ring wordt vereischt van allen, die hun intrek nemen in de betreffende ruimte ten aanzien van het huisraad, dat zij van plan zijn daarin onder te brengen. Ook deze verklaring moet vóór de verhuizing bij B. en W. zijn ingeleverd. De rijks- en gemeentepolitie zijn met het toezicht op de naleving van dit besluit belast. Van de bevoegdheden, die het college van B. en W. voor de uitvoering van het besluit in elke gemeente werden toebe deeld. is de belangrijkste om van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken ontheffing te verzoeken van deze verplichting met betrekking tot bepaalde buurten, klassen of groepen van wonin gen. In verband hiermede vernamen wij van den heer M. Vrijenhoek, wethouder voor Stadsontwikkeling en Volkshuisves ting, Bouw- en Woningtoezicht en Cen traal Woningbeheer, dat eenige dagen geleden hierover een bespreking is ge houden met den directeur van Gemeen telijk Bobw- en Woningtoezicht, de heer G. A. Meijer, en den directeur van den Gemeentelijken geneeskundigen dienst, den heer A. J. Putto, arts, waarin is be raadslaagd, dat men voor onze gemeente ontheffing zou vragen niet voor bepaalde buurten, maar voor bepaalde huizen, gegroepeerd naar huurwaarde. Men ging daarbij uit van de veronderstelling, dat de huizen van de beter gesitueerden be halve dat zij een gezondere ligging heb ben. ook met meer zorg kunnen worden onderhouden dan de huizen van hen, die over weinig middelen beschikken. Op welke huurwaarde de grens der reinheid ligt, is echter moeilijk te zeggen en dan ook nog niet beslist. Men is druk bezig met het oog op deze kwestie de klachten over het euvel te onderzoeken naar de plaats van herkomst. Bovendien wordt bekeken in welke huizen vooral de ont- smettingsdien^t is werkzaam geweest. Uit de gezamenlijke gegevens zal men vervolgens de noodige conclusies trek ken. Wij moeten opschieten, besloot wet houder Vrijenhoek, want 1 April treedt het besluit in werking. Waaraan bijzondere aandacht moet worden besteed Welke producten nu het meest op den voorgrond zullen treden weet ge uit de „Agrarische Post”. Er zal bijzondere aandacht ge schonken worden aan de verhooging van de aardappelproductie, de ver hooging van het voortbrengen van graan en een doeltreffende weidecul- tuur, in verband met de conservee- ring van het gras. De oplossing van het vetvraagstuk brengen wij daar door een belangrijke schrede ver der. VROU WENWERELOGEBEDSDAG. Vanwege het Nederl Comité „Vrouwen wereldgebedsdag” zal op Vrijdag 28 Febr. a.s. ook een samenkomst plaats vinden in kerk dgr Baptiste-Gemeente alhier. Het departement van Financiën heeft besloten, de gelegenheid open te stellen voor hen, die op grond van hun aanslag in de nieuwe Loonbelasting ontheffing voor een derde van den aanslag der In komstenbelasting 1 Mei 19401 Mei 1941 hebben gevraagd, het resteerende twee derde gedeelte der inkomstenbelasting in acht termijnen te voldoen. Deze maat regel geldt niet voor iedereen, die thans in de Loonbelasting valt, doch uiteraard slechts voor diegenen onder hen, die hun aanslagbiljet in de oude Inkomsten belasting zóó laat hebben ontvangen, dat gelijktijdige betaling van dezen aanslag èn van de Loonbelasting een te zwaren druk zou beteekenen. Ook de abonné’s van de Haagsche Telefoonradio Over de eerste drie maanden van dit jaar dienen de aangeslotenen bijderadio- distributie hun luisterbijdrage op dezelf de wijze te betalen als de andere radio luisteraars: door het plakken van radio- zegels of door storting of overschrij ving op gironummer 400200. Daarna wordt echter voor de distribu- tie-luisteraars een nieuwe regeling van kracht. Zij behoeven voor de verdere ter mijnen niet meer zelf voor de betaling der luisterbijdrage te zorgen, doch deze wordt door de distributie-centrale, waar