JUAN CASTELLO Na den dood Alfons XIII van Boelgarije treedt toe tot het driemogendhedenpact PlèRRE BLAAUW I l I I I I s I I s I 1 i 1941. VERDUISTEREN t I A I I I I a I 1 I I Zaterdag 1 Maart. No. 17814. Zes jaar luchtwapen en De Führer te Weenen Ciano De oorlog ter zee ONZE TAAL EN HET ONDERWIJS Het Japansche bemidde lingsvoorstel De grensgeschillen tusschen Thailand Indo-China Engelsche bommen op ons land eischen 5 dooden Amsterdam, Hilversum en Zaandam beboet Heden van 7.19 uur n.m. tot 8.25 uur v.m. Morgen van 7.21 uur n.m. tot 8.23 uur v.m. Von Ribbentrop en te Weenen I i Het Duitsch-Engelsche treffen in Libye Zal Frankrijk accepteeren? aan VERHAAL OP EEN DEEL DER BURGERIJ Nachtdienst dokters- Tusschen 10 u. n.m. en 7 n. v.m.: No. 394920 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Respectievelijk met 15, ZVz en l/z miliioen gulden Engelsche vliegtuigen boven de Duitsche bocht Maan: 1 Maart onder 11.05 uur nam. 2 Maart op 10.05 u. v.m. 3 Maart onder 12.07 uur v.m.; op 10.31 uur v.m. 4 Maart onder 1.08 uur v.m. Dagorder van maarschalk Göring Dag van nationalen rouw in Spanje Negen woonhuizen vernield en verscheidene beschadigd 5 I I I i 1 9 l FRANKRIJK barnauo naar parijs nieuwbenoemde gevolmachtigde de Duitsch-Fransche economische betrekkingen, Barnaud. is van Vichy naar Parijs vertrokken. Over de draagwijdte van zijn volmachten verklaarde hij. dat zijn opdracht luidt het contact met de bezettende overheid tot stand te bren gen. Hij zal alle kwesties van handel, industrie en landbouw in zijn hand ver- eenigen. Mijnenvelden voor Singapore uitgebreid Britsche torpedojager tot zinken gebracht De Engelsche verliezen marinepersoneel JAPAN COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: De bekende Nederlandsehe Pianist oplegt, te vechten voor de uiteindelijke van De ons Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad f 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland f 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct De voor i I I I I I I I I I I I i I i I I I I I I I I I i I I i I I I I I I I I I i I I I I I I I I I I I I I I I I I J Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Ziekenvervoer by nacht: No. 773503 in de SANDEMAN SYLVIA-BAR lederen avond van 5.30 uur af. Heerengracht 13a (naast Odeon). Componist van „Het Klokkenspel” en de Viool-virtuoos gebouwen halfstok ge- 3: in overleg met de In den afgeloopen nacht zijn, naar het D.N.B. verneemt, sterke afdeelingen Brit- sche vliegtuigen boven de Duitsche bocht verschenen. Zij trachtten in de rivier monden mijnen te werpen Voorts lieten ze een klein aantal bommen boven land vallen. Eenige schade is tot dusverre niet gemeld. in al zijn geledingen, is hier een hoogst belangrijke taak weggelegd. Wie aan onze taal denkt, denkt óók aan de spellingkwestie. Op dit terrein is in ons land, door onvoldoende beleid van vroegere regeerders, een onhoud bare toestand ontstaan. Dat eenzelfde taal op verschillende manieren wordt gespeld en de één de spelling van den ander niet kent dat b.v. de school op last der overheid de ééne spelling leert en de overheid zélf een andere gebruikt is een toestand, die toch waarlyk niet mag worden bestendigd. Het is niet alleen belachelijk maar ook in de practijk treurig. Wij geven den secre- taris-generaal graag toe, dat de oplos sing niet eenvoudig is na de eenmaal gestichte verwarring, maar wij vertrou wen, dat het hem niet alleen zal geluk ken zooals hij zeide te hopen de kloof tusschen de schoolspelling en de officieele spelling te doen verdwijnen, maar wij hopen bovendien, dat bij een spellingherziening zal worden ingezien, dat ’t hierbij niet alléén mag gaan om vereenvoudiging. Want wie hierbij al leen op het gemak uit is, loopt groot