DE UITREIKING VAN DE PERSOONSBEWIJZEN De Centrale gaarkeukens Baagsche Courant van Donderdag 27 Februari 1941 BB BINNENLAND STADSNIEUWS Voorloopig zijn 17 uitdeel- posten aangewezen De Keulsche Voorjaarsbeurs EEN SCHUILPLAATS Winterhulp Nederland Gunstige inzamelingen in Februari De Staatsloterij Goede Nederlandsche tabak Systeem van coupon- en dagkaarten ^*5 Ond-directeur voormalige Militaire Kapel DIEFSTAL VAN BOTERKAARTEN IN CENTRAAL DISTRIBUTIE KANTOOR N. A. Bouwman (Foto-archief) De bouw van de Gaarkeuken aan de Dr. Lelykade te Scheveningen (Polygoon) VAN 1 TOT EN MET 13 MAART IS ER DEN GEHEELEN AVOND MANESCHIJN DERDE BLAD, PAGINA 1 Engelsche luchtaanvallen op Nederland De aardappelhandel De richtlijnen voor de gemeentebesturen (Vervolg.) GEP. MAJOOR N. A. BOUWMAN OVERLEDEN Vermissing of ontvreemding opkomst Moesten vernietigd worden bepaald persoon, doch zekerheid Waar de uitdeelposten zijn gevestigd AFREMMING VAN ZWARE MOTOR RIJTUIGEN Aan de richtlijnen voor de gemeente besturen voor de uitreiking van de nieuwe Persoonsbewijzen opgenomen in de Staats courant van 25 Febr. j.l., ontleenen wj nog het volgende bedrag van ƒ1.aan leges worden ge heven. tijd ver- weldra een der beste militaire muziek corpsen van ons land 9.40 10.05 0.01 1.16 2.25 3.25 4.17 5.00 5.36 6.07 6.34 6.58 7.21 7.44 8.08 8.34 9.02 9.34 0.07 1.08 2.08 3.05 3.59 449 5.34 6.14 6.49 7.21 7.52 8.21 8.52 9.24 10.01 10.43 11.30 12.25 1324 14.28 15.33 16.38 17.44 18.48 19.52 20.55 21.58 22.59 23.59 10.31 11.00 11.34 12.14 13.01 13.55 14.58 16.07 1721 18.39 19 59 21.20 22.41 10.lt 10 54 11.44 12.42 1346 14.56 1610 17.28 18 48 20.11 21 33 22.53 0.57 1.52 2.42 3.28 4.08 4 44 5.17 5.48 6.17 6.47 7.19 7.54 8.35 van R., i ver- Van R. sneed een der zich boterkaarten be- haalde er een pak van die thans nog geldig zijn, Maart 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 April 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Een en ander kunt ge ook afleiden uit onderstaande tabel: opkomst ondergang 23.05 Legeszegel Voor het opplakken van het legeszegel zijn speciale lijmsoorten aangewezen en het onderteekenen of waarmerken van het persoonsbewijs door middel van een stem pel, cliché of fascimile is verboden. In den afgeloopen nacht zijn verschei dene Engelsche vliegtuigen boven ons land geweest. Door afgeworpen bom men werd weinig schade aangericht. Andere aanvallen konden door de ge troffen afweermaatregelen worden ver hinderd. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Begin tweede helft van Maart zijn 17 uitdeelposten aangewezen In den bouw van de drie Centrale gaarkeukens aan de Dr. Lelykade te Scheveningen, de Gaslaan in de bin nenstad en aan de Slachthuiskade be gint schot te komen en de heer B. G. Peereboom, directeur van de keukens, verwacht, naar hij ons hedenmorgen in een onderhoud mededeelde, dat in het begin van de tweede helft van Maart het eten aan het publiek zal kunnen worden uitgereikt. Ook de or ganisatie van het geheel- heeft groote vorderingen gemaakt en men zal er dezer dagen de laatste hand aan leg gen. aan dat gezinshoofd voor textielproducten distributiestamkaart Collectieve Nederlandsche inzending Medegedeeld wordt, dat Nederland dit jaar voor het eerst weder officieel zal deelnemen aan de Keulsche voorjaars beurs, welke van 30 Maart tot 1 April wordt gehouden. Het zal daarmede de sinds vele jaren bestaande nauwe betrek kingen tusschen het Nederlandsche be drijfsleven en de Keulsche jaarbeurs voortzetten. De deelneming aan deze beurs was van oudsher steeds zeer omvangrijk Ook dit jaar zal Nederland met een collec tieve inzending vertegenwoordigd zijn en daarmede gelijktijdig de drukke economi sche samenwerking