lKEELPIM G. BLOM BEKENDMAKING BINNENLAND Welken distributiebon heeft noodig men STADSNIEUWS VICKS HOESTBONBONS Voor den Puzzelaar B' «sil 2e bl. pag. 2 mr. van De textieldistributie 10 08 07 11 81 12 15 16 117 06 05 5 06 05 05 van Belangrijke inwendige reorganisaties DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1 TOT EN MET 31 MAART J AFSCHEID DIRECTEUR NUTS SPAARBANK 09 13 14 02 06 In verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd heeft de heer H. W. Bosch Zaterdag afscheid genomen als directeur van de Nutsspaarbank in den Haag. Groep van commissarissen en personeel met den scheidenden directeur (Polygoon) 9 E Radiorede van Rost van Tonningen G. M. H. SCHRÖDER f VAN DEN GEMEENTELIJKEN CRISIS- EN DISTRIBUTIEDIENST TE ’«-GRAVENHAGE HAAGSCHE COURANT Maandag 3 Maart 1941 De toekomstige structuur ons hotelbedrüf M ;;.,7 RECLAMES. RECLAMES. en b. Stijfsel buiten de distributie Hoeveelheid ARTIKELEN ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 2 Febr t/m 16 Maart 17 Febr t/m 16 Maart 24 Febr Vm 20 Aprfl 100 tram 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 20 April 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart 100 gram 200 gram KAAS EIEREN één ei EIEREN één el 500 gram eeeeeeeeeeeeeeM uit 1 Maart t/m 30 Maart 1 Jan t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram BLOEMKAART. 24 Febr. t/m 23 Maart BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram 75 gram 100 gram 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 one. N.B. gaa- 1 h.l. 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 31 Maart Eenige nadere gegevens over vrijgestelde artikelen en puntenwaardeering VELE ARBEIDERS GEDUPEERD DOOR NALATIGE AANNEMERSFIRMA 2 Uter 2 liter Speciale vergunningen gelden tot 15 Maart BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BON 15 1617 50 gram 125 gram 1 kilogram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 rram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e d. 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in restaurants e.d. 27 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 12 Maart 24 Febr Vm 2 Maart extra t/m 9 Maart 3 Vm 9 Maart extra t/m 16 Maart- MACA mice] 125 gram 150 gram 50 gram 1 tube 1 pot 1 t.m. 31 Maart zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING De aanmeldingsplicht voor postduivenhou 'rs en/of afval van vaste brandstof fen. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 110 k.g bruinkoolbriketten: 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 175 k.g. fabrieksturf; 300 stuks*(195 k g.) persturf: 200 k.g. overige soorten turf. PEULVRUCHTEN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppaeta of Zachte zeep (oude samenst.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven B Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes in oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) jgerturf 100 kg.) cokes (ook cokes); De persdienst van het N.V.V. deelt ons mede, dat honderden Amsterdamsche ar beiders en hun familieleden het slacht offer zijn geworden van een aannemers firma te Amsterdam, die een werk liet uitvoeren, in Noord-Frankrijk, en door slecht beheer de Loonen niet naar behoo- ren uitbetaalde. Heet meerendeel van de gedupeerde arbeiders was geen lid van een vakorganisatie. Niettemin heeft het N.V.V.-bureau voor rechtsbescherming te Amsterdam aanleiding gevonden om voor de belangen van alle betrokken arbeiders op te komen. Het bleek, dat de administratie van de bedoelde firma in een chaotischen toe stand verkeert. Onder drang van het N.V V.-bureau voor rechtsbescherming is de firma er in de laatste weken toe overge gaan aan een deel van de arbeiders als nog arbeidsloon uit te betalen. Voor de overigen bewerkstelligde het N.V V een steunuitkeering. Het N.V V.