PLANETARIUM en Weest met de banden Het Persoonsbewijs 1001 mogelijkheden Haagsche Courant van Maandag 3 Maart 1941 zijn zuinig STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Een goede herstelling ver lengt den gebruiksduur aanmerkelijk Het nut der wetenschap, wie men voor zich heeft Het woord is aan den deskundige GEMEENTEZIEKENHUIZEN VREUGDE EN ARBEID ECHTELIJKE ONEENIGHEID De receptie ia hotel Den Hout. Groep van bestuur, leestconninssie, doctoren en eereleden DERDE BLAD, PAG1NA 1 VIJFTIGJARIG BESTAAN „ZIEKENZORG” JOHAN KAART „DE KOMEDIANTEN” MET IN SCALA OPERETTE-UITVOERING TEN BATE VAN WINTERHULP DE WERELD VAN DE SPIRAALNEVELS tijd gezellig bijeen. Persoons- de van LEESZAAL EN Stadhoudersplein 162: 6246 ge- Het (fiolygoonl nummer K 17CKL Een ongeluk zit in een klein steentje ver- van Bio- naar de af- SUBSIDIE VEREENIGING „STEUN AAN HET DOOVE KIND" Op de Gemeentebegrooting voor 1941 is 2000 uitgetrokken als subsidie aan de vereeniging „Steun aan het doove kind" alhier, ten behoeve van het vervoer per tram van huis naar de Gemeentelijke school voor slechthoorenden en spraakge* brekkigen en terug van die leerlingen, wier woonplaats op zoodanigen afstand van de school ligt, dat zij van de tram TELEFOONVERKEER VAN 'S-GRAVEN- HAGE IN FEBRUARI 1941 In de maand Februari j.l. werden op het telefoonkantoor hier ter stede behan deld 203.188 uitgaande binnenlandsche ge sprekken, tegen 269.900 in de overeen komstige maand van het vorige jaar. Het aantal behandelde buitenlandsche gesprekken bedroeg 2021 tegem 11.782 in Februari 1940. een strook canvas knippen en ook solu- tionneeren. Na droging de canvasstrook in den buitenband plakken op dezelfde wijze als de rubberpleister, Een Beetje gespannen, zoodat ze den wonden omtrek steun biedt en niet meegeeft. Huldiging van het bestuur Over dit belangwekkend onderwerp wordt in ons Planetarium een reeks van vier voordrachten gegeven. De reeks wordt twee malen gegeven: op de eerstvolgende vier Dinsdagmiddagen en op de eerstvolgende vier Woensdag avonden. In vergelijking met de wereld van de spiraalnevels is ons zonnestelsel slechts een nietige verzameling van nog nieti ger stofjes. De wereld van de spiraal nevels is de naam van dat gedeelte van het heelal, dat wij thans kennen. De wereld van de spiraalnevels strekt zich volgens de nieuwste waarnemingen uit tot afstanden van 500 millioen licht jaren, dit is de grootste afstand, dien onze kijkers kunnen bereiken. Doch het lijdt geen twijfel, dat de ruimte zich nog verder voortzet en dat ook daar spiraalnevels gevonden zullen worden, die wij thans nog niet kunnen waar nemen, omdat onze instrumenten niet ver genoeg reiken. Met andere woorden: de hier aange- kondigde voordrachten zullen u een beeld geven van den bouw van het heelal niet van het kleine gebied, waarin de zon en de planeten haar leven slijten, maar van het groote en groot- sche gebied, dat thans binnen het be reik van onze machtigste kijkers valt. Dit gebied blijkt niet bevolkt te zijn met afzonderlijke sterren, doch met sterrenkolonies. Deze sterrenkolonies heeten spiraalnevels. Beschouwing van den vorm, den bouw en de groepeering van deze spiraalnevels leidt ons ten slotte tot de vraag: hoe ziet het heelal er uit, is het begrensd of onbegrensd, is het eindig of oneindig? BEHARTIGING VAN DE BELANGEN DER ARBEIDSCONTRACTANTEN Hier ter stede heeft Zaterdag 1 Maart 1.1. in café Riche de oprichtingsvergade ring plaats gehad van een vereeniging, die zich ten doel stelthet behartigen van de algemeene belangen van ambtenaren, werkend op arbeidscontract. De vergadering was zeer druk bezocht, terwijl tal van adhaesie-betuigingen wa ren binnengekomen. In het dagel. bestuur werden geko zen dr. W. J. Hartman, voorzitter G. A. C van der Windt, 2e voorzitter J. Min gelen, secretarismej A. C. A. J. de Lange, 2e secr., Accaciastraat 52A. Smit, penningmeester, mej. A. M. Hen- nik, commissaris. Aan het bestuur werd toegevoegd een raad van advies, bestaande uit vertegen woordigers van de verschillende Rijks- bureaux. Het ligt in de bedoeling, dat het personeel van elk der Overheidsbu- reaux één vertegenwoordiger in dit coL lege benoemt. het zonnetje te worden gezet, ging spr. door, het bestuur maakt echter daarop een uitzondering en reikt bij dezen