Winterhulp Nederland BINNENLAND De Avondschool Welken distributiebon heeft men noodig DE KOMENDE COLLECTE 10 08 07 24 Febr. t/m 20 April 11 24 Febr. t/m 23 Maart 12 05* 15 PEULVRUCHTEN 01* 117 Enquête papierwol 05 5 05 02* 100 gram en 75 gram 05 100 gram 02* 15* DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 25 JAN. t.m. 28 FEBRUARI e T De Nederlandsche textielindustrie op de Jaarbeurs te Utrecht 09 13 14 02 06 Zinnen met Zouten 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 9 E Wie kan me volgen? Teelt van voedingsgewassen door particulieren van Doctor Pluizer Te Water en de graszoden Noem het tegengestelde HAAGSCHE COURANT Donderdag 27 Febr. 1941 2e bl. pag. 2 Aanleg van een industriehaven te Amsterdam L. 7* Hoeveelheid 1 I Tijdvak waarin aeldlg BON ARTIKELEN ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 2 Febr t/m 16 Maart 17 Febr t/m 16 Maart 24 Febr. t/m 20 Aprfl 100 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 250 gram 100 gram 200 gram KAAS één ei EIEREN één ei EIEREN >eeeee 500 gram 24 Febr. t/m 30 Maart o e o 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 Jan. t/m 30 April BROODBONBOEKJE. de 17 Febr t/m 23 Febr als boven BLOEMKAART. 7 24 Febr. t/m 23 Maart BOTER- OF VETKAART. VLEE8CHKAART. alt boven 42 Sleutel op de les van J.l. Dinsdag. 1 Febr. t/m 28 Febr. 1 ons. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram N.B. i gerichte. gas cokes); b o 1. gebeurd moet zijn gebeurt .2. honderduizend moet zijn hon- Bruine boonen en aardappelen aanbevolen 2 liter 2 liter 24 Febr. t/m 20 Aprfl 24 Febr. t/m SI Maart stands gebied van heeft animo en iedere op- met diepe aanhooren RADIOREDE VOOR WINTERHULP NEDERLAND Hedenavond van 6,45 tot 7 uur zal mr. M. M. Rost van Tonningen over beide zenders een radiorede houden over het werk van Winterhulp Nederland. lengte ter lengte 3 k.g. U k g. 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 250 gram 250 gram 200 rram 250 gram 250 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 300 gram 150 gram 250 gram 125 gram 1 kilogram 27 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 12 Maart 17 Febr t/m 26 Febr. extra t/m 2 Maart 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 125 gram 150 gram 50 gram 1 tube 1 pot 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e d. 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart o 1 1 2 3 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. .ge. Rijksbureau ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherü één bon worden afgegeven. 03* extra t/m 2 Maart echter niet in restaurants e. d. verloren, om zich HONDEN. EN KATTENBROOD. Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II UI IV V VI Op voederkaart voor katten De route, die ik volgde, was: Buitenhof, Hofweg, Spuistraat, Wagenstraat. En daarna verdween ik in het gebouw van de H a a g- sche Courant. De directeur van de sectie kerami sche industrieën, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, onder ver wijzing naar de bekendmaking van den secretaris-generaal in de Nederlandsche Staatscourant van 26 November 1940 nr. 231, dat de van kracht zijnde algemeens dispensatie van het verbod tot verkoop e.d., bedoeld in het eerste lid van art 5 van de beschikking verwerkende in dustrieën 1940 nr. 2, voorzoover de onder genoemde sectie ressorteerende goederen betreft, per 28 Februari 1941 wordt in getrokken. Dr. PLUIZER In den lOen zin met fouten zal de puzzelaar geen fout hebben kunnen ontdekken. De accurate zetter had de opzettelijk aangebrachte fout reeds verbeterd Aangerichte schade was hier met twee t’s geschreven. Mijn vriend Te Water, geboren en ge togen Bezuidenhoutenaar, is verhuisd. Van de ene straat in de Bezuiden- hout naar een andere straat in de Be- zuidenhout, want, zo vertelt hij aan ieder, die het horen wil, hij voelt zich alleen maar thuis in de Bezuidenhout en hij zou in geen ander stadsdeel kunnen wennen, wat ik als Lijster bespleiner niet met hem eens ben, hetgeen wel eens aanleiding heeft ge geven tot dramatische woorden en handelingen, maar dat is weer een ander verhaaltje. Te Water is dus gaan verhuizen. Naar een benedenhuis met tuin. En deze tuin is het onderwerp van heden. Die moet ..begraszood” worden. Nu heeft Te Water heel aardige gras zoden zien liggen in de étalage van een bloemist. Beschaafde zoden, 20 c.m. lang, 20 c.m breed. Eigenlijk waren het geen zoden, maar „zood- jes”, maar ter zake. Hieronder vind je de plattegrond van Te Water’s tuin. Met ingeschreven maten. Bereken jullie nu eens, hoeveel zoden Te Water bestelde Denk er aan: alleen het gearceerde gedeelte wordt met zoden bedekt. Tot Zaterdagavond! 