'Danflavin 5ASCHA ALEXANDRDFF Aanvallen van Het toetreden van Boelgarije tot het driemogendhedenpact Engelsche vliegtuigen verijdeld GEMENGD NIEUWS nemen. De Reichsmesse te Leipzig Een Britsch toestel neergeschoten BELGIE FRANKRIJK ENGELAND ITALIË Roof de drijfveer? ZWEDEN ROEMENIE maar geen massawerk! Loopende handwerk GRIJSAARD TE STAPHORST MET EEN BUL VERMOORD zijn nooit onschuldig, daarom tijdig U PASTILLES „ANNA BAR” Heerengracht 6 JAPAN De vredesconferentie te Tokio TTAAGSCTTE COURANT Dinsdag 4 Maart 194T Te W. pag. 2 Het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland RUSLAND Bestrijding van den sluikhandel De trots van den Duitscher Plechtige uitvaartdienst voor ex-koning Alfons PERSSTEMMEN UIT VER SCHILLENDE LANDEN VEREENIGDE STATEN Vliegongelukken AZIË Het oordeel van de „Diplo” /b\ r a 1 BAYER E 1 KECLAlVltt». ,New was van Naar blijven. genomen. 240 oorlogs- van baron handelingen Brinon, admiraal ver- wer- naar de opmerkte, officieele den be- SPEELT ALS GAST IN DE Groot aantal benzinebonnen te Ozt ontvreemd Bij de gemeentepolitie te Oss is aan gifte gedaan van het feit, dat uit het dis tributiekantoor kring Oss een aantal bon nen wordt vermist, rechtgevende op 4350 liter benzine, meldt de „N.R.Crt.” Bij de controle op de benzinetoewijzingen is aan het licht gekomen, dat vier coupures van 1000 bonnen en 7 coupures van 50 bonnen elk voor 1 liter spoorloos waren verdwe nen. Vermoedelijk zijn deze bonnen ten kantore ontvreemd De politie stelt <m* onderzoek in, dat echter bemoeilijkt door het feit, dat de aangifte eerst een nadat de vermissing werd ontdekt, P schiedde. Het lijk onder stroo verborgen Gisteravond is te Staphorst een moord ontdekt, waarvan de 82-jarige landbouwer H. Piel het slachtoffer is geworden Een buurman van P. kwam gisteravond aan het huis van den ouden man, om dezen een bezoek te brengen. Hij vond den man vermoord in den stal. Het lijk had men met stroo bedekt Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de moord met een bijl is gepleegd. Het is den dader blijkbaar om geld te doen geweest. Het was namelijk bekend, dat P. er warmpjes bij zat. De buit is den moordenaar echter ontgaan. De brandkast Was niet geforceerd, doch eenige inbrekerswerktuigen werden bij de kast aangetroffen. Het lijk is in beslag genomen. Het parket van Zwolle heeft de zaak in on derzoek. Het Britsche communiqué Na het invallen van de duisternis is gis teren te Lenden naar de Britsche berich tendienst meldt tweemaal luehtalarm ge maakt. Ook elders in het land werd alarm gemaakt. In Kent zijn bommen geworpen. De Duitsche luchtaanvallen van den af- geloopen nacht, zoo meldt de Britsche be richtendienst. zijn in hoofdzaak gericht ge weest op een stad in Zuid-Wales. De daar neergeworpen bommen hebben een reeks Het gewilde artikel Te Amsterdam is gisternacht inge- broken in een koffie- en theewinkel aan de Westerstraat. Ontvreemd werden 250 onzen thee tot een waarde van 75. ENGELSCHE VERSPERRINGSBALLONS RICHTEN VEEL SCHADE AAN In de Westelijke Zweedsche provincie Bohuslan afgedreven Engelsche versper ringsballons hebben veel schade aange richt. Alle treinen in deze provincie kwa men met zeer veel vertraging binnen, daar de sleepkabels der ballons de boven leidingen hadden vernield. De bovenlei dingen kwamen op de rails terecht, zoo- dat hulptreinen moesten worden uitge stuurd om de schade te herstellen. ADMIRAAL DARLAN WEER NAAR PARIJS Admiraal Darlan zal vandaag te Parijs aankomen voor het voeren van nieuwe besprekingen. De algemeen gevolmach tigde der Fransche regeering in het be zette gebied, ambassadeur de biedt een lunch aan, waaraan Darlan en Laval zullen deelnemen. op de activeering van de Japansche bui- tenlandsche politiek en men verklaart, dat de premier, prins Konoje, thans zoo ver hersteld is van zijn ziekte, dat hij zijn ambtsbezigheden weer op zich kan nemen. HET BUITENLANDSCHE TEGOED De minister van financiën, Morgenthau, heeft volgens Associated Press in de pers conferentie laten doorschemeren, dat de regeering binnenkort een vérstrekkende beschikking ten aanzien van blokkeering van het buitenlandseh tegoed in de Ver- eenigde Staten zal treffen. Glodweg-mesjes komen, als alle andere moderne mesjes, van den loopenden band.Maarzij