van KRUSCHE „Illusies Churchill” i is hulp Engeland aan KUNST EN LETTEREN van De oorlog ter zee over het Scala-theater rare Radiotoespraak Roosevelt De vredesconferentie te Tokio AFSCHEID GREGOR SERBAH GEZA KISS Duitsche beschouwing Engeland’s positie familie” Duitschland en Boelgarije HAAGSCHE COURANT Vrijdag 28 Febr. 1941 le bl. pag. 2 Amerika’s tl w LAMPEN Britsche in ENGELAND Het bezoek PHILIPS Johan Kaart ein Beppi© Boda in „Een rare familie” Churchill stelt de vertrouwens kwestie BRITSCH-INDIE 1 CUDAHY MAAKT REIS DOOR EUROPA van Eden en Dill aan Turkije VEREENIGDE STATEN Versterking van de strijdkrachten in Alaska en Noorsche koopvaardij schepen verloren Een spoedige beslissing? RECLAMES. DEN HAAG L. POTEN 31 4 aanval op „Jamaica Producer” (5464 b_r.t). 12 Het ontwerp gaat geëindigd. Bij Apoth, en Drog. 1.62, 147, 0.76, 0.41 HET WEEKEIND IN DEN STADSSCHOUWBURG VAN 1 MAART AF onder voortdu rende contröl» -van «chejkuq- diqe-öpotheker G. J. Log ge r Alle Lijders aan Rheumatiek moesten de eenvoudige Kruschen-kuur volgen, zooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengenl Dóérom, neem óók ty, dat re- voór uitverkochte zalen wordt De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd; Foto-archief) MENGELBERG TE FLORENCE De dirigent van het Amsterdamsche Concertgebouw-Orkest, Willem Mengel berg, heeft gisteravond in den Stads schouwburg te Florence een concert ge dirigeerd, dat zeer veel succes had. DE SCHEEPVAARTVERLIEZEN Volgens den Engelschen berichtendienst heeft groot-admiraal lord Chatfield in een te Londen gehouden rede o.a. verklaard, dat verwacht kan worden, dat Engeland in de naaste toekomst nog veel meer koopvaardijschepen zal verliezen dan In de afgeloopen weken. De verliezen zou den tijdelijk zelfs een verontrustenden omvang” kunnen aannemen.. DOKWERKERS MOETEN AANPAKKEN De Engelsche minister van arbeid, Bevin, heeft tot de dokwerkers, naar de Engelsche berichtendienst meldt, de ver maning gericht, het los- en laadtempo in de Britsche havens met 40 pCt. op te 3 des avonds om half acht begonnen. Zaterdagmiddag en Zondagavond wordt toegang verleend tegen „populaire prij zen”. A. COLNOT In de kunstzaal Bennewitz wordt van 1 tot en met 23 Maart een tentoonstelling gehouden van werken door A. ColnoL Jan v. Kasteel zal de tentoonstelling Za terdagmiddag a.s. om 3 uur openen. Onthulling over Willkie De republikein Danaher heeft gisteren in den Senaat opzien gebaard door de verklaring, dat Willkie. nog vóór de pre sidentsverkiezing, zich aan een maaltijd bij mevrouw Ogden Reid te New York had uitgesproken voor een algeheele steunverleening aan Engeland. Pas na deze ondubbelzinnige verzekering hadden zich de „New York Times” en de „New York Herald Tribune” achter de republi- keinsche candidaten geplaatst. De democraat Sheppard pleitte voor aanneming van het ontwerp, omdat, zoo zeide hij. dit ontwerp de verdediging van Amerika dient en de Vereenigde Sta ten voor oorlog zullen bewaren. Hij be weerde, dat de asmogendheden het be staan der Vereenigde Staten bedreigen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill bij de behandeling van een wetsontwerp in tweede lezing, op grond waarvan het Lagerhuisleden voor den duur van den oorlog zal worden toe gestaan met handhaving van hun man daat voor den oorlog belangrijke posten aan te nemen, ingegrepen. De Britsche minister-president keerde zich tege.i de oppositie, die o.a. toespelingen maakte op de benoeming van den ambassadeur te Moskou, Cripps en op de benoeming van den hoogen commissaris in Canada, Mac Donald. Churchill zeide, dat op het oogenblik, waarop Engeland voor zijn bestaan vecht, het voor het land van be lang is, dat de regeering de volledige vrijheid bezit om mannen te benoemen op belangrijke posten, zonder door ma noeuvres en Intriges in haar vrijheid van handelen te worden