Het 10-jarig bestaan der Gemeentelijke Vakcursussen HAAGSCHE COURANT De 100.000ste in Tilburg BINNENLAND STADSNIEUWS De Nederlandsche Arbeidsdienst geboren ZWARE NACHTELIJKE BRAND TE UTRECHT Dinsdag 4 Maart 1941. k DERDE BLAD Engelsche bommen op ons land De eerste vier kampen gisteren betrokken Nederlandsche Arbeidsdienst voor meisjes DE BOMINSLAG IN HET WESTEINDE Het bezoek van het College van B. en W„ Raadsleden en andere belangstellenden, aan de werkplaatsen aan de Nieuwe Schoolstraat. In de automontage-afdeeling wordt een auto gemonteerd. Van links naar rechts: de leider der cursussen de heer C. van Wijk, de waar nemend burgemeester prof. C. L. van der Bilt en de Gemeenteraads leden de beuren A. Holmer en. 1). v. d. 'L&b EEN KAARSENMAKERIJ TE DEZER STEDE BESTAAT EERSTDAAGS 150 JAAR Het negende slachtoffer PRIJSOPDRIJVING Groote brand en een ontploffing in een plaats in het Zuiden des lands „Nederlander - dat is vleesch èn visch” De eerste meisjeskampen worden 20 dezer geopend Mevrouw van de Mortel—Houben, eehtgenoote van den burgemeester van Tilburg, toont haar belangstelling voor de nieuwe burgeres, Maria Gertruda Antonia van Gooi (Het Zuiden) Scheiding van verkeerssoorten ROTTERDAMSCHE HERSTEL- CREDIETEN aanwezigen had de over 'unuua^ ixwtinilli ril uv iTy 11 iu 11 i 11 «4. ookck; Jmeu te ilunapeak «q. Huizen gebed nio^wiu» val* No. 17816 JUBILEUM VAN OE FIRMA T. J. BEUGER EN ZOON OP 12 MAART A.S. Vervolg van pag. 1. Geweldige vuurzee Het 10-jarig bestaan der Gemeentelijke- Vakcursussen is gisteren door de cur sisten gevierd met een gezamenlijk be zoek aan den voor Naar wij thans vernemen, is het ne gende slachtoffer van den bominslag in het Westeinde, de echtgenoote van den eveneens omgekomen W. F. van der Kroft, n.l. de 25-jarige mevr. M. van der Krotft, geb. van den Burg, wonende Kaapstraat 103. Vakcursussen blijft voor velen bestaan, ook al zijn zij sinds vele jaren weg en heeft hun werk hen op de aarde gevoerd. Ik zeg u. mijnheer de wnd L, meester toe, aldus besloot de heer Rechercheurs van de Prijsopdrijving»- en Hamsterwetten hebben op diverse pun ten in de stad kooplieden aangehouden, die met textielproducten leurden en deze tegen hoogere, dan de normale winkelprij zen verkochten. Tegen hen is proees-ver- baal opgemaakt, terwijl een groote voou- raad textielgoederen in beslag werd ge nomen. Een slager hier ter stede verkocht 2 pond riblappen en 2 ons rauw vet voor 2.76. terwijl de normale prijs 1.78 is. Terzake van overtreding van het Prjjsbe- heerschingsbesluit heeft hij een proces verbaal gekregen. 14 k.g. rundvleesch B in beslag genomen. Gisteravond en in den afgeloopen nacht zijn eenige Engelsche vliegtuigen het Nederlandsche luchtgebied binnen gevlogen en hebben op verschillende plaatsen brisant- en brandbommen ge worpen. Een deel viel op open veld en richtte geen schade -aan. In een plaats in het Zuiden des lands is een groot aantal brandbommen ge worpen .Hierdoor werden een groote brand en een explosie veroorzaakt, toen een gashouder door een bom werd ge troffen. Er ontstonden ook eenige kleine branden, welke snel gebluscht konden worden. Een lid van den luchtbescher mingsdienst is zwaar, twee andere bur gers licht gewond. In twee andere plaatsen des lands ontstonden, eveneens door brandbom men, branden. Een van deze werd snel gebluscht, in het tweede geval brandde een woonhuis af. Van eenige boerderijen werden stal len en schuren vernield, waarbij klein vee werd gedood. Behalve de genoemde gevallen kwam geen persoonlijk letsel voor. waar een tweede <>r- onder leiding van Voor het Gezelschap voor Philosophic en Parapsychologie zal prof, dr. J. Clay, hoogleeraar te Amsterdam, op Zondagmiddag 9 Maart in de bovenzaal van Riche