hebben niets van een „Massa-product". De staal-olliage is een Gladweg- geheim. Speciale polijstschijven en een aparte slijpmethode wordt gevolgd I Daarom is Gladweg zoo goed I gebouwen in brand gestoken. Door neer geworpen brisantbommen is eveneens een zekere schade ontstaan. Voorts hebben vij andelijke vliegtuigen op verscheidene plaatsen in Noordoost-Engeland en Schot land en op een plaats in Londen bommen neergéworpen. Ook uit andere deelen van Engeland zijn berichten binnengekomen over afzonderlijk optreden van vijande lijke vliegers. Twee Britsche schepen tot zinken gebracht Twee Britsche schepen van resp. 10.000 en 8000 b.r.t. zijn Zondag in den loop van den dag op ongeveer 300 k.m. ten Westen van de Hebriden, behalve de reeds ge melde 4 schepen, door voltreffers van de Duitsche bommenwerpers tot zinken gebracht, terwijl een derde schip zwaar werd beschadigd Dit laatste schip was 6000 ton groot Het kreeg verscheidene treffers, zoodat het met zware slagzij bleef liggen. Naar alle waarschijnlijkheid is het dit schip niet meer gelukt de op 300 k.m. afstand gelegen kust nog te be reiken. zoodat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland Gisteravond laat verschenen naar het D.N.B. verneemt, een aantal Britsche Vliegtuigen boven West-Duitschland De toestellen lieten slechts enkele brisant bommen vallen. De schade is gering en blijft beperkt tot burgerlijken eigendom. Er zijn 3 slachtoffers te betreuren. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door lucht doelgeschut neergehaald. Engelsche vrouwen bij het afweergeschut. Naar „Associated Press’’ uit Londen meldt, heeft de leidster van den territoria- len hulpdienst in Engeland. Lady Carlisle, medegedeeld, dat binnenkort luchtdoelbat- terijen door vrouwen bediend zullen wor den. Een desbetreffend plan is door de regeering gunstig ontvangen. Domei meldt, dat de vredesconferentie te Tokio zeer binnenkort met succes be kroond zal worden. Woensdag worden de laatste informeele besprekingen gehou den en daarop volgt, kort voor het af- loopen van den wapenstilstand, een laat ste officieele bijeenkomst der delegaties. Het verdrag zal dan geredigeerd en voor onderteekening gereed zijn. In conferen- tiekringen blijft men optimistisch. Men zegt, dat Vichy en Indo-China het er ovér eens zijn, dat men de conferentie niet mag laten mislukken. Van Franschen kant streeft men veeleer naar een compromis, dat vriendschappelijke betrekkingen tusschen Indo-China en Thailand en een uitbrei ding van de samenwerking met Japan ten doel heeft. Naar de meening van de ge delegeerden is het nog slechts van be lang, dat de Thailandsche gebiedseischen niet, direct het karakter van annexatie krijgen en dat het zwaartepunt wordt ge legd op het instellen van gedemilitari seerde grenszones. Turkije koestert geen bezorgdheid Het eerste Turksche commentaar op het toetreden van Boelgarije tot het driemogendhedenpact is thans gepubli ceerd en wel door den hoofdredacteur van het. officieuze blad „Oeloes”, waarin klaarblijkelijk de houding van de Turk sche regeering wordt weergegeven Het blad schrijft door toe te treden tot het driemogendhedenpact heeft Boelgarije de nieuwe orde in Europa erkend en stelt het tevens al zijn machtsmiddelen ter be schikking aan de as voor het geval, dat een tot nu toe nog niet oorlogvoerende staat aan den oorlog gaat deelnemen. Het toetreden van Boelgarije tot het drie mogendhedenpact is uitsluitend een zaak van Boelgarije zelf Ons, Turken, interes- seeren slechts de gevolgen van deze toe treding met betrekking tot den Balkan en men dient het ons te vergeven, wan neer wij in dit opzicht geenerlei bezorgd heid koesteren. Boelgarije is en was ge roepen een aanzienlijke rol. op den Bal kan te spelen. Tenslotte wijst het blad nog eens op de beteekenis van het Turksch-Boelgaarsche niet aanvalsverdrag en schrijft, dat de waarde hiervan blijkt. De laatste pogingen van het geïsoleerde Engeland hebben door de toetreding van Boelgarije tot het driemogendhedenpact een slag gekregen, dien men als definitief kan beschouwen, schrijft de „Popolo di Roma" Het blad vervolgtDe regeering van Sofia was het minst aangewezen om de overredende invloeden van Engeland te ondergaan, zelfs wanneer zij werden