HAAGSCHE COURANT 1 Haagsche politie heeft bereden brigade weer Maandag 3 Maart 1941. BINNENLAND LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS RECHTZAKEN DE BOMMEN OP HET WESTEINDE land Verregaande onvoorzich tigheid bij Engelsche luchtaanvallen boven ons VIERDE BLAD voor commissaris Dader gezien? de WEGENS BELEEDIGING VAN DB DUITSCHE WEERMACHT VEROORDEELD Wordt binnenkort verplichtend voorgeschreven Burgerlijke dienstverrichtingen in Nederland Verlenging verplichte veelevering den Ryks- Rotterdam HET ONTVREEMDE SCHILDERIJTJE JOODSCHE MISDADIGER TER DOOD VEROORDEELD HET VONNIS HEDENMORGEN VOLTROKKEN Een gedeelte van de nieuwe brigade der Haagsche Bereden Politie. Op den vóórgrond van links naar rechts prof. ir. G. L. van der Bilt, waarnemend burgemeester, mr. Hamer, hoofdcommissaris, en hoofdinspecteur van Willigenburg. Rechts de nieuwe commandant, inspecteur le kl. mr. J. J. v. d. Berg (Schimmelpenningh) Nieuwe ordening wordt getroffen, met de uitvoering, waarvan de heer Müller-Lehning wordt belast Niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen Wordt ondergebracht bij het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming BEGRAFENIS G. A. REYDON Bureau van den Burgerlijken Stand voor Ryksduitschers i Algemeene regeling van natuurbescherming WAARSCHUWING VAN DEN HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE Bepalingen betreffende het sluiten van huwelijken door Duitschers De door Amsterdam te betalen boete In het bijzonder tijdens en na luchtalarm Verslag van den verrichten arbeid Het hulpfonds van No. 17815 een den Voorzichtig met brandplaatjes ge- BEGRAFENIS J. D*. GESELSCHAP als Politie-archief jas en slappen hoed, diefstal wordt van Nu er weer brandplaatsjes door Engel sche vliegers zijn neergeworpen, mogen wij herinneren aan het gevaarlijke Ka rakter daarvan. Het is zaak, dat men ze vlug opspoort, onschadelijk maakt en bij de naastbijzijnde politie- of mili taire instantie inlevert. Heden is een Verordening versche nen, waarbij voor alle inwoners van het bezette Nederlandsche gebied on geacht hun nationaliteit een verplich ting tot het doen van burgerlijke dienstverrichtingen wordt ingevoerd. Verbond van Nederlandsche Journalisten litiecorps toegevoegd. De wnd.-burgemees ter, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, en de hoofd commissaris van politie, mr. P. M. C. J. Hamer, waren daarbij tegenwoordig. Na een inspectie der in linie opgestelde ruiters, sprak mr Hamer, enkele woorden waarbij hij dank bracht aan hoofd-inspec- teur van Willigenburg, die gedurende ver scheidene jaren zulk een krachtige leiding aan de bereden politie gaf en nu zooveel heeft gedaan om de vorming van de bri gade op oude sterkte en in nieuw tehuis, mogelijk te maken. Mr. Hamer sprak ten slotte zijn vertrouwen uit in de politierui ters als een krachtige factor in het poli tiecorps. De heer van Willigenburg dank te in enkele zinnen. De ruiters defileerden daarna voor den wnd.-burgemeester en den hoofdcommis saris, die vervolgens stal en dienstruim ten bezichtigden. Men deelt ons van Duitsche zijde mede, dat door de Verordening 145 van den'Rijkscommissaris van 21 September 1940 meer dan 100.000 niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen zijn bestreken. Voor de eerste maal is daar door in Nederland een overzicht over deze soort vereenigingen en stichtingen verkregen. De zifting en bewerking van het verkregen materiaal leidde tot de gevolgtrekking, dat bij verschil lende organisaties en stichtingen in het belang van het Nederlandsche volk een schoonmaak noodig is. In het vandaag te verschijnen Veror deningen blad is daarom een