HAAGSCHE COURANT i i Zaterdag 1 Maart 1941. STADSNIEUWS GéMENGD nieuws -g Scheveningsche klanken St TTe i verzekerd was, gini van den I den Dierentuin J NIEUW VENTVERBOD NEDERLANDSCH BATALJON VOOR DE S.S.-STANDARTE Op 3 Maart in werking WESTLAND München naar DERDE BLAD GEMEENTELIJK GRONDBEDRIJF DER BEVOLKING STAND j.l. 512.722 inwoners BABY VERBRAND Op 1 Dec. BEGRAFENIS GEP. MAJOOR N. A. BOUWMAN „TROPENADEL” IN WEST-END DE „DOLFIJNEN" IN DE MAAS ACoret) Eerste contingent vertrokken WAARDEVOL SCHILDERIJTJE ONTVREEMD NIEUW PROGRAMMA IN PICCADILLY CABARET BONTDIEFSTAL TE UTRECHT OPGEHELDERD GEP. KOLONEL-1NTENDANT M. D. VAN VUUREN OVERLEDEN Zusje speelde met lucifers bij de wieg Drie daders aangehouden Ad In Den Haag vond op 28 Eebr. in den Dienen tuin een betooging plaats van de N.S.D.A.P. De Reichsredner Reichsleiter Pg. Aloys Spaniol voerde het woord r>-.’VOoon) - B. No. 17814 Inbreng van gronden Blijkens de Tijdelijke verboden ONGEVALLEN. verrichtte de Gedrukte stukken Charles Braakensiek de schuilgehouden, omdat zij bevreesd op CLI. men den Een vroolijke scène uit het tweede bedrijf van „Tropenadel” TERMIJN VAN INDIENING VAN VER ZOEKEN OM VERGOEDING VOOR VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT onver- terecht oagen- van deur 't 'n heer te Vel- om zich spoedig één r- was spoe- plaatse. Door den geneeskundigen dienst is gis termiddag naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, de 49-jarige J. N. uit de Segherstraat, die een kist tegen den enkel kreeg en deze brak doordat bij het ophijschen van de kist een balk brak, waardoor de kist viel Bij het oversteken van den rijweg is gistermiddag de 48-jarige G. J. van den Westduinweg, in de Heemraadstraat aan gereden door een bakfiets. Met een her senschudding is hij door den geneeskun digen dienst naar het Roode Kruis zieken huis gebracht. Tegen middernacht is de 27-jarige wiel rijder J J. V. uit de van der Capelle- straat op de Heerengracht tegen een ver keerspaaltje gereden. Hij kreeg een her senschudding en werd door den genees kundigen dienst naar het R K ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd LEZING VAN IR. W. G. WITTEVEEN Voor het departement 's-Gravenhage der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Stichting „Sa- neering Binnenstad” ’s-Gravenhage zalir. W G. Witteveen. directeur Adviesbureau Stadsplan Rotterdam, op Woensdag 21 Maart te 12 uur in de Indische zaal van het café van Hotel Central een voordracht met lichtbeelden houden over het onder werp: De wederopbouw van Rotterdam. maandcijfers van het Sta tistisch Bureau der gemeente ’s-Graven hage, bedroeg het aantal inwoners van onze stad op 1 December 1940 512 722 (239.196 mannen en 273.526 vrouwen), op 1 Nov. 1940 510.253 en op 1 October '40 509.583. Op 1 Decèmber 1939 was het aan tal inwoners totaal 502.429. In November 1940 werden hier ter ste de 278 huwelijken gesloten tegen 629 in November 1939 en 464 in October 1940. De belasting op vermakelijkheden bracht in het tijdvak Januari t.m. November '40 op ƒ560 866.81 tegenover 696.117,44 in hetzelfde tijdvak van 1939. Op 1 Decem ber 1940 bedroeg het aantal aansluitingen op den plaatselijken Telefoondienst 41.808 en op 1 December 1939 41.162. Ten nadeele van kunsthandel te dezer stede het perron, waar verwanten, vrienden en kennissen, nog ruimschoots gelegenheid hadden afscheid te nemen. Om half ze ven vertrok de trein. De S.S.