LlXli GEMENGD NIEUWS BINNENLAND heeft men noodig De Avondschool Welken distributiebolp Duitsche burgerlijke stand 10 08 07 ii WREED GESTOORDE ILLUSIE huwelijken 81 12 Nederlandsche Arbeidsdienst 15 16 117 06 05 5 06 05 05 9 De verplichte veelevering DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN 1 TOT EN MET 31 MAART Nederland van 09 13 14 van Doctor Pluizer 02 06 SMOKKELARIJ VAN VLEESCH TE MA RUM VAN VIERDE VERDIEPING GEVALLEN REDDERS, DIE DRENKELINGEN WERDEN 9 E 151617 jlls&e verkoudheid chronisch wordt helpen Wie heeft verstand van lekkers? Het woord, dat er niet bij behoo Het sluiten van tusschen Duitsche mannen en Nederlandsche vrouwen GORDEL HAAGSCHE COURANT Dinsdag 4 Maart 1941' 2e bl. pag. 2 Aardrijkskunde Bond tegen verontreiniging van natuur en stad Tijdvak ARTIKELEN BON waarin eeldig I ALGEMEENE OISTjRIBUTIEK A ART. 2 Febr t/m 16 Maart 17 Febr t/m 16 Maart e/am 100 24 Febr t/m 20 April t/m 20 April 24 Febr Vraag de brochureNo. 17 24 Febr. t/m 20 Aprfl het 250 gram 24 Febr. t/m 23 Maart de 100 gram 200 gram KAAS EIEREN één ei EIEREN één el •••••••••••••••••••«•••••••••I 500 gram 24 Febr. t/m 30 Maart kostwinnersvergoeding van 1 Maart t/m 30 Maart 1 Jan. t/m 30 Aprfl BROODBONBOEKJE. 100 gram schriftelijke BLOEMKAART. 24 Febr t/m 23 Maart BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 100 gram Reeds vijf arrestaties 75 gram 100 gram HONDEN. EN KATTENBROOD. 1 t/m 31 Maart. I N.B. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 44 Per bon kan de met Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 3. hockey, voetbal, tennis, zwem- Honden- en kattenbrood 1 gas- De man, die uitkomst bracht 1 Dr. PLUIZER Benoeming van vier ambtenaren, van wie een hier ter stede Toelichting op de verlenging der leverperiode 24 Febr. t/m 20 April 24 Febr. t/m 31 Maart Bon 9 van de voederkaart geldig tot 31 Maart 2 liter 2 liter weer strijd BON 35 tm. 41 1. 2 3. Kind door vrachtauto overreden en gedood Gistermiddag is in de Brouwersstraat te Alkmaar het vijfjarig zoontje uit het gezin Koopol door een zeswielige vracht auto overreden. Het kind was op slag dood. VAKGROEP GEZELSCHAPSDANS- LEERAREN OPGERICHT Het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: Gisteren werd in aanwezigheid van het hoofd van de afdeeling theater en dans van het departement voor Volksvoorlich ting en Kunsten, den heer F Primo, opge richt de vakgroep gezelschapsdansleeraren onderdeel van het tooneelgilde. Tot voorzitter van het voorloopig be stuur werd aangewezen de heer H. Kwek- keboom. te Haarlem, tot vice-voorzitter de heer H. M. A. Stoopman te Bussum. tot secretaris de heer W J. N. van Dalen te 'S-Gravenhage, tot redacteur de heer C J. de Jong te Amsterdam. Allen thans in Nederland werkzamen dansleeraren wordt verzocht een aanmeldingsformulier aan te vragen bij den secretaris van de vakgroep Thomsonlaan 23, 'a-Gravenhage. 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram o Is boven 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 200 Tam 125 gram 150 gram 50 125 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart echter niet in restaurants d. 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart ech ter niet in restaurants e.d. 3 t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart. 4. 5. 6. 7. BON 10 k.g 8 k.g. 5 k.g. 4 k g. 3 k.g. H k g. 50 gram 1 tube 1 pot 27 Febr t/m 9 Maart extra t/m 12 Maart 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart BOTER of margarine BOTER of margarine of vet Waar zat ik? De oplossing was nogal eenvoudig De motregen dwong me ergens te schuilen en om die schuilperiode nu zo aangenaam mogelijk door te brengen, wandelde ik een bioscoop binnen!! Iram !ram 1 kilodram 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 175 k.g fabrieksturf; 300 stuks (195 kg.) persturf; 200 k.g overige soorten turf 24 Febr t/m 20 Aprfl 24 Febr t/m 9 Maart extra t/m 23 Maart 3 Maart t/m 9 Maart extra t/m 16 Maart ech ter niet in restaurants e d. 24 Febr t/m 2 Maart extra t/m 9 Maart, echter niet In restaurants e d 1 EENHEID is gelijk; h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kool, industrie- of eierbriketten; 2j h.l. kolenslik, 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf 2 h.l. (max Op voederkaarten voor Honden. Voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten BROOD of. 