Nieuwe bonnen Ex-koning Alfons XIII overleden voor en levensmiddelen Successen het Duitsche van luchtwapen aangewezen brandstoffen 1941. I g s V s V g V g V g Vrijdag 28 Februari. 1 2 1 No. 17813. Bekendmaking De toestand in Amsterdam rijwiel- Downingstreet 10 vernield? 5 Britsche koopvaarders getroffen Je groote luchtaanval op Malta J Distributie van banden VERDUISTEREN van 7.17 uur n.m. tot 8.27 uur v.m. i s 5 s uur nam.; 1 Maart op 9.40 De zeepdistributie Bon 16 voor toilet* Honderden tonnen bommen neergeworpen dan 5 k.m. van komen 5 V s s Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 2 A 2 2 2 2 A Vliegvelden gebombardeerd Weer volledige rust Maan: 28 Febr. onder 10.02 1 u- 5 v.m.; onder 11.05 uur nam. s w Veroordeeling van Neder landers door Duitsche Krijgsraden Slechts zij, die meer werk of schooi wonen, in aanmerking Voor één ei bon 81 Bonnen 06 voor brood en gebak en huishoudzeep of voor de wasscherij Bon 06 voor boter of margarine Voor centrale verwarming bonnen 35 tot en met 41 Nachtdienst dokters: Tusschen 10 n. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 No. 116364 No. 773503 CHINA Van 1 tot en met 31 Maart bonnen 15, 16 en 17 voor haarden- kachels SPANJE De Italiaansche hulp aan Franco tijdens den burgeroorlog DUITSCHLAND COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER AD VERTENTIEN: maand Maart tot de distributiediensten op van de te bedrijven Afzonderlijke regeling voor kinderen te Rome Ex-koning Alfons (Foto-archief) banden, gemon- als torens met de boordwapens zoo doeltref fend aangevallen, dat door de bemannin gen der vliegtuigen kon worden waarge nomen, hoe het water wegstroomde. □e Britsche vliegtuigverliezen Woensdag en in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de Britsche lucht macht alleen bij luchtgevechten 12 toe stellen verloren. Zeker 12 andere vlieg tuigen zijn door Duitsche vliegtuigen ver nietigd terwijl zij op den grond stonden, aldus het D.N.B. bracht Indien men of de school De verbruikers in de groepen B, C en D met een verbruik van meer dan 25 te wenden, teneinde de toewijzigingen in ontvangst te nemen. woorden periode' gram waschpoeder. op gewe- A s s A i an- voor Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoor: Scheveningen, Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., There- siastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 eenheden per periode, dienen zich in de door deze diensten te bepalen tijdstippen j fp wpnHpn fpnpindp dp topwiniffinran in A A I A A □e luchtgevechten van Woensdag Ten aanzien van de luchtgevechten op Woensdag, welke zich voor een deel ook boven de Fransche kanaalkust afspeelden, wordt nog bekend, dat de commandant van een Duitsch jachteskader, kapitein Ihlefeld, er in slaagde zijn 30sten tegen stander, een Spitfire, neer te schieten. De Britsche bestuurder kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. Hij geraakte in Duitsche gevangenschap. Het was een sergeant, die zijn eerste vlucht naar het bezette Noord-Frankrijk maakte. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart a.s. tot en met Maandag 31 Maart a.s. de bonnen no. „15”, „16” en „17" van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen - Haarden, Kachels” en de bonnen no. „35”, „36”, „?7”, „38”, „39”, „40" en „41” van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen - Centrale verwarming”, alsmede de met „brandstoffen, één eenheid vijfde periode” en de met „cokes, één eenheid vijfde periode” gemerkte bonnen elk recht zul len geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren 23.500 brt. tot zinken gebracht of beschadigd, zoo meldt het D.N.B. Hierbij was een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 brt. hetwelk door vol treffers zoo zwaar werd beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat het ver loren is gegaan. Een ander koopvaardij schip van 4000 brt. is in de First of Forth door bom treffers eveneens zeer zwaar beschadigd, zoodat het slagzij maakte. Een schip van 4500 brt. ge raakte bij Great Yarmouth door vol treffers midscheeps in brand. Een schip van 2000 ton kreeg bomtreffers