Aspirin Twee convooien voor kust gebombardeerd Schotsche Malta GEMENGD NIEUWS Oorlogsschade - Verzekering BLOM VAN DER AA OUD GOUD IS NOODIG om weer NIEUWE ARTIKELEN te maken HET RINGENHUIS betaalt U daar- voor 'n Zeer hooge prijs. Vertrouwd adresPrinsestraat 86 HAAGSCHE COURANT Maandag 3 Maart 1941 le bl. RECLAMES. RECLAMES. in ook Veertigduizend dakloozen ZUID-SLAVIE VEREENIGDE STATEN JAPAN Indrukken uit het buitenland havens Het Duitsche Weermachtbericht ITALIË Duitsche persstemmen aangevallen weer ONDERWIJS EN KERK ENGELAND ROEMENIE Aardbeving in Griekenland De pact-onderteekening te Weenen Britsche afdeelingen bij Sirgoli op de vlucht gejaagd Toestand wordt te Belgrado rustig beoordeeld De stad Larissa geheel verwoest? pag. 2 i Dr. Göbbels opent de Leipziger Messe De Dardanellen /uuS: Laat U geen knollen voor citroenen verkoopen Amerikaansch voedselschip naar Frankrijk Talrijke arrestaties Zware slagen voor de Britsche koopvaardij Geslaagde aanval op ver schillende Britsche I Wijdvertakt complot i Boelgarije ontdekt De reis van kolonel Donovan Het Amerikaansche Senaatsdebat over de hulpwet Na het overlijden van ex-koning Alfons Eden bij den Griekschen koning „Duitschland wil leven, maar laten leven” Frankrijk en de Britsche blokkade Het Italiaansche weermachtbericht De oorlog ter zee (Vervolg van het eerste blad.) op het ge- Een (vac. ds. J. F. zal De cu, tuv uuui UC uai uancucn v»u- zich van tevoren moeten melden vond den dood. De over- voorbereiding. Matsoeoka wenscht Mussolini geluk zijn blokkade schipbreuk lijden op de bekwaamheden en den ijver van het Duit sche volk, zoo verklaart de leider van het Duitsche vierjaarplan, Rijksminister Go ring, in een telegram. Ook" in den oorlog kan de Messe haar plaats als het grootste handelscentrum van Europa handhaven en volgens haar traditie de bevordering van den interna tionalen goederenruil dienen. In scheepvaartkringen te Istanboel ver- met werd Afrika zijn vijandeljjke afdeelingen op de vlucht gejaagd in den sector van Arresa en in het gebied van Sirgoli (ten Zuidwesten van Asosa). AANKOMST VAN WINAUT United Press meldt uit Bristol: nieuwe Amerikaansche ambassadeur in Engeland, Winant, werd Zaterdag bij zijn aankomst verwelkomd door den hertog van Kent en door een vertegenwoordiger van Churchill, Bracken. bemiddelingsdiensten van Japan verzocht om Thailand tot nog enkele concessies te bewegen. Arsène Henry zou zijnerzijds bereid zijn „aanzienlijke concessies" te doen nu het einde van den wapenstil stand nadert. cii, van icvuicii iiiucu en een loods moeten afwachten. de mogendheden andere opvattin- gerechtigheid en heeft daarvoor Verzekert nog heden: Uw Inboedel, Opstallen, Goederen etc. Inlichtingen: Bijkantoor Den Haag: Hooge Nieuwstraat 30 - Tel. 115820*) Het besluit van Boelgarije heeft in po litieke en diplomatieke kringen van de Zuidslavische hoofdstad sterk de aan dacht getrokken. Men wijst op het Duit sche streven, reeds thans, tijdens den oorlog, een nieuwe ordening in dit deel van Europa tot stand te brengen. Men is ervan overtuigd, dat de ontwikkeling van den laatsten tijd naar een versterkte sa menwerking met het groot-Duitsche rijk nog bespoedigd zal worden. De situatie, welke thans bied van de buitenlandsche politiek is ontstaan, wordt rustig beoordeeld. Ken merkend hiervoor is. dat de toonaan gevende ministers alle in hun plaats van herkomst vertoeven. Bijzonder gunstig acht men de verkla ring van ministerpresident Filoff, dat de betrekkingen van Boelgarije met zijn buurstaten in denzelfden vriendschappe- lijken geest worden voortgezet. In poli tieke kringen te Agram verklaart men, dat men in de toetreding van Boelgarije tot het drie-mogendhedenpact de normale ontwikkeling ziet Als U verkouden of grieperig bent, neem dan direct Aspirin. Let echter op het Bayer-kruis. de waarborg voor goede werking en absolute onschadelijkheid. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft het stoomschip „Exmouth” gecharterd, dat een lading levensmiddelen, kleeren en medicijnen naar het onbezette deel van Frankrijk moet brengen. Dit is het tweede schip, dat de Britsche blokkade zal mogen passeeren. Het plan is, dat de „Exmouth” op 8 Maart zal uitvaren, om 22 Maart in Marseille binnen te loo- pen. De lading bestaat o.a. uit 625.000 pond haverjnout, 600.000 pond meel, een groote hoeveelheid melkpoeder, kleeren voor kinderen en een half millioen cap sules insuline en andere geneesmiddelen. Met de opheffing der centrale van den Britschen geheimen dienst te Sofia, j waarbij 50 personen werden gearres- teerd, die contact ondérhielden met het Britsche gezantschap, is de Boelgaarsche regeering een wijdvertakt complot op het spoor gekomen. Reeds sinds eenige weken viel er in Boelgarije een verhoog de actie van agenten te bespeuren. Er werden pamfletten verspreid en er wer den praatjes rondgestrooid, waarin men het volk tegen de politiek der regeering probeerde op te hitsen. Engelsche en Amerikaansche persbureaux deden hun best, van een toenemende onrust in Boel garije te spreken. Naar thans is gebleken, was dit alles slechts een onderdeel van een door het Britsche gezantschap en den Britschen geheimen dienst opgesteld plan, n.l. om op den rug van Boelgarije tweedracht te zaaien. De Britsche politiek hoop te in Boelgarije een haard van onrust te stichten, welke de Boelgaar sche regeering een gewilliger oor moest geven voor de raadgevingen van den Britschen gezant in Sofia. Deze poging is nu mislukt. Ter gelegenheid van de opening van de Leipziger Voorjaarsbeurs heeft de Duitsche minister van propaganda, dr Göbbels, gisteren een groote rede gehou den, waarin hij de reorganisatie van Europa op economisch en sociaal gebied beschreef, zooals deze door de asmogend heden nagestreefd wordt. Dr Göbbels betoogde, dat de huidige oorlog voor het Duitsche volk in den waarsten zin des woords een strijd om het bestaan is. Hij wees er op. dat het conflict dat in September 1939 uitbrak met eenigen goeden wil van de zijde van Engeland en Frankrijk zonder al te groote moeilijkheden voorkomen had kunnen worden. Bij de uitvoering van de poli tieke en economische organisatie van Europa is de eerzucht van den wereld- bekeerenden zendeling Duitschland vol komen vreemd. Het gaat Duitschland louter om het leven van zijn volk Zoo vindt het ook het reëelste uitgangspunt voor hervorming van de economische be trekkingen tusschen de volken. Wij Duit- schers, zoo verklaarde de minister, doen niet aan autarkie ter wille van de autarkie. Wij zijn te allen tijde gaarne bereid tot het onderhouden van economi sche betrekkingen met ieder ander land, dat het met ons eens wil worden op den grondslag „geven en nemen’ Duitsch land wil leven, maar ook laten leven. De Duitsche oorlogseconomie toont duidelijk hoe het nieuwe procédé werkt. Ook in het tweede oorlogsjaar draait het Duitsche bedrijfsleven op volle toeren De Duitsche oorlogsproductie is volkomen voorbereid op elke komende gebeurtenis en de Leipziger Voorjaarsmesse 1941 le vert het bewijs, dat de Duitsche export- industrie zelfs rekening heeft kunnen houden met tallooze wenschen van de naties, die economische betrekkingen met Duitschland onderhouden Aan de komende militire operaties, zoo verklaarde spr. tot slot, moet overgelaten worden definitief den weg te wijzen naar de reorganisatie ook van de economische betrekkingen van de volken onderling De Führer zal ook nog de laatste resten van jegens Europa vijandig gezinde mogend heden terneerwerpen en daarmee aan het Duitsche volk en de wereld den vurig verlangden vrede brengen. Aan de openingsplechtigheid in het be roemde Gewandhaus te Leipzig namen tal van leidende persoonlijkheden uit het Duitsche openbare leven en bedrijfsleven deel. vaard, doch hij heeft tevens om verdere Voorts waren vertegenwoordigers van -J:--*-*■ meer dan 20 landen aanwezig, onder wie de Zuidslavische minister van economi sche zaken, dr. Andres en zijn Slovaak- sche collega Madrichy. Telegram van Göring De Voorjaarsbeurs te Leipzig toont de wereld, dat alle verwachtingen van Groot-Brittannië omtrent het succes, van