1 EENHEID is h.l. van max. 75 kool, industrie- of eierbriketten; 2j h.l. kolenslik, 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf 2 h.l. (max 100 k g.) cokes (ook cokes); 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 175 k.g. fabrieksturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 200 k.g. overige soorten turf. Gedurende het tijdvak van 1 tot on mot 21 Februari geven de met „één eenheid brandstoffen vierde periode” en de met „een eenheid ookes vierde periode” gemerkte bonnen eik recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners inkwartiering.) gelijk; k.g. anthraciet, steen- Op de Maandag te Amsterdam ge houden algemeene ledenvergadering van de vereeniging van Nederlanders, huis eigenaren en hypotheekhouders in het buitenland weiden als bestuursleden herkozen de heeren J. Glaudé te Gro ningen en mr. M. de Kort, secretaris, te Amsterdam. Als voorzitter werd herbe noemd de heer H. Fruitema, te Amster dam. VERPLICHTE OPGAVE BINNEN ZES DAGEN De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft bepaald, dat een ieder, die papierwol vervaardigt of doet ver vaardigen, alsmede een ieder, die een machine of installatie bestemd tot of geschikt voor de vervaardiging van pa pierwol bezit, te zijner beschikking of voorhanden heeft, verplicht is overeen komstig de bepalingen van deze beschik king, hiervan opgave te doen aan den directeur van het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, Paleisstraat te ’s-Gravenhage, Indien degene, die tot het doen van opgave als hierboven bedoeld, verplicht is, een naamlooze vennootschap een stich ting, een coöperatieve of andere rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging is, rust de in dat artikel omschreven ver plichting op de bestuurders. Aan deze verplichting moet worden voldaan door indiening van een naar waarheid volle dig en zonder voorbehoud ingevuld, ge- dagteekend en onderteekend formu lier. De formulieren worden op aanvrage gratis verstrekt door het genoemde Rijks bureau en moeten uiterlijk binnen 6 da gen na den dag Van inwerkingtreding van deze beschikking aldaar worden aan gevraagd. De indiening der formulieren moet geschieden binnen 3 dagen na den dag, waarop déze van het werden ontvangen. Deze beschikking is gisteren in 'wer king getreden. GRAFISCHE INDUSTRIE. De directeur van de sectie grafische in dustrie van het Rijksbureau voor verwer kende industrieën, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het de partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat hij aan alle bij voornoemde sectie ingeschreven ondernemingen tot wederopzeggings toe dispensatie verleent van het verbod, be doeld in het eerste lid van art 5 van de beschikking verwerkende industrieën 1940 no. 2, voorzoover betreft het verkoopen en afleveren van multigraph-, multilith- en rotaprintmachines aan afnemers, die die machines uitsluitend gebruiken voor het vervaardigen van eigen drukwerk. zoekers zullen kunnen kennis maken met een groot aantal interessante statis tische gegevens over d< belangrijke plaats, welke de Nederlandsche textiel industrie in nijver Nederland inneemt en van het hooge peil waarop zij staat. THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of rijststijfsel of kookstijfsel of glansstijfsel. pud dingpoeder of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizena- pakjes in oude verpakking van 225 gram óp twee bonnen) GORT (-mout) of grutten 250 gram HAVERMOUT of havervlokken, haver bloem, aard.