Zware nachtelijke brand te Utrecht 1 I I I I I No. 17816. Dinsdag 4 Maart. De intocht van m de Duitsche troepen Boelgarije I 1941 De Buitengewone maatrege len voor ontbonden gemeentebesturen I VERDUISTEREN van 7.24 uur n.m. tot 8.18 uur v.m. uur uur Groote lunchroom totaal door het vuur verwoest zee Duitsch schip breekt blokkade Wat er van het interieur van Heck’s lunchroom te Utrecht na den brand is overgebleven (Polygoon) üiï, oorlog ter M a a n: 4 Maart op 11 v.m. 5 Maart onder 2.08 v.m.; op 11.34 uur v.m. De Britsche bezittingen in West-Indië De niet-commercieele vereeni gingen en stichtingen Duitsch succes in Libye Londen verontrust over den snellen opmarsch De regeling, welke thans geldt voor Amsterdam, Hilversum en Zaandam bevoegdheden van den commissaris Nachtdienst dokters: No.116364 No. 773503 binnen het bezette Nederlandsche gebied ««".S'”"'* Gibraltar thans een eiland Verplichting tot het verrichten van diensten COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIE: het hartje van de oude Domstad In heeft in den afgeloopen nacht een brand zooals hevigheid, met een Modernes Centraal Station niet meer heeft gekend. Op slechts enkele me- ver- diplomatieken grooten (Zie verder 3e blad, pag. 1.) die van naar in wer- Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro ters afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939, dus bijna twee jaar geleden, het groote warenhuis Galeries Modernes Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.15. Franco per post met Mode blad 4.20, zonder Modeblad 3.95. Buitenland 9.45. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.35 p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedgek. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. De bevoegdheden van den Regeeringscommissaris. om Van moet I en I A Toen niet alleen de voorkant een prooi der vlammen was geworden, maar ook de biljart- *n luisterzaal in een vlammen zee was herschapen, ontstond er een toestand voor de panden aan de Potter straat, met name de electriciteitswinkel ..Electra'’ en de fourniturenzaak van de gewoed, Utrecht na den brand van de Galeries Britsch patrouillevaartuig vergaan De Britsche admiraliteit heeft medege deeld. dat het Britsche patrouillevaartuig „Ouse” tot zinken is gebracht. I V 1 V 5 Wij hebben geen kanonnen, zelfs geen licht machinegeweer. Onze tocht droeg en vreedzaam karakter midden in den oorlog. Wij willen den internationalen handel dienen en goederen leveren, welke de Braziliaansche markt noodig heeft.” Het was ongeveer half twee, toen de gérant van Heck’s lunchroom, de heer Rijndorp, die met zijn gezin op de boven ste verdieping woont, wakker werd door een sterke rookontwikkeling in zijn slaap kamer. Hij spoedde zich uit bed, schoot een paar kleedingstukken aan en wilde zich via de gang naar beneden bege ven. Bij het openen van een deur, welke toegang gaf tot het restaurant, consta- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) - Giro No. 12500 Bijkantoor: Scheveningen. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filialen: Rijswijk. Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhan- del H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 De vaart door de Dardanellen. Officieel worden te Ankara de berichten tegengesproken volgens welke de Darda- nellen gesloten zouden zijn. Men verklaart dat zoowel de Dardanellen als de Bospo rus geheel als tevoren voor de koopvaardij van elke soort geopend zijn. Slechts zijn de schepen verplicht loodsen aan boord te nemen, waarvoor zij echter niets behoe ven te betalen. Tot nu toe was het aan boord nemen van loodsen facultatief en moest men er voor betalen. Overigens is de scheepvaart door de Dardanellen op het oogenblik zeer gering, in het algemeen varen er slechts enkele schepen door die Russisch graan voor Griekenland vervoeren De berichten, dat in de Dardanellen en in den Bosporus mijnen gelegd zijn, wer den in welingelichte Turksche marine- kringen tegengesproken Deze kringen merkten op, dat de Turksche kustverdedi ging als bescherming te£en bovenzee-vaar- tuigen voldoende