belemmerd. Hij stel de derhalve de vertrouwenskwestie. Het wetsontwerp werd daarop zonder stem ming aangenomen. ERNSTIGE ANTI-ENGELSCHE INCIDENTEN TE CALCUTTA Volgens een bericht van de .Nessag- gero” uit Kaboel hebben zich in Calcutta ernstige anti-Engelsche incidenten voor gedaan. Veertig-duizend Britsch-Indiërs gooiden bij straatrelletjes de tramwagens om en maakten er barricades van. Toen in verscheidene wijken het licht uitging en de schietpartijen voortduurden, ont stond onder de bevolking een ware paniek. Aan de zijde der Mohammedanen zijn 27 dooden en 24 gewonden, aan de zijde van de politie 11 dooden te betreuren. De Britsche autoriteiten hebben de staat van beleg geproclameerd. De opstand in Waziristan neemt in om vang toe. Afdeelingen oproerige stammen rukken op naar Vannoe, waar gevechten met posten van de daar gelegen Britsche cavalerie worden geleverd. In de zóne van Deraca is een Engelsche nederzetting door de Britsch-Indiërs in genomen. De huizen werden in brand ge stoken, de inwoners als gijzelaars meege nomen. „Roofvogels”, „Gevaarlijke bocht" en „Beloof me niets” Het programma voor het aanstaande weekeind in den Stadsschouwburg is weer zeer gevarieerd en bevat uitsluitend stuk ken die bewezen hebben de publieke be langstelling te trekken en te verdienen. Het Residentie Tooneel (directeur Dirk Verbeek) geeft Zaterdagmiddag een popu laire voorstelling van „Gevaarlijke Boent" het boetende stuk van- Priestley, dat re gelmatig' gespeeld. Zaterdagavond en Zondagmiddag staat het beroemde stuk van Lillian Hellman „Roofvogels” op het programma, terwijl Zondagavond een herhaling wordt gege ven van „Beloof me niets", wegens het groote succes dat de vorige voorstelling van dit blijspel van Charlotte Riszmann hier ter stede heeft geoogst. Des middags wordt om twee uur en Atlanta (Georgia) gevonden. Zeven per sonen, waaronder de uit 3 personen be- bestaande bemanning, zoomede de demo cratische afgevaardigde van het Congres William Bepon, kwamen om het leven. Onder de gewonden bevindt zich de uit den Wereldoorlog bekende Ameri- kaansche vlieger Rickenbacker. Het vliegongeluk heeft in het Congres tot een levendig debat geleid. Een der democratische senatoren noemde het on geluk een gelegaliseerden moord. Sedert Roosevelt de organisatie van het lucht verkeer opdroeg aan het ministerie van handel, deden zich niet minder dan 5 ernstige ongelukken voor. In het huis van afgevaardigden ver langde de republikein Render, dat het Congres een streng onderzoek zou instel len. Het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio” be vat onder het opschrift „Illusies van Churchill" het volgende hoofdartikel „Zooal- de „Potemkin-dorpen” in de geschiedenis en spreekwijze van Europa ingang gevonden hebben, zoc moet ook het begrip „Illusies van Churchill” en „Dv hersenschimmen van Churchill’s po litiek en propaganda” eens als gevleugeld woord in den woordenschat van Europa worden opgenomen. Deze illusies van Churchill zijn var. velerlei aard. Waar er een vervliegt, toovert Churchill een nieuwe te voorschijn. Zoo zijn daar b.v. de hulp van de Vereenigde Staten, het Zuidoosten van Europa, dat de Britsche ministerpresident bij voorkeur tot moge lijk oorlogstooneel verklaart, de verhou ding tusschen Duitschland en Rusland, waaruit Churchill steeds nieuwe gevaren voor Duitschland en steeds nieuwe voor- deeler voor Engeland bedenkt, de steeds weer bezworer solidariteit der demo craten en van de commonwealth, en ten slotte het z.g. „ontembare uithoudings vermogen” van het lagelijks gebombar deerde, ontredder? en in onbeschrijflijke sociale ellende levende verhongerende Engelsche volk, en de „oorlogsmoeheid” van het stelselmatig verzorgde, bescherm de, zegevierende en door een sterk idee gedragen Duitsche volk. Een jaar geleden sprak Churchill niet over „uithoudings