-meel vlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijatemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Je weet: het tegengestelde van groot la klein arm is rijk dik is dun Dat zijn eenvoudige gevalletjes. Hier komen er nu een paar, die niet lastig mogen worden genoemd, maar die toch iets te denken geven. Probeer ze eens! Wat is het tegengestelde van: Een oppervlakkig onderzoek? Een werkelijk gevaar? Een halve maatregel? Een komisch voorval? Wassende maan? Een instrumentaal concert? Na ampele bespreking? Netto gewicht? Een kwijnend bedrijf? Ruimende wind? BOTER of margarine •••••••••••••••••••o of vet BOTER of margarine gaan, laten zij daarmede de erkende leiders van ons volk moeilijke historische uren in den steek. Dit is in werkelijkheid en in den waren zin van het woord lands- en volksver- raad. In de komende laatste helft van de actie voor Winterhulp Nederland dient het Nederlandsche volk te bewijzen, öf dat het innerlijk sterk is en karakter bezit, df dat het een ongedisciplineerd en tegen zijn eigen belangen opstandig volk is, dat door zijn leiders van de meest uit- eenloopende richtingen diep beschaamd moet worden gadegeslagen Winterhulp Nederland is. zonder het te willen zijn, een der meest aan den dag tredende toetssteenen voor de innerlijke waarde van ons volk Zij is en blijft een sociale instelling van het volk door het volk en zal onder alle omstandigheden haar taak tot verheffing uit uiterlijken nood en ver sterking van de T kraght blijven vervullen. De directeur-generaal is meer dan ooit vast besloten dit doel te bereiken. Hij heeft dit hooge doel dagelijks voor oogen en geen kleinzieligheden kunnen hier tus- schenbeide komen. Hij heeft van den Rijkscommissaris de stellige toezegging gekregen, dat deze hem bij dit mooie werk m Nederlandschen zin en voor het Nederlandsche volk zal steunen, en daar bij heeft de Rijkscommissaris alleen en ook geheel alleen woorden gebruikt toezeggingen gedaan, welke rechte Nederlander slechts dankbaarheid zou kunnen Iedere tegenwerking al is die ook nog zoo in het verborgene, moet daarom door de Nederlanders, die de keukenge heimen van Winterhulp Nederland ken nen, als een verfoeilijke, on-vaderland- lievende daad worden gebrandmerkt Hier wordt door vele landgenooten hoog spel gespeeld en één ding is daarbij over duidelijk ten koste van den Nederlander in nood, die als stomme getuige eenvou dig moet afwachten, wat zijn medebur gers ijver hem door practische daden zul len beslissen Er zijn slechts twee moge lijkheden df hij wordt het kind van de rekening èf hem wordt de hand toege stoken. die hem verheft Nederlanders be wijst daarom in de komende maanden uw historische grootheid, verheft u boven de omstandigheden en volbreng een daad, welke bij honderdduizenden onzer slechts vreugde zal brengen PETROLEUMZEGEL8 Koken Verlichting RUND- KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleoschwaren. Dit Is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en Kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder-carbonade. spek, rook* vleesch. pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner. Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKEN8- VLEESCH (been inbegrepen). of 1 Rantsoen Vleeschwaren. als boven De met aangeduide bonnen vervallen spoedig TARWEBLOEM «n -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak derdduizend. 3. den voorzitter moet zijn de voorzitter. 4. gramefoon moet zijn gramo- foon. 5. moter moet zijn motor. 6. stljger moet zijn steiger. 7. lussen moet zijn lusten. 8. pasten moet zijn paste. 9. de baron moet zijn den baron. 