-bureau heeft zich thans tot den officier van justitie ge wend, die o.m. toezegde, op gronden ont leend aan het algemeen belang, bij de rechtbank te Amsterdam een vordering te zullen indienen tot faillietverklaring van de betrokken firma. Mgr. C. C. Prinsen overleden. Te ’s-Hertogenbosch is in den ouderdom van bijna 89 jaar gisteren overleden mgr. C. C. Prinsen, oud-pastoor van de paro chie St. Jacob aldaar. In mgr Prinsen verliest katholiek den Bosch een vooraanstaand priester en eere- burger van de stad, het bisdom een nestor van den clerus en Nederland een persoon lijkheid, die op sociaal gebied, vooral voor de verheffing van den arbeidersstand en de verbetering van het onderwijs, zeer veèl heeft gedaan. Tijdens den wereldoor log heeft mgr. Prinsen zich zeer verdien stelijk gemaakt door zijn zorgen voor vluchtelingen en zwakke kinderen uit het buitenland. De plechtige uitvaart zal gehouden wor den op Woensdag 5 Maart om tien uur in de parochiekerk van St. Jacob, waarna bijzetting geschiedt in het priestergraf op de R.K. begraafplaats te Orthen. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, ha verbloem, aard.-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rljstemeel of rijstebloem of tj-ijstgries of gruttenmee! (ge- merjgd meel) iRJJNI of spaghetti of ver- Omtrent de toekomstige inwendige structuur van het hotel- café- en restau rantbedrijf in ons land deelt ..Horecaf” de volgende interessante bijzonderheden mee. verkregen uit een onderhoud met den directeur van het in Juli van het vorige jaar ingestelde Rijksbureau voor het Hotel- Restaurant-, Café- en Pen- sionbedrijf, den heer F. A. Pfeifer. Onder auspiciën van het bureau wor den een aantal belangrijke maatregelen voorbereid, waartoe in de eerste plaats behoort de totstandkoming van een col lectieve arbeidsovereenkomst. Hierom trent is reeds principieele overeenstem ming tusschen de werkgevers- en werk- nemers-organisaties bereikt In deze over eenkomst wordt geen verplichte Zon dagsrust voorgeschreven, maar wel één dag vrij per week Verder is de grond slag gelegd voor een algemeene loonba- vis .waarbij uitgegaan is van een behoor, lijk loonpeil .n de goed ingerichte be drijven. Verder zijn verplichtingen aangegeven voor het z.g fr onc-stelsel en regels voor de voorbereiding van het leerlingen wezen opgesteld, terwijl voorgesteld is. na verloop van 5 jaren het bedrijf te sluiten voor niet behoorlijk opgeleiden. Op het punt der vakopleiding zal ge streefd worder naar coördinatie van be staande opleidingen. Alle ondernemingen op het gebied van het hotelwezen en zijn annexen moeten bij het Riiksbureau zijn of worden inge schreven. Aan deze inschrijving is de ver- plichting verbonden tot het naleven van bepaalde voorwaarden. Voor de Winterhulp Nederland Vrijdagavond heeft mr. M. M. Rost van Tonningen een radiorede gehouden over het werk van Winterhulp Nederland. In een uitvoerige rede heeft spr o.a. een be roep gedaan op de moeders in ons volk, die in gelukkiger omstandigheden verkee- ren, dan vele vrouwen, in wier gezinnen groote nood heerscht. Wij moeten vervuld zijn van een ontembaar verlangen om elke verdere aantasting van de volksge zondheid door de armoede te verhinderen. Spr. wees voorts op den toenemenden af keer van de kerken, waar men weliswaar Zondags de prediking van volksverbon denheid aanhoort, maar deze met de daad niet voldoende betracht. Het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid, dat in het begin van 1939 het licht zag, was een kreet over den toestand van de werk- loozen en de laagstbetaalde arbeiders in ons land. Ons volk kan het gevolg van de ja renlange verarming, die uit de cijfers van de vroegere regeering zelf blijkt, niet met één slag ongedaan maken. Diegenen die niet uit eigen aanschouwing het be staan van dergelijke toestanden kennen, zou ik willen vragen, om zich in de arm ste wijken van stad en land zelf daar van te gaan overtuigen. Als wij na het einde van den oorlog aan een werkelijken arbeidsopbouw van ons land kunnen beginnen, als wij m.a.w. de krachten van het heele volk moeten ver zamelen. om deze op de doelmatigste wijze in te zetten voor de productie dier goe deren, waaraan dit volk behoefte heeft, dan zal het noodig zijn, dat de krachten der honderdduizenden werkers op dat oogenblik en in de toekomst ongerept zullen zijn gebleven. De naastenzorg