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes 250 gram 250 gratn TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend bakmeel of Brood of half rantsoen Gebak THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoe der of puddingsauspoeder met 100 gram zetmeel (maizenapakjes iri oude verpakking van 225 gram op twee bonnen) Roekelooze jongen zwaar gewond Gistermiddag is op de Weteringschans te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een twaalfjarige jongen was met twee vriendjes in een der onbewoonde huizen, welke daar staan, binnengedrongen. Zij hadden aan de achterzijde een raam open geschoven, waardoor zij toegang kregen tot een der kamers De jongens liepen het heele huis door en kwamen op zolder; daar kropen zij door het raam naar bui ten op het dak. Na eenigen tijd wilden zij weer door het dakraam naar binnen gaan Twee van hen gelukte het zonder kleer scheuren het zolderkamertje te bereiken, maar met den derde liep het minder goed af. Door het wegglijden van enkele dak pannen verloor de jongen zijn evenwicht. Hij stortte van de vierde verdieping op een binnenplaats. Zijn hevig geschrokken vriendjes riepen om hulp naar voorbij gangers, die op hun beurt doktoren en politie waarschuwden. De geneeskundige dienst vervoerde den jongen in ernstigen toestand naar het Binnengasthuis, waar een schedelbasisfractuur en een polsfrac tuur werd geconstateerd PEULVRUCHTEN ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenst of Zachte zeep (nieuwe Samenst of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven 1 ons. Zondagmiddag viel het 5-jarig zoontje van den heer P. F. K. te Spakenburg in de’ gracht van het Spui juist bij het electrisch gemaal, dat in volle werking was. Het knaapje werd door den sterken stroom meegesleurd. De juist passeeren- 100 k.g.) cokes (ook cokes); Het vleeschsmokkelcomplot te Marum blijkt een wijdvertakte organisatie te zijn Werden eenige dagen geleden een drietal kooplieden en een caféhouder aangehouden, thans is. tijdens de voort durende huiszoekingen door de politie, ook nog de hotelhouder J. te Marum ge arresteerd. Deze heeft een aantal ge slachte varkens verkochtweliswaar had huiszoeking bij hem geen resultaat, doch het bleek al spoedig, dat de smokkel waar inderhaast naar een buurman was gebracht, waar alles in beslag is ge nomen. Twee van de te Niebert gearres teerde kooplieden hebben thans bekend, spek, hammen en varkensvleesch te heb ben gesmokkeld, tot een totaal van een kleine duizend pond. Inbrekers beroofden een bruidspaar In de Rembrandtlaan te IJmuiden had een bruidspaar uit Haarlem, de heer D. en mej G. een nieuwgebouwde woning gehuurd, om zich daar te vestigen. Het bruidspaar had er al aardig wat in ge bracht, vele geschenken van familieleden en vrienden, serviezen, kisten met glas werk en nog meer huishoudelijke artike len, ook een ledikant met matras. Toen de bruidegom Zaterdag het huis bezocht, om er werkzaamheden te verrichten, zag hij tot zijn verbazing, dat alles verdwenen was. Er bleken ’s nachts inbrekers ge weest te zijn, die alles hadden meegeno men, zelfs het ledikant en de matras. De jongeman deed aangifte bij de politie, die dadelijk het onderzoek begon. Vermoedelijk hebben de inbrekers ook nog in een naastliggende woning hun slag willen slaan Zij waren daar reeds in huis, maar de bewoners, die boven sliepen, werden wakker en kwamen naar beneden. Echter hebben de inbrekers kans gezien wat koffie en thee mee te nemen. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN De veerdienst EnkhuizenStavoren, welke was gestaakt, zou met ingang van beden worden hervat. Weespermoppen. Sneker drabbelkoeken. Groninger koek of Groninger mollebonen. Deventer koek. Goudse sprits. Arnhemse meisjes. Haagse Hopjes. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat van 1 t.m. 31 Maart 1941 op bon no. 9 van de voederkaart voor honden beschik baar wordt gesteld voor honden van groep 1 en 2 10 kg hondenbrood, groep 3 8 kg hondenbrood, groep 4 5 kg, groep 5 4 kg en groep 6 3 kg hondenbrood. Op bon no. 9 voor de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode 1| kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1941 is bon no. 9 van ge noemde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. Geboorte-aangifte De schriftelijke aangifte van geboorte moet bevatten: 1) de namen, voornamen, het beroep, de woonplaats en de kerkelijke gezind te der ouders; 2) de plaats, den dag en het uur der geboorte; 3) de kunne van het kind; 4) de voornamen, welke aan het kind worden gegeven; 5) den naam, de voornamen, het beroep en de woon plaats van den aangever. De aangever dient bij de schriftelijke aangifte over te leggen: wanneer het kind in echt geboren is, een uittreksel uit het gezinsregister (Familiënbuch) of de huwelijksakte der ouders; 2) wanneer het kind buiten echt geboren is, de akte der geboorte van de moeder van het kind. Hieronder staan, zoals je ziet, enkele series woorden. Elke serie bestaat uit 5 woorden. Maar bij elke 5 woorden is er 1, dat niet bij de andere 4 be hoort om de een of andere reden. Duidelijker wil ik het niet uitleggen: zoek zelf maar eens naar die vreemde eenden in deze woordenbijten. Ik begin met enkele eenvoudige series en daarna komen enkele, die wat lastiger zijn. paard, mier, stofzuiger, kat, veu len. 2. Noor, Zweed, Roemeen, duizend poot, Zwitser. \ferkrijgb bij Apothekers en Drogisten f.-30en-S) Bij verordening van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied is betreffende de voltrekking van hu welijken van mannelijke personen van Duitsche nationaliteit hier te lande o.a. het volgende bepaald: In het bezette Nederlandsche gebied komt het huwelijk van een Duitschen man alleen tot stand door de voltrekking daarvan ten overstaan van den ambtenaar van den Duitschen burgerlijken stand. Ten aanzien van den vorm van deze huwelijksvoltrekking gelden de desbetref fende bepalingen van de huwelijkswet (Ehegesetz) van 6 Juli 1938 en van de uit- voeringsverordeningen op deze wet. Waar in de huwelijkswet, in‘de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en van de Duitsche eer (Gesetz zum Schutze des deutschen Blutes und der deutschen Ehre) van 15 September 1935, in de hu- welijksgezondheidswet (Ehegesundheitsge- setz) van 18 November 1935 en in de uit- voeringsverordeningen op deze wetten de medewerking van andere overheidsorga nen dan van een ambtenaar van den bur gerlijken stand wordt vereischt, beslist in hun plaats de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commis saris-generaal voor bestuur en justitie) of de door hem aangewezen instantie op een door hem te bepalen wijze. In de plaats van het hoofd van den openbaren gezond heidsdienst (Leiter des Gesundheitsam- tes) treedt de geneeskundige bij den Duit schen openbaren gezondheidsdienst (deut- scher Amtsarzt) in het bezette Nederland sche gebied. Op aanvraag van een vrouw van Neder landsche nationaliteit, die met. een Duit schen man in het huwelijk wil treden en daarvoor ingevolge de artikelen 92 tot en met 98 van het Nederlandsch Burgerlijk Wetboek de toestemming van haar ouders, haar grootouders, haar voogd of haar toe- zienden voogd behoeft, kan deze toestem ming door een vergunning van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) worden vervangen. Voor zoover de