is, terwijl een duikboo- tennet op ieder oogenblik uitgezet kan worden. De „Washington Daily News” stelt den eisch, dat Engeland voor alle het door de Vereenigde Staten verleende en toe gezegde hulp nu eindelijk zijn West-In- dische bezittingen zal afstaan. Wanneer Engeland de vriend van Amerika is, zoo schrijft het blad, heeft het deze eilanden niet noodig. Wanneer Engeland echter gevaar loopt om niet Amerika’s vriend te blijven, dan is het des te dringender noodzakelijk, dat de Vereenigde Staten voor zich deze strategisch zoo belang rijke eilanden veilig stellen, zoolang dit nog in den vorm van een ruilhandel kan geschieden. maatregelen, noodig brand te bedwingen. De regeeringscommissaris benoemt en ontslaat wethouders naar goeddunken. In de hoofdsteden der provinciën en in’ ge meenten met meer dan 50.000 inwoners behoeft de benoeming en het ontslag door den regeeringscommissaris de goedkeu ring van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. De regeeringscommissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bij de uitoefe ning van zijn taak van raad dienen. Zij voeren den titel van „raadsman van den regeeringscommissaris”. Gemeenten, ten opzichte van welke de bepalingen dezer verordening toepassing vinden, worden door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bij decreet aangewezen. Engelsche schipbreukelingen in Lissabon Geen commentaar te Moskou. Over het toetreden van Boelgarije tot het driemogendhedenpact is officieel tot nu toe in Moskou niets bekend gemaakt. Commentaren ontbreken dan ook in de bladen Een Duitsche verkenningspatrouille is, naar het D.N.B meldt, in het Lybische kustgebied op vijandelijke strijdkrachten gestuit. Daarbij werden opnieuw gevan genen binnengebracht, terwijl een Brit sche pantser-verkenningswagen werd buitgemaakt Het D.N.B. meldt uit Sofia: De in Boelgarije binnentrekkende Duitsche troepen worden overal in het geheele land met geestdrift ontvangen. In talrijke plaatsjes hebben de inwo ners den soldaten bloemen aangeboden en „Liebesgaben” verstrekt. De plaat selijke Boelgaarsche autoriteiten mun ten uit door hartelijkheid. Te Sofia was ter begroeting van den Duitschen bevelhebber een eerecompagnie opge steld. teerde hij met schrik, dat de achterzaal reeds een groote vuurzee was en dat hij niet anders dan over het dak zijn vrouw, vier kinderen en zichzelf in veiligheid kon brengen. Inmiddels had de Duitsche schild- vacht, die voor het postkantoor tegen over het pand van Heek stond, ook vlam men in het gebouw waargenomen en de brandweer gewaarschuwd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit. dat men hier te doen had met een grooten brand, doch veiligheidshalve rukte de brandweer toch maar met een magyrusladder uit. welke direct na aankomst op het terrein van den brand in dienst kon worden gesteld, >m de angstig om hulp schreeuwende le ien van het gezin Rijnders, dat zich reeds een kwartier in doodsgevaar op het dak >evond, te redden. Van 15 regels 1.75. Iedere regel meer tot 10 regels 45 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 95 ct. per regel. ->- Bewijsnummers 5 ct. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 cent, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 95 ct.; Dienstaanbiedingen 75 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct. meer. de brand is ontstaan, zich verplaatst naar de eerste verdieping, waar het vuur in het aanwezige meubilair voedsel vond om verder door te breken en binnen een uur het geheele pand in lichter laaie te zetten. Toen het eenmaal zoover gekomen was. werd de situatie voor de belenden de perceelen hachelijk, temeer, daar de zaak van Heek aan de Potterstraat zoo danig is gebouwd, dat zij niet alleen ge legen is aan den kant van de Oudegracht en de Potterstraat, maar voor een niet minder aanzienlijk deel nog achter de huizen van de Potterstraat doorloopt. Gevaar voor belendende perceelen Het v.olgende is ontleend aan de giste ren verschenen verordening van den Ne- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 2 Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 