bij zij zijn aangesloten, tegelijk met de kosten van het distributie-abonnement bij vooruitbetaling bij hen geïnd. De weekabonné’s betalen met ingang van de week, welke met 16 Maart begint, /0.17j meer, de maandabonné's met ingang van 1 April /0.75 meer. Voor hen. die door middel van de giro reeds over een langeren termijn dan drie maanden hebben betaald, begint de in ning der luisterbijdragen natuurlijk even redig later. Hiervoor is echter noodig, dat de desbetreffende, onder overlegging van de girostrook. daarvan aan de distri- voorgaande vraag reeds beantwoord is met de vermelding van een werkgever. Het is de bedoeling, dat slechts als werkloos zullen worden beschouwd per sonen, die gewoon zijn in loondienst te werken, die echter op den dag, waarop de vraag beantwoord wordt, niet tot eenigen werkgever in loondienstverband staan, en zoowel bereid als in staat zijn werk in loondienst te aanvaarden. Zij, die wel in loondienstverband staan, doch op den dag, waarop de vraag beantwoord wordt, feitelijk geen arbeid verrichten, b.v. wegens ziekte of vacantie of door dat zij van hun werkgever wachtgeld ontvangen, moeten niet als werkloos worden beschouwd. Zij, die afwisselend werken en werkloos zijn (losse arbei ders), moeten, als zij op den dag, waar op de vraag beantwoord wordt, feitelijk zonder werk zijn, niet als werkloos wor den aangemerkt. Als werkloos mogen ook niet worden beschouwd gepension- neerden, personen zonder beroep, die volstrekt geen werk zoeken of ontvan gers van ongevallen- of invaliditeits- rente (voorzoover toegekend wegens blij vende arbeidsongeschiktheid). (Wordt vervolgd.) I. De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft een beschikking uitgevaardigd, getiteld „Richtlijnen Persoonsbewij zen”, welke bestemd zijn voor de ge meentebesturen. Aan deze richtlijnen ontleenen wij o.a., dat alleen van moeilijk vervalschbare inkt (documenteninkt) gebruik mag worden gemaakt. Aangezien de meeste vulpen- houderinktsoorten niet diepzwart van kleur zijn, mogen ambtenaren en hulp personeel alleen dan van hun vulpenhou der gebruik maken, indien deze is gevuld met door den burgemeester beschikbaar gestelde documentenschrijfinkt. Voor de gerechtigden is het verboden, bij het plaatsen van hun handteekening gebruik te maken van een vulpenhouder. Voorts ontleenen wij aan de richtlijnen Persoonsbewijzen, welke zijn opgenomen in de Staatscrt van 25 Febr. 1941, het volgende: Tijdvak uitreiking uitnoodigingen De geleidelijke toezending of uitrei king der uitnoodigingen geschiedt uit sluitend met de lexicografische volgorde der geslachts- en voornamen van de ge rechtigden, zooals deze zijn vermeld in het bevolkingsregister. De verzending of uitreiking wordt zoo danig over den beschikbaren tijd ver duld, dat tusschen 1 Maart en 1 October elke maand ongeveer 1/7 deel der ge rechtigden wordt opgeroepen en elke week ongeveer 1/4 deel van het aantal per maand. Gerekend kan worden, dat het aantal gerechtigden ongeveer 2/3 deel van het totaal aantal inwoners bedraagt Photo's De ingeleverde photo’s worden met den persoon, en ook onderling, nauwkeurig vergeleken en getoetst aan de gestelde eischen. Photo’s, welke niet in alle op zichten aan de gestelde eischen voldoen, worden geweigerd. Indien de afmetingen grooter zijn dan 3| c.m. breed, bij 4| c.m. hoog, worden de photo’s beide op maat gesneden. Zijn beide of een der af metingen geringer, dan moeten de photo’s geweigerd worden. De photo, welke bestemd is om in het Persoonsbewijs gevoegd te worden, moet met het oog op den te plaatsen vingeraf druk, aan de achterzijde geheel blanco zijn. Potloodaanduidingen mogen met vlakgom worden verwijderd. Indien na de verwijdering echter blijkt, dat het pot lood een indruk of moet heeft achterge