op het achterschip, waardoor zware branden ontstonden. Een schip van 3000 ton werd in duikvlucht in de omgeving van Harwich aan de Engelsche Zuidkust op een dusdanige wijze met succes gebom bardeerd, dat het met slagzij bleef liggen. Van bevoegde zijde wordt medege deeld: De toestand in Amsterdam kon in de huidige morgenuren volkomen normaal worden genoemd. Bereids had gisteren in den loop van den dag het Amster- damsche stadsbeeld zijn gewone aanzien herkregen. Ook in die openbare bedrij ven en particuliere ondernemingen, waar op Woensdag het werk was neer gelegd, zijn alle ploegen wederom vol tallig op hun posten teruggekeerd. Noe- menswaardige incidenten hebben zich niet meer voorgedaan. Bij de verschillende acties, die de politie op de vorige dagen gedwongen was te ondernemen in de stad Amster dam en haar omgeving zijn aan de zijde van de rustverstorende elementen 9 personen gedood, terwijl 24 personen zwaar en 21 licht gewond werden. Ook verschillende politiebeambten hebben verwondingen gekregen. Verlenging geldigheidsduur De geldigheidsduur van de bonnen no. 2 „11”, „12” en „13” van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen - Haarden. Kachels” en de bonnen no. „25” tot en met no. „32” van de „Bonkaart distribu tie vaste brandstoffen - Centrale verwar ming”, alsmede de met „Brandstoffefi, eén eenheid, vierde periode” en de met „Cokes, één eenheid, vierde periode” ge merkte bonnen wordt verlengd tot en met rijdag 14 Maart 1941. Geen turf op oude bonnen Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat tegen inlevering bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd, gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart 1941 tot en met Vrijdag 14 Maart 1941 geen turf mag worden verkocht of afgeleverd. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad" 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20. zonder Modeblad f 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et De Duitsche Krijgsraden hebben we derom eenige vonnissen tegen Nederlan ders uitgesproken. In één geval liep een tramconducteur, die in dienst met een Duitschen soldaat in strijd was geraakt en handtastelijk geworden, één jaar ge vangenisstraf op. Een gelijke straf kreeg een jong meisje, dat openlijk Duitsche soldaten zware beleedigingen had toegevoegd. Derhalve i gemon- worden ver- het vereischte Het Hongaarsche blad ,,A Mai Nap” heeft uit Londen bericht ontvangen, dat het gebouw Downingstreet 10 heeft op gehouden het hart te zijn van het Brit sche wereldrijk. Sedert het gebouw door Duitsche bommen is getroffen, heeft Churchill met zijn naaste medewerkers een particulier paleis in Londen betrok ken. waarvan de ligging natuurlijk ge heim wordt gehouden. De werkvertrek ken van den eersten minister liggen in den kelder, alsook zijn particuliere ver trekken, die echter zeer comfortabel zijn ingericht. Generator-brandstof Voorts wordt bekend gemaakt, dat ge durende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart 1941 tot en met Maandag 31 Maart De geldigheidsduur van de toewijzin gen. welke geldig waren verklaard tot 14 Maart of een vroegeren, mits na 13 Februari gelegen, datum wordt eveneens verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart a.s. Gedurende het tijdvak van 1 Maart, tot en met 14 Maart a.s. zullen deze toewijzingen evenmin recht geven op het koopen van turf. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft de met „81” genummerde bon van de nieuw uitgereikte „Bonkaart Algemeen”, recht op het koopen van één ei. De bon nen welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 16 Maart a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a s. geeft elk der met „06” genummerde bon nen van de nieuw uitgereikte broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „06” genummerde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakke- njproducten telkens ten minste het daar achter geplaatste aantal grammen: be schuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gr., speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, ge vuld klein korstgebak (b.v. amandel- broodjes) 