Nederland heeft nieuwe BIJ HET UITZWERMEN DER NIEUWE R D-STALENBOEKEN! Poëzie Proza in en o RJ Het behang „Staalmeesters”! Boeken vragen Uw aandacht! WANDEN MAKEN HET HUIS! OPGEPAST’ v'r' „Ons Nestje” NIEUWE UITBREIDING VAN DE R D-ZONNESCHIJN-FABRIEK! LICHT OF DONKER? I HAAGSCHE COURANT Maandag 3 Maart 1941 2e bl. pag. 3 zegt Ank o. d. Moer Binnenkort verschijnt huil <c Amsterdam. te ver Toonzalen in 19 steden des lands. Vaar op het R D-Kompas! der. Zulke buitenkansjes komt men over het algemeen niet veel tegen 1 En dit is dan ook de reden, dat de laatste uitbreiding wed niet de laat ste zal zijn, die de „Zonneschijn”- fabriek beleeft. Niemand in Nederland zal zich tenslotte het genoegen willen laten ontnemen, voor zóó weinig geld de plezierigst-denkbare afwisseling te koopen: nieuw R D-behang aan den wandl Gekozen uit de gezellige stalenboeken met het R D-merk in cirkel op het groene kaft. V „WANDEN BESLISSENT het middaggoud en de oranje tin ten van den avotid, om al die duizend fijnere tusschentonen van grijs naar parper niet te noemen. Er zijn R D behangsels in de nieuwe collectie, die werkelijk tooveren met licht! Wonderen van licht-ontvankelijkheid en zelf ge worden tot „zonneschijn-per-rol” stalen i Alléén stalenboeken met het bekende R D- merk in den cirkel op het groene kaft, zijn ge drukt en gebonden in de behangselpapierfabriek van Rath Doodeheef- BEHANG ALS GESCHENK f^EEN schooner wandgewaad \J dan ons Hollandsche dag- licht-zelf, wanneer het in al zijn verrukkelijke nuances, wordt op gevangen en teruggegeven door wanden, die zoo bekleed zijn, dat zij de natuurlijke schakeeringen van den dag getrouw registreeren den rozerooden ochtendstond, Vraag Tijdschrift voor het gezellige tv- ENT U -die moderne, lichte IX fabriek met dien aardden toren, die zich spiegelt in het water van de Duivendrechtschekade? Wie uit Amsterdam naar het Gooi gaat, komt er langs. Zij die vreemd zijn in de streek, krijgen op hun vraag, welke fabriek dat is, te hooren: ,,Dat is R D” en dan weten ze: o ja, van den zonneschijn-per-rol! De nieuwste uitbreiding van de ,,zonneschijn"-fabnek is zoo juist volgens het programma gereedge komen. Het was niet de eerste uit- breiding Want een beetje „zon” in huis hebben wij in Nederland door gaans hard noodig. Dus draaien de behangselpersen naarstig bij R D en als er geen persen genoeg zijn, bouwen we een nieuw stuk aan de fabriek en dan is de zaak weer in orde. U moest eigenlijk eens kunnen komen kijken, hoe kranig hier ge werkt wordt door onze vakmen- schen en hoe mooi eigenlijk die heele behangselfabricage in elkaar zit. Het mengen der verven, het drukken der kleuren volgens een eigen procédé op machines, die wer kelijk een wonder zijn van tech niek! Aan deze ultramoderne druktech niek heeft de fabriek veel van haar succes te danken, want ten eerste is het hierdoor mogelijk de oorspron kelijke ontwerpen onzer kunste naars haarfijn te reproduceeren en ten tweede werd het mogelijk, de prachtigste papieren te maken voor een uiterst lagen prijs. Ook de toepassing van het door eigen experts uitgevonden Fixa- Color procédé, dat degelijkheid en tevens gloed geeft aan den R D- kleurendruk, heeft bijgedragen tot een grootere vraag naar deze behang sels en het ligt voor de hand, dat dezelfde productiestijging, die tot nieuwe fabrieksuitbreiding noopte anderzijds tot nog voordeeliger be hangsel prijzen aanleiding kon