aan hem het eerelidmaatschap uit van de ver eeniging „Ziekenzorg”, een onderschei ding, die pas tweemaal in de afgeloopen 50 jaren is verleend Zeer erkentelijk betoonde spr. zich voor den voorzittershamer, zich tot mej. dr. C. van der Pijl wendend. Hiermee was het officieele gedeelte van dezen middag ten einde. Velen bleven na de opwekking daar toe van den heer de Koek nog eenigen In ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen, dat rijwielbanden gedistri bueerd worden en dat zij, die er voor in aanmerking komen, dan pas weer een nieuwen band krijgen, als de oude „tot op den draad versleten” is. Men zal er daar om goed aan doen, zijn banden met de uiterste zorgvuldigheid te behandelen en alle maatregelen te nemen, die er te ne men zijn, om een langen duur van den band te waarborgen. In de eerste plaats is het natuurlijk noodzakelijk, dat de banden steeds flink hard opgepompt zijn. Hoe vaak ziet (en hoort men niet, dat iemand op de vel gen rijdt, met het gevolg, dat zoowel bin nen- als buitenband na eenigen tijd on bruikbaar zijn geworden, doordat de can- vaslaag ernstige kreuken krijgt. Uit den aard der zaak slijt de achterband meer dan de voorband, omdat die het grootste gewicht te dragen heeft. Men zal er daar om goed aan doen, op geregelde tijden de banden om te wisselen, zoodat een gelijkmatige slijtage verkregen wordt. Is dc eene band van slechtere kwaliteit dan de andere, dan gebruike men die als voorband. De openbare weg is vol gevaren voor onze banden. Het ligt er namelijk vol met kleine, scherpe steentjes, stukjes glas, spijkertjes, punaises en meer van derge lijke voorwerpen, die allen de onaange name eigenschappen hebben in en door den band te dringen. verzorgers niet in staat zijn de kosten van dit vervoer geheel of gedeeltelijk te dragen. Blijkens de van de vereeniging ontvangen begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1941, wenscht zij‘als sub sidie van de Gemeente te ontvangen 1595 voor het vervoer van slechthooren den en 353 voor dat van spraakgebrek- kigen, of in het geheel 1948. Dit is 52 minder dan hetgeen voor 1940 is toege kend bij raadsbesluit van 18 Maart 1940. Aangezien de omstandigheden, welke sedert jaren aanleiding hebben gegeven tot toekenning van den verlangden steun aan de vereeniging, nog onveranderd aan wezig zijn, meenen B. en W., dat er re den bestaat de gevraagde bedragen ook thans weer toe te staan. Tooneeluitvoering in het Odeon-theater De Werkgemeenschap van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen „Vreugde en Arbeid” zette Zondagochtend haar reeks uitvoeringen voort met een tooneel- spel in het Odeon-theater. Opgevoerd werd een vroolijk stuk in drie bedrijven „Niet voor de poes" door de tooneelgroep „De Voortrekkers”. De heer Baart, voorzitter van den Haag- schen Besturenbond, opende met een kort woord van welkom. Spr. sprak zijn teleur stelling uit over de geringe opkomst, welke in tegenstelling is met die bij de vorige uitvoeringen, welke geheel uitver kocht waren. „Vreugde en Arbeid” laat zich echter niet ontmoedigen en als bewijs hiervoor kondigde spr. voor Zondag 16 Maart a.s. de vertooning aan van de film .,De school des levens’’. Daarna ving men aan met het tooneel- stuk. De wegblijvers hadden beslist onge lijk, want het jonge gezelschap „De Voor trekkers” bracht het aardige stuk met zulk een élan en in zulk een tempo voor het voetlicht, dat het een lust was om aan te zien. De leden van het gezelschap zijn uitste kend op elkaar ingespeeld en verdienen bewondering voor het uitstekende volhou den van het lang niet gemakkelijke dialect waarin het stuk geschreven is. Stuk voor stuk waren de spelers en speelsters voor hun taak berekend en wij willen dan ook geen uitzonderingen maken door het noe men van namen. De inhoud is, zooals bij elke rechtgeaard blijspel, niet zoo erg belangrijk. Het ver haal speelt in een boerendorp, waar tus- schen twee buren ruzie ontstaat over een doodgeschoten kat. Een meneer uit de stad komt den toestand nog ingewikkelder ma ken door te dingen naar de hand van een boerendochter. Uit de algemeene verwar-, ring volgt echter een gelukkige oplossing,’ maar niet dan na tallooze dwaze verwik kelingen. Het publiek beloonde de spelers met een hartelijk applaus. Vrouw iteekt