laten. zal dat een reden tot weigering kunnen (moeten) vormen. Vaststellen van identiteit Geen behandeling vindt plaats, indien de verschenen persoon niet schriftelijk is uitgenoodigd, of indien hij de hem ge zonden uitnoodiging niet heeft ingeleverd. Verklaart de persoon, dat de hem gezon den uitnoodiging in het ongereede is ge raakt dan wordt hij opnieuw schriftelijk opgeroepen, tenzij de burgemeester of de aangewezen ambtenaar hem persoon lik kent of op grond van andere overwe gingen de verantwoordelijkheid voor «tiens identiteit meent te kunnen aanvaar den. De opgeroepene legt tevens zijn identi teitsbewijs over en, indien dit identiteits bewijs niet de distributiestamkaart is, bo vendien zijn distributiestamkaart. Zijn de antwoorden niet bevredigend, wf bestaat uit anderen hoofde reden tot rWfltel aan de identiteit, dan wordt de opgeroepene uitgenoodigd zich door mid del van bescheiden en/of door tusschen- komst van te goeder naam en faam be kend staande getuigen, die verklaren den persoon meer dan twee jaren onder den door hem opgegeven naam te kennen, na der te identificeeren. Desgewenscht wor den rechtstreeks of door tusschenkomst ven andere burgemeesters, inlichtingen ingewonnen bij familie of verwanten van den te identificeeren persoon, met over legging van diens photo. Is geen zekerheid omtrent de identiteit van den persoon te verkrijgen, dan wordt de verdere behandeling voorloopig gewei gerd en de zaak voorgelegd aan de daar toe bevoegde instantie. Indien de ontvangen antwoorden zoo bevredigend zijn, dat de identiteit van den opgeroepene geacht kan worden genoeg zaam vast te staan, wordt nè vergelij king van de gegevens omtrent geslachts naam, voornamen, dag, maand en jaar van geboorte, geboorte-gemeente, en -provin cie, en eventueel geboorteland, voorko mende op de persoonskaart, met die. welke zijn vermeld op het Persoonsbewijs en op de ingeleverde uitnoodiging onmiddel lijk overgegaan tot het vaststellen van de nationaliteit. worden bepaald, te distribueeren °°k bij een produc- Dykomende omstandig- doch ik heb goede hoop, de noodige steun zal worden KRABBENMEEL In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren -is opgenomen een bepaling van aen secretaris-generaal van het departe- bift Van landbouw en Visscherij, waar- J krabbenmeel wordt aangewezen als crisisproduct, waarvan het doen r voeren is verboden. Wij willen allen gaarne wat meer te eten hebben, welnu dan moet er meer geproduceerd worden. Dit is voor mij voor het heden reeds een afdoende reden, doch nu de toe komst. Slechts hij, die niet ziende blind is, moet nu toch wel kunnen vaststel len, dat of en wanneer de oorlog afloopt, wij in een andere wereld zullen leven en de veranderingen reeds na den wereldoorlog zijn aan- Nu Duitschland en Italië en wij mo gen wel aannemen het grootste deel der Balkanstaten zich allen aan een bepaal de veelal geleide economie hebben ge bonden, zit er voor Nederland niet anders op en voor de andere landen van het vaste land van Europa evenmin, of wij en zij zullen ons daarnaar hebber te richten. Het verleden Wat voorbij is, is voorbij en daarom over het verleden slechts kort. Als voor ongeveer acht jaar, toen door mij en anderen duidelijk en uitvoerig de aangevangen en nog te volgen landbouw politiek bestreden weref, eens was begre pen, dat het toen reeds tijd was om de productie van eigen bodem te bevorde ren en niet te belemmeren, wat zouden vele dingen er dan anders uitzien. Wij in Nederland hadden in 19141918 toch genoeg ervaring opgedaan om te we ten hoe afhankelijk het landbouwbedrijf hier te lande van buitenlandsche invoeren was. Men kon toen ook niet meer leven in de illusie, dat alles wel weder als van ouds zou worden, want naarmate de tijden voortgingen, werd het