400 gram, gevuld groot korstge bak (b.v. boterletter) 500 graan, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierbo ven niet genoemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt De op 9 Maart nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart a.s., met dien verstande, dat zij geduren de laatstgenoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants, e.d. Stefani meldde heden uit Rome Ex-koning Alfons XIII is overleden. Op het oogenblik, waarop ex-koning Alfons den laatsten adem uitblies, bevon den zich de koningin, de prins van Astu- rië, de hertog van Segovia en de prinses van Torlonia aan het ziekbed. Kort na het overlijden kwam ook de prins van Piemont in het Grandhotel aan. vergezeld door de hertogen van Bergamo en Pistoja. Bonnen, welke vernietigd kunnen worden De bonnen no. „14” van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen - Haarden, Kachels” en no. „33” en „34” van de „Bonkaart distributie vaste brandstoffen - Centrale verwarming” zijn komen te ver vallen en kunnen worden vernietigd. Als 1 door gemalin overleden. café's, poets- -J ed. worden g». behoe- De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt tenslotte bekend: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „16” genummerde bon van de nieuw uitgereikte „Bonkaart Algemeen’’ recht op het koopen van 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van nè 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 zeeppoeder of 600 gram v Volledigheidshalve wordt er c~' dat waschpoeder niet gekocht kan doch uitslul- -- merboven zijn omschreven van De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zondag 9 Maart a.s. geeft de met .,06” genummerde bon van de laatst uitgereikte boter- of vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met ,,06” genum:r°rde bonnen, die op 9 Maart nog niet geb. dikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 16 Maart a.s. In den loop van den dag werden giste ren bovendien 2 vliegvelden in het Ooste- lijk deel van Midden-Engeland aangeval len, waarbij op ondubbelzinnige wijze kon worden waargenomen, dat bommen op 2 groote hangars terecht kwamen en een andere hangar door 2 voltreffers, die tijdens een duikvlucht vanuit zeer geringe hoogte werden geplaatst, getroffen werd. De cokesafdeeling van een gasfabriek werd bij een handig uitgevoerde scheervlucht door verscheidene bommen getroffen. In verschillende plaatsjes werden water- Voor kinderen tot en met 10 jaar geldt afstand van 3 K.M. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met ingang van Zaterdag 1 Maart a.s. een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van rijwielbanden. Dit houdt derhalve in, dat van genoemden datum af rijwiel banden, waaronder alle soorten toer- buitenbanden, toerbinnenbanden, transportbuitenbanden en transport- binnenbanden worden verstaan, uitslui tend mogen worden verkocht tegen in levering van bonnen, welke door de distributiediensten worden afgegeven. Aangezien de voor de vervaardiging van rijwielbanden beschikbare hoeveelheid rubber betrekkelijk gering is, zijn de voor waarden, waaraan men moet voldoen om voor een bon in aanmerking te komen, streng gesteld. Deze voorwaarden zijn voor particulie ren en bedrijven verschillend. In verband hiermede zijn voor deze groepen twee soorten aanvraagformulieren ontworpen, welke bij de distributiediensten verkrijg baar zijn gesteld. Als algemeene voorwaarde om voor een bon voor een rijwielband in aanmerking te komen, geldt, dat de oude band, welke moet worden vervangen, zoodanig is ver sleten, dat hij geheel onbruikbaar is ge worden en niet meer bruikbaar te maken is. Indien de aanvrager of één der leden van het gezin, waartoe hij behoort, dan wel het betrokken bedrijf nog in het bezit is van een nieuwen of bruikbaren lossen (d.i. niet gemonteerden) band, welke in plaats van den te vervangen band kan worden gebruikt, zal evenmin een bon worden afgegeven. Aan particulieren kan slechts in de navolgende gevallen een bon worden ver strekt a. indien het rijwiel dagelijks wordt ge bruikt, om zich tusschen de woning en het werk of de school te verplaatsen. De af stand tusschen de woning en het werk of de school moet langs den kortsten weg meer bedragen dan vijf kilometer. Voor kinderen van tien jaar of jonger wordt deze afstand tot drie kilometer terugge- 1941 de met de woorden „Generator- anthraciet tweede periode” gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 hl. (maximum 75 k.g.) anthracietnootjes V. De met de woorden „Generator-turf tweede periode" gemerkte bonnen zullen gedurende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks bagger- turf. Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: Het A.N.P. meldt uit Amsterdam De höhere S.S.-und Polizeiführer maakt in overeenstemming met den bevel hebber in den Luftgau Holland bekend: Ten eersteHet is verboden aan werknemers, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over de dagen waarop werd gestaakt, loon uit te be talen. Ten tweedeWerkgevers, die dit bevel overtreden, zullen gestraft wor den. Ten derde Het is geoorloofd arbei ders, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. ontsnapte hij ternauwernood aan een bomaanslag, toen hij met den Franschen president door Parijs reed. Alfons was een vurig polospeler en een geziene gast in de mondaine Fransche badplaatsen. Na het verlaten van zijn land heeft hij veel gereisd. Twee maal bezocht hij ook ons land, eenmaal in 1931 en den twee den keer in 1935., Het familieleven van den ex-koning is niet gelukkig geweest. Van zijn vier zoons waren er twee van zeer zwakke gezondheid. De oudste, de prins van Asturië, leed aan een bloedziekte. Hij deed afstand van zijn rechten op den troon en leefde geruimen tijd als graaf Covadonga in de Vereenigde Staten. Hij had met zijn ouders gebroken na zijn huwelijk met een Cubaansche, van wie hij zich spoedig liet scheiden, om kort daarna weer in het huwelijk te treden, wederom met een Cubaansche. In Sep tember 1938 kwam hij op een-en-dertig- jarigen leeftijd om het leven bij een auto- ongeluk te Miami. Don Jaime, de tweede zoon, is doof stom en komt dus niet voor troonopvol ger in aanmerking. De derde zoon, don Juan Carlos, is thans eventueel rechtheb bende op den troon. In 1934 kwam ook de jongste zoon, prins Gonzalo, bij een auto-ongeluk in Karinthië om het leven. Evenals zijn oudste broer leed hij aan bloedziekte. Sinds 1932 leefde de monarch ook niet meer samen met zijn gemalin, koningin Victoria. In de laatste jaren was echter een verzoening tot stand gekomen. balling is Alfons XIII omringd -en kinderen te Rome □E AFGEZANT VAN ROOSEVELT TE TSJOENKING De persoonlijke afgezant van Roosevelt, Lauchlin Currie, die zijn missie te Tsjoengking heeft volbracht, is naar Hongkong vertrokken, vanwaar hij naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren. Currie heeft te Tsjoengking met de vooraanstaande Chineesche staatslieden, onder wie den opperbevelhebber van het leger besprekingen gevoerd over den economischen toestand en de behoeften van China. zen. worden door het publiek, tend wordt beschikbaar gesteld ten i>e- hoeve van wasscherijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelf werkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerken de waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Zeep voor wasscherijen De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalv» verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van h.» Publiek in ontvangst te nemen ZoJK reeds voorgeschreven is. dienen de schermen eerst een bon van hun kiant“n' in ontvangst te nemen en pas daarna hoeveelheid van 20 k.g. wasehg^ Lteü De wasch van kantoren, hotels enz. voor zoover het handdoeken n en stofdoeken, servetten, tafellaken» betreft, kan ter behandeling won Keven, zonder dat daarbij bonnen ven te worden afgegeven. De in het Weermachtbericht van gis teren vermelde groote aanval van afdee- lingen Duitsche bommenwerpers op de vliegvelden van Malta wordt door den specialen correspondent van Stefani de belangrijkste aanval genoemd, die tot dusver in dezen sector is gedaan. Bij den grooten aanval van Woensdagmiddag werden ongeveer 100 ton bommen door de Duitsche vliegers op