haar man met een met In de Goudsbloemstraat te Amsterdam is Zaterdagavond een echtpaar slaags ge raakt. De man bevond zich met een vrouw in een café, hetgeen door zijn wettige echtgenoote ontdekt werd. Deze ging het café binnen om haar man tot de orde te roepen. Zij deed dit echter zoo hardhandig, dat de Geneeskundig» dienst er bij te pas moest komen. /J| stak hem n.l. met een mes in den rug en verwondde hem ernstig De man moest worden opgenomen in het Binnengast huis, waar men constateerde, dat de long geraakt was. COMMISSIE INZAKE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Wij ontvingen het verslag over het jaar 1940 van de Commissie inzake huis houdelijke voorlichting afd. ‘s-Gravenhage. De commissie heeft zich sedert haar instelling in 1935 in een zeer wisselende belangstelling van de huisvrouwen mogen verheugen. In September viel weer een opleving van het cursusbezoek te constateeren als gevolg van het feit, dat de voorlichtings- cursussen op verzoek van het werkcomité voortaan toegankelijk zouden zijn voor huisvrouwen uit alle standen. Deze cur sussen zijn voor een groot deel gegeven in nauwe samenwerking met de nijver heidsscholen. De cursussen aan vrouwen uit gezinnen met een inkomen tot 20 a 25 per week zijn voor het grootste deel weer gegeven in de avond-nijverheidsscho- len in de Zusterstraat, de Asstraat en de Spionkopstraat. Bovendien is door plaats gebrek in de school in de Bresterstraat een kookcursus gegeven in de St. Jeroen- school in Spoorwijk. Verder is dit aantal scholen uitgebreid met de Koloniale school in t Westeinde. Evenals vorige jaren zijn in het Clubhuis „Duindorp” naaicursussen gegeven. In totaal Zijn in deze gebouwen 14 kookcursussen gegeven en 23 naaicur sussen, gevolgd door 561 deelneemsters. Bovendien zijn voor huisvrouwen met zeer uiteenloopende inkomens, 22 cursussen georganiseerd, gevolgd door 391 deelneem sters. In totaal dus 36 kookcursussen ge volgd door 598 deelneemsters en 23 naai cursussen, gevolgd door 354 deelneemsters. HET JUBILEUM DER VAKCURSUSSEN In het artikel over het jubileum der Ge meentelijke Vakcursussen is een fout ge slopen. wat betreft den datum van het 10-jarig bestaan. Deze is niet 10 Maart gelijk men las, maar 4 Maart, dus morgen. De herstellingen Bij elke kwetsing van den buitenband zal de herstelling moeten geschieden van den binnenkant af. Eerst wordt de plek goed schoongeborsteld en er omheen een laag solutie aangebracht. Een rubber pleister, gesneden uit een nog soepelen, niet te dikwandigen ouden binnenband, wordt op gelijke wijze behandeld. In zijn normalen vorm en stand en niet bin nenste buitengekeerd, plakt men na droging der solutie de pleister tegen de wonde plek. Daarna reinigt men het ge- heele binnenstuk in de omgeving van de geplakte plaats tot aan de draden en het zichtbare vlak van de pleister incluis. Weer »eu laag solutie inbrengeu en nu BIO-VAC ANTIE-OORD secretariaat der stichting Vacantie-oord is thans verplaatst Spuistraat 21 alhier, telefoon 117261, net- A1 deze mogelijkheden voor de over heidsorganen mogen ons niet doen voor bijzien. dat het Persoonsbewijs in het maatschappelijk verkeer ook een meer directe taak heeft te vervullen. Door het gebruik van het Persoonsbewijs in het dagelijksche leven te bevorderen, kunnen vele onaangenaamheden worden voorko men. Wij denken o.a. aan het voorkomen van oplichting in handel, industrie, bank wezen en posterijen. Meer in het bijzonder zal het onbevoegd innen of ontvangen van telegrafische en andere postwissels, postchèques, spaar bankboekjes, aangeteekende stukken, ren- tekaarten, enz. wel zeer bemoeilijkt wor den. Het huren van auto’s, fietsen, stof zuigers. costuums, enz. kan geschieden na vertoon van het persoonsbewijs. Mystificaties bij examens en strafuit- zitting. ambtsaanmatiging, industrieele spionnage. onregelmatigheden met hypo theken. valsche volmachten en dergelijke kunnen door een gepast gebruik van het Persoonsbewijs worden uitgebannen. Begin der uitreiking eenigen tijd uitgesteld In verband met de uitgebreide voorbe reidingen is het niet mogelijk gebleken de uitreiking d# Persoonsbewijzen heden te doen aanvangen. Zij moet eenigen tijd worden verschoven. De juiste datum waarop het werk hier ter stede zal aan vangen, staat nog niet vast. