De incidenten te Amsterdam l I 8 l De Duitsche luchtmacht Britsche torpedojagers de haven m Tobroek aangevallen van l I I s Danderdag 27 Februari. 1 1941. No. 17812. in De duikbootoorlog Bevelhebber der Duitsche het bezette Talrijke Britsche velden moesten marine in gebied doodelijk verongelukt vlieg- het De vredesconferentie te Tokio WINTERHULP NEDERLAND I ontgelden De vriendschappelijke Duitsch-Boelgaarsche betrekkingen Engelsche koopvaarder tot zinken gebracht l g VERDUISTEREN van 7,15 uur n,m. tot 8.30 uur v.m. s A If Fransch X actie toestand van ex-koning Alfons EEN OFFICIEELE UITEENZETTING ZWITSERLAND ROEMENIE FRANKRIJK Critiek op minister Cross Door groot-admiraal Rader herdacht BELGIE Duitschland zal nooit iets onder nemen, dat deze kan verstoren Aanvallen op de Britsche koopvaardijschepen Nachtdienst dokters: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer bjj nacht: No. 773503 s 5 5 5 V 5 Weer twee Fransche schepen naar Engelsche havens opgebracht Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 5 M a a n: 27 Febr. onder 6.58 uur n.m. 28 Febr. op 9.17 uur v.m.; onder 10.02 uur nam. Wïj herinneren aan de collecten voor Winterhulp Nederland op morgen en overmorgen. Er is veel nood te lenigen in ons land. Men geve dus met milde hand. s S x x x x 2 A x 1 8 x A I X i Japansch bemiddelingsvoorstel Geslaagde luchtaanval op Malta Engelsche vloot op zoek naar Duitsche oorlogsbodems Parijs niet voldaan over de nieuwe regeering te Vichy Hangars, werk- en opslagplaatsen getroffen COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: dat van Italiaansche tegenspraak CANADA EN VICHY uit hoede het Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en ..Letterkundig Bijblad" ƒ3.15. Franco per post met Mode blad ƒ4.20. zonder Modeblad ƒ3.95. Buitenland ƒ9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen Afz nummers 6 ct., fr. p. post 10 ct den Ny- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 v *z s s SPECIALE COMMISSARISSEN VOOR PARIJSCHE BANKEN Op grond van een verordening van het staatssecretariaat voor financiën zijn voor ruim een dozijn Parijsche banken, die tot dusver in Joodsche handen waren, spe ciale commissarieele bestuurders aange steld. Over de in het Weermachtbericht van gisteren gemelde aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers in den vori- gen nacht op Huil verneemt het D.N. B. nog, dat in de haven verschillende branden uitbraken. Bijzonder ernstig geteisterd werd een vliegveld bij East- Dereham, waar verscheidene zware branden uitbraken. Men kan aannemen, dat bü dezen aanval een munitie-op- slagplaats getroffen en geheel ver nield is. Op het vliegveld Mildenhall in Zuid-Oost Engeland, dat den laat- sten tijd herhaaldelijk is gebombar deerd, deden zich heftige ontploffin gen voor in de nabijheid van op den grond staande vliegtuigen. Een vlieg tuig op het vliegveld Newmarket, dat gereed stond om op te stijgen, ver brandde. Ook op een vliegveld bij Mar- ham en op de landtong Felixtowe bij Harwich, die voor militaire doelein den worden gebruikt, werden branden waargenomen. GODSDIENSTONDERRICHT WEER VERPLICHT LEERVAK DE SCHADE TE ZORICH DOOR ENGELSCHE BOMMEN Bij het Engelsche luchtbombardement op Zürich in den nacht van 22 op 23 December j.l. werd naar het Zwitsersche telegraaf-agentschap meldt, in totaal voor meer dan een half millioen Zwitsersche francs aan gebouwen, huisraad, enz. aan gericht. Hierbij zijn niet inbegrepen de eischen tot schadevergoeding van de spoorwegen. ARRESTATIES DUREN VOORT In het officieele communique omtrent het onderzoek naar de gebeurtenissen van Januari wordt medegedeeld, dat de ar restaties in het geheele land worden voort gezet. Te Boekarest zijn de laatste 24 uur nog 38 deelnemers aan den opstand gear resteerd, in de provincie zijn 