gevaar, dat hij aan onze taal als kost baar volksbezit onherstelbare schade toebrengt. Er is immers wel degelijk verband tusschen de onderscheidene taalvormen, zooals deze in de spelling tot uiting kunnen komen, en het juiste gebruik van de taal, in het bijzonder de zoo belangrijke zinsvorming. De spelling hoe onbeduidend zij menig een bij oppervlakkig oordeel moge schijnen is in werkelijkheid een niet te verwaarloozen onderdeel van het kostelijk bezit van ons volk onze moe dertaal. den Rijksminister van Zaken von Ribbentrop. Stoffelijk overschot naar het Escoriaal Het hoofd van den Spaanschen staat, generaal Franco, heeft gisteren het vol gende manifest tot het Spaansche volk gericht: «Heden is te Rome Alfons de dertiende Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoor: Schoveningen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Filialen: Rijswijk, Kantoorbookh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan. del H. E. G. Ruys, Heerenstr, 124, Tel. 779038; N.V. Kantoorbookh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seterg jr„ Thora, slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en politie SS. bri- gadeführer Rauter heeft aan de burge meesters van Amsterdam, Hilversum en Zaandam medcdeeling gedaan, dat op grond van par. 1 van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsehe gebied no. 7/41 van 11 Januari 1941 in overeenstem ming met den Bevelhebber der Duit sche Weermacht in Nederland aan de genoemde gemeenten wegens de ge beurtenissen op 25 en 26 Februari 1941 boeten zijn opgelegd van respectievelijk 15 miliioen, 2j miliioen en 500.000 gul den. De boeten moeten binnen een week na ontvangst van deze mededeeling op het conto van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsehe gebied (Praesidial-abteilung, Oberkasse) bij de Rotterdamsche Bank, Den Haag, Kneu terdijk 8, zijn gestort. Deze aanzegging wordt overeenkon> stig de voorschriften van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering gedaan, zoodoende geldt zij als bij voorraad uit voerbare acte. De betreffende gemeenten zijn ver plicht het gevorderde bedrag binnen zes weken na ontvangst dezer mede deeling van die inwoners dezer gemeen ten, die volgens den laatsten aanslag voor een inkomen van meer dan 10.000 zijn aangeslagen, in den vorm van een naar een gelijk percentage berekenden toeslag op de inkomstenbelasting in te vorderen. Duitsche onderdanen zijn van dezen omslag uitgezonderd. De voorschriften van de Nederland- sche wet van 22 Mei 1845 op de invor dering van ’s Rijks directe belastingen moeten naar analogie worden toegepast. Bij overschrijding van de termijnen kunnen verdere vergeldingsmaatregelen worden getroffen. Op de heden gehouden dagelijkschö persconferentie, waarop het bovenstaan de bekend werd gemaakt, werd nog als toelichting op den getroffen maatregel medegedeeld, dat de Duitsche autoritei ten hierbij het standpunt hebben inge nomen, die groepen der bevolking te moeten treffen welke in de eerste plaats verantwoordelijk moeten worden gesteld voor de plaats gehad hebbende gebeurtenissen. Dit zijn de menschen, met inkomens boven 10.000. De ar beiders toch worden beschouwd als te zijn verleid door deze menschen, die achter de schermen zijn gebleven. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 eent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct; Dienstaanbiedingen W ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De opperbevelhebber van de Duitsche Luchtmacht, rjjksmaarschalk Göring, heeft ter gelegenheid van den zesden verjaardag van de wederoprichting van het luchtwapen tot de soldaten van de luchtmacht een dagorder gericht, waar in hij hun zijn dank betuigt voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar tot stand heb ben gebracht. Voorts herdenkt hij de ge vallen kameraden, „wier offer voor ons een aansporing is, en ons de verplichting oplegt, te vechten voor de uiteindelijke overwinning”. Aanvallen op de graafschappen om Londen Britsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat de aanvallen der Duit sche luchtmacht in den afgeloopen nacht in de eerste plaats waren gericht op de graafschappen rondom Londen. Bommen hebben schade veroorzaakt. Omtrent de laatste oogenblikken van ex-koning Alfons wordt nog vernomen, dat hij, na een rustigen nacht te hebben doorgebracht, gisterochtend om half 11 een aanval kreeg. De aan het ziekbed ontboden professor Frugoni gaf twee in jecties, doch de toestand werd deson danks erger, waarop men pater Lopez ontbood, die den zieke de sacramenten der stervenden toediende. De ex-koning, wiens geheele familie zich aan het ziek bed bevond, is tot het laatste oogenblik bij bewustzijn gebleven en zacht ontsla pen. De doodstrijd, aldus United Press be gon om half twaalf. De ex-koning stierf in kamer 35 van het Grand Hotel te Rome. De kamerheer van den Spaanschen ex-koning, graaf de Los Andes, stelde dadelijk het Italiaansche koningshuis, het Vaticaan, de Spaansche regeering (door middel van de Spaansche ambas sade) en het Quirinaal van het overlijden van Alfons in kennis. De ziekte van den ex-koning heeft 17 dagen geduurd. De plechtige uitvaartdienst zal Maan dagmorgen worden gehouden in de kerk van Santa Maria degli Angeli. In aan sluiting daarop zal het stoffelijk over schot van Alfons XIII voorloopig in de kerk van Montserrat te Rome worden bijgezet. Onmiddellijk na het overlijden van den ex-koning hebben talrijke vooraan staande personen een condoleantie- bezoek in het Grand Hotel gebracht. Een der eerste bezoekers was de Ita liaansche kroonprins. Kort daarop ver schenen de onderstaatssecretaris in het ministerpresidium als vertegenwoordi ger van Mussolini en kardinaal Maglio- ne als vertegenwoordiger van den Paus. Voorts zag men den hertog van Berga mo, den hertog van Spoleto en den kabi netschef in het ministerie van buiten- landsche zaken. Het publiek zal vandaag van 9 tot 3 uur tot het stoffelijk overschot van ex-koning Alfons worden toegelaten in de kerk Santa Maria Monserrat. De vrienden van ex-koning Alfons te Madrid voeren met de bevoegde autori teiten besprekingen over het inleggen van een specialen trein, waarmede Span jaarden zich door Frankrijk naar Rome zouden kunnen begeven om de rouw- plechtigheden daar bij te wonen. Men wil verder een stoomschip charteren, opdat een groot aantal Spaansche bedevaart gangers naar Rome gebracht zou kunnen worden. Het Engelsche luchtwapen heeft gisteravond, in den afgeloopen nacht en in de vroege morgenuren van heden een aantal aanvallen ondernomen op plaatsen in ons land. Een deel van deze aanvallen kon verijdeld worden door het actief optreden van het Duit sche afweergeschut. Op enkele kust plaatsen kon door het afweervuur het binnenvliegen van ons land voorkomen worden. Op één punt werd ’n Engelsch vliegtuig neergeschohen; het brandde volkomen uit. Verscheidene Engelsche vliegtuigen slaagden er echter in boven bepaalde plaatsen in ons land te komen, waarop zij brisantbommen uitwierpen. Dooden en gewonden In een plaats in het Westen des lands werden 3 woonhuizen vernield en 5 andere zwaar beschadigd. Hierbij wer den 5 burgers gedood; 4 burgers wer den zwaar en 2 andere licht gewond. Woonhuizen vernield en beschadigd In andere plaatsen van het land werd een half dozijn woonhuizen even eens geheel vernield, terwijl ongeveer 12 woonhuizen zwaar beschadigd wer den. In een gemeente werd het empla cement van een verkeersonderneming beschadigd. Voorts werd schade aan gericht aan een aantal