toestemming niet door een i echterlijke beslissing kan worden vervangen, is de aanvraag eerst ontvan kelijk. nadat de vrouw een schriftelijke verklaring van dengene, wiens toestem ming noodig is, overlegt inhoudende, dat deze zijn toestemming weigert, dan wel de vrouw op andere wijze aannemelijk maakt dat de toestemming is geweigerd. Voor zoover de toestemnjing door een rechterlijke beslissing kan worden ver vangen, is de aanvraag ontvankelijk, zoo- dra de rechterlijke beslissing, waarbij de vervanging van de toestemming is ge weigerd, in kracht van gewijsde is gegaan. Op aanvraag van een vrouw van Neder landsche nationaliteit, die met een Duit schen man in het huwelijk wil treden, kan de Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandschee gebied (commissaris-gene raal voor bestuur en justitie) ontheffing verleenen van de inachtneming van de ter mijnen, vastgesteld in de artikelen 91 en 103 van het Nederlandsch burgerlijk wet boek. De aanvraag om ontheffing van de in achtneming van den in artikel 103 van het Nederlandsch Burgerlijk Wetboek vastge- stelden termijn is eerst ontvankelijk, na dat de in artikel 100 van dat Wetboek bedoelde verschijning heeft plaats ge had. Met betrekking tot de wettiging van natuurlijke kinderen door een opvolgend huwelijk, dat een Duitsche man met een Wouw van Nederlamische nationaliteit sluit, zijn de Duitsche wetten van toepas sing. Indien vóór de inwerkingtreding van deze verordening besloten is tot het doen der afkondiging van een huwelijk, dat volgens artikel 1 ten overstaan van den ambtenaar van den Duitschen burgelijken stand zou dienen te worden voltrokken, kan het huwelijk volgens de geldende Ne derlandsche bepalingen voltrokken wor den ten overstaan van den ambtenaar van den Nederlandschen burgerlijken stand, die tot op den-dag der inwerkingtreding dezer verordening bevoegd was. Als Duitsche man in den zin van deze verordening wordt beschouwd de manne lijke persoon van Duitsche nationaliteit, die niet op den voet van par. 5 der eerste verordening op de Rijksburgerwet van 14 Nov. 1935 Jood is of als Jood wordt aan gemerkt Deze verordening treedt in werking met ingang van 31 Maart 1941. Art. 91 B.W. luidt: een vrouw kan geen nieuw huwelijk aangaan dan na verloop van 300 dagen na de ontbinding van het vorige huwelijk. Art. 103 betreft den termijn van drie maanden, in geval van beroep op den kan tonrechter voorgeschreven na verschijning voor dien rechter en na volharde weigering van een of beide ouders. Art. 100 geldt de verschijning voor den kantonrechter van de door dezen op geroepen ouders, mitsgaders hun kind. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlokken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Een „buikje” is de oorzaak van talrijke ongemakken. Waak voor Uw lijn! Be scherm Uw gezond heid door het dragen van een Uitsluitend verkrijgbaar bij’, J. ROUSSEL ’s-Gravenhage, Noordelnde 21 Amsterdam, Hobbemastraal 13 RUND- KALFS- Of VARKENS VLEESCH (been inbegrepen) of 1 Rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en Kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder-carbonade. spek rook- vleesch pekelvleesch. Gelder- sche rookworst plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst lunchworst rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v Ber liner Saksische en Haagsche leverworst en verder van tongen worst en nier brood voor bloedworst Hoeveiilheio 7 maanden, zoodat de thans ontworpen regeling naar verhouding veel minder diep ingrijpt dan de thans in uitvoering zijnde regeling, welke immers loopt over drie maanden. Het ingevolge dezer levering te ver krijgen aantal runderen is bovendien ab soluut noodzakelijk, zoowel ten aanzien van de vleeschvoorziening als uit oogpunt van onze veevoederpositie. Teneinde verzekerd te zijn, dat vleeschvoorziening niet stagneert, doch tevens om zooveel mogelijk te