versterkt door de aansporingen van een specialen afgezant van Roosevelt Na ge wezen te hebben op het diplomatieke be lang van de Boelgaarsche toetreding, stelt het blad er het strategisch karakter van in het licht, waarbij het doet uitkomen, dat Engeland zeer wel weet, dat wanneer Europa eenmaal onder de contróle staat van de wapenen der as, het een gebied wordt, dat practisch ontoegankelijk is voor iedere buitenlandsche strijdmacht. Het binnenrukken van Duitsche troepen in Boelgarije en hun opstelling sluiten voor altijd de poorten van den Balkan voor iedere mogelijkheid eener vijandelijke in vasie. Het Helleensche volk, de bescher meling van Londen, wordt een dooden arm in de hand van Londen. En de toekomst zal er nog meer van zeggen, zoo besluit het blad. De „Corriere della Sera” doet uitkomen, dat het nutteloos is, dat Eden zich per vliegtuig van Londen naar Cairo, Ankara en Athene begeeft. Zijn diplomatie en in het algemeen de geheele politieke en mi litaire actie van Groot-Brittannie zullen steeds in snelheid geslagen worden door de asmogendheden. Evenals Roemenië is Boelgarije thans ook gedekt tegen iedere aanvalsmogelijkheid van den kant van En geland, maar de huidige toestand is slechts een voorloopige, naast de noodzakelijkheid der bescherming staat het strategische pro bleem, dat de asmogendheden snel tot een oplossing wenschen te brengen. Aan het slot van zijn bestudeering van den toestand geeft het blad uitdrukking aan de meening. dat zelfs vóór den terug keer van Eden naar Londen voor het uit brengen van een verslag over de laatste nederlaag deze een uitgebreiden omvang zal hebben aangenpmen, zonder mogelijk heid van herstel. y In den Senaat te Washington is giste ren de eerste poging der regeeringsmeer- derheid, om het debat over het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland te be perken, zoodat men tot een snelle goed keuring zou kunnen komen, mislukt. De voorzitter van de commissie van buiten landsche zaken, de democraat George, stelde voor, dat de Senaat eenstemmig zou besluiten den spreektijd te beperken tot één uur voor eiken spreker en tot een half uur voor ieder aanvullend voorstel. Dit voorstel mislukte door de verklaring van den democraat Clark, die zeide, dat een beperking bij een zoo belangrijk vraagstuk onmogelijk is. Als men reke ning houdt met het feit, dat het lot van het geheele volk van deze wet afhangt, aldus Clark, is het debat zeer kort ge weest. Bij de voortzetting der debatten pleitte de republikein Bridges voor goedkeuring van het ontwerp. Hij beweerde, dat de overwinning van Engeland en zijn bond- genooten noodig is voor een onbedreigde veiligheid der Vereenigde Staten. Senator Wheeler heeft, naar de ,,New York Times” meldt, in een vergadering te Baltimore als zijn meening te kennen gegeven, dat de voortzetting van de de batten over de wet tot hulpverleening aan Engeland, in den Senaat een keer in de openbare meening teweeg zal bren gen. Engelsche vliegtuigen hebben gisteren naar het D.N.B. verneemt, zonder succes aanvallen gedaan op Duitsche koopvaar dijschepen in de Noordzee Het afweer- vilur van de voor bescherming gebruikte Duitsche strijdkrachten noopte de Brit sche vliegtuigen tot snel omdraaien. Een Engelsch toestel werd neergeschoten, een deel der bemanning werd gevangen geno men. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUS SCHEN THAILAND EN DE SOVJET-UNIE De formeele diplomatieke betrekkingen tusschen Thailand en de sovjet-Unie, welke sedert de sovjetrevolutie van 1917 verbroken waren, zijn hervat, zoo is gis teren door de regeering van Thailand medegedeeld. Er worden thans onder- handelingen gevoerd over een handels- overeenkomst tusschen de beide régee- ringen. Een patrouillevliegtuig van de Ameri- kaansche marine is in de haven van San Juan, Portorico, neergestort. Van de vier leden van de bemanning konden slechts 2 man gered worden. Beiden waren ge wond. Uit Nome (Alaska) wordt gemeld: Een vliegtuig, waarin zich, buiten den piloot, nog 2 officieren van gezondheid bevin den, wordt vermist. Het bevond zich op weg naar Point Barrow. Beide laatstge noemden hadden opdracht uit Point Bar row een krankzinnig geworden Eskim»- vrouw weg te halen en naar Nome te brengen. Een