ge ven. Door R D-behang te eischen, bewijst de kooper zichzelf op tweeërlei wijze een dienst: hij koopt mooier behang en hij betaalt min- met kunstenaars en van met op- ver- binnenkomt. Foto Merkelbach t 0 Behelst met t> i z 2854 luiiil Foto K.L.M. gene te vinden, dat in de kamer het best tot zijn recht komt, en dat de kamer het best tot haar recht doet komen. Want daar gaat het toch immers om. •n we, bijna begeerig, naar elke nieuwe voorjaarsbeloftc Stel dan de ver- leze belofte een huis of een Daarom, gij die wilt verhuizen. Zet die rlannen uit Uw bol. Of koop, dat is wel zoo wijs nog. Nieuwe wonlngvreugd per roll Laat uw kamers nieuw behangen 'n Woongenot-verjonglngskuur, Even heilzaam als verhuizen, Maar belangrijk minder duur Als het voorjaar in het land Is En de kachel aan den kant Is, Dan vindt Moe het toch wel staan. Dat de kamer wordt behangen En om daad’lijk aan te vangen. Vraagt zij stalenboeken aan. U b.v elders /o waar zij waar jaar op fauteuil-de-bal R&D-Stalen- all<’ de En het Is gewoon fantastisch, Wat een nieuw behang kan doen Holle hoeken, kille, kamers Brengt U weer tn hun fatsoen. Als U ééns de moog’lijkheden Van behangen hebt ontdekt. Bent U plotseling een prima Btnnenhuiskunst-architectl Nu krijgt elk een boek voor oogen. Moe is meer dan opgetogen Over ’n staaltje, dat zij ziet: .Kijk hoe keurig, hier, dat (boontje) Pa zegt schuchter: Zoo’n [patroontje is meer Iets voor ’t hok van Piet' BEHANG-ZANG. Wat maakt een kamer ruim [en licht? Wat geeft het huls zoo’n [blij gezicht Ook als het slecht Is IngerichtT Behang! Gordijnen, vloeren, meubilair. Zijn naast behang slechts [secundair, Dat weet de blnnenhuls-expert Reeds lang. Bezie uw huls eens, heeft wel één Der wanden wat haar toekomtf [Neen, De mensch Is over 't algemeen Te bang. Om voor verspillend door te gaan, Men kijkt nog liever welvoldaan Tegen een suf papiertje aan Hoe wrang! Laat mét de Lente nu een schat Van sfeer en schoonheid komen, [dat Kost U niet meer dan 'n rol of wat Behang. Die blljvend-blljde Lentesfeer Is er, als alle jaren, weer In een collectie van den eer sten rang Van R&Dt Vraag stalen aan, Een beter Inzicht breekt dan baan. Maak keus en de behangers gaan Hun gang. En In een oogwenk komt Instee Van wanden-herrie: wanden-vree En fleur voor sleur, door R&D- Behangl ■v leuke puzzle mooie prijzen Een proefexemplaar wordt U op aanvraag gaarne franco toege zonden Adresseeren: Poatbus 375, A'dam-C R&D-Stalenboeken te vragen! De behanger, die U R&D-Stalenboe- ken brengt, is een vertrouwd vak man. U zult hem steeds willig be reid vinden U alle Inlichtingen te verstrekken en hij zal U graag advies geven, wanneer U In twijfel mocht verkeeren omtrent de kleu ren, die U zult kiezen voor Uw huis. Besluit dus nu, dat U dit voor jaar 41 wat aan grauws en don kers van den winter is overge bleven, uit Uw woning gaat ban nen Haal met R&D-Behang frlssche blijheid en levensvreugde binnen. Volg ons nieuwe parool: hamster Zonneschij n-per-rol 1 4 Wanneer ik b.v. niet Solvejg ben en b.v. niet een der Vroolijke Vrouwtjes van Windsor en alleen maar eens Ank v. d. Moer zelf wil zijn, dan kan ik dat ner gens beter en rustiger zijn dan thuis, in het eigen home, dat mij zoo vertrouwd is en zoo na aan het hart ligt Voor mijn interieur heb ik heel veel over, omdat ik geloof aan de waarde van harmonie tus- schen mensch en omgeving, ook zonder dat men alles beziet met