g Ziekenvervoer by nacht: 5 A V pand, n.1. Heck’s lunchroom in de Potter straat, hoek Oudegracht, geheel woest. Met het Portugeesche passagiersschip „Lima” zijn 52 Engelsche schipbreuke lingen van 6 getorpedeerde schepen te Lissabon aangekomen, meldt het D.N.B. De tot zinken gebrachte schepen maakten deel uit van een convooi. Ook het Portu geesche schip „Zao Belo” heeft 108 schip breukelingen van dezelfde schepen naar Lissabon gebracht. De Boelgaarsche saldi in Amerika President Roosevelt heeft gisteravond een beschikking betreffende de blokkee- ring van het Boelgaarsche tegoed in de Vereenigde Staten geteekend Volgens het D N B schat men de Boelgaarsche saldi in dp Vereenifide Stnten op net zeer geringe bedrag 100.000 tot 500.000 dollar. De Engelsche gezant te Sofia De Engelsche gezant te Sofia is, naar thans bekend wordt. Zondag door koning Boris in audiëntie ontvangen.' Het onder houd duurde anderhalf uur Naar ver luidt vormde de politieke toestand onder werp van bespreking. In de omgeving van den Engelschen gezant heeft men vernomen, dat hij na de audiëntie zeer terneergeslagen was. Aan den tekst van de gisteren versche nen eerste verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche geb'el betreffende buitengewone maat regelen op staats- en administratief rech telijk gebied, welker voorschriften gelijk gemeld inmiddels van toepassing zijn verklaard op de gemeenten Amsterdam, Hilversum en Zaandam, ontlëenen wij het volgende Gemeenten, voor welke de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied zulks noodzakelijk acht, worden op den voet van de volgende bepalingen be stuurd De gemeenteraden, de colleges van bur gemeester en wethouders, mitsgaders alle gemeentelijke commissies zijn ontbonden De bevoegdheden en verplichtingen, welke aan de ontbonden lichamen inge volge wettelijke bepalingen en ingevolge bepalingen uit overeenkomst behoorden, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een regeeringscommissaris over. De werkzaamheden van de wethouders in het gemeentelijk bestuur worden door de ontbinding van de colleges van burge meester en wethouders overigens niet aan getast, voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt bepaald. De regeeringscommissaris is met be trekking tot zijn gezamenlijke ambtswerk zaamheden onderworpen aan het toezicht van den commissaris der provincie ei! van den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, hij is gehouden hun aanwijzigingen op te volgen. Geen mobilisatie in Zuid-Slavië Te Belgrado worden in politieke krin gen de van Engelsche zijde verspreide berichten over een z.g. mobilisatie in Zuid-Slavië op besliste wijze tegengespro ken. Berichten van buitenlandsche bla den. o.m. van het in Stockholm verschij nende blad „Aftonbladet”, dat de Rijks- regeering prinsregent Paul van Zuid- Slavië heeft uitgenoodigd tot een. bezoek aan Duitschland in den loop van de vol gende week, zijn gisteren in de Wilhelm- strasse tegengesproken, meldt het D.N.B. De Duitsche gezant von Heeren is gis teren in de Kroatische hoofdstad Agram aangekomen voor een tweedaagsch offi cieel bezoek. Hij zal besprekingen voe ren met vooraanstaande Kroaten. die een steeds meer voelbare algemeene tendentie vertolkten. Deze bestaande tendentie nu is door de jongste gebeurtenissen versterkt. Het is noodig gebleken, de in het Gemeenterecht in de kern aanwezige gedachte van een hoofdige leiding meer nadruk te geven. Het zwaartepunt was al te zeer naar de wethouders en den raad verschoven. Ónder de reeds ingezette ontwikkeling, welke tegen dit verschijnsel verzet deed rijzen, is door de verordening, nr. 36 een streep gezet. Het college van B. en W. en de raad worden er in opgeheven. Dit beteekent niet, dat de regeeringscommis saris nu een gemeentelijke imperator wordt. Hij zal moeten worden bijgestaan door de deskundigen van de praktijk, door de wethouders, doch hij vormt met hen niet meer een college, waarin de meerderheid van stemmen beslist. De wethouders behouden de leiding hun afdeelingen, maar onder persoonlijke verantwoordelijkheid van den