gebouwen door granaatsplinters, waarbij ook glas schade veroorzaakt werd. Eenige wo ningen moesten voorzichtigheidshalve ontruimd worden. In deze gevallen werden echter geen personen getroffen. DE AANVALLEN OP ENGELAND Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde gisteravond mede, dat gistermid dag bommen op Dover zijn geworpen. Des avonds heeft een alleenvliegend Duitsch vliegtuig in duikvlucht bommen op een stad in het Zuidoosten laten val len. Naar van welingelichte zijde te Berlijn werd vernomen, werd hedenmiddag om half 2 te Weenen in kasteel Belvedère het pact onderteekend betreffende de toetreding van Boelgarije tot het driemogendhedenpact. De onderteekening geschiedde door den Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, den Boelgaarschen mi nister-president Filoff, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken graat Ciano en den Japanschen ambassadeur te Berlijn Osjima Ongeveer een uur later werd in het kasteel Belvedère in aanwezigheid den Führer een lunch aangeboden. Om 12 uur 15 is de Boelgaarsche mi nister-president met zijn gezelschap per vliegtuig in Weenen aangekomen, waar hij op het vliegveld is ontvangen door buitenlandsche 5 g V I i s ft s S s I BROODRANTSOEN IN HET ON BEZETTE GEBIED VERLAAGD Het broodrantsoen wordt in het onbe zette Frankrijk met ingang van 15 Maart verminderd met 20 pCt. Bovendien is van dit tijdstip af de verkoop van alle soorten koeken, gebak en meel verboden. De staatssecretaris van voedselvoorzie ning, Achard, heeft tegenover de pers verklaard, dat men tot dezen maatregel gedwongen is om, met de aanwezige graanvoorraden den nieuwen oogst te halen. er aan Duitsche zijde geen verliezen ge leden. Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat de Engelsche voorstel ling, als zouden de Duitsche eenheden aan de kust van Libye zijn verdreven, van eiken grond is ontbloot. Het staat vast, dat de Engelschen, met achterla ting van gevangenen en materiaal, zijn verdreven. Het D.N.B. meldt: Zooals het weer- machtbericht van 25 Februari j.l. meld de, zijn den dag tevoren aan de kust van Libye een Duitsche en een Engelsche ge motoriseerde verkenningsafdeeling met elkaar in contact gekomen. Terwijl aan Engelsche zijde een aantal voertuigen, waaronder verscheidene pantserwagens, vernietigd en eenige gevangenen, onder wie officieren, gemaakt werden, werden In ons artikel „Verbetering van het onderwijs” hebben wij ons in het bij zonder beziggehouden met twee onder werpen, die beide een aanmerkelijke verbetering beteekenen de herziening van de leerlingenschaal, teneinde aan het euvel der te groote klassen tege moet te komen, en de verbetering van het instituut van de „kweekelingen- met-acte” met de bedoeling een einde te maken aan den misstand, dat tal van bedoelde kweekelingen jarenlang de volledige taak van den onderwijzer vervullen zonder de daarmede overeen stemmende bezoldiging, doch in feite slechts een bescheiden volontairstoelage te genieten. De plannen van het departement van Onderwijs beperken zich echter niet tot deze beide punten, zooals men uit de (ook in ons blad opgenomen), radio rede van den secretaris-generaal, prof, van Dam, heeft kunnen vernemen. Van groote beteekenis achten wij ook het voornemen om het onderwijs in de Nederlandsehe taal te verbeteren. Men zal zich misschien herinneren, dat wij in den loop der jaren meermalen de wenschelijkheid en zelfs noodzakelijk heid hiervan hebben betoogd. Want het is een oude grief, dat er onder ons volk zoo heel velen zijn, ook in de kringen der meer ontwikkelden, die onze eigen taal onvoldoende kennen en er in ge sproken woord en geschrift niet het juiste gebruik van weten te maken. Zeer groot is het aantal van hen, die, sprekende in kleinen