HAAGSCHE COURANT De Nederlandsche klomp op de Leipziger Messe Zaterdag 1 Maart 1941. IN EN OM DEN HAAG jaar De werKklomp I94i UTRECHT Gemeentelijke Vakcursussen bestaan 10 B1NHEHLRHB ctjourklo VIERDE BLAD (De nieuwe modellen 1941) Van crisis-mstituut tot -X schakel in het bedrijfs leven Reiniging natron-papierzakken (voor "Rv/s Np? Prachtig resultaat bereikt 19 RECLAMEPLAAT VOOR DE NEDER LANDSCHE JAARBEURS Dfe reclameplaat voor de 44e Neder landsche Jaarbeurs, die van 113ü dezer te Utrecht wordt gehouden (Teekening Jaarbennf Giften voor de Winterhulp g OVER DE PERIODE 10 T.M. <!1 FEBRUARI No. 17814 I in Geen orfsiswerk meer De Gemeentelijke Vakcursussen be staan 10 dezer 10 jaar. Het instituut heeft in dep loop van dien tijd alge- meene bekendheid gekregen in de stad, d.w.z. ook ruimschoots buiten den kring der direct betrokkenen. Wat de Vakcursussen zijn en wat hun doel is, behoeft daarom nauwelijks een verklaring en dit eigenlijk temeer niet, maar doodgewoon sussen” zonder meer. Toen de Vakcursussen waren gesticht, en ver- Een nieuwe aanwinst is de electro -inotoren-afdeeling (Schimmelpenningh) omdat de resultaten van hun werk zaamheid zoo duidelijk waarneembaar zijn. Het meest opmerkelijke feit is overi gens wel, dat de Vakcursussen een tien jarig bestaan hebben kunnen bereiken. Zij, die in 1930 de gedachte opperden om tot de stichting van een inrichting van dezen aard te komen, zullen stellig niet gedacht en verwacht hebben, dat hun plan deze draagwijdte zou krijgen. Dit feit moge een tot op zekere hoogte betreurenswaardig verschijnsel zijn, het mag evenwel allerminst aanleiding zijn om dit jubileum met een triest oog te bezien. Daarvoor is er in en door de Vak cursussen té uitnemend werk verricht, maar vooral, het karakter van het in stituut heeft zich gewijzigd en wel in zoodanigen zin, dat zijn bestaan, ook in een tijd, waarin de arbeidsmarkt niet vele bekwame en werkgrage handen moet afwijzen, goede reden van bestaan heeft. i Dat de Vakcursussen zich aldus boven het karakter van een crisis-creatie kon den uitwerken, is voor een belangrijk deel te danken aan de leiding van den directeur, den heer C. van Wijk, die van den aanvang af zijn volle arbeidskracht en, wat nog meer waard was, zijn opti misme, zijn energie en zijn paedagogi- sche kwaliteiten tot het laatste percent inzette Elk dezer factoren afzonderlijk en alle drie samen waren hard noodig om de eerste jaren zóó door te komen, dat meteen de basis kon worden gelegd voor wat nu bereikt is. De directeur, de jongens en de Vak cursussen werden één. Dat gebeurde na een kort wederzijdsch verkennen. De heer van Wijk wilde, dat de jongens graag kwamen. En dat deden ze ook eerst een twintig, later een paar honderd en in be gin 1940 waren er 1200, o.w. ook tal van ouderen. De 'directeur kwam de leerlin gen met vriendschap tegemoet en kreeg vriendschap terug, plus vertrouwen, toe wijding en werklust. Op de Vakcursus sen heerschen tucht en orde, maar zonder dwang. De geest is er voortreffelijk, en dat verklaart beter dan iets anders de uitkomst van deze tien jaren van arbeid bij den aanvang van het tweede decen nium kan men niet met groote zekerheid spreken. Er is echter hoop, dat voor dit instituut dat zich tijdens zijn bestaan zulk een groote en voor de vakopleiding zoo belangrijke plaats heeft verworven in onze stedelijke gemeenschap, ook in de toekomst een gewichtige taak zal zijn weggelegd. HBI Onderneming opgericht Volgens mededeeling van den secretaris-gene- raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de Ned. Staatscourant van gisteren, treedt met ingang van heden voor het geheele Nederlandsche gebied een onderneming in werking voor het