vermogen”. Toen heette het „vertrouwen in de overwinning, zekerheid van de overwinning, verplettering van het na- tionaal-socialistische rijk, vernietiging van de nationaalsocialistische heerschap pij” en hoe de slagwoorden allemaal mochten heeten, welke Churchill zich voor zijn overwinningspolemiek had uit gedacht. Evenals op dit punt worden >o’- elders vorm en inhoud der illusies van Churchill gewijzigd en raakt het Engelsche volk eraan gewend, ook hier van de hand in de tand te leven. Op het ongerijmde en holle der illusies van Churchill, zijn politieke en illusoire propaganda afzonderlijk in te gaan, zou vergeefsche moeite zijn. Churchill’s poli- iek kan nog slechts vergeleken worden met de treurige functie van een arts, die om bepaalde redenen voor zijn patiënt het sterfuur door steeds versterkte ge neesmiddelen rekt. Bij vlagen probeert de Engelsche ministerpresident zijn volk p te zweepen, het met producten der intasie, welke voor ons steeds onbe- .rrijpelijker worden, den waren toestand te verdoezelen en zijn blik af te leiden an den weg, welke onvermijdelijk naar et fatale einde voert. Het feit, dat de ngelsche regeering nog slechts van vol- T. ouden spreekt en haar volk met een eurige, ijdele hoop probeert te troosten, enmerkt den Engelschen toestand beter dan al het andere. Het is slecht gesteld met den oorlog m een volk, dat nog slechte vecht ter lile van het volhouden. Er bestaat hier- oor een precedent van niet lang ge beden De positie van het Fransche volk n het vorige jaar met de oproepen van Reynaud, de godsdienstoefeningen en al ie andere acties om vol te houden, waar- nede de Fransche regeerders hun volk ’evergeefs bij elkaar probeerden te hou den. Engelands nederlaag is zeker. Steeds neer volken en regeeringen gaan dit in den Ook Amerika dat onthullen de p marktgeschreeuw gelijkende debatten mdorn de wet tot hulpverleening aan ngeland wil geen overwinningswa- ;nen, doch slechts nog uithoudings- apenen aan Engeland in groote haast >or zijn beursvriendën aldaar ter be- hikking stellen, opdat dezen hun geld tnstig in de Amerikaansche wapenin- t istrie kunnen beleggen en daarmede HET GEBOORTECIJFER Het geboortecijfer in Groot-Duitschland heeft, naar van bevoegde zijde te Berlijn wordt medegedeeld, in 1940 met 1.645.000 het cijfer van 1939, dat 1.633,000 bedroeg, nog overtroffen. Met het Amerikaansche stoomschip ..Excalibur” is Woensdag te Lissabon aangekomen de vroegere ambassadeur der Vereenigde Staten te Brussel, Cu dahy Hij verklaarde aan verslaggevers, uitsluitend als journalist rond te reizen, en als zoodanig van Lissabon uit de lan den van het Europeesche continent te willen bezoeken. President Roosevelt heeft ter gelegen heid van de bekroning der beste Ameri kaansche filmartisten van het Witte Huis uit een radiotoespraak gehouden, waarin hij het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland een hoogst belangrijken factor voor de verdediging van het Westelijk halfrond noemde. Hij sprak de meening uit. dat de Vereenigde Staten alle demo cratieën van het Westelijk halfrond als mede de toekomst der democratie zelve hebben te verdedigen. Hij zeide verder, dat het Westelijk halfrond thans een lichtend voorbeeld van inter-Amerikaan- sche solidariteit is. De regeering der Ver eenigde Staten heeft een instrument ge schapen, dat de groeiende economische en cultureele betrekkingen met de andere Amerikaansche republieken bevordert in den geest der inter-Amerikaansche soli dariteit en der verdediging van het Wes telijk halfrond. Roosevelt zeide, dat het de eerste taak van de Amerikaansche filmartisten is, dat zij door hun kunst de volken van het Westelijk halfrond nader tot elkander brengen. Het voortgezette Senaatsdebat Tijdens het Senaatsdebat van gisteren over de wet tot hulpverleening aan En geland, heeft de democraat Chavez de wet van