voorkomen, dat te veel onrijp vee zal worden af ge slacht, is een regeling getroffen, waar door een aanzienlijk aantal van deze die ren eerst nog voor den mest en weiderij bestemd kan worden. Toekenning Aan degenen, die op of na 1 Maart 1941 vrijwillig tot den Arbeidsdienst toetre den. wordt van Rijkswege huisvesting, voeding en kleeding verstrekt en daarbo ven nog een zakgeld van 0.25 per dag Voorts wordt aan hen, die op 17 Fe bruari 1941 gehuwd waren, toegekend een vergoeding voor onderhoud van hun gezin, bedragende ƒ3 per dag, eventueel vermeerderd met 0,30 per dag voor ieder wettig kind van hen of van hun echtge- noote en voor ieder pleegkind, voor zoo ver deze kinderen den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt (gezinsver goeding). Om aanspraak te kunnen maken op de gezinsvergoeding, moet de vrijwilliger zoo spoedig mogelijk aan den comman dant van het kamp, waarbij hij is inge deeld, overleggen een door den burge meester der gemeente zijner inwdning afgegeven verklaring betreffende het ge huwd zijn en eventueel betreffende de kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. Aan ongehuwde vrijwilligers, die op 17 Februari 1941 kostwinner waren, kan worden toegekend een vergoeding, gelijk aan het bedrag, dat zij als kostwinner plachten af té dragen, met een maximum van 3 per dag. Als kostwinner wordt beschouwd hij, die bijdraagt tot het noodzakelijke levens onderhoud vanzijn bloed- en aanver wanten in de rechte linie, zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad, zijn pleegouders of degenen, in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. Om aanspraak te kunnen maken op de laatstbedoelde vergoeding, moet de vrij williger zoo spoedig mogelijk overleggen door den burgemeester der gemeente zij ner inwoning afgegeven bewijsstukken, waaruit de toekenning der vergoeding kan worden beoordeeld. - gedeeltelijk vervaardigd.van uitval en/of af val van vaste brandstoffen, geen turf zijnde 250 k.g. Briketten, geheel of A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Van 1 t.m. 31 Maart zijn geldig: Van bonkaart distributie BON Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen oe n Vaste Brandstoffen HAARDEN, KACHELS 31 CENTRALE VERWARMING De geldigheidsduur van de bonnen 11, 12 en 13 van de Bonkaart distributie vaste brandstoffen Haarden, Kachels en de bonnen no. 25 t.m. 32 van de Bonkaart distributie vaste brandstoffen—Centrale Verwarming is verlengd t. m. 14 Maart 1941. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Maart geven de met „één eenheid brandstoffen vijfde periode" en de met „een eenheid cokes vijfde periode" gemerkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) De bonnen van de vierde periode blijven nog geldig t.m. 14 Maart. Tegen inlevering van de bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd, mag van 1 t.m. 14 Maart geen turf worden afgeleverd. Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 100 k.g Briketten, geheel of men, bioscoop. 4. moeras, boulevard, laan, plein, steeg. 5. mijn, jouw, onze. Uw, jou. 6. stuurrad, fok, giek, zeilschoot, fokkeval. 7. Londenaar, Kaapstander, Parijze naar, Rotterdammer, Bataviaan. 8. shawl, bolero, city-bag, sous-, pieds, pullover. 9. walvis, haring, kabeljauw, schel vis, makreel. 10. muis, bever, bunzing, rat, konijn. en/of afval van vaste brandstof fen. De vee] gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. - gedeeltelijk vervaardigd van uitval en/of af val van turf. 75 k.g. niet tot briketten geperst uitval Enkele korte vragen. Van alles wat 1. Heerenveeen, Hoogeveen, Hooge- zand. Drie plaatsnamen, die nogal eens door elkaar gehaald worden. Heerenveen ligt in de provincie Hoogeveen ligt in de provincie Hoogezand ligt in de provincie Hoe heet de grootste stad uit de pro vincie Overijsel? 2. In de geschiedenis lezen we vaak van het hertogdom Gelre. Hoe noe men wij die streken tegenwoordig? 