of grooteren kring, er niet in slagen hun gedachten en bedoelingen op duidelijke wijze en in goeden vorm voor te dragen. Groot óók het aantal van hen, die tekort schieten als zij hetzelfde schriftelijk moeten doen, b.v. in brieven. Zelfs in de kringen van onderwijzers en leeraren, waar men dit toch niet zou verwachten, blijkt dit euvel voor te komen. In verband met dit laatste moge hier worden gewezen op het voornemen van den secretaris-generaal om de opleiding der onderwijzers te verbeteren door in plaats van een driejarige opleiding een vierjarige te stellen, evenals de oplei ding der leeraren, waaraan vaak, voor al in paedagogisch opzicht, nogal wat ontbreekt. Gezien de in het algemeen verre van bevredigende resultaten van de onderwijzersopleiding, waarop wij ook reeds vroeger aan de hand van of ficieele rapporten de aandacht hebben gevestigd, kan de verlenging in tijds duur niet anders dan worden toege juicht, ook door hen, die nog hoogere intellectueele eischen aan onze onder wijzers zouden willen stellen. Juist zoo’n vierde jaar zal, dunkt ons, een degelijken grondslag kunnen leggen bij de opvoeders van onze jeugd, en wij mogen aannemen, dat daarbij de ken nis en het juiste gebruik van de Neder- landsche taal een zeer belangrijke plaats zullen innemen, evenals bij de eischen, welke aan de leeraren zullen worden gesteld. Het is niet voldoende, dat de leeraar „knap” is; hij moet ook het vermogen bezitten, de vereischte kennis over te dragen op de leerlingen; hij moet „schoolmeester” zijn in den goeden zin van het woord; hij moet, evenals de onderwijzer, de kunst ver staan, den leerling bij te brengen hoe deze de verworven kennis practisch kan gebruiken, opdat uit dien leerling een nuttig lid der maatschappij zal groeien. Hiervoor is in de eerste plaats noodig,’ dat onderwijzer en leeraar hun gedach ten goed, duidelijk en zuiver kunnen uitdrukken, d.w.z. dat zij onze taal ken nen en beheerschen, in gesproken woord en geschrift. Dan alleen zullen zij ook in staat zijn, den leerlingen eveneens die kennis en die kunde bij te brengen. Het Nederlandsehe volk wil zijn eigen aard en karakter, zijn eigen wezen, onder alle omstandigheden bescher men en behouden. De eigen taal is van den volksaard een belangrijk onderdeel en bovenal een zeer belangrijk wapen voor deze bescherming. In verwatering en verslonzing van de taal schuilt een groot gevaar, waartegen het volk in zijn geheel, en allereerst de jeugd, angstvallig moet worden behoed. Te recht heeft prof, van Dam erop gewe zen, dat onze mooie en rijke moeder taal thans nog sterker dan vroeger is blootgesteld aan het gevaar ven een verandering, waarbij hij blijkbaar doelde op het nu zoo nauwe contact tusschen Nederlanders en Duitschers. Elk goed Nederlander, maar het Neder- landsche onderwijs in de eerste plaats, moet tegen dit gevaar waken. Ook later, als in een nieuw geordend Europa de band met het groote Oostelijke buur volk nauwer zal zijn dan voorheen, zullen wij moeten zorg dragen, dat de eigen taal van het kleinere volk zuiver wordt gehouden, omdat hiermee het be houd van het eigen volkswezen, is ge moeid. Tweeërlei is dus de eischonze taal Worde zuiver gehouden en ons volk leere van jongsaf die taal kennen en haar goed gebruiken in gesproken woord en geschrift. Voor ons onderwijs, De woordvoerder van het voorlichtings bureau der regeering heeft gisteren ten aanzien van het Japansche compromis voorstel verklaard, dat dit een definitief voorstel is, waaromtrent onverwijld een beslissing moet worden genomen. Hij wees er op dat nog niet kan wor den gezegd, welke conclusies uit een eventueele mislukking der vredesconfe rentie moesten worden getrokken. De „Jomioeri Sjimboen” meldt in dit verband uit Hanoi, dat Frankrijk