de hand gewezen, omdat zij de Vereenigde Staten in den oorlog zou storten. Wanneer de Vereenigde Staten, zooals de wet bepaalt, hun havens, sche pen enz. aan de oorlogvoerende mogend heden ter beschikking stellen, zouden zij een aanval uitlokken en een oorlogsdaad bedrijven. Daarna sprak de democrati sche senator Brown, die de wet ver dedigde. JOHN WINANT NAAR ENGELAND VERTROKKEN De nieuwe Amerikaansche ambassadeur voor Londen, John Winant, is gisteren per Clipper-vliegtuig uit New York naar Portugal vertrokken, om zich vandaar naar Engeland te begeven. Volgens Asso ciated Press verklaarde hij voor zijn ver trek, dat president Roosevelt en hij het eens geworden waren over een „politiek van materieele hulp aan Engeland” Hij zeide alles te zullen doen om deze poli tiek uit te voeren. Wat er ook gebeure, alles hangt af van d.e Amerikaansche be reidwilligheid tot hulpverleening in de komende weken en maanden. De ambas sadeur reist in gezelschap van den hem door president Roosevelt meegegeven adviseur Benjamin Cohen. OPVOLGER VAN MYRON TAYLOR BIJ HET VATICAAN James Gerard, ambassadeur der Veree nigde Staten in Duitschland in den we reldoorlog, zal waarschijnlijk binnenkort tot gezant bij het Vaticaan benoemd wor den als opvolger van Myron Taylor. De vroegere ambassadeur in Frankrijk, Bul litt, zou geweigerd hebben dezen post te aanvaarden. sprekingen duurden 2 uur, De Turksche minister Van buitenlandsche zaken, Sa- radjogloe, heeft aan de besprekingen deelgenomen. Turkije voornemens den vrede te bewaren Ter gelegenheid van het bezoek van Eden schrijft de afgevaardigde Nadan in het blad „Cumhuriyet” o.a.Het bond genootschap van Turkije met Engeland houdt werkelijk niets in, dat een aanval op een staat, welke ook, zou kunnen be vorderen. Bij iedere gelegenheid heeft de Turksche regeering het uitvoerige defen sieve karakter van het bondgenootschap bekend gemaakt. In dezen oorlog heeft Turkije geen aanspraken, die het moet laten gelden. Het is slechts op het behoud van de eigen veiligheid bedacht. Ook het blad „Son Posta’’ wijst er op, dat de verplichtingen, die voor Turkije voortvloeien uit het bondgenootschap met Engeland, uitsluitend defensief zijn, Tur kije is voornemens den vrede te bewaren, doch het zal in geen geval een aanval op zijn veiligheidszone en haar onafhanke lijkheid dulden. De Britsche mieter van buitenland sche zaken. Eden, -ieeft gisteren bezoeken afgelegd bij den ministerpresident, den voorzitter van de nationale vergadering en den minister van buitenlandsche za ken. Generaal Dill bezocht den chef van den generalen staf, maarschalk Tsjak- mak en zijn plaatsvervanger, kolonel-ge- neraal Dündüz, Generaal Dill wordt ver gezeld door de generaals Mallaby en Ar thur Smith, den chef van den staf van het Wavell-leger, en den vice-luchtmaar- schalk Elmhurst, die de reis van de Brit sche militaire missie door Anatolisöh en Europeesch Turkije heeft meegemaakt Gisteren heeft de minister van.. buiten landsche zaken ter eere van de Engelsche gasten een groote receptie gehouden. Eden en Dill bij den president De president van de Turksche repu bliek. Inönu, heeft gistermiddag minister Eden en generaal Dill op zijn kasteel in buitengewone audiëntie ontvangen. De be- Geen inbeslagname van Deen- sohe schepen in Argentinië De van Britsche diplomatieke zijde ge geven duidelijke aanwijzing aan Argen tinië om de in de Argentijnsche havens liggende Deensche schepen in beslag te I nemen, is, naar .Transocean" verneemt, van Argentijsche zijde op energieke wijze van de hand gewezen. I Wel zijn te Buenos Aires nieuwe be sprekingen gevoerd over het dreigende tekort aan scheepsruimte. Officieus ver- l luidt, dat de regeering van plan is een nationale koopvaardijvloot te bouwen. Om een begin te maken is men van plan de in Argentijnsche havens opgelegde buitenlandsche schepen