-mannen toonden hun enthousiasme door het zin gen van strijdliederen, welke voortdurend uit alle coupé’s opklonken. B en W. deelen den Gemeenteraad mede, dat voor inbreng in het Gemeen telijk Grondbedrijf in aanmerking komen: grond tusschen de Schenk en de spoor baan naar Rotterdam (Hofplein), deel uitmakende van den aankoop van grond krachtens Raadsbesluit van 24 Augustus 1936, voor welken grond een uitbreidings plan werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 April j.l., welk besluit door Ge deputeerde Staten v3n Zuid-Holland is goedgekeurd; voorts een terrein aan de van Heutszstraat, deel uitmakende van den aankoop van grond krachtena Raads besluit van 2 April 1928. Laatstgenoemde grond is bestemd tot bebouwing met een openbaar gebouw of anderszins. B. en W. stellen het bedrag van den inbreng voor deze terreinen resp. op 168.840 en 62.100, tezamen ƒ230.940, waarmede zij den kapitaaldienst der Ge- meentebegrooting voor 1940 wegens kapi- taalvenstrekking wenschen te verhoogen. Dat Henri van Wermeskerken’s overbe kende blijspel uit het Indische leven „Tro penadel” nog niets aan populairiteit heeft ingeboet, bewees gisteravond de volle West-End-zaal En men heeft kunnen ge nieten van een uitstekend verzorgde opvoe ring, gebracht door het ensemble Jacq. van Bijlevelt en Charles Braakensiek. Om de aantrekkelijkheid te verhoogen heeft de regisseur van Bijlevelt er zorg voor ge dragen. dat alle belevenissen ook nog in den tegenwoordigen tijd passen. De inhoud van het blijspel is te bekend om hem hier nog in extenso na te vertellen. Stuk voor stuk zijn de meespelenden er in geslaagd de typische Indische sfeer te scheppen Voortreffelijk speelde Charles Braakensiek de rol van den parvenue-handelsman: zijn grootdoenerij, bewondering voor alles wat naar het buitenland zweemt en door dik en dun de man van standing te willen zijn, was prachtig Uitstekend sloot hierbij aan de typeering van Christien van Mee teren als zijn vrouw, die met dezelfde al lures is behept. Jacq. van Bijlevelt als George van Vliet, de man, die wars is van al die dikdoenerij, verdient evenzeer een compliment. Ook in dit geestige spel her kent men weer den ras-acteur, die van zijn rol een creatie maakt. Willy van Ho ven verving de door ziekte verhinderde Nelly Anders en deed dit goed. Ook de rollen van mr. Sweet en Rudolf Verberk, resp. vertolkt door Ad. Heerings en Just Chaulet, waren in vertrouwde handen. De hoofdfiguur was zeker wel Ellen Durieux als de befaamde juffrouw van der Kooy. Zij gaf de „gijn”, die aan dit stuk leven en kleur moet geven. In onver- valscht hoog-Haarlemmerdijksch ontmas kert zij den pseudo-Engelschman en haar onverwachte uitvallen zijn zoo kostelijk, dat zij de eene lachsalvo na de andere veroorzaakt Zoo heeft „Tropenadel” een uitstekende bezetting gevonden. Vermelden wij nog de passende aankleeding van het tooneel. Wie eens flftik wil lachen en wie heeft hieraan geen behoefte? verzuime deze week niet West-End te bezoeken Voorts hebben B. en W. bepaald, dat het ongeloorloofd is te venten op de volgende openbare plaatsen, alsmede in of op de daarop uitkomende straten of wegen over een afstand van 25 M., ge rekend van die openbare plaatsen af, ge durende de daarbij aangegeven dagen en/of uren: het Groenewegje van de Koningstraat tot het perceel genummerd 6 op Zaterda gen van 16 tot 24 uur. de Hoefkade tus schen den Stationsweg en de David Bles straat (westzijde) op Zaterdagen van 16 tot 24 uur, de Hooftskade van de Ko ningstraat tot den ingang van het per ceel genummerd 1 op Zaterdagen van 16 tot 24 uur. de Keizerstraat in de maan den Juni, Juli en Augustus op alle dagen behalve tusschen 5 en 10 uur «n in de overige maanden op Zaterdagen van 16 tot 24 uur, de Koningstraat op Zaterda gen van 16 tot 24 uur. de Prins Willem- straat in de maanden Juni. Juli en Aug. op alle dagen behalve tusschen 5 en 10 uur en in de overige maanr»?n op Zater dagen van 16 tot 24 uur. de Prins Wil- lemstraat (Hooge) in de maanden Juni Juli en Augustus op alle dagen, behalve tusschen 5 en 10 uur en in de overige maanden op Zaterdagen van 16 tot 24 uur, de Stationsweg