een kunste naarsoog Het is wijs en bovendien ook prettig ons gaandeweg te omringen met dingen, waar wij graag naai kijken en waar wij van houden Onze wanden zijn daarbij belangrijker dan welk ander object ook. Zij „maken" een kamer, zoo als de kleeren den man. Zij beslissen. Plet zegt gretig; „Ja, dat mosten We zmaar doen. Wat kan dat [kosten Met een paar rol bent U klaar. En dan neemt U voor de kamer Deze gele, dat ’s voornamer Dan dat prentenboek van haar." „Haar”, dat Is z'n zuster Antje. Die Is weg van 'n bloemenrandje Fel gekleurd op zachtblauw fond. Dat echt Iets voor haar boudoir ts. ,,’k Koop het zelf, ik moet [dan maar 's Met wat minder maandgeld rond Pa spreekt met enthousiasme; „Ik doe óók mee, nu m’n kas me Weer een extraatje toelaat. Zie Je dit? Dat 's voor de gangen En de hall wordt ook behangen. Zal je zien hoe fijn dat staat.” Toen Mama na luttel dagen Om de rekening ging vragen, Viel 't geheel geweldig mee! Alle kamers nu weer keurig, Waar j'ook kijkt, 't Is Dank zij R&DI [alles fleurig Ten slotte Is de kamer toch de plaats, waar men het grootste deel van zijn dagen doorbrengt, waar men leeft, waar men recreatie zoekt na het werk buitenshuis, de plaats waar wij onze gasten ont vangen en waar de kinderen hun eerste onultwlschbare Indrukken opdoen Alleen daarom reeds zijn de wanden van een woonvertrek het allerbeste waard En de heer des huizes zal goed doen, te be denken dat ook hij overdag op zijn kantoor of In zijn werkplaats recht heeft op een zonnig bestaan te midden van aangenaam ver sierde wanden. Is het niet logisch, dat men te gelukkiger leeft, rui mer denkt en vrijer ademhaalt In harmonische, zuiver op kleureven- wlcht afgestemde vertrekken? De R&D-Stalenboeken zijn altijd het punt van uitgang. Begin met Uw behanger naar de nieuwe Foto Spies lei andere prettige dingen. Niet altijd direct, dat niet, maar het gevoel, dat alles goed gaat, dat helpt ons heen over tallooze kleine struikelblokken en over moeilijk heden, die ons anders wellicht zouden heb ben bezwaard en gehinderd. Zoo verloopt de dap vlot, zonder groote moeheid te veroorzaken en dan komt de avond, de thuiskomst van man en kinders in dat prettige, zonnige huis Hè. heerlijk is het om thuis te komen Wat mooi is ons huis, wat gezellig Echt prettig om nu samen aan tafel te zitten, straks genoeglijk te zitten lezen of breien Het is maar heel alledaagsch. dit beeld van ons leven, met een beetje winst door dat mooie be hang Een beetje winst. lederen dag, zou dat niet een heeleboel winst zijn, zoo over een jaar gerekend Neem ze dus spoedig vóór u deze groengekafte R D-stalen- boeken die de boeken zijn van het huise lijk geluk het grootste geluk Het kan geen toeval zijn, dat vooral de laatste jaren licht behangsel in sterke mate de voorkeur genoot. Hadden we niet allen een verlangen naar licht en klaarheid in deze donkere wereld en dus ook in de huiselijke omgeving? Een lichte sfeer beurt óp, geeft frlsschen lust, opgewekte gedach ten en een helderen geest. Bovendien is het verrassend, hoe mooi meubelen en stoffen uitkomen tusschen lichte wanden. „Licht” wil niet zeggen „wit”. Neen, het zijn juist die frissche tusschentonen van zachtgeel, zacht-groen, beige of lichtblauw, ook wel rose of ivoor, kortom al die heerlijke lichte nuancen die er in R&D-Behang bestaan! Er gaat van deze fijne tinten een aangename invloed uit op de menschelljke psyche. Toch