spreken over „Materie, straling en energie.” Het was ruim drie uur, toen de vuur zee haar hoogtepunt bereikte. Toen stond Heck’s lunchroom geheel in brand en spookachtig lekten de vlammen naar bui ten. Dit schouwspel werd nog grootscher, toen ook de glazen toren aan den kant van de Potterstraat vlam vatte en als het ware één reusachtige fakkel werd, welke de geheele omgeving in een rossi- gen vuurgloed zette. Benedenverdieping, eerste en tweede étage en het dak vorm den met elkaar een enorme vuurmassa en slechts met de grootste moeite en vaak bovenmenschelijke kracht kon de brandweer er voor zorgen, dat behalve het pand Electra” en dat van de firma de Groot niet nog meer perceelen door het verterende vuur werden aangetast. Het bleek, dat de muren van Heck’s lunchroom, welke de afscheiding vormden tusschen de panden aan de Potterstraat, geen weerstand aan de loeiende vlam menzee hadden kunnen bieden en dat het vuur via de achterzijde van de biljart zaal was overgeslagen op de zaak van dé firma de Groot, waarvan reeds de boven ste verdieping geheel was uiitgebrand. Kranig blusschingswerk Brandweerlieden, die zich op de daken rondom de brandende huizen hadden ge posteerd. bestreden vuur, doch het leek arbeid vruchteloos zou toen zij zich op een moesten terugtrekken, ten en tegenwoordig in vloeibaren toestand gemengd met de eveneens vloei baar gemaakte paraflne. In bleekgele „borstplaatjes" van ongeveer 15 cm mid dellijn bereikt zij den kaarsenmaker, hard en onkneedbaar. Het eerste, wat de kaar senmaker dus doen moet is het verwar men hiervan. Dat gebeurt in een spe ciaal gemaakt kastje met dubbele wan den, gevuld met water vanwege het brandgevaar! waarin een temperatuur heerscht van ongeveer 52 gr. Celsius, een temperatuur, die de was net zacht ge noeg maakt om te bewerken. Te zacht mag ook weer niet, want anders zou de daarvan gerolde kaars slap in elkaar zak ken! De volgende bewerking is dus het kne den, zoodanig, dat de aanwezige lucht tusschen de was verdwijnt: daarna wordt het vereischte gewicht van de bestelde kaars afgewogen en dan begint het eigen lijke kaarsenmaken pas. Over een lang werpige werkbank ligt de „pit” gespan nen en het is de moeilijke kunst van den kaarsenmaker de klont was gelijkmatig daaromheen te brengen en te rollen. Eerst ruw met de handen en vervolgens met een plankje om de oppervlakte glad te maken. Wij mochten het ook eens pro beer en. Het zag er zoo eenvoudig uit De kaars was toch eigenlijk al klaar! Maar na een paar keer heen en weer rollen spartelde de kaars onder onze handen, afgeplat en vol butsen! Op de gezichten van de vakmenschen kwam een breede glimlach. Journalisten zijn geen kaar senmakers en kaarsenmakers zijn geen journalisten, stond erop te lezen! En wij lieten het maar gauw weer over! Naarmate de bewerking vordert wordt de was steviger en kan men dus harder drukken. Afgewerkte kaarsen moeten zetfs liggende nog even „uitrusten”, d.w.z. ver der stollen, harder worden. Deed men dat niet, dan zou gewoon de was van zijn pit afglijden, wanneer men hem daaraan op hing (zie foto). Het ophangen vooral van de groote kaarsen van 2, 3 of meer pond per stuk, doet men om ze „kaarsrecht” te laten blijven. Met de duim maakt men de punt aan de kaars, noodzakelijk voor de vorming van een z.g. kelk tegen het afdruipen. Van afdruipen gesproken vroegen wij den heer van Rooy, of een kaars van een bepaalde doorsnede een bepaalde dikte van pit voorschreef. Nee, antwoordde hij, dat is van S ■factoren afhankelijk. De doorsnee van de kaars is natuurlijk belangrijk, maar daar naast zijn het de luchtstroom in de kerk en de warmte van de omgeving, die be palen of de kaars al dan niet zal druipen en walmen Toen wij tenslotte vroegen