tusschen de perceelen genummerd 119 en 42 en 135 en 62 op Zaterdagen van 16 tot 24 uur. het kruis punt van de Vaillantlaan en de Hobbe- mastraat op Zaterdagen van 16 tot 24 u. kenner. zet, wordt overrompeld wachs in te komme. blikke ben Onze Jochem raekte der iet over uièt-epraet. As die mond van dem ienmael loskomt, dan is er gien stutte meir an. Maar toe ik dem vertelde, dat de mogelik-èid bestong, dat 't Pannorama e- slote zou worde, vanwege de geringe be langstelling, wier de man zoa kwaed as dat ik 'm maar zelde-n-ezien aa. „Kees” zeit ie, „as dat waer is, dan zou dat in de eirste plaes voor ons Sche- velingers 'n groate schande weze. ’t Moai- ste stik Schevelingsche geschiedenis, dat dag en dag nog voor onze oage leeft, geweunweg óf laete breke, dat magge de Schevelingers zoa maar iet laete betije. As dat oait van z’n leve gebeure zou. dan mot er op onze plaes ’n aksie op touw ezet worde, om dat gevaer teuge te gaen. En as er op ons diirp gien mensch te vinne- n-is, die daer z’n schoere-n onder wul zette, dan zei ik, Jochem, me an dat zaek- je zélf gelege laete legge. Want al zou der van buiète Scheve- ling nóg zoa wéinig belangstelling weze, de groate stroam van bezookers mot oak van onze visschersplaes komme. En op dat gebied gaene wij als Schevelingers waerlik iet vrij uièt Wat zou dat non weze-n-azze onze mensche elk jaer der is ’n ochendje of ’n middagje voor zettede, om nae Mesdag te gaen? En as der is werk van emaekt wier, om vooral onze jeugd daer nae toe te stiere? Je zou de kindere gien groater dienst kenne be- wèize en gien groater plezier kenne doen as om ze 't interessante leve van der vóórgeslacht op die menier anschouwelik vóór te «telle Neen Kees, der mot wat be- zonders gebeure-n-om de mensche-n-op dut terrèin 'n beetje wakker te schudde!” En al mot ik toegeve, dat er voor die Uit een kunsthandel in de Zeestraat is sedert Woensdag j.l. een schilder! van klein formaat verdwenen, voor stellende een jongensportret van C. Fa- britius, leerling van Rembrandt en da- teerende uit 1630. Het schilderij, dat niet gesigneerd is, heeft een waarde van ongeveer 4000. De op het stukje betrekking hebbende certificaten zijn in handen van den eigenaar. Het paneel, dat gevat is in een vergulden lijst, heeft een hoogte van 17.7 c.M. en een breedte van 14 c.M. en is bruin van tint. die z’n voet in ’t Pannorama 'n èigenaerdig gevoel Gevoel van aare würreld Vooral de èirste je der zóa machtig onder den indruk, datte de mensche-n-as ’t waere spraekeloos staen rond te kik- ke. Je ken an de mensche der gezichte zien, datte ze wel ies moais verwacht aane, maar zoa ies bezonders, dat aane ze toch iet kenne denke” Op de R.K. begraafplaats aan de Kerk- hoflaan is hedenochtend ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gep. ma joor N A Bouwman, oud-directeur van de voormalige Militaire Kapel. In den stoet kwamen met de familie mede de heeren dr. Walther Boer en Elias, referendaris van het dept, van Kolo niën. Aanwezig waren luitenant-generaal H C. J ter Beek, de generaals-majoor b. d. W. G. van Hoogenhuyzen, J C. Wagner, F. J Backer, J. A. G. v. Andel, kolonel b. d H D. Scherpenhuyzen, luit.- kolonel b. d. voormalig commandant van de Grenadiers en Jagers, W. de Jager, luitenant-kolonel b. d., van Ittersum, C. de Bas oud-majoor, F. Pannekoek, gep. vaan deldrager regiment Grenadiers. J. Diede- rik. inspecteur Mij. „Utrecht”, G. J. Ise- rief, oud-penningmeester „Caecilia”, R. B. Smuling, hoofd van den Vaartuigendienst van het dept, van Defensie, J. B. Tames, gep adjudant O.O. K. J. B. de Kleer maker, oud-referendaris depart, van Wa terstaat, gep. majoor W. Antheunissen. Th de Groen, namens het Ned. Orkest ,,’s-Gravenhage”, P. H. Kwakermaat, oud- kapelmeester 6e R. I., H. C. v. d. Pont, oud-officieren