verorde ning van den Rijkscommissaris opge nomen krachtens welke een nieuwe or dening op het gebied van de niet-com- mercieele vereenigingen en stichtingen zal worden getroffen. Met de uitvoering van deze taak is de commissaris voor de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen in Nederland, de heer Müller Lehning be last. Zooals onlangs in de dagbladen is bericht, loopt de arbeid van het door den Rijkscommissaris ingestelde hulp fonds, voor zoover het de stad Rotter dam betreft, ten einde. Met voldoe ning en dankbaarheid kan men op dit mooie sociale werk terugblikken, dat alles samengenomen, drie tot vier maanden tijd voor de organisatie, den opbouw en de uitvoering geëischt heeft. Meer dan 60.000 Rotterdamsche gezinnen en alleenstaande personen zijn, naar in een officieel communiqué bekend wordt gemaakt, geholpen kun nen worden, en wel allen, die binnen het kader van de vooraf gestelde nor men materieele zorgen hebben. Deze bijzondere actie tot leniging van den nood wordt algemeen zeer op prjjs gesteld en vele burgers zijn daardoor in de gelegenheid gesteld, kleeding, schoeisel e.d. te koopen of ook andere dringende sociale behoeften te bevre digen, terwijl de organisatie, de uit betaling en de controle een goede be steding van de ter beschikking ge stelde gelden waarborgde. Niet slechts het feit, dat geholpen werd, vefwierf sympathie, maar vóór alles trok de wjjze van werken de aan dacht en de waardeering van de be langstellenden. Besprekingen en rap porten zij tot de kleinst mogelijke maat beperkt, er werd gehandeld en wel snel en toch zorgvuldig. De vaststelling van de sociaal ge fundeerde normen is met de grootste zorgvuldigheid geschied, waarbij in de eerstè plaats aan de kinderrijke ge zinnen is gedacht. De aanvragers werden niet als num mers behandeld, maar als medemen- schen, wier lot ons niet onverschillig kan zijn. Geen loketten, doch rustige spreekkamers, geen met werk over laden en prikkelbare beambten, doch sociaal-voelende menschen, wier op dracht luidde: medegevoel en begrip voor de zorgen en den nood van ande ren te toonen, geen onnoodig heen en weer sturen van de eene instantie naar de andere, maar in de eerste plaats snelle hulp. De sociale behandeling heeft aan de geboden hulp een groote innerlijke waarde gegeven. Allen, die direct of indirect met deze actie in aanraking zijn gekomen, hebben dit ingezien en geheel en al gewaardeerd. De Rijkscommissaris, aldus be sluit het officieele communiqué, heeft beslist, dat de actie van de Notstandsbeihilfe ook in andere, in sterkere mate getroffen gebieden van Nederland zal worden ge voerd. Op dit oogenblik worden reeds de noodige voorbereidingen getrof fen, om aan deze lastgeving van den Rijkscommissaris uitvoering te geven. KRING WASSENAAR VAN DE N.S.D.A.P. Gistermiddag had in Kasteel Oud-Was- senaar een bijeenkomst plaats van de national sozialistische Deutsche Arbeiter- partei, kring Wassenaar. Als spreker zou optreden de Reichshauptstellenleiter Trefz uit Berlijn, die het woord zou voeren over den politieken toestand. De heer Trefz was echter verhinderd. In zijn plaats sprak voor de talrijk opgekomenen, onder wie vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht, de hoofdgouwleider in Den Haag, de heer Heinrich. Na zijn rede had een kameraadschappelijk samenzijn plaats Een militaire kapel zorgde voor muzikale attracties. In een heden verschijnend Verordenin genblad zijn voorschriften opgenomen betreffende het sluiten van huwelijken van Rijksduitschers (niet-Joden) uitslui tend door Duitsche ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Wat de termijnen betreft, kan de Rijkscommissaris