HAAGSCHE COURANT BINNENLAND RECHTZAKEN STADSNIEUWS Zaterdag 1 Maart 1941. De loonbelasting WINTERHULP ZAMELT GELD IN VIJFDE BLAD RECEPTIE H. C. VERMAAT Dr. T. Goedewaagen in het Stedelijk Museum te Amsterdam De Nederlandsche inzending op de Leipziger Messe ZITTING VAN HET DUITSCHE LANDGERECHT Geschenk aan Klingnau Voor fabricage van gruis-briketten vergunning vereischt Leerlingen van de Zeevaartschool collecteeren voor Winterhulp Nederland (Polygoon) De Scheveningsche redder Klaassen neemt afscheid van den heer H. C. Vermaat (Polygoon) VERGADERING N.S.D.A.P. Het verbond van Protestantsch- Christelijke werkgevers in Nederland Straatcollecte begunstigd door fraai weer Wenken aan werkgevers Aangifte van buitenlandsche vorde ringen en andere, niet in effecten belichaamde buitenlandsche waarden -HL TILBURG Hij besloot met in- en Aangezien is gebleken, dat nog niet all^ werkgevers goed op de hoogte zijn van het tijdstip en van de wijzt, waarop zij de ingehouden loonbelasting dienen af te dragen, volgt hieronder een van bevoegde zijde verstrekt overzicht over deze onderwerpen. Bezoek aan de tentoonstelling van beeldhouwwerken No. 17814 VELPSCHE SLAGER VAN VALSCHE AANKLACHT VRIJGESPROKEN Courtois, H. C. M. van Ge- GEMEENTERAAD De Gemeenteraad is tegen Maandag 10 Maart te half twee bijeengeroepen. Valsche getuigenis atgelegd kwam deze P. als getuig# en liet de verbijsterend# Wijze van afdragen van inge houden loonbelasting. De ingehouden loonbelasting moet wor den afgedragen aan den ontvanger der directe belastingen onder wiens kantoor de werkgever de loonbelastingkaarten be waart. Het afdragen van de loonbelasting aan den bedoelden ontvanger kan op drie wijzen geschieden: a) door storting van het verschuldigde ten kantore van den bedoelden ontvanger b) door storting of overschrijving van het ingehouden op diens postrekening; c) door het ingehouden bedrag te stor ten op een kantoor der posterijen. Vandaag hield Winterhulp Nederland straatcollecte. Honderden collectanten zijn er al vroeg op uitgetrokken en be zetten op vreedzame wijze de voornaam ste en drukste punten van de stad. Spoedig was een flinke hoeveelheid van de speldjes verkocht, hetgeen te merken was aan de open plekken op de kussen- Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij is bij het departe ment van Landbouw en Visscherij be vorderd tot referendaris drs, D. J van Dijk, hoofdcommies bij dat departement. Tijdstip van afdracht van de ingehouden loonbelasting. De werkgever behoort de ingehouden loonbelasting uiterlijk op den tienden dag van de maand, volgende op die waarin de inhouding heeft plaats gevonden, af te dragen. Ten aanzien van werknemers die uit sluitend huiselijke diensten verrichten (dus ten aanzien van dienstboden, werk vrouwen enz.), kan de loonbelasting ech ter worden afgedragen uiterlijk op den tienden dag, volgende op het kalender kwartaal, waarin de inhouding heeft plaats gehad. ledental thans op leden der aangesloten medegerekend, in totaal terwijl het verbond in verslagjaar in het algemeen opgewekt vereenigingsleven heeft toond. De tijdsomstandigheden hebben den arbeid van het verbondsbureau zeer doen toenemen Uitvoerige mededeelingen werden ge daan met betrekking tot de organisatie op economisch en sociaal gebied, resp. door den arbeid der commissie-Wolter- som en van den geformeerden raad van bestuur in arbeidszaken. De aftredende bestuursleden W. Wa- genaar, T. Slavenburg en H. Botterweg werden herkozen zelfs niet Christelijk Nederland. Vervolgens Hedenmorgen heeft de secretaris-gene- raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, een bezoek gebracht aan de tentoonstel ling van beeldhouwwerken, welke door den Kring van Nederlandsche beeldhou wers in het Stedelijk Museum te Amster dam is ingericht. Dr Goedewaagen, die vergezeld was van zijn echtgenoote en den heer E. Ger des, hoofd van de afdeeling Beeldende Kunst van het departement, arriveerde om elf uur in het Stedelijk Museum, waar hij werd ontvangen door den directeur van de gemeente-musea,'jhr. D. C. Röell. die de bezoekers vervolgens rondleidde over de