instructie-vliegtuig, waarin zich slechts de piloot bevond, is Zaterdag uit een escadrille, dat tijdens een zandstorm boven de woestijn van Arizona vloog, verdwenen. Men vreest, dat het vliegtuig verongelukt is. Overste Eddie Rickenbacker, de be kendste Amerikaansche vlieger uit den wereldoorlog, die eenige dagen geleden bij een vliegtuigongeluk ernstig gewond ward, bevindt zich in kritieken toestand in een ziekenhuis te Atlanta. Een Maandag toe gepaste bloedtransfusie en de daarop vol gende zuurstofbehandelingen hebben geen verbetering doen intreden. DONOVAN TE LONDEN de Engelsche berichtendienst meldt, is de waarnemer van Roosevelt, kolonel Donovan, gisteren uit Lissabon te Londen aangekomen. Hij wil enkele Brit sche steden bezoeken te Londen zelf zal hij echter niet veel langer dan een week Tot dusver oefenden auto’s van de Duitsche Weermacht in bepaalde deelen van België contróle uit om den sluikhan del te bestrijden. Naar van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld, aldus meldt het A N P uit Brussel, zal deze contróle thans in heel België en Noord- Frankrijk worden uitgeoefend. Den sluikhandelaars, zoo wordt -met nadruk verklaartj, staan gevoelige straf fen te wachten en de door hen gebruikte auto’s worden in beslag genomen. Eenige weken geleden heeft men voor het eerst te Sint Nicolaas in Vlaanderen van leden der Duitsche weermacht ge bruik gemaakt om den sluikhandel te be strijden. De resultaten waren zoo opval lend, dat de bevolking het liefst gezien had, dat de geheele contróle op levens middelen door de Duitschers werd uitge oefend. Daarom is de van Belgische zijde geuite wensch volkomen begrijpelijk, dat althans gedeeltelijk de contróle op de levensmiddelen en markten door de Duit schers ter hand wordt genomen. Daar het militaire en burgerlijke bestuur princi pieel van opvatting is. dat de binnenland- sche Belgische aangelegenheden uitslui tend door de Belgische instanties gere geld worden, moet het als een bijzondere tegemoetkomendheid beschouwd worden, wanneer de Duitsche autoriteiten thans, in het belang van een betere verzorging met levensmiddelen voor de Belgische bevolking, ertoe besloten hebben, met be hulp van de weermacht de bestrijding Gisterochtend om 11 uur is te Rome de plechtige uitvaartdienst gehouden voor ex-koning Alfons van Spanje in de kerk van Santa Maria degli Angeli. Voor in de kerk hadden plaats genomen de koning-keizer en de koningin-keizerin van Italië, de Italiaansche kroonprins en kroonprinses en de andere prinsen Uit het huis Savoye, voorts de ex-koningin van Spanje met haar kinderen en de leden van de familie Bourbon, de onder staatssecretaris in het Italiaansche minis terpresidium als vertegenwoordiger van Mussolini, prins Chigi als grootmeester in de souvereine en militaire orde van Malta, de ambassadeur van Spanje bij het Vaticaan als vertegenwoordiger van generaal Franco en andere leden van het diplomatieke corps bij het Quirinaal en bij den H. Stoel. Vervolgens zag men dicht bij het altaar de vier vertegenwoor digers der koningen van Boelgarije, Zwe den, Denemarken en van den prins-regent van Zuid-Slavië. Het schip van de kerk was bezet met talrijke Italiaansche en buitenlandsche vooraanstaande personen. Het hoofdaltaar was met rouwdoek ge drapeerd. waarop een groot kruis was aangebracht. In de kapellen van de kerk hadden Italiaansche en Spaansche pries ters achtereenvolgens missen opgedragen tot het oogenblik. dat de bezoekers de kerk betraden. Tijdens <je hoogmis wer den onder leiding van maestro Antonelli composities van Palestrina en Amerio uitgevoerd. Na den uitvaartdienst werd de lijkkist vervoerd naar een kerk van Montserrat. In geheel Spanje zijn gisteren dooden- missen voor wijlen koning Alfons gehou den. waarbij de kopstukken van staat en partij aanwezig waren. Voor Spaansch- Marokko heeft het hooge commissariaat een rouwdienst gehouden in de kerk van Tetoean. Slachtoffer der duisternis Uit de kade, nabij de Spijkerbrug te Middelburg, is opgehaald het lijk van den veertigjarigen P. Buys, die op 22 Decem ber van het vorige jaar door de duister nis misleid te water was geraakL De officieele opening Zondagmiddag is de Messe in de groote, indrukwekkende zaal van het „Gewandhaus” geopend. Hier waren