voor een huwelijk van een Duitscher met een Nederlandsche dispensatie verleenen. Twee andere verordeningen hebben be trekking op de instelling van een Duit- schen Burgerlijken Stand in het bezette Nederlandsche gebied, waarbij, behalve het sluiten van huwelijken van Duit- schers ook registers van Duitsche staats burgers volgens de Rijksvoorschriften zullen worden aangehouden en de ressor ten voor dezen Burgerlijken Stand wor den aangewezen. Gisteravond werd in onze stad tot twee maal toe luchtalarm gegeven. Daar sedert 14 Mei j.l. dit hier ter stede niet meer is voorgekomen, en men er niet meer op bedacht was, veroorzaakte het loeien der sirenen veel schrik onder de burgerij. Hoe slecht men hier, op dit alarm voorbereid was, bleek uit de zeer bedenkelijke reacties. Overal liepen menschen de huizen uit, nadat zij het licht hadden ontstoken en het schijnsel daarvan volop naar buiten uitstraalde. Trams en andere voertuigen vervolgden voor een groot deel hun weg en wielrij ders en voetgangers gingen rustig ver der. En toch is het van het grootste be lang, dat de voorschriften nauwkeurig en vlug worden uitgevoerd door ieder een. Juist bij alarm moet worden ge zorgd, dat de verduistering, die toch reeds niets te wenschen mag laten, angstvallig tot in de kleinste détails wordt doorgevoerd, liefst door alle lich ten te dooven, want ook een klein licht schijnsel kan de aandacht van een En- gelschen vlieger trekken en voor de burgerij noodlottige gevolgen hebben. Wie binnenshuis is, blijve daar; is men boven, dan begeve men zich zoo mogelijk naar beneden, om het gevaar voor zichzelf te verminderen; men blij ve zoo ver mogelijk van de ramen, waardoor bom- of granaatscherven of mitrailleurkogels het huis zouden kun nen binnendringen. Wie zich op straat bevindt bij het alarm, zoeke snel een schuilplaats op en blijve daar tot het alarm is opgeheven. Trams en andere voertuigen moeten blijven stilstaan, zoolang de alarmtoe- stand duurt en alle lichten dooven, terwijl de inzittenden een veilige schuilplaats opzoeken. Ook is het zaak, dat m^n niet zoo als thans veelal is geschied na de opheffing van het alarm doet alsof nu werkelijk alle gevaar geweken is, licht onfsteekt, voor-, balkon- en keu kendeuren opent, of naar buiten gaat. Het is altijd mogelijk, dat zich nog een Engelsch vliegtuig in de lucht be vindt, wellicht in onhoorbare glijvlucht, zoodat groote voorzichtigheid steeds ge boden blijft, vooral na luchtalarm, al is dan ook het sein „veilig” al gege ven. Die veiligheid is slechts betrekke lijk, zooals men moet begrijpen. Vervolg van het le blad. Er is hier geen huisje, dat geen sporen van den aanval draagt. Doch niet alleen het exterieur, maar ook het interieur van de woningen had schade opgeloopen. Gordijnen, schilderijen en meubilair, kortom alles wat er zich in bevond, werd vernield. En voor de meeste men schen gold het hier het eenige bezit, dat zij hadden. Bom op het trottoir maakt vele - -slachtoffers De bom, die was neergeploft voor den sigarenwinkel van den heer van Es, was op den rand van het trottoir terecht ge komen, waardoor een gat in het straat- dek was geslagen en gas-, electriciteits- en waterleiding werden vernield. Door de rondvliegende scherven wer den de menschen, die zich op straat bevonden, geraakt en deze bom heeft dan ook wel de meeste slachtoffers ge maakt. De tegenover liggende panden dragen de duidelijke sporen van deze ontploffing. Geheele stukken zijn uit de gevels geslagen evenals deuren en ra men. Maar ook had hier het huisraad van de bewoners ernstig te lijden ge had, terwijl plafonds naar beneden waren gekomen. In de verschillende winkels, welke