met Duitschland en in het bijzonder met het Westen van het Rijk tot uitdrukking brengen. De Keulsche Voorjaarsbeurs omvat een algemeene beurs met een groote deelne ming van de Duitsche verbruiksgoederen- industrie, een textielbeurs, verschillende extra groepen en buitenlandsche afdee- lingen. De Keulsche beurs verwacht een bezoek van een groot aantal Nederlandsche zakenlieden. De verstrekking van een visum geschiedt kosteloos. Over de aanvraag van het visum ver strekken de reisbureaux Lissone-Linde- man en vertegenwoordigers der Keulsche Jaarbeurs inlichtingen. zoodat het volkomen op temperatuur blijft. Voor twee duizend porties zijn 60 gamel les noodig. Iedere gevulde gamelle weegt ongeveer 80 k.g. De heer Peereboom vestigde er de aan dacht op, dat het aantal uitdeelposten nog uitgebreid kan worden, indien blijkt, dat de belangstelling grooter is dan verwacht wordt Het is moeilijk dienaangaande thans reeds berekeningen te maken Onze zegsman wees echter op de keu kens van Rotterdam, die zich den laatsten tijd in een toenemende belangstelling mo gen verheugen. Dat men zich daar van de verkeerde idee, dat de gaarkeukens er zijn voor hen. die het moeilijk kunnen betalen losmaakt, blijkt wel uit het feit, dat zich vele houders van boterkaarten onder de vaste klanten bevinden. De stichting ter behartiging belangen van den handel in aardappelen, groenten en fruit heeft een dezer in hotel „Noord- Brabant” te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden voor leden en ge- noodigden, die door de maatregelen van „Centraal Belang” en de V.B.N.A. een ge deelte van hun bedrijf niet meer kunnen uitoefenen. De voorzitter, de heer A. G. van Aken, gaf een duidelijke uiteenzetting, van de moeilijkheden en stelde voor om met hen, die in de jaren 1937, 1938 en 1939 in het land via commissionair, landkoopman. vrachtrijder of beurtschipper gekocht heb ben, een afd. „aardappelhandel” op te richten. Dit voorsteel werd aangenomen, en bijna alle aanwezigen gaven zich op als lid van de nieuwe afdeeling. De voor zitter wekte allen op, leden te werven onder hun gedupeerde bedrijfsgenooten en sloot hierna de bijeenkomst De admini stratie is gevestigd Goudsbloemlaan 152, den Haag. ken het spel wel eens bederven, maar zij zullen toch nimmer een ondoordring bare duisternis teweeg kunnen brengen. 14 en 15 Maart vormen een overgang naar de duistere periode. Van 16 tot en met 29 Maart is er ’s avonds geen maneschijn. Op 29 Maart echter zult ge boven den Westelijken ho rizon een slanke maansikkel aantreften. Deze sikkel kondigt u de komst van de volgende maneschijnperiode aan Het tijdvak van 31 Maart tot en met 12 April is weer een maneschijn-tijdvak. Handteekening De gerechtigde mag zijn handteekening niet plaatsen met eigen vulpen en met eigen inkt, doch uitsluitend met den voor de invulling van de Persoonsbewijzen voorgeschreven inkt, welke daartoe door den burgemeester beschikbaar wordt gesteld De handteekening wordt gesteld in tegenwoordigheid van den burgemeester of van den aangewezen ambtenaar. De handteekening van gehuwde vrou wen, weduwen en gescheiden vrouwen, wordt geacht te bestaan uit haar eigen voorletters (of voornaam) en haar eigen geslachtsnaam (meisjesnaam) Het is niettemin geoorloofd, dat gehuwde vrou wen en weduwen aan haar geslachtsnaam, dien van haar (overleden) echtgenoot doen voorafgaan. Het Persoonsbewijs van den gerechtig de, die geen handteekening kan plaatsen, omdat ..ij de schrijfkunst niet verstaat, wordt door den burgemeester of door den aangewezen ambtenaar te bestemder plaatse voorzien van de aanteekening Kan niet schrijven en gewaarmerkt met diens handteekening. PRIJZ ENBESCHIKKING SPECERIJEN De