tentoonstelling. De secretaris-ge- neraal bleef ruim anderhalf uur in de expositiezalen en uitte meermalen zijn waardeering over de ingezonden werken van de Nederlandsche beeldhouwers. Door het Rijkscommissariaat voor be zet Nederland werd aan de stad Kling nau in Zwitserland het document van het ohaar door den vorst-bisschop van Con- stanz in 1545 verleende stadsprivilege als geschenk afgestaan. De uit Nederlandsch particulier bezit verworven perkamenten oorkonde werd eenige jaren geleden bij een antiquair te Londen aangekocht. tjes en het zware rammelen van de roode bussen. Het fraaie lenteweer begunstigde de collecte in niet geringe mate. Immers men blijft gemakkelijker even stilstaan, terwijl de giften allicht grooter zijn, doordat men zich in een goede stemming voelt. In de binnenstad trok de Winterhulp- étalage van de firma Gerzon de aandacht. De étalage had betrekking op de speld jes, welke gisteren en vandaag werden verkocht. Een groot aantal leden van het perso neel heeft zich voorts als collectant be schikbaar gesteld. In de Staatscourant is een wijziging ge publiceerd, van art. 7 van de Brandstof fenbeschikking 1939 no. 1, waardoor thans het verwerken en doen verwerken van vaste brandstoffen tot fabrikaten zon der schriftelijke vergunning van den di recteur van het Rijkskolenbureau, verbo den is. Ieder, die derhalve een product van vaste brandstoffen vervaardigt of doet vervaardigen, behoeft daartoe de schrifte lijke vergunning van het Rijkskolenbu reau. Als een dergelijk product zijn mede aan te merken briketten, hoe ook genaamd, geheel of gedeeltelijk samengesteld uit kolengruis of ander afval van vaste brand stoffen. Alle personen en firma’s, die zulke bri ketten vervaardigen, of wenschen te ver vaardigen, moeten derhalve ten spoedig ste aan het Rijksbureau. Camegielaan 12 te s-Gravenhage. het verzoek richten om voor bovenbedoelde vergunning, in aan merking te mogen komen. Aan eventueel te verleenen vergunnin gen zullen krachtens art. 7, 4e der Brand stoffenbeschikking 1939 no. 1, voorwaarden en bepalingen verbonden worden, die onder meer betrekking hebben op de sa menstelling, de calorische waarde en den prijs van het product. BEZOEK VAN OR. RINGERS AAN ALBLASSERDAM EN BLESKENS GRAAF De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Al- blasserdam en Bleskensgraaf, ten einde zich op de hoogte te stellen van de vor deringen van het herbouwwerk in deze gemeenten. In Alblasserdam is men bezig met de uitvoering van openbare werker voor den wederopbouw en in Bleskens graaf is de herbouw zelf reeds ‘n gang Dr. Ringers besprak met de burgemees- ters de verschillende vraagstukken, welke zich bij den wederopbouw voordoen. UITREIKING GETUIGSCHRIFTEN HUISHOUDSCHOOL DER VEREEN. „LICHT, LIEFDE, LEVEN” Gisteren heeft de uitreiking der getuig schriften plaats gehad in de huishoud school der Vereeniging Licht, Liefde, Leven”, daar 46 meisjes de 2-jarige pri maire opleiding hadden doorloopen. De voorzitter van het bestuur en de direc trice spraken de leerlingen toe en hoop ten, dat wat nu bereikt was met behulp der leeraressen, in de praktijk van het leven nog beter begrepen zou worden en zou bijdragen dat de meisjes later goede le den van de maatschappij zouden worden. Het getuigschrift werd uitgereikt aan M. E. Bakker, A. M. v. d. Barselaar, T. v d. Berg, C. M. Boender, A. Faust A D. W. v. Florestein, C. D. v. d. Hei- Handwerk en industrie Op de vierde verdieping treft men de Nederlandsche inzending kunst in hand werk en industrie aan. De inrichting van de zaal geeft den indruk van een modern modieus interieur van gebogen wit ge schilderde tafelvlakken, waarop kleurig aardewerk en glaswerk is tentoongesteld. Alles wat hier wordt tentoongesteld zijn producten van levende en werkende Hollandsche kunstenaars of van indus- triean, die met kunstenaars werken. Voorts is er een afdeeling met z.g. Hindelooper meubelen, die tegen een achtergrond zijn geplaatst, welke den in druk geeft van een kamer-interieur met een blik door een venster op een zonnig landschap. Daarnaast is een soort triptiek opgesteld met fotomontages