zeer waarschijnlijk het bovenbedoelde voor stel ten aanzien van de grensgeschillen tusschen Thailand en Indo-China zal aan vaarden. Dit bericht is echter nog niet officieel bevestigd. Ministerraad te Vichy beraadslaagt Te Vichy is gisteren de ministerraad bijeengekomen. Na afloop daarvan is een communiqué gepubliceerd. Daarin wordt meegedeeld, dat alle staatssecretarissen aan de beraadslagingen deelgenomen heb ben. De ministerraad, zoo vervolgt het communiqué, heeft het standpunt van de regeering nopens de onderhandelingen te Tokio over regeling van het conflict tus schen Frankrijk en Thailand bepaald. Japanners verlaten Cambodsja United Press meldt, dat alle Japan sche staatsburgers, die hun woonplaats hadden in de Indochineesche provincie •Cambodsja, gistermorgen in Saigon zijn aangekomen. Zij hebben een aanwijzing opgevolgd van den Japanschen consul- generaal, die in het begin van deze week aahgekondigd heeft, dat zij zich voor vertrek gereed moesten houden. Domei meldt uit Singapore, dat volgens een officieele bekendmaking de mijnen velden aan den Oostelijken uitgang van de haven zijn uitgebreid, zoodat alle wa terwegen van de haven versperd en slechts voor kleine vaartuigen bevaarbaar zijn. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, is van ochtend met een specialen trein te Wee nen aangekomen. Op het Zuiderstation, dat getooid was met de Duitsche en Italiaansche vlaggen, verwelkomde de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen gast. Verder waren aanwezig de chef van het protocol, von Dörnberg, de rijksstad- houder van Weenen, rijksleider von Schirach, de generaal der luchtafweer- artillerie, Hirschauer, rijksstadhouder dr. Jury en andere vooraanstaande Duit sche personen. De beide ministers van buitenlandsche zaken begroetten elkander met een lan gen, hartelijken handdruk. Nadat graaf Ciano en van Ribbentrop de eerecompag- nie, welke voor het station stond aange treden, hadden geïnspecteerd, vergezelde de Duitsche minister zijn gast per auto naar het Grand Hotel, waar Ciano gedurende zijn bezoek te Weenen verblijf houdt. Flloff't reis naar Weenen. De Boelgaarsche minister-president, professor Filoff, is vanochtend in gezel schap van den Duitschen gezant, Freiherr von Richthofen, den staatssecretaris Sjismanof van het ministerie van buiten landsche zaken en een ambtenaar van de hofkanselarij, Balan, met een speciaal vliegtuig naar Weenen vertrokken. Na een zitting van den ministerraad was Filoff gisteravond door koning Boris ont vangen voor het uitbrengen van een rapport. De Kamer is voor morgenmiddag in buitengewone zitting bijeengeroepen. Men verwacht een verklaring van den minister president. De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat Dinsdagnacht de Engelsche torpedobootjager Exmoor” door een Duitsche motortorpedoboot tot zinken gebracht is. Zooals bekend, heeft het Duitsche Weermachtbericht van 26 Februari ge meld, dat ten Zuidoosten van Engeland een torpedobootjager door een motor torpedoboot in den grond was geboord, voegt het D.N.B. er aan toe. Volgens de „Associated Press” heeft de Britsche admiraliteit bekend ge maakt, dat met den hulpkruiser Jervis Bay” op 5 November 1940, na het ge vecht met een Duitsch oorlogsschip, 140 leden der bemanning zijn omgekomen. Bovendien zijn 50 officieren en manschap pen tijdens het gevecht gedood of zwaar gewond en 8 licht gewond. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn 3522 man vlootpersoneel gesneuveld, 2693 gewond, 6259 vermist, 79 aan ver wondingen gestorven en 114 gevangen genomen. Het gezamenlijke verlies be draagt 12.669 man. Fransch schip opgebracht en vergaan Het Fransche transportschip „Rosé Schiaffine”, dat zich op weg van Algiers naar Frankrijk bevond, is door Britsche zeestrijdkrachten aangehouden en naar Gibraltar opgebracht. Nabij deze haven werd het door een storm op een rif ge worpen en verging. MAT8OEOKA EN TOJO BIJ DEN KEIZER Matsoeoka, de minister van buiten landsche zaken, is gisteren door den keizer in bijzondere audiëntie ontvangen om verslag uit te brengen over de ont wikkeling van den internationalen toe stand en over actueele vraagstukken van de Japansche buitenlandsche politiek. Ook de minister van oorlog, Tojo, is door den keizer in audiëntie ontvangen om verslag uit te brengen. De Führer is vanmiddag te Weenen aangekomen De bevolking bereidde Hit ler bij zijn rit door de straten der stad een geestdriftige ontvangst. De Führer, in wiens gevolg zich de chef van het op perbevel der Weermacht generaal-veld- maarschalk Keitel en de Rijksleiders dr. Dietrich en Borman bevonden, werd ver welkomd door den minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop en den gouwleider en Rijksstadhouder van Wee nen Rijksleider Baldur von Schirach. van Bourbon, Habsburg en Lotharingen, die tot 14 April 1931 en gedurende een lange periode der Spaansche geschiede nis ons volk heeft geregeerd, overleden. De Spaansche regeering neemt deel aan de groote smart over dit verscheiden. Terwijl zij het volk de ongelukstijding mededeelt, vervult zij tevens den smarte- lijken plicht, beschikkingen te treffen voor de rouwplechtigheden ter eere van den heerscher, die is gestorven ver van het vaderland, welks welzijn hij zoo hartstochtelijk diende. Te zijner tijd zul len de noodige maatregelen worden ge nomen voor het overbrengen van het stoffelijk overschot naar den vorstelijken grafkelder van het Escoriaal. Krachtens dit decreet bepaal ik: Artikel 1: de eerste Maart is nationale rouwdag; artikel 2: Van het oogenblik van onderteekening dezer verordening en op 1, 2 en 3 Maart wordt de vlag op alle openbare heschen; artikel kerkelijke autoriteiten worden op 3 Maart te Madrid en in de hoofdsteden der pro vinciën rouwdiensten gehouden voor de eeuwige rust van den doode.” Naar te Madrid verluidt, zal de plech tige rouwdienst voor den ex-koning in de kerk van den heiligen Franciscus te Madrid door generaal Franco met de voornaamste leden der regeering worden bijgewoond. Spaansche bladen over den dood van Alfons De bladen te Madrid publiceeren blad zijdenlange artikelen over het leven en den dood van ex-koning Alfons. De „Madrid” schrijft in een hoofdar tikel, dat de regeeringsperiode van Al fons 30 jaar Spaansche politiek omvat te. In dezen tijd, een menschenleeftijd, heeft Spanje op stoffelijk en geestelijk gebied een principieele verandering on dergaan. Alfons had zijn land harts tochtelijk lief en met alle kracht heeft hij zich gewijd aan de bevordering van het welzijn van het Spaansche volk. Van liberale zijde heeft men hem vroe ger gaarne aangevallen om zijn neiging tot autocratische regeeringsmethoden. Wat hem verweten werd, is thans het onvermijdelijke lot van den heerscher geworden die herhaaldelijk heeft ge tracht door het gewicht van zijn ambt de zwakheden van het liberalisme te compenseeren De liquidatie van het li beralisme heeft Spanje in den laatsten burgeroorlog zooveel bloed gekost. Door het tegenwoordige Spanje, dat een zware vuurproef heeft doorstaan, wordt deze karaktertrek van den koning juist zeer gunstig beoordeeld. Ook de „Alcazar’ wijdt haar hoofd artikel aan den gestorven vorst en con stateert, dat weliswaar het karakter van den koning voor de geschiedenis nog niet is vastgesteld, dat het beeld van den doode echter voor de Spanjaar den door een aureool is omgeven, omdat hij zijn land zoo lief had en zijn geheele leven in dienst van het vaderland stelde.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1