52 nieuwe arrestaties verricht. Op 25 dezer heeft de krijgsraad te Boekarest vonnis gewezen tegen 22 personen, van wie 14 werden veroordeeld tot straffen, gaande tot 12 jaar dwangarbeid, terwijl de overigen werden vrijgesproken. Volgens een bericht uit Ottawa heeft de premier, Mackenzie King, in het par lement medegedeeld, dat Londen goedge vonden heeft, dat Canada de diplomatieke betrekkingen met Vichy blijft onderhou den, ofschoon Engeland ze afgebroken heeft. Nog 2 Fransche koopvaarders zijn door Britsche oorlogsschepen in volle zee aan gehouden en naar Engelsche havens op gebracht Het waren het transportschip ,,Jean Louis Dreyfus”, dat op weg was naar Madagascar, en de ,,Sompay”, die nu Madagascar was binnengeloopen en nu op weg was naar Frankrijk. ook als alleenstaande actie niet kun nen worden geduld, hebben de Duit sche bezettingsautoriteiten dienover eenkomstig tot tegenmaatregelen beslo ten. .Ofschoon de naast de Amsterdam- sche politie opgeroepen Duitsche poli- tie-afdeelingen volkomen in staat wa ren de handhaving van rust en orde te waarborgen, hebben de Rijkscommis- saris en de Bevelhebber van de Weer macht het ter beveiliging van de be langen van de Duitsche oorlogsecono mie en ook van de economische belan gen van de Nederlandsche bevolking in haar geheel doelmatig geacht de uit voerende macht in de provincie Noord- Van 1—5 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: RijswijM, Kantoorboekh. Leeuwendeal, Oranjelaan 3, Tel, 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; 8oekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a. Tel. 772448; Boekh. E. O. Couvée. van Hoytemastr, 66. Tel. 721187 Thailandsche minister naar Tokio De Thailandsche minister Badakaroe is per vliegtuig naar Tokio vertrokken. Voorts verluidt, dat Thailand bereid zou zijn, van verdere eischen af te zien en het Japansche voorstel aan te nemen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar het D.N.B. thans verneemt, Dins dagavond een Britschen torpedojager in den haveningang van Tobroek aan de N ord-Afrikaansche kust met succes aangevallen. Ondanks den hevigen af weer gingen de vliegtuigen tot een duik vlucht over en wisten op een hoogte van 10 m. verscheidene treffers te plaatsen. Bij het wegvliegen der vliegtuigen stond de torpedojager in brand. In het Westelijk deel van de Middel- landsche Zee heeft, naar het D.N.B. verneemt een Duitsch gevechtsvliegtuig Dinsdag een koopvaardijschip van 5000 brt. aangevallen. Na het neerwerpen der bommen ontstond een geweldige ont ploffing. Het schip zonk onmiddellijk, waarbij het geheel in vuur en rook ge huld was. Britsch vliegtuig bij de landing verrast Boven het vliegveld Waddington in Midden-Engeland. werd een Britsch vliegtuig van het type Vickers-Welling- ton, bij het landen verrast. Het toestel sloeg op den grond te pletter, waarbij groote steekvlammen omhoog schoten. Enkele oogenblikken later ontdekte een Duitsche vlieger niet ver van deze plek, op ongeveer 150 m., een ander Britsch gevechtsvliegtuig, dat wilde landen. Het ging onmiddellijk tot den aanval over De Britsche machine spatte als gevolg van de Duitsche salvo's uit elkaar. Luchtgevecht boven Dover Tijdens een luchtgevecht, dat zich gis termiddag in het gebied van Dover ont wikkelde, werd, naar het D.N.B ver neemt, een Britsche Hurricane neerge schoten. Het toestel ontplofte in de lucht, viel brandend omlaag en zonk in het Kanaal. Bovendien werd een Spitfire neergeschoten. Complot van den Britschen ge heimen dienst in Boelgarlje Aan het Roemeensche blad „Curentul” ontleent het D.N.B. het volgende: Volgens betrouwbare berichten Sofia hebben de Boeigaarsche autoritei ten een complot ontdekt. Ruim 50 per sonen, die in dienst van den Britschen geheimen dienst en het Britsche gezant schap stonden, zijn