Regeerings commissaris. Deze benoemt bovendien raadslieden uit de burgerij. De band tus schen gemeentebestuur en bevolking wordt zoodoende niet doorgesneden. De Regeeringscommissaris staat bo vendien onder toezicht van den Commis saris der Provincie en van den secreta ris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken. Tenslotte betoogde dr. Rabl, dat ook deze verordening wordt gedekt door ar tikel 43 van de Haagsche Conventie van 1907 en dan ook binnen de grenzen blijft, welke het Volkenrecht den bezetter vaii een bezet gebied nopens de rechtsinstel lingen van dit gebied stelt. Immers, de verordening doet de Grondwet geen ge weld aan. Zij is eerder een algemeen uit- voeringsvoorschrift van de leden vier en vijf van artikel 146 der Grondwet. Telegrammen aan Hitler Koning Boris van Boelgarije heeft een telegram gezonden aan den Führer, waar in hij hem dankt voor zijn woorden van welkom ter gelegenheid van de toetreding van Boelgarije tot het driemogendheden pact, dat een nieuwe band van vriend schap tusschen beide volkeren vormt. Tenslotte biedt koning Boris den Führer zijn beste wenschen aan voor zijn per soonlijk welzijn en voor de gelukkige toekomst van het groote Duitsche volk. Ook de Japansche ministerpresident, prins Konoje. en de Boelgaarsche minis terpresident Filoff, hebben telegrammen aan Hitler gezonden. Onderhoud von Ribbentrop-Ciano In Berlijnsche politieke kringen is, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, naar aanleiding van de besprekin gen tusschen den rijksminister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, en den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano. de meening uitgesproken, dat hierbij practische vraag stukken van de aspolitiek ter sprake zijn gebracht. ,.4-acvua vu tut tutu 114 tut LllóddR va uc firma de Groot, welke ernstig te denken gaf. Dat Heck’s lunchroom zelf gered zou kunnen worden, werd toen al geheel uit gesloten geacht. Het baarde de brandweer meer zorg, hoe het met de zoojuist ge noemde perceelen zou afloopen, want aangewakkerd door een sterken wind, trok het vuur uit het laaiende pand van Heek achterom naar de bovenste verdie ping van de zaak van de Groot, waarvan het dak onmiddellijk vlam vatte. Dat de bewoners van de omliggend* huizen met medeneming van het hoogst noodige hun woningen reeds hadden verla ten, laat zich denken. Eveneens, dat de brandweer het verzengende vuur kordaat had aangepakt. Met twee groote motor- spuiten en door middel van een groot aan tal slangen tastte men allereerst den vuurhaard aan. De slangen werden hoofd zakelijk geleid door de huizen van het woningbureau Waltman aan de Oude gracht en van den heer van Aelst, choco laterie, gelegen naast het pand van de firma de Groot. verschenen verordening Rijkscommissaris voor het bezette derlandsche gebied, ten einde te komen tot een herordening op het gebied van de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. De commissaris, die tot uitvoering van de bepalingen der verordening, hou dende bepalingen ter verkrijging van een overzicht van vereenigingen van personen en stichtingen zonder econo misch doel, door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is benoemd, treft ten aanzien van de vereenigingen van personen en de stich tingen van de in de genoemde verorde ning bedoelde soort (verder „vereeni gingen en stichtingen” genoemd) de maatregelen van persoonlijken, finan- cieelen en organisatorischen aard, welke MeJ betrekking tot bovenstaande ver ordening aangaande de mogelijkheid van aanwijzing van Regeeringscommissanssen j voor het pestuur eener gemeente, heeft dr. Rabl, van de juridische afdeeling van het Rijkscommissariaat in de dagelijksche persconferentie een uiteenzetting gegeven. Hij betoogde dat verordening no. 36 geens zins zoo diep in het gemeenterecht ingrijpt als bij den eersten oogopslag lijkt. Teneinde dit goed te begrijpen, moeten uc WÜ teruggaan tot artikel 146 van de eenige verdedigings- of aanvalswapenen. Grondwet en tot de Gemeentewet, waar- -- -- in de lijnen voor de aangekondigde wij ziging reeds zijn