[HAA5 VOOR DEN PUZZELAAR Het Amerikaansche Senaatsdebat IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. STAD^OWS pag. 2 Ie bl. PALESTINA MATCH VAN BELGISCHE HERDERSHONDEN Roosevelt -rrv&tLNct JOURNALISTEN ENGELAND HAAGSCHE COURANT Donderdag 27 Febr. 1941 TURKIJE PRIJSOPDRIJVERS ACHTER HAALD Heftige critiek op SPANJE BEGRAFENIS SCHOUT BIJ NACHT A. VAN DER SLUIS VEREENIGDE STATEN Amerika’s defensie ZOO AARDVER* film-maatschappij, (afk.) 10. Europeesch mast, 26. als 25. 27. geplaagd denkvermogen 28. be- Vorming der openbare meening door de pers Volksvoorlichting De wist te boeien. Verklaring van admiraal Stark met voor de een Verticaal: 1. boodschap. 2. afgodisch, 3. deel van een maand, 4. groot dier. 5. der van Prins Karei, broeder van den Zweed- schen koning én vader van wijlen Ko ningin Astrid van België, vierde heden zijn tachtigsten verjaardag in goede ge zondheid. Veel leed heeft hij in zijn leven onder vonden. hij heeft zich teruggetrokken om dit alleen te dragen Pogingen van vrien den om hem in het volle leven terug te brengen, mochten niet slagen. Het ver trouwen en het respect, dat hij zoozeer verdiende, heeft hij gewonnen. Daarna sprak nog de heer D. Vreeede, die eenige persoonlijke herinneringen aan den gezamenlijken diensttijd naar voren bracht Hij heeft een onuitwischbaren in druk gemaakt en wij zullen hem niet ver geten zeide spr Nadat een gewezen ondergeschikte nog een groet had gebracht werd de baar naar de laatste rustplaats gedragen. Hier dankte een broer voor de betoonde belangstelling. De organist speelde in de aula „Nader mijn God tot U” en „Litha- nei”, van Schubert overstroomingen in alle deelen VERBOND VAN NEDERLANDSCHE voor houdt onder De chef van de vlootoperaties, admiraal Stark heeft, naar Associated Press meldt, in de commissie uit het Huls van afge vaardigden voor de militaire uitgaven verklaard, dat het op het oogenblik niet raadzaam is meer torpedojagers aan Groot-Brittannië af te staan zooals Wen dell Willkie heeft aanbevolen. HALIFAX- GEHEIMZINNIGE REIS Stefani meldt uit LissabonUit zeer goedo bron wordt de reden vernomen, waarom Halifax’ reis naar Amerika in het diepste geheim gemaakt werd. Aan boord van hetzelfde schip bevonden zich n.l. ook de koningin-moeder met haar kleinkinderen en de Britsche kroonschat. Spreker schetste de psychologische ge volgen, welke een belangrijk bericht kan hebben, en de gevaren, welke een valsch bericht kan veroorzaken. De lezer der courant vormt zich niet slechts een mee ning over den inhoud der berichten, doch hij laat zich in zijn geheele houding daar door beïnvloeden, vooral ook ten opzichte van het tijdsgebeuren. Men kan het be richt als de kern van de krant beschou wen. Hoewel het bericht als zoodanig geen meening is, zal het in vele gevallen een meening doen vormen of tot ontwik keling doen brengen. De van Zuid-Slavië nemen voortdurend toe. De aan de Save gelegen wijken van Bel grado staan wederom onder water. In Zuid-Servië heeft zich op de Pelagoni- sche hoogvlakte rond Bitolj (Monastir) een geweldig meer gevormd, dat 30.000 h.a. land onder water heeft gezet. Door talrijke grondverzakkingen zijn spoor lijnen versperd. 'Toorts heeft zich bij Nisj een bergverschuiving voorgedaan al: gevolg waarvan reeds talrijke huizen van het dorp Voekmanovo bedolven zijn. OVERSTROOMINGEN EN SCHUIVINGEN In de provincie Galicië hebben de over stroomingen en aardverschuivingen in eenige plaatsen groote vernielingen aange richt Door den hoogen stand van de rivier de Ulla werd het gebied van Padron onder water gezet In Punte Cesures staan tal rijke huizen hoog onder water. De weg van Pontevedra naar la Coruna is ver sperd Bij Filgeira is de spoorlijn door een aardstorting versperd, zoodat Dinsdag geen trein uit Madrid Vigo kon binnenloopen. Bij de jongste stormen in de provincie Ba- dajoz zijn naar schatting een millioen eiken ontworteld. Het aantal der ontwortelde olijfbcomen zou nog grooter zijn. AANSLAG OP DEN BRITSCHEii HOOGEN COMMISSARIS Op den Britschen hoogen commissaris in Palestina. McMichael, is Maandag een aanslag gepleegd toen hij zich op weg De pers kan