of een korte dikke kaars langer brandde, dan een lange dunne van hetzelfde gewicht, kregen wij de voor een kaarsenmaker zeer diploma tieke opheldering, dat kaarsen altijd kor ter branden Orkest gedupeerd door het verlies van instrumenten Tragisch daarentegen is wel het feit, dat alle instrumenten, toebehoorend aan de leden van het orkest van Boyd Bach mann, welk ensemble voor de maand Maart was geëngageerd, zonder één uit zondering geheel verloren zijn gegaan. Dit beteekent voor de bandleden niet al leen een werklooze periode, doch wat er ger is, de instrumenten waren niet tegen brandschade verzekerd, zoodat zij hier- •dowi Veel werd in ons land geschreven en gesproken over een Nederlandschen Ar beidsdienst, doch tot op den dag van gis teren bestond een dergelijke instelling in ons land niet. Daar bestonden jeugd-werk- loozenkampen; daar bestonden ,,kaderscho- len”, en „opleidingskampen” voor de toe komstige leiders van een héél de Neder landsche jeugd omvattenden arbeidsdienst: daar waren oproepen gericht tot alle jon gemannen tusschen 18 en 23 jaar om zich voor dezen dienst op te geven: daar wer den verklaringen afgelegd over de partij politieke afzijdigheid van den Arbeids dienst en over de geestelijke verzorging in de kampen doch dat alles was de Ar beidsdienst zélf niet. Deze is gisteren in Nederland tot stand gekomen. Op den derden Maart kwam de eerste ploeg vrijwilligers op; de bevolking van de eerste vier kampen, waarvan er twee in Laren, één in Vierhouten en één in Nunspeet geheel los van het daar reeds gevestigde opleidingskamp liggen. Bij deze gelegenheid heeft de comman dant van den Nederlandschen Arbeids dienst, majoor J. N. Breunese, een dag order uitgevaardigd, die hedenmiddag, toen de mannen geleidelijk allen op hun plaats van bestemming waren gekomen en de eerste kennismaking met de nieuwe om geving had plaats gehad, voor allen ge zamenlijk werd voorgelezen en die als volgt luidt: Mannen! Op dezen voor ons historischen dag, nu wij met den opbouw van een Nederland schen Arbeidsdienst een aanvang maken, heet ik u, die als eersten in dezen Arbeids dienst wordt opgenomen .welkom in de levens- en werk-gemeenschap, waartoe gij een half jaar lang zult behooren. In dit half jaar zult gij u met de uit sluiting van al het andere, wijden aan de Nederlandsche volksgemeenschap in haar geheel. Ik herhaalmet uitsluiting van al het andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groepsbelang. Hier zijt gij geen arbeider of student, geen werklooze of welgestelde, geen propagandist van een politieke partij of beweging. Dat beteekent niet, dat gij geen vleesch of visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat is vleesch èn visch! Gij zijt hier niet om voor u zelf of voor de groep van uw voorkeur te halen, doch om aan uw volk te géven, om een eereplicht te ver vullen jegens het vaderland! Daarvoor alleen geldt de leus van onzen Nederlandschen Arbeidsdienst„lek dien.” Het gaat nu snel De Nederlandsche Arbeidsdienst moge met deze vier kampen, die tezamen een zeshonderd jongens bevatten, bescheiden aanvangen, met kracht wordt aan den verderen uitbouw voortgewerkt. Reeds Ommen, Wasberg en Baarn. Vóór den eersten April, den datum, waarop de in voering van den Arbeidsdienst werd ver wacht, zal dus het leven in acht kampen reeds in vollen gang zijn. Gedurende de maand April worden tien nieuwe kampen geopend en in de maanden, die daarop volgen tot October geleidelijk nog een vijftigtal. In October zal de Nederland sche Arbeidsdienst dus een kleine zeven tig kampen tellen, die tezamen tien A twaalfduizend deelnemers bevatten. Voor de in April te bouwen kampen zijn de gronden in het Noorden van ons land en Noord-Limburg en Oost-Brabant