propvol waren met al lerhande artikelen, heerschte een niet te beschrijven chaos en met de grootst mogelijke moeite kon men eenige orde op zaken stellen. Hedenmiddag is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. A. Reydon, arts bij het Ziekenfonds van „De Volharding” Aanwezig waren behalve een groot aan tal patiënten, de heeren W. M. Metman, E. L. J. v. d. Abeele, Chr. A. van Doorn en W J. van Eyk, resp. voorzitter, 2e voorzitter, secretaris en bestuurslid van de Volharding, A. J. Vonk, lid van het dage- lijksch bestuur, Oordenburg namens den ledenraad en J A. Hierck, assistent be drijfsleider van de voorzorgsinstellingen van de Volharding, de geneesheeren van de Volharding de Haan, Drenthen. van Amson, Prud’homme van Reine, Arndt, de Vletter, Smits, Vaandrager, Kruizinga, Houwen en Voskuil. Voorts merkten we op dat hij in samenwerking met het depar- R. P, C. Spengler, kapt, luitenant ter zee De bereden brigade der politie, in 1936 om bezuinigingsredenen als afzonderlijk corps opgeheven, is sinds eenigen tijd weer in eere hersteld. De afdeeling telt weer als voorheen 24 manschappen en brigadiers, onder commando van den in specteur le klasse mr. J. J. v. d. Berg. Nieuwe, ten deele volledig voor den dienst afgerichte paarden werden aange kocht, ter aanvulling van de 6 huurpaar den, welke de manège-Hiemstra destijds leverde. De hoofdinspecteur L. G. van Willigen burg, die gedurende verscheidene jaren de politieruiters onder zijn commando had, organiseerde de thans gevormde bri gade en droeg daarna het commando over aan inspecteur v. d. Berg. Tot den arbeid van den heer van Wil ligenburg behoorde het ook, een nieuwe huisvesting te zoeken voor de brigade. KRING BRABANT OPGERICHT Te ’s-Hertogenbosch heeft de consti- tueerende vergadering plaats gehad van den kring Noord-Brabant van het Ver bond van Nederlandsche Journalisten. De heer P. J. van Megchelen, verbonds- voorzitter, heeft een rede gehouden waar in hij sprak over de taak, welke de man van de krant in de nieuwe maatschappij zal hebben te vervullen en welke zijn positie daarin zal zijn. Daarna installeerde hij den heer H. Wijffels, hoofdredacteur van het Noord- Brabantsch 1 dagblad „Het Huisgezin”, tot kringvoorzitter en de heeren A. J. Zoet mulder, hoofdredacteur van het Eindho- vensch Dagblad en J. Schils, redacteur van het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland, tot zijn adjuncten. De heer Wijffels gaf de verzekering, dat alle Brabantsche journalisten bezield zijn met het voornemen naar vermogen de belangen van het Brabantsche volk als deel van het Nederlandsche volk te steu nen en te dienen. DE GROET VAN „NATIONAAL FRONT" De leider van „Nationaal Front”, de heer Arnold Meyer, heeft in het laatstversche nen nummer van „De Weg" medegedeeld, dat hij besloten heeft den groet „Neder land” in te voeren. Noodzakelijk voor regelmatige vleeschvoorziening Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat, aangezien ook na 1 Maart een regel matige vleeschvoorziening noodzakelijk is, de verplichte veelevering, welke met ingang van 25 November 1940 werd in gesteld, is verlengd en wel tot 1 Juli 1941. Nadere bijzonderheden worden bij afzonderlijke publicatie bekend gemaakt. Gerechtshof „FRANSCHE" COGNAC Het gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 61-jarigen F. H. J. S„ die door de rechtbank te Rotten dam was veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf wegens het ten verkoop in voorraad hebben van waren, valsche- lijk voorzien van 'n bepaalden firmanaam of naam en plaatsnaam. Het betrof hier door S. zelf vervaardigde cognac, welke hij voorzag van een Fransch