van C. Oort- huys, gecomponeerd uit Nederlandsche landschapsbeelden en poppen in kleder drachten van verschillende provinciën, vervaardigd door mevrouw La Croix. Bij den ingang vindt men een fotomon tage van W. Brusse, voorstellende ver schillende koppen van Nederlandsche arbeiders en burgers, die pijpen rooken, geflankeerd door een groote variatie van Goudsche pijpen in alle soorten. Daar onder een opstelling van Nederlandsche klompen in verschillende bewerKings- stadia. Deze laatste inzending is afkom stig van het Rijksnijverheidslaboratorium. De tentoongestelde kunstvoorwerpen omvatten aardewerk, porcelein, glas werk, weefwerk, handgeschilderde doe ken, emailwerk, gouden en zilveren siera den van talrijke bekende Nederlandsche kunstenaars. Tenslotte de collectieve inzending, eveneens op de vierde verdieping van het Ring-Messhaus.. Zij werd ontworpen door de heeren ir. Brusse en Molenaar. Vertoond worden reclameballons, gummi handschoenen, stofzuigers, strijkijzers, electrische kachels, kookplaten, brand- blusschers, achterlichtjes, schoenen, laar zen, sigaren, auto- en rijwielpompen, etc. De loonbelastingaangifte. Indien de werkgever de ingehouden loonbelasting ten kantore van den ont vanger of op een kantoor der posterijen (door middel van een zoogenaamde „post- betaling”) stort, behoort hij gelijktijdig met deze storting een volledig ingevulde loonbelastingaangifte (formulier loonbe lasting no. 3, welk formulier hem door den inspecteur is toegezonden, c.q. op aanvraag wordt verstrekt) in te leveren. Zonder dit formulier wordt de storting niet aangenomen. De werkgever behoort op de loonbelastingaangifte zijn stamnum- mer, hetwelk hem door den inspecteur is medegedeeld, te vermelden. (Werkgevers met uitsluitend huispersoneel ont vangen echter geen stamnummer; in dit geval kan op de loonbelastingaangifte op de plaats van het stamnummer een streep worden gezet) Indien de werkgever de ingehouden loonbelasting op de postrekening van den ontvanger stort of overschrijft, behoort hij op het voor den ontvanger bestemde strookje te vermelden: a. zijn naam en zijn volledig adres: b. loonbelas ting c. het tijdvak waarover de over gemaakte belasting is ingehoudend. het stamnummer, of in het geval de ingehou den belasting uitsluitend betrekking heeft op huispersoneel: huispersoneel. De ontvanger zendt op denzelfden dag waarop hij de bijschrijving op zijn post rekening van het girokantoor ontvangt, aan den werkgever een bewijs van ont vangst loonbelasting no. 15. De werkge ver behoort dit bewijs aan de loonbelas- lastingaangifte te hechten; daarna zendt hij zelf haar aan den inspecteur. Directeur Haven- en Marktwezen Op de receptie van den heer H. C. Ver- maat, scheidenden directeur van Haven en Marktwezen, welke gistermiddag in het gebouw Visschershavendwarsweg 21 is gehouden, werd door talrijke sprekers het woord gevoerd. Aan hetgeen wij daarover in ons blad van gisteren hebben gemeld, voegen wij nog het volgende toe: De heer M A. Mock, voorzitter van de marktkoopliedenver. „Vrede door Recht", sloot zich bij de woorden van den heer van Zoutendijk aan en roemde de vrucht bare samenwerking, die tusschen den scheidenden directeur en hem tot aller te vredenheid had bestaan. Vervolgens sprak de secretaris van de Ver, van Hoofdambtenaren bij het Markt wezen, de heer L. A. Mennes, directeur Markt- en Havenwezen te Leiden, een af scheidswoord tot zijn aftredenden voorzit ter, die steeds met den grootsten ijver de belangen van de Vereeniging had behar tigd. Tenslotte las een lid van het perso neel de heer J. Overduin, in dichtvorm de gebeurtenissen voor, voorgevallen in de 48-jarige loopbaan van den heer Ver maat. Aanwezig waren daarbij o.m. de heeren: J. van den Toorn, voorzitter van de Reedersvereeniging „Scheveningen”, P. J. Mos, directeur van de Vischafslag, C. Maar toen naar voren mededeeling hooren, dat hij dien dag in het geheel niet in den winkel van be klaagde was geweest en dat zijn verkla ring bij de politie gelogen was. Hij had medelijden gehad met M. over het ontslag en op verzoek van M. had hij zich bereid