landbouwbedrijf noodlijdender. Men keek te veel Westwaarts en te weinig Oostwaarts. Voor dit verleden geldt het woord: „Hij heeft er het beste van gezeid, die er het allermeest van zwijgt". In den afgeloopen nacht zijn eenige Engelsche bommen op Nederlandsch grondgebied geworpen, welke grooten- deels op open veld terecht kwamen. In een plaats werd een scheepvaartbedrijf aangevallen, doch de bommen misten doel. Ook overigens is de schade onbe- een reden kunnen zijn, langrijk, op een punt na, waar een drie tal woonhuizen door een brisantbom is vernield. Hier is een burger gedood, drie anderen zijn onder het puin bedol ven, zes personen zijn zwaar gewand. Elders ging een graanschuur in vlam men op. dingen, wordt de verdere behandeling voorloopig geweigerd en de zaak voor gelegd aan het Hoofd der Rijksinspectie. Den belanghebbende wordt voor den tijd van drie maanden een voorloopig bewijs afgegeven, houdende, dat wegens onder zoek naar de nationaliteit een Persoons bewijs nog niet kon worden uitgereikt. Blijkt bij de behandeling, of uit vak 5 van de persoonskaart, dat een Neder lander of een Nederlandsch onderdaan tevens een vreemde nationaliteit bezit, dan wordt nagegaan of de ter zake voor geschreven aanteekening„Bezit tevens vreemde nationaliteit” op bladzijde 6 van het Persoonsbewijs is gesteld. Bij twijfel omtrent dubbele nationali teit wordt de zaak eveneens voorgelegd aan het Hoofd der Rijksinspectie. Vaststellen van den burger, lijken staat Het vaststellen van den burgerlijken staat geschiedt overeenkomstig de on derscheidingen ongehuwd, gehuwd met, weduwnaar van of weduwe van en ge scheiden van (ongeacht of dit is echt scheiding of huwelijksontbinding na 5- jarige scheiding van tafel en bed). Zij, die van tafel en bed gescheiden leven, worden als gehuwd aangemerkt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor gescheidenen van echt op het Persoonsbewijs alleen doorhaling van de gedrukte aanduiding Overl plaats vindt. een kiejne vermeerdering der productie Het is evenwel op verzoek van de(n) - -• gerechtigde geoorloofd den geslachts naam en de voorletters van de(n) ge wezen echtgenoot(e) in het vak, bestemd voor den geslachtsnaam en de voorletters van de(n) echtgenoot(e) te vermelden. In dat geval moet tevens de datum der huwelijksontbinding op het Persoonsbe wijs worden vermeld. Het is geoorloofd, op verzoek van de belanghebbende tevens melding te maken van een vroegere (n) echtgenoot (e), b.v. Jansen. P. J. Gesch., vroeger weduwe van Pietersen, L. In dien de naam van de(n) echtgenoot(e) niet aan de hand van officieele gegevens Bekende van de politie aangehouden Door de politie is aangehouden de 27-ja rige schilder W. J. P. van D„ die des tijds reeds is gearresteerd voor het onbe voegd dragen van een uniform van den Opbouwdienst. Hij maakte er de laatste weken zijn werk van, rijwielen te huren en die dan te verkoopen. Tot vier maal toe is hem dit gelukt en wel bij ondernemin gen in de Krayenhoffstraat, de Troost- straat en in de Morelstraat. Van D. legiti meerde zich behoorlijk, vertelde dan een ongeluk te hebben gehad en ziektegeld wachtende te zijn. In afwachting van deze •----- - uitkeering wilde hij een fiets huren om, butiecentrale, waarop hu is aangesloten, wanneer hij het geld had, tot aankoop van -- een rijwiel over te gaan. De benadeelde uit de Morelstraat zag hem op een rijwiel rijden en wees hem een agent aan, die van D. aanhield; hij is in bewaring gesteld. Landbouwbedrijven mogen geen speculatieve bedrijven zijn Wij kunnen dat naar mijn overtuiging te gemakkelijker doen, omdat het in werkelijkheid een verkeerd iets was: onze landbouwbedrijven in speculatieve industriebedrijven om te zetten. Wij kochten (importeerden) veevoe der en als dan de aanschaffing van de