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in ver band met dit uitstel, ook het tijdstip, waarop de uitreiking voltooid moet zijn, n.l. 1 October a.s., ook verlaat wordt. Het aantal Persoonsbewijzen bedraagt, gerekend over het geheele land, ongeveer 2/3 van het aantal inwoners. Den Haag, dat een ietwat afwijkende bevolkings samenstelling heeft, komt tot een hooger percentage. Een globale telling van de ingezetenen boven 15 jaar heeft aange toond. dat in onze stad, met een bevol king van ca. 510.000 inwoners, niet min der dan 410.000 Persoonsbewijzen zullen moeten worden uitgereikt. De organisatie der uitreiking berust in handen van het hoofd der Afdeeling Bevolking. Verkie zingen en Burgerlijke Stand, den heer P. C. Wesseling. Ten bate van de Winterhulp wordt Woensdagmiddag a.s. in „.Musica” door de Cabaret Operetteclub, onder leiding van mej. Nelly Dreker, een opvoering ge geven van de kinderoperette „De Prins van Sind”. De heer Clinge Doorenbos heeft voor de ze operette een liedje geschreven. Aan de uitvoering werken ongeveer 50 kinderen mede. De toegangsprijs bedraagt ƒ0.30; kaartverkoop aan de zaal. OUDERMIDDAG SCHOOL A WEESPERSTRAAT 8» 1 Maart vond in bovengenoemde school een oudermiddag plaats. De opkomst was goed. Het hoofd van de school opende de bijeenkomst met een welkomstwoord. Gekozen werden de heer van Laré als lid der Oudercommissie en de heer H. de Boer als lid van het kascontróle-ouder- fonds. Hierna werd overgegaan tot het feestelijke gedeelte. De heer van Rij gaf aan zijn vertrekkende leerlingen een af scheidsles. Er volgde na afloop van deze les een warm applaus. In de pauze wer den de kinderen onthaald op gebak en limonade. Tevens kon het teekenwerk en handwerk bezichtigd worden. Na de pauze werden eenige films ver toond, waarvan vooral de komische film voor de kinderen het hoogtepunt van den middag was. Tot slot werden de prijzen en diploma’s uitgereikt. Door den heer van Rij werden nog eenige hartelijke woorden tot zijn leerlingen gesproken. Daarna sprak mevr. Meuldijk namens de ouders der leerlingen woorden van dank en erkentelijkheid voor het aan de school genoten onderwijs. Spr. bood den heer van Rij een fraai geschenk en mevr, van Rij bloemen aan. Ook de handwerk- onderwijzeres en de teekenonderwijzer mochten een kleine surprise in ontvangst nemen. den, die'een valschen naam opgaven, zoomede de onaangename en admini stratieve gevolgen van een en ander voor publiek, politie en rechterlijke col leges, zullen goeddeels tot het verleden gaan behooren. Ook de administratie van het politieblad zal in vele opzichten van het instituut der Persoonsbewijzen de voordeelen ondervinden. Op het gebied van politie en justitie is het aantal mogelijkheden, dat het Per soonsbewijs zal bieden, vrijwel onbe grensd. De bestrijding van prostitutie en flesschentrekkterijde identificeering van zelfmoordenaars, onbekende slachtoffers van moord, ramp of ongeluk, het opspo ren van het huis ontloopen minderjarigen, zwakzinnigen, enz., zal zonder eenigen twijfel vergemakkelijkt worden door de invoering van het P.B. In het maatschappelijk verkeer Vooral bij z.g.n. spekbanden en andere soorten met soepel rubberdek, lezen wij in „De Nederlandsche Rijwielhandel”, zien wij het verschijnsel, dat een klein, scherp voorwerp er in doorgedrongen, een kleine, nauwelijks merkbare opening heeft gemaakt, doch bij nader inzien, als het een lek in den binnenband ten ge volge had, een veel grooter en vaak ern stiger in de canvaslaag (het linnen, dat tegen het rubber aanzit). Begrijpelijk is het wel. als men bedenkt, dat de soe pele, rekbare rubberlaag bij het indrin gen meegeeft en het canvas van geen wijken weet. Het ingedrongen en door de persing er weer uitgevallen scherpe voorwerp, is dan ook meestal grooter ge weest dan men veronderstelt. Inmiddels is het dek van den buiten band doorboord en niet meer lucht- en waterdicht. Dit gaatje in de rubberlaag gaat bij het berijden der betrokken fiets en door de aanraking met het wegdek, open en dicht. Open als het den druk op het wegdek mede moet weerstaan, dicht, als het vrij mee in de ruimte draait. Het werkt als een mond, neemt steeds een klein hapje (vocht, vuil en steentjes, Red.) en werkt dit naar binnen. En wie nu wel eens na het