reinigen van gebruikte natron-papierzakken. De firmanaam luidtRei nigingsbedrijf voor natron-papierzakken Dor drecht, ’s-Gravendeelschedijk. Onder gebruikte natron-papierzakken zijn te verstaan zakken, welke uit papier met minstens 40 pCt. natron (sulfaat) cellulosegehalte zijn vervaardigd en een oppervlakte van ten minste 2400 vierk. c.m. hebben. Hieronder vallen alle uit papier vervaar digde zakken, als cementzakken. kalkzakken, vee- voederzakken, meelzakken, suikerzakken, kunst- mestzakken en andere, welke voor soortgelijke doeleinden worden gebruikt. Ongereinigde ge bruikte natron-papierzakken, welke niet weder overeenkomstig hun bestemming gebruikt wor den, mogen van voortbrengers alleen aan het erkende reinigingsbedrijf of aan erkende hande laren in oud papier afgeleverd worden. Erkende handelaren in oud papier mogen ongereinigde natron-papierzakken alleen afleveren aan het erkende reinigingsbedrijf. Erkende tusschen- en groothandelaren in oud papier zijn verplicht alle natron-papierzakken in goed handgeklopten en drogen toestand aan het erkende reinigings bedrijf uit eigen beweging te koop aan te bieden. Er zal geen feest zijn bij dit jubileum, maar onopgemerkt zal de 4e Maart toch niet blijven. Op dien dag zullen het college van B. en W en verscheidene andere autoriteiten de cursussen bezoe ken. De cursisten zullen bovendien een extra-werkvergoeding krijgen, benevens een exemplaar van het fraaie gedenk album, dat een interessant beeld geeft van de tienjarige werkzaamheid. Maandag zullen de deelnemers aan de cursussen een tooneelvoorstelling bijwonen. Dit is, men voelt het, geen crisiswerk meerhet heeft ook de grens van de jeugdzorg overschreden, het is een waar devolle schakel geworden in de practische arbeidsscholing. Deze ontwikkelingsgang heeft in Octo ber van het vorig jaar geleid tot de opneming van een deel der leerkrachten aan de Vakcursussen in vasten Gemeen tedienst, voortreffelijke arbeiders, die bij de vorming der cursisten leiding ver mogen te geven. Niet alleen is het accent .verlegd, de bemoeiing uitgebreid, doch vooral is de beteekenis der Vakcursussen zeer veel grooter geworden door deze ontwikke ling. Heette de instelling vroeger „Ge meentelijke Vakcursussen voor Jeugdige Werkloozen”, reeds geruimen tijd is deze NON-FERRO METALEN De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in de Nederlandsche Staatscourant van 28 Februari 1941 is gepubliceerd de prijzen- beschikking non-ferro metalen no. 1. Voor de voornaamste oude en nieuwe soorten aluminium, lood, koper, koperlegeeringen, nikkel, zink en tin vermeldt deze beschikking de prijzen, waar tegen deze metaalsoorten door groothandelaren aan verbruikers ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht Voor gedetailleerde gegevens wordt verwezen naar het in de vak bladen opgenomen bericht. De DAcc- Met de duisternis des morgens is het nu ge daan en om die reden zullen de meeste kantoren wel weer de normale aanvangsuren hebben in gevoerd. O<’ de scholen beginnen weer op den gewonen tijd en menige moeder van een groot gezin, waar men toch uit de veeren was en de kinderen een half uur of langer thuis de regel matigheid *van de huisvrouwelijke dagindeeling verstoorden, zal er dankbaar voor zijn. Met de uitreiking van de persoonsbewijzen in den lande en dus ook in onze stad wordt stevig voortgang gemaakt. Nauwkeurige voor schriften, waar men, zooals de volksmond dat uitdrukt, geen speld tusschen kan krijgen, zijn uitgewerkt en mar ik las, zullen daarbij zelfs zoogenaamde schuilnamen op verzoek afzonder lijk kunnen worden vermeld. Zoowel Wies als Jodocus waren van meening, dat ik te zijner tijd mijn schuilnaam ook moest laten vastlegger