verklaard een valsche getuigenis gf te leggen. Deze woorden ontlokten rechter Joppich woorden van afkeuring en de vraag, hoe de getuige toch tot zoo’n lage daad kon komen Getuige zeide, dat hij zijn medewerking geheel uit medelijden met M. had toe gezegd, ten einde den slager op deze wijze te nopen om M. toch zijn werkgeld door te betalen Toen dit met een bedrei ging met een aanklacht niet gelukte, is de aanklacht gevolgd, waarbij hij zijn valsche verklaring heeft afgeiegd. Bij de politie had hij dit niet zx>o erg gevonden, maar nu hij een eed zou moeten afleggen, wilde hij zijn geweten daarmede niet be- Gisteravond .vergaderde in den Dieren tuin alhier de N.S.D.A.P. onder leiding van den kringleider dr. G. F. Schuon en met als spreker de heer Aloys Spaniol. Ook vele Nederlandsche gasten namen aan de samenkomst deel. De heer Spaniol hield een enthousiaste redevoering over het goed recht van Duitschland en geeselde de vaak door bijval onderbroken rake wijze de Engel- sche politiek, waarbij o.a. ter sprake kwam hoe de Boeren in Zuid-Afrika behandeld waren en welk een barbaarschen moord daar in de concentratiekampen op 26.000 vrouwen en kinderen begaan was, hoe gruwzaam in den loop der eeuwen de lersche weerstand was gebroken. Het grondmotief der Engelsche politiek neer gelegd in de spreuk. ..Right or wrong my country” kenschetste spreker als het grondmotief der jungle, de politiek van den tijger. Voorts behandelde spreker geestdriftig de ontwikkeling van het Duitsch nationaalsocialisme en bracht de vergadering tot een ovatie aan het slot. Voor het Duitsche Landgerecht heeft terecht gestaan de slager D. uit Velp, die in beroep was gekomen, omdat hem naar zijn verklaring ten onrechte een geldboete van 10 gulden was opgelegd wegens beleediging van de Duitsche Weermacht. Toen op Zaterdag 11 Mei van het vorige jaar Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitsche soldaten door Velp werden geleid, heeft de slager door zijn knecht M. aan de Nederland sche militairen worst laten uitdeelen. Toen de knecht hem vroeg of hij ook worst aan de Duitschers mocht geven, zou beklaagde gezegd hebben: „Dat is goed, maar dan moet je de worst eerst vergiftigen”. Althans zoo luidde de aan klacht van den knecht tegen zijn patroon, welke aanklacht bij de politie door een vroegeren knecht als getuige werd onder steund. De behandeling voor net Landgerecht stelde deze zaak echter in een geheel ander daglicht. Beklaagde ontkende ten stelligste de hem te laste gelegde woor den te hebben gebezigd en zeide, dat het hier een wraakneming betrof van den knecht M., die eind Juni wegens her haalde fraude door hem is ontslagen en die deswege veroordeeld is tot een vooe- waardelijke gevangenisstraf van vier maanden en tot een geldboete. De knecht M., als getuige gehoord, gat dit laatste toe en eveneens, dat het van zijn kant wel eenigszins een wraakneming was. Hij bleef echter volhouden, dat be klaagde de gewraakte woorden wel de gelijk gebezigd heeft, zooals ook de vroe gere knecht P. bij de politie heeft ver klaard. COMMISSARIS DER PROVINCIE NOORD-HOLLAND De commissaris der provincie Noord- Holland, ofschoon reeds eenigen tijd in de feitelijke uitoefening van zijn nieuwe functie werkzaam, heeft gemeend van zijn ambtsaanvaarding ook op meer for- meele wijze naar buiten te moeten doen blijken. Te dien einde zal op Zaterdag 8 Maart, des voormiddags te 11 uur in de zittingzaal der provinciale staten in het gouvernementsgebouw. Dreef 3, te Haarlem, een plechtige bijeenkomst met de leden van Gedeputeerde Staten, pro vinciale staten en andere autoriteiten worden gehouden, waarin de commissaris in een rede hoopt uiteen te zetten, hoe hij onder de huidige omstandigheden zijn taak ziet. Na afloop van, deze bijeenkomst, welke te omstreeks kwart vóór twaalf des voor middags zal zijn beëindigd, zal voor autoriteiten en vertegenwoordigers van instellingen, corporaties en vereenigingen gelegenheid bestaan hun opwachting bij den commissaris en mevrouw Backer te maken. EXPOSITIES OP AGRARISCH GEBIED, HANDWERK EN INDUSTRIE Men schijft ons: Voor de achtste