Ned. Staatscourant van 26 Februari bevat een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij, waarin de prijzen voor specerijen zijn vastgesteld bij leve ring van importeur aan grossier, van im- porteur/grossier aan winkelier en van winkelier aan consument. zij niet te ver behoeven te loopen om een portie eten te krijgen, terwijl het tevens mogelijk zal zijn het in zijn panne tje nog warm thuis te krijgen, zoodat het niet meer opgewarmd behoeft te worden .waardoor een deel van de voe dingswaarde verloren zou gaan. In den ouderdom van 87 jaar is van nacht hier ter stede overleden de heer N. A. Bouwman, gep. majoor tit., oud- direeteur van de voormalige Militaire KapeL Met hem is een voortreffelijk musicus heengegaan. In 1897 werd de heer Bouw man uit een groot aantal sollicitanten ge kozen om leiding te geven aan de Mili taire Kapel. Dat de keuze geslaagd was. bleek wel uit het feit, dat de eenheid en technische volmaaktheid van de kapel, welke aan het verminderen was geraakt, door hem weer in het corps werd ge bracht. Met Bouwman stond een dirigent van den bloede aan het hoofd, zijn ar rangementen gaven een meester in de instrumentatie te hooren. De groote waardeering, de stijgende be. langstelling en het duurzame succes, dat hij toen met de Kapel in en buiten onze stad heeft weten te verkrijgen, hebben bewezen, welk een buitengewoon dirigent men in Bouwman bezat. In 1901 werd de heer Bouwman, die eerst kapelmeester was, tot luitenant-ka- pelmeester bevorderd. De thans ontslapene werd op 18 Januari 1854 in Delft geboren. Al vroeg toonde hij bijzonderen aanleg voor de toonkunst. Zijn opleiding ontving hij aan de Muziekschool (theorie en com positie van Nicolaï, viool van Mulder en fluit van Botgoschek) hier ter stede en later in Utrecht van Richard HoL (Com positie en instrumentatie) en van Fr. Dunkler (militaire muziek). Tot 1875 wti hij werkzaam als solo-fluitist en violist van het Stedelijk Orkest te Utrecht en componeerde toen reeds verschillende werken. In 1878 tot kapelmeester van het 3e Re giment Infanterie te Bergen op Zoom be noemd, verkreeg dit corps door zijn ener gieke leiding een gevestigden naam. Daar sloeg de eerst 24-jarige onmiddellijk zijn artistieke vleugels breed uit. Niet alleen werd onder zijn leiding deze stafmuziek weldra een der beste militaire muziek corpsen van ons land (te Mechelen be haalde hij in 1887 met zijn mannen in een militair muziekconcours den hoogsten prijs) doch tevens ontpopte hij zich als een bijzonder begaafd koorleider. Te Ber gen op Zoom richtte de heer Bouwman een mannen- en dameszangvereenlging op. In 1897, na een examen voor een deskundigen-commissie, werd hij benoemd tot kapelmeester der Militaire Kapel van het regiment Grenadiers en Jagers hier ter stede. Zondagmiddag 2 Mei 1897 de buteerde de nieuwe directeur met een concert voor de leden van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit in de „Tent" ia 1 Bosch. Tijden van maan «opkomst en -ondergang Nu de avonden snel korten, wordt de maneschijn minder belangrijk. Aan het einde van de maand Maart eindigt de schemering eerst te 22 uur midden-euro- peeschen zomertijd. Van 1 tot en met 13 Maart is er den geheelen avond maneschijn. Het is ge durende dit tijdvak wassende maan; de maan is dus lederen avond grooter dan op den voorafgaande, dientengevolge neemt ook de maneschijn voortdurend in helderheid toe. Natuurlijk zullen de wol- het nemen van vingerafdrukken uitge steld tot na de genezing. Een litteeken op den rechterwijsvinger, mits niet te groot, vormt geen beletsel voor het maken van een afdruk van dien vinger, aangezien een zoodanig litteeken veeleer een kenmerk temeer zal zijn. Richtlijnen