en vele oud-leden van de Militaire Kapel. Pastoor Bulters O.FM. absoute en beaarding. Een zoon bedankte voor de belangstel ling. riddeneering alles te zegge valt, toch mag me freer wel ’n beetje oppasse, dat ie z’n èige-n-iet al te veul opwindt. De dok ter èit Jaenekee-e-oak al waer-eschouwd voor ’t zenuwgestel van onze Jocheme. ’t Minste of geringste ken mee iet in de wegt komme, of ij maekt z’n èige veul en veul te kwaed. Daerom goaide-n-ik, toe-e we de Tol epasseerd wazze, ’t praetje maar weer gaauw op de visscherij. Daèrover wazze we 't iens, dat de Kustvisscherij knap pies an ’t mindere-n-is. Der wordt erg wéinig evange en wat er nog annevoerd wordt, dat is van dat kléine, onbeteeke- nende goedje. En 't is zoawat allemael schar schar wat de klok slaet. De schar- reties worde-n-om deuze tèid erg schrael. 't Is of dat met ’t schraele weer van de leste weke-n-in verband staet. Oak elk vischje èit z’n tèid van ópgang en neer gang. Aars zag je nog aerdig wat bij-vis- schies, zoa-as ’n enkelde kabbelaauw, wat tarbot en griet. Maar dat mot je teuge- woordig oak al met ’n kaersje zooke. Neen, de Kustvisscherij loapt zoa’n beetje op z’n end. Wat dat betreft zelle we op "t zachtere vóórjaersweer motte wachte. De besomminge diepe niet op. En azzö de koste der iet uièt kenne kom me, dan is ’t gien wonder, datte der enkelde schepe voorloapig maar an de kant blèive. De vaertuiège, die wat vorder kenne vissche, maeke betere besomminge. Maar die komme vernaemelik in IJmuie binne en ze brenge veul wijting mee. Der ginge in IJmuie reisies uièt van twie tot vèif- duièzend guide. Dat benne van die voor- dèilties, die onze öfslag weer voorbijgaen, We wazze-n-op dat gebied wel ’n beetje verwend, 't Is ’n poasje lang goed egaen, alles op Scheveling marte. In die tèid wier der nog wel er is voor IJmuische rekening ier innekocht. Maar an alles komt ’n end. Non zie je ’t weer net aarsom. Der benne weer verscheie zen- dinkies uièt IJmuie ier an de mart ver kocht. ,,En toch Kees” zèit onze Jochem met 't scheie van de wandeling „je eb 't der net over wijting aad ’k Eb zoa’n vóórgevoel. dat er met 't zachte vóór jaersweer nog 'n kansje bestaet. dat er weer wijting op strang èn komt spoele. Laete we zoa non en dan maar ’s de rich ting van de Groene Tent uiètgaen I” KEES DE KLINKER. De leider van de N.S.B., ir Mussert, heeft gistermiddag in de groote zaal van den Dierentuin alhier ongeveer 600 man van de W.A. en de S.S. geïnspecteerd en toegesproken, voordat zij naar München vertrokken, waar zij zullen worden inge deeld bij de SS-Standarte Westlana. Binnenkort zullen nog 600 Nederlan ders naar München vertrekken, waarmede dan het Nederlandsche bataljon bij de Standarte Westland compleet is. In de zaal van den Dierentuin, welke met de vlaggen van de N.S.B., de W.A en de SS was versierd, waren de toe komstige SS-soldaten in carré opgesteld onder leiding van een Obersturmführer, in afwachting van de inspectie door ir. Mussert. Onder de eeregasten zagen wij commis- saris-generaal Schmidt, SS-Brigadeführer Rauter, Oberregierungsrat Hushahn en vele officieren van de SS. Afwisselend speelden de muziekcorpsen van een SS- Standarte en van de W.A vroolijke mar- schen en strijdliederen, welke door de aanwezigen uit volle borst werden mee gezongen. Kort voor vier uur kwam de leider van de N.S.B., met zijn gevolg bij den Dierentuin aan. Terwijl de muziek zweeg, schreed ir. Mussert langs het front van de opgestelde vrijwilligers, die voor het transport naar München gereed waren. Ir. Mussert nam daarna plaats op het spreekgestoelte en sprak een afscheids woord tot zijn mannen. „Gij zijt hier gekomen”, aldus spreker, „om u vrijwillig in te zetten in den groo- ten strijd van heden, hetgeen beteekent. dat gij bereid zijt het