afnemen van een oogenschijnlijk nieuwen band heeft uit geroepen ..Maar wat een vuile zwijnerij van binnen”, weet nu hoe al dat vuil er in gekomen is. Tot zoover dit artikel. Uit bovenstaan de volgt, dat het zaak is de banden op geregelde tijden te laten nazien door een deskundigen rijwielhersteller, of er geen kleine, voor den leek onzichtbare gaatjes in zitten, die het begin van alle ellende kunnen zijn. Men is er niet mee klaar, door alleen een stukje oude band onder het gat te stoppen. De scherpe randen van dit „onderzetje” vergrooten de kans op canvasbreuken. Ook is het zaak, bij het repareeren van de binnenband tevens den buitenband goed na te laten kijken. Een goede herstelling zal den gebruiks duur van een band aanmerkelijk ver lengen. Vulcaniseeren Wanneer een gat in den buitenband is ontstaan kan men den band ook laten „vulcaniseeren”, dat wil zeggen, men kan het ontstane gat laten opvullen met nieuwe rubber. De voor dat proces in gerichte bedrijven brengen de rubber onder hoogen druk tot hooge tempera tuur en gieten de vloeibaar geworden massa op de beschadigde plaats. Er treedt een versmelting op van oude en nieuwe rubber. Door daaropvolgende af koeling stolt het loopvlak en is weer gaaf als voor het ongelukje! Hoe jonger de band en hoe soepeler dus, des te mooier is deze bewerking als reparatie te gebruiken. Des te goedkoo- per ook. C. MANSVELTt In den ouderdom van ruim 85 jaar is hier ter stede na een langdurige onge steldheid Zaterdag overleden de heer C Mansvelt, oud-grootboekhouder van Ned. Herv. Gem. alhier. De overledene, die 14 Mei 1855 te Was senaar uit een oud geslacht op de molen „Windlust” werd geboren, vestigde zich in 1901 metterwoon hier ter stede en v““ „s-, v.°>. «-*j werd in 1903 gekozen tot diaken der Ned. gebruik moeten maken en wier ouders of Herv. Gemeente. In 1908 volgde zijn be noeming tot adjunct-boekhouder. In 1909 werd de heer Mansvelt als groot-boek- houder aangesteld en in deze kwaliteit heeft hij tot 1934 aan de Haagsche Herv. Gemeente onschatbare diensten bewezen Toen hij 80 jaar werd legde de overledene zijn ambt neer al bleef hij nog het toe zicht houden op de bakkerij van het Oudeliedenge'sticht en het weeshuis. De heer Mansvelt was geheel met de Haagsche Herv. Gemeente samengegroeid. Toen hij in den Haag kwam wonen was dr. E. J. W. Posthumus Meyes de jongste der predikanten en thans is hij reeds de oudste geweest en al weer eenige jaren geleden met emeritaat gegaan. Tijdens zijn ruim 30-jarige werkzaamheid als diaken van de Ned. Herv. Gem. hier ter stede is den heer Mansvelt bij meer dan één gelegenheid duidelijk gebleken hoe zijn arbeid op prijs werd gesteld, laatste lijk nog toen hij zijn gouden bruiloft vie ren mocht. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Woensdag te Wassenaar plaats vinden. OPENBARE BIBLIOTHEEK Voorstel van B. en W tot aanschaffing van ledikanten, enz. De groote toeneming van het aantal pa tiënten in het Gemeenteziekenhuis en an dere omstandigheden hebben allengs een tekort doen ontstaan aan ziekenhuisledi kanten, nachtkastjes, liggingsstukken, pa- tiëntenkleeding en huishoudelijk linnen- en tafelgoed. Voorts is voor een intensie ver gebruik van de barakken op het ter rein aan de Zusterstraat een aantal bed den met toebehooren, patiëntenkleeding en linnengoed noodig. Als gevolg van een en ander is aanschaffing van deze goede ren noodzakelijk, waarvoor 13.350 ver- eischt wordt. Dit bedrag is verdeeld als volgt 50 ledikanten 2000 50 nachtkast jes ƒ1100, liggingsstukken 8000. patiën tenkleeding 1500, huishoudelijke linnen- en tafelgoederen 750. B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, voor den aankoop van de hierboven omschreven goederen een crediet 13.350 toe te staan. waarden kunnen Persoonsbewijs worden ont- De weersomstandigheden Het weer is in dezen tijd van het jaar vol verrassingen. Regen, hagel, zonne schijn en koude wisselen elkaar af. Het is zaak, daarmede rekening te houden voor onze banden. Laat de fiets niet een halven dag, of soms nog langer, buiten staan als het regent. De banden worden er mooi schoon van, dat is waar. Maar ze slijten er des te harder om. Aan den rand van de banden zit een ijzerdraad. De regen dringt aan de velgen in den band en op den duur zelfs door de