maal organiseert de Economische Voorlich tingsdienst te ’s-Gravenhage een Neder landsche inzending op de Leipziger Messe. Deze deelneming bestaat uit drie gedeelten In de eerste plaats zal een representatieve inzending eer beeld ge ven van de beteekenis van Nederland op agrarisch gebied. Ten tweede wordt het Nederlandsche handwerk getoond; en dan is er nog een collectieve inzending, waaraan enkele industrieele bedrijven deelnemen. De representatieve inzending van Ne derland heeft zich den naam kunnen verwerven van de beste buitenlandsche expositie der geheele Messe. Zij wordt steeds met groote zorg en met mede werking van talrijke kunstenaars ontwor pen. Ditmaal staat de landbouw in het centrum In de parterre-ruimte in het Ring Messhaus, dicht bij den ingang, ligt de zaal, waarop Nederland thans bijkans uit gewoonterecht aanspraak kan maken. Deze is door den architect Koen Limperg tot een geheel omgeschapen, dat den in druk geeft van een zwierig landschap. Twee groote panorama’s, uitgevoerd door den schilder P. Worm te Bergen, bedek ken de muren. Zij geven een beeld van de Hollandsche landbouwgronden. Op het eerste beeld zijn op suggestieve wijze landbouwproducten in natura opgesteld. Bij het weidepanorama treft .men zuivel producten aan Van de pluimveehouderij krijgt de bezoeker een indruk door en kele levende kippen en een collectie eer ste klasse export-eieren. Een bijzonder heid van deze inzending vormt de ver lichting. Enkele afdeelingen, zooals voor stroo- karton en aardappelmeel, zijn als groo- tere elementen in de ruimte uitgewerkt. Zoo vindt men een speciale afdeeling, waarin alle producten zijn uitgebeeld, die vervaardigd worden met behulp van aardappelmeel. Hier ziet men talrijke gebruiksartikelen uit het dagelijksche leven bij welke men de toepassing van aardappelmeel veelal niet vermoedt. Deze afdeeling werd door den kunste naar W. Brusse verzorgd met foto’s en kleurige teekeningen De andere afzonderlijk uitgewerkte afdeeling, n.l. voor het strookarton, wera verzorgd door den kunstenaar H. Rose. Hier ziet men op speciaal vervaardigde teekeningen de tallooze toepassingsmo gelijkheden van strookarton en golfkarton uitgebeeld Een derde afdeeling, samengesteld" uit groote transparantfoto’s op glas, geeft suggestieve beelden van de bedrijvig heid in de Rotterdamsche havens. Dit is een inzending van de Stichting Haven- belangen te Rotterdam. Deze afdeeling werd verzorgd door den Rotterdamschen kunstenaar Pieter den Beste. Het foto werk is van den Rotterdamschen foto graaf Jan Kamman. Tenslotte zijn er een aantal détails in de zaal te vinden, die dienen als deco ratie of ten gerieve van de bezoekers zijn aangebracht, zooals twee fotomon tages van W. Brusse ter zijde van de deurposten, een fotomontage over folk lore van den fotograaf C. Oorthuys, een bank voor de bezoekers, enz Eep diago naal geruit plafond, indirect verlicht, overkoepelt de geheele zaal. De Neder landsche driekleur is in doorschijnend transparant papier over het plafond ge legd DE VISSCHERIJ TE IJMUIDEN De visscherij te IJmuiden is in de maand Februari verbazend opgeleefd. In de maanden voor Nieuwjaar bedroeg de opbrengst meest nog geen halve ton, In Januari was de ton overschreden. In Fe bruari echter heeft de verkochte visch ƒ339.006 opgebracht, tegen ƒ501.039 in Februari 1940 Over de eerste twee maanden bedroeg de opbrengst 463.748, tegen f 843.234 verleden jaar P.T.T.-KANTOOR OP DE UTRECHTSCHE JAARBEURS Ter gelegenheid van de a.s. voor- -Jaarsbeurs. zal in het vaste jaarbeurs gebouw te Utrecht een tijdelijk bij- P T T.