VERSPREIDE BERICHTEN Uit La Rochelle wordt gemeld, dat van 15 Fransche visschersschepen met een bemanning van in totaal meer dan honderd koppen, die twee weken geleden en gedeeltelijk nog vroeger zijn uitgeva ren, tot dusver niets is vernomen. Men vreest, dat de schepen door den storm zijn afgedreven. Onder de bevolking der visschersdorpen heerscht groote onge rustheid. De bekende Fransche amazone Rachel Dorange, die vóór den oorlog vaak lange ritten bijv, van Parijs naar Nice en terug ondernam, heeft in Parijs een vergunning als aapjeskoetsier gekregen. Met een hoogen hoed op het hoofd, de traditioneele witte jas om de schouders, ment zij nu haar huurkoetsje over de boulevards van Parijs. Bijna geheel Noord-Amerika is door zware stormen en sneeuwjachten geteis terd. Op sommige plaatsen heeft de storm een buitengewone kracht gekre gen. Er zijn minstens 15 personen door het noodweer om het leven gekomen. De burgemeester van Brussel heeft een bekendmaking doen aanplakken, waarin wordt medegedeeld, dat op be sluit van de Duitsche militaire auto riteiten het sluitingsuur van 1 Maart af verlaat is van half negen des avonds tot middernacht. Een verdere faciliteit is het publiek verleend, in zoover, dat het in het vervolg eerst om half één des nachts van de straat moet zijn. In een der kerken van Rome is Za terdag tijdens een begrafenisplechtigheid de vloer van het kerkgebouw ingestort, zoodat de lijkkist met den doode en 20 kerkgangers in het keldergewelf stortten, waarbij 8 personen verwondingen oplie pen. Een Engelsche tegenspraak Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn te bevoegder plaatse in Londen de berichten, volgens welke de Engelsche regeering bepaalde voorstellen aan de Boelgaarsche regeering heeft gedaan, welke, indien zij niet worden aangeno men, ertoe zullen leiden, dat Engeland zich met Boelgarije in oorlog beschouwt, gekwalificeerd als volkomen uit de lucht gegrepen. Duitschland Boelgarije zou bezetten en als op- marschgebied tegen Griekenland zou ge- toe, van om Boelgarije tot het Mussolini heeft van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een telegram van den volgenden inhoud ont vangen: ter gelegenheid van het toetre den van Boelgarije tot het drie-mogend hedenpact doe ik u mijn hartelijke ge- lukwenschen toekomen voor het groote succes van Italië op den Balkan. Ik ver zoek u mijn beste wenschen te willen aanvaarden voor het geluk en de wel vaart van het groote Italiaansche volk Ook aan zijn collega’s von Ribbentrop en Ciano, zoomede den Boelgaarschen premier Filof, heeft Matsoeoka telegrafi sche gelukwenschen gezonden. Het beeld van de Duitsche avondbladen stond Zaterdag volkomen in het teeken van de gebeurtenis te Weenen. De „Lokalanzeiger” schrijft, dat En geland geen propagandistische kracht meer bezit, noch geestelijk, noch econo misch, noch politiek en het moet aanzien, dat ook Boelgarije den koers der jonge volkeren kiest en met hen deelneemt aan een rechtstreeksche samenwerking door toetreding tot het driemogendhedenpact. De „Deutsche Allgem. Ztg prijst de verdiensten van den Boelgaarschen minis terpresident Bogdan Filoff en wijst er op, hoe Boelgarije in vorige jaren van ge- meenschappelijken strijd en gemeenschap pelijk lijden door veelvuldige banden van beschaving en bedrijfsleven met Duitsch land was verbonden, en hoe het ook thans in het uur van den strijd om het zelf beschikkingsrecht op het Europeesche continent een met de asmogendheden be vriend land is. Volgens de tot dusver ontvangen be richten heeft alleen de Duitsche lucht macht op den len Maart de vijandelijke koopvaardij een verlies van in totaal 47.500 b.r.t. toegebracht, zoo meldt het D.N.B. Hiervan moeten de Engelschen 32.500 b.r.t. als totaal verlies boeken, terwijl 15.000 b.r.t. deels zeer zwaar be schadigd werd, zoodat met het uitvallen hiervan voor geruimen tijd rekening moet worden gehouden. Sedertdien hebben gisteren in den loop van den dag, naar het D.N.B. verrteemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen 4 Britsche koopvaardijschepen met ëen totalen in houd van 24.