bij een vele vooraanstaande figuren van staat, partij en weermacht. Vele natio nale en internationale kopstukken uit de handelswereld waren onder het gehoor van Dr. Göbbels, die met een fascinee- rende rede belang en wezen van de Messe, benevens de economische situa tie van het huidige Duits chland uiteen zette en een blik sloeg op de toekomst. Ook de president van het Reichsmesse- amt, Ludwig Fichte, voerde het woord, zoomede de Oberburgemeister van Leipzig. Het stedelijke orkest, het beroemde Gewandhausorkest, onder leiding van Prof. Hermann Abendroth, luisterde de plechtigheid, welke door haar eenvoud imponeerde, op. Nederland slaat op de Messe eën goed figuur en trekt zeer de aandacht. Reeds den eersten dag werden op de Messe zeer veel zaken gedaan en de op drachten uit het buitenland voorspellen reeds thans een zeer groot succes. Dr. Fischböck ontvangt de Neder- iandsche deelnemers In den middag ontving de commissa- ris-generaal voor financiën en handel bij den Rijkscommissaris, staatsminister a d. dr. Hans Fischböck, vertegenwoor digers uit Nederlandsche handelskrin- gen en de Nederlandsche pers. Dr. Fischböck hield een korte rede, waarin hij o.m. op de noodzakelijkheid voor handel en industrie wees, zich in te stel len op de behoeften, welke de oorlogs toestand medebrengt. Na den oorlog zal Duitschland in het middelpunt van het Europeesche econo mische leven staan. De Reichsmesse- stad Leipzig zal de eerste Europeesche Messestad worden. Thans zijn 8000 bui tenlanders naar Leipzig gekomen. On der hen zijn duizenden Nederlanders, die in weerwil van den oorlogstijd, zich naar de Messestad hebben begeven. „Ik hoop en vertrouw aldus besloot dr. Fischböck dat de Nederlandsche handel en industrie zich nog meer dan voorheen op de Leipziger Messe zal richten”. van den sluikhandel tezamen met de Bel gische contröle-beambten ter hand te nemen Men kan er zeker van zijn, dat deze hulpvaardige houding van de Duitsche militaire overheid een volledig succes zal worden en in het algemeen welzijn zal zijn. Dat de Belgische controledienst in den strijd tegen den sluikhandel zich alle mogelijke moeite geeft, bewijzen steeds weer de geweldige hoeveelheden in beslag gnomen goederen en de arrestaties van deels vooraanstaande lieden. Zoo is thans de burgemeester van Lovendegen in West-Vlaanderen, baron Dons, wegens zijn bedriegelijke handelingen gear resteerd en opgesloten. Bij een huiszoeking kwam aan het licht, dat deze baron, die als „eerefunctie” hoofdcontroleur voor de levensmiddelen is, de door hem in beslag genomen goe deren naar zijn huis heeft laten brengen en daarin een bloeienden handel gedreven heeft. Dons gebruikte zijn ruime huis er zelfs voor om het door hem in beslag ge nomen vee te slachten en het vleesch tegen een bedrag, dat drie 5 viermaal boven den normalen prijs ligt, te verkoo- pen. Te Nivelles slaagde de pplitie er in een smokkelaar te grijpen, die 17 stuks vee wilde vervoeren. Het vee werd in beslag genomen en de sluikhandelaar achter slot en grendel gezet. Het oordeel der Boelgaarsche pers De Boelgaarsche pers legt er den na druk op. dat de onderteekening van het driemogendhedenpact overeenstemt met de natuurlijke belangen van het land en voegt hieraan toe. dat Boelgarije steeds goede betrekkingen met zijn buurlanden, vooral met de sovjet-Unie. zal onder houden. NIEUWE ARRESTATIES De autoriteiten hebben ongeveer personen, waarvan ongeveer 60 in Boe karest, gearresteerd. Zij worden dacht, voor Engelsche instanties te ken of met dergelijke instanties in con tact te staan. De gearresteerden zijn een speciaal concentratiekamp in buurt van Targu-Jiu ove'rgebracht. Onder de gearresteerden bevinden zich Grie ken, Turken, Armeniërs en enkele Roe menen, alsmede enkele journalisten. Volgens een officieele mededeeling is te Huschi aan de Moldau. de legionnair Theodor Djionat gearresteerd, die tij dens het legionnaire bewind tot de poli tie van Boekarest behoorde. Hij wordt er van beschuldigd, te hebben deelgenomen aan den opstand in het gebouw der poli- tieprefectuur te Boekarest, toen de le- gionnairs aan het leger tegenstand boden Voorts beschuldigt men hem er van d.er hoofddaders van de in November 1940 in de gevangenis van Jilava gepleeg de moorden