voor legesheffing. De voorgeschreven heffing van 1 of 0.50 aan leges, waarvan de helft ten bate van het Rijk en de helft ten bate van de gemeente komt, strekt tot dekking van de kosten, welke voor Rijk en gemeente uit de invoering van Persoonsbewijzen voortvloeien. Hierbij is rekening te houden met de omstandigheid, dat van onvermogenden voor dit doel bezwaarlijk gelden kunnen worden geheven, ofschoon de aan de uit reiking verbonden kosten in alle gevallen gelijk zijn.M.a.w. de meer draagkrach- tigen onder de bevolking betalen mede voor de minder draagkrachtigen en voor de onvermogenden. Een te ruime koste- looze uitreiking of tegen het halve leges- bedrag, kan dus leiden tot een tekort op de exploitatierekening der gemeente, ter wijl ook het Rijk als mede-belanghebben- de het nadeel daarvan ondervindt. Toch behoort, uit vrees voor een te kort, de weegschaal niet naar de andere zijde door te slaan. M.a.w. zij, die kenne lijk onvermogend zijn tot het betalen van worden, ook niet, indien desnoods een bedrag van vijftig cent wel zou kunnen worden afgestaan. Hoewel, berekend over een tijdvak van vijf jaren (den geldigheidsduur van het Persoonsbewijs), de kosten per jaar slechts twintig cent bedragen voor hen, van wie 1 aan leges wordt geheven, terwijl bij een heffing van 0.50 de gemiddelde kosten slechts 0.10 zullen zijn, mag toch niet over het hoofd worden gezien, dat de voldoening ineens van een bedrag ad 1 of 0.50 vaak op groote bezwaren kan stuiten. De bezwaren zullen zich sterker doen gevoelen, indien uit één gezin meer personen van een Persoonsbewijs voor zien moeten worden. Vrijwel elk geval is anders. Het oordeelen brengt in aanraking met een groote verscheidenheid van mo gelijkheden. Vandaar, dat het oordeel is overgelaten aan den burgemeester, die het best met de wederzijdsche belangen reke ning kan houden. Op veelvuldig verzoek worden hier onder eenige richtlijnen gegeven, waar naar de burgemeesters zich zouden kun nen gedragen. In overweging wordt ge geven als onvermogend te beschouwen de personen aan wie een vetkaart is uitge reikt. De contröle hierop is eenvoudig. Immers, steeds moet de distributiestam kaart worden overgelegd. Op de distri butiestamkaart van hen, aan wie een vet kaart is uitgereikt, is het daarvoor be stemde vak (thans vak U 6) afgekruist. Aan deze personen zou dus steeds een Persoonsbewijs kosteloos uitgereikt kun nen worden. Als minvermogend zouden kunnen worden beschouwd zij, aan wie een boter- kaart (dus geen vetkaart) is uitgereikt, doch die door overlegging van de distri butiestamkaart van het gezinshoofd aan- toonen, dat aan dat gezinshoofd een toeslagkaart voor textielproducten is verstrekt. De distributiestamkaart van het gezinshoofd is thans voorzien van een kruis in vak U 7. Aan alle gezinsleden, die deze distri butiekaart van het gezinshoofd overleg gen, zou dan steeds een Persoonsbewijs tegen betaling van /0.50 leges kunnen worden uitgereikt. Van alle overige personen kan dan een MEN VERHALE DE OMZETBELASTING NIET OP DE KELNERS Naar de persdienst van het N.V.V. mededeelt, zijn bij den bij het verbond aangesloten „Nederlandschen bond van hotel-, cafe- en restaurantpersoneel” ver schillende feiten bekend geworden, waar uit kan blijken, dat de heffing van de omzetbelasting in vele gevallen een on- gunstigen invloed uitoefent op de door het publiek gegeven fooien, die, naar bekend, in wezen het loon van den kelner uitmaken. Het N.V.V. doet daarom een dringend beroep op de welwillendheid en medewerking van het publiek om de fcoiberekening dusdanig te stellen, dat het bestaan van den kelner niet wordt verslechterd. De keukens zijn tevens uitdeelpos ten. Van de keuken aan de