reeds uitgezocht. In verband met de slechte houtpositie en met de geringe beschik bare legeringsruimten, zullen de barak ken voor een groot deel uit het buiten land worden betrokken. Uit Duitschland zullen de verplaatsbare barakkenkampen worden benut, volgens het bij den Reichs- arbeitsdienst in gebruik zijnde model. De objecten, waaraan de Arbeidsdienst zich wijdt, zullen hoofdzakelijk bestaan uit werken van cultuur-technischen aard, zooals bodem- en bosch-verbeteringen, terwijl ook aan den aanleg en het herstel van wegen zal worden gearbeid. Inmiddels heeft de Arbeidsdienst ook zijn eigen organisatie gekregen, los van de organisatie van den Opbouwdienst, die binnen afzienbaren tijd de hem opge dragen taak zal hebben vervuld. Naast dit alles gaat de opleiding van het kader in de bestaande kaderscholen en opleidingskampen de eerste voor het lagere-, de laatste voor het midden kader voort. Vandaag kwamen In dn opleidingskam-« De leiding van den Nederlandschen Arbeidsdienst voor meisjes meldt: Op 20 Maart zullen de eerste arbeids- dienst-kampen voor meisjes in de ver schillende provincies van Nederland worden geopend. Iedere Nederlandsche in den leeftijd van 17 tot en met 25 jaar kan zich aan melden. De arbeidsdiensttijd duurt een half jaar. In dezen tijd krijgen de deelneem sters naast vrije woning, verzorging en kleeding een zakgeld van ƒ0.20 per dag. Aanmeldingen moeten tot 20 Maart geschieden bij: Nederlandsche Arbeids dienst voor meisjes, Scheveningen, Gevers Deynootweg 59. „In den Arbeidsdienst voor meisjes komen die meisjes tezamen, onverschil lig van welken rang, stand of godsdienst die helpen willen, waar hun handen werk vinden en door dit werk volk en land wenschen te dienen. Het prachtige is, dat door den vaak zwaren arbeid een eensgezindheid en kameraadschap ont staat, die van groote waarde is voor ons volk. Want de jonge menschen, die hun arbeidsdiensttijd achter den rug hebben, zullen als eensgezinde volksgenooten. die weten, wat arbeid en ook eerbied voor den arbeid is, schouder aan schou der staan. Werk onder de boeren Wat voor werk wordt er nu gedaan in den arbeidsdienst voor meisjes? In de eerste plaats wordt beoogd, het vaak moeilijke werk van boerin te verlichten, vooral in streken, waar nieuw bouwland gewonnen wordt. Juist in den laatsten tijd merken we hoe belangrijk het werk van den boer is. De moeizame arbeid van den boer, die ons toch ons dage-’ lijksch brood verschaft, vormt den grondslag van ons geheele bestaan. Het verlichten van dien arbeid is een dienst, dien wij aan ons volk bewijzen: Arbeids dienst is gelijk nationale dienst! De werkindeeling De meisjes zullen worden onderge bracht in daarvoor geschikte huizen of barakkenkampen. Hier worden zij de eerste 14 dagen in huishoudelijk werk onderricht en daarna wordt het grootste gedeelte naar families, die daarvoor in aanmerking komen, uitgezonden. Een deel blijft, om voor den gang van zaken in het ..tehuis” te zorgen, in het kamp. Want des middags komen allen weer bijeen. Alle mogelijke practische lessen worden gegeven, er wordt tevens veel tijd aan lichamelijke oefening, zingen en handenarbeid besteed. Dit is zoo onge veer de werkindeeling in zoo’n gemeen schap van meisjes, waarover boekdee- len te schrijven zouden zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat onze Nederlandsche meisjes begrijpen, waar het om gaat, en zich in grooten getale bij ons zullen aanmelden. Dit is bij ons een pioniersarbeid, en ons volk staat er voor bekend, goede pioniers te bezitten. Dit is al dikwijls gebleken op velerlei gebied. Mogen allen met volle kracht medewerken, om onzen Arbeidsdienst tot een zegen voor ons volk te maken.” Het stuk ontmoette warmen bijval van de