hoogste, dat gij bezit, uw leven, voor de nationaal-socia- listische zaak te offeren. Ik ben nu hier te midden van u om afscheid te nemen en om u een tot weerziens toe te roepen. Gij kunt er van overtuigd zijn, dat de band, welke ons bindt, onverwoestbaar is en zeker nu onverbrekelijker is dan ooit. Spreker gewaagde van de revolutie van het oogenblik, waarin twee werelden botsen. Duizenden Nederlanders vergaten hun historie, vergaten de groote plaats, welke hun vaderland in de geschiedenis heeft ingenomen en schaarden zich aan de zijde van hen, van wie zij geen goeds te verwachten hadden. De nationaal- socialisten, aldus spreker, zagen wel wat er aan den gang was. Zij wilden zich in zetten met geheel hun bestaan. ..Wij moeten wel begrijpen, dat met den afloop van dezen oorlog niet alleen het natio- naal-socialisme staat of valt, (naar ook ons volk”. Spreker zeide, dat het niet gaat om dat eene bataljon voor de Standarte West land. Dit bataljon is slechts een druppel in de machtige Duitsche Weermacht. Maar het moet een kristalheldere druppel zijn. Dat is de beteekenis van het vertrek van dit eerste contingent Nederlandsche W.A. en S.S.-mannen. Spreker zou willen, dat een half millioen Nederlanders naast het Duitsche leger tegen onzen eeuwenouden vijand Engeland optrok. Helaas, dat kan niet. Wel kunnen wij een voorbeeld stel len door onze daad, door ons op te ge ven voor de Standarte Westland Spreker wekte de toekomstige S.S.- mannen op, zich steeds te bezinnen op de geschiedenis en de grootheid van ons land en daarbij ook te denken aan de toe komst. Het Nederlandsche bataljon zal er borg voor staan, dat wij later als gelijk- waardigen bij den opbouw van een nieuw Europa worden beschouwd Dit is het principe, dit is het parool van het Ne derlandsche bataljon bij de S.S.-Stan- darte Westland in München. „Nederland'’, zoo zeide spreker, „heeft in het verleden groote dingen gedaan. Veel hoeven wij van de Duitschers niet te leeren. doch wel kunnen wij van hen lee- ren, hoe men een weermacht maakt” Spreker wekte vervolgens zijn kamera den op. in den dienst te München strikte gehoorzaamheid en karaktervastheid te toonen,-opdat de mannen in München in derdaad een keurbataljon zullen vormen. Hij hoopte, dat zij terug zullen keeren, na den strijd, niet alleen in de unifor men, welke zij met eere hebben gedra gen, maar ook met de wapenen in de hand. „Er zullen er zijn, zoo zeide spre ker. die niet terug keeren uit den strijd. Ik neem tegenover hun verwanten en te genover hun volk de volle verantwoorde lijkheid daarvoor op mij” Met den Hou- zee-groet, waarmede spreker zijn rede besloot, stemden allen luide in. Na de rede van ir Mussert stelde het muziekkorps van de W.A. zich buiten op De vaandels vormden het hoofd van den stoet en zoo vertrokken de toekomstige S.S.-soldaten in keurige marschorde naar het station Hollandsche Spoor, waar de extra-trein voor München gereed stond Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek begaven allen zich naar een motorspuit een uur en W. van s-Gravenhage hebben, onder intrekking van hun besluit van 6 Juli 1938, laatstelijk gewijzigd bij be sluit van 15 Februari j.l., bepaald, dat het in het belang van de openbare orde en veiligheid ongeoorloofd is te venten, be halve tusschen 5 en 10 uur, op de vol- gene openbare plaatsen, alsmede in of op de daarop uitkomende straten of we gen over een afstand van 25 M., gere kend van die openbare plaatsen af: Het Abeelplein, de Boekhorststraat, de Cremerweg van de Ver-Huëllweg af tot de Haringkade, de Dagelijksche Groen markt, de Dwarsweg, het gedeelte van de Fahrenheitstraat gelegen tusschen de Laan van Meerdervoort en de Hanen- burglaan, het Gevers Deynootplein, de Gevers Deynootweg, de Gravenstraat, de Groote Halstraat, de