merk, ter wijl de flesschen werden verpakt in Fransche couranten. Het hof heeft dit vonnis vernietigd en opnieuw recht doende, veroordeelde het S. tot een geld» POLITIE VERSTOORT ONGEOOR LOOFDE BIJEENKOMST De zedenpolitie onder leiding van in specteur W. O Monsma, heeft Zaterdag nacht een inval gedaan op een feestelijk versierden zolder van een perceel hier ter stede, waar den laatsten tijd regelmatig bijeenkomsten worden gehouden van een zeer twijfelachtig karakter. Men trof er een gezelschap aan van 25 personen, onder wie 3 vrouwen, terwijl men beslag legde op een groote partij bier en ver mouth, die diende om de vreugde te ver- hoogen. Het bleek, dat door de hoofd- bewoonstes. de 53-jarige mejuffrouw A. W. A. M. G., die tevens huurster is van het geheele bovenhuis, een entree voor deze gelegenheid van 50 cent per persoon werd geheven Het geheele gezelschap is per arrestan tenauto naar het hoofdbureau getranspor teerd, aangezien overtreden waren art. 271 van de Algemeene Politie Verordening, overtreding van de Drankwet (verkoop zonder verlof) en de verordening van den Rijkscommissaris, die voorschrijft, dat om 11 uur verlofslokaliteiten gesloten moeten zijn. Bij het gezelschap bevonden zich een aantal personen, die vanwege hun ze delijk gedrag bij de politie bekend waren en van wie enkelen gesignaleerd stonden in het Politieblad. Het waren de 43-jarige mej. A. M. H. en 23-jarige mej. M. H. K., J. B., 22 jaar, reclameteeke»aar; J. K„ 29 jaar, vertegenwoordiger (bij hoofdbe woner en pension, verkocht dranken); J. J. K. , 24 jaar, koopman; W. L. W., 18 jaar, kantoorbediende; J. L de J., 30 jaar, sla ger uit Overschie; F. J. F., 20 jaar, las- scher; N. v d. B., 23 jaar, verkooper uit Amsterdam; H. H. D. B., 30 jaar, etaleur; K. W. V., 19 jaar, verkooper; Chr. J., 35 jaar, kok uit Voorschoten; H. S.. 23 jaar, kelner; Chr. M. A., 21 jaar, uit Leidschen- dam; H. J. H., 22 jaar, kleermaker; P. de W„ 31 jaar, kleermaker; C. K., 26 jaar, kantoorbediende; H A. N., 18 jaar, zonder beroep; J. G., 20 jaar, kelner; A. v. d. T., 20 jaar, huisknecht; A. L. P. G., 31 jaar, kelner; P. S., 25 jaar, danseur; A. J. Z., 20 jaar, machinebankwerker R’dam; D. M., 23 jaar, student. In den loop van den Zondag zijn 2 vrou wen (niet de hoofdbewoonster) voorloopig op vrije voeten gelaten. Alle anderen stelde men in verzekerde bewaring. Wie in strijd handelt met de eischen van bescherming tegen luchtgevaar, brengt eigen leven en dat van zijn medeburgers in groot gevaar! In verband met den diefstal van het schilderijtje, voorstellende een jongens portret, geschilderd door C. Fabritius, ter waarde van 4000, dat sedert Woens dag j.l. uit een kunsthandel in de Zee straat is verdwenen, heeft de politie mededeeling gekregen, dat Vrijdag j.l. ’s middags omstreeks 3,30 uur een als heer gekleed persoon uit den kunsthan del is vertrokken. Men heeft gezien, dat hij onder zijn arm een actetasch droeg, waarin getracht was het schilderijtje te verbergen. De tasch was echter te klein en een gedeelte van de lijst stak er uit. De bewuste persoon is geloopen in de richting van het Westeinde. Zijn signale ment luidt1 m. 75 lang, flink gezet postuur, als heer gekleed in lichte regen jas en slappen hoed. Als verdacht van diefstal wordt van hem opsporing en aanhouding verzocht door den commis saris van politie afdeeling B, Alexander- plein 15. De zwaargewonden De 20 zwaargewonden zijn: F. Schol ten, Westeinde 247 (hofje „Vredebest”) v. d. Kroft, i jaar, Westeinde 257; echt paar Teeuwissen, Westeinde 249; G. Hee- neman, Sirtemastraat; de Wit, Westeinde 247 (hofje „Vredebest")A. den Engel- sen, Westeinde 247 (idem) Zuster