aanwezigen. Tijdens de pauze musi ceerde een ensemble uit het orkest in den foyer. Vanmorgen was het Gemeentebestuur, vertegenwoordigd in het voltallige col lege van B. en W. en verscheidene raadsleden, in de gebouwen van de Vak cursussen bijeen om de verschillende werkplaatsen en lesvertrekken, waar alles in vol bedrijf was, te bezichtigen. Verscheidene directeuren en oud-direc- teuren van Gemeentelijke bedrijven en diensten waren eveneens daarbij tegen woordig. Namens den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken was mr. Gorter, hoofd van den Dienst voor Werkverschaffing en Arbeidsbemid deling, aanwezig. In de werkkamer van den directeur sprak de wnd. burgemeester, prof. C. L. v. d. Bilt, een korte rede uit, nadat wet- we, meerendeels uit burger-krachten samengestelde groepen op. De opleidin gen in Tilburg en Hooghalen, die van den aanvang af op een langeren duur waren ingesteld, zijn aan hun tweede, meer op de practische beleving der arbeidsdienstgedachte ingestelde gedeelte begonnen en naderen het moment, waar op zij hun eerste contingent uitstekend geschoolde leiders zullen afleveren. De ontplooiing gaat thans snel. Nog steeds melden nieuwe geschikte krachten zich voor deze opleidingen aan en steeds weer biedt de Arbeidsdienst ruimte voor flinke, jonge mannen uit het burgerleven, die hierin de mogelijkheid kunnen vinden zich in dienst te stellen van een werkelijk, tastbaar ideaal van de medewerking aan de opvoeding onzer Nederlandsche jeugd tot gemeenschapszin en offervaardigheid voor eigen land en volk. den heer van Wijk. De Vakcursussen, besloot spr„ zijn at* een lichtende fakkel op het pad der- genen, die hen bezochten. De directeur sprak een slotwoord, waarin hij in de eerste plaats zijn dank jegens het Gemeentebestuur en het de partement van Sociale Zaken tot uit drukking bracht, wier steun hem de krachtigste stimulans was om zijn taak te verrichten. Wij hadden, zoo ging hij voort, geen vast program toen wij begonnen, maar wij deden wat onze hand vond om te doen. En dat werd steeds meer, op steeds weer nieuw terrein. Er is in deze tien jaren heel wat ge beurd en al dat werk en het streven, dat er achter zat, is door de cursisten be- K,reP^n.e".?e*!aardeerd band met d« ook^ al_ zijn zij sinds vele jaren naar verre oorden Stadsschouwburg, waar hen het bekende tooneelstuk „Ik heb den graaf vermoord” werd opge voerd. Het Gemeentebestuur boodt hun deze voorstelling aan. De wethouder van Sociale Zaken, de heer L. Buurman, en de directeur der cursussen, de heer C. van Wijk, behoor den o.a. tot de genoodigden. Het orkest der Gemeentelijke Vak cursussen onder leiding van mr. Harm Smedes verleende zijn medewerking door de uitvoering vóór den aanvang van het spel, van de Festpolonaise van Svendsen. Daarna begroette wethouder Buurman in een korte toespraak de cursisten en de genoodigden. Het orkest voerde vervolgens de Piet Hein-Rhapsodie van Peter van Anrooy uit. WIE IS DE EIGENAAR? Aan het boofd-commissariaat van poli tie bevinden zich een 12 tal rijwielen, afkomstig van diefstal. Genoemde rijwielen zijn tusschen 15 November 1940 en 15 Januari 1941, alhier, ontvreemd, van de Prinsegracht, nabij Maatschappelijk Hulpbetoon en uit de omgeving van het hoofdpostkantoor. De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B„ roept gegadigden op, zich voor herkenning van deze rijwie len op werkdagen van 9 tot 12 uur te vervoegen aan zijn bureau, Alexander- plein 15 A. MUSEUM VOOR HET 0NDERW4J8 Morgenmiddag te half 3 wordt m het Museum voor het Onderwijs, Heroster- huisstraat 2E een film vertoond, ge naamd ..Land en Volk van Hongarije”. Aan de vertooning zal een voordracht vooraf gaan, met lichtbeelden toegelicht, door den heer G. Szegedy