van het Nederlandsche volk moet van de geboorte tot aan den sterfdag tot den eersten plicht van de ge- heele natie worden gerekend. In dezen tijd van groote sociale omwen telingen in de wereld moge de jeugd be ginnen elkander in dezen de hand te rei ken. Laten de ouders hen aanmoedigen om de bete broods eerlijk met alle kinderen van ons volk te deelen. De Nederland sche moeder moge bedenken, dat zij aan andere kinderen niet het lot* mogen toebedeelen, waarvoor zij hun eigen kin deren zouden willen sparen. De mannen en vaders zullen andere vrouwen en kin deren niet in den nood willen laten, die zij van hun eigen vrouw en kind hebben afgewend. Laten wij ons allen scharen in het leger van de Winterhulp. LatAi wij het vooral alleen doen, opdat de schande lijke ondermijning van de eeuwige volks- verdeelers, die lasterpraatjes over de Winterhulp uitstrooien, die beweren dat het geld ondoelmatig wordt aangewend of niet in Nederland blijft, door de eigen overtuiging en aanschouwing van de hon derdduizenden, die aan het werk deelne men, kan worden gelogenstraft. Laten wij Nederlanders dit schoone werk aangrijpen als de gelegenheid elkander te leeren kennen. Laat eens het nageslacht van ons kun nen zeggen, dat het Nederlandsche volk in den oorlog van het jaar 1941 aan alle volken der wereld een voorbeeld gaf van waarachtige eensgezindheid en van bloedsgebondenheid. Het besef aan zoo’n werk deel te nemen zal ons dan de kracht geven om onmid dellijk na den vrede onzen opbouwarbeid aan te vangen en de Nederlandsche daad kracht weer tot volle ontplooiing te bren gen. Op 64-jarigen leeftijd is te Arnhem overleden de heer G. M. H. Schröder, di recteur van de N.V. Manufacturenhan- del voorheeen A Schröder, en Co. aan de Groenmarkt alhier. De heer Schröder was een der eerste voorzitters van de 's-Gravenhaagsche R. K. Middenstandsvereeniging ,,De Hanze", oud-penningmeester van het kerkbestuur der St, Liduina-parochie, oud-lid van het bestuur der R.K. begraafplaatsen alhier en lid van het college van regenten van het R.K. ziekenhuis St. Joannes de Deo. Morgenochtend te half elf zal in de pa rochiekerk van St. Paschalis Baylon aan den Wassenaarscheweg de plechtige H. Requiem-mis worden opgedragen, waarna de begrafenis vanuit de kerk op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan alhier plaats vindt. Mitsdien wordt m verband hiermede de fatale termijn van 27 Februari verlegd tot 15 Maart a.s., waarbij de betrokkenen evenwel rekening^ hebben te houden met het feit, dat zij reeds na den 8sten Maart bezoek van de controleerende ambtenaren kunnen tegemoet zien. Hunnerzijds zal dan worden medegedeeld, dat de uiterste termijn op de helft van deze maand on herroepelijk sluit, waarna, bij in gebreke blijven, proces-verbaal volgt, met alle gevolgen,* hieraan verbonden, met inbe slagneming tevens van alle voorradige duiven. voormalige .spoorbaan, van een bestrating van het gedeeltelik ver- van 2 bestaande bruggen, be nevens het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken in de gemeenten Ter Aar en Nieuwveen. Laagste inschrij ver was Fa. Teun. Sanders en Snep vanger te Delft en Rijswijk, voor 44.486. JUWELIER PLAATS 9 - DEN HAAG Telefoon 115221 INl/AAD™1 GOUD. ZILVER liurvvrtjr' JUWEELEN Aanmeldingstermijn verlengd tot 15 Maart Na vele maanden van vergeefsche waarschuwingen, is er eindelijk beweging gekomen in de rijen van duizenden post duivenhouders, die tot nu toe halsstarrig hebben verzuimd zich te kwijten van den normalen plicht tot aansluiting bij het Nationaal Verbond van Nederlandsche Postduivenhouders. Deze gewijzigde houding is het directe gevolg geweest van de dezer dagen aan gevangen verscherpte contröle door de daarvoor speciaal aangewezen officieele instanties, wier instructie luidde, dat na 27 Februari j.l. iedere postduivenhouder onherroepelijk in het bezit moest zijn van een officieele. door de Commissie-Horn- stra gewaarmerkte hoklijst en van een contributiekaart van het Nationaal Ver bond. Thans stroomen d.e voorgeschreven aanmeldingen vele keeren per dag, bij honderden tegelijk