getrokken. Volgens de Gemeentewet bestaat het be stuur van elke gemeente uit een raad, een college van burgemeester en wethouders en een burgemeester. De beslissing over het gemeentelijk vermogen, over de ge meentelijke inkomsten, en over het vast stellen van verordeningen ligt bij den raad Het centrale bestuurscollege maken B. en W. uit, de wethouders kunnen als vertrouwenslieden van de ïn den raad ver tegenwoordigende partijen worder. be schouwd, immers zij worden door den raad benoemd, terwijl benoeming en ontslag van den burgemeester bij de Kroon be rust. De gemeenteraad beschikt over groote en zich breed uitstrekkende bevoegd heden. Het bovengenoemde artikel 146 van de Grondwet, dat over het bestuur der ge meenten handelt (en dat verder in de Gemeentewet wordt uitgewerkt) bevat eenige leden, welke van 1815 af ongewij zigd gehandhaafd zijn gebleven en die voorzien in de gevallen, wanneer de re geling en het bestuur van de huishouding eener gemeente grovelijk worden ver waarloosd of wanneer het gemeentebe stuur in gebreke blijft in de uitvoering der wetten, der algemeene maatregelen van bestuur of den provinciale verorde ningen te voorzien. Deze bepalingen heb ben resp. betrekking op een zich voor doende wijziging in de structuur en op het niet vervullen van hun taak door menschen. Dat deze bepalingen, ondanks de wij zigingen, welke de Grondwet in den loop der jaren heeft ondergaan, onveranderd zijn gebleven, wijst erop, dat de wetgever steeds een levendig gevoel heeft gehad voor de noodzakelijkheid van het treffen van voorzieningen in bijzondere gevallen. In 1895 hebben zich twee gevallen voor gedaan, waarin het gemeentebestuur in handen werd gelegd van een Regeerings commissaris. Dat waren de gemeenten Opsterland en Weststellingwerf; daar werd de gemeen teraad toen buiten werking en het college van B, en W. ter zijde gesteld Hetzelfde is in 1933 te Beerta geschied. Ook in ander opzicht sluit bovenge noemde verordening volgens dr. Rabl aan bij de rechtsontwikkeling hier te lande. Het geval Beerta was in 1933 reeds niet meer zoo uitzonderlijk als de geval len Opsterland en Weststellingwerf in 1895 waren. In 1934 werd te Rotterdam een congres gehouden van den Bond van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland. In de daar gehouden voordrachten klonk in verschillenden toonaard algemeen de kritiek op de structuur van het gemeen telijk bestuur door. Met name is toen door één der sprekers gezegd, dat de tijd rijp was voor een noodzakelijke sleeping van de liberale grondslagen der gemeen- tewetgeving. Hier waren nuchtere en verantyoordelijke practici aan het woord, Volgens de laatste berichten uit Lon den heeft het toetreden van Boelgarije tot het driemogendhedenpact geen ver-1 rassing meer gewekt in Engeland, aange zien men reeds dagen voorbereid was op dit politieke succes van de asmogendhe den in Sofia, meldt het D.N.B. uit Stock holm. Zeer verontrust is men echter in Londen over het bericht van den blik semsnellen opmarsch van de Duitsche Weermacht in Boelgarije en de levendige verwelkoming van de Duitsche troepen door de Boelgaarsche bevolking. De mis-1 sie van den minister, van buitenlandsche zaken, Eden, in Ankara treedt tegenover de Duitsche militaire actie op den Bal kan volkomen op den achtergrond. Men verwacht in Londen, dat de Duitsche op marsch in Boelgarije slechts de inleiding I vormt op verdere groote militalr-politie- ke acties van Duitschland, die in ver band met de systematische verscherping van den Duitschen duikbootoorlog Enge land thans in de beslissende oorlogs- phase brengen. In conservatieve Engel sche kringen neemt de vrees snel toe, dat zonder den zeer spoedigen afstand van Amerikaansche torpedobootjagers en de levering van vliegbooten en langeaf- standsbommenwerpers uit de Vereenigde Staten Engeland geen weerstand kan bie- De pers alhier maakt met veel ophef mel den aan den Duitschen aanval. De stem- ding van de aankomst van het Duitsche ming in Londen is op het oogenblik schip „Lech” (3300 bruto registerton), uiterst nerveus, vooral, daar men zich I dat met