gearresteerd. Er is sensationeel en zeer belangrijk materiaal ontdekt, dat op het oogenblik door de militaire autoriteiten en de politie wordt bestudeerd. Blijkbaar betreft het hier een der gebruikelijke machinaties van de Engelsche propaganda, die steeds bereid is, in troebel water te visschen. De voortdurende achteruitgang in den toestand van den vroegeren Spaanschen koning in de laatste 24 uur en de her haalde hartaanvallen hebben, naar uit Rome wordt gemeld, geleid tot een toestand van diepe uitputting van den patiënt. Gisteren mocht de ex-koning geen bezoek meer ontvangen. United Press meldtEen reliquie uit de kathedraal van Saragossa, waaraan wonderdadige werking wordt toegeschre ven, zal naar het ziekbed van koning Al- fons overgebracht worden. Gisteren kwam het reliquie te Barcelona aan, waarna het door graaf Eguia per vliegtuig naar Rome werd gebracht. De laatste berichten uit Rome luiden niet zeer hoopgevend. Gisternamiddag kreeg de ex-koning een zeer ernstigen hartaanval, zijn toestand wordt kritieker geacht dan ooit te voren. In tegenspraak tot voorstellingen van de Londensche radio, volgens welke ge neraal Porro, de commandant van het 5e Italiaansche luchteskader, 2 dagen na de rede van den Duce zijn ontslag zou hebben moeten indienen, wordt van be voegde Italiaansche zijde verklaard, dat generaal Porro reeds begin Februari zijn commando heeft neergelegd. Overeen komstig zijn groote bekwaamheden zal hij een ander commando op zich nemen. In het zeegebied ten Noordwesten van Ierland hebben gisterochtend Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes aanvallen ondernomen op Britsche handelsschepen, waarbij 3 koopvaarders, resp. van 6000, 7000 en 8000 bruto registerton door bom- Het A.N.P. meldt: Omtrent de oor zaken en den achtergrond van het gis teren bekend gemaakte besluit van den Weermachtsbevelhebber in Neder land en den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden om de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland aan de militaire autori teiten over te dragen, ontvangen wij van welingelichte zijde de volgende uiteenzetting: In vervolge op politiemaatregelen, die ter vergelding van een verrader lijken overval op een Duitsche politie patrouille moesten worden getroffen tegen een aantal Joodsche elementen, zijn in den loop van gisteren te Am sterdam in een reeks bedrijven par tieels stakingen ontstaan. Een deel der arbeiders en employe’s van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke onwettige actie niet volledig beseften, heeft zich tot het neerleggen van den arbeid laten op- zweepen door raddraaiers, die zelf vol gens de bekende methoden zooveel mo gelijk op den achtergrond bleven. Tal rijke andere arbeiders en employé’s werden door dreigementen en herhaal delijk ook door handtastelijke aanval len gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoor delijke, misdadige elementen poogden vóórts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trekken voor het op touw zetten van kuiperijen tegen de bezettingsautoriteiten en stelselmatig incidenten uit te lokken. Met het oog op bovengenoemde voor vallen, die in een bezet gebied bijzon- A A A A A X A A A i A A A A A A X A 7<««««««ccc««««««««««««««««««c Krachtens een gisteren te Vichy afge- kondigde wet is in de openbare en par. ticuliere scholen in Frankrijk het gods, dienstonderricht weer als verplicht leer vak ingevoerd. A»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»y A A A X A I A A A A A De bevelhebber der marine in het be zette gebied, vice-admiraal Lothar von Arnauld de la Périère, 4s op 24 Februari doodelijk verongelukt. De opperbevel hebber der marine, groot-admiraal Ra der, heeft den overledene, die de orde „Pour le Mérite" droeg, op de volgende wijze herdacht„De Duitsche marine