Dr. Lely kade wordt het eten gebracht naar de school Stevinstraat 65A, Keizerstraat 73, Westduinweg 40 en de bewaar school aan de Zeezwaluwstraat 4. Van de keuken aan de Gaslaan wordt het eten vervoerd naar de uitdeelposten in de school aan de Tasmanstraat 137, in de van Damstraat, in het tehuis voor Onbehuisden aan den de la Rey- weg en in Loosduinen, waarvan de plaats nog niet is vastgesteld. Het voedsel, dat bereid wordt in de keuken aan de Slachthuiskade, wordt getransporteerd naar de R.K. school Koningin Sophiestraat 24A. het Koets huis van de Sierkan in de Nieuwe Ha venstraat, de R.K. school aan de Noord-Polderkade 173. de school aan de Hoefkade 101, de bewaarschool aan de Ferdinand Bolstraat 16 en de school aan de Rosseelstraat 98. Geslaagde proefnemingen in het Land van Maas en Waal Te Druten is een vergadering gehouden ter bespreking van de tabaksteeltmoge- lijkheden in het Land van Maas en Waal. Onder leiding van Rijkstuinbouwconsu- lent ir. H. J. A. Slits uit Vught, zijn, al dus de „N.R.Crt.”, reeds jaren op uitge breide schaal proefnemingen verricht en de daardoor verkregen verbetering van de kwaliteit van de Maas en Waalsche tabak is van dien aard, dat de vooruit zichten voor een grooten opbloei van deze teelt met het oog op de huidige af zetmogelijkheden zeer gunstig genoemd kunnen worden. Voor waarde daartoe is echter, dat handelaar en planten tot een eensgezinde samenwerking geraken, een samenwerking, die zoowel voor den Ne derlandschen tabaksbouw als voor den tabakshandel van het allergrootste be lang is. Teneinde deze samenwerking te berei ken, had de Maas en Waalsche Tabaks- vereeniging bovengenoemde vergadering te Druten belegd. De vereenigingsvoorzitter, de heer A. Kuipers uit Afferden, zette uitvoerig uit een, dat uit de genomen proeven geble ken was, dat de bakens bij den tabaks bouw verzet dienen te worden. Er moet met de oude methode van verbouw wor den gebroken en de stalmest moet groo- tendeels worden vervangen door kunst mest van een bijzondere samenstelling. Ook het telen onder het glas moet aan merkelijk uitgebreid worden. Hiermede zullen weliswaar groote kosten gemoeid zijn, maar voor het aanschaffen van glas en ramen kunnen voorschotten worden verstrekt. Ook het spenen van de tabaks planten is een onderdeel, dat zeker niet mag worden verwaarloosd. Tenslotte zal een maximum en een mi nimumprijs moeten worden vastgesteld, teneinde de telers in de gelegenheid te stellen ten naastebij de opbrengst van hun gewas te berekenen. De Maas en Waalsche Tabaksvereeni- ging zal door een stelselmatige leiding haar leden aansporen een uniform pro duct te leveren, beter en gezamenlijk te sorteeren en te fermenteeren. Wij ontvingen de volgende mededee- ling De voorloopige uitkomst van de straat- en huiscollecten in de maand Februari wijst een totaalopbrengst aan van ƒ592.979.96. Dit beteekent een aanmerkelijke ver betering ten opzichte van de collecte in Januari, en zelfs ten aanzien van de December-collecte. In December 1940 bracht de huis- en straatcollecte ƒ481.952,40 op. Men mag dus wel aan nemen, dat het sociale doel van Win terhulp Nederland steeds in breedere kringen van het Nederlandsche volk in gang begint te vinden. Vermelding verdient nog, dat de naast genoemde collectes ontvangen regelma tige giften voor Winterhulp Nederland niet in bovengemelde bedragen zijn in begrepen. Ontbreken van vinger of -lid of verwondingen Indien de rechterwijsvinger ontbreekt, worden de afdrukken gemaakt van den rechter-middelvinger, -ringvinger, -pinK -duim, van den linkerwijsvinger, -mid delvinger, -ringvinger, -pink of -duim, en wel in de aangegeven volgorde, telkens “dien de voorafgaande vinger