materiaal, vooral pharmaceuti- in de verantwoordelijke kringen van En- sche producten, aan boord. Bordeaux ver geland er van bewust is. dat de bedrei- I laten had en zijn reis zonder incidenten ging van Groot-Brittannië door de com- heeft kunnen maken. De bladen spreken binatie van het duikboot- en het lucht- in dit verband van een zwakke, niet meer wapen reeds thans een veel ernstiger effectieve Engelsche. blokkade. uitwerking heeft dan men gevreesd had. Alle bladen te Rio publiceeren artikelen I en foto’s van de „Lech”. De pers wijst Turkije en de Duitsche opmarsch erop, dat het schip geheel ongewapend In tegenstelling tot de in het buiten land verspreide beweringen is, zoo ver neemt het A.N.P van welingelichte zijde uit Berlijn, gisteren in de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat Turkije als gevolg van het toetreden van Boelgarije tot het drie mogendhedenpact geen stap heeft ondernomen. Engeland en Turkije De door Engelsche bladen opgestelde Combinaties met betrekking tot Turkije worden in politieke kringen te Berlijn, aldus het A.N.Paangemerkt als uit vloeisel van de typisch Britsche mentali teit. Dit geldt vooral voor de Engelsche uitlatingen over de bondgenootschapsver- plichtingen van Turkije jegens Engeland. Deze verplichtingen, zoo kon men in de Wilhelmstrasse hooren. kent Duitschland en kent de geheele wereld. Het is niet aan twijfel onderhevig, dat het hoofd thema van de Turksche buitenlandsche politiek niet het belang van Engeland, maar dat van Turkije is. Verklaringen van toonaangevend Turksche kringen h' bben dit voldoende bevestigd, r..«n van Duitsche zijde betoogt. De gisteravond verschenen verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende verplichting tot het verrichten van dien sten en betreffende de beperking ten aanzien van»het veranderen van betrek king bepaalt o.a. het volgende Bewoners van het bezette Nederland sche gebied kunnen door het gewestelijk arbeidsbureau (hierna „arbeidsbureau” te noemen), worden verplicht voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied diensten te verrichten. Hiertoe kan door het arbeidsbureau aan particu liere en openbare bedrijven en besturen worden opgedragen arbeidskrachten af te staan. Worden degenen, die in loondienst werk verrichten, aangewezen voor het verrichten van diensten, dan worden zij voor den duur, dat zij diensten ver richten, beschouwd als waren zij met verlof. Tijdens den duur van dit verlof hebben zij geen aanspraak op loon en andere inkomsten voortspruitende uit hun tot nu toe bestaande dienstbetrek king. Overigens worden zij wat betreft den tijd, dat zij ingevolge deze verorde ning diensten verrichten, beschouwd als verrichten zij hun werk in hun tot nu toe bestaande betrekking. Ten aanzien van de dienstbetrekking van dengene, die aangewezen is voor het verrichten van diensten, zijn de arbeids voorwaarden, welke voor het nieuwe werkbedrijf gelden, van kracht. De dienstbetrekking mag slechts met toe stemming van het arbeidsbureau worden ontbonden. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken kan ook buiten de laatstelijk bedoelde ge- y.al'5n het ?ntbinden eener dienstbetrek- beidsbureau afhankelijk maken. Tevens kan hij bepalen, dat de aanstelling en de tewerkstelling van werknemers de toe- stemmmg van het arbeidsbureau behoeft Hij, die in strijd handelt met de bena. Iingen van deze verordening of van de ter uitvoering van deze verordening ge- geven voorschriften, wordt gestraft mei gevangenisstraf van ten hoogste Te. Het D.N.B. meldt uit La Linea: Het ka naal, dat Gibraltar scheidt van het vaste land en tot een eiland maakt, is gereed gekomen. Het begint bij La Laguna en strekt zich tot de kust van de Middelland- sche Zee uit. De diepte bedraagt 6J m. Een schipbrug onderhoudt het verkeer van het Engelsche naar het Spaansche gebied Het kanaal kan door een sluisinrichting te allen tijde terstond met water worden ge vuld. binnen het kader der herordening van het vereenigings- en stichtingswezen noodzakelijk zijn; hij houdt tevens toe zicht op de uitvoering dier maatregelen. De organen