te gebruiken die met goedkeuring der respectievelijke regeeringen zijn aangekocht Weer een Fransch vrachtschip door de Engelschen aangehouden Naar het Fransche ministerie van ma- I rine mededeelt is het Fransche vracht schip „Fort Richelieu”, dat met een lading bananen op weg was naar Casa blanca. voor de Afrikaansche kust door Engelsche zeestrijdkrachten aangehou den. Naar het D.N.B. uit Algeciras ver-1 neemt, zijn te Gibraltar 845 ton bananen, I die aan boord van de „Fort Richelieu” in beslag waren genomen, in het open baar geveild. „Een rare familie" (It ’s a boy) is het groote succes van New York, waar dit stuk 3J jaar aaneen in het Cort Theatre werd opgevoerd, terwijl reeds de eerste serie voorstellingen in Amsterdam een sensationeel succes was en voor stamp volle zalen werd gegeven. De avondvoorstellingen vangen aan te half acht en zijn te 10.10 geëindigd. waardoor het publiek na afloop nog trams en bussen in alle richtingen kl* krijgen. De defensiekosten Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren het gevraagde buitengewone crediet van Ij milliard dollar voor leger en vloot toegestaan. E_’. nu naar den Senaat. Schatkistbiljetten in plaats van auto’s Mevrouw Roosevelt heeft in een inter view aan het publiek gevraagd geen alu minium voorwerpen en auto's te koopen. Om het bewapeningsprogramma te steu nen stelt zij voor in de plaats hiervan schatkistbiljetten te koopen. Cripps naar Istanboel De Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps is gistermorgen met een speciaal vliegtuig naar Istanboel vertrok ken. In zijn gezelschap bevinden zich de ambassade-secretaris Russell en de Brit sche Juchtvaartattaché te Moskou, Hulla- well. Men neemt aan, dat sir Stafford Cripps te Istanboel den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden, en den chef van den generalen staf, Dill, zal ontmoeten, meldt het D.N.B. uit Moskou. Volgens United Press zal Cripps zich uit Istanboel naar Ankara begeven pm aan de besprekingen, die Eden op het oogenblik in Turkije voert, deel te nemen. voeren, omdat Engeland onder de hui dige omstandigheden meer dan tot dus ver uit zijn koopvaardijvloot moet halen. De minister kondigde een nieuw dienst rooster voor de Engelsche dokwerkers aan, dat 10 Maart in werking treedt. STAKING AAN DE CLYDE Volgens een te New York ontvangen bericht uit Londen zijn 1500 arbeiders van een werf aan de Clyde in staking gegaan, als protest tegen de uitsluiting van vele honderden werknemers, die te laat op het werk verschenen. NIEUWE VORM VAN OPLICHTING „Associated Press” meldt uit Londen, verband, I dat de luchtaanvallen daar een nieuwen VLIEGONGELUK EISCHT ZEVEN DOODEN Een vliegtuig van de „Eastern Air Lines”, dat sedert verscheidene dagen werd vermist, is gisteren geheel vernield in de omgeving van het vliegveld van Oud-senator Holt over den oorlog De vroegere senator Holt, die in hét openbare leven van de Vereenigde Staten een vooraanstaande rol speelt, heeft in e<m rede op een te Los -Angeles gehou den massavergadering verklaard, dat het er in dezen oorlog beslist niet om gaat, de democratie te redden. Want Engeland kan men niet als een democratie be schouwen. Men moet eens den Indiërs vragen, of zij in een democratie leven, of den Ieren, of zij in Engeland een democratie zien. Een land, waarin 39 millioen 457 millioen bcheerschen, is be slist geen democratie. Holt beschuldigde de „anglophile propagandisten” ervan, dat zij in de Vereenigde Staten de oor- logsstemming trachtten aan te wakkeren. In het bijzonder is Washington vol van deze oorlogszuchtige elementen. Spr. wees er op, dat de Engelsche propaganda in den wereldoorlog dezelfde middelen heeft toegepast als thans. Ook op den 5pn Februari 1916 heeft het Britsche propaganda-agentschap verklaard, dat En geland den strijd van Amerika strijdt en dat de democratie op het