ontbreekt. Indien de rechterwijsvinger niet ont breekt. doch wegens verwonding e.d. niet kan worden afgedrukt, geschiedt het ma- Ken van afdrukken van een der andere vingers in de aangewezen volgorde, ten zij de verwonding van zoodanigen aard Is te achten, dat binnenkort genezing is i® verwachten. In dit laatste geval wordt De Haagsche schuilkelders krijgen een lichtbak, waardoor het ’s avonds niet al te moeilijk zal zijn om, ondanks de duisternis, bij luchtalarm het toe vluchtsoord te vinden Schimmelpenningh Van de door den gerechtigde bij de plaatselijke politie gedane aangifte van vermissing of ontvreemding van het hem uitgereikte Persoonsbewijs moet blijken uit een ter zake door de politie afgegeven verklaring of rapport. Deze verklaring of dit rapport wordt toegezonden aan het hoofd der Rijksinspectie tegelijk met het tweede of volgende exemplaar v. de uitnoodiging. Indien het verloren ge waande Persoonsbewijs wordt terugge vonden, wordt dit, na ongeldig te zijn gemaakt, toegezonden aan het hoofd der Rijksinspectie. De inrichting van de lokalen Aan den ingang van de lokalen komt een loket te staan, waarachter een kaart- verkooper zit. De prijs der maaltijden is, zooals men weet 13 cent, voor de houders van vetkaarten en 25 cent voor de hou ders van boterkaarten. Tegen de inleve ring van vier vleeschbonnen en een halve vet- of boterbon (indien men een heele bon inlevert krijgt men een wisselbon terug, die een volgenden keer gebruikt kan worden) ontvangt men een coupon- kaart voor negen maaltijden. Op vertoon van deze couponkaart kan men een dag kaart koopen, die recht geeft op één portie eten op den dag volgende op dien, waarop men een dagkaart heeft gekocht. Met deze dagkaart gaat men naar een toonbank in het midden van het lokaal, waar men dan een portie eten ontvangt De ingeleverde dagkaarten worden in bussen gedaan. Tel kens als men een dagkaart koopt wordt er een couponnetje van de couponkaart af gescheurd. Des middags begeven de kaart- verkoopers zich naar het bureau van de Centrale gaarkeukens, dat gevestigd is in de school aan de Copernicusstraat 159161 waar ook Militaire Zaken zetelt. In dit bureau worden de kaarten geteld, zoodat men precies weet, hoeveel men voor den volgenden dag moet inslaan. De aange kochte producten worden den anderen morgen aan de keukens bezorgd en daar bereid. Met den Armenraad, Maatschappelijk Hulpbetoon en andere instellingen op liefdadig terrein zijn momenteel bespre kingen gaande over de wijze waarop zij bij de uitdeeling betrokken zullen worden. Waarschijnlijk zal het zoo worden, dat zij, die van deze instellingen de toestem ming hebben gekregen, om voor niets of tegen gereduceerden prijs het eten te ont vangen, aan de uitdeelposten couponkaar- ten halen en met deze kaarten naar Maat schappelijk Hulpbetoon gaan, alwaar een kaartverkooper van de keukens zit. Deze reikt aan de gegadigden de dagkaarten uit, waarop zij het eten kunnen halen aan de „uitdeelposten”. De geldelijke ver rekening met het bureau van de gaarkeu kens geschiedt door Maatschappelijk Hulp betoon. Deze maakt dan uit hoeveel men voor het eten moet betalen. Het eten zal van de keukens naar de uitdeelposten vervoerd worden per auto of per paard en wagen. Besprekingen hier over zijn nog gaande. Het voedsel wordt Vragenlijst Werkloozen Met betrekking tot het onderstaande moeten de als werkloos aangeduide man nen en vrouwen dat zijn zij, te wier aanzien het woord ,,neen” is doorgehaald in twee groepen worden onderschei den, n.l. 1. werkloozen, die als werkzoekende bij de arbeidsbemiddeling zijn ingeschreven en een geldig bewijs van inschrijving over leggen; 2. werkloozen, die niet als werkzoeken de bij de