10. aangerichtte moet zijn aan- Het nieuwe product; rayon De uitstallingei van de bijna honderd textiel-fabrieker zullen een practisch ge tuigenis afleggen van vakkennis, dege» lijkheid en goeden smaak. Haar produc ten uit rayon zullen bewijzen, dat deze bij uitstek Nederlandsche grondstof niet alleen een prachtig materiaal is voor de vervaardiging vaa luxe-stoffen en -arti kelen, maar zich ook uitstekend leent ter vervanging van en tot samenverwer king met katoen, celvezel. wol en melk- wol. Toen in 1938 het Internationaal Kunst zijde Verkoopkantoor aan deskundigen en publiek de gelegenheid bood om uit een serie van 10 stoffen, waarvan 5 uit 100 pCt. Nederlandsche rayon (kunst zijde) en 5 uit 100 pCt. natuurzijde Ver vaardigd. op het oog en op het gevoel te bepalen, welke de rayon en welke de natuurzijde was, bleken er uit meer dan 3000 deelnemers slechts drie te zijn, die minder dan drie fouten maakten. Men zal nu tot de overtuiging komen, dat het al haast even moeilijk is om het verschil vast te stellen tusschen artikelen geheel of gedeeltelijk uit rayon gefabriceerd en die van wol gemaakt Nieuwe weef- en breitechnieken hebben de textielproducten ui', rayon ook warmte-isoleerend ge maakt. Belangstellenden uit de textiel-branche kunnen zich voor toegangskaarten en spoorbiljetten tegen gereduceerde prijzen wenden tot hun fabrikanten-leveranciers. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Internationaal Kunstzijde Ver koopkantoor te Arnhem, dat de verzor ging van deze expositie op zich heeft genomen. Weer staat een collecte ten behoeve van Winterhulp Nederland voor de deur en in verband daarmede heeft een ver slaggever van het A.N.P. zich opnieuw tot een der naaste medewerkers van den directeur-generaal gewend, teneinde nog eenige nadere bijzonderheden over dit mooie sociale werk te verkrijgen. Nu zoo langzamerhand het voorjaar nadert, is als Vanzelfsprekend de vraag gerezen, welke taak in de nabije toe komst voor Winterhulp Nederland is weggelegd. In dit verband kan worden medege deeld, dat het de bedoeling van de leiding is van 15 Mei tot ongeveer October de werkzaamheden naar buiten te staken, zoodat we thans voor de laatste werk periode staan Dit beteekent natuurlijk niet, dat ir de Komende zomermaanden het werk van Winterhulp geheel zal stil liggen. Integendeel, de verdere opbouw van de organisatie zal krachtig worden voortgezet, de band met de vele medewer kers moet nog verstevigd worden, het con tact met tal van personen en instellingen moet behoudt^ blijven, de propaganda mag niet verslappen opdat ook in de zomer maanden de giften rijkelijk zullen blijven vloeien Alleen de openbare collectes zullen tij delijk worden stopgezet Er resten ons dus nog 4 collectes en wel voor het ge heele land morgen en Zaterdag een huis- en straatccllecte, van 17 tot 22 Maart een huis-lijstenccllecte, van 15 tot 19 April eveneens een huis-lijstencollecte en ten slotte op 2 en 3 Mei een huis- en straat- collecte Alleen voor Amsterdam zijn de termijnen voor de lijstencollectes ruimer genomen in verband met de uitgestrektheid der stad en mede met het oog op het aan tal beschikbare collectanten De hoop mag worden uitgesproken, dat de opbrengst dezer collectes het werk van Winterhulp hieaerland zal bekronen Want uit een ingesteld onderzoek is reeds ge bleken, dat de menschen. die steun aan vragen. dien steun den geheelen winter absoluut noodig hebben. Dat wil zeggen, dat. waar over de eerste drie maanden een bedrag var. 3 millioen is verdeeld, de komende maanden minstens een even groot bedrag moeten opbrengen Wij schrij ven minstens, want helaas moet worden geconstateerd, dat met de ingezamelde gel den slechts in de dringendste gevallen kan worden geholpen. Dit zal duidelijk zijn, als men weet dat. over het geheele land gerekend, de ondersteunden ongeveer 1/3 gedeelte vormen van het aantal aanvra gers, wier aanvragen volkomen gerecht vaardigd waren. De opgebrachte gelden stelden derhalve Winterhulp Nederland slechts in staat, aan het aantal aanvragen, welke beantwoord hadden moeten worden, in zeer bescheiden mate te voldoen De uitkeerlngen Van de reeds verdeelde 3 millioen gul den konden ongeveer 1 millioen persoons- uitkeeringen werden gedaan, waarbij een deel der ondersteunden slechts eenmaal een uitkeering ontvingen en een ander ge deelte enkele malen. Zonder dat de juiste gegevens nog beschikbaar zijn, kan gevoeg lijk worden aangenomen, dat van de onge veer 700.000 gezinsaanvragen slechts aan 200.000 a 250.000 kon worden voldaan, waarbij nog komt, dat ook de uitkeering zelve niet tot de gewenschte hoogte kon worden opgevoerd terwijl eveneens an dere noodzakelijke voorzieningen