een sterke, opvoedende kracht op de gemeenschap uitoefenen. Deze omstandigheid verplicht haar tot een groot verantwoordelijkheidsbesef en daarvan moeten in de eerste plaats de journalisten zich bewust zijn, die de ge beurtenissen van den dag den lezer dui delijk moeten maken en daarbij in het bijzonder waakzaam dienen te zijn voor alles wat de gemeenschap zou kunnen schaden. Daarom behooren de journalisten op te treden als dienaren van het gan- sche volk. De journalist moet als het ware de arts zijn voor het geestelijke lichaam van den lezer, zulks niet alleen bij de berichtgeving, doch vooral ook bij het beschouwend artikel. De verantwoor delijke redacteur dient bij alles, wat in de redactioneele kolommen van zijn krant wordt gepubliceerd, te letten op de mo gelijke gevolgen, welke die publicatie kan hebben. Van iederen journalist moet worden verlangd, dat hij logisch denkt bij al hetgeen hij in de krant gaat mededee- len. In den liberalen tijd waren vele ver antwoordelijke redacteuren zich niet vol doende bewust van dien plicht jegens de gemeenschap. De meening van een krant met een zeer uitgebreid aantal lezers kon toen volstrekt niet altijd als openbare meening gelden, integendeel, maar al te vaak kon men dergelijke bladen beschou wen als hetze-veroorzakende organen. De pers moet als doel de waarheid en daarmede de gemeenschap voor oogen houden Doet zij dat niet, dan draagt zi; de kiem der verwording bij zich. In Duitschland is de journalist op dat gemeenschapsdoel geheel ingesteld door de gedachte, welke Adolf Hitler in eer sten aanleg tot bezieling heeft gebracht en sedertdien zijn de oplagen der couran ten geweldig toegenomen. Van den journalist wordt meer gevor derd dan van den gemiddelden staatsbur ger. omdat de journalist voor de gemeen schap een groote verantwoordelijkheid moet weten te dragen. Na de rede van dr. Kurth vertolkte de heer van Megchelen de erkentelijkheid van de vele aanwezigen voor de belang wekkende voordracht. Er ontstond een kon aan eenige overgeleverd Het bleek te zijn een man. die zich in het verleden reeds meermalen aan dergelijke diefstallen heeft schuldig ge maakt. In verband met het feit echter, dat hij kleptomanie lijdt en deswege reeds verpleegd is geweest in verschil lende inrichtingen, is hij na verhoor op vrije voeten gesteld. De „Fritt Folk” te Oslo publiceert een verklaring van den staatsraad Jo- hannessen. waarin wordt gezegd, dat Noorwegen een handelsovereenkomst met Duitschland heeft gesloten, waardoor de Noorsche behoefte aan graan tot den nieuwen oogst is gedekt. ASENSIO TE MADRID De hooge commissaris van Spaansch- Marokko generaal Asensio, is te Madrid aangekomen, waar hij een onderhoud heeft gehad met den minister van bui- tenlandsche zaken Serrano Suner. Hij zal ook door het staatshoofd worden ontvan gen. „DER SIEG IM WESTEN" TE ANKARA De Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, heeft een maaltijd aangebo den ter eere van den ministerpresident, Saydam, den minister van buitenlandsche zaken. Saradjogloe, en een aantal andere ministers en vooraanstaande personen Daarbij werd het documentaire gedeelte van de film „Der Sieg im Westen” ver toond. De film maakte een diepen indruk op de Turksche heeren, meldt het A.N.P. uit Ankara I naar Nabloes bevond, zoo meldde de 1 „Mondo Arabo”. De Engelsche conunis- i saris had zich daarheen begeven om een Britsche cultureele instelling te openen. Ce Arabische patriotten aadden dit ver nomen en een plaats op den weg naar Nabloes ondermijnd. Toen McMichael met zijn gevolg deze plek passeerde, deed zich een geweldige ontploffing voor en een auto met Engelsche politieman nen, die voor den wagen van den hoogen commissaris reed, vloog in de lucht. McMichael gaf aan de politie en de Brit sche troepen opdracht het geheele ge bied af te zoeken om de schuldigen te arresteer en en gijzelaar uit de bekende Mohammedaansche persoonlijkheden van de streek uit te zoeken In Arabische nationalistische kringen geeft men te verstaan, dat deze aanslag een daad van vergelding der Arabische rebellen is, die daarmee protesteeren tegen het doodvonnis, geveld