grondstoffen plus die van onze kuikens, biggen en kalveren minder kostte dan de verkregen producten; eieren en kip pen, varkens, melk en vee opbrachten, dan meenden wij, dat het in den land bouw goed ging, doch in werkelijkheid konden wij niet anders zeggen, dan dat de speculatie goed gelukt was. Wij moeten weder uitgaan van onzen eigen bodem. Daaruit aan voeding voor mensch en dier halen, wat er maar uit gehaald kan worden, en dan bij de voed selopbrengst voor de dieren onze kip pen, varkens en veestapel aanpassen. Reeds tweemaal in een menschenleven is ons aan den lijve bewezen hoe onze ker het boerenbestaan is als het afhan kelijk is van het buitenland voor zijn eerste behoefte: veevoeder. Maar niet alleen het boerenbestaan, doch het bestaan van het geheele volk hangt aan een zijden draad als het kans loopt den toevoer van voeding voor mensch en dier plotseling te zien afge sneden. Willen wij inderdaad medewerken tot een gezond zichzelf voedend vasteland van Europa, dan zal Nederland nu reeds moeten aanvangen zijn plaats daarin te veroveren. Schuilnamen, enz. De burgemeester of het hoofd der Rijks inspectie, kan op schriftelijk verzoek, van den gerechtigde op bladzijde 6 van het Persoonsbewijs, onder „aanteekeningen van bevoegd gezag” melding doen maken van den schuilnaam (pseudoniem), waar onder deze als schrijver, tooneelspeler, kunstenaar, of artist bekend staat. Het vorenstaande is van overeenkomsti ge toepassing ten aanzien van Roomsch- Katholieke geestelijken en ordebroeders of ordezusters, die in deze hoedanigheid een bijzonderen naam voeren, bijv. Pater Franciscus, zuster Angelica enz. In andere gevallen is het melding maken van schuil namen enz. niet geoorloofd. De op blz. 6 van het Persoonsbewijs ver melde bijzondere naam wordt op de inge leverde uitnoodiging aangeteekend in de ruimte naast de ingevoegde photo, zoo mede als staande in verband met het T TT *n van de persoonskaart, n het persoonsregister wordt een verwij- zmgskaart geplaatst. Vaststellen nationaliteit Ten aanzien van een ieder wordt, on mankelijk van de aanduiding in vak 5 an de persoonskaart, door vraagstelling .e nationaliteit vastgesteld. Hierbij is echts rekening te houden met de on- j.e'icn^iding in Nederlanders, Neder- ndscne onderdanen en vreemdelingen merm begrepen de staatloozen). Het is wenschelijk, dat vooral aan- t wordt geschonken aan de gevallen Nederlandsch onderdaanschap, waar- Nan vele ten onrechte als gevallen van ederlanderschap in de bevolkingsregis- v. rs 2Ür> vermeld. In het algemeen dient standpunt te worden ingenomen, dat belanghebbende de voor de beoor- noodige gegevens moet ver- Chaffen en desgewenscht waarmaken. B n.8eval van verschil, alsmede in elk aeval van twijfel omtrent de nationali- overeenkomstig de drie onderschei- Ik heb geen cijfers bij de hand, welke geheel vergelijkbaar zijn met degenen, die ik bij Staatssekretar Backe las, doch wensch toch mede te deelen, dat onze opbrengsten van tarwe, gerst en (consumptie-) aardappelen zich met de Duitsche opbrengsten kunnen meten. m het bijzonder bij deze gelegenheid de aandacht op wensch te dat h<ie de omstandigheden ook zijn, d.w.z. of er meer of minder kunstmest beschikbaar zal zijn en/of meer of minder veevoeder, toch alles ten aanzien van het verbruik van waParrOdvTeTrise is Téter^" - ^Paald' dan waar weinig is. Natuurlijk spelen tieslag prijzen en heden een rol, dat in dezen tuur houden. Langer dan oorspronkelijk voornemen lag, heb ik stilgestaan hetgeen Staatssekretar Backe „Europa’s voeding’ vertelt. Hiervoor waren verschillende redenen. Ten eerste geeft Staatssekretar Backe zeer duidelijk aan, waar de schoen wrong en hoe hij beter passend gemaakt zou kunnen worden. Ten tweede heb ik bij het lezen van de gegevens van Staatssecretar