en, zij gingen zelfs zoover om voor hun eigen per soonsbewijs ook iets dergelijks wel aangenaam te vinden. Ik heb hun echter zeer nadrukkelijk onder het oog gebracht, dat zooiets niet door den beugel zou kunnen en dat zij maar ge noegen moesten nemen met een persoonsbewijs zonder schuilnaam. De tentoonstelling van 500.000 bloeiende bollen in het Zuiderpark zal op 9 April geopend worden. Ik heb al vroeger eens gezegd, dat ik deze tentoonstelling om verschillende redenen bijzonder toejuich en nu ik meerdere bijzon derheden heb gelezen over deze grootsche bloemenpracht, nu doe ik het wederom. Overi gens vermoed ik, of liever hoop ik, dat een dergelijke opwekking om in grooten getale naar het Zuiderpark te trekken overbodig zal zijn. Zeer aantrekkelijk is ook het aantal beeldhouw werken, waarmede de tentoonstelling zal worden verrijkt, temeer, waar men van de ongeveer dertig kunstenaars een vijftig beelden zal mogen verwachten. Alles bij alles kan er dus een groote toeloop worden verwacht en ik herinner in dit verband aan een opmerking, welke ik ook reeds vroeger al eens maakte, n.l. om een goede en snelle tramverbinding te' onderhouden. Een nieuwtje et. bij was de aangekondigde opening van het openluchttheater, welke ver leden jaar werd uitgesteld. Ook dat kan een aardige attractie voor den Haag worden, hoe wel ik in het algemeen vrij sceptisch sta tegen over openluchtvoorstellingen in de maand April. Men weet. April doet wat hij wil en aan gezien men bij een openluchtvoorstelling gemeen lijk eenigen tijd achtereen moet zitten, moet men wel heel mooi voorjaarsweer hebben, wil het een groot succes worden. Het blijkt, dat we ook hiervoor dus mooi en zacht voorjaarsweer noodig hebben. Zouden we het ook krijgen na den straffen winter Wies vroeg mij waarom er door de betrokken autoriteiten zoo weinig mededeelingen worden gedaan over z.g. braakliggende terreinen, welke door de Gemeente zijn omgespit en ter beschik king kunnen worden gesteld van amateur-tuin- ders. Er zijn veel lieden, die zich als gegadigden zouden willen aanmelden, indien zij maar wisten bij wien en onder welke voorwaarden. Het lijkt mij toch dienstig aan de adspirant-bruine boo- nen-telers tenminste te vertellen waar, wanneer en hoe zij terecht kunnen. Er is, dunkt me, ge noeg belangstelling. Daar behoeft men niet bang voor te zijn. Het tegenovergestelde, n.l. dat de belangstelling te groot zou zijn, leek Jodocus eerder nog aannemelijker, hetgeen ik niet be twisten wil. Doch al ware dit zoo, dan ware er des te meer aanleiding om iederen buurtbe woner (dat men zich daartoe in de eerste plaats beperkt lijkt me begrijpelijk) gelijke kansen te geven. Men kon dan bij al te groote animo door loting laten beslissen, wie tot het gilde der bruine-boonen-telers kon behooren en wie niet. Een lezer vraagt mij het volgende ter kennis van de bevoegde instanties te brengen. Hij juicht het zeer toe, dat de trottoirbanden op de hoeken van de straten wit geschilderd worden. Dit is van groot nut bij een wandeling in de duister nis. Zou men echter den paaltjes en kettingen, welke op de hoeken van verschillende drukke verkeerspunten geplaatst zijn, ook niet een wit lakje kunnen geven Dan wordt de mogelijk heid hiermede in botsing te komen verkleind en is de o ver steek gemakkelijker te vinden. OOM KOOS. NIEUWE C.A.O. IN HET MEUBILEERINGS- BEDRIJF •Reeds gerüimen tijd voerden de vier landelijke patroonsbonden en de drie arbeidersvakbonden in de meubelindustrie besprekingen over het af sluiten van een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst. In de laatste conferentie, welke op 24 Februari heeft plaats gehad, is een volledig accoord verkregen. In de nieuwe