tegen den bekenden Palestij nschen leider Aboe Doerra, die onlangs opgehangen is. of schoon de Britsche hooge commissaris in Juni j.l. belooid had de Arabische pa triotten in Palestina niet meer ter dood te veroordeelen. KWAM AANGIFTE DOEN, DOCH WERD GEARRESTEERD De 42-jarige bloemenkoopman M. H. kwam Maandag j.l. bij de politie aangifte doen van diefstal van een bakfiets met bloemen, gepleegd op de Lange Beesten markt. Daar H. in het verre verleden reeds was veroordeeld voor diefstal, ver duistering en valschheid in geschrifte, trok men zijn verhaal in twijfel. Bij het ingestelde onderzoek kwam dan ook aan het licht, dat H de bloemen, die hij in consignatie had, had verkocht en wel een partij in de van Miereveltstraat voor ƒ43 en een kleinere partij op de Vaillantlaan voor 8. H werd in arrest gesteld; naar de ver dwenen bakfiets wordt een onderzoek in gesteld, daar het niet onmogelijk is, dat hij het hem niet toebehoorende vehikel eveneens van de hand heeft gedaan. ONVERBETERLIJK Een 17-jarige loopjongen stal Dinsdag j.l. op het Charlotte de Bourbonplein een daar onbeheerd staand transportrijwiel. Daar hij meende door omwonenden her kend te zijn, heeft hij later het rijwiel- in de Looyerstraat weer neergezet. In derdaad had men den knaap herkend, die door de politie is aangehouden. Daar hij terzake van gepleegden diefstal een voor waardelijke tuchthuisstraf van 1 jaar had gekregen, met een proeftijd van 3 jaar, is de jongen voor den officier van justitie geleid HET BEZOEK VAN EDEN De bladen te Istanboel bevatten bij zonderheden over het bezoek van Eden en Dill aan Ankara, dat in Turkije vol komen bij verrassing is gekomen en pas op het laatste oogenblik van Engelsche zijde is aangekondigd, meldt het D.N.B Het gezelschap bestaat uit 7 personen Gisteren zouden Eden en Dill bezoe ken brengen aan den ministerpresident en den minister van buitenlandsche zaken alsmede aan vooraanstaande Turksche militaire personen. Naar eerst thans bekend wordt heeft de minister Eden op zijn reis naar Turkije ook een kort bezoek gebracht aan het eiland Cyprus. De Curtiss Wright Corporation deelt mede, dat de volgende maand in de nabijheid van Pittsburgh de grootste propellerfabriek van Amerika zal wor den opgericht De fabriek zal 4000 arbei ders in dienst nemen. W.A.-MARSCH DOOR DEN HAAG De N.S.B. Persdienst meldt Zaterdag 1 Maart zal de Haagsche W A. met volle muziek een marsch door Den Haag houden. De afmarsch zal te 16 uur in de Balistraat plaats hebben. De te vol gen route luidt Balistr., Sumastrastr., Soendastr., Bor- neostr., Malakkastr., Timorstr., Carne- gielaan, Groot-Hertoginnelaan, Valerius- str., Aert v d. Goesstr., Fred. Hendrik plein, Fred. Hendriklaan, Frankenslag, Oude Scheveningscheweg, Kanaalweg, Haringkade, Wassenaarschestraat, Keizer- str., Duinstr., Westduinweg, Nieboerweg, Texelschestr., Pluvierstr., Duivelandsche- str., Nieboerweg, Goudenregenstr., Laan van Meerdervoort, Fahrenheitstr. Thom- sonlaan, Laan van Meerdervoort, Javastr., Balistraat. De afgestane steunpunten Volgens een bericht uit Washington dreigt de kwestie der landverpachting op de door Engeland aan de Vereenigde Sta ten afgestane steunpunten een storm te ontketenen in het Congres, aangezien de Engelsche grondbezitters reusachtige winsten trachten te trekken uit de land verpachting. De democratische senator Ellender ver klaarde, dat Engeland weliswaar torpedo- bootjagers heeft gekregen, maar dat de Vereenigde Staten tot dusver nauwelijks iets daarvoor terug hebben ontvangen. In het bericht wordt verder gezegd, dat de Engelsche staatsburgers tot 10.000 dollar eischen voor iederen morgen grond, die de Amerikaansche marine wil hebben. Verscheidene senatoren hebben der halve interpellaties voorbereid, welke zij willen indienen, zoodra de kwestie der steunpunten voor den Senaat komt. Van bevoegde zijde in Washington wordt verklaard, dat het de hoogste tijd is dat Londen ingrijpt in de onderhan- delingen en een einde maakt aan de reusachtige eischen van Britsche onder danen. Niet alleen dat de Engelschen over dreven hooge prijzen vragen, de Britsche autoriteiten