spel staat. Reeds toen werd geproclameerd, dat de Vereenigde Staten voor de democratie moesten vechten. Zoo niet direct, dan zou dit later het geval zijn. Dawes wil Amerika buiten den oorlog houden Op een door 140 vooraanstaande ban kiers uit Chicago bezocht banket sprak eenJid van de Federal reserve bank als tafelredenaar over de economische pro blemen. die door het bewapeningsprogram der Vereenigde Staten ontstaan zijn. Plot seling stond generaal Charles Dawes op en riep den redenaar met stemverheffing toe, dat het veel beter was als Washing ton meer aandacht besteedde aan het belangrijkste van alle problemen, n.l. de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Hij was mateloos verbaasd ovc* de onverschilligheid, waarmee velen in de federale hoofdstad dit probleem sche nen te beschouwen. Als men dit vraag stuk oploste, zouden vele andere auto matisch opgelost worden. dat de Japansche regeering besloten is vorm van oplichting hebben doen pnt- voor het einde van deze week een oplos- staan. Er zijn aanklachten ingediend te gen een aantal personen, die schadever goeding wisten te krijgen, doordat zij ten onrechte aangifte deden van het verlies van kleederen en meubelen door bom inslag. Een man, die op deze wijze den staat oplichtte, is reeds tot 3 jaar tucht huisstraf veroordeeld; vier anderen zijn gestraft met gevangenisstraffen van tot 18 maanden. tevens de firma Engeland zoo mogelijk uitverkocht geraakt en voor altijd niet tot concurreeren in staat is, wanneer de Joodsche ophitsers het eiland ontvluch ten en de dan nog overgebleven deelen van de commonwealth in den schoot der alleenzaligmakende democratie van Roo sevelt vallen. Steeds k achtiger wordt in de wereld het bewustzijn van het feit, dat er aan de Duitsch-^Italiaansche eindoverwinning niets te veranderen valt, welke zich op de achtergrond der Engelsche illusies scherp afteekent. Het is daarom begrij pelijk, dat in deze omstandigheden de bereidwilligheid tot medewerking aan de nieuwe regeling van de Europeesche vraagstukken en aan de nieuwe ordening in deze gebieden steeds grooter wordt. Zoo kan het Zuidoosten van Europa thans over het algemeen als een min of meer gesloten aanhanger van de politiek der nieuwe ordening worden beschouwd. Ook andere landen zullen in toenemende mate van het feit overtuigd geraken, dat de in het verleden met Engeland aange knoopte verbindingen voor een alliantie- politiek sinds lang verbroken zijn en dat de belangen van hun volken beter be schermd zijn, wanneer hun staatslieden rekening houden met de nieuwe werke lijkheid in Europa, ’n plaats van te treuren om - opvattingen of combinaties, welke door de gebeurtenissen al lang zijn achterhaald. De macht van de in het driemogend- hedenpact verbonden mogendheden, Duitschland, Italië en Japan, en van de daarbij aangesloten staten en het ver nuft van hun nuchtere politiek kan en zal ook in de toekomst in toenemende mate hen tot inzicht brengen, die uit vrees of wanbegrip meenden hun sym pathieën aan Engeland te moeten schen ken. Desondanks zal Winston Churchill pro- beeren, het Engelsche volk en de wereld met zijn illusief te blijven bedriegen. Wij herinneren hier aan het Engelsche spreekwoord„Men kan elkeen soms, vele menschen telkens, maar niet alle menschen telkens voor den gek houden”. Ook aan Churchill zal de waarheid van dit spreekwoord niet ontgaan. De staten van het driemogendhedenpact en van de bij hen aangesloten ’-’nden bereiden, zich echter op de eindoverwinning voor. De daarvoor benpodigde wapenen zijn ge smeed. Geweldig staan alle deelen van de Duitsche weermacht voor den slag gereed. Vast aaneengesmeed staat het front van de strijders en het thuisfront. Vast aaneengesmeer staan de verbonden tegenstanders van Engeland, als een vastberaden levensgemeenschap. Met hun wapenen echter zullen zij de illusies