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Een koopvaardijschip kreeg bij de Shetlands een voltreffer in de machi nekamer. waarop onmiddellijk een ketel- ontploffing volgde. Het schip zohk; 2 schepen van 8000, resp. 10.000 ton, welke in convooi voeren, werden aangevallen en zoo zwaar beschadigd, dat zij na kor ten tijd zonken. Een vierde koopvaardij- VERLAGING VAN RANTSOENEN VOOR HET LEGER Het ministerie van voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, dat de rantsoenen van verschillende voedingsmiddelen voor het geheele leger zijn verlaagd. Voortaan krijgt elke man, die in dienst van het leger staat, per week 2 ons minder vleesch en elke vrouw, die voor het leger werkt, 1 ons minder. Het sui- kerrantsoen is met een half ons per week verminderd. Ook het theerantsoen worden verkleind. ONDERHOUD MET PRINS-REGENT PAUL Ministerpresident Zwetkowitsj is gis termiddag vroeg plotseling van zijn ge boortestad Nisj. waar nij gewoonlijk het weekeinde pleegt door te brengen, per vliegtuig naar Belgrado terugge keerd. Na aankomst begaf hij zich met minister van buitenlandsche zaken, Cin- car-Markowitsj, die 's morgens uit Boe dapest te Belgrado was teruggekeerd, naar prinsregent Paul, met wien zij een langdurig onderhoud hadden. Mislukte Britsche aanval op West-Duitschland In verband met deze aanvalspoginfe op het gebied rond Keulen meldt het D.N.B. het volgende: Zaterdagavond z(jn 10 Britsche vliegtuigen boven West- Duitschland verschenen, waar zij op en kele plaatsen brisant- en brandbommen wierpen. De Duitsche afweer door nacht- jagers en luchtdoelgeschut kon het meerendeel der vijandelijke 'bommen werpers dwingen, om te keeren. Onder de patiënten en het verplegend personeel van een ziekenhuis, dat ernstig getroffen werd, zijn verscheidene dooden en gewonden gevallen. Een paar door brandbommen veroorzaakte branden in kleine houtloodsen in een binnenhaven, alsmede op het terrein van een mijn bedrijf, konden in de kiem gesmoord worden. Te Düsseldorf hebben de weinige bom men, die uitgeworpen werden, uitsluitend woonwijken getroffen. Er werden enkele huizen verwoest, waarbij verscheidene burgers, in hoofdzaak vrouwen en kin deren, onder de puinhoopen begraven werden. Aan militaire of strategische doelen werd niet de geringste schade aangericht. De Britsche luchtmacht was door de Duitsche luchtafweer gedwon gen, de bommen in het wilde weg uit te werpen. Een van de Engelsche bommenwerpers is aan de kust door Duitsche luchtdoel- artillerie neergeschoten. Een deel van de bemanning 2 2__ levenden werden gevangengenomen. Rijtvieldieven te Utrecht aangehouden De Utrechtsche recherche heeft drie jongemannen, een 23-jarigen chauffeur, een 23-jarigen schilder en een 20-jarigen zeeman aangehouden, die te Utrecht en omstreken een zeer groot aantal fietsen hebben gestolen. De daders, die een vol ledige bekentenis hebben afgelegd, zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie en opgesloten in het Huis van Bewaring. Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelde gisteren mede: Gevechtsvliegtuigen der gewapende verkenning hebben Zaterdag 2 koop vaardijschepen van tezamen 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en 3 andere schepen zwaar beschadigd. Lange- afstandsverkenningsvliegtuigen hebben in de late avonduren voor de Schot sche Oostkust 2 convooien aangeval len; een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken gebracht en 5 groote schepen zoo zwaar getroffen, dat aan genomen kan worden, dat zij verloren zijn. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen hebben in den nacht van Zater dag op Zondag geslaagde aanvallen ondernomen op strategische doelen in Hull, Cardiff, Southampton en Great Yarmouth, alsmede op nacht-vlieg- havens in Oost-Engeland, havenwer ken in Noord-Schotland en verschei dene havens aan de Britsche Zuid- en Zuidoost-kust. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben met succes strategische doelen in de haven van La Valetta op het eiland Malta met bommen van elk kaliber aangevallen. Op fortificaties en lucht- doelbatterijen werden bomtreffers ge plaatst en een ponton met 2 kanonnen werd tot zinken gebracht. De vijand heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag met sterke strijd krachten op verscheidene plaatsen in West-Duitschland, vooral in het ge bied rond Keulen, brisant- en brand bommen geworpen. Op verscheidene plaatsen werden woonhuizen verwoest. De schade aan militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen is onbeteekenend. Onder de burgerbevol king is een aantal dooden en gewon den, in hoofdzaak buiten de schuilkel ders, te betreuren. VOLKSSTEMMING GEEFT OVERWEL DIGENDE MEERDERHEID VOOR ANTONESCU De eerste resultaten van de gisteren gehouden volksstemming geven een over weldigende meerderheid voor generaal Antonescu aan. Van de 1.164.610 getelde stemmen antwoordden 1.163.045 met „ja” en slechts 1565 met „neen”. De bladen melden, dat de stemming zonder inciden ten verloopen iszij juichen het groote succes van Antonescu toe en verklaren, dat Roemenië eenstemmig uiting heeft gegeven aan zijn vertrouwen in Anto nescu. Abessjjnsche stamhoofden betui gen hun trouw Het D.N.B. seint uit Addis Abeba: Gistermiddag hebben de stamhoofden van de provincies Galla en Sidamo te Gimmar in een groote samenkomst hun trouw betuigd. Tijdens deze betooging herhaalden de stamhoofden in hun eigen naam als ook namens de volksstammen tegenover den gouverneur der provincie het besluit, voor Italië te strijden en hun bloed te vergieten, om hun schuld der dankbaarheid te betalen voor den wel stand en de cultuur, welke de Italiaan sche regeering hun gebieden deelachtig heeft doen worden. Deze regeering is er in geslaagd, de wonden van de barbarij van den Negus, die thans door Enge land wordt gesteund, te heelen. De gou verneur verklaarde, dat Italië zich na den oorlog de verdiensten van de stam hoofden en de stammen zal weten te her inneren. De persoonlijke gezant van Roosevelt, kolonel Donovan, is Zaterdag te Lissabon aangekomen. Hij werd door den premier, dr. Salazar, ontvangen voor een onder houd, dat een uur duurde. Hierbij was de Amerikaansche zaakgelastigde te Lis sabon aanwezig. Terstond na het onder houd begaf Donovan zich naar het vlieg veld om met een extra-vliegtuig door te reizen naar Madrid. schip van 2000 b.r.t. werd in het St. het oog^op Georgekanaal waargenomen en zoo hevig gebombardeerd, dat het schip binnen enkele minuten zonk. tot hulp- pred. te Velp de heer B. J. Geerling jr, cand. en hulppred. te Wommels. Geref. Kerken. Benoemd tot hulpprediker te Hilversum ds. P. H. van Eijk en ds. P. J. Lambooy, beiden miss. pred. met verlof hier te lande; tot hulppred. te Papendrecbt de heer <1. B. Weimers, cand. en hulppred. te Sliedrecht. V oor de Vrije Geref. Gemeen- te, Mennlnckstraat 7, te Scheveningen, spreekt morgenavond 4 Maart 7 uur, ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Semi-artsexamen J. Ch. M. O. Verschu ren en H. van Ijzeren; artsexamen mej. T. B. Wolff, W. Vasbinder, G. A. Dries sen, G. Hemmes en mej. M. L. B. W. H. Dresen. Vrije Universiteit Cand.ex. theologie de heer K. V. d. Wel. Stuu.liedenexamens. Geslaagd voor 3e-stuurman groote han delsvaart W. B de Witte. P. U. R. Ver- haeg, C. A. Dekker. H. A. van Rooij, P. J. Kalkman, E. J. Larroque en H. Stada; voor diploma 2e-stuurman D. de Jong. Ex. belastingconsulent. Het diploma van den Bond van belas tingconsulenten werd uitgereikt oz. aan A. Laterveer, Kijkduin. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwolle Kruyt) ds. mr. P. H. Th. Stevens te In- gen (Bet.). Benoemd tot hulppred. te Rotterdam- Kralingen) met standplaats Kralingsche- veer) D. Postma te Apeldoorn. Aangenomen de benoeming DE VREDESCONFERENTIE TE TOKIO Naar te Tokio verluidt heeft de Japan- sche regeering uit Vichy een verzoenings- gezind antwoord ontvangen. Men neemt aan. dat dit antwoord een grondslag voor -J verdere onderhandelingen zal kunnen J vormen. De „Asahi Sjimboen” voorspelt den gelukkigen afloop der vredesonderhande lingen tusschen Thailand en Indo-China nog voor het einde van den wapenstil- stand in den middag 'var> 7 Maart. Het Japansche bemiddelingsvoorstel zal, aldus het blad door Frankrijk en Thailand wor- den aangenomen. Niettemin moeten er nog langddrige onderhandelingen gevoerd worden om de nog bestaande verschillen uit den weg te ruimen. De Fransche ambassadeur Arsène Henry heeft het Japansche plan weliswaar principieel aan- Talrüke vrijwilligers onder de Italiaansche studenten Naar de partijsecretaris, die tegelij kertijd secretaris van den Italiaanschen fascistischen studentenbond is, meedeelt, hebben zich van de in totaal 55.000 luidt, dat de Turksche scheepvaartautori- mannelijke studenten reeds 10.000 vrij-teiten bevolen hebben, dat alle buitenland- De Duitsche troepen in Boelgarije De „Völkischër Beobachter” schrijft, dat het binnenrukken van Duitsche troepen in Boelgarije in overeenstemming is met den zin van het drie-mogendhedenver- drag, waartoe Boelgarije is toegetreden, dat niet in de laatste plaats ten doel heeft tegen de Britsche plannen tot uit breiding van den oorlog op te treden overal, waar Engeland nieuwe oorlogs- tooneelen wil scheppen. Dit was het ge val in Roemenië en hetzelfde geldt nu voor Boelgarije. In dezen oorlog is nog steeds bewezen dat de asmogendheden op bliksemsnelle wijze den Engelschen plannen tot uitbreiding van den oorlog vóór weten te zijn. United Press meldt uit Washington: Roosevelt’s verwachting, dat het wets ontwerp inzake hulp aan Engeland spoe dig aangenomen zou worden, schijnt met - de toenemende bitterheid, waarmede in den Senaat de debatten ge voerd worden, niet in vervulling te gaan. De behandeling van dit wetsontwerp heeft thans vormen aangenomen, die aan 20 jaar geleden doen herinneren, toen er in het parlement hevig gestreden werd omtrent de vraag, of de Vereenigde Sta ten tot den Volkenbond zouden toetreden of niet. De senatoren zijn reeds zoo op gewonden, dat men elkaar over en weer beleedigingen naar het hoofd slingert. De debatten zullen nog lang duren. Ofschoon het zeker lijkt, dat het wets ontwerp uiteindelijk zal worden aan genomen, zal de Senaat de wet niet vóór het einde van deze week hebben aangenomen. Gisteren is de stad Larissa door een zware aardbeving geteisterd. Een groot aantal gebouwen is ingestort Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets be kend. Terstond zijn alle maatregelen ge nomen om hulp te verleenen. Volgens berichten van het Zuislavische blad „Politika” is de stad geheel vernield Genoemd blad meldt uit Athene, dat Larissa eigenlijk niet meer bestaat. Alle huizen zijn vernield met uitzondering van eenige betonnen gebouwen. De plaatselijke autoriteiten eischen on middellijke inrichting van 12.000 barakken voor de dakloos geworden bevolking. Veertigduizend menschen hebben geen huis meer. Uit Saloniki meldt „Politika”, dat zich in werkelijkheid drie aardbevingen heb ben voorgedaan, welke na elkaar optra den. De huizen stortten ineen als waren het kaartenhuizen. Alle telefoon- én tele graafverbindingen zijn vernield. Ook in geheel Noord- en Midden-Griekenland is de aardbeving gevoeld. Het centrum der beving lag in Olympos. Geheel Grieken land is diep onder den indruk. Ook te Missolonghi en uit Saloniki worden aardschokken gemeld. Jvll V4X ICOlllvlG, llUvillL VIC- ,,L'. de Engelsche uitnoodiging, gericht een reeks Amerikaansche hun tonnageschaarschte op door voor eigen doeleinden gebruik maken van in Amerikaansche havens liggende vreemde schepen. Tenslotte al dus de „Diplo”, geschiedt dit met geen ander doel, dan om ten koste van ande ren het probleem der verminderende koopvaardijtonnage ten gunste van En geland te verbeteren. Zaterdagmiddag is het stoffelijk over schot van ex-koning Alfons gebalsemd In de chapelle ardente werd een lauwer krans neergelegd van het Italiaansche koningspaar en een krans van generaal Franco. Talrijke andere kransen zijn ge stuurd door het diplomatieke corps. Men verwacht te Rome aartshertog Otto van Habsburg. Het stoffelijk