als kin dervoeding, zorg voor schoeisel, kleeding en dekking, niet konden worden verwe zenlijkt Uit het voorgaande blijkt wel dui delijk, dat, ook wanneer de opbrengst van de nog komende collectes gelijk is aan de tot dusver ingezamelde gelden, Winterhulp Nederland slechts voor een gering gedeelte haar taak heeft kunnen volbrengen. Dat is niet alleen teleurstellend, doch nog meer beschamend, wanneer men aan neemt, dat ook onder de huidige omstan digheden het Nederlandsche volk toch nog best in staat is, de behoeftige landgenoo ten bij te staan Dat dit niet te sterk is uitgedrukt, moge blijken uit het feit, dat Winterhulp Nederland de haar opgedra gen taak zou kunnen volbrengen, wanneer het niet-noodlijdende deel van het Neder landsche volk per gezin en per maand gemiddeld 1 gulden zou bijdragen. Tot dusver hebben de Nederlanders bij lange na niet in die verhouding geschon ken en helaas moet worden geconstateerd dat vele Nederlanders zich nog geen vol doende offer hebben getroost voor hun behoeftige landgenooten. Er zijn natuurlijk oorzaken, welke tot dit gebrek aan offergezindheid hebben geleid, onbekende doch ook bekende oor zaken. Aan den eenen kant kan men laten gelden, dat een land, dat militair versla gen is en van zijn politieke leiding is beroofd, het evenwicht daardoor de spontane achter iets nieuws te scharen, mist. Doch daartegenover staat, dat in vele opzichten het Nederlandsche volk de kans heeft gekregen om nieuwe wegen te bewandelen en daarbij zijn energie te toonen. Moge dit vooral Winterhulp Nederland ten goede komen, want juist in deze tijden heeft het Nederlandsche volk den plicht om voor zijn noodlijdende landge nooten op te komen. Dit is een eere- plicht en niemand heeft het recht zich op welk argument dan ook te beroepen, om zich aan dezen plicht te onttrekken Helaas gebeurt dit echter nog in te groote mate. Is het niet betreurenswaar- dig te moeten constateeren, dat bij de laatste straatcollecte in de groote steden het meerendeel der voorbijgangers voorbij de collectebussen trok zonder iets te geven? Dat was een beschamende en be lachelijke demonstratie, waarvan de ach tergrond natuurlijk moet worden gezocht in den tegenzin in de huidige omstandig heden. Men bedenke echter, dat een der gelijke houding tweeërlei gevolgen heeft; in ide eerste plaats, dat de behoeftige Nederlanders in den steek worden gela ten, hetgeen on-Nederlandsch is en voorts dat daarin een zeker optreden tegenover de Duitschers gezien kan worden, welk optreden als zoodanig een dwaasheid is De Duitsche overheid heeft van derge lijke „demonstraties” niet den minsten last, doch vaststaat, dat het aanzien van het Nederlandsche volk er allerminst door stijgt, terwijl de gevolgen van die mindere waardeering noodwendig ook op andere gebieden hun uitwerking zullen hebben. Hier schaadt de Nederlander zijn volk dat hij beweert lief te hebben. Het zijn harde woorden, doch er zijn helaas te veel feiten, welke deze beweringen kun nen boekstaven. Gebrek aan medewerking De directeur-generaal van Winterhulp Nederland heeft keer op keer van zijn bedoeling getuigd, dat hij met de be staande liefdadige instellingen wilde samenwerken ten behoeve van het nood lijdende deel van ons volk. Vele dezer Instellingen hebben gelukkig het prac tische bewijs geleverd, ook harerzijds te willen samenwerken maar enkele zeer belangrijke corporaties hebben dit ge weigerd. Ook zijn er helaas autoriteiten, waarvan het moeilijk is vast te stellen, of hun medewerking van harte is of ook lijde lijk Waarom deed zich bijv, in Amster dam het volgende voor? De N.S.B.