-kantoor zijn gevestigd Het kan- toor zal gedurende het tijdvak 10 tot met 21 Maart a.s. geopend zijn op werk dagen van 9-5.30 uur. PAARD BIJ VAL GEDOOD In de Hulshorststraat sloeg gisteren een paard voor een wagen op hol Na eerst een lantaarnpaal geramd te hebben, kwam het dier te vallen, brak de rugge- graat en overleed ter plaatse. Door den kraanwagen is het cadaver naar het Slachthuis gebracht. TEXTIELKAARTEN IN BESLAG GENOMEN Rechercheurs van de Crisis- en Ham- sterwetten houden regelmatig toezicht in de groote magazijnen en wel op den ver koop van textielproducten. In verschillende zaken zijn eenige kooplieden aangehouden, die stoffen koch ten en daarbij textielkaarten bezigden, welke zij op niet oirbare wijze in bezit hebben gekregen, o.a. door opkoopen. Een partij kaarten is in beslag geno men. Na verhoor zijn de kooplieden op vrije voeten gesteld. RIJWIELDIEF MELDDE ZICH Dezer dagen vervoegde zich bij de politie te IJsselmonde de 25-jarige varens gezel J. P., die om onderdak verzocht Dit is hem verleend, doch daar hij geen onbekende van de politie is hij is kortgeleden uit de gevangenis ontsla gen is men eens met hem gaan praten en zoo bekende P. in December zan het vorige jaar te dezer stede 3 rijwielen te hebben gestolen Als heler van 2 fietsen is aangehouden de 35-jarige koopman A. J. B. Naar het derde rijwiel wordt een onderzoek ingesteld. P. is naar hier overgebracht. GEMEENTELIJKE CENTRALE SCHOOL VOOR MACHINE- SCHRIJVEN Voor de korte cursussen (April-Juli) in machineschrijven aan bovengenoem de school, zal gelegenheid zijn tot in schrijving op Maandag en Dinsdag, 3 en 4 Maart a.s. den, J. C. Huf, J. Kramer, J. M. Lam merts van Bueren, C, M. Lindenaar, H. v Lit, G. Nijenhuis, A. A. van Poelgeest, L. Pols, C. J. Prommel, F. de Rijke, J. P E. Split. J. Straub, A. Trommel, J. W v d. Vat, G. de Weerd. A. M. Wierstra, E. de Bes. G. J. Bod, P. Camfferman, J. M. G. van Dam, J. van Donge, G. J. Goedhard, Ch. Harteloh, H. v. d. Houten, C. A, J. Jansen, W Jongejan’, N. C. Kraaijeveld, N. G. v. Lopik, A. J Neefe, Th. Nijhuis, R. Rill. J. M Schaddelee. M. E. Snaterse, J. G. Spoelstra, S. Streur, L. A. Struys, J. C. W Stör. W M de Waal. C. M. Lindenaar kreeg den van Weel- prijs en A. M. v. d. Barselaar, A. D. W v. Florestein. A. A van Poelgeest. F. de Rijke, G. de Weerd en A. M. Wierstra een prijs, als bewijs, dat haar vlijt, gedrag en netheid reden tot tevredenheid hebben gegeven. HEEFT HONDERDDUIZEND INWONERS Vanochtend heeft het inwonertal van Tilburg de honderdduizend bereikt. De 100.000ste is Maria Gertruda Antonia van Gooi, dochter van het echtpaar van GooiJanssen De burgemeester, mr. J. van de Mortel, heeft namens de gemeente een spaar bankboekje met honderd gulden aange boden. Namens tal van firma’s en parti culieren werden geschenken aangeboden. Ingevolge het heden afgekondigde be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën (Verordening nr. 35—19-11) rust op ingezetenen in den zin der Deviezenverordening 1940 de ver plichting voor 15 Maart a.s. schriftelijk aangifte te doen van buitenlandsche vor deringen en andere, in het besluit nader omschreven, niet in effecten belichaam de, buitenlandsche waarden, waarvan zij op 1 Maart. 1941 eigenaar of gerechtigde zijn. Niet onder den aangifteplicht vallen vorderingen en andere waarden, welke be trekking hebben op Nederlandsch-Indië, Suriname, en Curacao, en op het Duit sche Rijk, waaronder begrepen het Pro tectoraat, Elzas-Lotharingen en Luxem burg. Vorderingen en andere waarden betrekking hebbende op het Generaal- Gouvernement, moeten dus wel worden aangegeven. In verband hiermede brengt het Devie zeninstituut het volgende onder de aan dacht: De aangifte moet geschieden door in zending van een behoorlijk ingevuld en onderteekend formulier in tweevoud aan het Deviezeninstituut, kantoor Elandstraat 42 te ’s-Gravenhage. Aangifteformulieren zijn verkrijgbaar gesteld bij het Deviezen instituut te ’s-Gravenhage, Amsterdam, (Rokin 127, loket 7) en Rotterdam, de De viezenbanken zoomede bij de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeniging van Effectenhandelaren te Rotterdam en den bond voor den geld- en effectenhandel in de provincie te ’s-Gra venhage. Verwezen wordt naar de gedruk te toelichting, welke tegelijk met het aan gifteformulier wordt verstrekt. Het niet of niet ten volle voldoen aan de verplichting tot aangifte wordt inge volge de artikelen 27 en 28 der Deviezen verordening 1940 gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vier jaren en/of geldboete van ten hoogste het tweevoud van de waarde der lichamelijke en onlicha melijke zaken, welke het voorwerp van het strafbare feit hebben uitgemaakt, dan wel met hechtenis van ten hoogste een jaar en/of geldboete van ten hoogste vijf duizend gulden, al naar gelang het straf bare feit opzettelijk of niet opzettelijk is gepleegd. N.S.B.