verschillende doelen neergeworpen. Ondanks het bui tengewoon hevige afweervuur konden de door de Duitsche en Italiaansche jacht vliegtuigen vergezelde Duitsche bommen werpers hun opdracht geheel vervullen. Graziani niet in gevangenschap De in het buitenland verspreide ge ruchten, als zou maarschalk Graziani in Rome zijn, reeds in Januari zijn ontslag hebben ingediend en zich thans in hech tenis bevinden, worden van bevoegde Italiaansche zijde tegengesproken. Alfons XIII, ex-koning van Spanje, werd geboren op 17 Mei 1886, zes maan den na den dood van zijn vader Alfons XII. Bij zijn geboorte werd hij reeds tot koning van Spanje uitgeroepen. Hij stond eerst onder voogdijschap van zijn moeder Maria Christina en aan vaardde in 1902, toen hij meerderjarig werd verklaard, zelf de regeering. In 1906 trad hij in het* huwelijk met Victoria Eugenia Christina, prinses van Batten berg, geboren in 1887. Uit dit huwelijk zijn zes kinderen gesproten Alfons prins van Asturië, geboren 1907, Jaime, geboren 1908, Beatrice, geboren 1909 Maria Christina, geboren 1911, Juan Car los, geboren 1913 en Gonzalo, geboren 1914. Het regentschap van Maria Christina was vooral gekenmerkt door het verlies van bijna alle koloniën van Spanje oor log met de Vereenigde Staten en ver koop van de Carolinen e.a. aan Duitsch- land. De binnenlandsche politiek bleef ver vuld van strijd tusschen radicale anti- clericalen en conservatieven. De laatsten hadden meestentijds de regeering in han den en de geestelijkheid herwon veel in vloed, evenzoo onder de regeering van Alfons XIII zelf. Allecbeheerschend werd toen echter de voortdurende, vaak onge lukkige strijd in Marokko. In 1923 gaven verliezen, daar geleden, aanleiding tot een onderzoek naar de schuld der offi cieren en daardoor ontstond een militaire staatsgreep, die uitliep op de instelling der dictatuur van Primo de Rivera met toestemming van den koning De grond wet van 1876 werd geschorst en de Cor tez opgeheven. Deze dictatuur slaagde er echter niet in Marokko te pacificeeren en kon evenmin Spanje zelf tot rust bren gen. Zij had herhaaldelijk te kampen met militaire samenzweringen. Een po ging van Alfons om het bewind te red den door het bijeenroepen van een natio nale vergadering bestaande uit leden, die feitelijk door de regeering waren aange wezen. mislukte (1928). In 1929 kwamen nieuwe opstanden onder de artillerie voor, ondersteund door studentenonlus ten, die leidden tot sluiting der univer- siteiten. Tenslotte trok Primo de Rivera zich in Juni 1930 terug, maar de rust keerde niet weder. Steeds meer werd de eisch gesteld van vrije verkiezing van een volksvertegenwoordiging. Hieraan moest de koning toegeven, maar reeds bij de gemeenteraadsverkiezingen in het voorjaar van 1931 behaalden de republi keinen een zoodanige overwinning, dat in Madrid _e republiek werd uitgeroepen Alfons verliet het land op 14 April 1931 en vestigde zich met zijn gezin aan vankelijk te Fontainebleau (Frankrijk) en tenslotte te Rome, waar hij nu is over leden. Tijdens den burgeroorlog in 1936 hield Alfons zich volkomen afzijdig. Later toen Franco het nieuwe Spanje ging opbou wen bleek uit alles, dat de ex-koning gunstig tegenover het nieuwe regime stond. Verscheidene aanslagen zijn in den loop der jaren op koning Alfons ge pleegd, doch zij faalden alle en droegen er niet weinig toe bij zijn populariteit te verhoogen. Op zijn huwelijksdag werd een bom geworpen naar het rijtuig van het. bruidspaar, zonder dat de vor stelijke personen werden gedeerd. Ook wet nadruk wordt er voorts de aan dacht op gevestigd, dat men verplicht is bij den aankoop van een nieuwen band den ouden, niet meer bruikbaren band bij den handelaar, bij wien men den nieuwen band koopt, in te leveren. De handelaren mogen alleen een nieuwen band verkoopen. indien zij den ouden band innemen en deze geheel en al ver sleten en onbruikbaar is. De ontvangen oude banden dienen zij te verkoopen aan de handelaren in oude banden. In een officieele publicatie zijn de bij zonderheden betreffende het inleveren van de bonnen door handelaren, gros siers en fabrikanten vermeld. Van 