-fractie van den gemeenteraad stelde voor eea Voorstel tot werkverruiming B. en W. van Amsterdam deelen den Raad mede, dat zij een plan hebben laten ontwerpen, om in de havens-west aan eengesloten complexen, aan groot scheeps- vaarwater gelegen, industrieterreinen te verkrijgen. De aldus verkregen terreinen kunnen behalve aan de industrie ook dienstbaar worden gemaakt aan den op- of overslag van goederen. Naar de mee rling van B. en W. dient thans tot de uitvoering van deze werken te worden overgegaan, niet slechts opdat de ge meente, als de tijdsomstandigheden zich wijzigen, gereed is, maar ook omdat deze werken een zeer geschikt object voor werkverruiming vormenimmers zij zijn zeer loon-intensief (69 pCt van de totale kosten bestaan uit loon), vra gen niet al te groote bedragen aan ma teriaal en zullen na het gereedkomen een blijvende werkverruiming tot gevolg hebben Het departement van Sociale Zaken heeft de ontgravings-ophoogingswerken, alsmede de bijkomende werken voor een gedeelte van de toekomstige havens- west als object van werkverruiming, met subsidie in de loonen, goedgekeurd. In totaal zal, de door het Rijk opge hoogde terreinen medegerekend, rond 81 h.a. industrieterrein, c.q. terrein voor op- en overslag van goederen, beschik baar komen. Het bestaande gedeelte van het hoofdbassin, ten Westen van de Ford-fabriek, zal tot het ontworpen eerste Oostelijke zijkanaal worden door getrokken en verkrijgt een lengte van rond 2000 m.; dit zijkanaal, van ongeveer 950 m., zal eveneens wor den gegraven. In totaal zullen naar schatting onge veer 1200 arbeiders gedurende 2 jaar werk kunnen vinden. De kosten worden geraamd op 4.440.000, in welk bedrag is begrepen 3.064.000 aan arbeidsloon, duurtetoeslag. toeslag voor brandstoffen, enz. De gemeente zal 95 pCt. van het bedrag d-r loonen, enz. van het rijk terug ontvangen B. en W, stellen den raad voor tot uitvoering van bovenge noemde werken te besluiten. 24 Febr t/m 20 April 24 Febr t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e. d. 17 Febr. t/m 23 Febr. extra t/m 2 Maart, echter niet in restaurants e. d. I gift van 5000 aan Winterhulp Nederland te doen toekomen. Voor het in behande ling nemen van een dergelijk voorstel zijn vier voorstellers noodig en, aange zien de N.S.B.-fractie slechts drie leder telt, had een der andere raadsleden mede I zijn handteekening er onder moeten plaatsen. Dit echter is niet geschied en Winterhulp bleef van een bijdrage ver stoeten. Nu kan men aannemen, dat er bezwa- I ren bestaan tegen mede-onderteekening van een voorstel, dat afkomstig is van een bepaalde politieke zijde, waarmee men niet sympathiseert, maar men kan ook iets anders vaststellen: dat de Am- sterdamsche raad geen aanleiding zag een besluit te nemen tot steun aan Winter hulp Nederland, terwijl op de vorige begroeting een bedrag van ongeveer 700.000 gulden voor steun aan liefdadige instellingen was uitgetrokken. Voorts worden allerlei ondergrondsche acties gevoerd als het aanplakken of ’s nachts rondbezorgen van anonieme vlugschriften met beleedigenden inhoud voor de leiders van Winterhulp Neder land en met valsche voorstellingen om trent haar werkzaamheden. Aan den muur geplakte affiches, welke ten doel hebben het publiek een collecte aan te kondigen, waarvan de opbrengst blijkens de prac- tijk geheel ten goede komt aan onze arme landgenooten, worden afgerukt of besmeurd Een misdaad tegenover die armen! Zoo zijn er vele feiten bekend, waarbij helaas te veel Nederlanders een afkeer toonen welke niet op haar plaats is Wie de nooden werkelijk kent, kan slechts met wrevel die duizenden aan schouwen. die weigeren hun offer te brengen. Voor den insider is iedere niet- gever een onnadenkende verzaker van een der eerste sociale plichten. Het in zicht zal moeten doorbreken, dat iedere niet-gever iemand is, die zich buiten de gemeenschap van het Nederlandsche volk stelt. Want alle Nederlanders, die een verantwoordelijken post bekleeden of lei ding geven aan een strooming op poli tiek. cultureel of economisch terrein. I staan warm en vol aandrang achtèr het werk van Winterhulp Nederland. Indien dan niet-verantwoordelijke personen mee nen een andere richting te moeten uit- overigens in deze Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van 25 Jan. tot 28 Febr. zijn geldig; BON Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie nn Vaste Brandstoffen oc i— Vaste Brandstoffen Il 1Z IJ HAARDEN, KACHELS CENTRALE VERWARMING Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde. 250 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. 