verliest met hem een der meest voor aanstaande zee-officieren, die in den duikbootoorlog de succesvolste comman dant was van den wereldoorlog, bij vriend en vijand in eere was en wiens naam met ijzeren letters zal worden opgetee- kend in het boek der oorlogsgeschiedenis ter zee. Op een vooraanstaande plaats heeft hij ook in den groot-Duitschen vrijheidsstrijd door de hem eigen energie een groot aandeel in de successen van de marine gehad.” Woustraat wilde binnentreden om een daar gehouden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te arresteeren, werden de Duitsche poli tiebeambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen overgoten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit mis dadige complot in de duisternis te ont komen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op verschillende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of door van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Joodsche en vooral pro-Duitsche inwoners van Amster dam. Uit de opsomming van al deze voor vallen blijkt, dat de verantwoordelijk heid voor alle incidenten en ordever storingen van den laatsten tijd onmis kenbaar gelegen is bij Joodsche en an dere elementen van anti-Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maat regelen en belangen van de Duitsche bezettingsautoriteiten pogen te scha den en te saboteeren, zonder conside ratie voor de economische en maat schappelijke belangen van de orde lievende meerderheid van de Neder landsche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen en. naar uit verschillende andere aanwijzingen blijkt, nog andere dergelijke acties hebben beraamd. De gouverneur-generaal van 1 Indo-China, vice-admiraal Jean Decoux. heeft gisteren een spoedconferentie bij eengeroepen van Indo-Chineesche mili taire en bestuursambtenaren, ter bespre king van het Japansche bemiddelings voorstel. dat ingediend is in een infor- ft meele vergadering van de Japansche. X Fransche en Thailandsche delegaties te Tokio op 24 Februari. Aan de conferentie X van gisteren namen, behalve de gouver neur-generaal, generaal Mordant, de op perbevelhebber van de Fransche strijd krachten in Indo-China, Pierre Delsalle, chef van het bureau van den secretaris generaal. de hoogste residenten voor Ton kin en Cambodsja, en Mantovini, direc teur van het departement voor politieke zaken deel Het Japansche blad ..Kokoemin” schrijft, dat de vrede in het Verre Oosten afhangt van de antwoorden van Thailand en Fransch Indo-China op het Japansche bemiddelingsvoorstel. Het blad voegt er aan toe, dat de noodige Japansche maat regelen onvermijdelijk worden geacht, welke dan zullen afhangen van den aard van het Thailandsche en het Fransche antwoord De Japansche regeering be schouwt de bemiddeling als een belang rijke zaak, waarvan de uitslag vérstrek kende gevolgen voor de internationale be trekkingen zal hebben. Met het oog hier op, aldus de „Kokoemin”, is de regee ring te Tokio gesloten, alle noodige maat regelen te nemen. De Japansche regeering gelooft, dat haar voorstel in het licht der historische feiten, en ook wanneer men het objectief beschouwt, rechtvaardig is. Zij vertrouwt, dat als Fransch Indo-China en Thailand de conferentie te Tokio werkelijk willen doen slagen, waardoor zij in dat deel van de wereld orde en rust scheppen, zij gaarne bereid zullen zijn het Japansche voorstel aan te nemen. Contact tusschen de sovJet-Unie en Thailand De in Moskou vertoevende bijzondere afgezant van'Thailand, Montry, heeft aan journalisten verklaard, dat hij dezer da gen onderhandelingen gevoerd heeft met vertegenwoordigers van het volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken en bui- tenlandschen handel, over het aanknoopen van diplomatieke en economische betrek kingen tusschen de sovjet-Unie