d’Alvinezi. Belendend perceel eveneens een prooi van het vuur Op een gegeven oogenblik, toen het er op geleek, dat de brandweer het vuur zoo goed als geheel onder de knie had, werd men voor een nieuwe verrassing gesteld, want plotseling bleek het, dat het vuur zich had medegedeeld aan de eerste verdieping van het perceel van de firma de Groot. In een oogwenk was deze verdieping aangetast en de vlam men baanden zich een weg over deze étage. Men deelde ons van deskundige zijde mede, dat het overslaan van den brand naar dit gebouw te wijten is aan het ontbreken van een doelmatigen brand muur. Het spreekt vanzelf, dat de brand weer met vernieuwden ijver in het ge weer kwam. Van twee kanten werd het vuur hier met kracht bestreden. Ofschoon de omgeving van de bran dende perceelen door de vlammen dag helder werd verlicht, had men toch de grootste moeite met het aankoppelen en aansluiten van nieuwe slangen. Toen de brand in zijn vollen omgang woedde, werd met veertien stralen water ge geven. Na urenlangen strijd tegen het vuur kon men eindelijk zeggen, dat men den brand onder de knie had. Weliswaar laai de af en toe het vuur weer op, doch de vlammen waren toen grootendeels ge bluscht. Verstikkende rookwolken werden door den Zuidwestenwind over de buiten wijken van de Domstad gevoerd. Groote schade De schade bij Heek is zeer groot en op geen duizenden guldens te overzien. Het geheele interieur van het gebouw is in vlammen opgegaan. Bij het perceel van Electra” heeft, in aanmerking genomen dat dit pand naast Heek is gelegen, het vuur betrekkelijk weinig verwoestingen aangericht. De waterschade daarentegen is zeer groot. Dit laatste kan ook gezegd worden van het daarnaast gelegen pand van de firma de Groot, dat echter boven dien voor een gedeelte door de vlammen is verteerd. In de chocolaterie van den heer van Aelst, ‘door wiens huns een slang was geleid, is de brandschade vrij gering, doch het water heeft hier een groot on gerief gebracht Voor het meerendeel worden brand- en waterschade door ver zekering gedekt. duizenden guldens lijden. De huisgezin nen,die in de getroffen huizen woonden, zijn *op liefderijke wijze opgenomen door de familie van Heukels, die een gedeelte van het hoofdpostkantoor bewoont. De gerant van Heck was sedert 4 Febr. van dit jaar als zoodanig te Utrecht werk zaam Op het terrein van de ramp merk ten wij o.m. op den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. ter Pelkwijk. den hoofdcommissaris van politie, den heer D. Schuitemaker, dr. Wieringa, directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst, alsmede dr. A. Carstens. Over de oorzaak van den brand tast men tot op heden in het duister. het niets ontziende of hun urenlange blijven, temeer gegeven moment daar het dak, waarop zij stonden, en van waar zij hun duizenden liters water in het vuur wier pen, onder hun voeten dreigde te bezwij ken. Voor zoover dat in het nachtelijk uur was te zien, was er van de Lunchroom van Heek niets meer overgeblevenbe neden in de diepte lag een vormlooze massa verwrongen ijzer en verkoold hout Niets had men kunnen redden. Slechts kale verschroeide muren gaven nog ongeveer den vorm aan van de lunchroom. Maar ook de zwaargeblaker- de muren van de achterzijde van de per ceelen van de firma de Groot en „Elec tra”, gaven aan, dat deze brand niet be perkt was gebleven tot een groot gebouw, doch dat hij in zijn teugellooze vaart nog twee panden zeer belangrijke schade had toegebracht. Op een gegeven moment kregen de vlammen lucht, doordat bijna alle spiegel ruiten van Heck’s lunchroom tengevolge van de geweldige hitte sprongen. Hier door kreeg het vuur zuurstof aangevoerd en binnen enkele seconden waren de ge heele midden- en bovenzaal, welke