75 k.g. niet tot briketten geperst uitval en/of afval van vaste brandstof fen. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. BROOD 100 gram of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven In tal van gemeenten openbaart zich het streven om ter uitbreiding van onze voedselvoorziening braakliggende gronden en/of terreinen, welke door de tijdsom standigheden niet voor hun oorspronke lijke bestemming in gebruik kunnen worden genomen, geschikt te maken voor het telen van voedingsgewassen. De meest voorkomende methode is. dat deze terreinen, al dan niet teeltklaar gemaakt, door de gemeentebesturen aan particulie ren of aan vereenigingen van volkstuin- ders worden uitgegeven. Teneinde echter met deze teelten een resultaat te bereiken, dat In overeen stemming is met de voor de inrichting van deze volkstuinen gemaakte kosten en de daaraan door de bewerkers bestede zorgen en arbeid is het van groot be lang, dat bü de keuze der te telen ge wassen in bijzondere mate wordt gelet op de beteekenis, welke die gewassen voor Nederlandsche volks- de voedselvoorziening zullen hebben. Ook is de vraag van gewicht, welke grond- en hulpstoffen bij die teelten zullen moeten worden gebruikt, aangezien die stoffen in het algemeen schaarsch zijn en dus zoo rendabel mogelijk moeten worden ge maakt De teelt van bruine boonen en late aardappelen beantwoordt aan de eischen veel beter dan de groenteteelt. Bruine boonen en aardappelen zijn voedzame producten, die gedurende langen tijd kun nen worden bewaard en dus bij uitstek als winterprovisie geschikt zijn. Het telen van deze producten is vrij eenvoudig, zulks in tegenstelling met het kweeken van groente, waarbij zekere vakkennis onontbeerlijk is om mislukkingen en te leurstellingen te voorkomen. Men behoeft er (anders dan bij de groente) in het al gemeen geen kunstmest voor te gebrui ken. Bovendien worden groenten gedu rende het grootste deel van het jaar in voldoende hoeveelheden door den be- roepstuinbouw beschikbaar gesteld. HONDERD FABRIEKEN VERLEENEN HAAR MEDEWERKING AAN DE EXPOSITIE In Utrecht heerscht in het Jaarbeurs gebouw een geweldige bedrijvigheid, in verband met de a.s. voorjaarsbeurs, welke op 11 Maart haar poorten voor het Ne der landsche bedrijfsleve opent. Een van de voornaamste attracties zal ongetwij feld zijn de groote demonstratie van de Nederlandsche textiel-nijverheid, welke de geheele vierde verdieping van het derde jaarbeursgebouw beslaat. Het wordt een unieke gelegenheid voor de vele duizenden in den lande, die in de textiel-branche werkzaam zijn, om een overzicht te krijgen van de belangrijke prestaties van hun industrie in deze moeiliike tijden. Nagenoeg honderd der voornaamste industrieën zullen haar col lecties vertoonen. De vier Nederlandsche kunstzijdespin- nerijen demonstreeren in haar haar nieuwste prestaties op het van kunstzijden garens (Rayon), melkwol en van celvezel en de groote verscheidenheid van artikelen van aller, lei gading daaruit gefabriceerd. Speciaal de resultaten bereikt met de verwerking van het nieuwe product melkwol zullen een bijzondere attractie blijken. Ook wordt er opgesteld een aantal apparaten uit de research-afdeelingen van deze spinnerijen, zoodat de belangstellende kan waarnemen, welke accuratesse en zorg aan de kwaliteit van de geleverde grondstoffen worden besteed In de verschillende afdeelingen zal een keur van de modernste textiel-ma- chines de fabricage vertoonen van stof fen, band, charmeuse, gebreide goederen, kousei en sokken uit Nederlandsche Rayon (kunstzijde). De naaigaren-fabri- kanten zulle., op een aantal machines de verwerking laten zien van hun nieuwe naai- en industrie-garens uit Tenax-rayon, een top-prestatie van de Nederlandsche kunstzijde-nijverheid. On der leiding van het proefstation voor de waschindustrie zal een volledige was- scherij de behandeling van kunstzijden (rayon)-goederen demonstreeren met zeep en met de nieuwe vervangingsmid delen daarvan. De textielscholen In Enschedé, Tilburg en In Eindhoven geven van haar belang stelling blijk in een eigen stand. De be- 1

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6