van Churchill als een schim verdrijven,” Het D.N.B. meldt uit Sofia: Het stand punt van Duitsche politieke kringen tegenover de in het buitenland versprei de geruchten over Duitsche invasieplan- nen jegens Boelgarije, wordt door de Boelgaarsche bladen op een opvallende wijze gepubliceerd en door het publiek met voldoening ontvangen De bladen brengen opnieuw den wensch naar voren van de Balkanlanden. buiten het conflict te blijven. De „Mir” wijst in dit verband op een oorlogsgevaar, dat ontstaan kan door een eventueele houding van Enge land Het blad schrijft: Zou Engeland troepen uit Afrika of van de Grieksche eilanden naar Griekenland zelf overbren gen, dan zou er een toestand ontstaan, welke door de asmogendheden niet ge duld zou kunnen worden. VERSPREIDE BERICHTEN Naar eerst thans uit Balbod verno men wordt, is het Panamakanaal begin Februari voor een tijdsduur van 6 uur gesloten geweest voor ieder scheepvaart verkeer. Dit was een gevolg van de door een bom aangerichte schade aan de gro.ote sluizen. De aangerichte schade heeft men eerst opgemerkt na de door vaart van een Japansch schip. Gistermiddag is, naar Stefani meldt, het derde transport van 123 Italiaansche onderdanen, die tot nu toe in Grieksche gevangenissen opgesloten waren geweest, op Zuidslavisch grondgebied aangekomen. In de golf van Panama is een bom menwerper van de Amerikaansche lucht macht brandend neergestort. De zeven inzittenden worden vermist. Opzien werd verder gebaard door den republikein Taft, die de meening uit sprak, om druk op het Congres uit te oefenen en dat tot een zoo snel mogelijke goedkeuring van het ontwerp te nopen. De republikein Cabot Lodge stelde voor, eerst een directen steun aan En geland te verleenen en pas daarna het ontwerp te behandelen Pas nadat men Engeland werkelijk had geholpen, zou men de vraag kunnen bespreken, of het ontwerp gevaar voor oorlog of dictatuur inhield. EXPLOSIE IN EEN CHEMISCHE FABRIEK E/n _v5e?s,elijke explosie heeft te Acton m de fabrieken van de Cynamid and Che mical Corporation voorgedaan aldus United Press. De explosie werd zelfs op 25 k.m. afstand gehoord. Tot dusverre zijn geen dooden gemeld. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, doch men gelooft niet dat de explosie het gevolg van sabo tage is. De minister van oorlog, Stimson, heeft bekend gemaakt, dat de luchtstrijdkrach ten in Alaska versterkt zijn. Drie een heden van het luchtwapen hebben on langs reeds de Westkust op weg naar Alaska verlaten. Drie andere eenheden zullen binnen twee maanden volgen. Voorts deelde de minister mee, dat proefnemingen met parachutetroepen zooveel succes hebben gehad, dat het leger 4 bataljons wil vormen Er bestaat nog slechts één bataljon parachutisten. De productie van bewapeningsmateriaal beantwoordt aan de verwachtingen, maar het grootste deel van het programma is nog in het stadium van voorbereidingen. Jachtvliegtuigen naar de Philippijnen Het ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat men van plan is nog 2 escadrilles snelle jachtvliegtuigen naar de Philippijnen te sturen. Mislukte Britsche Duitsche schepen Vliegtuigen van de Britsche luchtmacht hebben op 25 Februari in totaal 5 aan vallen op Duitsche koopvaarders in het Oosten der Noordzee gedaan. Alle aan vallen mislukten tengevolge van het af weervuur der beschermende vaartuigen, dat de Engelsche toestellen spoedig dwong een anderen koers te nemen, al dus het D.N.B Woensdag hebben Engelsche gevechts vliegtuigen getracht een aantal Duitsche patrouillevaartuigen midden op de Noordzee aan te vallen. De aanval mis lukte, doordat de Duitsche afweer bij tijds in werking kwam. Geen der Duit sche vaartuigen werd getroffen Het D N B. meldt uit Berlijn: Het groote in de wateren van Oost-Azië va rende Engelsche vrachtschip „Siamese Prince” dat behoort aan de Furness Prince uine, is