aan de Oudegrachtzijde waren gelegen, een laaiende vuurzee. Hoog laaiden de vlammen op.... De brandweer bestreed het vuur met alle macht. Onafgebroken werden water massa’s in de vuurzee geworpen. Met donderend geraas verrichtte het vuur zijn vernielend werk. Het gedreun van de motoren van de spuiten werd over stemd door het knetteren der vlammen, het gerinkel van brekend glas en het neerstorten van brandende en halfver koolde binten. Hoog laaiden de vlammen boven het brandende pand uit. Een von kenregen dreef in Noordoostelijke rich ting het gaf een buitengewoon fantas- tischen aanblik in dezen pikdonkeren nacht. wnd. burge- Wijk, dat wij hier zullen blijven arbeiden naar vol vermogen om het doel, dat de Vakcursussen beoogen, zooveel mogelijk mu HJn ueCht te doen komen Ik houdt welkend Overtuied van den steun, tet nno t ïan het Gemeentebestuur zal het dTn8v^S m0Cht untvan8cn Dan De aanwezigen bezichtigden daarna de ""If «m"" ‘f Nl,uw' Sel"“* kest der Vakcursussen, K/,Ovin«- musiceerde Meer rijwielpaden In het kader van het algemeene streven naar verkeersveiligheid, schrijft de K.N.A.C. is het meest effectieve middel om tot het doel te geraken, wel het zooveel mogelijk scheiden van langzaam- en snel verkeer. Bij aanleg van nieuwe wegen bui ten de bebouwde kom geschiedt dit veelal reeds direct door den aanleg van rijwiel paden en daar, waar reeds bebouwing langs den weg aanwezig is, ook door den aanleg van parallel- of ventwegen. In vele steden is op incidenteele plaat sen de aanleg van verhoogd liggende rij wielpaden, gescheiden van de rijbaan zeer wel mogelijk door een gedeelte van breede trottoirs in te richten als rijwiel pad. Zoo besloot de gemeente 's-Graven- hage, welke reeds meer verhoogde rijwiel paden heeft aangelegd, juist dezer dagen op verzoek van de K.N.A.C. over te gaan tot den aanleg van een verhoogd rijwiel pad aan de noordzijde van de Konings- kade tusschen Leidschestraatweg en Boor- laan, door de helft van het aldaar liggen de, weinig gebruikte voetpad in te richten en aan te wijzen als rijwielpad. De ervaringen tot nu toe in verschillen de gemeenten met deze verhoogde rijwiel paden opgedaan zijn uiterst gunstig ge weest. Het valt daarom, naar de meening van de K.N.A.C.. te betreuren dat zij nog niet op grooter schaal toepassing vinden, ook in de nieuw aangelegde of aan te leg gen buitenwijken. Wellicht, dat het cen trum van Rotterdam na den wederopbouw een week na de opening van deze eerste ’n d'* °Pzicht voorbeeld kan worden kampen zullen er vier nieuwe, met we- v°or andere gemeenten. derom een zeshonderdtal jongens, wor- Het allergunstigste profiel baj deze rij den opengesteld en wel in Beekbergen, helpaden wordt verkregen, wanneer tus- Ommen, Wasberg en Baarn. Vóór den schen rijwielpaden en rijbaan nog een ver harde of groene berm aanwezig is, welke kan dienen voor het „opnemen" van boom- beplanting, licht- en trammasten, palen voor verkeersseinen en verkeersborden, benevens als ruimte voor het openen van portieren van auto's, voor het plaatsen van vuilnisemmers, als opstelplaats voor bus passagiers, enz. Ter plaatse waar geen be bouwing aanwezig is (bijv, langs plantsoe nen, enz.) en waar dus in het algemeen ook geen parkeerende voertuigen, enz. verwacht behoeven te worden, is de aan wezigheid van een zoodanigen berm uiter aard van minder belang. Het ophangen der kaarsen. De grootste weegt 5 pond! -~n) Toen wij het bericht kregen, dat de firma T. J. Beuger en Zoon, op 12 Maart a.s. haar 150-jarig bestaan zou beleven, hebben wij de gelegenheid te baat geno men om een bezoek te brengen aan de kaarsenmakerij in de Jan Hendrikstraat, waarheen de werkplaats twee jaren gele den van de Raamstraat is verhuisd, na oorspronkelijk