en Thai land. De onderhandelingen hebben een bevredigend verloop gehad. Daarmede is het eerste contact tusschen de regeerin- gen van de sovjet-Unie en van Thailand tot stand gekomen. Montry zou gister avond uit Moskou naar Berlijn vertrek ken, om vandaar naar Bangkok te reizen. Van welingelichte zijde verneemt de Berlijnsche correspondent van het A.N.P. Boelgarije is een met Duitschland nauw bevriende staat. Duitschland zou nooit iets ondernemen, dat deze vriendschap zou kunnen verstoren. Met deze verkla ring werd in de Wilhelmstrasse een standpunt ingenomen tegenover de door de vijandelijke propaganda uitgestrooide geruchten over een beweerde Duitsche penetratie in Boelgarije. Deze berichten hebben alleen ten doel de Duitsche be trekkingen met Boelgarije te verstoren. Tevens werden in de Wilhelmstrasse de buitenlandsche geruchten over een be weerden Duitschen intocht in de Boei gaarsche Dobroedsja weerlegd met de verklaring, dat er van een intocht van troepen in Boelgaarsch gebied geen sprake kan zijn. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers hebben, naar het D.N.B. verneemt, gistermiddag onder bescher- Holland van de burgerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland. Tot dit besluit heeft de omstandigheid aanzienlijk bij gedragen, dat ernstige waarschuwin gen van Nederlandsche officieele en particuliere instanties tot onmiddellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordeversto ring en demonstraties niet overal de gewenschte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van gisteren nog op verschillende plaatsen wilde stakin gen en persoonlijke bedreigingen van werkwilligen voorgevallen zijn. Nopens de oorzaken van de boven vermelde ordeverstoringen, werkstakin gen en andere incidenten bestonden a priori duidelijke aanwijzingen, dat hierbij anti-Duitsche ophitsers en be taalde Engelsclïe agenten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of onderaardsche raddraaiers in hoofd zaak uit Joodsche elementen bestonden. Verschillende ernstige incidenten, die aan de voorvallen van de beide laatste dagen reeds voorafgegaan waren, leve ren het ondubbelzinnige bewijs voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tusschen 9 en 12 Februari ernstige botsingen in de Amsterdamsche Jodenwijk voorge vallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche horden, voorzien van wa penen, stelselmatig overvallen pleeg den op niet-Joden, vooral op natio- naal-socialisten, waarbij ook vrouwen en kinderen het slachtoffer van derge lijke handtastelijke aanvallen en mis handelingen werden. Een vrij groot aantal personen heeft in die dagen als gevolg van deze der ernstig geacht moeten worden en Joodsche excessen min of meer ernsti ge kwetsuren opgeloopen. Voorts is - naar reeds gemeld 11 Februari de W.A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig personen neergeslagen en letterlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijde lijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afge sloten worden. Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde ele menten gekomen. Toen een Duitsche polite-patrouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Joodsche emigrantenwijk in de van 4 men in brand geraakten. De bemanningen van de vliegtuigen namen waar, hoe de schepen zonken. Aan den ingang van het Bristol-Ka- naal, ten Zuiden van Pembroke, viel een Duitsch gewapend verkenningsvliegtuig een schip van 2000 bruto registerton aan en beschadigde het dermate, dat het vaartuig na korten tijd zonk. De Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht Duitsche formaties van het luchtwapen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den afgeloopen nacht in 2 steden in het Zuidoosten en Zuidwesten van Engeland met goed gevolg aanvallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen. Groo te en kleine branden, benevens ontplof fingen, werden waargenomen. Mislukte Britsche aanvals- pogingen De Britsche luchtmacht heeft getracht in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. meldt, aanvallen te doen op West-Duit- sche industriedistricten. Ofschoon de weersomstandigheden niet ongunstig wa ren. is het den aanvallenden Engelschen formaties niet gelukt hun voornemen ten uitvoer te leggen. De Britsche vliegtuigen werden door het krachtige Duitsche luchtafweervuur gedwongen een ande ren koers te nemen of hooger te stijgen, zoodat zij de uitgeworpen bommen niet konden richten. De in vrij groeten getale uitgeworpen brisant- en brandbommen vielen voor het grootste deel op open veld. Er ontstond wederom slechts eenige schade aan woonhuizen, terwijl militair- economische of militaire doelen niet wer den getroffen. Verscheidene burgers wer den gedood of gewond. Het Britsche communiqué De Britsche berichtendienst meldt, dat de Duitsche luchtmacht in den afgeloo pen nacht in aanzienlijken omvang aan vallen op Engeland heeft ondernomen. De aanvallen waren gericht op Oost-, Zuid en West-Engeland en Zuid-Wales. In dit laatste gebied werden de aanvallen ge daan door opeenvolgende golven vliegtui gen, die brand- en brisantbommen wier pen. In Londen is tweemaal alarm ge maakt. DE BESTRIJDING VAN DEN SMOKKELHANDEL Het centrale bureau voor het toezicht op de levensmiddelen deelt mede, dat bij de groote klopjacht, die eenige dagen geleden te Brussel is gehouden, meer dan 400.000 eieren, 30.000 k.g. vleesch, 10.000 k.g. kof fie en verscheidene duizenden liters spijs olie in beslag zijn genomen. Op de meest verschillende manieren waren de ketting- handelaren er tot dusver in geslaagd groote hoeveelheden gerantsoeneerde artikelen van het platteland naar Brussel te smok kelen. Het onderzoek der boeken van de restaurants, die door de smokkelaars wer den bediend, heeft geleid tot de ontdelc. king van een reusachtige organisatie, waarbij verscheidene duizenden lieden over het geheele land betrokken waren. Geslaagd bombardement het vliegveld Lympne Een bijzonder doeltreffenden aanval heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren tegen den avond op het vliegveld Lympne ondernomen Toen de Duitsche vliegers het vliegveld naderden, startten daar juist Britsche jagers om den aanval af te weren. Desondanks gingen de Duitsche vliegers tot den aanval over en richtten groote schade aan. Verscheidene werk plaatsen en hangars werden getroffen en een reusachtige brand veroorzaakt. Uit het type en den omvang van dezen brand valt af te leiden, dat groote hoeveelheden benzine zijn verbrand. „Groot-Brittannië siddert voor duikboot-oorlog”, meldt „Dagens heter” in een eigen bericht uit Londen. De toenemende klachten over het onver standige en ondoelmatige gebruik van de Britsche koopvaardijvloot hebben de laat ste weken de politieke positie van den Britschen minister voor de scheepvaart, Ronald Cross, aanzienlijk slechter ge maakt. Steeds meer critici verklaren, dat het beleid van het Britsche ministerie van scheepvaart volkomen ondoeltreffend is en dat de samenwerking tusschen dit ministerie en de admiraliteit veel te wen- schen overlaat. De „Daily Mail” staat thans vooraan in de perscampagne, die het aftreden van Cross eischt en zijn ver vanging door een ervaren reeder. Het blad wijst op de „verwarring in het tech nisch bestuursapparaat” van het mi nisterie van handel en schrijft: ,,Wij heb ben veel meer schepen noodig, welke in serie vervaardigd worden. De aanwezige scheepsruimte moet niet alleen ten volle benut worden, doch zij moet ook op de juiste wijze verdeeld en beheerd worden. Er moet een nieuwe energieke en met de materie vertrouwd minister benoemd