willen ook de rechtspraak behouden over de Amerikaansche steun punten. Daartegen verzetten zich echter de Amerikaansche leger- en marine auto riteiten op de krachtigste wijze. DE VERWOESTINGEN TE SANTANDER De minister van openbare werken Pena heeft bij een bezoek aan Santander ver klaard, dat de beschrijvingen van de brandcatastrophe door de werkelijkheid nog verre worden overtroffen. De mi nister kondigde een grootscheepsch pro gramma tot hulpverleening aan. Ook zal terstond begonnen worden met den aan leg van een belangrijke spoorlijn van Santander naar de Middellandsche Zee, om aan de velen, die door den brand werk loos zijn geworden, arbeid te verschaffen. FILMVOORSTELLINGEN IN METRO* POLE PALACE WORDEN VOORTGEZET Naar wij vernemen, worden de film voorstellingen in Metropole Palace, on danks de aangekondigde verbouwing, nor maal voortgezet. Teneinde het personeel niet te dupeeren, worden de werkzaam heden des nachts uitgevoerd. Ook het cabaret „Monte Carlo de Luxe” in detf foyer blijft geopend. Op de plannen tot verbouw van het theater is de goedkeuring verkregen, de vereischte vergunningen zijn verleend. aan Engeland er van, dat zij trachtten het vertrouwen van het Amerikaansche volk in den president te schokken. Ook hij, Chandler, hoopt, dat de Vereenigde Staten niet aan den oorlog zullen gaan deelnemen. Mocht dit echter toch gebeu ren. dan kunnen al deze redevoeringen slechts schadelijk zijn. Wheeler antwoordde, dat hij er op moest blijven staan, dat deze oorlog niet de oorlog van Amerika is. De democraat Brown verwierp even eens de opvatting van Wheeler, volgens wien de wet op de hulp aan Engeland een oorlogswet is. Wheeler en de isola- tionnisten, zoo beweerde hij, zijn er voor buitenland met om CABARET PICCADILLY Aan het nieuwe programma, dat met ingang van morgen in het Piccadilly Cabaret wordt vertoond, werken mee de komiek Pierre Leenhouts, Amsy Moina met Duitsche en Amerikaansche liedjes, de vier Napolitaansche Straatzangers, Cubanska Kaukasische danseres, Rosita Zambra, de populaire sopraan van het Krystal Palast te Dusseldorf in een inter nationaal repertoire. In het Cabaret spe len de drie Marcellini’s. Het bekende ensemble „Da Capo” speelt diner- en avondmuziek in de Tavern. VERSPREIDE BERICHTEN De vroegere koning Ferdinand van Boelgarije heeft zijn tachtigsten verjaar dag gevierd op zijn landgoederen in Slo wakije. Hij ontving de gelukwenschen van den ministerpresident dr. Tuka en van andere vooraanstaande personen in Slowakije. Een vliegtuig van het Canadeesche luchtwapen is gisteren, naar uit Ottawa wordt gemeld, op 200 mijl ten Westen van Winnipeg neergestort. De 4 inzit tenden kwamen om het leven. OUDERMIDDAG SCHOOL A ZUSTERSTRAAT 121 Zaterdagmiddag is een oudermiddag gehouden van school A aan de Zuster straat 121. Het hoofd der school heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Spr. wees er op, dat het aantal leerlingen van deze school zich in steeds stijgende lijn bevindt. Tot nieuwe leden van de Oudercommis- sie werden gekozen de heeren Klaucke en Berghuis en mevr. Blokpoel. in de plaats van de heeren Brekelmans, Schol ten en mevr. Bosma. In de pauze was er gelegenheid voor de ouders der leerlingen om met de on derwijzers te spreken. Daarna werden door de jongens van de zesde klasse het tooneelstukje ,,De vroolijke visschers” en ,,De verkooping” opgevoerd, welke bei de zeer in den smaak vielen. Door de meisjes werden vervolgens eenige dansjes uitgevoerd, welke even eens veel succes oogstten. Het geheel werd onder leiding van den heer Vinger ling uitgevoerd. Hierna reikte het hoofd der school, de heer v. Loo, de prijzen en getuigschriften uit. Van de scheidende leerlingen ontving de heer v. Loo een ets. Aan mevr. Him- berg, handwerkonderwijzeres, werden bloemen aangeboden voor hetgeen zij heeft gedaan om dezen middag te doen slagen. „Nederlandsche Vereeniging Belgische Herdershonden” de auspiciën van den „Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland” op Zondag 20 April e.k in „Amicitia” aan het Westeinde 15, alhier, een match van Belgische herdershonden, alle variëtei