en leden dier vereenigin gen en stichtingen zijn verplicht gevolg te geven aan de door den commissaris met'betrekking tot hun werkzaamheid gegeven aanwijzingen en voorts ’aan hem of aan zijn gevolmachtigde of diens vordering de boeken, de ledenlijs ten en de andere stukken van de ver- eeniging of stichting voor te leggen, als mede alle gewenschte inlichtingen te verschaffen De commissaris is binnen het kader der herordening meer in het bijzonder gerechtigd vereenigingen en stichtingen om redenen van organisatorischen aard te ontbinden of bij andere vereenigingen of stichtingen onder te brengen, de sta tuten te wijzigen en voor vereenigingen of stichtingen of groepen van vereenigin gen en stichtingen modelstatuten vast te stellen. De ontbinding en het onderbren gen bij andere vereenigingen of stichtin gen behoeft de goedkeuring van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-gene- raal voor bijzondere aangelegenheden). Om dezelfde redenen kan de commis saris de organen van bestaande vereeni gingen en stichtingen tijdelijk of blijvend van hun functie ontheffen en hun opvol gers benoemen en voor vereenigingen en stichtingen leiders aanstellen. De commissaris kan met goedkeuring van den Rijkscommissaris (commissa- ris-generaal voor bijzondere aangelegen heden) met betrekking tot de aanwen ding van vermogens van vereenigingen of stichtingen of van deelen van zooda nige vermogens, aanwijzingen geven en in het bijzonder bepalen, dat deze voor doeleinden van algemeen nut zullen wor den gebruikt. Gelast hij de ontbinding van een vereeniging of stichting, dan kan hij bepalen, dat de door deze gesló- Pr*vaatrechtelijke overeenkomsten als bij faillissement worden ontbonden. De commissaris kan tot een door hem te bepalen bedrag van de vereenigingen en stichtingen bijdragen vorderen tot dekking van de beheerskosten. Bedoelde bijdragen mogen jaarlijks niet meer dan 10 procent van de activa van de betref- vereemging of stichting bedragen, king van de toestemming de oprichting van vereenigingen en - - ng stichtingen moeten deze bij den commis- saris, tot wien een verzoek om toezen ding der benoodigde formulieren 1, worden gericht, worden aangemeld wel gelijktijdig met de voorgeschreven mededeeling aan den bevoegden procu- reur-generaal, fungeerend directeur van politie. Deze bepalingen zijn mede van toepassing op vereenigingen en stichtin gen, welke na het inwerking treden der verordening no. 145-1940, doch vóór het inwerking treden van de onderhavi ge verordening, opgericht zijn, niet dien vers‘ande’ dat de aanmelding u?terlijk °PO„* J? 1941 m°et Seschieden. J Opzettelijk verzuim van een en ander wordt gestraft. anaer Gérant en zijn gezin gered Na eenig manoeuvreeren. bereikte de magyrusladder het dak van het ruim twintig meter hooge pand en toen duurde het niet lang of het gezin Rijndorp kon door eenige moedige brandweerlieden, met gevaar voor eigen leven, uit zijn be narde positie worden gered. Intusschen was het den commandant van de brandweer, den heer E. Priester, duidelijk geworden, dat het niet bij een binnenbrand zou blijven, en hij nam alle ---1-J;- een grooten het interieur van de zaak viel reeds van den aanvang van het blusschingswerk af niet veel meer te redden. Met groote snelheid had het vuur van de benedenzaal uit, waar de Britsche blokkade heeft gebroken. De kapitein, Brinkmann, ontving de pers aan boord en vertelde, dat de reis, welke ongeveer 4 weken duurde, een normaal verloop had. „Op de geheele reis hebben wij geen enkel verdacht schip, geen En- gelsch oorlogsschip en geen koopvaarder gezien. Alleen ontmoetten wij op ver schillende plaatsen Duitsche schepen en onze beroemde lange-afstandbommen- werpers.” De tocht van de „Lech” bewijst, aldus de kapitein, dat Duitschland vastbesloten en in staat is. zij: exportproductie te handhaven en zijn goederen ook af te leveren. „Zooals u ziet”, zeide hij, „heeft mijn schip de reis ondernomen zonder en het in de asch werd gelegd, heeft een gewel dige vuurzee thans een groot modern x«jji ffl

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1