mogen wij ook donker behang niet verwerpen. Kamers, waar een wat stemmi ger of statiger sfeer gewenscht is, verdragen gerust een donkerder wandbekleeding. Zelfs de leeftijd van de bewoners kan een rol spe len. Heel Jonge kleuters laten wij niet spelen tusschen deftig-donkerbruine wanden en de bezadigde grijsaard zal zich waarschijnlijk wat onwennig voelen by een al te fleurig of frivool patroontje. Zoo zijn er verschillende factoren waar men bij de keuze van nieuw behang aan denken moet. De eigen smaak is de beste gids in de prachtige, uit gebreide R&D-stalenbibliotheek die de be hanger U graag thuis brengt. Maar.... ver smaad ook zijn advies niet. Als vakman weet hij méér dan menig ander, omdat het zijn werk en zijn roeping is te letten op dingen, die den leek ontgaan! Benut ook eens de „R&D-Windroos" die wÖ op deze bladzijde publlceeren. Bij het kiezen van behang is het heel goed er rekening mede te houden, hoe de kamer ligt ten opzichte van de zon. Een vertrek op het Noorden kan b.v. een an dere kleur en ook een anderen graad van lichtheid velen, dan een kamer, die de volle zon ont vangt. Natuurlijk spelen daarbij de omliggende bebouwing of be groeiing ook een rol, maar in het algemeen zal men bij zijn keuze gemak en voldoening hebben van het hierboven afgedrukte R D- kompasje. Het zijn maar enkele wenken, maar zij kunnen van belang zijn voor het uiteindelijk effect van Vw keus Vertrekken op het Noor, den: bij voorkeur geelachtig. Op het Zuiden hoofdtint groen, of bij pittige kleuren van meubelen en stoffeering een be hang in grijze hoofdtinten. Op het W esten zal een kleur, schema in zacht blauw voldoen en ook wel, omdat de zon er pas s middags binnenkomt, een warm geel. Op het Oosten maakt een rosekleurig behang een goed effect. Eerder rijdt men alle jare- Steevast den Elfstedentocht, Eerder wordt een oude dame Zorgeloos voor kou en tocht, Eerder ziet men, dat de Lente Heusch al in April begint, Eerder vindt men thans een [baantje Dan dat men een woning vindt! Wat zullen wij het Jonge paar geven? Wat schenken wij den goeden oom die buiten rentenieren gaat? Wat bedenken wij voor Zus nu ze haar nieuwe flatje gaat betrekken? En wat voor zoonlief, die in, een vreemde plaats gaat werken of studeeren en daar misschien op een ongezellige kamer komt? Schrijf hun, dat ze maar gauw voor een aardig nieuw behang moeten zorgen. De rekening ’s voor U! Weet U een betere manier om Uw dierbaren dagelijks dankbaar aan U te laten denken’ In de nieuwe stalen-uitgaven van R D zoc handig en practisch gebundeld en hier raken we punt één van het staal- meesterschap vindt u een overzichte lijke verzameling behangselpapieren een aandachtige studie waard Uw oog zal verrukt worden door de variatie van kleuren en tinten door de fraaie dessins, door de verscheidenheid en rijkdom van geheel nieuwe vondsten, die op waarlijk kunstzinnige wijze zijn toegepast En bovenal zal het u treffen hoe uitmuntend al deze behangsels passen in het kader van onze woningen en in het omringende stadsbeeld of tuinlandschap We willen u even den tijd laten deze sd- muleerende schoonheid in u op te nemen alvorens uw aandacht te vragen voor het alleszins belangrijke feit dat al deze dessins zfjn gedrukt in het onnavolgbare Fixa-Color procédé waarvan het geheim uitsluitend berust bij Rath en Doodeheef- ver Wat dat beteekent? Dat beteekent. dat alléén R D die frissche kleuren die