rub ber heen, met het gevolg, dat het ijzer gaat roesten en na eenigen tijd zelfs breekt. Dit komt in de practijk veel voor. Het trottoir is er niet voor de fietsers. Het is daarom zaak af te stappen en niet het trottoir met zijn scherpe randen op te rijden Dit is fataal voor de banden. Rechtshouden is een gebiedende eisch, maar het is verkeerd/>m zpo dicht langs het trottoir te rij den,’’dat de banden te gen den stoeprand aan schuren. Over eenige maanden heeft de zon weer groote kracht. Zorg er daarom voor de fiets op een beschaduwd plekje te zetten, want de banden hebben snel last van een zon nesteek. Deze zetten uit en springen. De dankbare leden van de vereeniging „Ziekenzorg” hebben de rollen omge draaid Niet het bestuur heeft ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de ver eeniging een feestelijke receptie georga niseerd, maar uit de leden is op initia tief van den agent-bode. den heer Tasse- ron een feestcommissie gevormd, die op zich heeft genomen het bestuur, waaraan zij zooveel te danken hadden, een middag zonder voorbereidingszorgen aan te bie den, waarop tevens den leden en belang stellenden de mogelijkheid werd geboden het bestuur geluk te wenschen. Velen wa ren dan ook Zaterdagmiddag naar de bo venzaal van café „Den Hout” gekomen, om deze gedenkwaardige ledenvergadering bij te wonen. De heer A. C. van der Vet, lid van ge noemde feestcommissie, zich tot woord voerder makende begon met alle aanwe zigen welkom te heeten en huldigde ver volgens den geestelijken vader van dezen middag, den heer E. H. Tasseron, wien hij daarbij een vulpen aanbood. In welgeko zen woorden dankte deze voor dit mooie cadeau en hoopte nog vele aanmeldings formulieren voor .Ziekenzorg’’ met het nieuwe schrijfinstrument te mogen in vullen. Toen was het moment aangebroken, dat op de toonen van een feestmarsch het be stuur, vergezeld van een aantal naaste medewerkers de zaal binnentrad als gast op haar eigen ledenvergadering! en de heer J. J. C. R. de Koek, eveneens lid van de feestcommissie tegenover het bestuur van de dankbaarheid der leden betuigde. Spontaan is uit hun midden het plan voor dezen middag opgekomen. Spr zeide dat 300 gezinnen het mooie bedrag van 800 bijeengebracht hadden, als een fonds, waaruit door het bestuur geput kon worden om hulp te bieden in gevallen die het statuut buitensloot maar menschelij- kerwijs gesproken hulp vereischten. Spr herdacht vervolgens de overleden stichters van de vereeniging met inacht neming van eenige oogenblikken stilte en bracht hulde aan den heer W. C. L. de Waal sr., den eenigen nog in leven zijn den krassen oprichter. De heer de Waal kweet zich met genoe gen van zijn taak iets uit de geschiedenis van de vereeniging mede te deelen Op een verjaarsfuifje ten huize van Vermaes, commies aan den Topografischen dienst aan het toenmalige departement van Oor log, in den jare 1890. kwam het denkbeeld ter sprake een vereeniging te stichten, die de leden onderling de lasten kon verlich ten, van hooge doktersrekeningen. Dat denkbeeld werd niet meer losgelaten met het resultaat, dat op 28 Februari kon wor den besloten tot oprichting van ..Zieken zorg”. Aanvankelijk heel bescheiden breid de het zich tot op den huidigen dag gesta dig uit en telt plus minus 1500 leden Aan het volijverige bestuur overhandig de hij een prachtig bloemstuk om daar mee, zooals spr. zeide, het geheele be stuur te eeren. De heer de Koek betrok in deze hulde ook de heeren en dames mede werkers aan den medischen, dentalen en pharmaceutischen dienst, commissarissen en den heer en mevrouw Tasseron. Allen zongen staande „Lang zullen zij leven!" en eindigden met een driewerf hoera Mejuffrouw dr. C. van der Pijl, bood vervolgens namens de vereeniging van Artsen van „Ziekenzorg” den voorzitter van „Ziekenzorg” een voorzittershamer aan, daarbij den wensch voegend, dat zij een herinnering zou blijven, aan de har monie tusschen de bestuursleden en als zoodanig tevens een symbool voor de toe komst. Zij herinnerde aan het feit, dat een ver eeniging als „Ziekenzorg” een unicum is in Nederland. De heer K. Baars als commissaris door de leden gekozen om toezicht te houden op de gedragingen van het bestuur, wees in een geestige toespraak op het vele werk dat door ieder van hen in stilte was