Kerk hoven, R.K. ziekenhuis Westeinde; G. Voorduin, Bleekerslaan 4a; Annie v. d. Molen, Newtonplein 15; W. Kierik, Ter- heydenstraat 22J. Boers, 23 jaar, Chris- pijnstraat 28v. d. Kroft, 26 jaar, Lange Lombardstraat 19; F. de Zwart, van Hale- wijnplein 4, Voorburg; Mej. N. Kaffa, Kortenbosch 60Jacoba Molenpaard, Statenlaan 45; mej. A. R. van Dijk geb. Walraven, Westeinde 247 (hofje „Vrede best”). Dezen zijn opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. Voorts: A. H. M. Simonis, 15 jaar, van Gogh- straat 72; A. L. Wuhl, 30 jaar, Wester- baenstraat 79; J. P. Heigenaar, 24 jaar, N. W. Binnensingel 3. Dezen zijn opgeno men in het ziekenhuis aan den Zuidwal. Voorts zijn er nog verschillende perso nen licht gewond, die echter na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis konden gaan. Het S.S. en politie-veldgerecht in den Haag heeft op 27 Februari een Jood wegens geweldpleging ter dood veroor deeld. De voltrekking van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroege morgenuren. De veroordeelde had met een spuit met zure vloeistof een aanslag op man schappen der Sicherheitspolizei ge pleegd, die ter uitvoering van een po litioneel onderzoek zijn lokaal in het Jodenkwartier te Amsterdam wilden doorzoeken. Het lokaal was de verblijfplaats van een terreurbende. welke volgens te voren beraamde plannen overvallen op Neder landsche nationaal-socialisten deden. De veroordeelde had ook een deel der terreurbende met slagwapens uitgerust Zijn medeleden van de bende werden we gens verstoring van de rust in het land gevangenisstraffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar opgelegd. Talrijke schiet-, slag en steekwapens konden in beslag worden genomen. tement van Landbouw en met Staats- boschbeheer een regeling tot stand zal kunnen brengen. Aan het departement is een specialist op het gebied van na tuurbescherming aangesteld, n.l. ir. W. G. van der Kloot, terwijl het de bedoe ling is, dat later een inspecteur der na tuurbescherming zal worden aangasteld. De nieuwe regeling zal niet alleen oog hebben voor het ongerept bewaren van natuurmonumenten, doch ook voor een goede verzorging en behandeling van het in cultuur gebrachte landschap. Juist op het laatste punt is er in Neder land wel het een en ander misdreven. Hij vond deze in het stalcomplex van het Huis ten Bosch, dat sedert 1869 niet ge bruikt was. De stal en nevenvertrekken verkeerden inwendig in vrij deplorabe- len toestand, maar een degelijke restau ratie heeft er een uitstekend verblijf voor mannen en dieren van gemaakt. Tot het complex behoort een bureau- vertrek voor den commandant en een wachtlokaal voor brigadiers en man schappen. Vóór den stal bevindt zich een overdekte ruimte voor de behandeling der paarden, benevens een vertrekje voor den stalwacht en een tuigenkamer. Als curiositeit wordt in den stal het laat ste werkrooster bewaard, voor de koet siers op 5 October 1869, den dag waarop de stal voor de laatste maal in gebruik was. Vanmorgen is de bereden brigade met een eenvoudige plechtigheid aan het po- In de grootste verwarring liepen de menschen dooreen om het hun nog geble ven huisraad en goed, bij elkaar te garen. Het R.K. ziekenhuis Dat het nabijgelegen R.K. ziekenhuis er nog goed is afgekomen, mag een won der heeten, want was de bom enkele meters verder ontploft, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Over een grooten afstand lag de straat bedekt met glas. De bom, welke was neergekomen ach ter het café van den heer van den Berg aan het Kortenbosch richtte groote ravage aan in den in den tuin staande kleine gebouwen; helaas heeft de heer van den Berg zelf het