Backe herhaaldelijk gedacht: als ik nu eens in plaats van Duitschland, Nederland schreef, dan geldt hetgeen hij schrijft even goed. Ten derde zijn er door Staatssekretar Backe verschillende redenen opgegeven, die men in Nederland misschien wel van hem wil aannemen, maar niet van mij. Een profeet is nu eenmaal in zijn eigen land niet geëerd. Dit ter inleiding van hetgeen ik nu nog ga zeggen. Het probleem van het veevoeder Bij maïs en den uit de oliehoudende zaden vervaardigden veekoek ligt de zaak iets anders. Bij mais is behoefte aan 23 millioen ton en wordt 19 milli oen ton voortgebracht. Wat de voeder- graanbalans betreft liggen de getallen aldus: Er is behoefte aan 63 millioen vastgesteld kan worden, wordt ingevuld ton tegen een productie van 56 millioen -u_ij ton. pjjer Hg*. het probieenii waarbij dan nog de behoefte aan toevoer van vee koek uit oliehoudende zaden komt. Nu gaat van die ingevoerde voeder- middelen weder een deel er uit, omge zet in dierlijke producten en zuivelpro ducten, n.l. naar Engeland. De Erzeugungsschlacht in Duitsch land heeft intusschen wel bewezen, dat het geen onmogelijk probleem is om het gat, dat nog bij de voedermiddelenvoor- ziening bestaat, op te vullen. Ook de voorziening van het vaste land van Europa met suiker en aardappelen is geen noemenswaard probleem. Het vetvraagstuk Op het gebied van het vetvraagstuk moet echter ernstig aangepakt worden, zal de voorziening van de volken van Europa met vet zoodanig kunnen zijn als deze volken tot nu toe verbruikten. Het vetprobleem, dit heeft de Erzeu gungsschlacht wel geleerd, is in hoofd depothouder, employe, fabrieksarbeider, Zaak een voederprobleem. Er moet dus *.i. iu j u i gestreefd worden naar een vermeerde ring van de productie van voedermid- delen. Staatssekretar Backe gaat dan na, welke mogelijkheden voor productiever- meerdering nog bestaan en geeft daar voor de gemiddelde opbrengsten van tarwe, gerst en aardappelen in de jaren 1929 tot 1933 voor negen landen. Uit de verzamelde gegevens blijkt wel hoever de meeste landen bij elk der drie ge noemde gewassen nog bij Duitschland achter zijn en zijn conclusie is dan ook, dat het technisch mogelijk moet zijn een groot deel van de gaten, die in de Euro- peesche voedingsmiddelenvoorziening tot nu toe door invoer gevuld werden, door vermeerdering van de productie te vullen. Voor Frankrijk wordt deze mogelijk heid dan nog uitvoerig aangetoond. Structuurverandering in Dene marken en Nederland Tenslotte beziet Staatssekretar Backe Denemarken en Nederland. Hiervan zegt hij, dat een verandering in de structuur moet plaats vinden. Door uit breiding van den verbouw van hak- vruchten moet de afhankelijkheid van voederinvoer uit het buitenland belang rijk verminderd worden. De hooge trap, waarop de intensieve cultuur in deze landen staat en de gunstige natuurlijke voorwaarden zullen het gemakkelijk maken de verandering in het bedrijf hier te voltrekken, vooral omdat de af snijding van de wereldmarkt in deze richting dwingt en bovendien de hoeveel heid vee het beschikbare voedsel te bo ven gaat. In Europa als,één geheel be schouwd, zullen deze landen hun struc- als veredelingslanden moeten be- naam onbekend. Vaststellen van het (beschermd) beroep Meestentijds zal noch op het Persoons bewijs noch op de ingeleverde uitnoodi ging een beroepsaanduiding voorkomen. Voor de vermelding van het beroep op het Persoonsbewijs is in het algemeen alleen het voornaamste- of hoofdberoep van belang. Ook ten aanzien van werk- loozen of personen, die nog nooit betaal den arbeid hebben verricht, behoort het gewone beroep ïhet laatst uitgeoefende beroep of het beroep, waarvoor opleiding genoten is) als maatstaf voor de vermel ding op het Persoonsbewijs te worden aangenomen. Het beroep