ten. Bij gunstig weder wordt de match gehouden in den tuin, bij minder gunstig weer in de groote zaal. De viervoeters zullen worden beoordeeld door den heer J. L, H. Wolfs^ Rotterdam, bekend ex pert op dit gebied. Aan dezen wedstrijd kunnen zoowel leden als niet-leden der vereeniging met hun honden deelnemen. Het programma omvat 4 klassen, voor honden boven den leeftijd van 12 maan den en voor honden beneden den leeftijd van 12 maanden, reuen en teven afzon derlijk. Voor de prijswinners zijn ver schillende prijzen als souvenirs beschik baar gesteld De inspectie voor de prijsbeheersching te ’s-Gravenhage heeft in de week van 17 tot en met 22 Februari j.l. twintig ge vallen van prijopdrijving tuchtrechtelijk bestraft De boeten, die in al deze gevallen wer den opgelegd, varieeren tusschen 10 en ƒ4000. Bovendien werden nog bijkomende straffen opgelegd, n.l. tweemaal verbeurd verklaring van goederen, tweemaal slui ting van de betrokken zaak voor den tijd van een maand, terwijl zesmaal werd overgegaan tot openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Het zal vooral de huisvrouwen onder onze lezers belang inboezemen, dat de meeste dezer prijsovertredingen betrek king hadden op het te duur verkoopen van artikelen voor het dagelijksche levens onderhoud. Zoo kunnen onder meer worden ge noemd verkoop tegen ongeoorloofde prij zen van brood, koffie, vleesch, handschoe nen, schoenen, rijwielbanden, enz. terwijl niet minder dan vijf veroordeelingen plaats vonden wegens prijsopdrijving van roode kool. In het gisteren gehouden debat in den Amerikaanschen Senaat over de wet tot hulpverleening aan Engeland, verklaarde de republikeinsche senator Nye. dat het wetsontwerp van het Congres een „stroo- poppen-parlement” maakt Bovendien zou het Congres gedwongen worden te stem men voor Amerika’s deelneming aan den oorlog. Nye herhaalde dan zijn vroegere verklaring en die van andere senatoren, da* de wet tot hulpverleening aan Enge land van Roosevelt een dictator maakt. Roosevelt bevindt zich reeds in oorlog, en enkele dagen na aanvaarding van de wet hoogstens binnen enkele weken, zou den ook de Vereenigde Staten zich in oorlog bevinden. Tenslotte plaatste Nye tegenover de waarschuwingen, dat de Vereenigde Staten wellicht een invasie zullen beleven, de opmerking, dat dit „spoken van Roosevelt” zijn. Het is een voudig fantastisch om aan te nemen, dat Duitschland Martinique zou bezetten het Panamakanaal zou bombardeeren of de Vereenigde Staten te land via Zuid- Amerika zou kunnen aanvallen. De democraat Wheeler heeft de uit lating van Roosevelt, dat vredesvoorstel len eerst overwogen kunnen worden na een Britsche overwinning „een veront waardiging wekkende verklaring” ge noemd. De president neemt daarmede een standpunt in, dat ongerechtvaardigd is, in zoover de Vereenigde Staten niet be reid zijn deel te gaan nemen aan den oorlog. Wheeler riep uit„Ik constateer, dat wij niet aan dezen oorlog deelnemen, tenzij de president ons daartoe reeds ver plicht heeft En wanneer wij wel deel nemen aan dezen oorlog, gebeurt dat met miskenning van de Amerikaansche grond wet”. Wheeler oefende vervolgens felle cri tiek uit op het feit, dat Roosevelt den Engelschen raad geeft omtrent hetgeen zij moeten doen. De president heeft het recht niet den Engelschen een voortzet ting van den oorlog aan te bevelen. Bovendien heeft Engeland geen kansen op de overwinning, wanneer de Vereenig de Staten niet gaan deelnemen aan den oorlog De democratische senator Clark ver klaarde dat Ronse'-elt met zijn uitlat’ng Dinsdag practisch heeft toecegeven, dat hij de Vereenigde Staten als in oorlog beschouwt De democraat Chandler beschuldigde de tegenstanders van de wet op de hulp KLEPTOMAAN STAL DAMESTASCH Een dame uit Rotterdam was gister avond op visite in de Fahrenheitstraat. Zij beging echter de onvoorzichtigheid haar rijwiel met een tasch er op onbe heerd buiten te laten staan. Een poosje later verliet zij het perceel en zag juist, dat een man de tasch van het rijwiel nam en er van door ging. De verloofde van de dame achtervolgde den dief en hij kon hem in de Nachtegaallaan