leven gelaten. Door de kracht van de explosie werd hier ook een muur vernield. De geneeskundige dienst is direct na den aanval met groot Materiaal op de plaats des onheils verschenen, evenals de ver schillende gemeentediensten, zooals poli tie en Gemeentewerken, Gas-, Water en Electriciteits bedrijf. Vanochtend waren de opruimingswerk zaamheden nog in volle gang en het laat zich aanzien, dat 't nog geruimen tijd zal duren, voordat alles is opgeruimd. Verschillende Duitsche en Nederlandsche autoriteiten zijn zich vanochtend op de hoogte komen stellen. Wij zagen o.a. generaal Schumann, prof. ir. C. L. v. d. Bilt wnd. burgemeester; den hoofdcommissaris van politie mr. P. C. J. M. Hamer, den waarnemend hoofdcommissaris, den heer Walraven en de commissaris in de pro vincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, benevens de directeur - generaal van politie. HET ONDERWIJS IN DEN KOMENDEN NEDERLANDSCHEN STAAT. Op uitnoodiging van groep 6 van kring 5 (den Haag-West) der N.S.B., zal in een openbare vergadering in „De Galerij” Laan van Meerdervoort, dr. W. F de Groot, directeur van de Dalton H.B.S., Woensdag 5 dezer des avonds 8 uur, spre ken over „Het onderwijs in den komenden Nederlandschen staat”. De hoofdcommissaris van politie te ”s-Gravenhage vestigt de aandacht op het volgende: Nu onze stad gisteravond op zoo ern stige wijze door Engelsche bommen is getroffen, wordt de op een ieder rustende verduisteringsplicht nogmaals in her innering gebracht. In het bijzonder zij er op gewezen, dat men zichzelf aan groot gevaar bloot stelt, indien men tijdens het afwerpen van lichtkogels voor de ramen van zjjn woning gaat staan, vooral in dien men niet eerst het licht heeft uitge draaid. Uitdrukkelijk 2ij- men gewaar schuwd, dat de omstandigheden het noodzakelijk kunnen doen zijn, dat het personeel, belast met het toezicht op de verduisteringsvoorschriften, uitstralend licht met behulp van vuurwapenen dooft, indien daardoor grooter gevaar voor de omwonenden kan worden voorkomen. Voorts wordt er met grooten nadruk aan herinnerd, dat op het sein „lucht alarm” een ieder de verplichting heeft binnenshuis te blijven of, op straat Ver toevende, zich te begeven, hetzij bin nenshuis, hetzjj in de naastbijgelegen schuilkelder. a boete van jsq gulden. Hedenmiddag is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke over schot van den heer J. D. Geselschap, die op 64-jarigen leeftijd hier ter stede is overleden. De heer Geselschap was als onder havenmeester van Amsterdam in de kringen der Nederlandsche koopvaardij een bekende persoonlijkheid. Gedurende eenige jaren bekleedde hij een bestuurs functie bij de Ned. Vereen, van gezag voerders en stuurlieden ter koopvaardij. In verband met de aan Amsterdam opgelegde boete van 15 millioen berekent de Tel., dat deze zal moeten worden op gebracht door 3045 personen, zijnde die genen, die in de Inkomstenbelasting zijn aangeslagen voor meer dan 10.000, Deze personen hebben een gezamenlijk inkomen van 74,1 millioen. De boete van 15 millioen komt dus neer op 20 pCt. van de gezamenlijke in komens van deze aangeslagenen in 1938/ 1939. Slaat men de boete over de 3045 personen om wat feitelijk onjuist is, daar de boete zal worden gevorderd in den vorm van een naar een gelijk per centage berekenden toeslag op de in komstenbelasting dan zou dit neer komen op rond 5000 per persoon. De totale opbrengst van hoofdsom en opcenten der Inkomstenbelasting in Am sterdam. dus van alle categorieën in deze belasting aangeslagenen, beliep in 1938/1939 f 16,5 millioen, dus 1,5 mil lioen meer dan de thans opgelegde boete. b.d E. B. H de