het kantoor binnen op de Prinsengracht 407 te Amsterdam, waar men wel gewend is aan intensieven ar beid, maar uiteraard niet in staat is om lawines van dezen omvang op korten ter mijn te verwerken. De registratie van al deze nieuwe leden vordert veel tijd en om nu tegemoet te komen aan de velen, die zich, zij het ook laat, nu hebben aangemeld, besloot de bewindvoerder over het Nederlandsche duivenwezen, de heer Joh. Hornstra, den termijn, welke 27 Februari afliep, met enkele weken te verlengen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat bij den Distributiedienst aanvragen kunnen worden ingediend tot het verkrijgen van rijwielbanden. De formulieren daartoe kunnen worden afgehaald: voor bedrijven, diensten en instellingen en ten behoeve van hen, die een rijwiel gebruiken dat niet het eigendom is van den berijder, alsmede voor het aanvragen van transportbanden, bij de bekende Distributiekringkantoren, welke op de eerste vijf werkdagen dagelijks van 912 en van 12—16 uur zijn geopend; voor hen, die rijwielen gebruiken, welke het eigendom van den berijder zijn, bij het bureau Hazelaaretraat 121, dat geopend is op werkdagen van 8.45—14 uur en des Zaterdags van 8 45—12 uur Aangezien het aantal te distribueeren banden zeer beperkt is, wordt in overwe ging gegeven de terzake in de couranten gepubliceerde voorschriften vooraf nauwkeurig te raadplegen. De rijwielhandelaren, die niet over een voorraad banden mochten beschlxken, dienen zich te wenden tot het Rijksbureau voor Rubber. Heerengracht 1?2, te Amsterdam. De oplossing van de Zaterdag geplaatste puzzle luidt aldus: Horizontaal: 1 rapporteeren; 11 ar moede; 12 la; 15 speen; 17 eclips 19 Aa; 20 kaarten; 23 tropen; 26 etsen 28 oor; 29 nonsens; 32 edelman; 35 sela 37 eelt; 38 lustrum; 40 rendier; 43 zoo; 45 tenue 46 Nijkerk; 49 Asperen; 52. de; 53 Cunera; 54 nevel; 56 af; 58 emulsie; 63 radiotoestel. Ver t i c a a 1: 1 ra 2 pa; 3 preek; 4 om; 5 rol; 6 te; 7 edict; 8 Ee; 9 el; 10 naast 13 Spa 14 tin; 15 salto; 16 Namen; 17 erf; 18 lente; 21 lor; 22 les; 24 Rolde; 25 nogal; 26 esp; 27 snoer. 30 alt; 31 jam; 32 eer; 33 Elten; 34 Nunen; 35 sta; 36 Luxor; 39 ode; 40 rek. 41 nurse; 42 rijden 43 zee; 44 ok sel; 47 Lea; 48 schar; 49 A.N.P.; 50 primo; 51 Nelis; 52 dek. 55 U.L.O.; 57 fa; 58 ei; 50 ut 60 se; 61 et; 62 el BOTER of margarine BOTER of margarine of vet 1 EENHEID is gelijk: 1 h.l. van max. 75 k.g. anthraciet. steen kool, industrie- of elerbriketten; 2} h.l. kolenslik, 2 h.l. (max 190 k g.) bagg«rturt 2 h.l (max 24 Febr t/m 20 Aprfl 24 Febr. t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart, ech ter niet in restaurants e d. 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet in restaurants e. d. 24 Febr. Vm 30 Maart AANBESTEDING Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben aanbesteed het aanleggen van een gedeelte van den prov. weg RijnbrugNieuwveen éwegvak Ter AarNieuwveen), bestaande dn het ver bouwen van de het aanbrenger klinkerkeien en nieuwen PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Een leven gewijd aan het spaarwezen Zaterdagavond nam de heer H, W. Bosch, directeur van de Nutsspaarbank, Riviervischmarkt 5, afscheid van bestuur, personeel en belangstellenden, wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd. De groote, ruime hall, waar het af scheid plaats vond, was versierd met tal van fraaie bloemstukken, o.a. van het bestuur der Nutsspaarbank. directie der Incassobank N.V., commissie tot beheer van de Nutsscholen, vereeniging „Het Remonstrantsch Tehuis van Valkenburg”. Mr. J. Gerritsen, president van het bestuur, wees er op, dat de heer Bosch een lange reeks van jaren de bank geleid heeft. U bent er mee samengegroeid, een deel van de instelling is in uw persoon overgegaan, aldus spr. Vandaag wordt die band verbroken. Daarom heeft dit afscheid iets weemoedigs. In 1905 was het aantal inleggers 19.000, thans 107.000, 17 bijkantoren zijn er ont staan. In dit succes hebt u een groot aan deel gehad. U hebt in die jaren een groot sociaal werk verricht. Dr. L. M. Rollin Couquerque, voor