overschot van ex-koning Alfons is gistermiddag om 5 uur in de kist gelegd Voor het sluiten van de kist hebben de ex-koningin, de prinsen van het koninklijk huis en de Spaansche ambas- saadeur bij het Quirinaal gedurende lan gen tijd gebeden. De koninklijke mantel en kleine zakjes, die aarde bevatten van alle Spaansche provincies werden eveneens in de kist gelegd, alsmede de vaandels van de regimenten, waartoe de ex-koning heeft behoord. In de chapelle ardente werd hedenoch tend missen opgedragen voor de zielerust van Alfons XIII. In de kerk van Santé Maria Degli Angeli, waar vandaag de uitvaart werd gehouden is een rouwversiering aange bracht Voor den koning-keizer, voor de koningin-keizerin alsmede voor de prin sen van het huis Savoie zijn speciale zetels geplaatst voor den vertegenwoor diger van den Duce en voor den groot meester van de Maltezer ridders. Het diplomatieke corps, de speciale vertegenwoordigers van de koningen van Boelgarije, Zweden en Denemarken, als mede van den regent van Zuid-Slavië zullen de plechtigheden eveneenr bijwo nen. Na de uitvaart zullen nog meer missen in de kerk van Santé Maria degli Angeli worden opgedragen. „De gedachte van het continentale Europa is ongetwijfeld op marsch", met deze woorden kenmerkte men Zaterdag in Berlijnsche politieke kringen in ver band met de gebeurtenis van Weenen den toestand. Men wijst in het bijzonder op de herinneringen van oude wapenbroeder- schap, die juist Duitschland en Boelgarije langen tijd verbinden en verklaart, dat de dreigementen evenals de pogingen tot sabotage, die de laatste dagen van vreem de zijde in en tegenover Sofia zijn onder nomen, op de ontwikkeling der zaken stellig van grooten invloed zijn geweest. Thans een pauze in de Duitsche diplomatieke activiteit? In gewoonlijk goed ingelichte poli tieke kringen te Berlijn was men, naar United Press meldt, Zaterdagavond van meening, dat thans een pauze in de di plomatieke activiteit van Duitschland op den Balkan zal intreden en dat men eerst zal afwachten, welke echo deze gebeurtenis in Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië zal oproepen. In ieder geval kon men de in het buitenland verspreide berichten, dat dezer dagen bruiken, niet bevestigen. Men gaf dat er een diplomatieke strijd 3 maanden moest worden gevoerd, het toetreden van driemogendhedenverdrag te bereiken. Deze toetreding wordt in politieke kringen te Berlijn beschouwd als een gebeurtenis, welke „met een militaire overwinning is gelijk te stellen’, vooral met het oog op de uitwerking ervan, welke nu nog niet kan worden overzien. In dezelfde kringen vestigt men de aan dacht op de uitlating van minister von Ribbentrop, dat binnenkort nog andere volken tot het pact zullen toetreden. DE AMERIKAANSCHE UITVOER NAAR RUSLAND De sovjet-ambassadeur, Oemansky, heeft Sumner Welles formeel de ver zekering gegeven, dat de Amerikaansche goederen, welke op het oogenblik naar Rusland worden uitgevoerd, uitsluitend voor het eigen gebruik van de sovjet unie bestemd zijn. Diplo” l tot landen, om te heffen, te De Britsche minister van' buitenland sche zaken, Eden, is aangekomen mét een groote Sunderland-vliegboot, welke werd begeleid door een enkel jachtvlieg tuig. De Britsche minister van buiten landsche zaken werd vergezeld door de generaals Dill en Mellaby, Ralph Ste vens en Robert Dizon van het ministerie van buitenlandschen zaken en andere Britsche persoonlijkheden. Na een bespreking met den Griek schen ministerpresident Koritzis, werd Eden s avonds door koning George ont vangen. Men gelooft, dat Eden enkele dagen in Athene zal blijven. Het verblijf van Eden en Dill in Turkije Volgens een officieele Turksche mede- deeling, hebben de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, en de chef van den generalen staf, DiU, Zater dag een bespreking van ruim twee uren gehad met den president van de Turk sche republiek, in tegenwoordigheid van den Britschen ambassadeur en van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. Voorts wordt gemeld, dat de Britsche ambassadeur