ver richt. Namens de zieken en leden, die niet in de vergadering aanwezig waren, sprak mevrouw van den Berg haar dankbaar heid uit voor de vereeniging en haar be stuur, dat op zulk een mooi gebied zulk mooi werk had gedaan. Tenslotte was het de taak van den voor zitter, den heer Carrière, alle sprekers te bedanken voor de goede woorden en gelukwenschen. Spr. zeide zeer verrast te zijn met het aangeboden geldsbedrag en bovendien zeer verheugd over de groote opkomst. Uit beide verschijnselen immers kon hij opmaken, dat er onder de leden, van wie het bestuur gewoonlijk zoo weinig merkt, wat leeft. De heer de Waal is geen persoon om in In de Centrale Bilderdijkstraat 17 der openbare leeszaal en bibliotheek werden in Februari 7241 (10252) bezoeken ge bracht; 34725 (28274) uitleeningen vonden plaats. KinderbiMiotheek 3806 (2906) uit leeningen. Filiaal Colensostraat 4: 3815 (3116) uit leeningen. Jeugdleeszaal 652 (605) bezoe ken: 2470 (2049) uitleeningen. Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81: 5059 (3664) uitleeningen. Jeugdleeszaal 841 (1192) bezoeken; 1433 (1165) uitlee ningen. Filiaal Badhuiskade 27: Christelijke O.L.B. 822 (1285) bezoeken; 3738 (3188) uitleeningen. Afd. Mackayschool, Acacia- straat 141: 1390 (1146) uitleeningen. O.U.B. 5322 (4746) uitleeningen. Filiaal Mient 277: 11170 (8614) uitlee ningen. Filiaal (4656) uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de maand Fe bruari van het vorige jaar. OUDERAVOND SCHOOL A FISHERSTRAAT Donderdag hield school A aan Fisherstraat een ouderavond tevens scheidsavond voor de leerlingen, die met 1 Maart de school verlaten. Nadat het hoofd der school, de heer ten Bergen, den avond had geopend, werden door de gebr. Holtkamp (accordeon) eenige num mers ten gehoore gebracht, welke zeer in den smaak vielen. Daarna werden on der regie van den heer M. J. Bellinck eenige tooneelstukjes en schetsjes opge voerd. Alle medespelenden, alsmede hun regisseur, mochten aan het einde een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Nadat de gebr. Holtkamp nogmaals voor het voetlicht verschenen waren, werd tot slot een gedicht van den heer Bellinck door de leerlingen voorgedragen Daarna werden de getuigschriften en prijzen aan de leerlingen door den heer P. Bongers (oud-hoofd) uitgereikt. Van de oudercom missie mochten zij een vulpotlood in ont vangst nemen. Mej. Bekker en de heer Poptie kregen van hun leerlingen schenken. Rem op de criminaliteit Ongetwijfeld zal het Persoonsbewijs remmend werken op de criminaliteit, hetgeen rechtstreeks zal leiden tot tijd besparing voor politie en justitie. Alleen reeds de mogelijkheid van het ter plaatse vaststellen van de identiteit van verdachte of gesignaleerde perso nen en van overtreders is zoowel voor de politie als voor het publiek van groot belang, omdat daardoor het aantal aan houdingen beperkt zal kunnen worden. Het ligt trouwens voor de hand, dat het aantal opgaven van valschen naam. waaruit thans vaak onaangename of schadelijke gevolgen voortvloeien voor hen, wier namen valschelijk door over treders zijn opgegeven, aanmerkelijk zal verminderen, zoo niet geheel dwijnen. Ten onrechte aanhouding personen, veroordeeling van onbeken- Welke practische aan het T leend? Deze vraag wordt door den heer J. L. Lentz, hoofd der Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters, beantwoord in een interessante beschouwing, verschenen in een der jongste nummers van 't maand blad ,,De Bevolkings-Boekhouding”. De schrijver vestigt om te beginnen de aandacht op de mogelijkheid van het doen vervallen der oproepingskaar- ten voor de verkiezingen en vervolgt dan aldus: Verder zullen in vele gevallen de voor bijzondere doeleinden door de overheid uitgegeven legitimatie- of identiteits bewijzen kunnen verdwijnen. Hierbij den ken wij o.a. aan de geschiktheid van het Persoonsbewijs te worden gebruikt als reispapier (bewijs van Nederlander schap), grenspas, e.d., maar ook aan de mogelijkheid om rentëkaarten, ar beidskaarten, vrijvervoerbewijzen, enz. te doen verdwijnen. Het aantal uittreksels uit de bevol kingsregisters zal in belangrijke mate (kunnen) verminderen. Overigens zal het Persoonsbewijs blijken van groot belang te zijn voor een juiste bijhouding van de bevolkingsregisters. Dat de