C.A.O. zijn de loonen en alle overige arbeidsvoorwaarden voor alle takken van het meubileeringsbedrijf gere- geld. De bedoeling is, het college van rijksbe- middelaars te verzoeken, de C.A.O. voor het ge heele bedrijf en in het geheele land bindend te verklaren. Zoodra de redactie van de nieuwe C.A.O. nader zal zijn vastgesteld, zal dit verzoek aan het college van rijksbemiddelaars worden toegezonden De stichters van de Vakcursussen heb ben een vooruitzienden en scherpen blik gehad. Zij zagen toen reeds, dat in den opzet van deze uit crisisnood geboren instelling de kiem van een blijvende voorziening verborgen lag. Achter de be doeling om de jeugdige werkloozen voor lediggang te behoeden, hun arbeidsvreug de en arbeidsdiscipline te sterken én hun vakbekwaamheid op peil te houden, school de mogelijkheid een brug te slaan tusschen de vakopleiding en de voort schrijdende ontwikkeling der techniek. Binnenskamers werd dit tien jaar geleden reeds gezien de leider der Vakcursussen, de heer C. van Wijk, en de opeenvolgende wethouders voor Sociale Zaken, de hee- ren Drees, de Vries en Buurman, hebben daarna welbewust deze ontwikkeling be vorderd Thans vindt de instelling, naast het opvangen van jeugdige werkloozen, een belangrijke taak in de uitbreiding der vakkennis van arbeiders, ongeacht hun leeftijd. Een arbeider, die werkloos wordt, krijgt op de Vakcursussen gelegen heid om de veranderingen, de technische verbeteringen, de vernieuwingen, die in zijn vak natuurlijk niet zijn uitgebleven sinds zijn opleiding voltooid werd, bij te leeren. Hij voorkomt daardoor, dat jonge arbeiders, die bij hun opleiding reeds geprofiteerd hebben van de voort geschreden technische ontwikkeling, hem voorbij streven. De metaalbewerker, die in zijn jongens jaren daarmee nog geen kennis maakte, kan op de Vakcursussen het autogeen- of het nog nieuwere electrisch lasschen leeren. De kelner, die door de tijdsom standigheden geen werk in het buiten-1 land kan zoeken, kan er zijn vakbe kwaamheid en zijn talenkennis bijhouden en verbeteren, de automonteur verruimt zijn kennis door werkzaamheden aan ver schillende motortypen. De geschiedenis De wethouder van Sociale Zaken, de heer Buurman, heeft ons de groeiende beteekenis der Vakcursussen geschetst in een weergave van hun geschiedenis sinds 1931. In 1930 rees in den Nieuwen Haag- schen Bestuurdersbond de wensch om den jeugdigen werkloozen, wier toekomst door lediggang ernstig bedreigd werd, arbeidsgelegenheid te geven. De afdee- ling den Haag van de Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden bracht hetzelfde denk beeld naar voren en het kostte dezen beiden organisaties geen moeite het Ge meentebestuur te overtuigen. In Januari 1931 werd een Gemeentelijke Commissie benoemd ter bestudeering van het vraag stuk der jeugdwerkloosheidop 2 Maart van hetzelfde jaar besloot de Gemeente raad tot Stichting van de Gemeentelijke Vakcursussen voor Jeugdige Werkloozen, nog denzelfden dag gaven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan dat besluit hun goedkeuring en reeds op 4 Maart zwaaiden de hamers in het voormalige schoolgebouw aan de Nieuwe Schoolstraat, .wco ..j- waarvan de instelling 3 lokalen in ge- naam verkort tot „Gemeentelijke Vakcur- bruik kreeg. Zij is er sindsdien gevestigd -- gebleven. begon de arbeid op beperkte schaal en in vrij primitieve omstandigheden en met slechts 5 afdeelingen in de voormalige school aan de Nieuwe Schoolstraat. In het begin waren daar 3 lokalen beschik baar, thans, tien jaar later, telt men er 3 gebouwen met 20 werkplaatsen in ge bruik, alles in, eigen beheer gebouwd en ingericht. Bij den aanvang was het vloeroppervlak 240 m2, en thans 4200 