Haas, ^rts. W. Leverstein, fabrikant, E. Meischke, ambtenaar ter Ge- meente-Secretarie Bernam, apotheker en H. F. Ongkiehong, arts. In de aula speelde de organist het Largo van Handel, het slotkoor uit de Mattheus Passion, en het Adagio uit de Sonate Pa- thétique. De oudste broer wees op 2 kenmerkende eigenschappen van den overledene. Hij be zat een onverzettelijken wil, hetgeen tot uitdrukking kwam in zijn afwisselende, moeilijke loopbaan in Nederland en Indië. In gevordenden leeftijd, ondanks de han dicap van zijn slechte gezondheid, studeer de hij voor arts en volbracht hij deze moeilijke studie. Voorts bezat hij een innemende persoon lijkheid. hij was vriendelijk zachtmoedig en teerhartig en zeer vergevingsgezind, wat betreft de tekortkomingen van ande ren. De heer Metman, voorzitter van de Vol harding, wees er op, dat hoewel de heer Reydon eerst 2 jaar als huisarts bij deze inrichting werkzaam was, er toch hech te en sterke banden bestonden, tusschen hem en het bestuur, collega’s en patiënten. Zijn heengaan beteekent voor de Volhar ding een zwaar verlies. Hij was een wer ker in den waren zin des woords. iemand die niet vroeg, maar gaf. Dr. de Haan, voorzitter van het college van artsen zeide dat het vertrouwen, dat er in den heer Reydon gesteld werd, bij zijn benoeming niet beschaamd is gewor den. Hij verstond zijn vak, wist het op juiste waarde te schatten, zoodat hij vele vrienden onder de patiënten telde. Aan het graf dankte een broer voor de belangstelling. Naar dr. Plutzar, referent für Kultur- verwaltung beim Reichskommissar, ons in de dagelijksche persconferentie mededeel de, is onlangs in een vergadering bij commissaris-generaal dr. Wimmer, waar bij tegenwoordig waren prof, van Dam, secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, dr. van Steijn, directeur van het Staatsboschbeheer, mr. van Tienho- ven, voorzitter van de Nederlandsche ver- eeniging tot behoud van Natuurmonumen ten, Oberforstmeister Hagemann, gevol machtigde voor natuurbeschermingszaken en de heer Plutzar aanwezig waren, door den commissaris-generaal met waardee ring vastgesteld, dat zoowel van particu liere zijde als door Staatsboschbeheer veel waardevols op het gebied van natuurbe scherming tot stand is gebracht. Een algemeene regeling echter heeft tot nu toe ontbroken. Ofschoon een na tuurbeschermingswet langen tijd op de agenda heeft gestaan is het daartoe nooit gekomen. De nieuwe organisatie van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming maakt het mogelijk daar de belangen der na tuurbescherming onder te brengen. Nu alle parlementaire moeilijkheden uit den weg zijn geruimd, hoopt prof, van Dam, BRANDJE IN DRUKKERIJ De brandweer werd gistermorgen waarschuwd voor een brandje in een drukkerij aan de Hemsterhuisstraat 185. Door onbekende oorzaak is er vuur ont staan in eenige pakketten papier, welke op een stelling waren gestapeld. Het nam echter geen ernstige afmetingen aan en is met den kleinen straal van de motorspuit uit de Prinsestraat gebluscht. PROV. COMMISSIE VAN VEILINGEN De Provinciale Corfimissie van Vei lingen in Zuid-Holland houdt morgen middag om drie uur in „Riche” alhier haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m.: jaarver slagen, bestuursverkiezing en bespreking verhooging statiegeld fust tot 1 per kist. Het S.S. en politieveldgerecht in den Haag heeft een 20-jarig Nederlandse!* meisje wegens beleediging van de Duit» sche Weermacht tot een jaar gevangenis» straf veroordeeld. Zij had zonder eenign aanleiding een op wacht staanden post van de Ordnungspolizei in Amsterdam huil scheldwoord „rotmof" toegeroepen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13