te zijn Djionat is naar Boe karest overgebracht en ter beschikking van den krijgsraad gesteld. DE VOLKSSTEMMING Het voorloopige resultaat van de volks stemming luidt: Uitgebracht 2.020.975 stemmen; „ja” 2.018.417, „neen” 2358. On geveer één op de duizend stemmen luid de dus „neen”. Te Boekarest zijn tot dusver 225.502 stemmen geteld, waarvan 488 met „neen”. Er zijn geheele districten met een stem mental tot 28000, waarvan geen enkele „neen” luidde. In vele districten is slechts één „neen’’-stem uitgebracht, in talrijke andere 2 tot 4. Populair 4 ct. Prima 6 ct. Luxe 9 ct. gons opgesloten. Vijftig uur achtereen viel de sneeuw en begroef het geheele geb’ed van Noord-Yorkshire tot aan de Schotsche grens onder een sneeuwlaag van anderhalf tot drie meter dikte. Een spoorwegwerker, die op weg was naar de plaats, waar zijn arbeid verricht moest worden en daarbij door de sneeuw bergen moest zwoegen, vond de treinen bij toeval Hij groef zich zijn weg door een hoog opgewaaide sneeuwverstuiving en kwam terecht op het dak van een wa gon. Toen ontdekte hij tot zijn verwon dering, dat daar niet minder dan 75 wa gons in den sneeuw zaten, alsmede de erbij behoorende locomotieven. De eene trein na de andere was in de sneeuw vastgeloopen en kon vóór- noch achteruit In gezelschap van eenige passagiers en treinbeambten baande de man zich een weg naar het naastbijzijnde station en telegrafeerde daar om hulp Eerst uren later arriveerde een aantal militaire en spoorweg-auto’s. eveneens vertraagd, doordat men om de halve mijl had moe ten stoppen om eerst sneeuwverstuivin- gen op te ruimen. Enkele passagiers hadden 36 uur ach tereen opgesloten gezeten. Ook de be roemde Schotland-express raakte volgenden middag in de sneeuw knem en kon pas na 13 uur worden be vrijd. GEEN CHINEESCHE TROEPEN IN BIRMA Het persbericht volgens hetwelk 20.000 man geregelde troepen van Tsjoengking kortgeleden Birma waren binnengetrok ken ter versterking van 'de Britsche de fensie aldaar, zulks in overeenstemming met een geheime EngelschChineesche militaire overeenkomst, is formeel tegen gesproken door sir Robert Craigie, den Britschen ambassadeur tijdens een on derhoud, dat hij dezer dagen gehad heeft met Ohasji, den viceminister van buitenlandsche zaken. De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heeft vandaag in de persconfe rentie voor buitenlandsche corresponden ten een desbetreffende verklaring afge legd. De Britsche ambassadeur sprak het bericht tegen en gaf de verzekering aan den viceminister, dat er geen plan bestaat voor het binnenrukken van troepen van Tsjoengking in Birma, aldus voegde de woordvoerder aan zijn mede deeling toe. waarbij hij nog dat het persbericht niet door inlichtingen was bevestigd. Het A.N.P. schrijft: „Moge de voorjaarsmesse 1941, even als de vorige Reichsmesse, het buiten land onze economische -kracht toonen en moge zij ten goede komen aan de Messedeelnemende landen, zoodat onze handel met het buitenland ook tijdens den oorlog moge toenemen’’. Aldus luid de het telegram, dat de 'Führer van het groot-Duitsche Rijk Zondag zond ter ge legenheid van de opening van de groote voorjaars-Reichsmesse te Leipzig, de derde Reichsmesse gedurende den oor log. Er zijn zaken, welke den buitenland- schen bezoekers van de Leipziger Messe onmiddellijk opvallen. In de eer ste plaats de enorme, grondige, doelbe wuste en in haar verscheidenheid uit muntende organisatie, welke den bezoe kers een boven allen lof verheven dienst garandeert, een dienst, welke zich reeds manifesteert in de extra- en bijzondere treinen, welke uit alle landen Van Euro pa’s vasteland naar Leipzig stoomen. Het is geen kleinigheid, om in een stad van ruim 50.000 inwoners den duizenden en nogmaals duizenden bezoekers ond< - dak en eten te verschaffen. Leipzig is nauw met de Messe ver bonden, en de Leipziger Messe nu als voornaamste van Duitschland Reichs messe genaamd is de trots van den Leipziger in het bijzonder en van den Duitscher in het algemeen. Het tweede punt, dat den buitenlander opvalt is, dat op deze Messe uitkomt de groote en volkomen ongebroken kracht van het derde Rijk. Daar blijkt, hoe in vollen oorlogstijd Duitschland economisch een wonder van vitaliteit en kunnen tentoon spreidt op deze