zitter van het bestuur van het Nut, de partement ’s-Gravephage, zeide: U hebt voor het Nut van het algemeen veel ge daan. Wij mogen dankbaar terugzien op het werk, dat u verricht heeft Van vele spaarders hebt u kleine kapitalisten ge maakt. Door u is een staf van personeel gevormd, die er wezen mag. Voor het departement en zijn afdeelingen bent u ook herhaaldelijk werkzaam geweest. Zoo vertegenwoordigde u op tal van vergade ringen de leden. Onder applaus deelde spr. mede, dat het bestuur besloten heeft de gouden me daille den heer Bosch toe te kennen. Mr. J. H. Andries, eerelid van het Spaarbankbestuur, sprak in zeer waar- deerende woorden den heer Bosch toe en haalde eenige aardige herinneringen uit den ouden tijd op. Aan den bloei van het spaarbankwezen hebt u veel bijgedragen. U hebt spaar- gelegenheden geschapen en uitgebreide spaarwijzen aangewezen enz. enz. Tegen over de spaarbank, de inwoners van ’s-Gravenhage en de samenleving hebt gij u zeer verdienstelijk gemaakt. De heer Herwaarden, hoofdboekhouder, sprak namens het personeel: Uw wijze van werken, aanpakken en doorzetten is ons steeds een voorbeeld geweest. De personeelsbelangen hebben altijd uw volle belangstelling gehad. Wij zijn u daarvoor zeer erkentelijk. De heer W. Verhage de nieuwe direc teur, sloot zich aan bij de vele woorden van lof van de vorige sprekers. Spreker dankte den heer Bosch ervoor, dat hij alles gedaan had om voor hem den weg te effenen. U kunt er van overtuigd zijn, dat wij al het mogelijke zullen doen om in uw voetsporen te treden. Tenslotte sprak mr. Kleijn, namens de commissie van beheer der Nutsscholen, de Hypotheekbanken en de vrienden van ,,de Witte” een kort woord. De heer Bosch dankte de sprekers voor hun woorden en de belangstellenden voor hun aanwezigheid, waarbij hij erop wees, dat een gedeelte van den lof, welke hem toegezwaaid werd, aan het personeel toe kwam, dat hem steeds met onverzette- lijken werklust en ijver terzijde stond Hierna volgde een gezellig samenzijn. Alleen eetbare soorten op de bon. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt he volgende bekend Bij de laatste bonaanwijzing voor grut terswaren werd medegedeeld, dat de met „10” genumerde bon van de „bonkaart algemeen” o.a. recht geeft op het koopen van rijststijfsel, glansstijfsel en kook- stijfsel. Deze mededeeling heeft tot mis verstand aanleiding gegeven. Het lag n.l. in de bedoeling, dat uitsluitend de eetbare stijf selsoorten (z.g. rijstzet- meel),' welke niet als zoodanig, doch in pudding- en puddingsauspoeders verwerkt in den handel zijn, op den voor maizena aangewezen bon kunnen worden gekocht. Stijfsel valt derhalve, voorzoover deze niet in pudding of puddingsauspoeder is verwerkt, buiten de distributie en kan dus- zonder afgifte van een bon wor den gekocht. RUND- KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit Is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nierbrood voor bloedworst SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep Puntenwaardeering Nader zijn nog op punten gewaardeerd: pyama’s (tricot of gebreid) voor man nen 30 punten (natuurwol of natuurwol- hoüdend) 24 punten (kunstzijde en na tuurzijde) en 30 punten (andere stoffen); pyama’s (tricot of gebreid) voor vrouwen resp. 20, 18 én 20 punten; winterjekker voor jongens 50 punten' winterjekker voor meisjes resp. 37, 25 en 37 punten; aanknooppakje resp. 18, 14 en 18 punten aanknoopbroekje 9 puntenkunstzijden stopzijde per 40 meter 1 punt; directoires korter dan 50 c.m. totaal van stof resp. 10, 6 en 6 punten. Voorts moeten de volgende artikelen worden gewaardeerd als daarachter is aangegeven: japon met bolero als japon en bolerojasje, badcape als badjas of bad mantel, kamerjas voor jongens of meisjes als meisjes kimono, wollen ongevoerde completmantel als ongevoerde zomerman tel, slaapsokken en bedschoenen als ge breide sokken, „pils" kousbeschermers als kousvouten, overhemd met los of vast boord en 1 paar manchetten als over hemd (indien met meer losse boorden of manchetten dan moeten de punten vöor die artikelen worden