m2. Langzamerhand werden nieuwe afdee lingen toegevoegd en thans vindt de be zoeker, die door het gebouwencomplex dwaalt, afdeelingen voor machrne-bank- werken, constructie- en plaatwerk, lood-, zink- en koperbewerking, instrument maker electrotechniek, autogeen- en electrisch lasschen, automontage, machi nale houtbewerking, timmeren, meubel maker metselen, huis- en decoratieschil- deren, machine- en bouwkundig teeltenen, breien en boeten van netten, muziek, talen, boekhouden, hotel- en restaurant bedrijf. Een afdeeling vliegtuigbouw is bjdelijk stopgezet. Het aantal cursisten groeide in den loop der jaren. Waren er 20 op den dag der opening, kort voor het uitbreken van den oorlog waren er 1200 jonge- oudere arbeiders aan het werk. De anderde omstandigheden en de werkge- Volgens bericht van 23 Februari 1941 van Winterhulp Nederland zijn in de periode van 10 tot en met 22 Februari bij de W.H.N. o.m. de volgende giften binnengekomen Stichting Bio Vacantie-oord, Amsterdam 18.565,53; N.V. Zumpolle’s lederwarenmagazijn, ’s-Gravenhage 5000; Thurkowfonds, 's-Graven- hage 1000; Aannemingsbedrijf Harm Fokken» N.V., Naarden 1000; L. N. V., Dordrecht 1000; N.V. Esveha v.h. Ph. Simons en Co., 's-Graven hage 971,74; Bond van loodgieters en fitterspa- troons in Nederland, 's-Gravenhage 100; Ned. R. K. bond van loodgieters en fitterspatroons, 's-Gravenhag' 55; Louwmai. en Parqui, 's-Gra- venhage 100; N.V. de Residentiebode, 's-Graven- hagp 100; Gemeentepolitie 's-Gravenhage 266,97; N.V. Gemengd bedrijf Haagsche Tram weg Mij., 's-Gravenhage 500; S. A. D., Voorburg 100; H. A. C., Wassenaar 50; jkVr. N. P. van W., 's-Gravenhage f 50; N.V. vischhandel Frits Saur, 's-Gravenhage 50; dr. W. F., Leiden f 50; fa J. D. Leupen en Zn., 's-Gravenhage f 100; Gemeentepolitie 's-Gravenhage f 221,21; Louw- man en Parqui, 's-Gravenhage 55; dr. F. E. P., 's-Gravenhage 100; N.V. de Rentekas, 's-Gra- venhage 10); G. J. van G., 's-Gravenhage 50; N.V. Vleeschwaren- en conservenfabriek v. d. Berg en Co., Wassenaar 100; v. d. Heem N.V., v.h. v. d. Heem en Bloemsma, 's-Gravenhage 100; aan giften beneden 50 3505,43. In totaal is ontvangen: f 41.420,36. legenheid in Duitschland hebben het aan tal daarna tot 600 doen terugloopen. Bij de herdenking van het vijf-jarig bestaan kon gecontateerd worden, dat rond,5500 werkloozen van de cursussen gebruik hadden gemaakt, thans bij het tienjarig bestaan, is dit aantal tot 12.000 gestegen. Beter bewijs, dat de instelling in een be hoefte heeft voorzien en nog voorziet, is niet noodig. Het spreekt vanzelf, dat de leiding der Vakcursussen aanstonds bedacht was op het zoeken van werk, dat van practiscn nut was. De moeilijkheid, die daarbij te overwinnen viel, lag in de beperking in de keuze tot objecten, waarmee de par ticuliere nijverheid geen concurrentie I werd aangedaan. De practijk heeft geleerd, daf zulke objecten in vrij grooten getale te vinden zijn. Niet minder dan 250 opdrachten zijn door de Vakcursussen uitgevoerd, op- drachten van zeer uiteenloopenden aard i en van zeer verschillende waarde. Al deze opdrachten betroffen werk, dat niet i uitgevoerd zou zijn als het niet mogelijk was geweest het als werkobject door de Vakcursussen te laten verrichten. Wij doen een greep uit de veelheid en noe- men dan de restauratie van het Kasteel i De Binckhorst”, den bouw van 't jeugd- huis te Noordwijkerhout en het padvin- dershuis in de Boschjes van Pex. bc- nevens tal van intérieur-restauraties, ver- vaardiging van meubilair, maquettes enz. De tijdsomstandigheden hebben ook den arbeid van de Vakcursussen niet onbe roerd gelaten en over de vooruitzichten.] fr I BH»

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13