Messe. waar het geheele economische Duitsche leven weerspiegeld wordt en waar 6500 exposanten uit 2 landen hun producten toonen. Op de Messe blijkt duidelijk, hoe Duitschland zich na beëindiging van den oorlog bewust is, de Europee sche hoofdproducent te zullen zijn voor de Europeesche markt. Leipzig zal het groote wereldcentrum van den stukgoe derenhandel worden. De oorlog en de daaraan verbonden blokkade van het Europeesche vasteland hebben de eco nomische betrekkingen tusschen de ver schillende landen op 'het vasteland steeds nauwer gemaakt. De Europee sche economische eenheid neemt vorm aan en groei. De vormgeving, deze groei van het economisch proces de monstreert zich in de Leipziger Messe zeer duidelijk. Daar immers is de cen trale markt van Europa gevestigd, waar het gezamenlijk aanbod van waren den bezoekers in enkele dagen de gele genheid geeft, zich over geheel Europa te oriënteeren. Hier ontmoeten Oost en West, Noord en Zuid elkaar. Het internationale centrum is het „Haus der Nationen”, waar de buiten landsche Messebezoekers elkaar ont moeten. Veel wanbegrip, dat nog leeft, wordt op de Leipziger Messe, in het „Haus der nationen” en in Leipziger straten, woningen en hotels uit de wereld geruimd. verhinderen, dat ook Boelgarije een on neembare stelling van de nieuwe wereld orde in het vroeger zoo zeer omstreden Zuidoost-Europa is geworden. Schitterende samenwerking tus schen diplomatie en weermacht Ten aanzien van het binnenrukken van de Duitsche troepen in Boelgarije schrijft de „Essener National Ztg.”, dat de ge heele actie een mooi voorbeeld voor schitterende samenwerking van de diplo matie en de weermacht is. Van- het oogenblik der onderteekening af is Boi»'- garije door de kracht van de sterkste militaire macht ter wereld beveiligd tegen iedere bedreiging van zijn vreed zaam bestaan. Bovendien opent dit toe treden verdere perspectieven op een uit breiding van deze vredespolitiek ook op andere gebieden. De „Frankfurter Ztg.” schrijft, dat voor Zuidoost-Europa in zijn geheel het sluiten van het Weensche verdrag'betee- kent, dat daarmede een nieuw land is ontrukt aan de pogingen om onrust en verwarring te wekken. In de nieuwe zware nederlaag van de Britsche diploma tie ligt in wezen ook het wansucces van het offensief van Wavell. Alle doelen echter, welke uitgaan boven tactische suc cessen en terreinwinst, zijn hem ontzegd gebleven Alle pogingen van Londen zijn mislukt. De Europeesche volken gelooven niet meer aan de Britsche overwinning. Boelgarije slechts toeschouwer bij de militaire gebeurtenissen Boelgarije, aldus schrijft Stefani, blijft toeschouwer bij de militaire gebeurtenis sen zonder iemand te bedreigen. Terwijl Londen wanhopig zoekt naar legers, die voor de Engelschen kunnen vechten, tracht de as geleid dóór een hoog ver antwoordelijkheidsgevoel, de moraal en de Europeesche solidariteit, anderen na kies de verwoestingen en de smart van den oorlog te sparen. De as geeft aan de Angelsaksers ook een les in stijl. De gebeurtenissen der komende dagen zul len veel stof doen opwaaien. Intusschen wijzen ze op het volgende 1; Het initiatief in de militaire en politieke operaties is practisch in handen van de as. 2. Het is thans duidelijk, dat er een proces aan den gang is van geestelijke aaneensluiting van het geheele Europee sche continent om de grondslagen te leg gen voor de nieuwe politieke en econo mische orde, tegen Engeland, dat de ver tegenwoordiger is van de „oude wereld van tradities, van vooroordeelen en mo nopolies, die reeds door de geschiedenis achterhaald en door de menschheid ver oordeeld is”. 3. De as beschermt de Balkanlanden, die buiten het conflict willen blijven. De revisionnistische aspiraties in Zuid oost-Europa zullen op billijke wijze wor den geregeld in het algemeene kader van het nieuwe Europa zonder bloedver gieten en zonder het verwekken van an dere bronnen van haat tusschen de vol ken, welker geografische ligging het noo- dat zij als goede buren leven. 