15 regels f 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan hef bureau van dit blad” 10 ct meer. Met betrekking tot de in de rede van Mussolini vermelde hulp, welke Italië in de jaren 1936, 1937 en 1938 aan Spanje verleend heeft, is een officieele lijst ver schenen van het aan Spanje ter beschik king gestelde oorlogsmateriaal, met vol ledige opsomming van de uitgebreide hoeveelheid wapenen, munitie, voertui gen, benzine, toestellen, uitrustingsstuk ken e.d. voor legerdoeleinden, voorts vliegtuigen, motoren, bommen e.d. voor de luchtmacht, alsmede schepen voor het vervoer van troepen en materiaal voor de marine. Bovendien werden in den zomer van 1937 talrijke duikbooten aan generaal Franco afgestaan. Alle eenheden der vloot zijn aan Italië teruggeven, uitgezonderd 2 duikbooten, 4 torpedojagers en 4 motor - torpedobooten. In totaal zijn voor de leveringen van materiaal door de Ita liaansche departementen van oorlog, marine en luchtvaart 7J milliard lire uit gegeven. In het Spaansch-Italiaansche handels- verdrag van verleden jaar is de Spaan- sche schuld aan Italië op 5j milliard lire, betaalbaar in 24 oploopende jaarlijksche termijnen, vastgesteld de aanschaffing van op nieuwe rijwielen zijn bepalingen voor de aan schaffing van losse banden. 1 mogen ook op nieuwe rijwielen teerde banden uitsluitend kocht, indien hiervoor 1„. aantal bonnen wordt ingeleverd. Met nadruk wordt voor vervoer naar het werk gebruik maakt van tram trein of bus, dient de per rijwiel af te Le.g£?n af?.tend van de woning tot de dichtstbijzijnde tram, trein of bushalte eveneens minstens vijf kilometer te be dragen. b. Indien de verbruiker het rijwiel dage lijks voor de uitoefening van zijn ambt beroep of bedrijf gebruikt, en indien hij daarmede in doorsnede minstens viiftien kilometer per dag aflegt. c. Invaliden en zwakken dienen een doktersverklaring over te leggen dat het rijwiel of invalidewagentje noodig hebben om zich langs den openbaren wee te verplaatsen. Bij de behandeling van de aanvragen van bedrijven, overheidsdiensten en dere instellingen, welke rijwielen BIJEENKOMST VAN DE EUROPEE- SCHE JEUGD TE GARMISCH In het kader van de bijeenkomst der Europeesche jeugd is te Garmisch Par- tenkirchen gisteren een jeugdconcert ge geven, dat werd bijgewoond door den rijksleider van de opvoeding der jeugd. Baldur von Schirach, den rijksjeugdleider Axmann, de leiders der buitenlandsche jeugdorganisaties, de leider der delega ties van de te Garmisch vertegenwoordig de landen en talrijke persoonlijkheden van staat, partij en weermacht. Werken van Mozart, Brahms, Weber en Beetho ven werden uitgevoerd. Vanavond zal den gasten een kijk op de opvoedingsbeginselen der Hitler-jeugd en het succes daarvan worden gegeven door de vertooning van films uit de Duitsche jeugdbeweging. transport of andere doeleinden in hun. bedrijf noodig hebben, dient, zooalsi boven reeds is uiteengezet, vast komen te staan, dat de band, welke moet wor den vervangen, volkomen versleten en niet meer bruikbaar of bruikbaar te maken is. Tevens mag de aanvrager geen nieuwe of bruikbare banden in voorraad' hebben. Het bedrijf dient een opgave te verstrekken van het totaal aantal in ge bruik zijnde rijwielen en van het totale aantal banden, dat hierop is gemonteerd. Voorts moeten de in bedrijf zijnde rij wielen dagelijks worden gebruikt voor bedrijfs- of dienstdoeleinden en moet per rijwiel in doorsnede minstens vijftien kilometer per dag worden afgelegd. De geldigheidsduur van den bon is be perkt tot twee weken na den datum van afgifte. Na afloop van dezen termijn is de bon voor den verbruiker waardeloos geworden en mag hij er geen rijwiel band meer mede koopen. Tevens wordt er op gewezen, dat op de bonnen uit sluitend banden mogen worden gekocht, welke voor het persoonlijk gebruik van den houder of voor het bedrijf bestemd zijn. Overdracht van bonnen, in welken vorm ook, alsmede het te koop aan bieden of het onbevoegd voorhanden of in voorraad hebben van bonnen is ver boden. Voor de aanschaffing welke r; teerd, gelden dezelfde I 4

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1