bijgeteld), voorjaars- jekker (voorjaarsjassen) voor meisjes als zomermantel, idem voor jongens als demi- saison, korte kappersjas als korte stofjas, camisole als dameshemd, voetbalbroekje als turnbroek (kort), voetbalshirt als turnhemd. mannen- en jongensflanellen als onderhemd, corsetlijfjes als lijfjes, fronts of serviteurs als hemdfront, wol len gevoerde completmantel als zomer mantel, overblouse als onderblouse, zonne- jurk als jurk, strandjurk als jurk, strand pakje voor kinderen als aanknooppakje. strandpakje voor dames als blouse en short, strandjas (vallende onder groep wol), als demi-saison of zomermantel, strandjas (andere groepen) als badmantel, avondjapon als japon. Katoenen J meisjeskousen zijn te waar, deeren op 4 punten en gebreide jacquard sportkousen op 7 of 8 punten. Speciale vergunningen Alle speciale vergunningen na 1 Fe bruari 1941, welke door de distributie- diensten voor noodgevallen zijn uitge reikt. moeten vóór 15 Maart a.s. in goe deren zijn omgezet. Onder gebreide kousen worden ver staan kousen, vervaardigd van handbrei- garens of grove industriegarens, zoowel vervaardigd met de hand als op z.g. huis- breimachines; onder tricotkousen ver vaardigd uit industriegarens door de ma chinale breierijen. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak Naar aanleiding van ingekomen vragen is een nadere uiteenzetting verschenen van de laatste handleiding voor de dis tributie van textielgoederen. Hieraan wordt het volgende ontleend: Benoodigdheden voor kinderen Onder kleeding en benoodigdheden voor kinderen beneden 3 jaar vallen ook wieg- matrassen, wiegedekens, wiegelakens, sloopjes en boxmatrassen. Hetzelfde geldt voor kinderwagen-artikelen. Deze artikelen zijn dus op de stam kaart van het kind verkrijgbaar. Vrijgestelde artikelen Tot de vrijgestelde artikelen behooren ook: geprepareerde poetsdoekendames- kraagjes, damesmanchetten (vrij als ja bots, ruches e.d. witgoederen)artikelen vervaardigd uit kunstleerverbandgaas e.d.; trek- (rits) sluiting; hospitaaldoek (z.g. rubbedoek) gummischortje (wordt niet beschouwd als textiel) jute hand- werkstoffen e.d.; ongevoerde tricothand- schoenen en leeren handschoenen; imi- tatiebont als garneering; tapijten, kar petten en loopers van papiergaren; cellu loid boorden en manchetten (geen textiel artikel) stoffen, kennelijk alleen ge schikt voor de vervaardiging van para menten; karpetten, tapijten en loopers geheel uit jute vervaardigd; karpetten, tapijten en loopers indien meer dan 50 pCt. papier bevattendalle tiandwerk- gaasweefsels; „Dutch art” kleeden bene den 1 m2handschoenen met gebreiden bovenkant; broodzakken, gasmasker-zak- jes; naaizakjesalle elastieken weefsels, bestemd voor de vervaardiging van buik banden, corsetten en corseletten; trans parante regenkleeding, vervaardigd z.g. kunstrubber. Niet vrijgesteld zijn witte bruidsklee- ding, kleeding voor machine-arbeiders. restcoupons, imitatiestrooken en afval- strooken, tweilenstof aan het stuk en cor sets toffen. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van Van bonkaart distributie BON Vaste Brandstoffen ji HAARDEN, KACHELS De geldigheidsduur van de bonnen 11, 12 en 13 van de Bonkaart distributie vast* brandstoffen Haarden, Kachels en de bonnen no. 25 t.m. 32 van de Bonkaart distributie vaste brandstoffen—Centrale Verwarming is verlengd t m, 14 Maart 1941. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart geven de met „één eenheid brandstoffen vijfde periode" en de met „een eenheid cokes vijfde periode” gemerkte bonnen eik recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) De bonnen van de vierde periode blijven nog geldig t.m. 1* Maart. Tegen inlevering van de bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart Is verlengd, mag van 1 t.m. 14 Maart geen turf worden afgeleverd. Hoeveel Is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten, geheel of gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf 75 k.g. niet tot briketten geperst uitval BON 1 Tijdvak waarin geldig 7 ■s 5

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6