arbeidsbemiddeling zijn inge schreven, of die, hoewel ingeschreven, geen geldig bewijs van inschrijving over leggen of kunnen overleggen. Met de onder 1. bedoelde groep van in geschreven werkloozen dat zijn dus zij, die een geldig bewijs van inschrijving ver- toonen heeft men, als de gestelde vra gen op de ingeleverde uitnoodiging zijn ingevuld, geen verdere bemoeienis wat dit - punt betreft, behoudens nader onderzoek, leges, moeten niet tot betaling gedwongen indien het vermoeden bestaat, dat het overgelegde bewijs van inschrijving niet meer geldig is. Bijzondere aandacht wordt gevraagd voor hen. die tot groep 2 behooren of ge acht kunnen worden te behooren, dat zijn dus de werkloozen, die niet bij de arbeids bemiddeling zijn ingeschreven of geen gel dig bewijs van inschrijving (kunnen) over leggen. Bij deze groep kan niet met het invullen der vragen op de ingeleverde uit noodiging worden volstaan, doch moet meer worden gedaan. Voorzoover n.l. onder deze groep voorkomen mannen, geb. tusschen 1 Januari 1891 en 31 December 1923, en vrouwen, geb. tusschen 1 Januari 1901 en 31 December 1923, wordt na de invulling der bedoelde vragen op de inge leverde uitnoodiging, terstond een vragen lijst aan hen ter invulling en ondertee- kening voorgelegd. Bij twijfel, of iemand als werkloos in den aangegeven zin moet worden beschouwd, onthoude men rich van het doen invullen van een vragenlijst. Zoo noodig wordt bij de invulling bij stand verleend. Ten aanzien van weiger- achtigen geschiedt de invulling ambts halve. Van de ambtshalve invulling wordt op het formulier melding gemaakt. De ingevulde (en onderteekende) vra genlijsten worden zoo spoedig mogelijk, uiterlijk binnen drie dagen na den datum van invulling, toegezonden aan den direc teur van het gewestelijk arbeidsbureau (c.q. de districts-arbeidsbeurs), waaronder de gemeente ressorteert. Vaststellen van het signalement Nadat is nagegaan, of op het Persoons bewijs, zoowel als op de ingeleverde uit noodiging, de aanduiding omtrent het ge slacht op de juiste wijze, door middel van doorhaling van één der woorden „man” of „vrouw” heeft plaats gehad, worden de bijzondere kenmerken kort, - doch nauwkeurig, op beide bescheiden vermeld. Als kenmerken zijn in de eerste plaats die te vermelden, welke den per soon eigen en duidelijk waarneembaar zijn. Te onderscheiden zijn a. onveranderlijke kenmerken, bijv, groote litteekens, moedervlekken, vermin kingen en verschrompelingen of ver krommingen, ontbrekende lichaamsdee- len, e.d. De vermelding geschiedt als volgtlitteeken pl.m. 2 cm. bovenzijde rechterpols mist rechteroormist linker oog mist eerste lid rechterwijsvinger mist linker wijsvinger linkerbeen kor ter hazelipmisvormde voetrugge- graatsverkromming diep litteeken rech terborst litteeken buik-operatielittee ken linker beenbreuklinkeroog bruin, rechteroog blauw dwerg enz. b. veranderlijke kenmerken, b.v. wrat ten, wijnvlek, sproeten, tatoueeringen, stotteren, mankheid, e.d., behoeven niet te worden vermeld. Desgewenscht ge schiedt de vermelding als volgttatouee- ring (anker) rechterhandtatoueering (vrouwenfiguur) borstgroote wrat rech terwang stotterttrekt met rechterbeen; draagt pruik. Niet vermeld worden lengtemaat, kleur der oogen, kleur van haar, knevel, baard of sik, vorm van het gelaat, kaal hoofdig, enz. Meestal zal volstaan kunnen worden met het vermelden van de door belanghebbende opgegeven kenmerken. Indien een opgegeven kenmerk niet kan worden getoond, of althans uiterlijk niet waarneembaar is, behoort vermelding slechts plaats te hebben, wanneer aan de betrouwbaarheid niet behoeft te worden getwijfeld. Slechts indien twijfel bestaat omtrent het geslacht of indien een