invoering van het bewijs ook voor den fiscus ongekende mogelijkheden zal openen staat vast als een paal boven water. Van groot belang zal het Persoonsbe wijs blijken te zijn voor de uitvoering van en controle op onderscheidene wet- teljjke regelingen. Wij denken o.a. aan de Helingwet, Arbeidswet, Bioscoopwet, Drankwet (jeugdige personen), e.d. De controle op de nachtregisters van hotels en logementen, zou al zeer ver eenvoudigd worden door een voorschrift, houdende, dat het nachtregister moet worden ingevuld aan de hand van het Persoonsbewijs. Een verbod om perso nen te herbergen, die niet van een Per soonsbewijs zijn voorzien, zou waar schijnlijk belangrijke voordeelen kunnen bieden. SUCCESVOLLE PREMIÈRE VAN „EEN RARE FAMILIE" Materialen Wij hebben er reeds op gewezen, dat men er goed aan zal doen de banden te laten nazien en repareeren door deskun digen op dit gebied. Het afhalen en op zetten van een band lijkt betrekkelijk eenvoudig, maar het wordt o zop licht verkeerd gedaan, terwijl het tevens zeer zorgvuldig moet geschieden aangezien men met de bandenafnemers de banden snel beschadigt. „Voorheen beschouwden de rijwielher stellers het herstellen van banden als lapwerk, lezen we in „De Rijwielhandel". Eensdeels de schuld aan de herstellers zelf, anderdeels de schuld aan de lage prijzen. Eerste voorwaarde is, dat men zich van deze idee geheel losmaakt en dat men een belooning vraagt in over eenstemming met goed besteden arbeids tijd en verbruikte materialen. Hier geldt immers het gezegde: „Geen geld, geen Zwitsers", want geen banden beteekent geen fietsen. Wie buitenbanden goed en afdoende wil herstellen, moet met het aanschaffen van gereedschap verder gaan dan de traditioneele tube soiutie, zelfvul- caniseerende pleisters, schaar en’benzine. flesch Zaterdagavond hebben „De Komedian ten" in Scala de première gegeven van den lachschlager „Een rare familie”, be werkt naar de Amerikaansche klucht van John Artak en Edvan Berkin „It’s a boy". „Zooals u bij ons lacht, lacht u ner gens” is de leuze van dit tooneelgezel- schap en zij houden hun woord, twee en een half uur lang krijgt men geen gele genheid een ernstig gezicht te trekken Het zijn dan ook rare avonturen, welke de rare familie beleeft. Professor Marlowe (Joh. Valk) heeft toen hij nog student was, in een edelmoe dige opwelling zijn oude hospita gehuwd om haar onwettigen zoon een naam te bezorgen Het „kind” (Johan Kaart), dat dan al een jongeman is, ouder dan zijn nieuwe vader, weet hiervan niets. Later, als Marlowe getrouwd is met een lief jong vrouwtje (Madelon Waldorp), krijgt zijn „zoontje” een legaat waarbij hij tevens verneemt, dat hij een vader heeft. „Overvloeiend van kinderliefde” gaat hij zijn „pappie” opzoeken. De dolle situa ties, die dan volgen, zijn met geen pen te beschrijven. Marlowe, die zijn jonge vrouw nooit iets heeft verteld van zijn vaderschap, is de wanhoop nabij e«i liegt zich steeds dieper vast, trojwv bijgestaan door zijn vriend en advowuit Harald Foster (een geestige rol vanlpry Boda). Het is om medelijden te krijgen met de twee leugenaars zooals zij in het nauw worden gedreven door de jonge mevrouw Marlowe en haar bondgenooten, mevrouw Kennaday (haar moeder, Sien de la Mar) en haar vriendin (Emmy Arbous). En tot overmaat van ramp duikt steeds weer het bijna 40-jarige zoontje op, compleet met matrozenpakje, bloote beentjes en luchtballon, die bovendien nog een af spraakje maakt met het guitige dienst meisje (Beppie Boda). die meer bekoord wordt door het lieve jochie dan door haar timmerman (P. Urban) Geschaterd heeft de zaal om de malle scènes. Geestig en amusant is ook de scène, waarin Kaart als romanschrijfster opkomt om zijn vader door een van zijn leugens heen te helpen. Bij de ontknooping stijgt de hilariteit ten top en de eerbiedwaardige schoon papa van den professor, mr. Timothy Kennaday (Stan Kerckhoven) verliest op slag zijn reputatie. Een stormachtig applaus aan het eind van de voorstelling beloonde het pittige troepje artisten voor hun frisch en voor treffelijk spel. „De Komedianten” hebben de enthou siaste ontvangst van hun première ten volle verdiend en men behoeft geen hel derziende te zijn om een drukken toeloop te voorspellen.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9