in het Westeinde gevestigd te zijn geweest. De tegenwoordige chef, de heer A. de Rooy, aangetrouwd nazaat van den stichter zijn schoonvader trouwde met een mejuffrouw Beuger heeft ons veel laten zien en verteld over het handwerk, dat anderhalve eeuw ge leden voor de groote massa zoo veel be- langrijker was dan op den huidigen dag. De oude waskaars heeft in den loop der tijden leelijke concurrenten gekregen, waarvan de electrisceh lamp wel de erg ste is en die haar bijna geheel heeft ver drongen. Niet geheel! Het moet de ijdelheid van de kaars strelen, dat zij voor ceremoniën nog steeds gebruikt wordt en iedereen, die voor gezelligheid voelt tijdens een feestelijken maaltijd, kaarsen ontbrandt! Haar licht lééft meer, zegt men dan. Urenlang kan men zitten kijken in een brandende kaars, maar zou iemand het in zijn hoofd halen urenlang in een elec- trische lamp te kijken? Vroeger maakte men. zoo vertelde ons de heer van Rooy, de kaarsen van zuive re was, d.i. bijenwas. Gaandeweg is men daarin parafine gaan verwerken, een af valproduct van de petroleum, terwijl men den allerlaatsten tijd zelfs synthetische parafine is gaan bezigen. Deze stof leent zich echter minder goed voor gerolde kaarsen, maar kan worden gebruikt voor gegoten kaarsen. In Brabant hebben wij een filiaal, waar kaarsen worden gegoten. Dat zijn dan vooral de offerkaarsen. Men giet de was langs een pit, ofwel men dompelt een hoepel, waaraan pitten zijn vastgemaakt, i in een kuip met gesmolen was, net zoo lang totdat de kaars is aangegroeid tot de vereischte dikte. De bijenwas wordt hoofdzakelijk uit Afrika ingevoerd en is daarom nu ook gedistribueerd. Men bereikt zoodoende een evenredige verdeeling onder de onge veer 10 leden van de Nederlandsche Kerk- kaarsenmakersvereeniging! De raten wor den, als zij uit de korven komen, in ve zels en reepen gesneden en in de zon ge legd om te bleeken. De oranje kleur ver dwijnt dan, maar ook de honinggeur. De aldus gebleekte was wordt uitgesmol- In de heden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam, heeft de voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, verklaard, dat ook in de afgeloopen maand de stichting Rotterdam 1940 haar werkzaamheden ter verleening van herstelcredieten heeft voortgezet. Aan het einde van Februari 1941 was dientengevolge het totaal van de ver leende bedrijfs- en andere credieten ge stegen tot 22.738.907,50, verdeeld over 4969 gevallen. In dit verband moet ook de aandacht er op gevestigd worden, dat in de afgeloopen maand nieuw perspectief is geopend voor de werkzaamheid van de stichting Rotterdam 1940. doordat de ver leening van credieten voor wederopbouw van onroerend goed is vergemakkelijkt door een nieuwe regeling voor het ver- vau hspuUjuciUf» xekerhuid. houder Buurman verwelkomd. Prof. v. d. Bilt constateerde o.m„ dat in het werk der Vakcursussen de mo- reele factor overweegt. De deelnemers krijgen hier mede, wat zij in dezen tijd het meest behoeven, n.l. vertrouwen in eigen kunnen en daarmee moed tot leven. Deze waarden zijn duurzamer dan de periode van een moeilijken tijd. Z<j strekken voor het geheele verdere leven. Het wethouderschap van Sociale Zaken acht spr. de moeilijkste en niet zelden de ondankbaarste taak in het college. Een stuk werk echter als de Vakcur sussen vertegenwoordigen, op hun conto te kunnen en mogen schrijven, strekt an derzijds weer tot groote voldoening. Prof. v. d. Bilt sprak met groote erken telijkheid van het werk, dat de heeren Drees, de Vries en Buurman, de opeen, volgende wethouders van Sociale Zaken, ten behoeve der Vakcursussen hebben gedaan. Hij memoreerde in dit verband evenzeer den arbeid van den directeur.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9