3 Noem de kleinste provincie van ons land. 4 Welke provincie heeft de zin spreuk „Luctor et Emergo" in haar wapen? 5. Is Noord-Brabant de grootste pro vincie van ons land? 6. Rotterdam ligt aan de Maas. Is dat dezelfde Maas als die, welke voorbij Maastricht stroomt? Tot Donderdagavond.' SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercréme of scheerzeep Zaterdag had te Utrecht in hotel „Ter minus” de algemeene vergadering plaats van den bond tegen verontreiniging van natuur en stad. Het jaarverslag werd uitgebracht door den voorzitter dr. Joh. H. van Burkom. Hoewel de zeer bijzondere tijdsomstan digheden een nadeeligen invloed op het werk van den jongen bond uitoefenden, bleek, dat de activiteit niet was verslapt bij de organisatie der natuurwachten. Ondanks vele tegenslagen bleven 4 na tuurwachten werkzaam en wel in Aalst- Waalre, Bilthoven, het Gooi en 's-Gra- venhage. De natuurwacht Eemland zal weldra weer aan het werk kunnen gaan, terwijl de hoop werd gekoesterd, dat ook de natuurwachten te Amersfoort, Barne veld, Heerde en Nijmegen weer actief gaan deelnemen aan den strijd tegen vervuiling van en wangedrag in de na tuur. Aangesloten zijn thans o.m. 36 bon den en vereenigingen, 6 buitengewone en een aantal persoonlijke leden. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren ir. W. Burdet, mr. G. W. Toebes en dr. C. van Rijzinge, terwijl tot nieuw be stuurslid werd benoemd de heer J. M. J. P. Verstegen, vertegenwoordiger van de ver. van Ned. gemeenten In verband met de tijdelijke afwezigheid van ir. W. Burdet, werd tot waarn. hoofdleider der natuurwachten benoemd de heer W. A. M. Westerouen van Meeteren, secre- taris-penningmeester van den bond. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt het volgende mede De verplichte veelevering, welke met ingang van 25 November 1940 werd inge steld, voorzag tot 1 Maart in de vleesch- behoefte, waarbij rekening gehouden werd met een kleine reserve. Daar echter ook na 1 Maart een regel matige vleeschvoorziening een noodzake lijke eisch is, kan ook na dien datum een verdere duur van de verplichte leve ring niet worden vermeden. Daarom is een verplichte levering ingesteld, welke zich uitstrekt tot 1 Juli 1941. Teneinde hierbij het reeds geleverde rundvee volledig in rekening te kunnen brengen, is de verplichte levering zoo danig ontworpen, dat men haar moet beschouwen als loopende van 25 Novem ber 1940 tot 1 Juli 1941, waarbij dus de tot 1 Maart geleverde of uitgevoerde run deren in aftrek komen van het totaal der door den veehouder tot 1 Juli te leveren runderen. Als grondslag voor deze levering wordt uitgegaan van de op 24 November aan wezige melk- en kalfkoeien, het hoog- drachtige jongvee (tenminste 7 maanden drachtig) en stieren van 1 jaar en ouder, alsmede van het mestvee, dat de vee houder in zijn bezit had. Betreffende deze laatste categorie werd reeds vroeger ge publiceerd, dat de veehouders ten aan zien van dit vee voor het volle aantal volgens de gegevens der December-teïling 1940 zouden worden aangeslagen. In de thans ontworpen regeling is dit principe doorgevoerd, terwijl in het algmeen van de daarvóór genoemde categorieën 22J pCt. zal dienen te worden geleverd in de periode van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941. Veehouders met 1 of 2 runderen, mits niet voor de slacht geschikt, zijn in het algemeen van de verplichte veelevering vrijgesteld. Bezitters van 3 runderen van de bovengenoemde categorieën zijn niet vrijgesteld, hun verplichting om een rund te leveren zal worden beoordeeld naar den aard van hun bedrijf en hun veestapel, terwijl tevens de mogelijkheid bestaat, dat drie van deze veehouders worden aangewezen om tezamen één rund te leveren. Het in hun bezit zijnde mest vee zal echter voor het volle aantal ge leverd dienen te worden Hoewel deze verplichte levering den veehouders een