te Moskou, Cripps, Zaterdag te Ankara is aangeko men. Het eigenlijke doel van Eden’s reis naar Ankara is, volgens de „Vreme”, de politieke voorwaarden te scheppen voor de bezetting van Syrië door Engel sche troepen en zoo de gewenschte ver binding tusschen Egypte en Turkije voor den doormarsch van Britsche troepen tot stand te brengen. Engeland zou Sy rië na den oorlog ontruimen en aan de Turken overlaten. De meening van de „Diplo” De beweging voor een betere nieuwe ordening van Europa, met uitsluiting van den invloed van vreemde machten, gaat zegevierend voorwaarts, schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz”. Was het het doel van Engeland en vroeger van Frankrijk om den Balkan tot het oorlogstooneel tegen de asmogend heden te maken, deze poging is met uit zondering van het geval Griekenland te- vergeefsch geweest. Boelgarije weet, dat van het drielandenpact gen hebben van orde rechtvaardigheid. Het reeds voldoende bewijzen. Door zijn toe treding tot het driemogendhedenpact, waardoor het zich aansluit bij de mach tige zaak van het continent, is definitief de druk van het land weggenomen, die onder meer door bepaalde bijzondere pac ten tot het laatste oogenblik op dit land heeft gelegen Ook Boelgarije behoort van nu af aan tot de gelijk gerechtigde naties van een nieuw Europa dat alleen zijn eigen belangen en nooit weer de belan gen van de vreemde machten zal dienen. Alleen volledige onbekendheid met den waren toestand in Zuidoost-Europa en op den Balkan kan verklaren, dat de Britsche politiek opnieuw zoo verrast kon worden door deze toetreding van Boel garije tot het drielandenpact. De Italiaansche pers over de gebeurtenis te Weenen De hoofdredacteur van de semi-offi- cieele „Giornale d’Italia” schrijft, dat de toetreding van Boelgarije aantoont, dat rondom de as een Donau- en Balkanblok ontstaat, dat met de as tegen haar vijan den samenwerkt en acht het van beteeke- nis, dat deze toetreding plaats heeft en kele weken na de onderteekening van de Boelgaarsch-Turksche verklaring en on danks de Engelsche dreigementen en de aanwezigheid van Eden in het nabije Oosten Dit feit beteekent ongetwijfeld een nieuw en belangrijk element in de politieke en militaire phase, welke met het voorjaar steeds dichterbij komt. De „Lavoro Fascista" schrijft, dat Boel garije thans actief deel neemt aan het herstel van Europa als een jonge, gezon de en krachtige natie, welke het recht heeft de haar toekomende plaats in het gezin der Europeesche volkeren in te nemen. De Fransche ambassadeur te Washington, Haye, heeft met onder staatssecretaris Welles de kwestie van het zenden van Amerikaansche levens middelen naar het onbezette Frankrijk besproken. De Fransche regeering blijft streven naar voorspraak der Vereenigde Staten voor verzachting van de Britsche blokkade. De Engelsche scheepvaart in het Verre Oosten „Associated Press” meldt uit scheep vaartkringen te Kobe, dat de Engelsche Blue Funnel Scheepvaartmaatschappij, die vroeger 158 schepen had varen op de lijnen naar het Verre Oosten, zich vanaf 1 Maart geheel uit het Verre Oosten heeft teruggetrokken. De schaarschte aan scheeps- ruimte in Zuidamerikaan- sche landen driestheid, zoo noemt de (BAYER Het 268e Italiaansche weermachtbe richt d.d. gisteren luidt: Aan het Grieksche front te land geen activiteit van beteekenis. Onze luchtformaties hebben met bommen van zwaar kaliber kampementen, ver dedigingswerken, ravitailleerings- bases en verbindingswegen bestookt. Een belangrijke vijandelijke vloot- basis kreeg treffers met groote uit werking. Vliegtuigen van het Duitsche vlie- gerkorps hebben met duidelijk zicht bare uitwerking de haven van La Va- lette (Malta) aangevallen. Een groot, 2 kanonnen bewapend ponton tot zinken gebracht. In Oost- mannelijke studenten reeds 10.000 vrij-teiten bevolen hebben, dat alle buitenland- willig voor den militairen dienst gemeld, sche schepen, die door de Dardanellen wil- Voorts zijn nog 10.000 aanmeldingen in len varen,

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2