eenige dagen overtijd. S.O.S. seinen van het schip, die door Amerikaansche zenders op 22 Februari zijn opgevangen, laten geen twijfel over, dat het schip gezonken is. Bij een verrassenden nachtelijken aan val op de Engelsche Zuidkust heeft een Duitsche motortorpedoboot een zwaar- geladen Britsch vrachtschip van 4500 ton tot zinken gebracht. Het Amerikaansche maritieme register deelt mede, dat in den laatsten tijd weer 4 in Engelschen dienst varende Noorsche vrachtschepen op den Atlantischen Oceaan tot zinken zijfi gebracht, en wel de 4332 ton metende „Eli”, „Bruse" (2205 ton), „Hild” (1356 ton) en „Odda" (835 ton) Voorts verluidt in Amerikaansche scheepvaartkringen, dat talrijke voorma lige Amerikaansche schepen die den laatsten tijd onder Britsche vlag voeren, verloren zijn gegaan. Zoo neemt men aan, dat de „Black Osbrey" (5589 b.r.t.) den 18en Februari ten Zuiden van Ijs land is getorpedeerd. Het 4900 b.r.t. groote schip „Empire Tiger’ is waar schijnlijk op dezelfde plaats het slacht offer van een duikboot geworden. Van het tankschip „Empire Otter” (6700 b.r.t.) verneemt men, dat het niet Ver van het Bristol Kanaal op een mijn is geloopen. Voorts wordt gemeld, dat de „Princess Maud” (2833 b.r.t.) begin Februari voor de Schotsche kust door Duitsche vliegers is aangevallen Hetzelfde geldt voor de Van Zaterdag 1 Maart a.s. af zal het Scala-theater gastvrijheid verleenen aan het gezelschap „De Komedianten”, tot het geven van een reeks voorstellingen van den grooten Amerikaanschen lach- schlager „Een rare familie”, waarin de hoofdrol wordt vervuld door den popu- lairen en geliefden komiek van tooneel, revue en film Johan Kaart, terzijde ge staan door prominente artisten zooals Constant van Kerckhoven, Harry Boda. Johan Valk, Emmy Arbous. Slen de la Mar, Beppie Boda, Madelon Waldorp e.a. Naar de „Asahi Sjimboen” meldt, heeft de Fransche ambassadeur te Tokio Ar- sène Henry, gisteren van Vichy antwoord ontvangen op het jongste Japansche be middelingsvoorstel in het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Waarschijnlijk zal Henry krachtens deze nieuwe instructies tegenvoorstellen doen. Het blad schrijft in dit de Japansche regeering besloten is I vorm van oplichting hebben doen ont- sing van de aangelegenheid te bewerkstel ligen. De bijzondere afgezant van de regeering van Thailand, minister Badakoera, is per vliegtuig te Tokio aangekomen. Hij ver klaarde aan journalisten, niets te kunnen zeggen over de betrekkingen tusschen Thailand en Fransch-Indo-China, zoolang de vredesconferentie geen resultaat heeft opgeleverd. Thailand, zoo zeide de minister, hoopt op een spoedigen succes vollen afloop van de conferentie. Naar de „Jomioeri Sjimboen” meldt, heeft minister Badakaroe belangrijke in structies voor Tokio ontvangen. Behalve deelneming aan de vredesconferentie zou zijn taak bestaan in de versterking der betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Thailand. Domei meldt uit Hanoi, dat de gouver- neur-generaal Decoux gisteren in een bij zondere conferentie heeft gepoogd een be slissing te verkrijgen óver het Japansche compromisvoorstel tot bijlegging van de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Aan deze conferentie namen de opperbevelhebber van de Fransch-Indochineesche strijdkrachten, ge neraal Mordant, en andere vooraanstaan de personen van het bestuur te Hanoi deel. Over het resultaat van deze confe rentie is nog niets bekend. Uit betrouwbare bron te Tokio verluidt dat het Japansche ministerie van buiten landsche zaken de in Indo-China wonende Japanners heeft doen weten, dat zij zich voor een onmiddellijk vertrek moeten ge reed houden, ingeval de vredesonderhan delingen tusschen Indo-China en Thailand, die in Tokio gevoerd worden, zouden mis lukken. HEDEN AVOND Z v. i

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2