Groote Markt, de Groote Marktstraat, de Heerenstraat, de Hofweg, de Hoogstraat, de Houtstraat (Korte), de Houtstraat (Lange), de Java- straat tusschen het Nassauplein en de Koninginnegracht, het Kerkplein tusschen de Groote Halstraat en de Prinsestraat. de Kettingstraat, de Kijkduinschestraat (L.) van het strand af tot aan de Duin- laan (L.), de Laan van Meerdervoort tqsschen het Valkenboschplein en de Azaleastraat, de Molenstraat, de Mol straat (Oude). de Nobelstraat, het Noordeinde tusschen de Heulstraat en de Plaats, de Palacestraat. de Papestraat. de Passage, de Piet Heinstraat tusschen de van Galenstraat en de Zoutmanstraat. het plein gelegen tusschen de Fahren heitstraat en de Cederstraat. de Poten (Korte), de Poten (Lange), de Prinse- gracht tusschen de Groote Markt en de Boekhorststraat. de Schoolstraat, het Spui tusschen de Groote Marktstraat en de Spuistraat, de Spuistraat, de straat tusschen de Groote Kerk en het Stad huis, het strand (het gedeelte tusschen de strandhoofden 43 en 46). de Strand weg, de Thomsonlaan tusschen de Val- kenboschkade en het Thomsonplein, het Valkenboschplein, de Veenestraat, de ver bindingswegen tusschen den Strandweg en het Gevers Deynootplein, de Ver- Huëllweg, de Vlamingstraat, de Wagen straat, de Weimarstraat. de Witte de Withstraat tusschen de van Kinsbergen- straat en de Zoutmanstraat, de Zeekant, de Zoutmanstraat tusschen de Eland straat en de perceelen 20 en 29, het ge deelte openbare straat begrensd door de Veenestraat, de Spuistraat, de Wagenstr. en de Vlamingstraat, de duinpaden, lei dende naar het strand, Twee exemplaren gevangen Dinsdag hebben wij gemeld, dat in de Maas onder Lith drie groote vls- schen (men sprak van dolfijnen) had ge signaleerd, die naar schatting zes meter lang zouden zijn en ongeveer 1500 pond wogen, In de omgeving van Lith hadden de gebr. v d. Zanden met een motorboot en een roeiboot, gezamenlijk bemand met 20 koppen, tevergeefs met de zegen jacht op deze dieren gemaakt. Twee van deze visschen zijn thans, naar de „N. R. Crt” meldt, gevangen en gekocht door de vischconservenfabnek Hollandia te Gorinchem. De eene visch was gevangen door een zekeren Visser in den Biesbosch bij den Kop van het Land met een bootshaak, welken hij dus waarschijnlijk bij wijze van harpoen heeft gebruikt. Dit exemplaar was een on geveer 3 m. lange visch met een gewicht van 300 k g. en een diameter van onge veer 60 cm. Het dier had een groote rug vin en staartvin en kleinere zijvinnen- vc!orut een geheel «ladde huid zonder schubben en boven op den spitsen kon een opening. Naar dr. A. B. van Deinse mededeelt, is er in dit geval geen sprake van een dolfijn. Het hier beschreven exemplaar is vermoedelijk een tuimelaar^ De tweede was bij Woudrichem gevan- Door het ensemble Jacq. van Bijlevelt en Hier ter stede is in den ouderdom van 80 jaar overleden de gep kolonel-inten- dant M. D. van Vuuren. De begrafenis van het stoffelijke overschot zal plaats hebben op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Dinsdag 4 Maart a.s te 12 15 u Terwijl de moeder afwezig was, heeft het oudste van de drie kinderen van den arbeider Keetman te uidveen, gemeen te Steenwijkerwold de kinderen zijn vier, twee jaar en zeven maanden oud kans gezien een kaars en lucifers te bemachtigen. Met een brandende kaars is zij bij de wieg gaan staan, welke in brand vloog. Ook het behang vatte vlam. Toen de buren, op den brand opmerkzaam gemaakt door de rookontwikkeling, het huis waren bin nengedrongen, troffen zij het jongste kindje met brandwonden overdekt in de wieg. In aller ijl is het naar Zwolle overgebracht. In het ziekenhuis is het echter spoedig overleden. Tenslotte hebben zij aangewezen als openbare plaatsen, alwaar het verboden is te venten met gedrukte stukken: het stadsgedeelte gelegen binnen de Torenstraat, de Jan Hendrikstraat Prinsegracht de zuidelijke huizenrij van de Groote Marktstraat, de Kalvermarkt de Nieuwe Markt, den Fluweelen Burg wal, de Muzenstraat, den Zwarteweg, de Prinsessegracht, de Dr Kuyperstraat. de Mauritskade, het Scheveningscheveer, den Hoogewal. het Piet Heinplein. de Tous- saintkade en den Noordwal (behalve voor zooveel betreft het venten met gedrukte stukken van politieke partijen en daar mede gelijk te stellen organisaties, mits de personen, die met deze stukken ven ten, in het bezit zijn van een legitimatie bewijs afgegeven door het bestuur van de partij of de organisatie, waarvoor zij colporteeren, en gewaarmerkt door den hoofdcommissaris van politie). Dit besluit treedt in werking 3 Maart 1941 Gezien de voortreffelijke kwaliteit van het nieuwe programma in Piccadilly Ca baret aan de Lange Poten, verwondert het niet, dat het cabaret meer en meer aan populariteit wint. Het programma biedt groote verscheidenheid en elk nummer staat stuk voor stuk op een niveau, dat den meest verwende kan bevredigen Daar is in de eerste plaats Pierre Leen- houts, een komiek, wiens optreden één lange periode van onafgebroken, gullen lach teweegbrengt. Kostelijk vooral zijn zijn transformaties: het oude heertje, de zenuwpatiënt, de postbode en de Tiroler. Zijn succes is groot en verdiend. Amsy Moine weet sfeer te scheppen met haar beurtelings guitige en gevoelige Duitsche en Amerikaansche liedjes. Afzonderlijk vermeld dient haar negro-spiritual. Even charmant van verschijning en goed van inhoud is het nummer van Rosita Zam- bra, van het Krystal Palast te Dusseldorf. Haar internationaal repertoire is boeiend. Cubanska danst in schilderachtige Rus sische costuums Kaukasische. Oekraini- sche en Russische dansen. Voorts vermeldt het programma een uitstekend nummer. De vier Napolitaan- sche straatzangers”, terwijl de drie Mar- cellini’s de muziek op waarlijk virtuoze wijze verzorgen. Vuurzee te V eisen a G*?,t®riPor8en brak bij dei (?ut de Hoofdbuurtstraat sen brand uit, welke zoo snel heen greep, dat het huis sp x mXbaweSr waPvapr br’and Te “woff'Veï" hT we1kedniet8veïzekïrd wasdgin bekend? °°rZaak Van den bru'^ 1» X Het hoofd van het bureau Afwikkeling Inkwartieringen en Vorderingen, Laan Copes van Cattenburch 57 alhier, vestigt er de aandacht van belanghebbenden op. dat verzoeken om vergoeding voor in de maand Februari 1941 plaats gehad heb bende leveranties en verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht in Nederland uiterlijk op den 15en Maart 1941 schriftelijk bij dat bureau behooren te zijn ingediend. De verzoeken (waarvoor formulieren op aanvrage gratis worden verschaft) moe ten bij inlevering vergezeld gaan van rekeningen en bewijsstukken. Uitdrukkelijk wordt nog medegedeeld, dat overeenkomstig de voorschriften op verzoeken, welke niet binnen den ge stelden termijn zijn ingediend geen acht wordt geslagen MIE EN KO IN CASINO Het bekende duo Mie en Ko komt deze week weer met een nieuwe klucht op de planken: „Laat-ie fijn zijn” Het gerouti neerde „tooneel-echtpaar” had ook nu weer onmiddellijk het gewenschte contact met het publiek. Met een leutig liedje en een aardige grap, wat hun altijd zoo vlot afgaat hadden zij al spoedig de stem ming tot groote vroolijkheid opgevoerd Naast het duo Willy Chanson jr. en John Toering noemen wij nog Marie Schaf- stad Willy Chanson jr. en Willy Rex. De muzikale begeleiding werd op uitstekende wijze verzorgd door Gerrit van Wezel De Utrechtsche recherche is erin ge slaagd den bontdiefstal, welke, zooals men weet, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 21 Februari bij de ont- en pel- terijfirma E. G. van Hattum in de No belstraat in de Domstad werd gepleegd, op te helderen. De