zwaren last oplegt, dient men niet uit het oog te verliezen, dat zij zich uitstrekt over een periode van Aangifte van overleden De schriftelijke aangifte van overlij den moet bevatten: 1) den naam, de voornamen, het be roep. de woonplaats en de kerkelijke ge zindte van den overledene, mitsgaders de plaats en den dag zijner geboorte; 2) den naam en de voornamen van de(n) echtgenoot(e) of een aanteeke- ning, dat de overledene ongehuwd was; 3) de plaats, den dag en het uur van het overlijden; 4) de namen, de voorna men en de woonplaats der ouders van den overledene; 5) den naam, de voor namen, het beroep en de woonplaats van den aangever. De aangever dient bij aangifte over te leggen: 1) een door een geneeskundige afgege- ven verklaring, waaruit omtrent de oor zaak van den dood blijkt; 2) indien mo gelijk, de akte der geboorte van den overledene; 3) indien mogelijk, de huwe lijksakte van den overledene, voor het geval, dat deze getrouwd was. Waar in de wet op den burgerlijken stand en in de uitvoeringsverordeningen op deze wet de medewerking van an dere overheidsorganen dan van een ambtenaar van den burgerlijken stand wordt vereischt, beslist in hun plaats de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris- generaal voor bestuur en justitie) of de door hem aangewezen instantie op een door hem te bepalen wijze. Deze verordening treedt in werking met ingang van 31 Maart 1941. Blijkens een afzonderlijke bekendma king in verband met het bovenstaande, wordt een ambtenaar van den Duitschen burgerlijken stand benoemd: 1) met bureel te ’s-Gravenhage voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland, alsmede voor het gedeelte van de pro vincie Noord-Brabant, gelegen Westelijk van de lijn, welke loopt langs de Weste lijke grenzen der gemeenten ’s-Hertogen- bosch, Vught, Esch, Boxtel, Liempde, Oirschot, Best, Eindhoven, Waalre en Valkenswaard; 2) met bureel te Am sterdam voor de provinciën Noord-Hol- land en Utrecht; 3) met bureel te Zwolle voor de provinciën Gelderland, Overijssel, Drenthe, Groningen en Fries land; 4) met bureel te Heerlen voor de provincie Limburg, alsmede voor het ’edeelte van de provincie Noord-Bra- jant, gelegen Oostelijk van de onder 1 bedoelde lijn. Ambtenaren van den Duitschen burger lijken stand, dragen den titel „der Deut sche Standesbeamte in...” (de ambte naar van den Duitschen burgerlijken stand te...”) en gebruiken als ambtelijk stempel een dienststempel met het over- heidskenteeken (Hoheitszeichen) en met een met zijn titel overeenkomend rand schrift. Zooals reeds gemeld, zullen voor Duitschers hier te lande eenige bureaux van den burgerlijken stand worden ge opend. In de desbetreffende verordening van den Rijkscommissaris lezen wij daar over o.a. het volgende: Tot de taak der ambtenaren van den Duitschen burgerlijken stand behoort, onder uitsluiting van die der ambtena ren van den Nederlandschen burgerlij ken stand: 1) het opmaken van akten van ge boorte en van akten van overlijden van personen van Duitsche nationaliteit; 2) het verleenen van medewerking bij de voltrekking van huwelijken van man nelijke personen van Duitsche nationali teit. De aangiften van geboorten en van overlijden zullen schriftelijk worden ge daan, indien hij, die tot het doen der aangifte verplicht is, niet woonplaats heeft ter plaatse, waar de ambtenaar van den Duitschen burgerlijken stand bureel houdt. de melkboer M. B. sprong dadelijk te water om het knaapje te redden, doch hij was de zwemkunst niet goed meester en verkeerde spoedig in levensgevaar. Een vrouw, die met behulp van een stok de beide drenkelingen trachtte te redden ge raakte bij deze poging ook te water Intusschen had de machinist van het gemaal de machines stopgezet I oen snrong D K te water en hij daagde er 4 "^eV^leef"^ d^z^di^ n£ een poosje in het water rondzwemr fa.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6