grijpen j vechtpartij, doch de man politieagenten worden STAKING BIJ DE BETHLEHEM- STAALFABRIEKEN Naar het D.N.B. uit Buffalo seint, is in de Laskawannafabriek der Bethlehem staalfabrieken de sedert geruimen tijd dreigende staking na het mislukken van alle bemiddelingspogingen hedennacht uit gebroken. De fabriek heeft 14.000 arbei ders in dienst Gisteren is ook een staking ditgebroken in de staalwalsfabrieken Cary in Indiana. Voorts dreigden stakingen in 3 fabrieken der Ford motor company. DE ZORGZAME POLITIE Motoragenten zagen gisteravond uit een perceel in de van Dijckstraat, licht uit stralen. Zij belden aan, doch kregen geen gehoor, waarop zij zich met geweld toe gang verschaften. De agenten troffen in de gang een 3-jarig jochie aan. gekleed in hemd en truitje. Bij hun verder onder zoek «vonden de politiemannen op de zolderverdieping een 2-jarig meisje, dat rustig sliep. Dit hebben zij laten slapen, doch het jochie meegenomen naar het bureau v. d. Vennestraat, waar het later door den vader is afgehaald. Natuurlijk hadden de agenten ook het licht in de voorkamer uitgedraaid. AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR SPANJE De Noord-Amerikaansche commissie, die belast is met de verdeeling in Spanje van de door het Amerikaansche Roode Kruis aangeboden levensmiddelen is te Cadix aangekomen met de eerste lading, die onder de steden Cadix, Sevilla en Barcelona verdeeld zal worden. Ónder deze zending bevinden zich ook 40.000 ampullen voor inenting tegen diphterie. In Maart zullen nog 2 schepen levensmiddelen aankomen, bestemd Almeria en Malaga. Voor het Verbond van Nederlandsche Journalisten heeft gistermiddag in „Pulchri Studio” te dezer stede dr. Karl Kurth (docent in de dagbladwetenschap te Berlijn) en algemeen secretaris van het Duitsche Perswetenschappelijke Ver bond, een rede gehouden over „Die öffentliche Meinungsbildung durch die Presse”. Als gasten waren aanwezig o.a. dr T. Goedewaagen, secretaris-generaal van net departement van Volksvoorlichting en Kunsten, de heer N. Oosterbaan, direc teur van het Perswezen bij dat departe ment. en de Auslandsreferent. de heer von Fetter, van het Rijkscommissariaat De algemeen-voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen. leidde, na woorden van welkom, den spreker in. Dr. Kurth gaf een kort overzicht van de ontwikkeling de dagbladpers in Duitschland en merkte op. dat in den tijd, toen men daar nog zestig politieke partijen kende, van de vorming eener openbare meening geen sprake kon zijn Eerst omstreeks 1920 is in Duitschland de invloed van de pers op de openbare mee- ningsvorming tot erkenning gebracht. De beteekenis van de pers in het moderne leven heeft geleid tot het ontstaan van een zelfstandige wetenschap voor het flag- bladwezen. HET GEHEIM VAN DE WONDERPOP Gistermiddag werd in Diligentia onder leiding van Remmy Chabot de Joode een opvoering gegeven van de kindeir- operette ,,Het geheim van de Wonder pop”. Jong en oud heeft genoten van een goed verzorgde uitvoering. Olly Rikkers was de Wonderpop, H H. Pothmann Jan Klaassen en Tilly Chabot Katrijn. Zij hebben zich verdienstelijk van hun taak gekweten, evenals de andere jonge spelers en speelsters. Er waren leuk', dansjes op vlotte muziek en het meeleven van het grootendeels jeugdige publiek met de avonturen, was een duidelijk be- wijs, dat het sprookje naar zijn inhoud Op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen is gistermiddag het stoffelijke over schot van gep. schout bij nacht-tit. A. van der Sluis ter aarde besteld. Aanwezig waren daarbij u.m. de hee ren D. Vreede, schout bij nacht b.d., F. J P Sachse, generaal-majoor K.N.O.I.L., J. J. de Vries, gep. kapitein er zee, J. J J. de Vries, gep. kapitein ter zee, J. J. W. E. B. Elias, J de Wal, A. M. Kan, gep. kapitein ter zee, F. J Heeris, gep. schout bij nacht, van Genderen Stort, A H. de Boer, J W. van Nouhuys, F J Witteveen, gep. kapitein ter zee, G. J. te Winkel, gep. schout bij nacht, D. Keus en A. Quispel, gep. kapitein ter zee. In de aula sprak eerst een broer van den overledene. Hij herdacht den gestor vene als een beste, trouwe vriend en als een zeeman tot in merg en been. Hij was zacht en vriendelijk, maar streng in de eerste plaats voor zichzelf. Makkelijk heeft hij het in het leven niet gehad, maar beklaagd heeft hij zich hier over nooit. Nu is hij voor anker gegaan. Zijn nagedachtenis zullen wij in eere be waren. Vervolgens bracht een zwager een laat- sten groet, waarna de heer J. W. E B. Elias namens de marinevrienden een woord van herdenking sprak Trouw heeft de over ledene zijn vaderland gedurende 33 jaar gediend. Hij was een. man van karakter. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD Door de politie is aangehouden, de 24- jarige loswerkman J. L., die in de Schouwburgstraat, Reinkenstraat en Prin- sestraat in totaal 3 rijwielen had gestolen. Twee ervan had hij reeds van de hand gedaan, doch bij den verkoop van het derde, liep hij tegen de lamp. In den winkel n.l., waar hij de fiets ten verkoop aanbood, was toevalligerwijs een recher cheur aanwezig, die zich voor de trans actie uiteraard interesseerde. L., die geen onbekende van de politie is, werd mee genomen naar het bureau Prinsestraat In het verleden heeft hij reeds meerma len veroordeelingen gekregen terzake van diefstallen. In Januari j.l. was hij uit de gevangenis ontslagen, na hier 11 maan den te hebben doorgebracht. OVERTREDING PRIJSBEHEER* SCHINGSBESLUIT Tegen een winkelier te dezer stede is proces-verbaal opgemaakt terzake van overtreding van het Prijsbeheerschings- besluit. Hij verkocht Persianer mantelstof, waarvan de normale prijs 16 a 17 per meter bedraagt, tegen ƒ29.75 per meter. Een zwart- en een bruin stuk Persianer mantelstof is door de politie in beslag genomen. verantwoordelijk, dat in het I de indruk bestaat, alsof het aanvaarding van de wet gaat kwestie van oorlog of vrede. Na deze woorden sprong Wheeler op gewonden op en verklaarde„En toch blijf ik volhouden, dat het hier om oor log of vrede gaat”. De nieuwgekozen senator voor den staat Vermont, Aiken, die’ tot nu toe be schouwd werd als een voorstander van het ontwerp hulpverleening, heeft ver klaard, dat hij tegen het ontwerp zal stemmen. Hij oefende heftige critiek op de leiders van Engeland en Amerika, daar dezen België, Frankrijk, Nederland en Noorwegen niet van levensmiddelen voorzien. Hij zeide„Wij beweren, dat wij van plan zijn hun den democrati- schen staatsvorm terug te geven, doch is het noodzakelijk, dat zij eerst verhonge ren Kunnen wij hen kou laten lijden, hoewel de Vereenigde Staten elf millioen balen katoen als overschot hebben lig gen De hoogbejaarde Californische senator Hiram Johnson, die vroeger ook het ver drag van Versailles en de ratificatie daarvan door de Vereenigde Staten heftig heeft bestreden, heeft een radiorede ge houden. wa in hij het ontwerp tot hulp verleening aan Engeland als bedrog en valstrik kenmerkte ONTSPANNINGSAVOND VOOR GEWONDE NEDERLANDSCHE MILITAIREN Gisteravond heeft het personeel N.V. Ass. Mij. ,,de Nederlanden” 1845, alhier, den gewonden Nederland- schen militairen in het Militaire Hospi taal, evenals de vorige maand, een ont spanningsavond aangeboden. Dank zij een extra-gift van de directie was het orga- niseerend comité in de gelegenheid den bekenden Koos Koen te engageeren. Deze heeft er in ruime mate toe bijgedragen, dat deze avond een daverend succes is geworden Doch ook het Hawaiian En semble van Gurvo Manos and his Mani- hiki’s oogstte met bekende Hawaiïan- melodieën veel bijval. Eén der leden van dit gezelschap gaf als Mr. Oradi eenige buitengewoon goed geslaagde imitaties, waarvoor hem een dankbaar applaus ten deel viel. Koos Koen met zijn gesproken mailbrieven en zijn speeches aan een bruiloftsdisch heeft de gewonden laten schaterlachen en hem werd aan het einde van zijn optreden een ware ovatie ge bracht. Ook Jantje Koek, een 12-jarige accordeon-virtuoos, verbaasde met zijn werkelijk vlot spel en het was geen won der, dat hij enkele toegiftjes moest geven. In de pauze en na afloop werden onder de verpleegden versnaperingen, choco lademelk, gebakjes, sigaretten en ballen gehakt uitgedeeld, terwijl onder de zaal- patiënten een groote hoeveelheid