gegrond ver moeden aanwezig is, dat de belangheb bende één of meer belangrijke kenmer ken verzwijgt, mag een geneeskundig on derzoek worden gevorderd. Het nemen van vingerafdrukken De afdrukken, welke van den rechter wijsvinger worden gemaakt, zijn zooge naamde platte afdrukken. De vinger moet dus niet „gerold” worden. Het gebruik van een stempelkussen voor het maken van een vingerafdruk is verboden. De te gebruiken inktplaat moet zijn vervaardigd van dik spiegelglas met afmetingen van ongeveer 40 c.m. x 10 c.m. De rubber- of gelatinerol moet een lengte hebben van ongeveer 10 c.m. Indien noodig, wordt de vinger tevo ren goed schoongemaakt, hetzij met wa ter en zeep, hetzij met benzine, hetzij met terpentina (geen terpentijn), hetzij met tetra -chloorkoolstof In normale gevallen worden de drie achtereenvolgende afdrukken gemaakt van den rechterwijsvinger. De rangorde. Waarin de afdrukken moeten worden ge plaatst, is: lo. op de ingeleverde uitnoodiging; 2o op de achterzijde van de in het Per soonsbewijs gevoegde photo, n.l. op blz. vier; 3o op het Persoonsbewijs op blz. drie, in het daarvoor bestemde vak. In verband met het feit, dat vele mo torrijtuigen, speciaal van het type „Trek ker en oplegger” alsmede vele aanhang wagens, worden afgeremd door middel van een „servo"-reminrichting, welke door middel van lucht in onderdruk werkt, ver zoekt de ingenier, belast met de inschrij ving van motorrijtuigen en aanhangwa gens het volgende te melden:, „Het is gebleken, dat indien een motor rijtuig wordt gewijzigd, generatorgas wordt toegevoerd, de servo-rem als bo venbedoeld, in vele gevallen niet meer krachtig werkt, althans geen voldoende overwaarde blijkt te bezitten om b.v. in druk verkeer eenige malen vlak na elkaar krachtig te werken, hetgeen uit den aard der zaak groote gevaren kan opleveren, vooral bij het rijden in drukke verkeers- centra. Indien dit euvel zich bij een be paald motorrijtuig (al dan niet in combi natie met een oplegger of een aanhang wagen) voordoet, zal een z.g. vacuum pomp moeten worden gemonteerd tenein de te allen tijde verzekerd te zijn van den noodigen onderdruk in de vacuum- ketel en daardoor ook van een juiste en krachtige beremming. Voor deze eischen wordt verwezen naar art 14 van het motor- en rijwielreglement alsmede naar art 38 quinquies van de motor- en rijwielbeschikking”. Het leidende beginsel is daarbij ge weest: Hoe kan het publiek met het min ste ongerief het eten bekomen. Daarom heeft men een aantal „uitdeelposten” of distributielokalen aangewezen, waar de menschen het eten kunnen komen halen. Deze uitdeelposten zijn zoo gelegen, dat Op de afdeeling, belast met de ver nietiging van distributiebescheiden, van het Centraal Distributiekantoor in de Vlietstraat 10, was men tot de ontdek king gekomen, dat den laatsten herhaaldelijk distributiekaarten dwenen. Weliswaar had men verdenking tegen een L gedaan in groote dubbelwandige gamelles, kon men niet krijgen. Daarom stelde zich vanochtend vroeg een controleur van dezen dienst verdekt op onder een zeil. Omstreeks 8 uur zag hij een tijde lijk werkman, de 22-jarige J. C. het lokaal, waar de kaarten worden nietigd betreden, zakken, waarin vonden open en 1 100 kaarten. uit. j Hierna greep de controleur in en de inmiddels gewaarschuwde politie, ar resteerde van R. Het onderzoek is nog in vollen gang. Trekking blijft bepaald op 24 Maart In tegenstelling met andersluidende geruchten kan worden medegedeeld, dat de eerste trekking van de volgende Staatsloterij, waarvoor de lotenverkoop heden is aangevangen, ongewijzigd op den daarvoor vastgestelden datum: 24 Maart, zal worden gehouden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9