politie heeft een tip gekregen, waardoor het mogelijk was de dieven aan te houden. Er werd met den gestolen bontvoorraad te Amster dam en in andere steden gevent. Men heeft getracht, de gestolen goederen van de hand te doen. Doordat men een vrij nauwkeurige omschrijving van het gestolene kon op geven, viel het niet moeilijk de dieven te achterhalen. In verband met deze in braak zijn drie mannen aangehouden, een 29-jarige kleermaker, een 27-jarige sjouwerman en een 36-jarige slager, die tenslotte na een scherp verhoor een be kentenis hebben afgelegd. Uit het ver hoor bleek, dat de daders Vrjjdags- nachts vóór twaalf uur over de schut ting van het in aanbouw zijnde nieuwe pand van de firma zijn geklommen, waarna het hangslot van het deurtje, dat toegang geeft tot den hulpwinkel, werd geforceerd. Een der daders heeft zich hierop naar binnen begeven, waar hij voor een waarde van ruim 300 aan bontwerk heeft meegenomen. De daders hebben zich dien nacht tot den aanbrekenden morgen ongeveer vijf uur schuilgehouden, omdat zij bevreesd wa ren in verboden tijd op straat te worden aangetroffen. De twee andere mannen hebben het gestolene, dat in twee jute zakken was verpakt, over de schutting geworpen, waarna men met den buit een goed heenkomen heeft gezocht. De ge stolen bontwerken, zooals Persianer bontmantels, blauw- en zilvervossen, kalfsmoffen enz. zijn, op enkele bonten na, achterhaald. De politie zoekt thans nog naar enkele lieden, die waarschijnlijk als helers in deze zaak zijn betrokken. Voor de rest is het gestolene na huiszoeking in een kast in de woning van den sjouwer aan getroffen. De verdachten zijn voorloopig opgesloten en zullen voor den officier van justitie worden geleid. „Geef mèin me ouwerwesse strange- tje maar weer brom!” Dat wazze de woor- de van onze Jocheme, toe-e-we de leste keir van Mesdag vandaen kwamme Zoa wéinig as-t-ie in dat uur esproke-n-aa, toe-e we dat wonderstik van Mesdag be- keke. zoa luièdruchtig kwam z’n tong los, toe-e we de buiètelucht weer te pakke-n- aane En non laet ik ’m nog maar 's eve- n-an t woord „Kees” zèit ie, ,,’t is non net lender of ik daer ’n uur lang ’n wondermoaie droam beleefd eb Wul je wel geloave. dat ik me der èigelik n beetje voor schaemt, datte wij soort lui zoa bitter wéinig van zoa’n prachtgelegen-èid gebruk maeke. Oeveul keire loape we niet met ons ziel onder ons arm langs 'n leege doaje aève, zonder vertier van ienigte beteekenis! Oeveul keire staene we soms iet tije-n- achter mekaar an de ouwe aève over koe- ties en kalfies te redeneere-n-of ons leve der van óf-angt. *t Duurt soms jaere-n-en jaere, eir datte we der over prakkezeere-n om nae dat buiètegeweun moaie kunstwerk van Mesdag te gaen kikke. En as je 't goed naegaet, wat voor moeite en wat voor koste benne der non eilemael zoa an verbonne? Van ’n trem oot je gien gebruk te maeke, want as ’t een beetje wéér is. dan is-t-er gien koste- Uker kuier-endje te bedenke-n-as over onze Ouwe Schevelingsche wegt Dat al- ‘*en 18 de moeite dubbeld en dwars waerd En met de ingang van ’t Pannorama wor je voor n onnoazel dubbeltje binne-n- U^etekiX°°r dat èige dubbeltje ken je zoa fang blèive-n-as je maar wul Weet je Kees, wat nog wel t moai- ste van dat Pannorama is? Dat is, dat ’t wurreldje. waer je in verplaest wordt, as t waere nog in volle beweging is. ’t Is of alles vol leve-n-en bedrèif is. Non mag dat in zekere zin ezèid kenne worde van elk goed schilders!ik Maar dan benne dat al lemael nog taflereelties appart. En dan allien voor mensche die daer teminste oag voor ebbe Maar in Mesdag zie je ‘t èile atrang- en dürpsleve in z’n volle glorie, onverschillig welke kant of je uiètkikt. ledenen jong of oud, kenner of gien 3 X4.. e <<-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9