bloemen, beschikbaar gesteld door de dames Kooy en Brouwer en den heer Hilhorst, als mede sinaasappelen werden uitgereikt. Na afloop werd door dr. v. d. Beid namens alle patiënten hulde gebracht voor het vele, dat in het belang der gewonde militairen is verricht, waarbij hij in den persoon van den heer Joh. van Egmond, als voorzitter van het organiseerend co mité, alle medewerkenden bedankte en daarbij de hoop uitsprak, dat hij hen spoedig mocht terugzien De heer v. Eg mond verklaarde hierop, dat het comité alle pogingen in het werk zal stellen om regelmatig eens per maand een derge- lijken avond te organiseeren. Hij bracht den dank der militairen over aan de me dewerkers en overhandigde den leden van de Hawaiian Band en Jantje Koek een hetinnering aan dezen avond VIJF EN TWINTIGSTE ONTSPANNINGS- MIDDAG ROTTERDAMSCHE GEËVACUEERDEN. Zondag a.s. 'hoopt de commissie voor ontspanning en ontwikkeling voor de Rotferdamsche geëvacueerden den 25sten ontspanningsmiddag te geven. Het plan bestaat om dit feit in het tehuis aan de Surinamestraat 25, eenigszins feestelijk te herdenken. Sedert de tegen woordige samenstelling van de commissie (9 Augustus 1941) hebben 25 ontspan- ningsmiddagen plaats gehad. Tal van Haagsche vereenigingen, artisten en ama teurs hebben al dien tijd geheel belange loos deze middagen verzorgd. Er waren er onder die veel moeite en tijd van de medespelers vergden. Wij denken aan de twee Sint Nicolaasfeesten in „Amicitia” waar o.m. de operette „Goudmuiltje” met 80 medewerkers is opgevoerd en de beide Kerstdagen, welke gevierd zijn in het tehuis aan de Gheijnstraat. De commissie denkt met dankbaarheid aan allen, die op deze middagen, op zoo voortreffelijke wijze hun tijd en gave hebben gegeven om voor een oogenblik ontspanning te brengen. Zelfs bij het meest ongunstige weer kwamen de spelers, op verzoek der com missie, om in de tehuizen der geëvacueer den op te treden. Met dankbaarheid denkt zij ook aan de ingezetenen en het gemeentebestuur, die hen in staat stelden om al de plannen uit te voeren. De commissie hoopt dan ook, dat zoo lang de tehuizen bezet blijven, zij steeds zullen mogen blijven rekenen op alle mede werkers, zooals tot dusverre het geval was. De bevoegde commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft de aanvullende begroeting ten bedrage van 1533 milliard dollar voor het leger en uitbreiding van de vloot goedgekeurd. Deze begrooting wordt thans bij het plenum van het Huis ingediend. Hieraan waren onmiddellijk verklarin gen voorafgegaan van den chef van den generalen staf, Marshall, en den vloot voogd, admiraal Stark. Marshall verklaarde, dat het „gevaar voor een inval in Amerika” thans minder dreigend is dan een jaar geleden. De Vereenigde Staten zijn thans aanmerke lijk veiliger dan nog enkele maanden geleden te verwachten was. Stark ver klaarde, dat het bouwprogram van de Amerikaansche marine goede vorderin gen maakt. Horizontaal: 1. slecht, 12. in ‘t jaar onzes Heeren. (lat. afk.), 13. van hoogere afkomst. 14. daar, 15. graansoort, muzieknoot, 6. havenstad in Siberi7. 17. deel van een zin, 19. jongensnaam, 20. reeds, 8. toeristenplaats bij Luik, 9. groote schoenm. gereedschap, 21. bijwoord 22.1 - eiland in den Atl. Oceaan, 25. deel van land, 11. telwoord. 16. gevaarlijke stof, 18. een mast 26. als 25, 27. geplaagd 29. grondsoort 23. algemeen kiesrecht (afk voorzetsel, 30. steenkoolproduct, 32. stam 24. voorzetsel. 27. denkvermogen 28. be- van een werkw., dat bevrachten beteekent, I roemd It. dichter, 31. waterstand. 33. zie 35. iets voelend 39. dier, 41. bevel. 42. mu- 12 horizontaal. 34. stad in Silezië 36. can- zieknoot, 43. electr eenheid, 45. puistje, didaat, 37. opheffend, 38. zuil, 40. ven- 46. dier, 48. soort boomen, 49. Romeinsch nootschap, (Fr.), 42. lidwoord, 44. scherp keizer, 52. overal. 54, lafhartig, 57. vrucht, i kijkend, 47. zelfde. 50. meisjesnaam, 51. 58. dooden, 60. pas, in uitdrukking: van bid, (Lat.), 52. zwemvogel, 53. in orde pas komen. I (pop.), 55. soort 56. dier. 57. binnenl. be- stuur (afk.), 59. voorzetsel.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2