moet zoo wor den omschreven, dat een ieder terstond een indruk krijgt van de werkzaamheden, welke de persoon verricht. M.a.w., aan begrippen als agent, amb tenaar, arbeider, bakker, bankwerker, beambte, bediende, bode, boer, controleur, aal. .j— —u.»: j filiaalhouder, handelsagent, handelsbe diende, handlanger, inspecteur, kantoor bediende, koopman, kweeker, leerling, metaalbewerker, naaister, procuratiehou der, reiziger, schilder, sjouwer, smid, tim merman, tuinman, typiste, venter, ver tegenwoordiger, winkelchef, winkelbe diende, winkelier, zetbaas en dergelijke, welke slechts een vage aanduiding van het beroep vermogen te geven, moet door nadere omschrijving het karakteristiek van den uitgeoefenden arbeid worden verleend, bijvoorbeeld agent levensver zekering, agent manufacturen, ambtenaar gemeentesecretarie, bureau - ambtenaar gasbedrijf, bureau-ambtenaar provincia len waterstaat, banketbakker, broodbak ker, suikerbakker, handlanger steenfa briek, reiziger sigarettenfabriek, reiziger in zaden en peulvruchten, kunstschilder, huisschilder, rijtuigschilder, schilder in speelgoedfabriek, winkelier textielwaren, winkelier tabaksartikelen, enz. Gehuwde vrouwen, die niet werkelijk betaalden beroepsarbeid verrichten, wor den. aangemerkt als te zijn zonder be roep. De vermelding geschiedt door het woord ..zonder”. Voor studeerenden zonder beroep wordt vermeld „studeerend”. Renteniers en gepensionneerden worden zonder meer als zoodanig aangeduid De uitdrukking „particulier” is onjuist en onvoldoende. Personen, die hun beroep (tijdelijk) niet uitoefenen (bijv, wacht gelders), worden geacht nog in het laat ste beroep werkzaam te zijn. Bij het beroep wordt alsdan vermeld (op wacht geld) enz. Tenzij het tegendeel blijkt, wordt ten aanzien van personen van 65 jaar of ouder, „zonder” ingevuld. Acade mische titels worden niet vermeld. Beschermde beroepen Het is niet geoorloofd een beschermd beroep op het Persoonsbewijs en op de ingeleverde uitnoodiging te vermelden, tenzij ter inzage is overgelegd het offi cieele bewijsstuk, waaruit blijkt, dat de persoon, krachtens aanstelling of diploma, afgegeven door een wettelijk bevoegde of algemeen erkende instantie, tot de uitoefening van dat beroep in het be zette Nederlandsche gebied bevoegd is. Als beschermde beroepen worden be schouwd elke functie in overheidsdienst, in alle rangen en onder alle benamingen, advocaat, apotheker, arts, candidaat- notaris, dierenarts, ingenieur (bouwk.-, electro-techn.-, scheik.-, enz.), makelaar, notaris, predikant, priester, procureur, tandarts, verpleegster, verpleger. Invullen beroep op verde uitnoodiging Op de ingeleverde uitnoodiging komen in het vak, dat bestemd is voor de ver melding van het beroep, zooals het is aangegeven op het Persoonsbewijs, bo vendien een tweetal vragen voor, welke nauwkeurig beantwoord moeten worden, t.w.: 1. „Werkzaam bij”? Deze vraag dient alleen te worden beantwoord ten aan zien van hen, die in loondienst werk zaam zijn. Uit het te geven antwoord moet blijken, of de volgende vraag (werkloos? Ja of neen?) juist wordt beantwoord. Bij twijfel dienaangaande kan n.l. een onderzoek moeten worden ingesteld. Ingevuld moeten worden de naam en het adres van den werkgever. Huisarbeiders (zgn. thuiswerkers) wor den gerekend onder hen, die in loon dienst werkzaam zijr en moeten dus op geven, bij welken werkgever zij werk zaam zijn. Ten aanzien van reizigers, die i itsluitend tegen genot van provisie werken, moet eveneens worden vermeld bij wie<n) zij in dienstbetrekking zijn. 2. „Werkloos Ja of neen Ten aanzien van ieder persoon moet deze vraag beantwoord worden door middel van doorhaling van één der beide woor den „ja” of „neen”, dus ook, indien de>

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9