worden, die tevens deel uitmaakt van het oorlogskabinet” Naar Reuter meldt, heeft de Britsche vloot op den Atlantischen Oceaan een uit gebreide actie ten uitvoer gelegd en met steun van vliegtuigen in een gebied van duizenden zeemijlen gezocht naar Duit sche duikbooten en andere oorlogssche pen. Evenals het langdurige zoeken van een sterk Britsch eskader na den onder gang van een convooi op 11 Februari, bleef ook deze actie zonder resultaat. Een correspondent van Reuter meldt, dat slechts éénmaal des nachts opwinding werd veroorzaakt, doordat men de schim van een vreemd schip zag; het bleek ech ter een eigen schip te zijn. Amerika’s gebrek aan scheeps ruimte Het D.N.B. mledt uit New York: In Washington wordt, naar de bladen mel den, door de federale scheepvaartautori- teiten verklaard, dat de Vereenigde Sta ten op het oogenblik aan Engeland niet meer koopvaardijschepen kunnen afstaan. Alle Amerikaansche scheepsruimte moet voor een tijdsduur van minstens 9 maan den worden gebruikt om de Amerikaan sche bewapeningsindustrie van het noo dige te voorzien. In feite hebben de Ver eenigde Staten zelf nog 60 schepen met een tonnage van elk 10.000 ton noodig om hun eigen behoefte te kunnen dekken. In de Amerikaansche havens ligt veel voor Engeland bestemd materiaal doch dat door het Engelsche gebrek aan sche pen niet kan worden vervoerd. Doch ook de voor de Vereenigde Staten bestemde goederen hoopen zich in overzeesche ha vens op, daar de Amerikaansche vloot niet tegen haar verzwaarde taak is opge wassen. In de kringen van de nationale volks beweging weigert men, het nieuwe kabi net te Vichy te zien als „kabinet van samenwerking en van de lijn van Mon- toire”, meldt het D.N.B. uit Parijs. De stemming der beweging blijkt o.a. uit een artikel in de „Oeuvre”, waarin wordt gezegd, dat het nieuwe kabinet te Vichy slechts een compromis beteekent. Het blad valt vooral den minister van econo mische zaken en financiën, Bouthillier, aan en schrijft, dat de gewezen kabinets chef van Reynaud de laatste is, die in aanmerking komt om een politiek van Montoire te voeren. Voorts worden ook de minister van landbouw, Caziot, de staatssecretaris van arbeid, Belin, en de staatssecretaris voor het gezin en de volksgezondheid. Chevalier, als verwerpe lijke comprqmis-oplossingen bestempeld. Het blad „Les Nouveaux Temps” schrijft, dat het nieuwe kabinet een eigenaardige structuur bezit. Deze brengt mede, dat de sociale politiek van nu af aan afhangt van den minister van finan ciën en economische zaken en dat de staatssecretaris voor jeugd en opvoeding ressorteert onder den minister van oor log. In de nieuwe regeering vindt men de vertegenwoordigers der groote ban ken en industrieën. Er is slechts één ge bied, dat aan de heerschappij van de trusts is ontgaan, n.l, het departement, dat admiraal Darlan onder zijn hoede heeft genomen Zijn drie voornaamste medewerkers zijn mannen van groote waarde en onbetwistbare intelligentie. „Paris Soir” constateert, dat het de negende maal is sedert het onderteeke- nen van den wapenstilstand, dat de regeering-Pétain van samenstelling ver- anaert ming van Duitsche en Italiaansche jacht vliegtuigen het vliegveld Luca op Malta met groot succes aangevallen. Tien op den grond staande Britsche vliegtuigen verbrandden. In luchtgevechten werden 4 Britsche jachtvliegtuigen neergeschotén. De Duitsche aanval richtte ook in de gebouwen van het vliegveld groote schade aan. Een hangar stond reeds na den eersten aanval in brand. Andere aanvallen waren gericht op de barakken, welke door de ontploffing van talrijke bommen verwoest werden en spoedig in lichterlaaie stonden. Ook de startbaan wer zwaar beschadigd en door een groot aantal machtige bomkraters on bruikbaar gemaakt.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1