fijne tinten op deze solide wijze drukken kan: dat beteekent. dat dit behang in druk verschijnt precies zooals de kunstenaar het heeft ontworpen, nauwkeurig afge drukt tot in de kleinste en fijnste schakee- ringen; dat beteekent dat R D-behang in artistieke waarde gelijkstaat aan iedere andere uiting van de decoratieve kunst Dat dit bereikt is. dat is te danken aan de moderne R D-druktechniek waarvan het degelijke Fixa-Color kleurenprocédé een zoo belangrijk onderdeel uitmaakt! Het is niet aan elkeen gegeven behang selpapier tn een stalenboek van beperkten omvang te kunnen beoordeelen met het oog van een binnenhuisarchitect, die aar. de hand van een paar vierkante decime ters papier midden in de kamer het ef fect kan beoordeelen van dat papier, alsof het reeds volledig was aangebracht op de vier wanden van dat vertrek Ook deze moeilijkheid wisten de .staalmeesters" van R D op te lossen De nieuwe groen gekafte boeken bevatten stalen op de volle rolbreedte1 Nu kunt u zelf het effect goed en vlug beoordeelen Zet zoo’n boek opengeslagen tegen den muur op een stoel, op een kastje, of op den schoorsteen, plaats het afwisselend tegen den eenen muur en tegen den anderen, houdt het tegen de gordijnen aan. bestu deer die effecten van den tegenovergestel- den wand bij daglicht en 's-avonds Zoo wordt het gemakkelijk uit de voorlooplge keuze van zes of acht of tien stalen dat- van wisselende trouwd is met iedere schakeering van die typisch Hollandsche luminositeit kan zulke muurbekleeding ontwerpen voor het binnenhuis in Stad en Land. Behangselstalen-kijken ts ove rigens, voor zoover het de stalen der R&D-collectie betreft, altijd een hoogst prettige bezigheid maar wanneer U dezelfde nieuwe R&D-Stalenboeken gaat bekijken met de gedachte: „Waarom zou den we voor een beetje geld nu geen nieuwe kamerwanden koo pen?” ziet U. dan is stalen-kij- ken nog heel wat anders dan alleen een plezier voor het oog Dan wordt het, naast prettig, ook practisch! EDERLAND heeft nieuwe „Staalmees ters”! Ze heeten R D! Hun stalen zijn eenig in het genre en hun meesterschap is van echt Neder - landschen aard; zij brengen huiselijke schoonheid en vreugde! Daarom is het juist thans de moeite waard zoo spoedig mogelijk kennis te maken met de nieuwe R D-staalboeken. Wie een van deze fleurige folianten ter hand neemt, beseft onmiddelltjk, dat dit werk is van echte Nederiandsche kunstenaars, die ware bezieling hun taak hebben gevat en uitgevoërd. Alleen wie is ge boren en getogen in het Hollandsche landschap. alleen wie elke nuance kent onze verre verschieten, van onze luchten, alleen wie U kunt er de klok der seizoe nen op gelijk zetten; als de ze getocht der R&D-Stalenboekeo eer aanvang neemt, ts riet len te. Moge het soms nog koud en guur zijn, de lieve Lente-fee ts er toch! Het Is denkbaar lat zJJ bang voor den ijzigen ademtocht van naar barren voorganger, zich schuil houdt, maar wie zou haar niet weten te vinden? Er is mers maar één plaats zich van nature thulsvoelt. zij om zoo te zeggen jaar haar eigen con he”: in het boek. Daar en d lente eeuwig tong Ze baadt zi’h daar tn licht en kleedt zich duizend malen anders, telkens m een nle n, verrukkelijk g< rad wét al tinten en kleuren e erer beschikking! Ze toovert er met zonneschijn e jat kwistig om met het geheimzinnig- i at, dat „sfeer” heet. Ze co quetteert met nopjes, streer’“< en bloemetjes en er ts niemand die niet