-JEUGD TE GARMISCH-PARTENKIRCHEN Blijkens een V.P.B.-bericht uit Berlijn bevat de Deutsche AUgemeine Zeitung van gisterochtend een persgesprek van haar bijzonderèn berichtgever te Gar- misch-Partenkirchen met den heer van Geelkerken, leider van de N.J.S. de heer van Geelkerken deelde hierin mede, dat de N.J.S. thans 10.000 jongens en meisjes omvat. Einde 1940 kwam het eerste con tact met de Hitlerjeugd tot stand, toen de heer van Geelkerken op uitnoodiging vanden leider van de Hitlerjeugd eenige dagen te Berlijn verblijf hield, maar thans te Garmisch-Partenkirchen, komt de Nederlandsche jeugd voor het eerst onmiddellijk met de Duitsche jeugd in in aanraking. Er zijn twintig jeugdige gasten uit Ne derland naar Garmisch gekomen en zij voelden zich daar, dank zij den kame- raadschappelijken geest van de Hitler jeugd en de andere buitenlandsche jeugd- afgevaardigingen, geheel thuis. De heer van Geelkerken betreurt het. dat Nederland aan de wedstrijden niet kan meedoen, aangezien de Jeugdstorm, door het verbod voor ambtenaren om tot de Mussertbeweging toe te treden, geen sportleeraars kon vinden om de jeugd te trainen. De hoofdindruk, dien de heer van Geelkerken te Garmisch-Partenkir chen heeft opgedaan, is, dat de jeugd van Europa elkaar begrijpt. Zij voelt, aldus de heer van Geelkerken, dat zij de jeugd is van het nieuwe Europa. Lieuwen, directeur van de Zeevaartschool, benevens verscheidene leden van den Raad van Afslag Later op den middag kwamen verschei dene directeuren van Gemeentebedrijven den heer Vermaat ter gelegenheid van het afscheid begroeten en gelukwenschen met de hem uitgereikte gouden medaille van de Gemeente. De heer G. A. Meijer, directeur van Bouw- en Woningtoezicht, richtte in zijn hoedanigheid van voorzitter van het Insti tuut van Directeuren, het woord tot den heer Vermaat en kenschetste hem als een trouw lid. dat op geen enkele vergadering ontbrak. Zijn adviezen werden steeds hoo gelijk gewaardeerd. Voorts sprak de heer J. J. Riem Vis, directeur van den Gem. Accountantsdienst. Spr. herinnerde aan den vorigen mobili satietijd waarin hij als administrateur van het Distributiekantoor had samen gewerkt met den heer Vermaat, die toen directeur daarvan was. Hij besloot met een persoonlijk woord. Ir. W. van der Vegt, directeur van Gemeentewerken, zeide de hoedanigheden van den heer Vermaat in vollen omvang te hebben leeren kennen op de talrijke conferenties en besprekingen, die moesten worden gevoerd in verband met den aan leg van de havens, de nieuwe Groente- en Fruitmarkt, de verplaatsing van de Alge- meene Markt van de Prinsegracht naar de Herman Costerstraat en het Laakkanaal. De samenwerking van de verschillende gemeentediensten verliep daarbij altijd voorbeeldig. Onder de aanwezigen bevonden zich onder anderen de heeren mr. J. E. Cla- ringbould. secretaris van de Kamer van Koophandel eri Fabrieken, prof. ir. G Brender a Brandis, directeur van de Gas fabriek. ir. M. S. H. Trooster, directeur van het G.E B., P. C. Wesseling, directeur van den Distributiedienst en chef van de afd. Bevolking, P. Bakker Schut, directeur en Th. M. Gundlach, administrateur van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting. C. J. Bakker, directeur van de Arbeids beurs, H. L. Kooper, directeur van de Leen- en Voorschotbank, mr. dr. J. J. Boasson, Kortekaas, adj. ir. Accountants dienst, W. C. A. Riem Vis, adj. dir. Maat schappelijk hulpbetoon, mr. Cost Budde, chef afd. Openbare Werken, mr. Kunst, referendaris in algemeenen dienst, mr P. Loosjes chef van het Statistisch Bureau, ir. P. Dekker, adj. dir. van Gemeente Werken, E. W. A. Staring, hfd. ir. bij G. W., P. Berrevoets. hfd. ir. bij G W.. H. J. Oostveen. hoofdinspecteur, chef afd Comptabiliteit bij de politie, adjninistrateur Plantsoenen en van Benthem, administrateur meentewerken. VERGADERING DER DRIE CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES Dezer dagen hebben, zooals gisteren reeds gemeld, de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties een vergadering gehouden, onder voorzit terschap van den heer H. D. Louwes. uit Ulrum Na het openingswoord van den voorzit ter werd de vraag besproken, of het mo gelijk is een lichaam in het leven te roe pen, dat als afzet-organisatie kan optre den voor landbouwproducten, bijv, ten aanzien van consumptie-aardappelen. Mede in verband met de positie van den handel, moet het noodzakelijk wor den geacht, dat onder leiding van de drie organisaties de oprichting van dergelijke lichamen wordt voorbereid Besloten werd dit punt te bespreken met den di- recteur-generaal van de Voedselvoorzie ning. Van gedachten werd gewisseld met betrekking tot de plaatsing van stedelijke jongelui van beiderlei kunne in het land bouwbedrijf. Besloten werd in samenwerking met de samenwerkende boerinnen-bonden, een commissie van voorbereiding in te. stellen met het doel, een schema te ontwerpen van de eischen, waaraan deze jongelieden moeten voldoen om voor plaatsing in aan merking te komen. Het is voorts de be doeling. om de plaatsing op te dragen aan provinciale instanties, in overleg met het departement van Sociale Zaken. Bij de kwestie betreffende de veeleve- ring werd het volgende naar voren ge bracht Bij doorverkoop van het geclas sificeerde vee zijn binnen de classificatie niet onbelangrijke prijsverschillen moge lijk. Naar werd medegedeeld zijn niet overal de meest geschikte personen met doorverkoop belast. Besloten werd stap pen te doen, opdat de georganiseerde landbouw de gelegenheid krijgt advies uit te brengen over de samenstelling der commissies. Aangezien het verbouwen van brouw- gerst bijzondere eischen stelt, is het noodzakelijk, dat er een zeker prijsver schil bestaat met gewone gerst en brouw- gerst. Besloten werd, dit punt te bespre ken met den directeur-generaal van de V oedselvoorziening DE AFLEVERING VAN VOGELZAAD Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd vestigt er de aan dacht op, dat de in de bladen van Vrijdag 21 Februari 1941 verschenen bekendma king betreffende de aflevering van eenige soorten mengvoeders aldus gelezen dient te worden, dat vogelzaad wel afgeleverd mag worden aan personen, die niet op een klantenlijst voorkomen. Het geplaatst zijn op een klantenlijst is dus alleen vereischt ten aanzien van de aflevering van ochtendvoer en ge mengd graanhet is niet vereischt bij aflevering van ochtendvoer en gemengd graan tegen ontvangst van een witten bestelbon. Het verbond van Protestantsch-Chris- telijke werkgevers in Nederland heeft 27 Februari j.l. haar jaarvergadering ge houden in het jaarbeursrestaurant te Utrecht, welke een besloten huishoudelijk karakter droeg. De voorzitter, de heer A. Borst Pzn., hield een openingsrede, waarin hij wees op de roeping van het verbond, n.l. nu vooral te streven naar hetgeen samenbindt en bij den groei van een komende, gewijzigde economische orde de beginselen van het Christendom te prediken, ten opzichte van sociale rechtvaardigheid en maatschappelijk^ orde. Ieder streven om den menseh te doen beantwoorden aan zijn Goddelijke roeping tot arbeiden, om dus den arbeid weer de eereplaats te geven, dien arbeid weer in de economische orde doel te doen zijn, dient krachtig bevorderd te worden. Wij hebben den plicht om samenwerking te zoeken en pogingen aan te wenden om de beginselen van het Christendom reformatorisch te doen in werken op het maatschappelijk leven, nationaal en internationaal. Alle eng- hartigheid dient te worden afgelegd, al dus spr. Het gaat in de komende worste ling om nieuwe maatschappijvormen niet om ons, ook niet om onze Christe lijke organisatie, zelfs niet om z.g. behan delde spr. eenige organisatorische ge beurtenissen van het afgeloopen jaar. In den namiddag werd door den se cretaris een uitvoerig jaarverslag uit gebracht, waaruit o.m. bleek, dat het 1 Februari 1941, de vereenigingen bedroeg 1883, het afgeloopen een zeer ver-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 17