4 De as is gekant tegen het Britsche plan m den Balkan een groot front te scheppen. De legers van de as zullen iedere Britsche poging van dien aard verijdelen. MATSOEOKA BIJ DEN KEIZER De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. heeft gisteren in een buiten gewone audiëntie den keizer verslag uit gebracht over de ontwikkeling van den internationalen toestand. Een communiqué verklaart, dat Matsoeoka talrijke vragen van den keizer heeft beantwoord. In politieke kringen te Tokio wijst men Stad in Wales bestookt Vroeg in den avond zijn gisteren zware Duitsche gevechtsvliegtuigen opgestegen voor een aanval op strategische doelen en voor de ravitailleering belangrijke inrich tingen in een stad in Wales Bovendien hebben naar het D N B. verneemt, sterke afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen en ravitailleeringscentra te Cardiff en New castle met succes aangevallen Doordat het weer gunstig was. konden de bestuurders de doelen goed onderscheiden, zoodat reeds de eerste toestellen hun bommen juist konden richten. Men heeft ontploffin gen en een groot aantal branden waarge nomen Verder heeft een gevechtsvliegtuig in den afgeloopen nacht een koopvaarder van 3000 ton door rechtstreeksche treffers tot zinken gebracht. Op een vliegveld in Zuid-Engeland werden door bommen bran den in hangars en onderkomens teweeg gebracht. Dat het binnenrukken van Duitsche troepen in het bevriende verbonden Boel garije door de bevolking met vreugde en opluchting is begroet, is begrijpelijk, zoo schrijft de „Deutsche Diplomatisch Poli- tische Korrespondenz”, want tot de laat ste uren voor het toetreden van Boel garije tot het driemogendhedenpact hoop ten zich de symptomen op, dat Engeland zijn verderfelijk spel met de Balkanvol-’ ken geenszins had opgegeven. Sinds weken had de Eqgelsche pers, vooral in verband met bepaalde tactische successen in Afrika, niet verheeld, dat eventueel hierdoor vrijgekomen Britsche troepen „elders” gebruikt konden wor den. Evenwijdig hiermede loopen offi cieele verklaringen van Britsche staats lieden. De bedreigingn van Churchill aan het adres van Boelgarije zijn de wereld rondgegaan en derhalve ook in Boelgarije niet onopgemerkt gebleven. Churchill’s speciale gevolmachtigde voor Boelgarije, Rendel heeft zich in woorden en daden nog duidelijker uitgedrukt. Zijn bedrei gingen beperkten zich geenszins slechts tot het geval van het binnenrukken der Duitschers in Boelgarije. Iedere afwij king van de neutraliteit zou zoo ver klaarde hij dezer dagen onberekenbare gevolgen voor Boelgarije hebben. Een dergelijke „misdaad” schijnt volgens zijn toespelingen alleen reeds het onmisken bare feit te zijn geweest, dat de Boel gaarsche pers zoowel als het Boelgaar sche leger onverbloemd hun svmpathle voor Duitschland te kennen hebben ge geven. Evenzeer zijn omgekeerd de ge voelens van den heer Rendel en zijn opdrachtgevers jegens Boelgarije duide lijk tastbaar tot uitdrukking gekomen en wel in den vorm van voldoende hoeveel heden zeer ontplofbare stoffen van En gelsche herkomst, die bestemd waren voor de vernieling van Sofia’s watervoor ziening. In dit geval hebben noch Boelgarije noch Duitschland „de bus gemist” Boelgarije, het slachtoffer van het on der Britsche leiding opgelegde verdrag van Neuilly, kent de richting, vanwaar steeds weer pogingen gedaan werden om den Balkan - niet in de laatste plaats ook zijn gebied tot een brandhaard en oorlogstooneel uitsluitend in den zin van Britsche politieke belangen te maken De Boelgaarsche natie kent echter ook het groote volk, dat evenals zij zelf don kere oorlogsjaren heeft moeten doorma ken en thans vol vertrouwen op de mede werking van den bondgenoot en op zijn eigen macht de onrust ook uit dit zwaar beproefde gebied voor altijd wil verwij deren en het den vrede in welvaart en vei ligheid wil brengen. Het binnenrukken der Duitschers in Boelgarije maakt met een slag een einde ••n alle plannen, die meenen het geweld v«n kras egoïsme te mogen plaatsen bo- vwn de gezonde belangen van een geheel Continent. Engeland kan thans niet meer Thans pas mag bekend gemaakt wor den, aldus United Press, dat 14 dagen tijdens een sneeuw- -ras, die beleefd sedert INGESNEEUWDE TREINEN Thans pas mag bekend gemaakt geleden 6 treinen tijdens een storm (welke de hevigste was, Noord-Engeland sedert 1888 L. heeft) op ongeveer 8 k.m. van Newcastle on Tyne in de sneeuw zijn blijven steker^ Duizend passagiers waren in de wa-

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2