op het eerste geztch on- mlddellijk en volslagen onde: haar bekoring komt En waarom ook niet? Er steekt immers geen vaad tn, ons hart te laten op fleuren door wat Zonneschijn- per-rol. Wat zou er eigenlijk tegen zijn om nu In het voorjaa: de wanden eens een grondige verandering te doen ondergaan? U hebt nu toch wel lang genoeg tegen dat zelfde patroontje aan gekeken, geel het maar eerlijk toe: het géét vervelen En als de vaderlandsche bedachtzaamheid geen rem was voor Impulsen, zou men om dat zelfde saaie behang haast gaan verhuizen. Maar. Nu de dagen beginnen te lengen, nu grijpen we, bijna begeerig, naar rji vulling van ai kamer vol nieuwe, frissche kleur geen dag langer uit. Vraag uw behanger direct u de nieuwe R D-stalenboeken ter in zage te sturen Doe het liever vandaag nog dan morgen Laat ze komen, die boe ken 1 En dan dan begint het feest 1 Dan begint dat heerlijke werkje Eerst bladert u de behangsels zoo eens door, alleen om u te vermeien in al die pracht van kleur en lijn Hier en daar ziet u opeens de voorkamer in dit dessin Lang zaam aan begint u te kiezen, uw verbeel ding toovert u al voor den geest uw heele huis in zijn nieuwe prachtDe dagen, weken en maanden die achter ons liggen, hebben het ons goed ingeprent, dat het geluk het GELUK Desloten ligt binnen de vier muren van onze woning Geluk een mysterieus samenspel van duizend ver schillende ingrediënten, elk apart zoo ge woontjes, zoo bekend, het geheel zoo on definieerbaar zoo moeilijk te verklaren Toch hebben we wel geleerd, dat dit geluk groeit naarmate de sfeer in ons huis ook stoffelijk harmonischer is, lichter, in over eenstemming met onze beste eigenschap pen en onze beste voornemens Wie van ons zou nog durven beweren, dat behang niet belangrijk is We hoeven het niet eens meer te hebben over de psychologi sche waarde van licht behang, over het effect van kleur op ons humeur en karak- ter we hoeven niet meer te praten over de onmisbaarheid van dezen zonneschijn- per-rol Zonneschijn-per-rolDat is het immers wat u koopt wanneer u nieuw behang op uw murer. laat plakken Ham ster dien zonneschijn-per-rolZorg voor die zonnige sfeer ook op donkere som ber* dagen Even belangrijk is dat voor uw geluk voor de prettige stemming in huis voor het welslagen van werk en ge noegen als al die andere factoren die daar aan medewerken en waarvan u er immers niet één verwaarloost Zonneschijn-per- rol dat is immers wat we nu allemaal noodig hebben Zeg niet, dat dit onzin is. overdreven praat van geleerden en over gevoelige kunstenaars Die geleerden heb ben het geenszins overdreven en het zijn niet alleen kunstenaars, die gevoelig zijn voor den invloed van kleur en licht Ga het bij uzelf maar eens na 's Morgens wordt u wakker Wat'een verschil wan neer het eerste dat uw oogen zien, een frissche. zonnige kamer is Dat geeft al direct moed Vol plannen staat u op. meteen wilt u aan den gang, dit doen en dat Met energie, met plezier 1 Net eender vergaat het man en vrouw, precies zoo reageeren de kinderen Het ontbijt ge nuttigd in een kamer, die levensmoed en levensblijheid suggereert door de kleur van de wanden, bevordert die goede stem ming en zelfs naturen, die den aanvang van den dag moeilijk plegen te vinden, worden er door meegesleept en opgewekt Werk, met plezier gedaan, moet goed luk ken Goed en vlug Dat leidt weer tot aller-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7